Geschiedenis kabinetten-Gerbrandy Kan Sjarir orde scheppen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GONGSLAGEN POLITIEKE VRAAGGESPREKKEN Waarom de Regeering in Mei 1940 naar Londen ging Het aftreden van De Geer Mussert ter dood veroordeeld Weldoen zonder omkijken Kleedinq voor nood lijdenden Hij gelooft Het wel, als men hem de kans geeft Schoenreparatie met rubber niet vrij Het eerste ijsslachtoffer Weerbericht R'dam Giro 9095 Direcieur: joh Knijpers Hoofdred.Mgr Dr j Witlox Alg Redacteur: H. A Paalvast Drukker: N.R.C N.V üitg. v d. Maas bode-Stichting. SCHIE 68ste JAARGANG No. 19884 Aborvnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0 26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets per mm. 12 DECEMBER (Van onzen parlementairen redacteur! GERBRANDY! Jarenlang was deze naam voor het Nederland sche volk een begrip. Wanneer Gerbra^dv sprak werd«en de gor dijnen en de luiken der verduis tering extra goed gesloten; dan kwam de verborgen radio voor c*-er dag; dan luisterde ieder, die nor luisteren kon. naar die forsche maar ietwat lijzige stem. waarvar iedereen in Nederland twee dingen wist: dat zij onder een vervaarlii ken knevel vandaan kwam en dat zii nooit iets anders dan het onver zoenlijke verzet tegen den Duit- schen overweldiger had gepredikt Gerbrandy. Op het eerste gezicht valt het iet wat moeilijk in dezen kleinen corpu lent en man met zijn gemoedelijke manier van vertellen en zijn opge wekte kwinkslagen tusschen de ern stige gesprekken door. kwinkslagen waarbij héél zijn gezicht lacht met een onnoemelijk aantal vriendelijke rimpeltjes, den onwrikbaren die-hard te herkennen, die van het eerste oogenblik afaan dat hij in Engeland voet aan wal zette, den strijd tegen den vijand van zijn land voortzette met èl die taaiheid, die tot de beste eigenschappen van zijn volk behoort Spreekt men echter langer met hem dan ziet men af en toe in zijn trek ken iet* verstarren en in zijn oogen iets opflikkeren, dat bij zijn gestalte heelemaal niet past. Geuzenbloed? Zeemansmoed? Trots van een eigen geërfd Friesch geslacht? Wie zal het zeggen? Maar het is iets hards, iets onbuigbaars, iets. dat van geen wij ken weet wanneer het om der waar heid wille gaat. Zóó moet hij op de boot hebben gestaan die hem in Mei 1940 van den Hoek wegvoerde Op de vlucht? Geen sprake van! Het heengaan van de Nederlandsche Regeering in Mei 1940 was een weloverwogen daad rustend op een besluit van het kabi net zelf in zijn geheel Lang voorbereid kon die daad moeilijk zijn. Vóór den oorlog hadden wii wel toebereidselen getroffen voo liet gevat, dat de Retrcerlng met «1< voorna am te ambtelijlce organen naa een andere plaats in Nederland moest worden overgebracht. De mo gelijkheid, dat binnen enkele dagen ons heele land zou worden beze had niemand voorzien. Binnen vijf dagen, of eigenlijk or> den laatsten anderhalven dag moest de Regeering haar houding onder die omstandighe den bepalen Hei besluii tot heengaan Van den president, den heei de Geer. ging niet veel leiding in dezen uit. Alleen door de omstandigheid dat de meeste leden van het kabinet die den toestand te ernstig achtten om naar huis te gaan en den nach op het Departement van Economl sche Zaken doorbrachten Zond a e avond na het naar huis gaan van de Geer. de zaak dóórspraken, kon der 22*5? eil ag' toen de Opperbevel hebber de situatie hoogst ernctia noemde, zoo niet hooeloos. een be sluit worden genomen Dit besluii hield in» dat. als de nood aan den man kwam wij ons naar Engeland sou den begeven. Vooreerst omdat wij meenden, dat de Koningin met alléén in Engeland mocht blijven. Dan zou haar heen gaan. dat op hei dubbele ad vies van kabinet en opperbe vel geschiedde en het mede- vertrekken van het Kabinet veronderstelde, niet het ka xakler van een heengaan der -4- lichten kan ik van deze zaak meer zeggen. Daarin wordt trouwens op een aantal andere gebeurte nissen dieper ingegaan. Laat ik over de kwestie de Geer alleen nog dit mogen uitspreken, dat, hoewel gedurende de