benoemingen, kieswet enz. Vorming van arbeiders voor verschillende beroepen VOLKSGEZONDHEID IS STERK landbouw, VISSCHERIJ en ^hEDSELV00RZIENING Toestand van de vloot Stand van de zuivering Plannen voor sociale verzekering Sociale hulpverleening aan werklooze arbeiders ACHTERUITGEGAAN Geestelijke Volks gezondheid Organisatie van het bedrijfsleven Geen yervoersmonopolief Richtlijnen bij benoeming Wijziging Kieswet 1 Overleg is geopend met het mi- ra-ten e van Onderwijs, met de Stichting van den Arbeid met het Instituut voor Onderzoek en Voor lichting voor Overheid en Bedrijfs leven, ten einde te komen tot sa menwerking van alle betrokken instanties in een commissie, welke adviseerend zal kunnen optreden dij den opbouw van de organisatie her- en omschóling in den lande. Met behulp van de door deze commissie te verstrekken ad viezen. zal het werk tot ontwikke- ling worden gebracht, waarbij re gionaal breed samengestelde sub commissies kunnen worden inge schakeld, waarin de belangrijkste gemeenten, alsmede de plaatselijke ertroomingen van importantie zul len worden opgenomen. voor het vaststellen van de aan tallen arbeiders, die voor scholing om- en herscholing in aanmerking kunnen worden gebracht voor de verschillende beroepen, zal door den economischen dienst van het Rijksarbeidsbureau in samenwer king met. het Planbureau en het Ministerie van handel en nijver heid, een analyse van het bedrijfs leven dienen te worden ontwor pen, welke zoowel een beeld zal geven van de structuur van het bedrijfsleven als van de daarin op tredende verschuivingen. Hierbii zal speciale aandacht dienen te worden besteed aan het onderken nen van veranderingen van struc- tureelen aard, ten einde te voor komen, dat overijlde beslissingen werden genomen op grond van con.iunetureele verschuivingen in de kwantitatieve verhoudingen in een bedrijfstak. Op 26 Maart 1943 werd door den toenmaligen minister van So ciale Zaken een commissie inge steld met opdracht, algemeene richtlijnen vast te stellen voor de toekomstige ontwikkeling der so ciale verzekering in Nederland. Die commissie heeft een rapport uitgebracht, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat het wen- schelijk is over te gaan tot de in voering van een volksverzekering, welke uitgevcerd zou moeten wor den door sociale raden, territoriale organen, waarin naast de over heid als zoodanig, de belangrijkste en meest representatieve organisa ties uit de kringen der belangheb benden in het betrokken gewest zitting zullen hebben. Thans is een kleine technische commissie ingesteld met opdracht om. voornoemd rapport lot grond slag nemende, uitgewerkte voor stellen lot herziening en uitbrei ding der sociale verzekering te ontwerpen. De commissie doet zich door de daarvoor in aanmerking komende organisaties en instellin gen uit het maatschappelijk leven voorlichten. Zij zal daartoe bin nenkort met de bedoelde organi saties en instellingen mondelinge besprekingen houden. Deze heb ben de gelegenheid gehad schrifte lijk haar standpunt ten aanzien van het Londensche rapport uit een te zetten. De commissie stelt alles in net werk. haar opdracht zoo snel mo gelijk te volvoeren. Het vraagstuk van de positie van de ouden van dagen heeft hierbij de bijzondere aandacht. Na de bevrijding werd bij de verordening van het Militair Ge zag van 16 Mei '45 de oude steun regeling vervangen door de rege ling „overbruggingsuitkeering" Zooals de naam reeds aanduidt, bedoelde deze nieuwe regeling aanvankelijk een overgangsregeling te zijn ter voorziening in het on derhoud van de arbeiders die na de bevrijding werkloos waren. Dit bracht met zich mede, dat in be doelde regeling bepalingen (en ook leemten) voorkwamen, welke bij een voortbestaan van de regeling over een langer .tijdperk dan At eerste overgangsperiode tot minder gewenschte gevolgen moesten lei den, c.q. reeds geleid hebben. Dit, heeft behalve tot stimuleering van controle genoopt tot het aanbren gen van enkele wijzigingen, waar van als de voornaamste genoemd worden: het binden van de uitkee- ringen aan een bepaald maximum, de inschrijving van gezinsleden boven 16 jaar van de overb »ig- gimgsuitk'eering genietenden bij de gewestelijke arbeidsbureaux en de mogelijkheid tot uitsluiting