De Duitsche slavenjagers Zee-ongevallenverzekering Nieuwe vorstverletregeling Overeenkomsten van Bretton Woods 274.000 Nederlanders gedeporteerd De Russen stierven als vliegen SPEER WERPT DE SCHULD OP ANDEREN Seyss-lnquart zwaar belast Mgr. L. J. Willenborg f Gelijkschakeling mei andere regelingen Maximum dagloon van 8 op 10 gulden Voorloopig verslag aan De fusiebesprekingen N.V.V.-E.V.C. Nadere toelichting van het N.V.V. de Tweede Kamer UITREIKING VAN VERKLARINGEN ONWERKBAAR WEER van korten en langen duur Van der Plas neemt ontslag „Sumatra achter Soekarno" Nieuwe stap bij Indonesiërs? Rijkspostspaarbank en belastingen De Ramblers gaan weer spelen Gisteren zijn het tribunaal docu menten voorgelegd, welke details openbaren over het door nazi- Duitschland toegepaste arbeids slaven-systeem. Op een conferentie verklaarde Fritz Sauckel: „Van de vijf mil- Ito en buitenlandsche arbeiders, die in Duitschland zijn aangekomen, kwamen er nog geen tweehon derdduizend vrijwillig". De docu menten toonen aan. dat de Duit- schers niet tot benutting van de volle productie-capaciteit in de be- ?ette janden konden komen, en dat an 1943 reeds een tekort aan ar beidskrachten begon te ontstaan. Op een conferentie van 22 April 1943 werd onthuld, dat de Duit- schers 368,000 So wj et-Russische krijgsgevangenen hadden. van welk aantal er 101,000 in den land bouw te werk waren gesteld en de overigen over de mijnindustrie, de bouw- en de metaalindustrie wa ren verdeeid. In Februari 1944 verklaarde veldmaarschalk Milch voor de cen trale planningconferentie, dat 40 pet. van de arbeiders in de Duit sche bewapeningsindustrie uit vreemdelingen bestond. In de in dustrie van massa-producten be droeg het percentage buitenlanders "5 pet. Milch zeide. dat de beste nieuwe Duitsche vliegtuigmotoren voor 88 pet door Sow jet-Russische krijgsgevangenen gemaakt werden en het Junkers 52 transportvlieg tuig vrijwel geheel door Oekraini- sche vrouwen. Op een conferentie met Hitier werd verder overeengekomen, dat per maand 70,000 Sowjet-Russische krijgsgevangenen naar de mijnen zouden worden gezonden. Sauckel verzocht Rosenberg, die het toe zicht had over het bezette Sow jet-Russische gebied, niet te aarze len om ongewone maatregelen toe te passen tot het werven van ar beiders. Rosenberg protesteerde eenmaai zelfs tegen de door Sau ckel toegepaste wreede methodes. Hij schreef o.a.: „nu bevinden we ons in de^ groteske omstandigheid, dat we millioenen arbeiders uit de bezette Sowjet-Russische gebieden moeten werven, nadat de krijgs gevangenen als vliegen zijn ge storven. Bij het werven van Sow jet-Russische arbeidskrachten zijn methodes gebruikt, die hun oor- P°k werden arbeiders wegge haald uit de fabrieken, die voor ons produceerden. Toen deze ar beiders werden aangehouden of wel bang werden om zich op straat te vertoonen. was dat voor ons een groot nadeel". Volgens een als bewijsstuk voor gelegd officieel overzicht hadden de Duilschers 6.691,000 buitenland sche arbeiders in dienst in hun reich. waaronder 4.795.000 bur gers. Ondie die burgers waren 1,900.000 Russen. 