DE GELDSANEERING DE TRIOMF VAN DE GAULLE BLOKZIJL WAS TELEURGESTELD De baksteenindustrie in nood Onaanvaardbaar leeningprojecf- Men controleere de departementen De Paus verleende geen interview Uitstel van proces te Neurenberg Klokken komen terug Kfessebes gepakt DE LANDWACHT De moeilijkheden van regeeren Godsdienstige opvoeding Door gedrag von de Nazi's Opnieuw doodstraf geëischt De tegenhanger: beton Beton Röntgenglas Hef salaris van onder gedoken rijksambtenaren Geen U.N.R.R.A.-hulp voor Nederland 1 Een der belangrijkste punten, welke minister Lieftinck Dinsdagavond in zijn radiorede heeft behandeld, is ongetwijfeld de aankondiging van de voorgenomen staatsleening, welke vermoedelijk geen gedwongen leen in g zal worden. Immers hij deed reeds thans een beroep op hen. die hier voor in aanmerking komen t.z.t. van de inschrijving op ruime schaal ge- torufk te maken. De figuur is gekozen van een inschrijving in een bijzon der Grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Geblokkeerde tegoeden zullen kunnen worden om gezet in deze inschrijvingen. Onbe kend is tot dusverre de looptijd, doch men zal' o.i. op circa 50 jaar moeten rekenen. Overdraagbaar zal de lee- nfng niet zijn Wel zal zij kunnen worden aangewend voor de betaling van de vermogensheffing, de vermo- gensaanwasheffing en andere nader aan te wijzen belastingen. Op het eerste gezicht moge het zeer plau sibel lijken, dat de inschrijvingen niet overdraagbaar worden, aange zien de fiscus in staat moet zijn zijn hand te leggen op het geblokkeerde tegoed voor eventueel verschuldigde belastingen en deze ..zekerheid", zou bij verhandelbaarheid in gevaar kunnen komen. Is overdracht echter niet toegestaan, dan ontvangt de houder van een geblokkeerde reke ning o.i wei een buitengewoon on aantrekkelijk bezit. Het is volkomen illiquide, de rente is laag. de loop tijd naar wij moeten aannemen zeer lang. zoodat de intrinsieke waarde van de nieuwe inschrijving aanmerkelijk beneden pari komt te liggen Wij kunnen ons met het leenings- project in dezen vorm in geen en deelp vereenigen en achten het be slist onaanvaardbaar. Het probleem dat om een oplossfng vraagt, is con solidatie van de vlottende schuld en het wegwerken van de te groote om loop van thanp geblokkeerd geld. De kapitaalbezitters. welke toevallig houders zijn van geblokkeerde reke ningen. kunnen vermoedelijk zg vrij deze inschrijvingen verwerven en gaan pr dan wat rente-inkomsten be- tretft op vooruft. wat wegens de in komstenderving billijk is. doch in werkelijkheid worden zij er wel toe gedwongen daar zij anders met een geblokkeerd tegoed blijven zitten tenzij zij t.z.t om bijzondere rede nen deblokkeering kunnen krijgen Dez'e bewuste categorie van kapitaal bezitters wordt dus afgescheept me* een buitengewoon onaantrekkelijk bezit, dat een belangrijk kapitaalver lies impliceert. Indien enkele milliar- den. zeg 2H 3. van deze rnschrij- vtngen moeten worden geplaatst, dan gebiedt de billijkheid, dat zij worden verdeeld over alle kapitaalbezitter? Allen zullen een evenredig percen tage van hun vermogen hierin moe ten fnvesteeren Degenen die alle* ©f vrijwel alles belegd hebben in effecten, onroerend goed. hypothe ken etc. zouden geen of vrijwel geen offer behoeven te brengen, doch het offer zou uitsluitend gedragen moe ten worden door de genoemde categorie Het is o.i. mogelijk een betere op lossing te kiezen De overdraagbaar heid moet op de eerste plaats wel mogelijk worden gemaakt. De ffscu? kan gedekt zijn. indien de verkoop eerst mag 'geschieden, zoodat de hou der t.o.v hem vrij uit gaat. Mogelijk is zelfs vroegere verkoop mits tij delijk de opbrengst geblokkeerd blijft tot de houder met den fiscus Sn het reine fs Ook de Nota inzaKe de Monetaire en Budgetaire Positie in Nederland bepleit ook verhande'- baarheid van de daarfn voorgestelde belastingcertificaten. Vanzelfsprekend moet bel'eenbaarbeid voorloopig zijn uitgesloten in verband met inflat?o- nistische gevaren In de tweede plaats is het o.i. mo gelijk dat een ieder op basis van zijn vermogen een proportioneel aandeel krijgt toegewezen in het nieuwe be leggingsobject. Vermogensbezitters die geen geblokkeerde tegoeden heb ben.