KERK EN STAAT Bezorgde militaire gezichten Voor drie millioen goederen verdwenen DE EENHEID IN DE VAKBEWEGING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. en de maatschappelijke verhoudingen Generaals en admiraals bedreven misdaden tegen den vrede Documentenkoorts Wapen van mgr. Baeten te ragTj Wwrs- door z- H- M. Baeten, coad- „N.L. 301" thuis Texfielprijxen worden verlaagd Villa te Bloemendaal geplunderd Toen eigenaar bij den P.O.D. zat De fusie-voorstellen N.V.V.—E.V.C. Eenheid beteekent thans niet:allemaal ineen bond Uitbreiding trein verkeer Verbindingen Arnhem- Nijmegen R'dara Giro 9095 Directeur: Joh Kuijpers Hoofdred.: Mgr Dr J Witlox. Alg Redacteur: H. A Paalvast Drukker: N.R.C N.V CJitg. v d Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEMMSCHE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 68sle JAARGANG No. 19882 Abo-nn ementspr 3.2ö p. kwart. 1.10 p maand f 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. De thermometer te Neurenberg Is gedaald tot 12 graden on der nul, zoodat reeds schaat sers uittrekken. Maar niet al leen de temperatuur buiten liep tegen het einde van de derde pro cesweek terug, evenzeer deed zulks "et humeur der beklaagden. Het was duidelijk te zien, dat net overvloedig documentatiemate riaal, waarmede de Britsche pro- secutie de Amerikaansche tracht te evenaren, hen zwaar trof. De opgewektheid, waarvan de be klaagden gedurende het proces hebben blijk gegeven, heeft kenne lijk piaats gemaakt voor het som bere inzicht, dat tegen deze aan klacht nauwelijks een verdediging mogelijk is. Het waren deze week vooral de militairen, die in de oorkonden den boventoon voerden. Dat was ook te verwachten, nu de Britsche prosectitie de onmiddellijke voor bereiding van iedere militaire ac tie afzonderlijk ging uiteenrafe len, waarin zij uiteraard de hoofd rol gespeeld hebben. Het is opmerkelijk, dat de aan tijgingen tegen de vertegenwoor digers van het Duitsehe militaris me buiten de proceszaal eenige deining hebben veroorzaakt. Het Amerikaansche orgaan ..Army and Navy Journal" heeft n-i de vraag opgeworpen, of het verantwoord is generaals en admiraals te oor deelen op grond van het werk. dal zij als soldaat gedaan hebben. Het „iÜr voo?de er aan toe. dat daar omtrent in de kringen der Ameri kaansche prosecutie zelf mee- ningsverschil bestond en dat lui tenant-kolonel Muurray Gurfein zich daarom uit Jacksons staf zou hebben teruggetrokken. De Amerikaansche prosecutie heeft daarop evenwel kort en bon dig geantwoord, dat het vertrek van Gurfein hiermee niets te ma ken had. „Niemand wordt veroor- deed als beroepssoldaat en de vraag Is slechts of er misdaden te gen den vrede of tegen de manseh. heid zijn begaan door politici, staatslieden of menschen in uni form onverschillig hun beroep." In deze woorden heeft Jackson de zaken nog opnieuw duidelijk ge steld. zooals hij overigens ook reeds in zijn openingsrede had doen uitkomen. Trouwens de geheele bewijsvoe ring in deze week. door de Brit ten gepresenteerd, maakte meer dan duidelijk, dat Keitel, Jodl, Raeder en Doenitz meer hebben gedaan dan hun militairen plicht, dat zij n l. mede de drijvers waren tot den overval op landen waar aan Duitschland zijn eerewoord gegeven had. Overduidelijk werd dit wel bewezen door de onthul lingen over beide admiraals en hun plannen voor de Scandinaaf- scne actie. Raeder en Doenitz wa ren zoo verlangend naar een breedere uitgangsbasis voor hun vloot dat zij niet nalieten den Fuhrer ervoor te animeeren. Men kon met alle suggesties voor nieuwe overvallen bii Hitier uit stekend terecht en wij hebben on der de duizenden pagina's docu menten. die wij tot nu hebben doorgewerkt, nog geen enkele op merking van den Führer gezien met bezwaren tegen de opgewor pen veroveringsplannen. Nu kan inderdaad van veel van het deze week geproduceerde ma teriaal gezegd worden. dat het zuiverr militair Js. wanneer