764,000 Franschen, 274.000 Nederlanders en 183.000 Belgen, In het verhoor, dat kort voor den aanvang van het proces werd afgenomen, heeft Speer, de Duit- sche ex-minister voor bewapening, verklaard, dat Seyss-lnquart ver antwoordelijk gesteld moet worden voor de uitvoering van Sauckels orders aangaande deportatie van arbeiders uit Nederland. Toen hem na deze verklaring werd gevraagd oi hij het ermee eens was, dat Hit- Iers vertegenwoordiger in HoUand schuldig was aan de misdaad ar beiders gedwongen te hebben naar Duitschland te gaan, ontweek Speer het antwoord door ie zeg gen: ,,Ik kan die vraag niet be antwoorden". Sauckel heeft bij zijn verhoor verklaard, dat de aantallen arbei ders, die uit Holland moes'en ko men, aan Seyss werden opgegeven, die dan ervoor zorgde, dat ze er kwamen. Hoezeer zich reeds in het eerste stadium van het proces ue opzet if beschuldigden afleekent. om de schuld zooveel mogelijk op elkaar af te wentelen, kan blijken uit op merkingen die enkelen hunner ge- maakt hebben tijdens de ondervra- ging. Speciaal tusschen Speer en Sauckel schijnt het reeds langen tijd niet geboterd te hebben en Speers aniwoorden tijdens zijn ver hoor zijn voor den voormaligen Thueringer Gauleiter en gevol machtigde vo'or den „Arbeitsein- satz" dan ook allesbehalve vleiend. Speer heeft beweerd, dat hij geen schattingen aangaande aantallen arbeiders, die hij voor de bewape ningsindustrie en de orenisatie Todt noodig had aan Sauckel op gaf. doch dat de rollen precies om- iueuiuues aeuruixi me nun nnr ge*eerd waren: Sauckel kwam met iiieuiuues georuiKi. me nun oor- buitenlandsche arbeiders aan en hii nerken ln ZWuji.>t'~ I 'Speer) moest dan maar zien ze in perken van den slavenhandel industrieën te plaa'jEen. De_ Amerikaansche aankla- ..Het was volgens Speer Sauckel, komst met Frankrijk over het stu ren van arbeiders. Speer beweerde persoonlijk zeer sterk gekant te Zijn geweest tegen het rigoureuze optreden van Sauckel in het Wes ten, omdat hijzelf er de voorkeur aan gaf de productie in de be zette landen op te voeren In cor respondenties heeft Sauckel be weerd, dat de arbeidskrachten uit het buitenland in het geheel niet gedeporteerd waren, doch allen le gaal gekomen waren. Speer heeft in de ondervraging ook toegegeven, dat in het hoofd kwartier plannen bespreken zijn om bij den terugtocht uit Rusland alle mannelijke burgers krijgsge vangen te maken teneinde te voor komen dat ze het Sovjetleger zou den versterken Er was ook een plan om deze mannen in de Duit sche mijnen te doen werken en ook dit plan wordt door Speer weer. aan Sauckel toegeschreven. Sauckel zelf is uiteraard ook over dit onderwerp gehoord en heeft daatbij gezegd, dat Seyss Inquart, Frank, Rosenberg en Keitel de voornaamste medewerkers waren bij zijn „legale" werving van ar beiders. Rosenberg op zijn beurt heeft verklaard, dat hij herhaalde lijk brieven geschreven heeft aan Sauckel om hem te waarschuwen tegen de hardvochtige methoden, die bij de werving werden toege past. Hij gaf daarbij echter toe, dat hij nooit geprotesteerd heeft tegen het principe van gedwongen deportatie: ,.In geen enkel opzicht verzette ik mij tegen orders, die Sauckel voor den Fuhrer uit voerde" Opmerkelijk is voorts nog de verklaring van Speer, waarin hij zeide, dat hij evenmin kon weige ren buitenlandsche arbeiders aan te nemen als de eerste de beste fabrikant. In de Mariastichting te Haar lem, waar hij een operatie heeft ondergaan, is heden in het vroege middaguur in den ouderdom van 69 jaren overleden de hoogeerw. heer Mgr. L. J. Willenborg, pas toor der parochie van de H. Drie vuldigheid te Bloemendaal en op richter van het Ziekenapostolaat. De Ministers van Sociale Zaken en van Scheepvaart a.i. hebben een mededeeling aan de opvarenden der Nederlandsche koopvaardij- en vis- scherjjschepen betreffende de zee- ongevallenverzekering doen uitgaav waarin de ministers schrijven, dat, "V,d? oorlog afgeloopen is, zij