van arbeiders die behooren tot .een groep, waarin ieder geacht kan worden arbeid te kunnen vinden De gezondheidstoestand van de bevolking, die tot voor 1940 bui tengewoon gunstig te noemen was. heeft tengevolge van den oorlog en de bezetting ernstig geleden. Ter wijl op sommige gebieden ver wacht mag worden, dat een snelle verbetering zal intreden, zijn er andere terreinen, waar de gevol gen van den oorlog zich nog jaren lang zullen doen gevoelen en v ir zeer ingrijpende maatregelen noo- dig zijn om het vroegere gunstige peil in afzienbaren tijd weer te bereiken. Tuberculose Nederland verkeerde vóór den oorlog, wat de tuberculose betreft, m een bijzonder gunstige positie. Deze is, evenals in den vorigen oorlog, totaal gewijzigd. Terwijl in 1939 per 10.000 inwoners de to tale sterfte aan tuberculose 4.10 bedroeg, is deze in 1943 het laat ste jaar, waarover volledige ge gevens beschikbaar zijn, gestegen tot 6.99; een stijging van 70.5 pet De sterftecijfers over 1944 en '45 zijn nog niet bekend, maar gezien de sterke stijging van het aantal nieuwe ziektegevallen bij de con- sultatiebureaux, mag worden aan genomen dat ook in deze- jaren de stijging reeds is voortgeschreden. ingrijpende maatregelen zullen moeten worden genomen om aan de tuberculose paal en perk te stellen. Daarvoor zal het noodig zijn dat de organen der tuboreu lose-bestrijduig versterkt wonden. Uit de cijfers blijkt, dat onge veer een verdubbeling van de op neming van het aantal tuberculose- w^d?'6.11 noodzakelijk is. Getracht «i-* in, deze behoefte te voor- uitbreidinoelteliik doox tijdelijke ruimte h„Ta" de sanatorium van noodsanatoii^0?1 het stichten lijdelijk uitbreide' i door het sanatoria en voor'ee" JfV'Mde door het uitzenden van V"? deel lose-patiënten naar het buitenland" Wat het eerste betreft wordt gebruik gemaak van plm. 300 ba rakken, die door de regeering »e graden destijds in Zweden zijn ingekocht en die, hoewel zij oor spronkelijk als gewone ziekenba rakken zijn bedoeld en niet getheel ingericht waren voor de verple ging van tuberculose-patiënten, daarvoor toch door betrekkelijk geringe veranderingen bruikbaar te maken zijn. Wat thet tweede betreft, moge dankbaar melding worden ge maakt van de hulp, die geboden is door de Don Suisse, die gelden beschikbaar heeft gesteld om in totaal een 500 Nederlandsche pa tiënten in Zwitserland te doen ver plegen, zooveel mogelijk in het Nederlandsche sanatorium te Da- vos waarvan de-capaciteit voor dit doel tijdelijk is uitgebreid- Daar naast is een regeling getroffen, waardoor voor een beperkt aantal tuberculose-patiënten deviezen be schikbaar zijn om overigens op eigen kosten in Zwitserland te worden verpleegd. De schade, aan de geestelijke ge- zondheid van het Nederlandsche volk toegebracht, is zeker niet min der belangrijk dan die aan de li chamelijke gezondheid veroorzaakt. Aan ,óe nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid is ver zocht de regeering van advies te dienen over de maatregelen, die in de naaste toekomst moeten worden getroffen. De zoozeer getroffen gezondheids toestand en de ingrijpende maat regelen, die met het oog hierop moeten worden genomen, hebben V5aag doen rjJzen of de be staande organisatie van de volks gezondheid daartegen geheel zou zijn opgewassen. Quantitatief is dit zeker niet het geval. Daarom is het noodig, da de inspecies van de volksgezondheid belangrijk worden uitgebreid. Het in den bezettingstijd tot stand gekomen ziekenfondsenbesluit kan niet buiten werking worden ge- w? iï"aar eischt herziening, waar- 1 allereerst Duitsche insluipsels worden verwijderd. Voor zienig™*18 van een algeheele her- g wordt ter hand genomen. ter nand gen 5s'"'«"'tonale prihn.ü. kelijk zijn, dat krach?*16"' boodza- De regeering zal krachtig het len worden genomen 6 maatrege- landbouwkundig onderzoek, onder- ductie te vergrooten ?