HERBOUW VAN KERKEN ACCOORD Inderdaad: terug! en de walvischvaart PHILIPS en de atoomenergie Nederl. troepen zwerven in Malakka te WASHINGTON NEDERLAND Een verrassende ontdek king voor Amerikanen Waarom niet naar Java Nederland koopt Cona- deesch legermateriee! Uitrusting voor vier divisies Voorloopige voor zieningen Regeling inzake de financiering GOEDEREN UIT DUITSCHLAND Engelsch-Amerikaansch verdrag onderteekend Leening van $4.4 milliard De Dardanellen Turkije en de conventie van Montreux TWEE ministers zijn door „Het Parool" te kijk gezet. De twee ministers, die, zooals dit blad schrijft, den grondslag moeten leggen voor de ver nieuwing van ons staats- en volks leven: de bewindsmannen voor Justitie en Binnenlandsche Zaken die beursche plekken uit ons volksleven moeten snijden en het apparaat van onzuivere elementen moeten zuiveren WAT deze ministers misdeden? Zij treden veel te slap op. Minister Bee] heeft in perszaken een „griezelig-liberaal beginsel" in eere hersteld. Vervolgens heeft hij het instituut der Centrale Zuivering het levenslicht uitgebla. zen, door te bevelen, dat alle ge staakte ambtenaren weer aan het werk zouden gaan. Minister Kolf schoten heeft den Hoogen Raad laten zitten, het plan gekoesterd om gedetineerde N.S.B.-ers op groote schaal los te laten. Enfin zij voeren beiden een fluweelen beleid allesbehalve naar den zin van „Het Parool". Men kan twisten over de vraag of de feiten, die het blad meedeelt juist zijn. Zij zijn het voor een deel zeker niet en zijn voor een ander deel in zoo 'n tendentieus licht geplaatst, dat zij volkomen averechts uitvallen. Doch daar niet van. Waar het hier om gaat is, dat „Het Parool" critiek oefent zonder precies te zeggen wat het zelf wil Wat wil het bijvoorbeeld ten aanzien van de zuivering? Wa' minister Beel doet deugt niet maar wat dan? Moeten men- schen, die al meer dan e. jaar werden gestaakt ..Het Parool" weet héél goed. dat staking niet als straf was bedoeld! en waar- van nu reeds vaststaat, dat zij er met een standje af zullen komen, moeten die menschen nóg een half jaar of een jaar misschien op Kijksko? uitvoeren? Wat moet er gebeuren met de mee- dan honderdduizend no'it'o'" delinquenten die op het oogerb'ik in de kampen zitten? Wil „Het Parool" ze verbannen? Waarheen? Deze menschen moeten toch vroeg of laat uit de kampen. Moet dan met diegenen die in mindere mate misdreven worden gewacht tof zij in de kampen vólkomen gedemo raliseerd zijn tot zij niet anders meer kunnen worden dan een kaste verbitterden, die het Neder- landsche volk nog veel ernstiger bedreigen met geestelijke vergif tiging dan zij het ooit als heele of halve nazi's konden? „Het Parool" moet het maar eens precies zeggen. Holderdebolder terug naar vóór 1940 Zoo meent „Het Parool" het be leid der beide ministers te mogen kenmerken en verdacht maken. Eerlijk gezegd' het had den bei den bewindslieden geen beter ge tuigenis kunnen geven dan dit Immers, het overgroote deel van het Nederlandsche volk verlangt van ganseher harte naar één ding: zoo spoedig mogelijk op dit terrein terug naar de toestanden van voor Mei 1940 toen er tenminste rech ters waren in Den Haag, toen er ten ministe geen willekeur heerschte om nog niet te spreken van terreur. Als er iets is. waarin minister Beel sterk staat, dan is het in de pressie, die hij voortdu rend uitoefent om tóch óp te schieten met de zuivering en om alleen op behoorlijk gefundeerd onderzoek tot maatregelen over te gaan Van 20 t/m 25 November J.l. Is te Londen een Internationale conferen tie gehouden ter bespreking van de walvischvaart. Er waren delegaties aanwezig uit Engeland en de Domi nions. de Vereenigde Staten. Noor wegen, Frankrijk en Nederland. De deelneming van Nederland aan deze conferentie houdt verband met de reeds tijdens de bezetting in scheepvaartfermgen opgevatte plan nen om na den oorlog Nederland in de walvischvaart weer die plaats te laten innemen, die het ruim 100 laar geleden