het tijdstip gekomen achten om de zee ongevallenverzekering te herzien. met het oog hierop door den Minister van Sociale Zaken in gestelde commïsie van advies, waar in werkgevers, werknemers en des kundigen vertegenwoordigd zijn, heeft een voorloopig rapport inge- diiend. Na kennisneming daarvan kunnen de ministers het volgende mededeelen Voor zeelieden, die vaarplichtig zijn of geweest zijn, zal het in Londen vastgestelde reglement der stichting Zee-Risico 1940 onvermin derd van toepasing blijven tot en met 31 December 1945. Voor de andere zeelieden zullen tot en met 31 December 1945 de bepalingen gelden, zooals deze in de reglementen der vereen iging Zee- Risico te Amsterdam zijn vastge steld. Het ligt in de bedoeling met in gang van 1 Januari 1946 een her ziene regeling voor de zeeongeval lenverzekering in te voeren, waar in gestreefd wordt naar groctere uniformiteit en nauwere aanslui ting bij de ontwikkeling in andere takken van sociale verzekering. Hierop vooruitloopende kan reeds thans aangekondigd worden, dat met ingang van 1 Januari 1946 de volgende veranderingen zullen wor den ingevoerd a. de gelijkstelling van gewone zeeongevallen met oorlogsongeval len, zooals neergelegd in het re glement der stichting Zee-Risico 1940, (komt te vervallen; uitkee- ringen .toegekend krachtens dd tot 31 December 1945 geldende rege- ger Dodds bracht een verkla ring van de Nederlandsche re geering over de recruieering van arbeidskrachten in Neder land ter tafel. In deze verkla ring wordt vastgesteld, dal duizenden Nederlandsche ar beiders werden verzameld en weggevoerd en dat degenen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden gedreven. In de verklaring werd o.a. gezegd; „In Rotter dam en Schiedam zijn in twee dagen tijds 55.000 mannen op gepakt en gedeporteerd." Dodds deed ook vooriezing van een brief van een luitenant van den Duitschen staf in Nederland, waarin werd verklaard: „De men- schen werden op straat gearres teerd en uit de huizen gehaald. In aansluiting op de reeds in de pers gedane mededeelingen met betrekking tot de schorsing van de fusiebesprekingen tusschen het N.V.V. en de E.VC., meldt het bestuur van het N.V.V. nog dat het bij schrijven van 11 December heeft geantwoord op den brief, welken de E-V.C. op 5 December jJ. over deze aangelegenheid aan het N.V.V.-bes'uur heeft gezonden. „Het N.V.V. constateert nog eens nadrukkelijk, dat ondanks de met de heeren Blokzijl en Koenen ge maakte afspraak, dat gezien den stand der fusiebesprekingen hier over niets naar buiten zou worden medegedeeld, de heer Blokzijl in een openbare vergadering in Rot terdam zulks toch deed en nog wel op zoodanige wijze, dat de hou ding van het N.V-V. daardoor in een volkomen verkeerd daglicht werd geplaa4st. Het bestuur van het N.V.V. kan dezen gang van zaken niet zonder Ïirotest laten passeeren en ver- angt: a. dat het bestuur van de E.V C. het te Rot'erdam gebeurde be treurt, en b. dat het E.V.C.-bestuur zich bereid zal verklaren, zich aan ge maakte, of nog te maken afspraken to houden. Zoodra, aldus het bestuur van het N.V-V., te dezer zake van de E.V.C. een bevredigend antwoord is ontvangen, kan een nieuwe datum worden vastgesteld, waarop de fusiebesprekingen kunnen wor den voortgezet. die de beslissing nam ook arbei ders uit Holland, België en Frank rijk te dwingen naar Duitschland te gaan. De vraag werd gesteld, of Sauc kei zulke vèrdragende beslissingen eigener beweging kon nemen. Daar op antwoordde Speer, dat Sauckel als Gauleiter onmiddellijk