HET GELOOVIG FRANKRIJK Hitiers bevel tot den aanval Documenten, die doodefijk zijn Weerbericht Het proces te Neurenberg Een ontstellend document Voorgenomen uitroeiing van het Poolsche ros PARIJS 1945 Wot is er von gebleven? De wereldgeschiedenis herleeft Hitier op 22 Aug. 1939 Treinen over Maas bij Roermond 120.000 gulden boete Onderwijs aan kinderen von N.S.B.-ers Rijn weer bevaarbaar Gerepatrieerde arbeiders en onderduikers Binnenland in 't kort Na twee dagen rust is vandaag de zitting van het gerecht te Neu- renberg hervat en gonst opnieuw heel den dag. door de honderden koptelefoons in de zaal en over heel de wereld de felle, geweldige aanklachien-reeks: het formidabele requisitoir, door de aangeklaagden zelf in woorden en documenten samengesteld, toen zij complotteer den tegen den wereldvrede Aan het gereoht werd o a van daag voorgelegd een geheim docu ment, betreffende de redevoering welke Hitier hield op 22 Augustu; 1939 voor zijn generaals, toen hel tijdstip voor den aanval op Polen, de ontketening dus van der we reldoorlog, was vastgesteld, een redevoering, welke, naar eei spe ciale verslaggever van A.N.P con stateert, den indruk wekt, dal Hitler ten aanzien van Polen dooi d/uivelsohen waanzin bezeten was De Führer vergeleek Zich in dit staatsstuk met Djengis Khan die met blij gemoed millioenen vrouwen en kinderen had ver moord en tóch in de geschitdenas voortleeft als een groot strten- bouwer. „Wat de West-Europec-sche be schaving van mij denkt, doet er niet toe: ik zal iedereen neer schieten, die een woord van cri- t:ek laat hooren" Als de belangrijkste reden om den aanval niet uit te stellen, noemde Hitier zijn eigen persoon en Mussolini, „Alles hangt af van mijn eigen bestaan, want waai- sehijnlijk zal nooit meer iemand he vertrouwen van het Duitsohe volk hebben zooals ik. Er zal waarschijnlijk in de toekomst nooit meer een man opstaan met meer tutoriteit dan ik. Mijn bestaan is %aarom een factor van groote waarde. maar het kan elk oogen- blik bedreigd worden door een misdadiger of een idioot." Boven dien vreesde Hitier niet langer dan enkele jaren meer te zullen leven. De „Führer" was er ook van over tuigd, dat. wanneer iets met Mus solini gebeurde. Italië van de as zou afvallen Ook wist hij. dat de welwillende neutraliteit van Spanje slechts afhing van Franco. Na gewezen te hebben op net ontbreken van besluitvaardige po litici in Engeland en Frankrijk en de gunstige politieke situatie, ging hij verder' „Voor ons is het ge makkelijk, een beslissing te ne men. Wij hebben niets te verliezen en kunnen alleen iets winnen. Onze economische situatie is zóó, dat wij het niet langer dan een paar jaren kunnen uithouden. Wij hebben geen andere keus dan te handelen." De officieele tekst van Hitlers rede is gezuiverd van allerlei krachttermen en scheldwoorden die wel in de losse aanteekeningen voorkomen en een ontstellend licht werpen op de gansterachtige wijze, waarop de hoogste Europeesche en Duitsche belangen in Hitiers ver trek werden behandeld. Ook de merkwaardige aanteekening, dat Goering van vreugde op de tafel danste, staat uiteraard niet in den officieelen tekst. Daarentegen vermeldt deze wel de uitbarsting van Hitier. toen deze zeide: „Ik zal een propagandistische aanleiding tot den oorlog maken, onverschillig of die waar is of nief. Den winnaar zal niet gevraagd worden, of hij de waarheid sprak. Als men een oorlog begint doet het recht nief terzake, maar alleen de overwinning. Ik eisch meedoogen- loosheid. brutaal geweld en uiterste gestrengheid." Reuier citeert nog den volgenden passus uil de rede: „Ik zal een doodskoppen-regiment naar Polen