men alles afzonderlijk beziet, doch men CONSVRfiENS Hierboven geven wij een repro zich ge-kozen" blSSChop va" Breda' De heraldische beschrijving van het wapen is aldus: ZH Ex? Voert. „Van keel met een gouden zon zonder aangezicht, in den echiidvoet vergezeld van drie zil veren schume kruisjes faas-wijze geplaatst. Het devies is: „Aurora consurgens". kan dit moeilijk volhouden, wan neer men het „plan Gelb". plan „Marita", „Weseruebung" „Fall Barbarossa" en hoe die aanvals plannen nog meer heeten, ziet in het kader van een jarenlange voor bereiding op den veroveringsoor log. Het is om het aandeel, dat de militairen hebben gehad in deze voorbereiding, dat zij hun scnuld dragén, aan wat de dagvaarding noemt „samenzweringen en mis daden tegen den vrede" Zij. die de Duitsehe oonogszucht niet alleen wijten aan de nazi- politiek, doch ook aan het Pruis- sische militarisme, dat zich van deze politiek maar al te graag be diend heeft zouden kwalijk ge noegen kunnen nemen met de aan klacht die de generaals spaart om dat zii soldaat zijn De Britsche prosecution is deze week nog niet gereed, gekomen met haar bewijsvoering Vooral de Pooisehe en Noorsche zaken heb ben veel tijd gevraagd in tegen stelling tot die van Nederland en België en zoo is men blijven steken bij „Arita", n.l het drama van Griekenland en den geheelen Bal kan Daarover zal nog zeer veel materiaal worden overgelegd Zeer belangrijke stukken zijn voorts nog te wachten over den strijd tegen Frankrijk en Hitiers daar mee samenhangende plannen voor de beheersching. van de Middel- landsche Zee door de bezetting van Spanje en Gibraltar Wanneer daarbii ook de houding van Italië nog ter sprake gebracht wordt, zullen de Britten nog wel enkele dagen noodig hebben Over dit laatste is deze week trouwens al veel onthuld door het openen van de rapporten der bespreking van Hitler met Ciano enkele weken voor den Poolschen veldtocht, waarbij de Italiaan overduidelijk te verstaan gaf, dat Mussolini ver rast was door de haast,, die zijn vriend maakte en zelf nog lang niet gereed was voor het openen vijandelijkheden Immers ook Alderman moet nog het woord gaan voeren over de Sovjet-Unie en de U.S.A., toch -pitst zich de belangstelling van s«t grootste deel van de vele hon derden aller naties, die dagelijks de bijenkorf van het gerechtsge bouw donrecn krioelen en voor wie de groeiende stapels papieren al evenzeer tot obsessie worden als voor de beklaagden De aange kondigde kerstvacantie is intus- schen deze week het voornaamste onderwerp, van gesprek geweest De Amerikanen en Russen had den n.l. liefst maar full-speed door gestoomd om het Droce* snel af te werken. Ten behoeve vav de Brit ten en Franschen hebben zij af stand gedaan van hun bezwaren maar vóór het zoover was, zijn er dikke woorden gevallen. Nu de rr eenmaal be-" hebben, vatten allen de zaak echter spor tief op. Speciaal de Amerik.nen zijn reeds bezig met plannen om het reces toch nog op prettige wijze door te brengen. Zondagmiddag om 3 uur is de Skymaster (N.L. 301) uit Indie op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich o m. 27 repatri eerenden uit Neder- landsch Indië Het directoraat-generaal van de prijzen ieelt mede. dat de prijzen voor textielgoederen in den loop van de maand December zullen worden verlaagd- De te hooge handelsmarges, al dus het D.