EENDRACHT IN FRANKRIJK Als echte samenzweerders Het proces te Neurenberg Documenten Het aandeel van Schacht in de oorlogsvoorbereiding Verhooging melkprijs Eerste schip met graan voor Zwitserland DE GAULLE OP Z'N BEST De pepersituatie Slaolie met Kerstmis Ontrouw secr.-generaal ontslagen Scheepvaartberichfen Uit het radioprogramma Zorg voor onze Indischgasten Hef- kleeding-team voor Port-Said De vierde dag van hei proces ie Neurenberg werd wederom „roo- lendeels in beslag genomen door hei eindelooze relaas en de toe lichting van documenten, .ede- voeringen, officieele verklaringen der nazileiders in den lijd hunner machtswellust. Majoor Frank Wallis van den stal van den Amerikaanschen openbaren aanklager belichtte aan de hand van die documenten het thema, hoe de samenzweerders in Duilschland de macht in handen kregen en die macht consoli deerden. De Duiische scholen, zoo zeide hij o. a„ werden lot werktuigen van het nazisysteem gemaakt. Alle onderwijzers werden gedwongen, lid te zijn van den bond van nazi onderwijzers en deze bond stond onder leiding van beklaagde Bal- dur von Schirach. De Duiische jeugd werd ver trouwd gemaakt mei de anli-Jood- sche politiek en haar wérd vooral geleerd, dat oorlog grooisch en schoon en verheven is. De nazi-propaganda was een es sentieel middel voor de conaolidee- ring van het stelsel, zoowel in de binnenlandsche als de buitenland- sche politiek. Aan het gerechtshof werden daarop tabellen vertoond, die het duidelijk maakten, hoe via de nazi-organisaties het militarisme aan Duitschland werd opgelegd. Huiveringwekkend waa deze do cumentatie. meldt eén speciale ver slaggever van A.N.P. en Schacht, die nog eergisteren met een effen gezicht durfde beweren, dat hij op geenerlei wijze schuldig was, zal na den stortvloed van feiten, giste ren door den Amerikaanschen aan klager over zijn hoofd uitgestort, wellicht een toontje lager zingen. Hij was de welbewuste organisator yan de Duitsche oorlogseconomie, die hij ten deele wist te financie ren met geld van Duitschlands la tere tegenstanders. Ook Krupp kreeg er duchtig van langs als de man. die het Führerprinzip in de industrie invoerde. Hij financierde de buitenlandsche nazi-oropaganda er. organiseerde spionnage in de buitenlandsche oorlogsindustrie. Funk was de man. die in het ge heim de buitenlandsche fondsen van de Reichsbank in goud omzette. Keitel waarschuwde tegen het op schrift stellen van belangrijke plan nen. aansporend mondelinge afspra ken in Genève te negeeren. Zoo rees tijdens de zitting van gisteren het beeld Öer Duitsche oorlogsvoorbereiding, scherp en duidelijk als nooit te voren en dit was de groote beteekenis van dezen procesdag, dat het nageslacht nu voor eens en voor al een blik achter de schermen wordt gegund, als een eeuwige herinnering en waarschuwing. Eindeloos was de documenten lawine heel den ochtend en hee. den namiddag en zij die gedacht hadden, dat deze of gene der aan geklaagden wellicht toch niet als oorlogsmisdadiger zou kunnen worden gekwalificeerd, kwamen onder den indruk der gegevens allengs tot andere gevoelens Zoo werd b.v. door den aanklager, aan de hand van deze documen ten, aanschouwelijk voorgesteld, hoe