Neurenberger Film-Journaal Verwachtingen voor Moskou Achter de coulissen van het proces Naties RUSSEN AMERIKANEN CHINEEZEN JAPANS PARLEMENT Saboteert de democratiseering SCHIPHOL-AMERIKA Twee vluchten per week Britsche strafexpeditie tegen Bekassi Zonder overleg met de WAT KOST ME DAT? Eeuwfeest van hef Concilie van Trente Pauselijke oproep tot eenheid Nederlanders TERUG UIT DE OOST Meer succes dan Londen De atoombomkwestie weer aan de orde Het gewraakte radiocabaret door Mr. A. J. M. van Dal. Neurenberg, December 1945. Er staan dne glazen wodka op het bar-buffet in het Faberkasteel tusschen de barok-engeltjes en achter die glazen staan drie Russen. Zij heffen de glazen, stooten aan en gieten de wodka langzaam in hun keel. Alle Russen gieten alle glazen wodka langzaam in hun keel. Alle glazen cognac ook. Alle glazen rum ook. Nu staan de drie glazen weer op de bar, leeg. „Three wodka", zegt een van de Russen. Zij spreken niet veel. zij zijn zwijgzaam. Alle vijf-en-dertig Rus sen, die in het Faberkasteel logee- ren, zijn zwijgzaam, alsof zij nog een tikje geërgerd, zijn over den atoombom. Zij zitten het liefst bij elkaar en dan zoo ver mogelijk ver wijderd van de Po-len, want demo cratie is democratie en wereldvrede is wereldvrede, doch het moet ook weer niet m ver gaan. Er zijn veel beroemdheden onder de Russen, de schrijvers Wischnewsky. Ivanov en Leonid Leonov, die alle drie cory- jhaeën zijn van de Russische lïte- *»tuur, Ilja Ehrenburg, de meest internationale, maar ook de meest evasieve en moeilijkst-vindbare, en niet te vergeten, de Siameesche drieling Kukrinyksky, de befaamde caricaturist uit De Pravda, die in werkelijkheid uit drie samenwer kende teekenaars Kuprianov, Krilov en Nicolaï Sokoiov bestaat. Ja, er zijn veel beroemdheden, maar ze zijn niet gemakkelijk e herkennen, want je weet nooit helemaal zeker, welke Rus nu precies welke Rus is. Ze dragen allemaal óf bruingcauwe uniformen met breede, platte schou derstukken in goud en lage wijde laarzen óf ïetwat-slordige burger pakken. die overeenstemmen mét ietwat-slordige haren en ietwat- slordige wenkbrauwen De glazen s'aan weer op de bar, leeg. „Three wodka", zegt een van de Russen. Alle vijf-en-dertig Russen zijn tevreden, dat het rechtsgeding op zulk een hoog peil staat- ..He: proces is vervelend dat is prachtig", vinden zij. „Het is te goed om journalistiek te boeien." Maar ondertusschen sturen zij heele zwermen van intellec.ueele toeristen vandaag zijn er weer twintig Russische vrouwen aange komen naar Jleurenberg om zich te vergasten aanja, aan wat? Aan he* fascisme, dat in de beschuldigdenbank zit Aan de geboorte van een nieuw wereld- recht? Aan de schemerende om trekken van den wereldvrede, die jongleert met kleine atoombom men? Of aan de gevaren, waar aan aggressiepolüiek, ook Russi sche, in de toekomst zal zij a bloot gesteld? De Russen zijn zwijgzaam „Three wodka", zeggen zij. En gieten de glazen langzaam leeg in hun kelen. Zoo zijn Russen ..Interesseert het Chineesche pu- bliek zich voor het Neurenbergsche proces? vragen wij hem in het Engelsch, dat hij behoorlijk spreekt. De kleine Chinees knikt ernstig, trekt twee velletjes papier uit zijn tasch en toont ons die met zicht bare zelfvoldaanheid. Ze staan vol gekrabbeld met rijtjes van vreemde en kunstige miniatuurteekeninge- tjesr een aantal geheimzinnige hieroglyphen, waarin men, als men verbeelding genoeg bezit, Chinee sche draken ziet vechten. „Hoeveel is dat nu?" vragen wij nieuwsgierig, want het lijkt zoo weinig, twee kleine velletjes om er heelemaal voor uit China te komen. Hij lacht weer, de kleine Chinees „Four thousand words!" zegt hii trotsch. Vierduizend woorden, dat is inderdaad in staat den journalist te imponeeren, dat is een heele voorpagina van een Europeesche krant. Vierduizend woordenvoelt gij het belang van dit proces, ook voor het Chineesche volk, dat met zijn duizenden