verloren heeft. Daarnaast vo-nd dit voornemen steun in de overweging dat met een herstel van dezen tak van visscherij groote na tionale belangen gediend kunnen worden. Men had h.erbij het oog op de mogelijkheid, dat door een eigen Nederlandsche walvischvaart In de binnenlandsche behoefte aan vet grootendeels zou kunnen worden voorzien Nederland behoort tot de Vet-importeerende landen, terwijl het vetverbruik in de toekomst ztfcer nog zal stijgen hetgeen verband houdt met de te verwachten ontwik keling van de zeep- en margarine industrie. Ook schept de walvisch vaart een bestaansmogelijkheid voor een groot aantal arbeidskrachten. Tevens zal een Nederlandsche wal vischvaart een gunstig object vor men voor investeering van eigen kapitaal. Op de in de afgeloopen maand in Londen gehouden conferentie zijn Wederom besprekingen gevoerd over te nemen maatregelen tegen overbe- vissching. Hierdoor wil men voor komen dat door roofbouw de wal- vischstand wordt bedreigd en uitge roeid, waardoor een zoo belangrijke grondstof als walvischtraan waar van men de productie op 4 4 500.000 ton per seizoen raamt, verloren zou gaan. Zoo zijn de bepalingen van de overeenkomsten van 1937 en 1938 nog eens onderstreept en is het aantal te vangen blauwe walvisscheh be perkt tot 16.000. Amerikaansche die momenteel in ons land vertoeven hebben gisteren tot j}up niet geringe verbazing ervaren aat de Nederlandsche wetenschap reeds zeer ver gevorderd is. in de be. studeering en toepassing van de atoomenergie Toen zij bij een bezoek aan de Philips-laboratoria te Eind hoven de Philipsmenschen iets wilden vertellen over de cyclotron, een hyper moderne en kostbare apparatuur'voor net transmuteeren van atomen waar. mede men het eene element in het andere kan omzetten werd hun een dergelijk apparaat getoond dat voor 85 pet. gereed is en op een na het grootste van de wereld zal worden De allergrootste cyclotron is in aan. bouw in Californië. De Amerikanen keken min of meer verbaasd, maar deze verbazing werd bewondering, toen zij hoorden dat dit kostbare apparaat, dat 250 ton weegt, tijdens de bezetting onder het oog van de Duitschers is gebouwd met ijzer en koper van de Duitsche weermacht, zonder dat de bezetters er ook maar eenig vermoeden van hadden De Duitschers hebben wel herhaaldelijk geprobeerd de Philips- laboratoria aan hun atoomonderzoe- kmgen dienstbaar te maken, doch bij de Philipsmenschen hebben zij niet de ger ngste medewerking ondervonden Zeer waarschijnlijk zullen veie Ne derlanders even verbaasd zijn als de Amenkaansche professoren als zi1 vernemen dat in de Philips-labora- te Eindhoven, reeds sedert 1934 uitgebreide atoomonderzoekingen plaats vinden en dat ook de beroemde splitsing van atomen, die in 1939 werd uitgevonden, in de Eindhovensche laboratoria is onderzocht, dat de atoomenergie heelemaal geen geheim is en dat als het zou moeten en het geld er aan besteed werd. de Neder landsche geleerden binnen een jaar atoombommen zouden kunnen fabri- ceeren De Standard Oil Company van New Jersey zal onderzoekingen naar de mogelijkheid van het gebruik van atoomenergie voor industrieele doeleinden doen uitvoeren door een groep van geleerden op het gebied °e theoretische physica onder leiding van Dr. Karl Cohen. een van de bekende atoombom geleerden Het centrum voor deze wetenschap pelijke onderzoekingen zal gevestigd worden in een nieuw laboratorium dat de Standard Oil zal bouwen in Linden (New Jersey). Dr. Cohen is 32 jaar en een specialist op het ge bied van de theoretische physica Hij werkte aan atoomonderzoekingen aan de Columbia universiteit te New York voordat hij opdracht kreeg zich aan het plan voor de atoombom te wijden. ONGEVALLENVERZEKERING. Bij de Tweede Karn er is ingediend een wetsontwerp, betreffende onge vallenverzekering van werknemers. die bij hun aTbeid in ernstige mate aan het gevaar bloot staan te worden getroffen door ongevallen, welke als gevol-g wm oorlogshandelingen plaats