* zonden dus een deel van hun bezittingen moeten verkoopen. waar door de houders van te groote ge blokkeerde tegoeden ftp groot t.o v hun aanslagl als koopers in de plaat* zouden kunnen treden met hun ge blokkeerd tegoed De nieuwe hou ders van het geblokkeerde tegoed nemen de inschrijving of juister de nieuwe staatsobïigatiën. welke ondei beperkende voorwaarden verhandel baar worden, op en zoodoende wordt de vlottende schuld eveneens gecon solideerd. Aldus komt een rechtvaar- Vaticaanstad, 14 Nov. (AFP) In gezaghebbende kringen alhier wordt tegengesproken, dat Z.H, de Paus een interview zou hebben toe gestaan aan een Pranschen jour nalist. medewerker van de „Paris Matin" (waarvan door het Reuter- bureau een uitvoerig exposé is door gegeven). Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Paus bij het toelaten tot den handkus tijdens een geza menlijke audiëntie enkele woorden tot den Pranschen journalist heett gesproken, doch men kan in geen geval van een interview spreken. Overigens wordt er in kringen van het Vaticaan op gewezen, dat de Paus in zi.jn jongste kerkbood- schap o.m. heeft verklaard, dat de werkelijke oorlogsmisdadigers ge straft moeten worden, doch dat de volkeren van de geheele wereld niet verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor de wandaden, wel ke door een bepaalde groep van personen zijn bedreven. Frankrijk en de Sowjetunie heb ben ingestemd met het voorstel van de Ver Staten om Alfred von Bohlen-Knipp inplaats van zijn vader Gustaaf als oorlogsmisdadiger te dagvaarden aldus heeft rech- !ter Jackson, de president van het in ter-geallieerde tribunaal van Neu renberg. medegedeeld Voorts heeft Jackson aanbevolen het proces, ■waarvan de opening was vastgesteld ©p 20 Nov.. 12 dagen uit te stellen eoodat het pas 2 December zou beginnen. Het tribunaal heeft op beide voorstellen zijn meening nog niet te kennen gegeven. Met vier kustvaarders zullen mor gen 300 Nederlandsche klokken, die tijdens de bezetting werden wegge voerd. in Delfzijl aankomen. Deze waren hoofdzakelijk geroofd uit de Noordelijke provincies. dige verdeeling van de te brengen offers tot stand. De rente is op 3 pet. gesteld, daar net handhaven van het bestaande rentepeil' een te zwaren last zou leg gen op onze verarmde volkhuishou- dmg en ..het staatsbudget dood zou drukken" Een o.i. weinig steekhou dend argument. Taxéeren wij de to tale staatsschuld na de heffingen, na de overneming van de Ned. Bank vordering op Duitschland door den staat en inclusief het Grootboek voot den Wederopbouw eens op f 13 15 milliard. Een halïf procent rente zou f 65 75 millioen uitmaken bij een uitga venbudget van thans wellicht 2V2 3 milliard. Zelfs bij een uit- gavenbudget van meer normale pro porties. zeg f 1200 1500 millioen is van ..dood drukken" door dat Va pet. geen sprake. Voorts sprak dé minister over een „lagere rente voor nieuwe leeningen". weïke ge- wenscht zou zijn. Worden de oude leeningen dus nfet in rente- verlaagd? Dan wordt de beteekenis van het pet. nog onbelangrijker. Het staatsbudget wordt doodge drukt door de onverantwoord hooge uitgaven van meerdere departemen ten. De collega's van Prof. Lieftinck moeten drastisch bezuinigen. Het ware beter, dat verschillende minis ters inplaats van veel tijd te beste den aan