jaren oude kuituur tusschen Japan en Rusland leeft en aan wereldrecht behoefte voelt? „Bravo", zeggen wij den kleinen Chinees „you are a champion for the international law". „Yes" lacht hij „and* for China". Zoo zijn Chineezen. Er staat een kopje koffie op een tafel je. Achter dat kopje koffie zit William E. Shirer. een dikke, blo zende man met een kaal hoofd en grijze krullen aan de slapen. Hij kijkt vriendelijk achter twee dikke brilleglazen vandaan de wereld in en dat mag hij wel doen, want als hij straks een kort praatje voor de radio gaat houden, schakelen ette lijke millioenen Amerikanen hun toestel in en daarvoor krijgt Wil liam E. Shirer drie- to: vierhon derdduizend dollar per jaar Hij was een goed, maar tamelijk on bekend Amerikaansch journalist in Duitschland. tot hij op het juiste moment, in het begin van den oorlog ,,A Berlin Diary" schreef. Nu is hij een beroemd man. maar men ziet het aan hem niet. hij be stelt doodgewoon een nieuw kopje koffie en morgenvroeg stapt hij doodgewoon, een gele tasch onder den arm in de au'obus. die van het Faberkasteel naar het gerechts- gebouw rijdt. Dan gaat hij dood gewoon zitten luis-eren en 's avonds houdt hij doodgewoon zijn praatje En strijkt doodgewoon zijn drie honderdduizend doilar op. Zoo zijn Amerikanen. Het Chineesche volk, vierhon derd millioen zielen geloof ik, ■wordt in Neurenberg vertegen woordigd door één kleinen Chinees met zwarte spleetoogjes in een fijn gesneden, intellectueel gezicht. Zijn donkergroene Amerikaamsche uni form van oorlogscorrespondent zit hem onberispelijk en het is hem aan te zien, dat hij tot de leidende kringen van zijn mysterieuze land behoort. Hij logeert in de kamer naast de onze en telkens, als hij ons pas seert en met een „Hello China!" begroet wordt, glijdt er over zijn geel gezichtje een Oostersche ge- noeglijkheidsglans, die het midden houdt tusschen een lach en een grijns, maar die zoo vriendelijk aandoet als een vleug zon over de Yang- tse-rivier. Blijkens berichten uit Tokio is het duidelijk, da* het Japansche parlement niet bij machte is het hoofd te bieden aan de talrijke problemen, welke het op moet los sen De afgevaardigden zijn er slechts op bedacht om zich van verantwoordelijkheid voor den oorlog vrij te pleiten en gunstige voorwaarden voor zich zelf in de komende parlementsverkiezingen te scheppen. Daarenboven staan 6 leden van het lager- en 18 leden van het hoogerhuis op de lijst van arrestanten. De kamerleden sanoteeren de zittingen, doordat slechts 25 a 30 van hen de plenaire zittin gen bijwoont. Het werk van de commissies loopt op niets uit door het ontbreken van het quorum. In tien dagen tijds is het parlement er niet ingeslaagd ook maar een wetsvoorstel aan te nemen, of schoon de zittingen bijna afgeloo- pen zijn. In de zittingen vermijdt men hardnekkig een discussie over wetsvoorstellen met democrati- schen inslag, welke door den drang der omstandigheid aan de regee ring worden voorgelegd Het parle ment en de regeering doen hun best om de wetsvoorstellen te torpedeeren. De „Nippon Times" schrijft: Het verloop van de zittingen is een politieke klucht. Na het debat over de verkiezingen moet het parlement onmiddellijk verdwijnen ten gerieve van he. volk." Er heerscht groote verdeeldheid en verwarring tusschen de parle mentaire fracties De partij der vooruitstrevenden. de grootste in het parlement vertegenwoordigd, staat op het punt in te storten als gevolg van hevige interne twisten en de arrestatie van de beide leiders Sakurai en Ota. De z.g. liberale partij verschilt "wei nig van die der vooruitstrevenden door haar reactionr.airen geest. Gedurende de zittingen in het par lement hebben df leiders der socialistische partij het keizerlijk beleid voortdurend verdedigd, de socialisten gaan raak samen met de liberalen. De communistische partij neemt steeds toe. De groote massa van het Japan sche volk streeft