laatste we. ken in Nederland en zeker in Londen de zwakke kant van den heer de Geer naar voren was gekomen en een zekere twijfel over zijn bedoelingen was gere. zen, de houding van onzen Pre. sident. die op zoo bekwame wilze de formatie van een nationaal ka binet had uitgevoerd, een bit'ere ontgoocheling was U had hem intusschen als minister-president opgevolgd? Gerbrandy's formatie Ja maar om U de waarheid te zeggen: tegen miin zin Evenal de meène andere leden van het ka binet verkeerde ik btj het heengaan van de Geer. dat. omdat hij forma teur was, het aftreden van het heele kabinet meebracht, in de stellige overtuiging, dat de vice-president. d- heer van Kleffens. met de van een nieuw ministerie den belast. De heer van zelf was van meening. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmor- 90n ir. A. A. Musseri, leider der N. s. B. ter dood veroor deeld. dagvaarding'w«tie enierbij' dat de bewezen was, dus dat t>ewtUlgend dat Mussert getracht heefThlt^ijk onder vreemde heerschappij te brengen, dat bewezen is, dat Mus sert in tijd van oorlog den vijand hulp heeft verleend, en dat be wezen is, dat Mussert getracht heeft den grondwettigen regee- ringsvorm omver te werpen. Het satieVerleende ket rec'lt van cas' ookVv£aU yoor het proces zelf was belanesuoi-e uitspraak de publieke Mussert if g6rmg te noemen' ?r Van Berclff,6 den President. doodvonnis uiw ,toen deze net Hij scheen d^ral\ rusti" aan- wacht te hebben Ults»raak ver- de minste vewa?sin£ to0nde niet van he? hem 'verleende"0 °f hi;i recht gebruik zaT SeV8^" Mr. P. S. Gerbrandy Regeering hebben gekregen. Ging het kabinet mee, dan was het een tijdelijke ver plaatsing van de Regeering. En voorts leek een dergelijke verplaatsing aan de Regeerjng om verschillende redenen ge- wensch1. Duidelijk hebben de ministers, die vóór den over tocht pleitten, drie van deze redenen naar voren gebracht. Ten eerste: van Londen uit kon het bestuur der Overzee, sche gebiedsdeelen worden voortgezet. Ten tweede: van Londen uit kon de oorlog van het Koninkrijk tegen Duitsch- land verder worden gevoerd Ten derde: van Londen uil kon de materieele en geeste lijke steun aan het Nederland sche volk. dat d® bezetting tegemoet ging, worden geor- ganiseerd. Deze overwegingen, waarvan do juistheid achteraf duidelijk is gebleken, stonden ook verder bij hel kabinet voorop. „Heeren hel is zoover....' Toen dan ook Maandag, den vier den oorlogsdag, generaal Winkelman 's ochtends om vier uur bij ons kwam om te zeggen: „U moet nu een be slissing nemen" vond hii het kabi net niét onvoo-bereid Wii zouden nog zoo lang mogelijk in Nederland blijven: wij hebben nog overwogen naar Zeeuwsch-VIaanderen te gaan. spoedig echter bleek, dat er maar één weg open stond: onmiddellijk oversteken Op een destroyer heb ben wij toen Hoek van Holland ver iaten Geleid door deze ééne gedach te: Het Rijk gaat voort met den oor log. De historie zal naar mijn over tuiging bevestigen dat dit een ge zonde en goede beslissing was Ir. Engeland én Amerika is de wijze waarop de Nederlandsche Regeering zich toen de facto verplaatste, altijd als een zéér juiste zet op het schaak bord der oorlogvoering beschouwd mede omdat daaruit duidelijk de overtuiging sprak, dat wij uiteinde- jlik den oorlog zouden winnen Ik betreur intusschen. dat het heengaan der regeering niet tijdig van regee- nngswege duidelijk aan het Neder landsche volk is meegedeeld Niet lang Is de Regeering ech ter in haar oorspronkelijken staat gebleven? Het aftreden van de Geer Inderdaad. Binnen het Kabinet ontstond zoodanig misnoegen over de opvattingen en houding van den heer de Geer. dat de Koningin daarin aan leiding vond gebruik te maken van Haar grondwettelijk recht ..naar wel gevallen ministers te benoemen en ontslaan" Ik kan uiteraard niet treden m de overwegingen, die de rvroon ertoe hebben geleid het ont slag van den heer de Geer te be- Maar het is, geloof ik, van voldoende algemeene bekendheid Jat tegen de wjjze waarop de heer dé Geer leiding gaf, bovenal