in ver binding stond met Bormann en via dezen zijn voors'ellen gemakkelijk bij den Führer kon doordrijven. Speer wees ook op de rol, die von Ribbentrop heeft gespeeld bij het nastreven van een overeen- Wij ontleenen aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer aangaan de het wetsontwerp tot toetreding tot de overeenkomsten van Bretton Woods, het volgende: Alvorens tot een bespreking van het wetsontwerp zelf over te gaan. verklaarde men algemeen het te be treuren. dat het zoo laat bij de Kamer is ingediend Tot het wets ontwerp zelf komende, gaf men al gemeen als zijn oordeel te kennen, dat het behoort te worden aangeno men. Intussehen was men allerminst blind voor de bezwaren, welke aan de tot stand gekomen overeenkom, sten kleven Voorde kleine, door den oorlog in slechte financiëele om standigheden geraakte landen is hieraan, evenals trouwens aan het handvest der Vereenigde Naties het nadeel verbonden, dat zij fn zeer sterke mate afhankelijk zijn van de groote landen, speciaal de Ver Sta- De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin na dere aanwijzingen worden gegeven omtrent de toepassing van de vors - verletregeling ten aanzien van die arbeiders, die buiten hun woon plaats werkzaam zijn bij den we deropbouw. Deze arbeiders zullen, wanneer de vorst invalt, niet onmiddellijk naar hun woonplaatsen kunnen terugkeeren, doch zij zullen moe ten wachten tot op goede gronden kan worden aangenomen, dat de vorst zal aanhouden en de moge lijkheid van transport naar de woonplaats aanwezig is. Voor een juiste uitvoering van de vorstverletregeling wordt door den dienst Wederopbouw aan de werkuitvoerders verzocht, om, zoo dra het werken in verband met „onwerkbaar weer" onmogelijk wordt, aan alle arbeiders, die bij hen in dienst zijn, een schrifte lijke verklaring ter hand te stellen waaruit blijkt, dat zij, tengevolge van „onwerkbaar weer" geduren de een bepaalde periode niet heb ben kunnen werken. Deze verkla ringen moeten door een stempel van het hoofd van het bureau van den dienst Wederopbouw, onder wien het werk ressorteert, worden bekrachtigd. Niet gestempelde ver klaringen zijn ongeldig. Uiteraard kan deze verklaring niet direct volledig worden mgevuld, omdat niet bekend is, hoe lang de vorst zal aanhouden. Voor het geval de periode van „onwerkbaar weer" slechts enkele dagen duurt, worden de arbeiders niet naar huis getransporteerd. Bij de hervatting van het werk vult de werkgever de verklaring aan met den datum, waarop wederom me: werken wordt begonnen. De arbeider kan deze verklaring, na dat hij door den dienst Wederop bouw is gestempeld, opzenden naar zijn gezin, waarop het gezinshoofd, of diens plaatsvervanger, over die dagen een overbruggingsuitkee- nng kan aanvragen. Inschrijving bi» het Gewestelijk Arbeidsbureau behoef' in dit geval voor die vorst periode niet plaats te hebben. Houdt het ..onwerkbaar weer" langer dan enkele dagen aan, dan worden de arbeiders, indien moge lijk, naar huis vervoerd. De afge stempelde verklaring wordt daar na door de arbeiders aangeboden bij het desbetreffende Gewestelijk Arbeidsbureau, waarna dit den arbeider als werkzoekende met te rugwerkende kracht tot den datum van stopzetting van het werk in schrijft. Tegen vertoon van deze inschrijvingskaart kan het gemeen tebestuur een overbruggingsuitkee- ring laten uitbetalen. Wanneer het „onwerkbaar weer" langer duurt dan enkele dagen, doch de afvoer van de arbeiders door een of andere oorzaak wordt vertraagd, dienen de arbeiders te