reizen voor het houden van redevoeringen, met bezuinigingsdic tators de afdeelingen van hun de partement zouden nagaan en een eind maken aan de geld uitgeverij, welke het resultaat van het zwoegen van den minister van fin-ancien met zijn staf weer ongedaan kan maken. Op aanwijzing van een onder officier der gezagstroepen is gister avond een inval gedaan in het perceel Gerard Reynstraat 58 te 's-Gravenhage. In dit huis, dat met geheime kasten en bergplaatsen in alle opzichten tot een geschikt „onderduik-oord" was ingericht, hield zich op een tweetal mede werkers van het voormalige caba ret Van Paulus de Ruiter, n.l. Rienks en zijn echtgenoote Ceesje Speenhoff, de laatste beter bekend als Klessebes. Beide „artisten" zijn in bewaring gesteld. De bijzondere raad van cassatie beeft, zooals we hebben gemeld, een principieele uitspraak gedaan met betrekking tot de Ned. Land wacht. In de motiveering werd gespro ken van twee landwachten. Daar deze passage misschien niet vol komen duidelijk is voor degenen, die zich het ontstaan van beide landwachten niet meer herinne ren, zij het volgende gememo reerd: Aanvankelijk is een formatie „Landwacht Nederland" opge richt, welke als militaire formatie, opgesteld in het kader der Waffen S.S., ten doel had militairen weer stand te bieden tegen eventueele geallieerde invasie-pogingen op de Nederlandsche kust. Later heeft men deze landwacht den naam ge geven van „Landstorm". De man schappen waren gekleed in de Duitsche veldgrijze uniform. In 1943 is de Ned. Landwacht opgericht, die zich „populair" maakt met het dubbelloops-jacht geweer. Deze formatie werd in het leven geroepen zgn. ter bescher ming van leven en goed van NSB- ers en stond onder toezicht van Rauter. Volgens de uitspraak van den bijzonderen raad van cassatie wordt dus blijkbaar het lidmaat schap van laatstgenoemde Land wacht niet beschouwd als: treden in vreemden krijgsdienst. Te Venlo wordt Zond-ag het zil veren bestaansfeest gevierd van de H. Hartkerk Met algemeen e stemmen is ge neraal de Gaulle tot staatshoofd van Frankrijk gekozen. Gelijk de algemeene verkiezingen een triomf voor den generaal waren, zoo is ook deze keuze een persoonlijke eSI^getwijfeld waren er =?S?.lcLaien genoeg, die dit hooge ambt begeerden, maar er is slechts man in Frankrijk, die in de S°i e ,en economische crüsistii - del land nog steeds doormaakt, zooveel onbetwist pres- „®eti5en gezai geniet, dat hij alle J1 °p Z1im naam kom vereeni- WhtJuf een'ge député, die zich J een„ Marokkaan, kom de werkelijk volkomen eenstemmig- heid, welke wel een unicum in de Fransche politiek is, niet verstoren. Zoo staat de Gaulle, eens in Frankrijk ter dood veroordeeld, na zijn dubbele overwinning in den moeilijksten, den parlementairen strijd, voor ons, erkend door zijn eigen volk maar evenzeer door de geheele wereld als de leidende figuur, die het nieuwe Frankrijk, de Vierde Republiek, moet opbou wen. Die taak is verantwoordelijk en zwaar: maar de generaal, die eens in de beklemmende Junidagen van 1940 als een vereenzaamde naar De bijzondere raad van cassatie heeft zich gisteren in laatste instantie «en oo-i'deei willen vormen over het gedrag van Max Blokzijl. Tegen het doodvonnis, over hem uitgesproken, «ad hij cassatie aangeteekend en thans werj zijn zaak behandeld. Het „voortgezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen", zoo noemt de rol kortweg zijn misdrijf. In het midden van de zaal, tusschen twee pootige parketwachters in. zit deze kleine man. die met zijn gladde tong zooveel kwaad heeft gesticht, te luisteren naar het betoog van zijn verdediger mr. A. V. de Lauwere te 's-Gravenhage. Blokzijl zal dezen keer weinig gelegenheid hebben tot spre ken; uitsluitend wanneer hem vra gen