in de voort zetting van den oorlog, ernstige be zwaren bestonden Het is bekend dat hii weigerde het Koninklijk Beslui! A 1 mee te teekenen. dat een de eerste daden in de rij der economi sche oorlogvoering beteekende. Uit oproepen, die onder zijn bewind tor het Nederlandsche volk werden ge- rieht. heeft hij welbewust woorden als „tot het bittere einde" geschrapt Niets van dien aard mocht genade m zijn oogen vinden. Hij heeft het bittere einde dan °°k niet afgewacht. Hp heeft, toen hjj bereidheid had getoond naar Nederlandsch-Indië te rirn m n met een regeeringsop- onze medewerking verkregen visum, dat zijn doorreis naar Hissabon mogelijk maakte, machtig Rl, worden. Hij. de oud-Minister-Pre- sident. heeft tegen den uitgedrukten wil der Regeering in Londen in, zich in Lissabon in verbinding gesteld met Duitsche autoriteiten en dezer mede werking Verkregen om naar Neder land te gaan via Barcelona—Berlijn Kunt U hierover meer mede- deelen? Memorandum op komst. In mijn vertrouwelijke nota. die ik op verzoek der Regeerirg schrijf om het parlement in te vormme zou wor Kleffens dat het '.er verzekering van de continuïteit het buttenlandsch beleid geen aan beveling verdiende, den minister van Buitenlandsche Zaken op een zoozeer van allerlei andere constellaties af- hankelijken post van Mintster-Presl dent te zetten. DSSrin of mede daarin moet de ■eden hebben gelegen, dat mij de op dracht werd verleend tot de samen stelling van een nieuw kabinet Wanneer U nu bedenkt, dat ik als minister van Justitie, mijn handen vol had met nuttigen arbeid, waar- van ik wist, dat ik hem één kon dan hoef ik U niet te vertellen hoe lang lk heb geaarzeld alvorens mi.1 te begeven op het glibberige pad van het minister-presidentschap. Uw eerste kabinet werd geen langen levensduur beschoren? Do eerste kabinetscrisis Neen. Het aftreden van minister Dijxhoorn in Juli 1941 heeft tot een crisis van het heele kabinet geleid en tot een nieuwe formatie, althans tot een reconstructie, nadat alle ml ntsters hun portefeuilles ter beschik king hadden gesteld. Daarna echter hebben wij, zij het met af en toe partieele moeilijkheden, kunnen door werken tot Februari 1945, toen het kabinet in rijn geheel aftrad en mij ten derden male opdracht tot samen stelling van een kabinet werd ver leend. Alleen dit laatste was een alge- heele omwenteling? Mijn eerste kabinet was het Kabinet de Geer zonder de Geer: mijn tweede hetzelfde kabinet zonder den heer Dtjxhoorn: mijn derde was inderdaad een volkomen nieuw mi nisterie Dat optrad in verband met de bevrijding van het Zuiden des lands? Ten deele. ja, doch dat was niet de eenige aanleiding Het aftreden van mijn tweede kabinet hield in de eerste plaats verband met de om standigheid. dat zijn inwendige toe stand dringend om reconstructie en aanvulling vroeg. Een der ministers de heer van den Broek die twee departementen beheerde. Handel en Nijverheid plus Financiën, was ern stig ziek en moest, althans voor een der door hem beheerde departemen ten worden vervangen. De heer va:. Mook vereenigde twee functies: nli was Luitenant-Gouverneur-Generaa! en Minister van Koloniën tegelijk hetgeen voor langeren duur niet houd baar was. Aan minstens drie depar tementen ontbrak dus de leidingge vende figuur. Later kwam daar nog bij. dat de heer van den Tempel ziek werd. Dat belemmerde dé beharti ging van de loopende zaken in hoogst ernstige mate. zóó. dat wij tenslotte, werkend aan de oplossing van las- tige vraagstukken, onmogelijk de verantwoordelijkheid konden dragen, en ik. krachtens eenstemmig besluit van den Ministerraad gemachtigd werd het ontslag van het geheeie Kabinet aan te bieden. H.M. heeft, nadat Zij eerst een aantal personen uit het Zuiden des lands had ge hoord, tenslotte het ontslag van het heele kabinet aanvaard en. zooals ik reeds zeide. mij ten derden male geroepen. Het laatste kabinet. Wederom heb ik geaarzeld. Ik begreep, dat na de bevrij ding van het Zuiden een heel nieuw Kabinet van mij werd verwacht, een kabinet, waar in