gen het einde van de eerste week van hun gedwongen werkloosheid de in hun bezit zijnde afgestem pelde verklaring van de werkge vers te zenden naar hun gezin, waarop deze gezinnen dan over- bruggingsuitkeering kunnen ent- vangen. Op soortgelijke wijze zal van week tot week dienen te wor den gehandeld, tot het werk we derom wordt hetvat, of tot afvoe ring van de arbeiders naar de woonplaatsen geschiedt. In deze gevallen zullen de werkgevers dus van week tot week een verklaring als bedoeld moeten afgeven. De datum, waarop het werk we derom wordt hervat, zal op de laatste verklaring dienen te wor den vermeld. ten. het Ver Koninkrijk en Rusland, die kunnen spreken bij het vaststel len van de goudwaarde der valuta's Een zekere voogdij is ook voor ons land hiervan het onvermijdelijke re sultaat. waarbij men zich zal moeten neerleggen Het werd een gelukkige omstandig heid genoemd, dat de Ver Staten als crediteurstaat bij uitnemendheid blijkens deze overeenkomsten zich van hun verantwoordelijkheid ten opzichte var de wereldeconomie be wust zijn Deze overeenkomsten zoo meenden de leden, die deze opmer king maakten, openen voor Neder land wijde perspectieven: van natio nale komt men op deze wijze 'ot in ternationale planeconomie, tij pogen immers ernstige belemmeringen in het internationale handelsverkeer ttit den weg te ruimen. Sommige leden voegden hieraan toe. dat deze overeenkomsten nooit tot een goed resultaat zullen leiden, indien de Ver Staten voo-tgnan zoo weinig mogelijk import toe *e laten en eigen werkloosheid door gefor- eeerden export te bestrijden Van meer dan e=n zijde werd "r de aan dacht op gevestigd, dat te Bretton Woods ook een resolutie is aangeno men. welke betrekking heeft op de opsporing van vijandelijk vermogen en van geroofde eigendommen Men zou het op prijs stelten. van den tekst dezer resolutie kennis te kun nen nemen Sommige leden waren van oordeel, dat Nederland op de conferentie van Bretton Woods te hoog gegrepen heeft bij het aanvaarden van het in de overeenkomsten vastgestelde be drag van onze deelneming in het fonds er in het kapitaal van de bank Ande-e leden zouden zich voorshands willen beperken tot de vraag, welke overwegingen de regee. ring tot aanvaarding van een quo tum van S 275 millioen zoowel voor het fonds als voor de bank gebracht hebben De financiëele consequenties van onze deelneming in fonds en bank zoo werd verder opgemerkt zijn moeilijk te overzien zoolang de dol- 'ar-positie van ons land niet bekend is Is de Regeering bereid, zoo werd "evraagd. hieromtrent concrete gege vens te verschaffen? 'ingen blijven uiteraard onvermin- derd gehandhaafd; b. die wettelijke dagloonen, welke niet .-meer in juiste verhouding staan de werkelijke loonen, zullen vanaf dien datum daarmede in terw?unuemming worden gebracht, de riLuevorderd zal worden, dat k'eerinvip"® voor aanvullende uit- aan de weduwen van vastgelegd Z£0als deze reëeling is !ttSn 7 het reglement der stichting Zee-Rrsico 1940 aehand- haafd blijft; a u' genarict" c. een toeslag voor oorlogsonge vallen zal worden verstrekt over eenkomstig de in 1942 tusschen ree- ders en werknemers overeengeko men regeling. Deze regeling zal van toepassing zijn op alle zeelieden, jlus ook op zeelieden, die varen voor reederijen. die zich voorheen niet tot deze toeslagen verbonden hadden. Voorts ligt het in de bedoeling wetswijzigingen voor te bereiden, waarbij het maximum wettelijk dag loon zal worden verhoogd van acht gulden tot tien gulden, en waarbij de uitkeering