sturen met bevel, meedoogenloos alle mannen, vrouwen en kinderen van Poolsch ras en Poolsche taal at te maken Deze documenten behooren tot de brutaalste der talrijke Duitsche stukken, welke in deze dagen op de tafel van het tribunaal gedepo neerd zijn. Zij bewijzen, hoe in de Berlijnsche regeerpaleizen over dood of leven van millioenen be slist werd door een verworden misdadigersbende. Het proces van Neurenberg heeft, nauwelijks be gonnen, reeds bewezen, dat de zwartste beschouwing over het nazi-bewind nog veel te roos kleurig was tegenover de werke lijkheid, die thans wordt bloot gelegd. Goering, de strijdbare Goering kan gevoeglijk als de leider van de beklaagdengroep wor den beschouwd. Hij maakt lhans een zeer strijdbaren indruk, luis tert met de grootste ople tendheid en speurt met alle energie naar zwakke plekken in de aanklacht- Totdusverre is zijn rol echter tot een pantomime beperk'. Hartstoch telijk knikt hij bij het noemen van zijn belangrijke functies door den aanklager, zooals zijn rol als lei der van het vierjarenplan, Ket pot lood hanteert hij als eertijds zijn maarïithalksiaf. Hij wenacht. dat de beklaagden zjch waardig gedragen en gaf Hess een schrobbeering, omdat deze steeds in eer) boek zit ie lezen, maar Hess gaat ongestoord met zijn lectuur door. Hess merkte op, dat hi' al die aanklachten over het be gin van den oorlog en de gruwe len in de concentratiekampen niet gelooft. Hij klaagt weer over maag krampen. maar wil probeeren. het proces tot het einde toe bij te wo nen. Hess gaat er prat op zijn ge heugen kwijt te zijn en beweert zelfs niet te weten wat den vorigen dag behandeld is. Hij is daarom blij. dat hij niet hoeft te antwoor den op een reeks van ver-elende vragen over gebeurenissen uit het verleden, die hem slechts als Duit, scher betreffen en niemand anders waf aangaan zeide hij De toes'and van Kaltenbrunner is verergerd en hii kan als ernstig ziek worden beschouwd. Goering en 14 andere nazi-bonzen hebben Zondag in de gevangenis een lufheraanschen kerkdienst bij gewoond Bij het gebed klonk de item van den generaal van de Luft waffe luid boven die der anderen uit Het was de eerste maal dat den nazi-leiders vergund was ge meenschappelijk aan een gods dienstoefening deel te nemen; tot "og toe mochten de geestelijken de gevangenen slechts afzonderlijk be zoeken. Hess Rosenberg en Strei- oher blijven den godsdienst ook in hun gevangenschan vijandig ge zind Von Papen. Frank en Seyss Inquart volgen een Katholieken dienst. HET INCIDENT TE VENLO Volgens een specialen verslag gever van het A.N.P. komt ook het incident van Venlo, waarbij eenNederlandsch officier door nazi s werd doodgeschoten, in de documenten van Neurenberg ter sprake. Op 23 November 1939 hield Hitier een rede over de politieke situatie voor alle opper bevelhebbers. Sprekend over de gevaren, die het Ruhrgebied konden bedreigen, zeide hij; „In België en Holland is ieders sym pathie voor Engeland en Frank rijk Denk aan het incident te Venlo: de man, die werd dood geschoten, was geen Engelsch- man, doch een Nederlandsch stafofficier. Dit hebben wij ver zwegen in de pers. De Neder- landsche regeering vroeg uit levering van het lichaam van den Nederlandschen officier. Dat is een van haar grootste dom heden. De Nederlandsche pers noemt het incident in het ge heel niet meer Op een gegeven oogenblik zal ik daarvan gebruik maken om mijn actie te moti- veeren" Hitier zeide verder, dat hij Frankrijk voor wilde zijn met een inva) in België „Mijn beslissing staat vast. Ik zal Engeland en Frankrijk op het gunstigste oogen blik aanvallen Het schenden van de neutraliteit van België en Hol