rcrrr,'/1»' o'3°-°a* De huishouding van nu H? J!*®11 DE SPORTWERELD De huisvrouw in haar domein terug Leerzame demonstratie middag Hofplein—Den Haag Hervatting van den dienst op 17 December Vakgroep Kappers Burgepljj|te fevfnBXTUTp'U»5 DE FRANKENLAND VERZAKT Technische bedrijven Intern. Kath. Radio- en Televisiebureau Werkzaamheden hervat De moordaanslag op het Eiland Dader in Den Bosch gearresteerd Klokken komen terug Miek Engelenburg Vliegende vleugel" Staartloos vliegtuig in de lucht Hervatting D.U.W.-arbeid De 9evaoHijke gladheid lèlbvV" henhuis Recrufeering op Java voorbereid VOOR DE KEUKEN Nagerechten met bloem Poffert of Jan-in-de-zak Bloemvla Nederlandsche Bank Circulatie verder gestegen De huishouding van nu en die van een jaar geleden vertoonen nogal wat verschil. De huisvrouw is van voedseltransporteuse mo- lenares, houtzaagster, houthakster. stookster, lantaarnopsteekster, stroopfabrikante, aardappelmeelbe- reidster en in vele gevallen nog pensionhoudster met niet-betalenae logé's, weer terug in haar domein de keuken waar tenminste weel iets in k^taat en waar het kookboek weer kan zeggen „neem e?n theelepeltje suiker" of „een kopje melk", „laat het vet zacht jes sudderen in de pan", „maak het af met wat chocoladepoeder". En in onze streng gespecialiseerde maatschappij hebben de vaklieden al haar vorige wintersche taken weer overgenomen. Niemand is echter te oud om te leeren en daar verandering van spijs eten doet en de weg naar het hart van den man, door zijn maag gaat, is het een goede gedachte van de Commissie inzake huishou delijke voorlichting en gezinslei- ding geweest om weer met kook demonstraties, cursussen en film voorstellingen te beginnen. Mevr. E. M. Castendij k-Jansen opende als voorzitster van de af- deeling Schiedam den eersten de- monetratiemiddas, die gisteren in de demonstnatiekeuken san de Nieuwe Haven werd gehouden. Zij herinnerde eraan, hoe de commis sie was ontstaan uit de cursussen voor vrouwen van werkloozen en het werk daarvan had ovengeno men. toen de subsidie ophield te bestaan. Iedere huisvrouw heeft het dat de manier", waarop zij haar huishouding drijft, heel goed is en dat zpi ook wel zoo zijn, maar als we anderen spreken, hooren we toch vaak dingen, waarvan we zeg gen" ,Hé ja, daar had ik nog met aan "«tocht". Zooiets zal zeker ge beuren als er een terzake kundige aan het woord is, zooals mej. de Boer. Zij zal ons vanmiddag en kele gerechten leeren klaar maken daarbij gebruik makend van de nieuwste begrippen over voeding en voedingswaarde. We weten vam tevoren, dat succes verzekerd is. Donderdag a.s. is er een film voorstelling in gebouw Irene over „de eerste levensjaren", een film dus, die de behandeling van het kind i/n de eerste levensjaren zal weergeven. Na de feestdagen zullen op Maandag- en Vrijdagmiddag in het pand Nieuwe Haven en waar schijnlijk op Dinsdag- Woensdag en Donderdagavond in de huishoud school, demonstratie-avonden wor den gegeven. Mej. IJ. de Boer liet ons daarna in een zeer duidelijke demonstra tie (zelfs uw verslaggever be greep er iets van) zien. hoe we met betrekkelijk eenvoudige en ge makkelijk verkrijgbare ingrediën ten een voedzame en heerlijke kerriesoep konden maken. Van elke te voorschijn getoo-verde lekkernij werd iets ter keuring aangeboden. Daarna was de beurt aan de be reiding van kerstkransjes voor de feestdagen. Huzarensla voor Oud jaar en marsepein aardappeltjes voor beide feesten stonden