Schacht, de „onschuldige" ar beid verrichtte, die zich aan de directe waarneming van het bin nen- en buitenland onttrok, maar daarom des te gevaarlijker was. De documenten onthulden, dat hij in 1935 bij geheime order door Hitier tot gevolmachtigde voor oorlogs economie werd benoemd en hij erkende, dat de oorlogsvoorberei ding vóór alles ging De Duitsche „captains of In dustry" gingen als echte samen zweerders te werk Zij drukten een gek gemaakt en geïntimideerd volk wapens en de meest verfijn de vernietigingsmiddelen in de handen en Schachts aandeel in de politieke organisatie van 1933 blijkt duidelijk uit de verslagen der des betreffende vergaderingen De aangeklaagde zit bij dit alles onverstoorbaar in de bank door zijn grooie brilleglazen in de zaal le kijken. Goering is wederom druk bezig, aanteekeningen te maken Opvallend is, dat vooral hij steeds in actie komt, wanneer aan de nazi-organisatie militaire voorbe reiding of gewelddadig optreden wordt verweten. Overigens zit hij vaak zeer vergenoegd te luisteren hij het relaas over de economische ooorlogsvoorbereiding, waarin hij het grootste aandeel had als leider vaa hat vierjarenplan. Het is. als of hij dit varkentje wel wasschen zal. Hess blijft meestal in zijn roman netje verdiept. Hij keek ook bijna niet op, toen de groote wandplaten over de nazi-organisaties werden toegelicht. Ribbenlrop schijnt iels meer moed gekregen le hebben. Tijdens de middagzitting kwam het tot voorpostengevechten tus- schen aanklagers en verdedigers. Het optreden van de verdedigers maakt een onsympathieken indruk. Al zijn het g'een nazi's, hun wijze van optreden is zoo onaangenaam als alleen die van Duitschers kan zijn. Zij winden zich vaak op om niets. Eerst eischten ze Duitsche vertalingen van het materiaal we gens tijdgebrek om de Engelsehe teksten te raadplegen, thans eischen zij de Engelsehe teksten ten einde na te kunnen gaan, of de Duitsche politieke en militaire terminologie wel goed in het Engelsch is weergegeven. „Op deze manier kunnen wij niet goed met het tribunaal samenwerken", rie pen enkelen uit. Zij krijgen hun zin, ftiaar het wordt op deze ma nier een langdradige geschiedenis. De verdediging grijpt dadelijk iedere kans, om schijnbare on nauwkeurigheden in de documen ten aan de kaak te stellen. De woordvoerder, dr. Dix. die ove rigens een sympathieken indruk maakt, is een rijzige figuur met zilverwit haar. ietwat gelijkend op den beroemden tooneelspeler Alexander Moisi. Als er iets niet klopt, springt hij op als een duveltje uit een doosje en dan krijgen we enkele oogenblikken de moeilijkheden van een omslachtig gesprek met den president, als de koptelefoon niet vlug genoeg in geschakeld blijkt. Dix gebaart dan met lange armen en de presi dent, over zijn bril kijkend, doet zijn uiterste best, zich verstaan baar te maken. Het noodsignaal van de vertalers, de gele lamp. begint te gloeien, maar na enkele oogenblikken is het euvel al weer verholpen. Dat is het eenig mo ment van afleiding tijdens de on onderbroken voordracht van de aanklagers. De belangrijkste passage van de aanklagers van hedenmiddag was, dal de beklaagden persoonlijk verantwoordelijk zijn voor alle handelingen, door de