^n pro~ WÜS en voorlichting bevorderen, zijner voortbrengselen te, kwaliteit waarbij door middel van een groot en door rationalisatie dpn? r?n aantal lagere landbouwscholen in aan te passen aan het h ostorijs het bijzonder aandacht zal worden oinnenland- geschonken aan de boeren van de kleinere bedrijven en het vakonder wijs aan landarbeiders. Intensiveering van de voorlich ting zal vooral worden gezocht in voorlichting op de kleine bedrijven. Naast bedrijfs-economische voor lichting heeft de rationalisatie en de verbetering van arbeidsmethoden de aandacht. De verbetering van de kwaliteit van onze producten en de controle daarop zal in handen worden ge legd van organen, waarin ook het bedrijfsleven is betrokken. De in stelling van een modern outil- leerd instituut van zuivelonderzoek met daaraan verbonden proef- zuivelfabriek kan spoedig worden verwacht terwijl centralisatie van het werk van de boter-, kaas- en melkproducten controle stations in het voornemen ligt. Prov. gezondheidsdiensten voor vee zullen worden georganiseerd o.m. om de bestrijding van be paalde smettelijke ziekten in orga nisatorische banen te leiden. Mede werking jvordt verleend aan het tot stand brengen van internatio nale regelingen voor de bestrijding van besmettelijke veeziekten. Een ontwerp voor een algemeene melk en zuivelwet is in voorbereiding. De voedselpositie laat export van zuivelproducten nog niet toe, doch reeds op korten termijn moet ook hier worden gestreefd naar uitvoer al kan dit meebrengen, dat van bepaalde producten een matige rantsoeneering moet worden ge handhaafd. Behalve voor versterking van onze deviezenposiitie, is zulks ge- wenscht om voor onze producten op de buitenlandsche markt wederom een afzetgebied te schep pen. Met spoed wordit de ver tegenwoordiging van de belangen van den landbouw in het buiten land wederom opgebouwd, in nauwe Samenwerking met het ge organiseerde bedrijfsleven, terwijl de organen, gesticht ten tijde van den oorlog, zullen worden opge heven. zoodra hun taak is beëin digd. Wat de voedselvoorziening be treft, kan naar voren worden ge bracht, dat na de bevrijding van ons land ontegenzeggelijk een be langrijke verbel.r ng is ingetreden, hetgeen echter niet wegneemt, cat bij de huidige voeding ternauwer nood het physiologkche minimum wordt bereikt. Onze vetpositie kan tengevolge van de vrij groote ingevoerde hoeveelheden grondstoffen niét ongunstig worden genoemd, wei moet er echter mee worden gere kend, dat voornamelijk margarine en vet zal moeten worden gedistri bueerd, aangezien de boterpositie allerminst gunstig is. Het huidige vleeschxantsoen moet te laag worden geacht, doch voor uitgang kan eerst worden tege- moet gezien, nadat onze eigen varkenstapel in belangrijke mate is uitgebreid. De regeering is van meening, dat een nieuwe publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moet worden opgebouwd met organen, die in staat rijn het geheele sociaal economische beleid, voor zoover niet de centrale overheid dat zelf in de hand moet houden, over te nemen. Daartoe zullen deze be drijfsorganisaties een aantal be ginselen moeten belichamen. In de eerste plaats zal de over heid moeten participeeren in de leiding der bedrijfsorganisaties, ten einde te waarborgen, dat deze organen de bedrijfsbelangen zul'en behartigen in het kader van het algemeen belang. Voorts zal, om dat sociale en economische kwes ties niet los van elkander behan deld kunnen worden, in de leiding dèr bedrijfsorganisatie een coördi natie van sociaal en economisch beleid moeten worden tot stand gebracht. Tenslotte is het noodig, het bedrijfsleven grootendeels in verticale kolommen, omvattende producenten, groothandel verwer kende industrie en detailhandel van dezelfde soorten goederen, samen te brengen. Bovenstaande overwegingen heb ben geleid tot het opstellen van een voorontwerpwet betreffende publiekrechtelijke organisaties van het bedrijfsleven, in het vooront werp bedrijfschappen genaamd. Daar de regeering er zear veel prijs op stelt het oordeel van ne geheele bedrijfsleven over de be slaande plannen te vernemen, is zij voornemens dit voorontwerp zeer binnenkort te publiceeren en aan de daarvoor in aanmerking komen de organisaties in hei bedrijfsleven toe te zenden. Het zal noodzakelijk zijn een toporgaan voor hel geheele be drijfsleven in het leven ie roepen in den vorm van een sociaal-eco" nomischen raad, die de regeenng over algemeene vraagstukken van sociaal economisch beleid van ad vies zou kunnen dienen. Boven dien zal er in sommige geval en nog behoefte bestaan aan organi saties. die een functie uit "et sociaal economische