ook op het programma. Het leek wel, of alles zonder moeite klaar kwam. Tot slot werd een speculaaspasta voor de boterham bereid, cm het gebrek aan belegging te com pen - ieeren. Het was een zeer leerzame en geslaagde middag. Naar wij vernemen, zal de dienst op het traject Rotterdam- Hofplein naar Den Haag via Pijnacker en Voorburg op 1' De* cember a.s. weer worden hervat, zij het op zeer beperkte schaal. Voorloopig zal er nog slechts gebruik worrden gemaakt van één treinstel. Het ligt in de be doeling per dag zes ritten heen en zes ritten terug te maken, zoodat er om de drie uur een trein van één der eindstations zal vertrekken. Aangezien de electnsche bo venleiding welke in opdracht van de Duitschers werd verwijderd, nog niet vervangen is kunnen worden, zal het verkeer uitslui tend met stoomtractie geschieden. Niettemin is de hervatting van den dienst op dit traject voor de bewoners van de kleine plaatsen, die reeds zoo lang zijn geïsoleerd, een welkome verbetering. Plaatselijke commissie gevormd TARIEFVERHOOGING Het zal aan vele kappers nog niet bekend zijn, dat in Schiedam reects eenigen tijd een plaatselijke commissie van de vakgroep Kap- persbedrijven werkzaam is. Die commissie wordt gevormd door de heeren J. Ritman, voorzitter: C. de Koning, penningmeester; W. C. Beijer, secretaris; H. v. Druten, vice-voorzitter en mej. Rudy Jarnmernik, commissielid. De commissie heeft zich, met toestemming van de vakgroep, be- iMiid verlclaeir<i om <i-e voorberei dende werkzaa-miheden te verrioh- ten. Het ligt echter in <3e bedoeling, in Januari bestuursverkiezingen te houden en alsdan de vakgroep te „democratiseeren". Omdat het klaarblijkelijk in de bedoeling der regeering ligt om de vakgroep als eenig vertegen woordigend lichaam der kappers te erkennen, is het raadzaam reeds nu een zoo krachtig mogelijk orgaan op te bouwen. De voor- loopige commissie werkt met groote energie aan deze taak. Vooral in de laatste dagen heeft de vakgroep aanzienlijke resul taten geboekt. In overleg met de regeering is thans namelijk een tarief-verhoo ging vastgesteld, waarbij voor gekten?01 vo]gende "«men In het heerenvak mag een volks zaak voor knippen, kinderknippen fC'üS10enf nni -Wa-schen rcsp0.45, J .30, f 0.15 en 0.40 berekenen, voor een middenstandszaak zijn deze prijzen 0.55; 0.40 0.20 en 0.50; voor een eerste "klasse zaak 0.65, 0.50. 0.25 en 0 60 en voor een luxe-zaak 0 75 0 60, f 0.35 en 0.75. In het damesvak mogen voor de vo.gende behandelingen in een volkszaak de in dezelfde volgorde daarachter geplaatste tarieven be- kS?wWorden' Voor knippen, Voor een middenstandszaak is dit f 0 55, 0.40, 0.70. f 0.90 1.25 - en 6.In eerste klas zaken gelden de volgende tarie- 1®/ 0.65, 0.50 f 0.85. 1.10, De fn f 8-—. votoPn<£,Xe-za®k tenslotte mag de de onder volk? ?alculeeren voor bewerkingen f n aangegeven '-30. f °1.75 en {0°3 f l'~' Ei wordt nogmaals J op gevestigd, dat de bw aanJacht ding door middel van een^Bndui" kelijk leesbare prijslijst op'^'en TOor het pulbliek duidelijk zicht bare plaats in den kapsalon moet zij n aangebracht. De vakgroep rekent op uw meewerking. kunn'endlf- '"lichtingen wensohen, dagavond iederen Maan- tien in h yan half negen tot half Volksbond -fcbouw van den R.K. de Lange Haven. OVERLEDEN" F T echtg. van A. koster nSS»**. 35 j„ J. A. Verhaar. 