deelnemers van het complot gepleegd, precies als bij een door meerdere personen beraamde bankroof allen schuldig zijn. al voerde één het plan uit. Voldoende is, als bewezen wordt, dal de beklaagden een aanvals oorlog hebben voorbereid, afge scheiden van schending van ver dragen. of dat schending wordt bewezen, of dat zij op beide gron den schuldig worden bevonden. De verdediging doet, of het om nieuwe gaat, terwijl alle stukken toch slechts toelichtingen zijn van bekende feiten, die tot de historie behooren- De Amerikaansche woordvoerder merkte dan ook op, dat over de historie zelf niet ge sproken behoeft te worden even min als bewijs noodig is voor den slag bij Hastings in 1666 of het feit, dat George Washington de eerste president van de Vereenig- de Staten is geweest. ,,Een blad zijde geschiedenis," zeide hij, „is meer waard dan honderdduizend ton bewijsstukken. Alles moei ge zien worden tegen den achtergrond van de historie." Heden, Zaterdag, zal er geen zitting zijn en dan zal hopelijk vruchtbaar overleg tusschen ver dedigers en aanklagers kunnen plaats hebben. De verdedigers krij gen nu twee dagen den tijd, om hun „ach erstand in de bestudeering van de stukken" in te halen. HANS FRITZSCHE WAS NIET OP DE HOOGTE... De gevangenen hebben slechts gedurende de lunch gelegenheid met elkaar te spreken, en er ont staat dan in kleine groepen een levendige discussie over het proces, meldt een speciale A.N.P.-verslag- gever. Hans Fritzsche, eens Goeb- bels assistent, ziet bleek van woede over de beschuldiging van de samenzwering met voorbedachten rade tot massa-moord. Hij verklaarde: „Wij werden be drogen en verraden Wij hebben fouten gemaakt, waarvoor wij misschien verdienen te hangen, maar men beschuldige ons niet kortweg van het goedkeuren van den massa-moord op de Joden. Persoonlijk heb ik de vijande lijke propaganda over deze wreedheden op haar waarheid te toetsen, en men heeft mij toen de verzekering gegeven, dat de joden om politieke redenen onder de bescherming van Himm- ler stonden, maar dat zij in geen geval gedood werden. Ik heb dit, onnoozel genoeg geloofd en ik heb voor de cad> de geallieerde propaganda een leugen genoemd Bitter was mijn teleurstelling, toen ik ontdekte, dat ik de leuge naar geweest was Ik ben bereid de verantwoordelijkheid voor mijn fouten té dragen en deel te hebben aan de gemeenschappe lijke schuld. Ik geef niets meer om mijn leven. Daarom heb ik ook slechts voorwaardelijk ver klaard. dat ik niet schuldig ben. Maar ik ontken de beschuldiging van samenzwering met voorbe dachten rade ten stelligste". Gedurende de middagpauze hoor de men Baldur von Schirach aan Goering vragen, wie de bevelen gegeven had om de joden uit te roeien. „Himmler veronderstel ik", antwoordde Goering. Von Schirach schudde het hoofd en mompelde „afschuwelijk" en ging toen weer somber zitten. Streicher constateerde inmiddels, dat drie rechters joden zijn.... De consumentenprijs voor gestan daardiseerde melk alsmede voor kar nemelk (deze laatste uitsluitend voor- zieken) wordt met ingang van 25 Nov. mot 1 cent per liter verhoogd n de volgende gemeenten: Berkel en Rodenrijs. -Dordrecht. Hendrik-Ido- Ambaeht, Maasland. Schiedam (met