voor het eerst de verzets beweging uit het bevrijde va derland in ruime mate was vertegenwoordigd. Ik wist, dat van mijn Londensche coi- lega's velen vijf jaren lang den last van hun minister schap hadden gedragen dat was voor de meesten niet zoo n sinecure als men op het eerste gezicht zou denken in de verwachting als bewindsman de bevrijding van heel Neder land mee te maken en dan het heft over te geven. Was ik de aangewezen ma 1 om hen in den steek te laten en met an deren in zee te gaan? Lang mocht ik echter niet aarzelen. Ook de Engelsche pers begon belangstelling voor de positie van het Nederlandsche kabi net aan den dag te leggen. Als ik langer wachtte zou de po sitie van het Rijk in de w®®®- schaal geraken. Ik heb dus een nieuw kabmet gevormd; bij de formatie heb ik. De- halve van collega's uit het oude kabinet, veel steun ont vangen van Professor de Quay, die zich, toen het moest, ook nog zelf beschik baar heeft gesteld voor de portefeuille van Oorlog.. Het kabmet was, wat betreft de heeren, die met de internatio nale verhoudingen hadden te maken, een reconstructie, wat betreft het aantrekken van nieuwe krachtige figuren uit het Zuiden, een nieuwe for matie; als geheel was het een team en de geest van het team was uitnemend. Daar heerschte een geest v®n samenwerking en vertrouwen, deze b®kwame mannen heb ben zich zoo eendrachtig en vriendschappelijk om mij heen geschaard, dat ik hen ten eeuwigen dage dankbaar zal blijven voor die luttele maan den. En met dit kabinet heb Ik de be vrijding van het Noordelijk deel van ons land voorbereid en meegemaakt Toen hebben wij gemeend zoo spoe dig mogelijk de teugels fe moeten neerleggen. In Dublin is een staking geëin digd, welke in Juni 1937 begon. Het conflict, dat acht jaar geleden ingevolge een eisch tot loonsver- hooging was ontstaan, is door de arbeiders gewonnen. Van de 20 stakers waren er nog 5 over; een is onderwijl overleden, 14 hadden een ander baantje gezocht. Welk een vasthoudendheid en taai volhouden. In ons land zijn we, althans met den mond aan het her nieuwen. Men wordt wee van de wederopbouwklanken van som mige lieden ten aanzien van an deren: Regeering, bepaalde in stanties en bedrijven. Verscheidene lieden heb ik nu al vele maanden gecontroleerd, doch van hernieuwing van den geest, van begrijpen van den 'ijd, van offeren ondanks alle mate rieele moeilijkheden geen spoor! Met alle respect voor de zorg ten opzichte van zich zelf en van het gezin zou ik willen vragen: Waar blijft de belangstelling, de steun de offervaardigheid voor wat we zouden kunnen no-men de openbare zaak. waarbij wij als katholieke groep toch ten nauw ste zijn betrokken? Ziet eens naar de opleving in Frankrijk onder de Gaulle. Kiik eens naar het chaotische Ita'ië. waar men nu alle heil van den katholieken premier de Gasnerl verwacht. Bewonder o k de Itali anen om hun liefde voor de^ be roemde universiteit van Mi'aan. De armsten onder de armen droe gen bij. In twee jaar tijd is de katholieke universiteit herleid. Aan katholiek geschoolde gpl*T- den komt dat geld er wel uit Dat is begriu toonen voor invloed Wij Nederlanders, reken"" te veel met direct rerut'aat voo" nn- duiten. Leer weldoen znnd-r om te kijken en zonder aans'o"ds de hand op te houden voor een cadeau met overslag in we'ken vorm dan ook HENK VAN DER MAZE. Dank zij de vlotte medewerking van Nederlands Volksherstel heeft de H-A.R.K. de beschikking ge kregen over een zeer groote partij textielgoederen ter gratis ver spreiding onder de noodlijdende Nederlandsche bevolking. De balen waarin deze. door de Nederlandsche regeering indertijd in het buitemand aangekochte, ge dragen kleeding is verpakt, liggen reeds in de magazijnen van de H.A.R.K. te Rotterdam en Amster dam, zoodat de distributie over het land snel kan geschieden, De Indonesische „premier"' Sja rir heeft de volgende verklaring afgelegd; „Indien onze onafhankelijkheid wordt aangevallen, zullen wij ge dwongen zijn weerstand te hieaen. Indien de Britten meer troepen