-G., zijn ingrijpend be snoeid en de detailprijzen kun nen als gevolg hiervan, voor een belangrijk deel van de goederen ongeveer 20 pet lager gesteld worden. Daarbij is rekening gehouden met de belangen van de tusschen- handelaren, die nog een redelijke winst ontvangen Een goede maatschappelijke orde zonder de hulp van de Kerk is ten eenmale ondenkbaar. Waarom? Omdat de Kerk, bewust van de waarheid die zij bezit, de ware leer verkondigt. Den menschen geen ijdele droombeelden voorspie gelt van een volkomen en alge- heele gelijkheid in de maatschap pij. en hun geen paradijs op aarde belooft, waar zij alleen maar voor hun plezier behoeven te werken, of hen in dwaling brengt met de „uze dat de klassenstrijd welvaart "i "elure ;al brengen Integendeel de Kerk houdt o-ns de werkelijke waarheid voor en daardoor werkt zij juist mee aan het geluk van de maatschappij. Werknemers en werkgevers wijst zij op hun plichten, die zij te ver- Bij de Bloemendaalsche politie is aangifte gedaan van een diefstal van goederen, die een waarde hebben van twee en een half a drie millioen gulden. Deze goede- den zijn eigendom van den heer M. te Aerdenhoul, die kort na de bevrijding door den P.O.D. ge vangen was genomen, verdacht van politieke onbetrouwbaarheid- De bestolene Is houthandelaar in Polen geweest en volgens zijn ver klaring uit dit land gezet. Daarbij heeft hij echter kans gezien zijn bezittingen naar Nederland te laten overbrengen. In Aerdenhout woon de hij in een groote villa, waarin hij een zeer waardevolle meubilee ring en vele kunstschatten had bij elkaar gebracht Daarom werd het huis dan ook onmiddellijk onder bewaking gesteld, toen de heer M werd gearresteerd Na vier maanden werd hij in vrijheid ge steld en kwam weer in zijn villa terug. Hem bleek toen, dat zeer veel uit. zijn woning verdwenen was Een onderzoek wees uit, dat het M. G. order had gegeven een groote verzameling tapijten, schil derijen, kostbare serviezen, enz. naar elders in veiligheid te bren gen Ook was er in de villa veel kleeding en linnengoed gevonden die gezonden werden naar de ge teisterde gebieden, om daar gedis tribueerd te worden onder de noodlijdende bevolking. Tevens had men een bedrag aan geld van meer dan f 100.000 ontdekt en in beslag genomen. Van dit alles is aanteekening gehouden. Toen men precies ging vergelijken wat de heer M. als vermist aangaf en wat officieel geregistreerd was, als naar elders vervoerd, bleken er groote verschillen te zijn De heer M. heeft bij de justitie aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer twee en een half drie millioen gulden uit zijn woning is gestolen. Daaronder zijn een koffer met 300.000 aan geld en effecten ter waarde van ongeveer f 1.000.000. Verder zijn verdwenen vijf kieine schilderijen van be kende buitenlandsehe meesters, een pak met 300 teekeninsen waaronder van Jan Steen en Van Ostade; voorts tapijten, juweelen enz enz. De Bloemendaalsche politie, die deze zaak reeds zeven acht weken in onderzoek heeft, is er nog niet in gestea«d een de r- miste waardevolle voorwerpen op te sporen. Het onderzoek wordt door verschillende omstandigheden bemoeilijkt. Zoo is b.v. de verza meling van den heer M. hier te niet bekend geweest. Van de effecten heeft men ook geen lijst. Daarbij komt, dat een deel van de personen, die verklaringen kunnen geven over hetgeen in de vier maanden, waarin de heer M zich in hechtenis bevond, is ge beurd. naar Indië zijn vertrokken of in Engeland of elders verblij ven. De kunstvoorwerpen en an dere goederen, die op normale wijze uit het huis zijn wegge voerd, zullen, naar werd medege deeld. aan den heer. M worden teruggegeven. Voor de goederen, die in de distributie zijn gebracht, zal hem de geschatte waarde wor- Op een Zaterdagmiddag te Rot terdam gehouden openbare ver gadering van den Rotterdamschen bestuurdersbond. hebben de heeren A. Vermeulen en J. G. Suurhoff, bestuurders van het N. V. V„ het standpunt van het N V. V Inzake eenheid in de Nederlandsche Vak beweging uiteengezet, onder het motto: „Ons antwoord aan de E. V. C." De heer Vermeulen be toogde inzake loonvorming en prijs politiek, dat het N V. V., van meet af aan heeft begrepen, geen eischen te moeten stellen, die onvervulbaar zijn Het is noodig in den kortst mogelijken tijd ons productie-appa raat weer op gang te brengen. Iedere arbeider wordt thans in staat gesteld om zijn distributie- P&kket te koopen, terwijl er voor 1940 honderdduizenden arbeiders ?