naar een demo cratische regeering De K.Jj.K. heefl aan hel bureau voor burgerluchtvaart le Washington medegedeeld, dal zij voornemens is in Mei een dienst op de Ve Stalen le openen, aanvankelijk mei Iwee vluchlen per week, die echler uitgebreid zullen wor den, als het verkeer dit noodlg maakt. De secretaris-generaal der K.L.M., de heer Slotemaker, deelde, aldus U.P., mede, dat de K.L.M en de American Overseas Airlines deze week een overeenkomst denken te sluiten betreffende wederzij dsche technische faciliteiten op de eind stations. De landingsrechten in de Ver. St. zijn reeds verkregen op grond van een bilaterale overeen komst en het bureau voor burger luchtvaart heeft toestemming voor de route verleend De heer Sic amaker vertelde nog, dat de K.L.M, vier Douglas- en Lockheed Constellation-toestellen heeft gekocht. VISSCHERIJ. Haringseizoen ten einde. Het haringseizoen, dat dit jaar zulke opmerkelijke resultaten heefi opgeleverd, blijkt nu tot het ver leden te behooren. De motorlogge1 K.W. 32 heeft nog een kans ge waagd, maar de reis leverde weinig op. Het schip kwam te IJmuiden aan de markt met een besomming van slechts f 945. DE PRIJZEN VOOR ZAKLANTAARN-BATTERIJEN De prijzen voor zaklantaarn-bat terijen zijn voor alle soorten ge lijk geworden. De winkelverkoop prijs moet op alle batterijen ge drukt zijn, zoodat het verkoopen tegen te hooge prijzen zoo goed als uitgesloten is. Hieronder volgt de prijs van een aantal der voornaamste in den handel gebrachte soorten, welke in geen geval mag worden overschre den: zakbatterij (3 cellig) 0.40. zakbatterij (3 cellig, lucht-zuurstof) 0.43, kleine staafbatterij (2 cel lig) 0.20, kleine staafbatterij (2 cellig lucht-zuurstof) 024, groot staafbatterij (1 cellig) 0.26, groote lucht-zuurstof) 0.30, anodebatterii (120 volt) 9.70. anodebntterij (120 volt, lucht-zuurstof) t 10.55, anode- batterij (90 volt) 7.20, anode- batterij (90 volt, lucht-zuurstof) 7.60. Ter gelegenheid van het feit, dat 400 jaar geleden het Concilie Jent£ werd geopend, heeft r j taUs een brief gericht tot den Aartsbisschop van deze Noord-I aliaansche stad. Hierin doet de H. Vader op alle chris envolken een beroep tot een heid, niet slechts een eenheid van de Katholieken, maar van al de genen, die, gescheiden van den S'.oel van Petrus", getrouw zullen blijven a^n het geloof en aan de beginselen van den chris elijken godsdienst en in het bijzonder ge trouw aan de „Allerheiligste Drie vuldigheid" en de Goddelijkheid van Jezus Christus. De Paus herinnert voorts aan de redenen, die tot het bijeenroe pen van het Concilie van Trent e hebben geleid, alsmede aan den op bloei van geloof en zedelijk leven, die hiervan over heel de wereld het gevolg was. De brief besluit met het gebed voor de eenheid der Christelijke Kerken, dat in de laats'e zitting van het Concilie werd gestort. He Concilie van Trente, bijeen geroepen in verband met de her vorming, werd 13 December 1545 geopend en duurde met lang durige onderbrekingen tot 4 De cember 1563- slachtoffers van VERGIFTIGING GAS- In de keuken van hun woning aan de Diependaalsche Dritf't te Hilver sum zijn do* A C. van Rossem directeur van de bierbrouwerii .De Oranjeboom" te Rotterdam, en zijn ecbtgenoote mevr. P. van Rossem Nfjgh dood aangetroffen. Zij waren door gasverstikking, veroorzaakt door een scheurtje in de slang van hei gasstel, om het leven gekomen Er is uitvoering gegeven aan een voorgenomen strafexpeditie tegen Bekassi en haar inwoners, die ge- zamelijk verantwoordelijk zijn ge steld voor de recente moorden op overlevenden van het verongelukte „Dakota"-vliegtuig en voor welke expeditie de geallieerde opperbevel hebber de geheele verantwoordelijk heid op zich genomen heeft. Er heeft ten aanzien van de expeditie geen overleg plaats gehad tusschen de Britten en de Nederlanders. van zwart« rook stijgt op' zich verspreidend over Bekassi, en is van Batvia uit, ,1J.?aKM