hebben (mijnenruimers). STUDIE AAN RIJKSUNIVERSI TEITEN. De minister van Onderwijs. K. en W heeft ingesteld adviescommissies van beoo-rdeelin-g, zooals bedoeld rn art. 2 van de beoordeelings-beschik king studenten 1945 nr. 1, aan de rijksuniversiteiten te Leiden. Utrecht en Groningen en aan de TH. te Delft. Een bijzondere correspondent schrijf, ons dd. 16 November uit Colombo- Het valt niet te ontkennen dat er tengevolge van de gebeurtenissen op Java onder de Nederlanders zoowel in Europa als hier in het Verre Oosten, een anti-Engelsehe stemm ng is ontstaan. Dit komt door het feit da: veel Nederlanders, zooals de Lon densche Times het laatst uitdrukte leven in een stemming van ..if's" „Als de Engelschen eerder op"Java waren geland": „Als ze zich nooit met Soekarno hadden ingelaten" enz. Daar komt dan als klap op de vuur pijl nog bij, dat geen Nederlandsche troepen op Java worden toegel a-ten. waardoor sommigen zelfs zoover gaan. onzen bondgenoofen bepaalde aspiraties toe te schrijven. Alvorens te oordeelen of te ver oordeelen diene men zich echter een helder beeld te vormen van den hul digen toestand Engeland's taak is bet. de bevrijde gebieden van de Japanners te zui veren en daar rust en orde te hand haven. Nu zal men vragen, waarom aan deze taak dan geen Nederland sche troepen mogen deelnemen, waar van er inmiddels ruim 6000 in de on middellijke nabijheid aanwezig zijn. Men moet echter niet vergeten, dat op Java nog duizenden krijgsgevange nen en geïnterneerden zitten, die zich momenteel in handen van de opstan delingen bevinden. De vrees is zieer gerechtvaardigd dat represailles ge nomen zullen worden, indien Neder landsche troepen aan land gaan. Ge beurt er thans iets in een van de gevangenenkampen, dan dragen de Britten daarvoor de verantwoordelijk- t€n volle bereid die te dragen. Er behoeft echter geen 7n<ï?r? twijfelte bestaan, dat zoodra alle geïnterneerden bevrijd zijn of de kans op het aanwakkeren van den opstand voorbij is, onze bataljons tot bezetting van Java zui len overgaan. Hoe eerder de Engelschen hun taak aan Nederlandsche troepen kunnen overdragen en zij zelf van het tooneel kunnen verdwijnen, hoe liever het hun Ml zijn. Het feit. dat zf) ge dwongen zijn Britsch-Indische troe pen op Java te gebruiken, hetgeen de eigen moeilijkheden slechts kan ver- grooten en daadwerkelijk reeds ver groot spreekt voor zichzelf Danrbij komen nog de moeilijkheden in eigen huis wanneer prof. Harold Laski voorzitter van de Labour Partij de Labour regeering verwijt, dat bet een bittere schande is. dat Britsche troe pen op het oogenblik meehelpen in het Verre Oosten de tyrannie te her stellen. Laten wij niet vergeten, dat Enge land de eenige van de geïnteres seerde mogendheden is. die ons in onze moeiijkheden ter zijde staat Amerika speelt voorloopig nog ver stoppertje. Of zegt het u misschien niets dat de Amerikanen opdracht gaven om alle Amerikaansche merk- teekens te verdwij deren van de voer tuigen, die in Indië op grond van de lend-lease overeenkomst ter be schikking staan. Australië, dat de En-gelschen be schuldigt van hypocrisie bij de be handeling van het Indonesische vraag stuk. deed beter de hand in eigen boezem te steken. In een radio-uit zending onder auspiciën van het De partement van Buitenl&ndsche zaken heet het: „Australië kan niet blind zijn voor het feit. dat de 40 mil- lioen Indonesiërs in het Noorden op den langen duur belangrijker kunnen zijn voor onze nationale veiligheid om niet te spreken van handel en verkeer, dan de paar duizend Neder landers, die vroeger dit eebied con- tröleerden." En dit wordt gezegd door dezelfde menschen. die aan de Japansche tyrannie ontsnapt zijn dooT den voliedigen inzet van de Neder landsche lucht vloot- en landstrijd krachten en opdracht gaven om de Indonesiërs, die in den strijd om Tarakan zijn gevallen en aldaar be graven, weer op te graven en te ver plaatsen. aangezien men de gevallen Australische soldaten niet de ..schan