uftzondering van Kethel en Spaland). Rotterdam (met uitzondering van Pernis. IJsselmonde. Poortugaal Rhoon en Hoogvliet), SI ied recht Deze verhooging geldt niet als m de gemeenten Dordrecht. Schiedam en Rotterdam de melk door het pu bliek wordt afgehaald in de winkels of filialen. Gistermiddag is het Joegoslavi sche s.s. Dubrovnik met een lading graan," bestemd voor Zwitserland komende van Philadelphia te Rot terdam aangekomen. Dit is d eerste maal na de bevrijding, dat graan voor Zwitserland via Rot terdam wordt aangevoerd. Carga door van het schip is de firma Hudig Veder. De Dubrovnik is tevens het eerste zeeschip dat lig plaats heeft genomen in de Maas haven, die zooals gemeld, langen tijd versperd is geweest. (Van onzen redacteur.) Parijs, 24 November 1945. Minder theatraal, doch duide lijker van beteekenis dan bij de presidentsverkiezingen heeft de Constituante gisteren te kennen gegeven eendrachtig te willen samenwerken tot het volbrengen van haar fcaa-k. De Kamer wemscht zioh boven alle partijbelangen te stellen en de persoonlijkheid van de Gaulle heeft daartoe het meeste bijge dragen. Bij zijn eerste optreden als minister-president rangschikte hij zich onder de zeer groote staatslieden, die het Fransohe par lement heeft gehad. Hij las geen schriftelijke verklaring voor. doch de regeeringsverklarirbg was ver vat in een rede. in prachtige allure uitgesproken. Zijn stem droeg flink zonder het slepende dat men soms in de radio hoort. Zijn voor dracht had stijl en beheerschte het gehoor volkomen. Zijn rhetoriek was wars van effect-bejag. Met een oprechtheid en onbevangenheid, met een kennelijk stuurmanschap is hij tot de volksvertegenwoordi gers gekomen om hum als het ware hun werkmethode voor te houden; en de keuze, die hij gedaan heeft uit het gemeenschappelijke pro gram van nationalisaties was zoo king zal komen. Chincesche kooplieden hopen op een spoedige hervatting van den om vangrijken peper-export van voor den oorlog Deze uitvoer werd geheel en al stil gelegd sinds het uitbreken van den oorlog in het Verre Oosten. Het is moeilijk betrouwbare inlichtingen te verkrijgen over den toestand van de cultures op Sumatra, dat voorheen in belangrijke mate aan de wereld behoefte aan peper voldeecf Voor zoover men heeft kunnen opmaken uit de tot dusver beschikbare gc- gevens zijn de peper-produceerende districten Muntok en de Lampongs geheel gespaard gebleven voor oor logsschade maar de achteruitgang der cultuur ten gevolge van verwaarloo- zing der plantages is een onbereken bare factor Een groot areaal is echter ook op last dér Japanners geroofd. Omstreeks Kerstmis krijgen alle leeftijdsgroepen een rantsoen slaolie. De grootte van dit rantsoen is vast- geseld op 2 dl (dat is ca, 180 gram). Deze slaolie wordt boven het nor male rantsoen verstrekt. Hiervoor moet men bon 328 of 422 der bonkaart 513 tegen ontvangstbe wijs inleveren bij een detaillist die eertijds gewoon was spijsolie te ver- koopen en wel uiterlijk Zaterdag 1 December a.s. Te gelegener tijd zal bekend gemaakt worden met ingang van Welken datum men onder over legging van het ontvangstbewijs de olie zal kunnen betrekken Aflevering vóór dlsn datum is niet geoorloofd