leven in haar geheel vertegenwoordigen. Als sluitstuk van de bedrijfs organisatie zal tenslotte een rege ling moeten worden getroffen voor de rechtspraak op overtre dingen van de verordeningen der bedrijfschappen, de bedrijf srecht- spraak en de administratieve recht spraak. Buitenlandsche handels politiek Het is voorloopig nog noodza kelijk, invoer van goederen uit het buitenland overwegend op crediet te doen plaats vinden. De regee ring streeft er echter naar, aan dezen toestand zoo spoedig moge lijk een einde te maken door een krachtige bevordering van den ex port. Opnemen van credieten in het buitenland moet binnenkort alleen nog toelaatbaar worden ge acht voor het herstel en de uit breiding van ons productieappa raat. Ten aanzien van het verkeer met Groot-Britannië wordt overleg ge pleegd om ook daar te komen tot een algemeene regeling. De mone taire regeling met dit land is reeds tot stand gekomen, waarbij de mogelijkheid is geopend goede ren te koopen ten laste van de in Engeland geaccumuleerde Neder landsche tegoeden. Nadat aanvankelijk regeerings- aankoopen de eenig mogelijke me thode was, gezien het feit, dat de regeering alleen over buitenland sche credieten kon beschikken, zal, zoodra de gelegenheid zich voor doet en andere belangen zich daar tegen niet verzetten, de invoer we derom overgelaten worden aan den particulieren handel, uiteraard ge bonden aan vergunningen van overheidswege De financiering geschiedt ge deeltelijk uit exportopbrengsten, oude tegoeden en waar noodig door middel van buitenlandsche cre dieten. Nationaal welvaartsplan Ten einde te geraken tot juiste aanwending van alle productieve krachten des lands en van de fef beschikking komende buitenland sche credieten, acht de regeering opstelling van een nationaal weC vaartsplan noodzakelijk. Dit plan, dat een harmonisch* samenvatting zal moeten zijn va» de voor de afzonderlijke sectoren door de daarvoor verantwoorde-» lijke ministeries ontworpen plan» nen, zal als richtsnoer moeten die-) nen bij de bepaling van het regee» ringsbeleid ten aanzien van invoeri uitvoer en toewijzing van grond-) stoffen aan de afzonderlijke tak-\ ken van bedrijf, het financieels beleid, de sociale maatregelen en. een aantal verdere punten van/ economische politiek in den ruim- sten zin. Het zal dienen te worden opgesteld door een centraal plan bureau, dat een interdepartemen taal karakter zal moeten bezitten., Een onwerp van wel, strekkende tot de instelling van hel centraal' planbureau, wordt bij de Tweede Kamer ingediend. De regeering koestert geen plan nen voor eenig vervoermonopolia. Zij streeft naar een harmonisch samengesteld transportapparaat, da$ eenerzij ds tegen de minst moge lijke kosten het vervoer van ee» zoo groot mogelijk aanta' aal en een zoo groot mogelijke hoa» veelheid goederen waarborgt, au» derzijds aan allen, die in het vei*» voerbedrijf werkzaam zijn, een zooveel mogelijk vrij en goed ver zorgd bestaan geeft. De koopvaardijvloot heeft gedu rende den oorlog zeer ernstige ver liezen geleden, in Sep tem ot- bedroeg de totaal beschikbare ton nage rond 2,890,000 brt., waarvan thans nog 1,520,000 ton in de vaart is. Een verliespercentage dus van 47.5 pet. Een klein gedeelte van dit verlies is opgevangen door het feit dat gedurende den oorlog aan de vloot eenige op den vijand prijsgemaakte schepen werden toe gevoegd, terwijl de regeering' on der het z.g. Allied Tonnage Repla cement Scheme nog een aantal schepen van totaal 140,000 brt. In het buitenland verwierf. Verder waren er in 1940 hier te lande een aantal schepen in aan bouw welke voor een uet onze vloot behouden zijn gebleven, inclusief dezen aanwas beccnis-.Këfif wij thans over een vloot van rond 1,680,000 ton. Op grond van de overweging, dat de verliezen, aan de koopvaar dijvloot in oorlogstijd toegebracht, voor het grootste gtaeene n.e. gevolg zijn van min of meer pas sief ondergane oorlogshandelingen, maar dat zij geleden zijn doordat de vloot als zoodanig door de regeering als actieve wellicht de belangrijkste bijdrage tot de oorlogsinspanning ter beschikking van de Vereenigde Volkeren is ge steld, heeft destijds de regeert g, het als haar plicht erkend de ree- ders voor de geleden scheepsver- liezen integraal schadeloos