de kon aandoen naast kleurlingen begraven te liggen 1 Nederland i's verreweg de groot ste afnemer van de uitrustingsstuk ken van het Canadeesehe leger welke momenteel voor een totale waarde van bijna 11 millioen dol regeeringen van ver schillende Europeesehe staten wor den verkocht. De Nederlandsche regeering rust thans vier divisies uit met Cana deesehe wapens en voertuigen voor onmiddellijk gebruik in de Oost. Nederland kocht rerxfc 1500 vrachtwagens en ander legermate rieel voor de somma van bijna twee millioen dollar. Over een verderen aankoop van een aantal tanks en veldartilleriegeschut ter waarde van 5 millioen dollar wordt thans nog in Ottawa onderhandeld. Deze aankoop zal 44 „ram"-tanks, thans nog in Engeland gestation- neerd. 54 kanonnen voor de veld artillerie (25-ponders) 170 anti- tankkanonnen (6-ponders) en an dere speciale legerui'trusting om vatten, zooals zware en iiehfe ge vechtswagens. tank-transporters, pantserwagens. 26 000 «teneuns. bijna 3000 brenguns, 42 000 gewe ren en bajonetten en 1200 mortie ren. Het groote „Mammoth base ordnance depot" in Borden 'Enge land) werd door Canada aan de Ned. regeering van de hand ge daan voor 500 000 dollars, evenals twee legerwerkplaatsen in Ant werpen met alle uitrusting Van de tienduizenden vrachtwa gens, die nog in de buurt van Arn hem geconcentreerd zijn. zal waar schijnlijk het grootste deel aan de Ned. regeering teven zeer laee prij zen verkocht worden: op 1900 tech nische wagens en biina 1000 onge bruikte jeeps na worden geen leger voertuigen naar Canada terugge voerd Het college van alg. commis sarissen voor den wederop bouw heeft thans een regeling getroffen ten aanzien van den herbouw van vernielde of be schadigde kerken. Hierin wordt een opsomming gegeven van de werkzaamheden, welke aan die kerken dienen te geschie den. De werkzaamheden, welke moe ten worden verricht om de kerk- dienten voortgang te laten vinden, zijn van gelijke urgen ie als die. welke noodig zijn voor het weer bewoonbaar maken van lichtbe- schadigde woningen en voor den noodwoningbouw. Allereerst zullen dus het aanbrengen van voorloo pige voorzieningen, het geschikt maken van resten van een kerk als noodkerk, het imrich en van andere gebouwen voor het houden van kerkdiensten en bij hooge uitzon dering het bouwen van een nood kerk in 1945 worden verricht en zoo noodig voortgezet in 1946. In dien daaraan behoef'e blijkt te be staan, kan in 1946 toestemming worden gegeven voor het bouwen o pruimer schaal van noodkerken, waarbij de kerkelijke gemeente of parochie er reeds vafi den aanvang af rekening mede dient te houden, dat deze noodkerken, als zij haar dienst hebben gedaan, ingericht kunnen worden voor andere nood zakelijke doeleinden. Tevens zal voor 1946 een bouw programma worden opgesteld voor het herstel van monumenten en andere kerken en voor den bcuw van noodkerken. Een urgentieplan zal ten aanzien hiervan in overleg met de kerkgenootschappen door het college van alg. commissarissen voor den wederopbouw worden vastgesteld. verder voor de onderscheiden werkzaamheden de materiaalvoor ziening vastgesteld. De financiering. Wat de financiering betreft, kan worden medegedeeld, dat voor sloopimgs- en opruimings-werken. in afwachting van de vaststelling van een definitieve rijksbijdrage, een voorschot van maximaal 90 procent van de hiervoor uitgegeven en door den dienst van den we deropbouw goedgekeurde bedragen van rijkswege wordt verleend. Een voorschot tot een maximum van 90 procent zal worden verstrek: voor de noodzakelijke uitgaven ten be hoeve van door dezen dienst goed gekeurde werken, welke noodig zijn voor het aanbrengen van voor loopige voorzieningen en het in richten van res'anten van een kerkgebouw als noodkerk. De kerkelijke gemeenten en pa rochies. welke ter voorloopige ver vanging van haar kerkgebouw een andere ruimte als zoodanig willen inrichten, zullen hiervan zelf de kosten moeten dragen, behoudens de bijdrage, die