Nader zal worden mede gedeeld. of voor het koopen van de spijsolie nog een afzonderlijke koop bon zal worden aangewezen. Ir. E van Dieren is. te rekenen van 6 Sept. 1944. ontslagen als secretaris-generaal voor verkeer en energie, hetgeen mede ontslag uit alle eventueel door hem beklee- de openbare functies ten gevolge heeft Ir E. van Dieren Is onder de bezettingsmacht als secr-Gen. voor verkeer en energie in functie ge weest. heeft zijn medewerking ver leend aan met het belang van het Ned volk volstrekt onvereenigbare maatregelen van den bezetter en doen blijken van ontrouw aan de zaak van het koninkrijk, de Ko ningin en de regeering. In d-e Vereenigde Staten is de rantsoen eering van vleeseh, viseh m bli-k, vetten en olie afgeschaft. Slechts suiker blijf» in distributie. logisch, dat er geen oppositie op kwam. Zij beperkten zioh tot het crediet. de electriciteitswerken en sommige verzekeringen. Hij kondigde ook een werkme thode voor de begrooting aan om die voor 31 December in het staats blad te brengen. De Constituante heeft zijn lei ding te aanvaarden. Het. debat was niet alleen van weinig omvang, maar beteekebde ook niet veel. Het waren alleen betuigingen van instemming, zoowel van de groote partijen als van de oppositie. Geen bepaalde critiek- Het vertrouwen werd dan ook bi! acclamatie uit gesproken. De kamer heeft zich buitenge woon solidair getoond, maar toch mag niet uit het oog worden ver loren, dat groote moeilijkheden haar wachten door den ernst der vraagstukken en 'dier oplossing, dat zij met meeningsverschil te kampen zal hebben, zoodat critie- ke dagen te wachten staan. Men denke alleen maar aan de stabi lisatie van het geld en de prij zen, en de alzijdige bevoorrading. Bovendien zijn de werkzaamhe den. waarvoor de kamer nog 7 maanden beschikbaar heeft, van buitengewone omvangrijkheid. De kamer heeft nu besloten a.s. Don derdag een commissie van 42 leden te benoemen voor de grondwets herziening, die wel niet voor Fe bruari tot een openbare bespre- ROTTERDAM, aang. 23 November- RUFUS W. PECKHAM (Am.). Bal- timore Rotterdam Oceaan. Waalh.. kolen; ALDEBARAN (N). Montreal, v. Nievelt Gou-driaan, Waalh.. graan; DUBRROVNIK (IJ.SI.). Philadelphia. Hudig Veder, Waalh., tarwe; FLUOR SPAR Aha)Baltimore, v. Uden. Waalh.. kolen; NOORDSTER (N.). Landskrona, Dammes v d. Heijde, Boompjes, hout; CRRESCEN- DO (N). Londen. Holscher. Schieh cement; DESPATCH <N) Londen! Olie Sc Scheepvaart Mij.. Jobsh. ce ment; CAPELLA (N). GLASGOW. Scheepv. Sc Steenkolen Mij.. Jobsh. stukg.; DEPA (N). Manchester. Cor- nelder. IJselh.. stukg.; NORMANDIA (Zw.). Antwerpen, Kuyper. v. Dan Smeer, IJselh.. ledig: 24 Nov.: PRIN SES MARGRIET (N), Grangemouth. Vermaas. Merweh., ijzer: MARIA (N). Sunday all. Vermaas Merweh. hout; ELIZABETH (N), Sundsvall. Ver maas. 2e Katendr. haven. hout: ABRO (N). Wasa. Wagenborg, hout; NAUTILUS (N). Engeland. Holscher. Merweh.. stukg. Vertrokken 23 Nov.: SUMATRA (N). Dublin: FIDUCIA (N). Ant werpen: 2 Nov. ALCOR (N). Barry; BORNEO (N), Londen: TITUS (N). Newqort Mon INSPECTEUR MEL- LEMA (N) Kopenhagen; ACTINIA (N), Londen: BRINDA (N). Rruns- buttel; SANDENBURGH (N). Goole: GA ASTER LAND (N). Kopenhagen: LIBRRA (N). Londen. ÏJMUIDEN aang. 24 Nov. 9BYS" SUS (N Gohenburg voor Adam. stukg.; ALBATROS (Zw.) Antwerpen voor A'dam. ledig; EMPIRE WEAVER (E Bilbao erts voor hoogovens; HÈRON (N.)