ÏÏen', die bet sociale minimum konden halen. Een staking 'r (aIeen geproclameerd, wan- Nwierlncrf overIe<? heeft gefaald. hitfvpV, w moet een rechtsstaat blijven. Wanneer de E V C. een „fiit-c niptIoonpolitiek zal eischen, welke niet op verantwoordelijkheid steunt, moet men van het N v V niet verwachten, dat het 'in 'die richting zal koersen. Inflatie moet in ieder geval voorkomen worden Vervolgens kwam de heer Suur hoff aan het woord over de een heid in de arbeidersbeweging, welke hij sociaal goed noemde en waar mede men uiterst voorzichtig moet omgaan. De eenheid beteekent thans echter niet: allemaal in één bond. Voor den oorlog werd de eenheid gepropageerd als een leuze in den onderlingen strijd, maar m de benauwenis van de bezetting heeft het Nederlandsche volk veel geleerd en de vraag moet worden gesteld: Waarom zullen de Katho lieken, Christelijk en en buitenkerke lijken niet samenwerken? Het wederzijdsch vertrouwen is gegroeid. Dezelfde verlangens naar eenheid brachten het N. V. V tot onder handelen met de E. V. C„ al heeft het N V. V. de oprichting daarvan overbodig en zeer schadelijk geacht Met de E. V. C. is het zoo. dat zij in haar beginselverklaring van April 1945 meegedeeld heeft, terug te zullen treden, als blijken zou dat de arbeiders weer hun kerkelijke bonden wilden behouden. Niettemin heeft de E. V. C. haar organisatie niet opgeheven, terwijl het Roomsch-Katholiek Werkliedenver- bond reeds weer 170.000 leden telt. Het Christelijk Nationaal Vakver bond 70.000 en het N V V. 227.833 Toch is het N. V. V. loyaal met de E V. C. In onderhandeling getreden, omdat het met de eenheid ernst wil maken. Verleden week Zaterdag zijn de besprekingen begonnen, waarbij de E. V C een memoran dum had ingediend, dat het N. V. V. heeft aanvaard als grondslag voor de fusie-besprekingen onder voor waarde, dat op geen enkele wijze publicatie zou plaats hebben. De afgevaardigden van de E. V. C. gingen daarmee volkomen accoord. Bovendien had het N V. V. ook nog een aantal eischen en pro grammapunten in petto. De bespre kingen waren dien Zaterdag nog lang niet ten einde, maar zij zou den op 5 December worden voort gezet, omdat de heer Blokzijl nog naar een vergadering moest in Rotterdam.. Zooals later bleek, heeft hij daar echter gesproken over de vraag, hoe het met de fusie stond en den indruk werd gewekt dat het N. V V. alleen maar be langstelling had voor de baantjes. Bovendien wekte hij eveneens den indruk, dat Kupers het „zaakje binnenkamers wilde bekokstoven", maar dat de E. V C daar een stokje voor zou steken. Dit is een ver keerde voorstelling van zaken Wat de heer Blokzijl gedaan heeft is slechts gevaarlijk voor de eenheid en dat is jammer. Maar het N. V V. laat het streven naar eenheid niet door de E. V. C. sabo- teeren. Voor de goedwillenden in de F, V. C. blijft de deur tot onder handelen wagenwijd opstaan. De arbeiders van deze vakcentrale zul len moeten uitmaken, of zij zich nog verder zullen laten leiden door een leiding, dis zich zelf daartoe heeft gepromoveerd Na eenige strubbelingen over de vraag, of debatten toegelaten zijn. verkreeg de heer Van der Berg, voorzitter van de E. V. C. te Rotterdam, het woord. Hij bestreed onder meer de meening, dat de E V. C een „staak maar raak" organisatie is, alsmede dat de tot nu toe gevolgde stakingen ongemotiveerd zijn. Er is in sommige gevallen wel 25 pet. loonsverhooging toegestaan, maar deze verhooging is nog niet ge geven. De heer Blokzijl heeft niet over de fusiebesprekingen het woord gevoerd, maar wel over het memo randum. Hij heeft alleen gezegd, dat de fusie niet tot stand kan komen door hem en den heer Kupers, maar door de arbeiders zelf. De heer Vermeulen besprak in een repliek de verschillende sta kingen onder leiding van de E. V. C. en kwam opnieuw tot de conclusie, dat deze ongemotiveerd waren. Met stakingen moet men zeer voor zichtig zijn. Nadat de heer Suur- vullen