haar hiervoor door het centraal bureau verzorging oorlogsslachtoffers kan worden verstrekt. Ook de financiering van den bouw van noodkerken moet in be ginsel door de kerkelijke gemeen ten en parochies zelf geschieden. Verder is bepaald, dat de bijdrage voor de door oorlogsgeweld be schadigde kerken, welke hersteld kunnen worden, geheel gelijk zal zijn aan die, welke voor woningen en andere gebouwen geldt. Voor geheel verwoeste of zeer zwaar be schadigde kerkgebouwen, welke niet meer kunnen worden herste'd gelden van de normale schadere geling afwijkende bepalingen. Ge val voor geval zal afzonderlijk worden bezien. Het gedeelte der herbouwsom, waarvoor een rijks bijdrage wordlt verleend, is o.a. af hankelijk van de financieele positie van de gemeente of parochie. Tenslotte wordt in de regeling met stedebouwkundige eischen re kening gehouden en zijn voorloo pige bepalingen met be'rekking tot In de ontworpen regeling wordt de architectenkeuze opgenomen. Langzamerhand begint uit Duitschland een stroom te komen van de door Duitschers in Neder land gestolen goederen. Het eerste schip met geroofde machines en gereedschappen is reeds te Delf zijl aangekomen en deze week zou nog een grooter schip uit de om geving van Bremen arriveeren, eveneens met draaibanken, frais- banken, slijpmachines, revolver- banken, kisten gereedschap, elee troden, enz Reeds hebben Werkspoor te Amsterdam, Kromhouts motoren- fabriek te Amsterdam en de Rot- terdamsche Droogdokmaatschappij te Rotterdam hiervan het hun toe komende deel ontvangen. Dit alles komt uit de Amerikaansche zone. De Amerikaansche autoriteiten hebben, om de teruggave te be, spoedigen toegestaan, dat nog eenige experts en officieren naar Bremershaven reizen. Verder is er in de maand No vember zeer veel spoorwegmate riaal naar Nederland teruggezon den, dat helaas echter in slechten staat verkeert, zoodat de eder- landsche Spoorwegen er weinig aan hebben. Men hoopt ook bin nenkort het gereedschap rit de werkplaatsen van de spoorwegen terug te krijgen, waaraan zoo'n groote behoefte bestaat. Tenslotte zijn er paarden uit Duitschland aangekomen en zijn groote partijen celvezels op korten termijn te verwachten of reeds ge arriveerd. EEN BURGEMEESTER EN EEN BEUL GEVONNIST Het bijzonder gerechtshof te Utrecht heeft H. Moot, die N.S.B.- burgemeester van IJsaelstein, lid van de landwacht en o.a. secretaris geweest was van den N.S B -com missaris der provincie Utrecht En- gelbert en tegen wien 15 jaar ge vangenisstraf was geëischt, veroor deeld tot 8 jaar, warvan drie jaar in rijkswerkinrichting door te brengen. Chr van Duuren, te IJsselstem, landwachter, tegen wren 2 jaar was geëischt, kreeg 4 jaar lil een rijkswerkinrichting. 'H. W. A. v. d Heijden, SS-man uit Utrecht, die o.a. als cipier van de gevangenis Wolvenplein te Utrecht zich als een beul heeft ge dragen, werd veroordeeld tot ge vangenisstraf van 20 jaar. Dc eïsch was doodstraf. Allen zonder recht op cassatie. Tegen den SD-spion W.Kemp, ex-ambtenaar van het gewestelijk arbeidsbureau was eveneens de doodstraf geëischt. De uitspraak werd uitgesteld totdat een onder zoek naar zijn geestvermogens is ingesteld. Bij een botsing op den weg HedelDen Bosch tusschen twee mi litaire auto's zijn gisteravond drie Canadeezen op slag gedood. Drie andere passagiers werden licht tot zwaar gewond. I Officieel werd gisteravond medegedeeld, dat de V. St. erin hebben toegestemd. Groot Bril- tannië S 4.4 milliard te leenen, waarvan 3,75 miiiiard als cre- diet voor handelsdosieinden en 0,65 milliard als vereffening voor de lend-leasegoederen. die thans in het Vereenigd Konink rijk zijn. Van zijn kant heeft Groot Brittannïë, erin toegestemd om de geblokkeerde sterlingsaldi een jaar na de ratificatie van de leening op te heffen. Deze historiscne overeenkomst, waarvan verwacht wordt, dat zij het door den oorlog geteisterde be drijfsleven van Groot-Rrittannië weer zal doen opleven, werd in een gemeenschappelijke