aanvoeren en dientengevolge ge vechten op groote schaal beginnen, zuUen alle Indonesiërs er tegen in verzet komen. Men heeft ons te verstaan ge geven, dat het verwijderen van al de zgn. extremisten den weg zal banen naar vreedzame bespre kingen tusschen de Nederlanders en de zgn. gematigden. Dit. zal waarschijnlijk een illusie blijken te zijn. Er kunnen geen vreedza me besprekingen gevoerd worden als men bloed laat vloeien in Indonesië". In het vervolg van zijn verkla ring liet Sjarir er geen twijfel over bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op ze Here hooge is overbrugd. Hij zelf weigerde den term .extremis ten" te aanvaarden, maar hij ver klaarde, dat „de meesten van de zoogenaamde extremisten tot de regeering zijn gekomen met de vraag, hoe zij zonder te vechten de regeering kunnen steunen Op de vraag, of zijn regeering in staat was, de o-rde te handhaven antwoordde Sjarir. dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven hij binnen enkele weken het meerendeel van het land onder controle zou hebben, doch dat de Engelschen zeer ongeduldig zijn. Ons volksleger zou de Japanneezen kunnen ontwapenen en hen naar de kust brengen. Het volksleger zou de geïnterneerden kunnen eva cueeren en de regeering zou de verantwoordelijkheid op zich kun nen nemen voor het ontwapenen van de Japanneezen, mits het volksleger voldoende bewapend zou zijn om zich van die taak te kunnen kwijten" „Op het oogenblik", aldus Sjarir verder, „zijn verdere bijeenkom sten met de Nederlanders nutteloos, hetzij deze plaats vinden in aan wezigheid van de Engelschen of niet tenzij er een duidelijke ver klaring wordt afgelegd, die ons standpunt benadert" Tenslotte ontkende Sjarir, dat er hongersnood zou uitbreken op Java. en hij legde een lange lijst over met cijfers over de oogsten, die in 1946 verwacht worden, naar hij zeide van het bureau voor sta tistiek. v. Mook's vertrek weer uitgesteld. Het lag !n de bedoeling, dat van Mook op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hii vergezeld zou worden door mr K. F. J. Verboeket, wnd hoofd van den regeeringsvoorlichtings- dienst. Uit gezaghebbende bron wordt echter nader vernomen, dat dr. van Mook zijn reis met het oog op de huidige ontwikkeling eenige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter, zooals in de bedoeling ligt, Donderdag vertrekken. Zijn familie zal hem hierbij vergezellen en hij hoopt eenigen tijd in Nederland te verblij ven. Ook zal per vliegtuig Donder dag naar Nederland vertrekken, ir. M. Ph Broekhuisen. directeur van een aantal spoorwegmaat schappijen. De lederpositie is van dien aard, dat aan schoenherstellers een groot percentage rubber in plaats van leder als zoolmateriaal wordt ver strekt Voor schoenrep raties met rubber is hetzelfde aantal sahoen- reparatiebonnen noodig als voor reparaties, uitgevoerd met leder. Tot vice-president van het Haagsch gerechtshof benoemd mr Th. L, van Berckel. thans raadsheer in dat hof. De 13-jange H. M„ waagde zich Maandagmiddag j.l. op het ijs van den Kloppersingel te Haarlem, met het noodlottige gevolg, fat hij erdoor zakte en verdronk. Twee omstanders probeerden den jongen te redden. Na eenige keeren duiken gelukte het hun den knaap boven te brengen. Langdurige pogingen de levensgeesten op te wekken mochten echter niet baten. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Donderdag avond: Aanvankelijk matige, later toenemende wind tusschen West en Noord-West; meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Oosten des lands aanvankelijk kans op sneeuw. Tijdelijk eenige stijging van tem peratuur. Waarnemingen te Rotterdam v hedenmorgen 11.30 uur: Barometerstand: 769,5 mm. Windrichting: N-W; kracht: 4. Temperatuur: 5,4" C. Weersgesteldheid: betrokken. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 u gisteren- en 8 u. hedenmorgen): 7,2° C.; mini mum: 3.6° C. Donderdag 13 December. Zon o, 8.40 uur. onder 16.27 uur. Maa- op 13.55 uur, onder 0.44 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1