68 j' ^Ra-ulaan 75- Aleictertraat 44 Jurg©ns J- Vetdiaak Nassaulaa.n 75 en A- De toren van de Frankenlandsche kerk aan de Nieuwe Haven werkte reeds geruimen tijd. Men is nu overgegaan tot het. blootleggen van de fundamenten om de oorzaak van het verzakken na te gaan. Bekend wordt gemaakt, dat met ingang van Donderdag 13 Decem ber het kantoor van bovengenoem de bedrijven (afd- Gas. Water en Electricitei"naar Dwarsstraat 42. wordt overgeplaatst. Telefoon no. 69047. Betalingen enz. kunnen van dien datum af aldaar plaats hebben. Uit Montreal wordt gemeld, dat er plannen bestaan om het In ternationaal katholiek radio- en televisiebureau in Amsterdam zijn werkzaamheden te laten voortzet ten. Dit werd medegedeeld door pater Dito, die voorzitter is van dit lichaam en gedurende den oor log voor de Nederlandsche onder- grondsohe heeft gewerkt. Hij be vindt zich momenteel in Amerika. Het plan voorziet in de verzorging van nieuwsdiensten. Voor den oor log werden 37 landen door dit bureau bediend. De schipper B. A. L., de dader van den moordaanslag, die Zater dagavond in een huis aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam op den jongeman L. werd gepleegd, is gistermiddag door de politie te 's-Hertogenbosch gearresteerd. Zeven en twintig klokken werden dezer dagen afgeladen bij de fa Spoonjzer aan het Zuideinde. die binnenkort weer hun bestemming zullen krijgen in de verschillende kerktorens, waaruit zij indertijd zijn gehaald. Onder deze klokken bevinden er zich van respectabele afmetingen, die thuis hooren in Monster. Barendrecht. Wassenaar «otterdam enz. De grootste echter weee-t KM?f die ™aar liefst "23 kg Iuidkl'ok vfVS .e'ft en is de groote Markt nSr de Nieuwe Kerk op de Jan BnSllklok werd in 1607 door Beschonken en zal b.nnen niet al te langen tijd zijn oorspronkelijke bestemming weer terug krijgen. eer Er 'was een stijgende lijn te be speuren in de prestaties van Miek Engelen-burg op haar recital van gisteravond. Terwijl het begin nog wat stroef was. (de deprimeerende invloed van een zeer slecht bezette zaal zal daar niet vreemd aan ge weest zijn!), kwam er in de ver tolking van Fauré's Nocturne reeds meer teekening, terwijl in Debussy haar pianistische talenten tot vollen wasdom kwamen, Miek Engelen-burg's muzikaliteit staat onbetwistbaar vast. haar tech- niek is gefundeerd en aan een ge zond gevoelselement paart zij een uitbeeldingskracht, welke gesteund wordt door een heftig temperament. Met deze eigenschappen is de mogelijkheid voor haar geopend een succesvol pianiste te worden. Op vallend is echter dat. bij overschrij ding van het forte in haar dyna mische schakeerinsren, de zelf controle te gering wordt om den toon relief te blijven geven, waardoor een climax te weinig tot zijn recht komt. Hieraan ging vooral de ver tolking van Piet Ketting's Prelude en fuga no. 2 mank, welke overigens zeer knap gespeeld werd. Over het geheei genomen rechtvaardigt deze avond echter groote verwachtingen. B. G. RECITAL BERTEN SONDAAR. Met een goed geluid, dat in het falset-register zelfs mooi te noe men was, met de muzikaliteit van een volbloed zanger, hoewel de zuiverheid wel eens te wenschen overliet, met vooral een levendige uitbeelding van den tekst, heeft Eertus Sondaar getracht de schoonheid van liederen uit de Fransche en Duitsche literatuur te openbaren. Dat deze zanger in het lied voldoende mogelijkheid vindt zijn emoties tot uitting te brengen, kwam dezen avond niet overtui gend aan het licht. Vooral in de Fransche liederen werd heel dui delijk zijn zingen gevoerd in de richting der