land is daarbij van geen beteeke- nis. Niemand zal daarover soreken als wij gewonnen hebben Wij zullen de schending van de neu traliteit niet op zoo een idiote manier laten blijken als in 1914" Wanneer Engeland effectief bad kunnen ingrijpen bij den Duitschen inval in Polen, zou Nederland reeds in 1939 door de Duitschers bezet zijn. Dit blijkt uit een andere redevoering van Hitler tot zijn nauwste medewerkers, waarin hii verklaarde: „Als Engeland Nog altijd zijn hel de oude torens van de grijze eerbied waardige kerken, die het Pa- rijsche stadsbeeld beheerschen. Maar waar zijn nu de me nigten. die bij het uitbreken van den oorlog de bedehuizen opzochten en spontaan neer knielden, de massa's, die met uitgestrekte armen op te trap pen van de Sacré Coeur lagen te bidden? intervenieert m den Pooïschen oorlog, dienen wij Holland met den grootsten spoed te bezetten. Wij moeten streven naar een nieuwe verdedigingslinie op Nederland schen grond tot de Zuiderzee. Wij moeten onze schepen achter ons verbranden. Het is niet langer een kwestie van recht of onrecht, maar het gaat om leven of dood van tachtig millioen menschen" (door mr. A. J. M. VAN DAL.) Neurenberg, 25 November 1945. Er zal looneel zijn voor de we reldgeschiedenis. Deze niet zeer indrukwekkende, overvolle zaal, met haar persfotografen. haar perscamera's, haar schijnwerpers, haar klerkenpersoneel. vormt een tooneel. dat de suggestie der ruim te mist en als achtergrond aan de verbeelding weinig steun biedt voor de groote historische gebeur tenissen, die door de afgelegde verklaringen hier opnieuw voor den geest worden geroepen, maar er zijn oogenblikken. dat de wan den der zalen wijken, dat de ad vocaten, de journalisten, de tafels der openbare aanklagers, de po lice-guards, dat héél dit drukke leven der zaal zich oplost als in mist. De Amerikaansche aanklager spreekt, biedt het Hof authentieke documenten aan, en over het beeld der zaal schuifl als een film een ander beeld: dat van hei jachl- chalel in Ober-Salzburg, waar Hitier, de opperbevelhebber der Duitsche weermacht, al zijn bevel voerende generaals heeft uiigenoo- iigd. Er is besloten lot den veld tocht tegen Polen. Hei is 22 Aug. 1939, weinige dagen voor den grauwen inval in Polen. Hitier spreekt zijn generaals toe, het document ongeloofe- hjk, dat stukken als dit bewaard zijn gebleven geeft zijn woor den letterlijk weer. „Sinds het jaar 1938 en sinds iik ervaren heb, dat Japan niet onvoorwaar delijk met ons samen wil gaan, terwijl Mussolini bedreigd wordt door den zwakhoofdigen koning en de verraderlijke begunstigers van een kroonprins, heb ik be- besloten, met Stalin samen te gaan. In het groot bezien zijn er slechts drie staatslieden van for maat in de wereld: Stalin, ik zelf en Mussolini, B/Jjissolim, de zwak ste, heeft noch de macht van den troon, noch die der kerk kunnen breken. Stalin en ik zijn de eend gen, die enfce] de toekomst zien. Derhalve zal ik Stalin over een paar weken de hand schudden op de gemeenschappelijke Buitsoh- Russisehe grens en met hem een nieuwe verdeeling van de wereld ondernemen." Klinkt de grootheidswaanzin der verdwaasden reeds in deze woor den door? Hebben die generaals, dde thans in de beschuldigdenbank zitten en die dit drieste tafereel van oorlogsbezetenheid voor hun geest zien herleven, dezen opko menden waanzin naet doorschouwd? Er zijn andere documenten ge publiceerd vandaag, documenten van het grootste historische belang, origineele rapporten van bespre kingen van Hitier en zijn militaire, politieke en economische leiders, waaruit ten duidelijkste de opzet om dezen oorlog te ontketenen, blijkt. Documenten, dde