worden gesteld, zal hij het woord nemen. Het recht van het laatste woord voor den verdachte bestaat niet voor den bijzonderen raad van cassatie. Mr. Langemeyer, de advocaat fiscaal. is de eerste, die Blokzijl een vraag stelt over het boekje ..Bran dende kwesties". Blokzijl had ont kend. verantwoordelijkheid te dragen voor den iphoud van deze uitgave, omdat hij de teksten wel voor de mi crofoon had uitgesproken, doch ze niet had kunnen controleeren voor zij gedrukt waren. Dan vraagt mr. L^ngemeijer of de redactie van het Handelsblad wist. dat Blokzijl, toen hij correspondent in Berlijn voor dit blad was. nationaal- socialist was. Dit ontkent Blokzijl. Hierop komen de pogingen van Blokzijl om zich terug te trekken ter sprake. De oorzaak hiervan noemt hij zijn groote teleurstelling in tal ven Duitsche nationaal-socialisten. die hier slechts gekomen bleker, te zijn om er beter van te worden. De reden, waar om hij bleef, was het verzoek van Mussert en zijn naaste medewerkers om ot het laatst op post te blijven. Daarna komt o.a. een verklaring van hooge politie-ambtenaren ter sprake, waaruit zou blijken, dat Blok zijl brieven, welke hij ontving naar aanleiding van zijn radiopraatjes had doorgegeven aan de politie. Indien dit al gebeurd zou zijn aldus Blokzijl - is het gebeurd om te onderzoeken of de inhoud van de brieven juist was en men mij niet voor den gek wilde houden Dat zou den inhoud van mijn radiopraatjes geschaad kunnen heb ben Vervolgens is bet woord aan mr. A. V. de Lauwere. Op zuiver juridische gronden concludeert deze tot ver werping van het vonnis van het ge rechtshof. Mr. Langemeyer daarentegen is van meening. dat de doodstraf wel degelijk in dit geval toegepast moet worden De stelling van den verdediger d.at het voeren van propaganda slechts een poging tot hulpverleening aan den vijand zou zijn. verwerpt de ad vocaat-fiscaal. Het woord hulp sluit op zichzelf succes niet in. Hulpver leening behoeft dan ook, om straf baar te zijn, niet direct tastbare re sultaten te hebben. Van Duitsche zijde is steeds de onverbrekelijke eenheid tusschen Duitschland en het nationaal-socialïs- me betoogd. Propaganda voeren voor het nationaal-socialisme was dus strij den voor de Duitsche zaak. Max Blokzijl heeft zich een volleerd leerling van Goebbels en Hitier ge toond Zijn propaganda was uiterst geraffineerd. Waarschijnlijk heeft geen Nederlander waardevoller dien- Sten aan den vijand bewezen dan Blokzijl. Op grond hiervan spreek ik mij uit tegen verwerping van het vonnis v#n het hof. De raad zal op 5 Dec. uitspraak doen. II (Slot). Over de belangrijkheid van de baksteen-industrie behoeven we geen lang betoog te houden. De Nederlandsche huizen en de Nederlandsche straten en wegen zijn hiervan evenzoovele be wijzen. Het totaal aantal fabrieken, dat deze industrie beoefent, bedraagt 266, te weten 71 straatsteen- en 195 metselsteenfabrieken. Langs de groote rivieren vindt men onge veer 25 pet. van deze laatste: haar aandeel in de productie bedraagt echtet.r 50 pet. De productie van straatklinkers nam in de laatste jaren voor den oorlog steeds toe. In 19391940 werden er 456,5 mil lioen stuks gebakken. De productie van metselsteenen bedroeg in dat zelfde jaar 1132 mill, stuks. De dakpannenfabrieken fabri ceerden voor den oorlog 89 milli oen stuks. Ook een getal, dat wel duidelijk het belang van deze in dustrie aantoont. Een groot deel van de fabrieken heeft zeer zware oorlogsschade op- geloopen, waardoor de productie van dit onmisbare bouwmateriaal hard is teruggeloopen. Hetgeen zich juist thans nog des te bitter der doet gevoelen, omdat er nog nooit zulk een behoefte aan mate riaal is geweest. De steenfabrikanten zijn vol energie en willen zoo spoedig mo gelijk weer