Materieele oorlogsschade Het conflict met Amerika's filmindustrie De toestand op Java slechter PENICILLINE Oude bijdragenregeling voorshands bestendigd Die rare wereld NederföndscHe houding gerechtvaardigd Van Mook wil snel onderhandelen Opnieuw contact aeblJkkt I" nu' dat zii met de Medische Kroniek Een vondst der chemo therapie Treinverkeer Nijmegen-Arnhem Bij Kon. Besluit van 9 Novem ber staatsblad No. F. 255 is afee kondigd het besluit materieele oorlogsschade 1945, waarbij wor den toegekend de financieele bij dragen ten laste van 's Rijks kas in geleden oorlogsschade aan goe deren. Door velen, en vooral in de ge teisterde gebieden, zal reikhalzend zijn uitgezien naar de desbetref fende beslissing van de Regeering Zij is thans evenwel in voor- loopigen vorm gevallen en wei in afwachting van een definitieve regeling bi] de wet De eindbeslis sing is derhalve aan de Staten Generaal voorbehouden. Het besluit beperkt zich tot de bijdrage-regeling; de besteding in het herstelproces is afhankelijk van nadere regelen. Inmiddels wordt bet Grootboek voor den Wederop bouw reeds bij het onderhavige besluit uitdrukkelijk gehandhaafd, doordat de artikelen 11 tot en met 17 van het besluit op de materieele oorlogsschade 1940 opnieuw tot gelding zijn gebracht. Bijdragen op basis van waar deering 1940 Alhoewel voor velen die al aan stonds gehoopt hadden op ver hoogde uitkeeringen. een teleur stelling, heeft de Regeering blijk baar als grondslag voor de schade regeling voorshands niet verder willen gaan dan de verleening van bijdragen ter hoogte van die, welke ook in den bezettingstijd werden verleend Voor onroerend goed wordt de bijdrage derhalve wederom bepaald naar de ver koopwaarde per 9 Mei 1940: voor bedrijfs- en beroepsultrustingen naar den aanschaffingsprijs Mei 1940, verminderd met afschrijvin gen; voor bedrijfsvoorraden op den historischen inkoop- of kost prijs. Voor huisraadgoederen komen de huurwaaide-tabéllen wederom ten tooneele; alhoewel het werkelijk geleden verlies basis van de bijdragen in huisraad- schade blijft, geldt bijalgeheel verlies als maximum-bijdrage een bedrag, dat kan worden afgeleid uit zoogenaamde huurwaarde-ta bellen. Deze tabellen ziin nog niet vastgesteld, doch zouden waar schijnlijk bestaan uit de met 50 verhoogde vroeger gegolden heb bende huurwaarde-tabellen. Voor een gemeente alk Nijmegen zou zulks neerkomen op een maximum bijdrage van 5550 bij een huur waarde van 500; een bijdrage van 7200 bij een huurwaarde van 700; 8850 bij een huurwaarde van 900, terwijl ais maximum $«drag.e geldt een bedrag van f 11.250 bij een huurwaarde van f 1200 of meer. toegekend, met toepassing van he; Algemeen Vorderingsbesluit en we] naar de verkoopwaarde op den datum van vordering (afbraak in s Gravenhage en andere kust plaatsen). In deze gevallen word. de voor de vordering san den ondergrond toegekende vergoeding gehandhaafd, doch de opstaiver- goeding wordt teruggebracht tot 4/5 van de oorspronkelijk toege kende vergoeding. Deze verlaging heeft geen te rugwerkende kracht t.a.v. rente bedragen, die over de oorspronke lijke hoofdsommen zijn uitbe taald. Zelfs kan de oorspronke lijk toegekende vergoeding geheel worden herzien, indien moet wor den aangenomen, dat de vaststel ling daarvan niet te goeder trouw heeft plaats gevonden. Alle mogelijke vormen van ver goeding van inkomstenschade, welke voorheen onder vigeur van het besluit op de bezettingsschade werden verleend, worden of on middellijk stopgezet (vergoeding van bedrijfsschade; betrokkenen worden klaarblijkelijk verwezen naar de bureaux verzorging oor logsslachtoffers) dan wel geleide lijk beëindigd. Zoo treedt voor de evacuatie-huur- en pach.vergoedin- gen een afloopende tegemoetko ming in de plaats. Behoudens bijzondere regelingen houden bedoelde huur- en pach- vergoedingen op per ultimo van de thans loopende maand; gedu rende de eerste twee maanden daarna wordt een tegemoetkoming verleend van 70 pet. van de laat stelijk genoten huurvergoedmg; deze tegemoetkoming vermindert elke volgende twee maanden tel kens met 10 pet. van de oorspron kelijke huurvergoeding. Vergoe ding van