doodelijk zijn voor Keitel, Jodl, en voor Doerntz en Schacht. De spoorbrug over de Maas te Buggenum bij Roermond komt de ze week gereed. Hiermede is zoo wel het verkeer met het Noorden des lands via WeertEindhoven als dal met België via Hamont hersteld. De kolen uit Limburg zullen nu ook rechtstreeks per trein kunnen worden vervoerd. Zaterdag zal met eenig officieel vertoon de eerste kolentrein naar het Noorden over de brug rijden. Van Maandag af zullen van en naar Eindhoven, in beide richtin gen dus, vijf personentreinen per dag worden ingelegd. De tuchtrechter voor de prijzen te Rotterdam, mr. Mertens, heeft fabrikant van koelinstallaties F. K. te Rotterdam een boete op gelegd van f 120,000. F. K. had namelijk in de oorlogsjaren zijn brutowinstmarge met hetzelfde percentage berekend als voor den oorlog, zoodat bij de gestegen matenaalprijzen zijn winst ab normaal groot werd. Zulks in strijd met de bestaande verorde ningen. E. L-, importeur van houtbewer- kingmaohines te Rotterdam, had in den bezettingstijd zijn bruto winstmarge zelfs doen stijgen bo ven de door hem voor den oor log genomen brutowinst. De tuchtrechter veroordeelde E. L. tot een geldboete van f 35,000. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Dins dagavond: Aanvankelijk buiig weer, met krachtigen noordelij ken wind, later afnemende en naar Zuid-West lerugloopende wind, matige temperatuur. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 1130 uur: Barometerstand: 760,9 mm. Windrichting: z-W; kracht: 4. Temperatuur: 4.8° C. Weersgesteldheid: betrokken. Maximum temperatuur (voorgeko men tusschen 8 uur gisteren- en 8 uur hedenmorgen)3.0° C.; mini mum 2.5° C. De minister van onderwijs deelt mede, dat het wenschelijk is, kinde* ren uit gezinnen van leden der voor malige N.S.B.-ers en Rijksduitschers, voor zoover zij in den leerplichtigen leeftijd vallen, in het normale schoolverband op te nemen. Zijn zij niet meer leerplichtig, d*n isi er geen bezwaar tegen hen toe te laten tot inrichtingen van voortgezet onderwijs, indien in gemoede mag worden verwacht, dat hun aanwezig heid in de school de goede orde niet zal verstoren. Kinderen uit boven bedoelde gezinnen, die lid zijn ge weest van nat soc. jeugdorganisaties mogen echter niet tot. kweekscholen worden toegelaten. Zijn ze niet lid geweest van bedoelde organisaties dan geldt voor toelating tot de kweekscholen hetzelfde als voor het voortgezet onderwijs is opgemerkt. Toen vlamde eenmaal weer de oude, diepe vonk op die smeult in de Fransche volksziel; toen ook was de offervaardigheid, zonder welke iedere godsdienstige bele ving ijdel is. spontaan en alge meen. Is het om deze reden dat Parijs geheel gespaard bleef en is hier de verklaring te vinden, waar om nagenoeg alle Fransche kathe dralen ongedeerd bleven? Dit be houd is niet alleen voor Frank rijk een weldaad maar voor de geheele Westersche beschaving Zal het Fransche volk zich deze weldaad waardig toonen? De klacht over de geringe gods dienstige beleving en het zedelijk verval is algemeen. De vreemdeling die bij dag of nacht de Sacré-Coeur betreedt en daar voortdurend een knielende mensohenschaar ziet bij een onaf gebroken expositie van Ons-Heer, vermoedt waarschijnlijk niet dat dit een hooge uitzondering is in het godsdienstigleven daarginds. Het is een symptoom van de in- tellectueele, religieus-voelende élite, waarop de hoop van het- Frankrijk-van-morgen nog is ge vestigd. Zooals de Sacré-Coeur zelf als een eiland temidden van den „poel des verderfs": Montmartre ligt, zoo handhaaft een gering deel van het Fransche volk oude traditie van geloof, offervaardig heid en eer. Ik