te steh- len. Bovendien acht de regeering het in verband met het belang, dal hei dienstenverkeer voor derde landen voor onze deviezenpositië beteekeni, een landsbelang, dal de koopvaardijvloot zoo snel mogelijk op een verantwoord pfeii ordt gebracht. Vooruitloopende op een algemeen reconsiruclieprog m is tijdens den oorlog in de Veree nigde Staien reeas een lienlcu z.g. C 3 schepen (10'2,000 ton elk) besteld, welke in 1946 zullen woo den afgeleverd. Na de bevrijding van ons vadeiv, land is een begin gemaakt met een reconstructieprogramma voor de Nederlandsche vloot, waarbij niet alleen de geleden verliezen zijn opgenomen, doch tevens de gedu rende de oorlogsjaren ontstane ver oudering van de vloot Als een van de voorwaarden, waarop de reeders in staat zullen worden ge steld hun vloot te vernieuwen, geldt, dat de tonnage w i de regeering thans in eigendom heeft, volgens nader te stellen richtlijnen door de reederijen zal worden opgenomen. J>e adviescommissies, welke in eerste instantie advies uitbrengen omtrent de ten aanzien van de daarvoor in aanmerking komende personen te nemen maatregelen, hebben inmiddels nagenoeg alle haar taak beëindigd. De gevallen, waarin tot ontslag zal moeten worden overgegaan, worden met den meesten spoed door het centraal orgaan, voor zooveel noodig na comipleteering der dossiers, aan het departement doorgezonden. Nadat terzake het advies is ingewonnen van de com missie, bedoeld in art. 5 4e lid, van het zuiveringsbesluit 1945 wordt omtrent het ontslag een be slissing genomen. Met de overige ministers is overleg gaande ten einde voor het onder hun depar tement ressorteerende personeel, voor zooveel mogelijk, een over eenkomstige gedragslijn te volgen. Verwacht mag worden, dat de zuivering, voor zoover het onder het dep. van binmenlandsdhe zaken ressorteerende categorieën van overheidspersoneel betreft, om streeks 1 Februari 1946 nagenoeg geheel zal zijn geëindigd. Universiteiten en hoogescholen. Het valt niet te ontkennen, dat, tengevolge van de zuiveringsmaat regelen en hun toepassing, aan de universiteiten en de hoogescholen een weinig bevredigende toestand is ontstaan. Verschillende tegen stellingen ondermijnden het voor den arbeid noodzakelijke ver trouwen. Eenerzijds werd het rechtsgevoel van vele leden, voor al jongere der academische ge meenschap, door de zuivering niet bevredigd. Volgens vele anderen werd te fel opgetreden. Er ont stond een tegenstelling tusschen twee groepen van docenten, even eens op sommige plaatsen tusschen twee groepen van studenten, om niet te spreken van de scherp® tegenstelling, die tusschen doce» ten en studenten hier en daar aan het licht trad. Dezerzijds is gepoogd niet om tusschen deze tegenstellingen door te zeilen, maar om zooveel mogelijk recht te doen zonder aanzien van per soon ot groep. Inzonderheid werd door herhaalde besprekingen ge poogd het vertrouwen van jonge menschen. die gedurende don be zettingstijd getoond hadden karak> tervastheid en fierheid te bezit ten, niet te zeer teleur to 9iellen. Kunstwereld. Met betrekking tot de zuivering van kunstenaars in het algemeen welke tot nu toe is geschied va» wege het Militair Gezag, zal bin nen korten tijd een voorstel tot wettelijke regeling worden inge diend. Bedrijfsleven, Wat de zuivering van het be drijfsleven betreft, kan worden medegedeeld, dait het apparad» hiervoor, n.l. een groot aantal zuiveringsraden, thans vrijwel g®» reed is. 1 Bij benoemingen als burgemees ter gaat de regeering er van uit, dat zooveel mogelijk gestreefd moet worden naar hernieuwden opbouw van het bestuursapparaat, met inachtneming van het be ginsel „de juiste man op de juiste plaats." Terwijl in de eerste plaats wordt gelet op bekwaamheid en geschikt heid kennis in theorie en prak tijk van het gemeentelijk bestel vormt, bepaaldelijk voor de klein® gemeenten, daarbij een vooj» name factor wordt mede bijl» zondere aandacht geschonken a» den eisch, dat de levensrichting van den candidaait past in d® sfeer der gemeente. Hel wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet is in verregaande» staat van voorbereiding. Gchoopf en verwacht wordt, dat dit voor hei einde van het jaar kan wordott aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 7