levensonderhoud, van vaste lasten en van onvermijdelijke uitgaven, die onder vigeur van het oesluit op de bezettingsschade werd verleend, wordt voor het verleden dOQh Uiterüjk tot üit regeeringskringen wordt, ge meld, dat de dienst „Oog en Oor" begonnen als onderdeel van den' R(egeerings) V(oorlich tings )D( lenst zelfstandig zal worden „om het onderscheid in taak en functie tus- schen R.V.D. en „Oog en Oor" ook organisatorisch tot uitdrukking te brengen". In een onderhoud, dat wij naar aanleiding van dit bericht hadden met professor Wetallus uit Emmer- Compascuam, den wereldoeroem- den oorspecialist, wees deze op de noodzakelijkheid, om bij „Ong en oor" ook het oog van het Oor te scheiden. „Een oog is een heel ander orgaan dan een oor", aldus de ge leerde, „en dus dient het onder scheid in taak en functie tusschen beide organen ook orgamsatoris"n tot uitdrukking te worden ge bracht. Bovendien heeft een der gelijke splitsing het groote voor deel, dat er nóg een directeur met een staf van personeel kan worden aangesteld". Refrein van den R.V.D: De regeering treft alle maatregelen, welke noodig zijn, om deze kwestie tot een goede oplossing te brengen. Onder den tite] „Amerikaansche rums" en den ondertitel „Geen nieuwe invoer", heeft Het Parool een beschouwing gepubliceerd die dig maakt nadere verklaring noo- „„^7" hadden al eerder over dit onderwerp iets willen schrijven, ,waren door plaatsruimte bn»« I s willen wij niet 7ulff.r) en'. Zooals velen wel bond 'en "en^Biosco"^ kaansche fHrnmLhch^ppijen™"1 sche6 fUms^zij nVfn A hoog opgeloopen. terwijl wij aan den anderen kant minder devie zen konden, of wilden, vrijmaken voor den aankoop van die films Wel werd een grooter totaalbedrag voor den aankoop van films uit getrokken dan vóór den oorlog, Nog geen regeling van her stelfinanciering. Afwijkingen van hel oude besluit. Wij zagen zoojuist de gewijzigde regeling voor de huisraadschade- bijdragen, In overeenstemming me; zijn voorganger beperkt het beslui 1 zich tot scnade aan onroerende goederen, aan roerende goederen, welke tot een bedrijf of beroep behooren en aan huisraad-goede ren. Verlies van contanten of effec ten valt dus in beginsel niet onder 'de regeling. Het besluit 1945 is evenwel ruimer, doordat van een meer omvattend begrip oorlogs schade wordt uitgegaan; het omvat thans niet alleen iedere schade als rechtstreeksch gevolg van oorlogs geweld, doch ook schade, die een rechtstreeksch gevolg is van han delingen of maatregelen van den vijand, of zeer ruim gesteld van oorlogsomstandigheden. Hel besluit materieele oorlogs schade 1945 komt op basis van deze ruime omschrijving dus niet alleen in de plaats van zijn gelijknamigen voorganger, doch levens in de plaats van hel besluit op de be zettingsschade. Het omvat ook de schade, die wel als evacuatie-schade wordt aange duid (vernielingen door weers invloeden of door plundering tij dens evacuatie). Ook het verlies aan goederen, die door de z.g. jodenmaatregelen aan den eigenaar zijn onttrokken en door rechts herstel met in hun bezit kunnen worden teruggebracht, noch kun nen worden vergoed, valt onder het besluit. Het verlies aan goederen moet echter rechtstreeks het ge volg zijn van de desbetreffende maatregelen; zulks zou niet het geval zijn indien in een onder be heer gesteld bedrijf de goederen op burgerrechtelijke-overeenkomst zijn vervreemd en de opbrengst vervolgens door opeenvolgende be drijfsverliezen 'b.v. veroorzaakt door hooge beheersonkosten) is opgeteerd In dier voege althans meenen wij in eersten aanleg het besluit te moeten interpreteeren. Zij, die behooren tot de hiervoor reeds veronderstelde groep van de teleurgestelden kunnen voorshand nog hoop koesteren bij de ge dachte, dat het besluit blijkbaai alleen de bijdragen regelt en nog geen enkel uitsluitsel geeft over de vraag, boe het herstel uitein delijk zal worden gefinancierd Het besluip moet dan ook voorai worden gezien als gevende een be paling van de lasten, die ter zake van de geleden materieele oorlogs schade over de geheele gemeen schap moeten worden omgeslagen Naar schatting zou daarmee een bedrag van ruim 2 milliard zijn gemoeid. En