pleeg, Frankrijk bezoekend, in de banlieue van Parijs bij een oud vriend, die pastoor is van vier miniatuur-parochies, te vertoeven. De dorpen schijnen er uitgestorven. Des ochtends om tien uur ziet men enkele menschen in de stra ten, hier en daar speelt een kind op een erf of op den stoep van een woning. Rond de uren van het middagmaal roert zich geen sterve ling; daarna leeft de dorpsgemeen schap enkele uren op tot het on dergaan van de zon, en dan keert een volkomen rust terug tot den volgenden dagIs dit het be gin van een doodsslaap? Achter deze stilte namelijk gaat een groot kwaad schuil: het kwaad der ontvolking van Frank rijk. het kwaad der kinderbeper king, waaraan ieder volk, óók een sterk volk als het Fransche, ten onder moet gaan. Des Zondags, als de Hoo-gmis wordt „gecelebreerd", waren eenï- ge jaren geleden twee vrouwen en zes kinderen de eenige aanwezi gen; thans na harden „missie-ar beid" is het resultaat: twee man nelijke en acht vrouwelijke ge- loovigen benevens een twaalftal kinderen. De kerk, een monument uit de dertiende eeuw met een praeh- tigen Gothischen klokkentoren, was volkomen in verval, maar de staat, aan wien dé zorg voor onze monu menten is toevertrouwd, laat al gedurende zes jaren twee vaste werklieden al-maar herstelwerk doen. hetgeen prompt van 's och tends tien tot 's namiddags vier uur geschiedtIn een der andere parochies, waar deze gewichtige arbeid door het „Ministère des Beaux-Arts" niet nuttig werd ge oordeeld, zakte dezer dagen, juist vóór den aanvang der hoogmis, een gewelf in elkaar! Kunstmatig dus. zou men kun nen zeggen, worden de bouw werken der sterke middeleeuwen voor ruïne gevrijwaard* kunst matig eveneens wordt het Fransche volk nog voor ondergang behoed. Hooren we de statistieken, of slaan we de doop- en trouwboeken na, dan zeggen enkele bladzijden alles: in vier jaar tijds stierven in ge noemde vier parochies honderd en tien personen; er waren twintig geboorten en zes huwelijken. Van de kinderen werden de meesten vroeg of laat gedoopt en van de gv.uwwfu tiTjap zes huwelijken werden er twee ingezegend Daarentegen werden van de 11Ö dooden er meer dan negentig kerkelijk begraven. De verklaring van dit laatste is gelegen in de traditie, een onuit roeibaar beginsel der Fransche volkspsyche Daarom zijn zoowel de le Communie als de Laatste Sacramenten, waaraan iedere fa milie bijna vasthoudt als gold het een erfstuk, eenerzij ds uitvloeisels van een latente godsdienstige over tuiging, anderzijds van een ge hechtheid aan het geestelijk bezit van het voorgeslacht met Fransche eer en nationaliteit ten nauwste verbonden. Ondanks alles zijn er toch licht plekken aan deze duisteren hori zon: de milddadigheid beleeft m vele centra van Frankrijk en vooral in Parijs hoogtepunten onder den dekmantel van eenvoud en bescheidenheid. XJit de ver kiezingen bleek, dat het katho lieke jeugdwerk niet zonder vrucht bleef. D„an is Frankrijk nog altijd het °at met ons vaderland het grootst aantal missionarissen voort brengt^ En ten slotte was het en is het t land gebleven vande heiligen. Heiligen loopen er in Parijs rond in achterbuurten en langs boulevards met versleten, groene togen; vele zijn de priesters- en men herkent hun vergeeste lijkte gelaatstrekken, die deze woestijn van geestelijke armoede doortrekken als „andere Christus sen", en de kruisbalk dragen van een alles opofferend leven In zulk een land is alle hoop nog niet vervlogen! M. M. Naar wij vernemen, zijn tusschen Karlsruhe en Straatsburg de ob stakels in den Rijn in zooverre op- ruimd, dat de vaart tot Straats burg weder mogelijk is met sche nen tot 2000 ton Hierdoor