opera. Bij Wolf's Har- tenspieler liederen, waar de mi- ziek in zich een sterke dramatiek draagt, wendt Sondaar zich van deze neiging af. Van de negro spirituals, welke hij aan het slot van deze avond bracht, verdient vooral het „Were you there" spe ciale vermelding. Simone Tilliard was in haar begeleiding, juist af gesteld op de stemmingen, die de zanger naar voren bracht. D. G. Engelands eerste na-oorlogsche staartlooze vliegtuig, ontworpen en gebouwd door Handley Page, vliegt thans Dit ongewone type, waarin het principe van den .vliegenden vleu gel" belichaamd is, is geconstrueerd om het belang van dit principe voor het toekomstige luchtverkeer te be wijzen. zoo meidt de voorlichtings dienst der Ned. luchtstrijdkrachten. De Maux (de naam van het staart looze vliegtuig) wordt voortgedreven door twee Dehavilland Gypsy major- motoren van 140 pk ieder. Het ge wicht is 4000 ponden, de spanwijdte van den vleugel is 40. de lengte van den romp 16 voet. In het vliegtuig is ruimte voor den piloot en een pas sagier. De kruissnelheid is 150 mijl per uur De Dienst voor de Uitvoering van Werken maakt bekend, dat de arbei- °eTs. die het werk door vorst hebben nto?.» neel"'eggen. met ingang van weertf.l® 13 December a.s het werk kunnen hervatten. TCoplsingelopgenomen. De 47-jarige F. S. uit de Salz- burgerstraat ontwrichtte bij hel vallen op de Mathenesserlaan zijn schouder. an9p de Brieischelaan reden de 49-jarige V. G. en de 48-jarige A. w. uit Oostvoorne. met een auto tegen een boom. Met ernstige hoofdwonden werden ze naar het ziuiderziekenhuis vervoerd. Op last van het Ned. Indische departement van oorlog iis het thans aan alle mannen tusschen de 18 en 55 jaar verboden Java te verlaten. De Ned. militaire auto riteiten te Bandoeng zijn, met toe stemming van de Engelschen, be gonnen met de registratie van alle Europeanen, Indo-Europeanen, Amboneezen. Menadoneezen en Timoreezen in den leeftijd van 18 tot 55 jaar, met het oog op hun latere inlijving bij het Kon. Ned. Iraa. leger. Reeds is de meditche keuring van recruten begonnen in een tempo van 100 per dag. meldt „U. P." Met het nagerecht worden de laatste gaatjes gestopt. Met een nagerecht wordt de maaltijd aan trekkelijk gemaakt en met een na gerecht wordt ook de lekkere honger gestild. Een artikel, dat bijzonder geschikt is voor het bereiden van nage rechten en waar we niet al te zuinig mee om behoeven te gaan» is de bloem. Wanneer er melk tekort is voor het toetje, dan zijn er met bloem allerlei gebakken gerechtjes, waarvoor geen melk noodig is, te maken. Deze kosten natuurlijk wel wat vet, doch iets mag het eten toch kosten. 250 gr. bloem, 2% dl. melk of water (50 gr. of meer rozijnen of ontpitte pruimen of cranberries of 1 appel), 12% gr. gist, zout, \et. De gist met een weinig lauw water of melk aanmengen. De bloem in een kom doen en met het zout vermengen. De aangemengde gist aan het vocht toevoegen en de massa tot een soepel deeg roe ren. De rozijnen, cranberries of fijngesnipperdt pruimen of appel door het deeg heenroeren. Wat vet in een gietijzeren pannetje warm laten worden en het beslag er in gieten. Het deeg eerst op een vrij warm vuur, daarna op een matig vuurtje, b v. achter op de kachel of op de 'kachelplaat 40 minuten bakken me, het deksel op de pan. Dan het deeg omkeeren en aan de andere zijde nog 40 minuten zacht jes bakken. De poffert geven met stroop of suiker. 