nog is daarmede het herstel bij lange na niet gefinancieerd. Dr. H. Van Mook heeft op een persconferentie te Batavia o.a. verklaard: „Als de volgende bij eenkomst tusschen Indonesiërs en Nederlanders lang wordt uitge steld, zou dit niet alleen onaanoe naam, maar ook schadelijk zijn daar de situatie op Java snel slechter wordt. Van mijn kant heb ik alles gedaan om het contact te leggen, maar er is voortdurend van extremistische Indonesische zijde druk geoefend om dergelijke besprekingen te voorkomen. Het uitstel van de bijeenkomst van gisteravond is te wijten aan het fe:t. dat niet alle leden van Sjarir's nieuwe nationale groepeering aan wezig waren te Batavia Ik hoop nog steeds, dat de bijeenkomst binnen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringende noodzaak toe bestaar" De heer Van Mook zeide verder dat hij verschillende leden van het nieuwe kabinet als bekwame men- schen kende. „Darmawan was door ons bestemd om het hoofd te wor den van het industrieele bureau in de plaats van wijlen den heer Sitson. Soenario Kolopakeng was adviseerend lid van de volkscrediet- bank. Moeila was lid van den volksraad. De anderen, die ik met ken. zouden wel op dezelfde hoogte kunnen staan". In antwoord op vragen zei Van Mook. dat de a-s. bespreking de republikeinen er van in kennis zou stellen, hoever de Nederlanders bereid waren te gaan. maar bij wilde verder geen mededeelingen over deze kwestie doen Hij verklaar de voorts met betrekking tot den economischen toestand, dat er voor hongersnood gevreesd moet worden Zijn rege-ring zou echter zeker geen voedsel en medische voorraden voor de Indonesiërs achterhouden, als middel om haar voorwaarden te bekrachtigen. Van Mook ve-klaarde tenslotte: ..Maar er moet een zekere mate van wet ~n orde heerschen om te ver zekeren, dat deze voorraden wer kelijk diegenen bereiken, die het noodig hebben" terwijl hii er den nadruk op legde, dat onder de tegenwoordige omstandigheden ook verzekerd moest kunnen worden, dat de voedselvoorraden op Java op eerlijke wijze gedistribueerd en niet gestolen worden. daar veel landen te kamt>en hebben met het rijsttekort in Zuid-Oost-Azië Naar een „U.P."-berichI uit Batavia meldt, zal de tweede ont moeting aldaar tusschen de Neder landers en de Indonesiërs heden Zaterdagavond plaats vinden. ToTrh,Tn Kedeelte daarvan no Ar geblokkeerd blijven, ten m merikaansche filmmagna- de eisen the ?eIden hier le lan" bouwfn of lrs zouden kunnen Den Zoowel °>7 theaters aankoo- Vuiot £et een als het ande- bleek echter onmogelijk Het eerste door het gebrek aan bouw materialen, tiet tweede door de bepalingen van den bioscoopbond Daarop traden alle maatschap.! pijen uit den bioscoopbond en stichtten een „pool", die tot taak had voor Europa alle films uit Amerika te importeeren. De Ne- derlandsche Bioscoopbond en de regeering weigeren nu. om Ame rikaansche films te koopen. Tot zoover de voorgeschiedenis. Het geldt hier dus een van de meest kapitalistische poliep-mani pulaties. die men zich denken kan, waardoor het Duïtsche spookbeeld van het dollar-imperialisme een monster van Frankenstein in le- ve"den lijve wordt, a li' hadden dan ook verwacht, dat de Nederlandsehe pers als één £Ü!d aahter vegeering en bioscoop bond zou staan. Uit den inhoud van de Parool-pubticatie blijkt echter eerder spijt dan blijdschap over de door beide instanties aan genomen afwijzende houding. Wat wordt er o.a. in het artikel gezegd? Men spreekt, van de film als van een kunstwerk. En men vertelt ons, dat de filmkunst in de Ver- eenigde Staten sinds 1940* PENICILLINE het genees middel, waarover op net oogenblik ieder een mondje tracht mee te spreken is zeker geen middel tegen alle kwalen, al zouden de geruch ten erover dit doen deuken. Het is alleen een middel ter bestrijding van sommige infec ties, waartegen de geneeskunde totdusverre nog niet veel vermocht. Het helpt zeer speciaal tegen ernstige wondinfecties en is een der middelen geweest, die het aantal sterfgevallen tengc volge van op het slagveld op geloopen verwondingen tol een ongekend minimum heeft te ruggebracht. In beginsel geen vergoeding van inkomstenschade Be