is de verbinding te water met Zwitser land provisorisch hersteld, immers tc Straatsburg kunnen graan- en andere ladingen worden overge- i?..erL,la. z£- peniches, die via het Rijn-Rhóne-kanaal voor het ver dere transport zorg dragen. Arbeiders, wier arbeidsverhouding na 9 Mei 1940 door toedoen van den bezetter of in verband met onder de bezetting heerschende omstandigheden is geëindigd, en die door hun werkgever weer m dienst genomen zijn hebben wanneer ze door ziekte ongeschikt zijn om te werken recht op zieken- gejd. De Raad van Arbeid of de be- drijfsvereeniging. waarbij de werk gever is aangesloten, betaalt diit Het ziekengeld wordt uitgekeerd met in gang van den dag der herplaatsing. Voorts kunnen gerepatrieerde ar beiders. in het vaderland terugge keerd terwijl zij door een in Duitsch- land opgeloopen ziekte of ongeval niet tot werken in staat zijn als oor logsslachtoffer worden beschouwd Deze arbeiders kunnen op grond van een beschikking van 12 April 1945 een Uitkeering ontvangen. Genoemde beschikking is ook van toepassing op arbeiders, d'ie weiger den naar Duitsehland te gaan. hier ondergedoken zijn, gedurende dien tijd ziek of door een ongeval getrof fen werden en daardoor niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kanunnik van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel te Haarlem den hoogeerw. heer W J. Pompe, deken en pastoor te 's-Gra- venhage. t !,'ot Pastoor te 's-Gravenhage (H. Liduma) den weteerw. heer J B M Timp; tot pastoor te Vlissingen 'den weleerw. heer P. Poppen; tot pastoor te Bergschenhoek den weleerw. heer M. G. van Rijn; tot pastoor te Oude- sdhild den weleerw heer J. J. Hoo- gervorst. die kapelaan was te Rot terdam (H. Lambertus). Verder tot pastoor te Beverwijk (O.L. Vr. v. G. Raad) den weleerw. .heer P. C. Vollebregt; tot pastoor te Hoog- karspel den weleerw. heer G. D. van Emmerik; tot pastoor te Muiden den weleerw heer W. C. van Gastele, die kapelaan was te Amsterdam (H. Bonifatius), ten slotte tot kape laan te Krommenie den weleerw, heer M. P. W. van der Horst, die kapelaan was te Haastrecht. ONVADERLAHDSCHE DRUKKERS. De drukkers van „De Zeeuwsohe stroom", de 53-jarige A. Siepmam en zijn 63-jarige broer, zijn door het tribunaal te Goes veroordeeld. Het tribunaal legde geen verdere intemeermg o,p, doch legde ver. beurdverklaring op van al hun be zittingen, aan gebouwen, persen en vermogen, verdiend tijdens het be heer der zaak. Beiden werd voor het leven de bevoegdheid ontno men bet drukkersvak uit te oefe nen. MAG ONDERWIJZER RAADSLID ZIJN? De onderwijzer H. B. Kleine te Zutphen werd gekozen tot lid van den gemeenteraad. Naar bet oor deel van B. en W. is echter het raadslidmaatschap onvereemgbaar met dat van onderwijzer. De heer K. is hierop in beroep gegaan, met dat hlJ zjjn plaats in den tijdelijken raad kan innemen. FAMILIE VAN MUS'SERT gearresteerd. De weduwe van overste Mussert, den broer van den „leider", die im de Meidagen ven 1940 bij den Moer dijk werd doodgeschoten, passeerde dezer dagen met twee jetrouwae dochters en haar *!nfe^ames crensmost bil Glanerbrug. ue names blekenlidte zijn geweest van de NSB wtaarop zdj door het veilig- héidsdètachtement in hechtenis werdm genomen. Over het lot van 7000 politieke gevangenen en 100,000 Joodsche Nederlanders is nog niets bekend. Aan het afwikkelingsbureau concen tratie-kampen, gevestigd in de Bur- merstr. 1, Den Haag, is de taak op gedragen uit te zoeken wat er van deze menschen geworden is. De wnd. burgemeester van Haar lem. de heer M. A. Reinalda. is thans benoemd tot burgemeester dezer ee- meente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2