hebben en noe die plichten samenhangen met de rechtvaardig heid Eerbied voor den arbeid leert zij. en eerbied voor de mensche- lijke waardigheid van den arbei der en dat het een strenge plicht is een rechtvaardig loon uit të betalen. Aan de bezitters houdt zij de plichten voor, die het eigendoms recht meebrengt en den arme leert zij „dat voor Gods rechter stoel armoe niet als schande zal gelden en dat niemand zich be hoeft te schamen, die door arbeid zijn levensonderhoud wil zoeken". De lijdenden en armen wijst zij op het heerlijk voorbeeld van Christus zelf, die om ons arm is geworden en doorging voor den Zoon van een werker Meer nog de Kerk verkondigt niet alleen de ware leer, maar ze gebruikt ook de noodige middelen om die leer in de wereld te doen doordringen en de menschen vol gens die leer te vormen. Door de genademiddelen, die zij bezit, ver betert zij de samenleving der menschen, doordat zij de zielen be ïnvloedt: in de eerste eeuwen heeft zij de geheele maatschappij her nieuwd. Bovendien heeft de Kerk de stichting van instellingen, waar door de stoffelijke nood gelenigd en het stoffelijk welzijn bevorderd werd, altijd zooveel mogelijk be vorderd. Zelf heeft Zij allerlei verken ondernomen om den noodlijdenden te helpen. Voor de maatschappelijke ,rde- ning is de hulp van de Kerk on misbaar. Maar ook de Staat moet hierbij helpen Hij he'eft ook een taak. Hij moet niet alleen de rechten op het leven en bezit beschermen, zooals het liberalisme leerde, maar hij moet ook positief het algemeen welzijn bevorderen. Het bevorderen nu van dat algemeen welzijn meet vooral bestaan in een speciale zorg voor den arbeidenden stand, juist omdat deze zijn bescherming het meest noodig heeft en geen wel varend volk denkbaar is als de arbeidersstand in nood verkeert. Daarom moet de s'aat vooral zorg besteden aan de bescherming van hert eigendomsrecht, werksta kingen zien te voorkomen, de gods dienstige en zedelijke belangen behartigen, zorg dragen voor de Zondagsrust, den arbeidsduur, ar beidsloon enz Als de Staat met erdaad aan al deze punten zorg besteedt en de Kerk niet in haar werk of op haar werkterrein hinder', dan moeten zij samen. Kerk en Staat, wel een goede maatschappelijke ordening tot stand brengen, mits de be rok ken personen zelf meewerker Pater COMMANDEUR. Verkeerden de spoorwegen aan vankelijk in de onmogelijkheid om, na het in gebruik nemen van den herstelden spoorweg over den Rijn bü Oosterbeek op Dinsdag a.s. ook het personenvervoer tus- schen Arnhem en Nijmegen te hervatten, omdat de zeer precaire locomotieven-positie dit niet toe laat, thans is besloten, het uiter ste te probeeren en toch 3 trei nen per dag heen en terug in te leggen tusschen Arnhem en Nij megen. Twee van deze treinen zullen van Apeldoorn over Die renDoesburg naar Arnhem en terug rijden en een zal het traject Arnhem's-Hertogenbosch bedie nen. Daarnaast blijft de autobus dienst tusschen Arnhem en Nij megen volledig gehandhaafd, zoo dat een vrij belangrijke uitbrei ding van de vervoerscapaciteit wordt verkregen. Er is niet ge streefd naar aansluiting op de dieseltreinen van Arnhem naar Utrecht, omdat deze treinen nu reeds het vervoer nauwelijks kun nen verwerken en er niet op be rekend zijn ook de van Nijmegen komende reizigers nog op te ne men. Wel bestaat te Arnhem uiter aard aansluiting naar Apeldoorn. Zondagsdienst in en Oosten Noorden hoff eveneens zijn standpunt nader had toegelicht ging de ver-1 en dus "op de gadering uiteen. Nieuwjaarsdag. De dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die op 17 Dec. zal verschijnen, zal, om tegemoet te komen aan de talrijke wenschen een beperkten dienst op Zon- en feestdagen bevatten voor het Noor den en Oosten des lands, waar deze tot nu toe ontbrak. Deze dienst zal voor het eerst gereden worden op Zondag 23 December Kerstdagen en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1