gaan produceeren; hulp van regeeringszijde is echter dringend gewenscht. Spoedige toe wijzingen van die materialen, wel ke voor het herstel van de fabrie ken en het aan den gang brengen van de machines noodig zijn, is daarbij een vereischte. De tegenhanger van de steen was ook in ons programma opgeno men. Na de klei in letterlijken zin van de voeten te hebben geschud een bezoek aan een steenfabriek moet men bij voorkeur maar niet brengen op regenachtige Novem berdagen waren we in Utrecht de gasten van Bredero's Bouw Be drijf. Waarom zoo lang gewacht op de steenen, als je het ook op andere wijze doen kunt, vroeg de heer Bredero. Beton is er genoeg en we maken huizen aan den loopenden band. Dit klinkt erg Amerikaansch en de heer Bredero is zeker een zakenman van Amerikaansch allu re, maar op zijn fabriek in Maars- sen hebben we toch met eigen oogen gezien, dat hij zijn woorden waar maakte. Deze fabriek ver vaardigt op het oogenblik nood woningen, die practisch in de fa briek klaargemeakt worden en op de plaats waar ze moeten komen, even in elkaar worden gezet. Dit is de zoogenaam de elementenbouw. Betonsegmen- ten word en gegoten in de fa briek, het ijzer, dat noodig is, haalt men uit de betonnen schuilkelders en vestingwerken, die de Duit- schers hebben aangelegd, zoodat dit materiaal nu eens nuttig kan worden aangewend. Vernuftige in genieurs hebben zelfs een machine geconstrueerd, die de betonsegmen- ten „metselt". Ongeloofelijk snel gaat het optrekken van een muur in zijn werk. Wanneet men bij het begin van het bouwen wordt weggeroepen en men komt een half uurtje later terug, is de muur al voor een groot deel klaar! Zou dit nu de oplossing zijn voor het noodwoningvraagstuk? De heer Bredero meent van wel; en hij klaagde over de weinige toeschie telijkheid bij de overheid voor zijn plannen. De deskundigen schijnen het nog niet geheel eens te zijn met elkaar, welke oplossing de voorkeur ver dient. De betonfabriek wil en kan met de allergrootste snelheid nood woningen afleveren, maar het staat te bezien of deze huizen dan ook met dezelfde snelheid van al les kunnen worden voorzien, wat in een huis noodig is, ramen, deuren, sloten enz. Voor glas had deze firma ook nog een verrassing in petto. Ziekenhuizen en doktoren be schikken over groote verzamelin gen Röntgenfilms. De fa. Bredero wist er een aantal los te peuteren, liet het gevoelige materiaal een bewerking ondergaan en maakte er een ruit van. Het is werkelijk een ingenieuze vondst en het is veel steviger en houdbaarder dan het noodglas, dat men in de ge troffen gebieden voornamelijk ziet. Goed doorzichtig is het en het zal ongetwijfeld ook veel beter koudewerend zijn. Deze oplossing is ook aan de autoriteiten gedemonstreerd en men hoopt, dat van overheidswege bevorderd zal worden, dat niet meer noodige Röntgenfilms aan de eventueele vervaardigers van dit noodglas ter beschikking zullen worden gesteld. Op die manier heeft het nemen van een Röntgen foto tweemaal een nuttig effect. Engeland vloog met als eenig kostbaar bezit zijn echten, diepen godsdienstzin en den ijzeren, on- Duigzamen wil Frankrijk te red- ^J' nlu d"°or mannen is omringd, die, hoezeer van levens- nPJJÜ verschillend. toch één ge- FrannSo !?pell-'k ideaal hebben: La Sftr'Jezel,de begeerte blijven geestdrift. ™fl deze-lfde ontembare Toch zal de taak van de Gaulle wssrschijnlij'k moeilijker, veel moeilijker zijn dan in Juni 1940. Toen behoefden zijn welsprekende klaroenstooten slechts door den aether te weerklinken, om aanvan kelijk enkele tientallen, dan dui zenden, ten slotte millioenen in den gemeenschappelijken strijd tegen den gehaten overweldiger tezamen te brengen. Wat echter tijdelijk, in den anti-geest, mogelijk was, behoeft nog