voor tijdelijke '-»■ ■-»- liteit ten gevolge van een ongeval, voor de eerste zes maanden na den datum, waarop het ongeval plaats vond, wordt vastgeseltd op 80% van het wettelijk dagloon MISSIEZUSTERS IN WELSTAND Het provfncialaat van de Zusters van het arme Kindje Jezus te Maastricht heeft uit Ned '"die bericht ontvangen, dat de_ Zusters van deze orde,..die haar missiepos ten voornamelijk op Java hadden, allen behouden door den oorlog zijn gekomen Zij waren in vrou wenkampen opgesloten en hebben daar verschrikkelijke ontberingen moeten doormaken. HULP AAN DEN VTJAND Mr D van Eek. lector te Nijme gen. heeft een lijvige studie gepu bliceerd van zeer actueelen aard. getiteld „Het misdrijf van hutp aan den vijand'" (Dekker en van de Vegt. Utrecht-Nijmegen) De NiJ- meegsche hoogleeraar. prof. mr. W. Duynstee gaf het werk een voor woord mee aldus eindigend: „Een aanbeveling heeft het boek niet noo dig: een ieder, die het bestudeert, zal' het zich zelf meer aanbevelen clan een woord van een inleider zou kunnen doen." De heer C. O. van der Plas, lid van den Raad van Ind'ië, heeft officieel ontslag gevraagd uit zijn functie. Uit bevoegde bron te Den Haag ontvingen wij een bevestiging van dit bericht. Dr. Amir, pl v. „gouverneur" van Sumatra, die te Batavia is aange komen, verklaarde aan buiten landsche correspondenten het vol gende: „Het provinciale bestuur van Sumatra staat geheel achter Soe karno en het kabinet-Sjarir. wij zijn niet voornemens een eigen po litiek te volgen. Het volk van Su matra wenscht geen dominion-sta tus, maar algeheele onafhankelijk heid. Het vraagt een de-facto er kenning van de Indonesische re- geering- Elke Britsche actie tegen het volk van Java wordt gevoeld als ook gericht tegen het volk van Sumatra." Naar Reuters epecialen corres pondent te Ba'avia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlan ders nog een laatste poging zullen doen, een groot bloedbad op Java te voorkomen door voorstellen aan de Indonesiërs met betrekking tot don toekomstigen status van In donesië binnen het koninkrijk te Batavia druk besproken. Het uit stel van het vertrek van den heer van Mook wordt door welinge lichte kringen in verband gebracht met een hieuwen politieken stap bij de Indonesiërs. Ambarawa in lichter laaie Een te Batavia gepubliceerd offi cieel communique meldt, dat vol gens pilo'en van een R A F -..Thun derbolt" heel Ambarawa in brand schijnt te staan. Ze vlogen over dat gebied teneinde twee bruggen in zuidoostelijke richting, die verbin dingen zijn voor de Indonesische troepen bij het probeeren om bin nen te dringen, aan te vallen. Inleggers bij de Rijkspostspaar bank kunnen tot elk bedrag belas ting van hun spaarbanktegoed vol doen Zij moeten zich dan. met hun spaarbankboekjes en een in gevuld giro-stortingsformulier tot een P T.T.-kantoor wenden. Hei be drag wordt dan van hun boekje afgeschreven en op de postreke ning van den ontvanger der belas tingen gestort. Ook over het tegoed van zijn echtgenoote kan men hier toe beschikken, mits deze daartoe schriftelijk machtiging verleent. Een en ander geldt eveneens voor spaarbankboekjes, welke na 7 Juli j.l. werden afgegeven. Ten aanzien van het ensemble De Ramblers is bepaald, dat dit orkest na 1 Januari 1946 zijn werk zaamheden mag heiwatten. Daar bij zal echter de heer Uden Mas- man niet als leider optreden. Hij blijft tot Mei ais leider uitgeslo ten. Het dansorkest zal in Januari weer geregeld voor de radio spe len.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2