1 liter melk, 60 gr. (1 kopje) bloem, 40 gr, cacao of vruchten- essence, 50 gr. (1 kopje) suiker. De melk op een -lein deel na aan de kook brengen. De bloem en een snufje zout met de suiker (en de cacao) -ermengen en met de rest van de melk tot een papje roeren. De kokende melk onder goed roeren hiermee binden. De vla nog eenige minuten laten door koken en onder af en toe te roeren koud laten worden. Blijkens den weekstaat van de Nederlandsche Bank per 10 Dec. j.l is de biljettencirculatie verder toegenomen met 51 millioen lot f 1.162.391.600, waaruit dus nog weinig blijkt, dat de circulatie reeds ruim genoeg zou zijn. De verplich tingen van de Schatkist moeten in de afgeloopen week wel aan zienlijk zijn geweest, want het tegoed van het Rijk is met ruim i 15 millioen teruggeloopen tot 2.520.355.682. De geldmarkt was wederom iets gemakkelijker hetgeen blijkt uit het verminderen van den post be- jpemngen met ca. 4 millioen tot 138.289.000. He geblokkeerde saldi liepen /nn4V millioen terug tot 491.521.000. Saldi, waarover alleen ki.'i0t,ejS0!1Fvins kan worden beschikt, daalden met ruim 1 mil- lioen tot 51.226.000, terwijl de vrije rekeningen een toename vertoonen van 18 millioen toi 380.173.000. Het bedrag aan bankbiljetten van de oude uitgiften bedroeg 344.326.000 tegen 348.557.000 op 3 December j.l. ARCHITECT H. VAN HEESWIJK t Te 's-Gravenhage is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer H. van Heeswijk, een der meest bekende architecten van ons land, die zich speciaal verdienstelijk heeft ge maakt bij het herstel van oude ge bouwen. Zoo werd hjj in 1909 be last met de voortgezette restauratie van de St. Jan te 's-Hertogenbosch. Den laatsten tijd was hi.i bezig met de voorbereiding van de ui wen- dige restauratie van het Middel- burgsche stadhuis. WIJZIGING SALARISSCHAAL IN HET LEVENSVERZEKERING- BEDRIJF In afwachting van een nieuwe landelijke regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor administratief personeel, werkzaam in het levensverzekeringbedrijf is in de staatscourant een beschikking gepubliceerd, waarin een nieuwe salarisschaal is opgenomen voor administratief personeel, werkzaam in het levensverzekeringbedrijf. De in de schaal genoemde mini mum-normen zijn gesteld op 115 van die van de landelijke rege ling van 1942 voor salarissen tot 3000terwijl de normen voor hooger gesalarieerden met een la ger percentage zijn verhoogd. Naast deze minimum-normen zijn in de schaal maximum-bedragen opgenomen, tot welke de werk gevers de salarissen zonder toe stemming van het college van rijks- bemiddelaars mogen verhoogen. De uit deze beschikking voort vloeiende salarisverhoogingen wor den toegekend met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1945. HERZIENING LOONEN SIGARENINDUSTRIE By beschikking van het college van rijksbemiddelaars, opgenomen in de staatscourant-van 10 Decem ber 1945, no. 129, zijn de loonen voor de sigarenindustrie herzien. landwachtmoord OPGEHELDERD De P.O.D. te Alkmaar, heeft thans klaarheid gebracht in den moord, gepleegd op den Joodschen ingeze tene van Alkmaar, E. E. Bing. Wijlen de heer Bing, die destijds ondergedoken was te Heerhugowaard. werd op 25 Juli van het vorige jaar door de Feldgendarmerie in samen werking met de landwacht gearres teerd en naar Amsterdam overge bracht, nadat de NSB-er Swidde eveneens uit Heerhugowaard zon schuilplaats aan het landwachtcom- mando te Alkmaai had verraden, rot dusver was een ander persoon 'n N.S.B.