bijdragen-bepaling op de Waarde 1940 heeft tot gevolg, dat bepaalde oijdragen, zelfs, die reeds zijn toegekend en ingeschreven in het grootboek voor den weder opbouw tot dat niveau worden teruggebracht. Deze verlaging heeft betrekking op de bezettingsschade door afbraak langs de kust, in welke gevallen in den bezettings tijd onteigeningsvergoedingen zyn Reeds in 1928 is het toevallig door Alexander Fleming ontdekt Deze werkte met cultures van be paalde bacteriën en wanneer die cultures eenigen tijd aan de tucht blootgesteld geweest waren, bleek dat de bacteriestammen op som mige plekken niet meer zoo vlot op den voedingsbodem groeiden Fleming onderzocht nader en vond, dat dit verschijnsel veroor zaakt werd door verontreiniging met een bepaalde schimmelsoort: de Pen'cillum notatum. Hij kweekte deze schimmel ver der en het bleek dat in de voe dingsbodem hierdr->r een stof ont stond die zelfs bij sterke verdun ning het vermogen had bepaalde ln kun groed te rem- mon. 1 leming noemde deze stof penicilline. Voorts bleek, dat penicilline geen schade veroorzaakte aan witte bloedcellen en niet giftig was voor proefdieren, maar het tukte niet de stof in groote hoe veelheden te bereiden Toen in 1933 Domagk het prontosil bracht, waarmede Foerster een kind van een doodelijke bloedvergiftiging had genezen, ging de algemeene belangstelling dan ook in deze richting der chemotherapie verder en vergat men de uitvinding van Fleming. Het prontosil ontwikkel de zich in de daarop volgende jaren snel tot groote hoogte, doch daarbij bleek, dat het niet ge vaarloos was en ook niet alle in fecties vermocht te genezen. In 1938 nam Walter Florey de ontdekking van Fleming opnieuw ter hand. Hij herhaalde en beves tigde de waarnemingen van Fle ming en vermocht tenslotte het geheimzinnige stofwisselingspro duct van het penicillum notatum te isoleeren en in eenigszins houd baren vorm, als natriumzout, te verkrijgen. Bij vele dier proeven bleek de stof ongiftig te zijn en voorts vermocht zij tallooze bacte riën te neutraliseeren. Zij bleek het lichaam snel te verlaten zoo- dat toediening doorloopend noodig was tijdens een infectie en er moesten tallooze maatregelen ge- nIr.en worden om haar werkzaam te houden. De werking ging ver loren, indien de stof bij eenigs zins verhoogde temperatuur werd bewaard, of als zij werd samenge bracht met zuren, alkaliën, alco hol enz. Met veel moeite en na rijp beraad werd toen in 1941, de eerste proef op den menseh ge nomen. Het betrof een man met hopelooze bloedvergiftiging Hem werd in een ader de stof langzaam toegediend gedurende eenige dagen. De koorts week snel de verschijnselen der ziekte namen aI maar na enkele dagen was de voorraad van het geneesmid del op. De ziekte stak opnieuw den kop op en sleepte den man ten grave. Een voigenden keer betrof het een kind, dat niet had gereageerd op reeds toegepaste chemothera pie. Men had toen iets meer van de stof ter beschikking en het ten doode opgeschreven kind ge nas! Spoedig volgden meerdere voorbeelden. Men kon echter met de midde len, waarover men tijdens den oorlog in Engeland beschikte, niet voldoende schimmels kweeken Men riep de Amerikanen te hulp en het productie-apparaat van het land der onbegrensde mogelijk- neden vond wegen om voldoende schimmels te kweeken. De eerste practische toepassingen op het slagveld geschiedden in Tunis en Sicilië. Natuurlijk verzamelde men nauwkeurig alle gegevens. Bij kleuring der bacteriën en coccen naar de methode van Gram bleek dat de meeste gram-positieve bac teriën. de meest gramnegatieve coccen en bovendien nog enkele yira en spirocheten gevoelig wa ren voor penicilline. Voor de voornaamste ziekten door deze groep micro-organismen veroor zaakt, de longontsteking de her senvliesontsteking, de klem de dipthene, sommige vormen van bloedvergiftiging, de gonorrhoe en de syphylis, mocht men dus heil van de penicilline verwachten. De pennicilline remt blijkbaar het voortplantingsvermogen dier ziek teverwekkers en geeft daardoor het lichaam kans de indringers te overweldigen. Men hoopt het penicilline vol maakt zuiver te kunnen bereiden, er dan dechemische formule