ver-klaring van minister-president Attlee en presi dent Truanan bekendgemaakt. De leenimg za, aflosbaar zijn over een periode van vijftig laar, te beginnen op 31 December 1951. De rente be ar aa-gt 2 procent De overeenkomst moet zoowel door het Britsche par lement als do-or het Amerikaansche congres worden geratificeerd. Gelijktijdig met de publicatie van de leenrin-gsovereenkomst heeft het Amertlkaai.sche departement van burnt en landlsche zaken een witboek uitgegeven dat aan alle landen der wereld voorspellen doet ..voor uit breiding van den wereldhandel en van de we rk ee 1 egernh eid William Clayton, de onder-minis ter van btjtenlandsche zaken, heeft verklaard, cat het groote voordeel voor beiae partijen is, dat deze overeenkomst een eind maakt aan den bilateralen nationaiistischen autar kischer vorm van handel drijven er. bijdraagt tot herstel van den multila.eralen handel In «Ie gemeenschappelijke verkla ring van Attloe en Truman wordt o.a. gezegd, dat deze overeenko-msö, indien zij wordt uitgevoerd. een eind zal maken aan de vrees voor een in economisch opzicht verdeelde wereld en over de ge heele wereld een uitbreiding van de werkgelegen heid, van de prod-u-ctie van de uit wisseling en net verbruik van goe deren Ti.ogeij-k za] maken, en. dat zij voor het eerst een gemeenschap- pelijken code en rechtvaardige voor schriften voor de internationale handels-politiek en de internationale handelsbetrekkingen tot stand zal brengen. In een tweede gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, d-at beide regeeringen eerlang onderhandelin gen zullen cperen ten einde voor de uitvoering van deze voorstellen lot concrete afspraken te gereden, met inbegrip van definitieve maat regelen voor ontspanning van de ha n delsbe lei nm er imgen Het witboek bevattende voor stellen voor de uitbreiding van den. wereldthamde, ter voorbereiding van de imterrr tionale handelsconferentie, die in den zomer van 1946 zal ge houden worden, zal naar alle landen gezonden worden. met uitzondering van Argentinië en Spanje. De Turksche premier Saradjog- l°e heeft in een persconferentie medegedeeld, dat Turkije in prin cipe bereid is het Amerikaansche plan tot herziening van de con ventie van Montreux te aanvaar den. Het voorstel m deze Ameri kaansche nota vervat, komt neer op de volgende punten: 1. Vrije doorvaart door de Dardanellen voor alle koopvaar ders van alle tanden en te allen ti.ide. 2. Vrije doorvaart te allen tij de voor oorlogsschepen van de landen, die aan de Zwarte Zee liggen (de Sowjet-Unie. Roeme nië en Bulgarije) 3. Doorvaartverbod voor oor logsschepen van andere landen met uitzondering van oorlogs schepen beneden een bepaald tonnage, welker doorvaart goed gekeurd wordt, hetzij door de drie genoemde Zwarte Zee-mo- gendheden. hetzii door de orga nisatie der vereenigde volken. 4. Japan dient als mede-on derteekenaar van de conventie van Montreux te. worden ge schrapt De organisatie der ver eenigde volken moet optreden ter vervanging van den voorma- tigen volkenbond Op 21 November heeft de Brit sche ambassadeur te Ankara een memorandum overhandigd aan de lurksche regeering. Hierin be tuigde de Britsche regeering haar instemming met de voorstellen, door de Ver. Staten gedaan, maar zij gaf te kennen de kwestie niet als urgent te beschouwen. Saradjogloe voegde aan deze uiteenzetting toe. dat de Turksche regeering bereid is. haar Stand punt mede te deelen wanneer de andere drie belanghebbende mo gendheden dit ook zullen hebben gedaan. Hij zeide: „Wij hebben m principe groote waardeering voor het Amerikaansche stand punt en het spreekt vanzelf, dat het verdient te worden aanvaard als uitgangspunt voor besprekin gen en onderhandelingen. Het is het vurige verlangen van mijn regeering. dat de Ver. Staten deel zullen nemen aan een toekomsti ge conferentie over de zeeëngten en wij beschouwen die deelne ming als voistrekt noodzakelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2