\ Pitea, voor A'dam. hout. Vertrokken 23 Nov. MAJORI (N.), Londen: WOLANDA (N.). Gothen burg; 24 Nov. Delfzijl (N.), Karls- hamn NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCINOUS 8 te Langemak Baai; ALGORAB 11 v. B. Aires n. R'dam: DIANA V 23 v. Gothenburg n Ko- aenhagen; EEMLAND 25 in de P"1"3 verw.: EL LIBERTADOR 9 0^ v gemak Baal; GANYMEERCULEg Bremershaven ivSfax- Trinidad: K ARSIK*' To v B)«« Australië; NIEUW AMSTERDAM. O Indië n. N<?d *>2 te Singapore: ORANJE 17 V Fremantle n. Melbourne; ORESTES 22 v Dublin n A'dam: PHILIPS WOUWERMAN 7 v. Houston n R'dam: REYNST 10 te Singapore; TERBORGH 22 v. Pt Said te Bristol; THEM1STO 7 v Montreal n. Ned.; VENUS 23 v. Hull n. Ornskjoldsvik; VOLENDAM 23 te Alexandria. HOOG WATER TE ROTTERDAM 25 Nov. le tij 9.04; 2e tij 212+ 26 Nov. le tij 9.51 u.; 2e tij 22.18 u. WATERISTANDEN VAN 24 NOV. KeU(W aW22l f?J~0 07r':Arnhem tervoort (IJssel) 8.07 °:07)'n^: venter (IJssel) Pley L89 0.07). Borgharen 40.80 (-1- Belfeld (Maas beneden) 10.94 0.09); Grave (ben. de sluis) 4.60 (-f- 0,03). Zondag 25 November. Hilversum I (301 m.). 8.30 Van man tot man. Kapitein pater M Goos- sens O.F.M 9.00 Nieuwsber 9 20 Vioolsoli 9.30 Zondagmorgencon cert 10.30 Prot kerkdienst" 12.00 Instrumentale soli 12.15 Variété programma 13.00 Nieuwsber 13 20 Orkest 14.00 .De spoorwegen spre ken" 14.10 Volksliederen uit Portu- Sal 14.30 Concertgebouwork m.m v. Louis Saalborn In de pauze (plm. }5-2015.45) filmpraatje 16.15 Piano. 16.45 Ziekenlof 17 15 Verslag Katho liekendag te Hilversum Spreker: minister Beel. 17.45 Florence Austral, sopraan 18.C0 Sylvestre-trio 18 30 Muziek van de week 19 00 Nieuws ber. sportuitslagen en reportage. 19.30 ..Licht en luchtig". concert. 20.00 Mr Duynstee: ..Het probleem der terugschakeling van in vrijheid gestelde politieke gevangenen" 20 15 Orkest. 20.45 Toespraak drs L de Jong, dir v d- rijksbureau voor oor logsdocumentatie 20.50 Operette- concert 21 30 Litt. voordracht 21 45 Eddy Walis speelt 22.15 Prof H. Fortmann. Rijsenburg: „Mensch en geloof" 22.30 Rustige dansmuziek. 23.00 Nieuw?ber 23.15—23.30 Avond- wijding Pastoor S v Nu en en O.E.S A Hilversum II (4/ m.). 8.00 N.euvvs- ber 8.20 ..Aartshertogtrio" Beetho ven 9.00 Ochtendconcert.~ 10.00 Mis- ui trending uit de Kerkmuziekschool, Plompetorengracht 3. Utrecht 11.30 Kamerorkest 12.00 Nieuwsber 12 20 Orkest. 13.00 Orkest en zang. 13 45 Weekbladen-overzicht. 14.00 Kamer muziek 14.30 Cantabile-septet. 15 00 Indische actualiteiten G A van Bovene 15.15 Gramofoonpl 16.00 Regenboog-cabaret" 16.40 Ensemble George Frank 17.00 Thé-dansant. 17.30 ..Oome Keesje" 18.00 Nieuws en sportuitslagen 18.20 Vibrafoon sextet. 18.45 Denksport prof dr F. Schub 19.00 Zigeunermelodieen 19.30 Voor de Ned strijdkrachten 20 00 Radio-Philharmonisch orkest m.m v. Jo Vincent. sopraan 2145 Prot. Avondwijdin-g. 22.00 Nieuwsber 22 15 23.00 Op den drempel van den nacht. MAANDAG 26 NOVEMBER Hilversum I (301 m). 6.45 Gym nastiek 7.00 Nieuws. 7.20 Lichte ochrendklanken 7.50 Prot ochtend wijding. 