niet permanent voor den constructieven arbeid bruik baar te zijn. Dat is de ervaring in alle landen, het is ook een psycho logisch gegeven. Zoodra het gaat om den politieken en moreel en her opbouw van een land, is iets meer dan een commando noodig; dian moet men een basis hebben, en deze kan men alleen in een le vensbeschouwing vinden. Wij merkten reeds op, dat de drie werkelijke levensbeecihouwin- &en in Frankrijk een eclatante overwinning hebben behaald. En daarmede zijn de moeilijkheden om een practisch werkprogram op te_ stellen reeds begonnen, waarbij bij communisten en socia listen de kwestie van de godsdien stige opvoeding, wat practisch wil zeggen van het bijzonder onder wijs een overheerschende rol speelde. Over al het andere kon ni6n het ten slotte wel eens wor- hen. op dit zeer princinieele punt dreigde de samenwerking uit den verzetstijd dood te loopen. Een c omp ro mis-opl o ssi-ng voor dit vraagstuk is nog niet gevonden. Maar de tijd drong: er moest een staatshoofd komen. En dit heeft krachtens de bij" referendum aan genomen volmachlenwet het recht zijn ministerie te benoemen en zijn pro-gram te proclameeren. Taak van de constituante i? bovenal bin nen zeven maanden de nieuwe grondwet van de Vierde Republiek bp te stellen. Daarbij kunnen de' meeningsverschillen sterk tot ubing komen, terwijl de Gaulle tamelijk ongestoord het land kan regeeren. Maar aan het einde staat weer een referendum: over de nieuwe grondwet, en daarmede zullen allen zonder uitzondering rekening moe ten houden. Destijds heeft de ministerraad besloten, althans voorloopig, geen salaris toe ie kennen aan voor malig ondergedoken rijksambte naren over de periode van ont slag tot wederindiensttreding Dit besluit heeft in betrokken kringen ontstemming gewekt, waaraan onlangs door het voor malig ondergedoken P.T.T.-per- soneel te Utrecht uiting is gege ven in een brief aan den voorzit ter van den ministerraad. Daarin wordt er o.m. op gewezen, dat aan degenen, die zijn ondergedoken geweest, doch niet zijn ontslagen, alsmede aan degenen, die ziekte enz. hebben voorgewend, het ge heele salaris, met inbegrip van periodieke verhooginigen, gratifi caties enz. is toegekend, terwijl aan het personeel, dal om princi pieele redenen of in opdracht van de Regeering te Londen onder dook, en op grond daarvan dooi de toenmalige machthebbers is ontslagen, over de periode van ontslag voorloopig geen salaris wordt toegekend. Dit wordt als een onbillijkheid gevoeld tegen over de om principieele redenen ondergedoken rijksambtenaren. Zijn we wel ingelicht, dan heeft de kwestie van de ondergedoken ambtenaren nog steeds de volle aandacht der Regeering. Het ligt in de bedoeling aan de voormalig ondergedoken rijksambtenaren te geven wat hun toekomt. Dat wil echter nog niet zeggen, dat allen over het tijdvak van hun ontslag hun volle salari-s zullen uitbetaald krijgen. Sommigen van hen bij voorbeeld hebben in dat tijdvak uit een andere fun-ctie ï-nraomsteii genoten en zoo zijn er meer m<j- gelijkheden denkbaar, die een volledige uitbetaling van het sa laris over den tijd. dat zij ontsla gen zijn geweest, niet zouden bil lijken. Deze kwesties moeten eerst on der de oogen worden gezien, voordat tot een definitieve rege ling kan worden overgegaan D® behandeling van deze aan£ele>?e"~ heid is. naar wij uit goede vernemen, thans zoover sf™' derd. dat binnenkort de PuM*** van een beslissing ka worden verwacht. president Truman heeft meegedeeld, dat de bevrijde landen van Noord- en West-Europa met inbegrip van N e- d e r 1 a n d over voldoende deviezgn beschikken om het noodigste te kun nen invoeren. Daarom zullen deze landen tba"8 geen hulp van de UNRRA ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2