van te vinden om wanneer men die heeft, de stof langs chemisehen weg te bereiden. Dat zal niet al leen gemakkelijker, doch ook veel goedkooper zijn In Nederland is de stof voor radig en wordt zij op alle belang rijke klinieken gebruikt. In Ne derland zat men al de bezettings jaren niet stil ook hier werd met schimmels gewerkt en het ge lukte van Luyk om het stofwis selingsproduct van penicilline expansum te isoleeren en de che mische structuur ervan nader te definieeren. Dit expansine heeft effect op andere infecties dan die welke genoemd werden voor peni. cilline. Het is echter vrij giftig In het algemeen noemt men tegen woordig de stofwisselingsproduc ten der schimmels Mvocines Behalve penicilline en expansine zyn er op het oogenblik nog vele andere myocines in onderzoek. Men kent patuline, dat door Rais- srick uit een cultuur van penicil lum patulum werd afgezonderd en gekristalliseerd; het zou van be lang zijn bij de bestrijding van de neusverkoudheid. Het streptomy- cine van Feldmann en Henshaw gaf hoopvolle uitkomsten bjj proe ven tegen tuberculose Het is uit dit alles wel duidelijk dat het laatste woord over deze vorm van therapie nog niet is ge sproken. ESCULAAP. lo-iu groote vorderingen heeft gemaakt Door ff" of andere technische verbete ring van het celluloid schijnt de projectie verscherpt te zijn. De Jlm in kleuren schijnt aanmerke lijk mooier te zijn geworden en een veel grootere plaats in te ne men dan vroeger. De techniek van de teekenfilm moet zoodanig zijn vooruitgegaan, dat Disney's Mickey's nie1 meer te vergelijken zijn met zijn nieuwste producten* In deze aanhaling staan een paar opmerkingen die allen waren filmkenners de haren te berge doen rijzen. "«ago Allereerste „Men spreekt van ae rum als van een kunstwerk." Hat is in het geheel het geval met. Men spreekt van de film als van een kunstwerk, als zij aan zekere voorwaarden voldoet. En omdat de meeste, vooral Ameri- kaansche films, aan die eiscben niet voldoen, spreekt men meest al met van de film als van een kunstwerk. .Door een of andere verbetering van het celluloid schijnt de pro jectie verscherpt te ziin." Wij hebben nooit geweten, dat de kunst van de Gebr. van Eyck op een lageren trap stond dan die van Willink of Koch. omdat bei de laatsten technisch beter bere - de verf gebruiken De fu~ f,, „f he" Vrh%eiSCher\ voldoen, maar de helderheid van de projectie heeft met de kunstwaarde niets te ma ken. De schoonheid van Walther Ruttmans „Staal" wordt niet door de kwaliteit van het celluloid be paald. Of de film in ..natuurlijke" kleuren meer recht heeft op den naam „kunst", dan een zwart witte, wordt ernstig betwijfeld. Ook dat hangt af van het gebruik van de kleur in het kader van het wezen van de film. Tot zoo- vez dus de aanhef van het artikel. nvir1^. de droefenis Jraans^if uitblijven van Ameri. kaansche films betreft. Wij heb ben tijdens den oorlog in de ge- ukkige omstandigheid verkeerd om des Zondagsmiddags om tien voor een over de B.B.C. (Home Service) het filmpraatje te beluis- teren. De indruk, dien deze cause rieën van de beste Engelsche filmcritici ons gaven, maakte ons niet enthousiast voor het nieuwe Amerikaansche product en de en Al?erlkaa"sche films, die wij W vanVage? met üitzon^e- ng van Capra s oorlogsdocumen- iJff" ^ffden die geestdrift niet vergroot. Ook nu nog volgen wij gespannen de filmverslagen in de kngelsche kranten, maar Holly wood vóór. Hollywood tijdens, of Hollywood na den oorlog, het is hetzelfde Amerikaansche lood orn hetzelfde Amerikaansche ijzer: een kinderlijkheid en primitiviteit van cultuur, gepaard gaand met een rnkTZ dep TSch? Prestatie die dip i„ J, twaalfjarigen jongen, wipïon van de zeepkist op dp ee? ta"k en in olaats van ue catapult een modern snelvuur- Ka"dP ter beschikking heeft. Wij zijn niet rouwig om de ver antwoorde houding van den Ne- derlandschen bioscoopbond en de regeering. Als er rich geen onverwachte tegenslag voordoet, dan ia! op 5 December de eerste trein kunnen rijden over de brug in Oosterbeek. Daarmee zou dan het treinverkeer tusschen Arnhem en Nijmegen zijn hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2