-postbode verdacht van dit verraad. Bii zijn overbrenging van het C.S. te Amsterdam naar het beruchte Gebouw aan de Euterpestraat aldaar wist B te vluchten. Ongelukkigerwijs lieu hij echter den verkeerden kant OD en kwam terecht in een doodloo- pende straat, die uitkwam op een water B. die geen uitweg meer zag, sprong in zijn wanhoop in dé gracht. Zonder af te wachten tot B weer op het droge zou klimmen zonder te sommeeren zelfs, schoot de landwachter v. Kleef, den achter volgde zonder pardon dood. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Het heeft Z.H. den Paus behaagd den geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichtingen „Voor- burg'' en „Reyner van Arckel" te Vught, G. J. B. A. Janssens, te benoemen tot ridder in de orde van den H. Silvester, wegert? zijn groote verdiensten op katholiek- charitatief gebied. BILJARTTOURNOOI ROTTERDAM TE Morgen en Vrijdag a.s. zal in café-restaurant De Heemraad al hier een driebanden-wedstrijd wor den gehouden over 50 punten. Aan dezen wedstrijd nemen deel de Amsterdammers Sweering en De Leeuw, de Utrechtenaren Verbeek en Koenders en de Rotterdammers Sengers en Gehrels. Het is geen persoonlijke weds:rijd, doch het zal een soort stedenwedstrijd zijn. De wedstrijden vangen om 1 uur aan. AMATEURBOKSEN TE ROTTERDAM. Promotor Henk Spaan had gis terenavond m de Stadion-voor hal wederom interessante amateurs- bokswedstrijden georganiseerd die den liefhebbers daarvan goede sport boden. De beste partij van den avond was ongetwijfeld die tusschen den kampioen weltergewicht Stuiver (Den Haag) en v. d. Wielen (Rot. terdam). De grootere routine van den Hagenaar gaf tenslotte den doorslag. Een goede parij was ook die tusschen v.d. Heide (la Game) en Kleinherenbrink (Schilperoord); Kleiriherenbrink bokste beheerscht als altijd, doch verloor ditmaal, op punten" van den snelleren v. d. Heide. De wedstrijd tusschen de zwaargewichten Geveke (Schil peroord) en Klein (Spaan) eindig de na harden strijd onbeslist. De overige uitslagen zijn: Boersma (Moerkerk) wint door interventie i. d. 3e ronde van Borg (Schilper oord), den Otter (v. Yperen) w o.p. vam Breed veld (la Garde), Boersma (Moerkerk) w.o.p. van Hordijk, v. Zanten w.o.p. van Geluk, Akker- dijk w.o.p. van Vermeys. Sluyter (Spaan)v. Kleef (la Garde) on beslist, Blokland w.o.p. van HoL Scheidsrechter was de heer KnoL OFFICIEELS PUBLICATIE. vijfde distributie fiets banden De rijwielbonnen, welke van 1—20 December worden uitgegeven, moe ten als volgt worden ingeleverd". Ie door verbruikers bii kleinhandelaren uiterlijk t/m 22 Dec. 2. door klein handelaren bij grossiers uiterlijk t/m 28 Dec., 3 verzending bonnen door grossiers rechtstreeks aan de banden fabrieken ol haar filialen uiterlijk op 29 Dec De opgegeven data die nen strikt in acht genomen te wor den. De kleinhandelaren dienen de bonnen zoo spoedig mogelijk, naar mate zt) bil nen worden ingeleverd, bij de grossiers in te leveren en niet te wachten tot den laatsten dag De grossiers dienen, voorzoover zi1 niet uit eigen voorraad kunnen leveren, de ontvangen bonnen zoo spoedig mogelijk aan de bandenfabrieken of haar filialen in te zenden en hier mede met te wachten tot den slui tingsdatum (29 Dec.). Rotterdam Zoute haring. De Distributiekring Rotterdam maakt bekend, dat op bon 06 van de vischkaart met opdruk 307, 3 ge zouten haringen verkrijgbaar zijn. De bonnen A. B. C. D 796 zijn nog geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3