8 00 Nieuws 8.2o Gramo foonpl 9 00 Rosamunde kwartet, Schubert. 9 30 Piano 10.00 Muziek bij den arbeid 10.45 .De Zonnebloem". 11.45 Jo Immink. sopraan Cor van Boven, piano. Oud-Nederlandsche volksliederen. 11.46 Berichten over krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten 12.0*1 Dansmuziek 12.35 Orgel concert 13 00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14 00—15.15 B.B.C. symphonle-orkest o.l.v. Toscanini (gr.pl.) 15.15 Mevr. H v d LaanBosch". ..De verzorgde en versierde tafel" 15 30 Gramofoon- ol 16.30 Na schooltijd 16.45 Strauss- programma 17.00 Concert m.m.v Ce- lestino Sarobe. bariton 17.30 Roode Kruispraatie. mr J Heusdens 17 35 Ensemble George Frank 18.00 zang. 18.15 Voor de rijpere jeugd Har. Gor ter: ..Een plaatje met een praatje 18.40 Jan Cord uu ven er non-stop 19 W Nieuws 19-30 Viool 20.00 „De Fox spreekt 20.15 Vaudeville-orkest 21-00 De stem onzer bond genoot en 21.15 .The Novelty Serenaders" 21.45 Solo- spel en zang 22 15 Dr. A. J C Fet ter: ,r>e vrijheldsgedachlp" 22 Werken van Berlioz. 23.00 Nieuws en post scriptum. 23.1523.30 Prot. avond- wijding. Hilversum II (415 m) 13.30 Progr. van en voor de Canad. 18.00 Nieuws en persoverzicht 18.30 Werken van Edward German 19.00 Cantabile-sep tet. 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 20 00 Sylvestre-trio 20.30 Landbouw- praatje. Tr. J Seventer: „De or- nisatïe en werkwijze van den rijks dienst voor landbouwherstel" 20 45 Kamerorkest. 21.45 Avondwijcting. Pater M Boogaartz S.J.. Utrecht. 22.00 Nieuws 22 20 Swingkwartet. 22.46—23 00 Gramofoonpfl Reeds eerder berichten wij, dat de repatrieerenden uit Indië op de grens tusschen de warme en de koude zone door onze regeering wor den voorzien van winterkleeding, waarvoor te Port Said een groot kleedingmagazijn is ingericht, waaraan een staf van deskundig personeel zal worden verbonden. Van dit kleeding-team zal de neer A J. v. d. Steen, personeelchef van de N.V Alg. Confectiehandel C. A. Brenninkmeyer, de leider zijn. Het personeel is afkomstig van diverse groote confectiebedrij ven uit Amsterdam en enkele andere groote steden en bestaat uit 12 heeren en 14 dames die allen volkomen op de hoogte zij" van de voorziening var^heygdb Voorts° is^*aan SS geheel gemilita riseerd team een verpleegster ver. bondern De dames ontvingen een milt taire training van drie dagen op het bekende Bouvigne bij Breda, de heeren werden in de Oranje- Nassau-kazerne te Amsterdam voor hun taak opgeleid. De geest van dit in militaire uitrusting ge stoken kleeding-team is uitstekend. Allen staan klaar om op het eerste sein naar Port-Said te vertre ken, waarheen de heer w d. hen reeds op deVanSkdyemaz?idee der Engelsfhen l reeds alle mogelijke medewerking in Port-Said verkregen: zij stelden een groote loods met uitdeellokaal en een daaraan grenzende loods voor wachtlokaal .ter beschikking. Met de „Tarakan" .was reeds een groote partij kleedingbeugels ver zonden en de regeering heeft maatregelen genomen om te ver zekeren. dat de kleeding tijdig ter plaatse is. Met de K.L.M. zijn onde-hanoe- lingen gaande, om het team per vliegtuig van Amsterdam naar Port-Said te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2