daar vandaan, duidelijk is waar te nemen Ver scheidene honderden dorpelingen werden bij de brug over de Kali Bekassi samengedreven, bewaakt door Britsch-Indische soldaten Tanks werden op de sleutelposities van het dorp opgesteld, terwijl verder weg in het veld, artillerie kon worden waargenomen. De sterkte der Britten werd geschat op een bataljon. Twee vliegtuigen gaven dekking aan de Britsche troepen. Hun bemanningen nadden net bevel gekregen op actieve verken ning te gaan en met machinege weren te vuren op iedere groep van dorpelingen, die probeerde te ont snappen. De piloten der vliegtuigen beschoten Indonesiërs, die netzij in vrachtauto's, hetzij te voet probeer den uit het dorp weg te komen. In het dorp zelf werden Britsche legervrachtauto's met soldaten in de zijstraten gereden. De soldaten liepen de huizen binnen, die spoedig daama in vlammen opgingen. De Koningin aan bevrijden Oogenblikkelijk na de beëindi ging van de vijandelijkheden in Azie heeft H. M. de Koningin ge- racht zich met een boodschap te richten tot de uit de Aziatische kampen bevrijde landgenooten. Voorts heeft de Koningin tal van brieven bean woord, die haar ter gelegenheid van haar verjaardag uit onze overzeesche gebiedsdeelen hadden bereikt. Naar later gebleken is, hebben noch de boodschap, noch ae brie ver hun bestemming bereikt. H. M. de Koningin heeft daarom kolonel dr Doorenbos, vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kxuia in Nëd.- Indië, dien zij eenigen tijd geleden in audiëntie ontving, boodschappen medegegeven, bestemd voor alle uit kampen in Indië of op het Aziati sche vasteland bevrijden, zoowel burgers als mili'airèn. mannen, vrouwen en kinderen. 43 oorlogsmisdadigers. Van de 204 oorlogsmisdadigers op Java zijn er thans 43 gearresteerd onder wie eenige Indonesiërs. On der de gearresteerden bevinden zich Imanura. de eerste comman- °P Java na het vertrek der Nederlanders, die er van beschul digd wordt 500 geallieerde krijgs gevangenen te hebben doen ver moorden, kolonel Anac Anani die i Sli veroorzaakt heeft van Engelsche, Nederlandsche en uetralische gevangenen, die on- jZI 0:njnenschelijke omstandighe- eiJand^r Arnbon> Flores en andere ck-, ïfl werden gezonden, majoor den'dnnd VerantW00rdeliik is Voor S Britsche piloten en marteling tot den dood van vier Javaansche soldaten uit het Ned - Indische leger en kapAeln So^i, commandant van het „kamp der verschrikking bij Batavia Op de terreinen van de firma Müller en Co. aan de Jachthaven te Rotterdam heerschle gisteren een drukte van belang want uit Londen waren drie passagiers schepen tegelijk aangekomen Op de eerste plaats de Batavier II, die de eerste groote groep van repatrieerenden uit Indië, n.l. 81 personen, op vaderlandschen bodem terugbracht. Zij hadden deel uit gemaakt van een groep van eenige honderden personen die met de „Orantes" uit de Oost waren te ruggekeerd. Het ministerie van verkeer en energie, de rijksverkeersinspectie, het Nederlandsche Roode Kruis en de repatrieeringsdienst te Rotter dam hadden uitgebreide maatrege len getroffen. Er stonden vier autobussen en een tiental taxi's gereed, om de menschen naar hun resp. familie? in het land te ver- voeren.- Voor hen. die nop geen onder komen hadden, wordt hotelruimte gereserveerd. Voorts waren nog binnenge komen de „Mecklenburg" met 250 Nederlandsche kinderen aan boord, benevens een groot aantal Neder landsche militairen en de „Oranje Nassau" met Nederlandsche ma rinemannen, die allen hun Kerst verlof in Nederland zullen door brengen. De Amerikaansche pers koestert ten opzichte van de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van de B:g Three, welke morgen te Moskou begint, geen overdreven optimistische verwach tingen, maar vervalt anderzijds toch ook niet in zwart pessimisme. Wonderen van vriendschap en overeenstemming zullen, meent zij, tijdens de besprekmgen niet te boeken vallen; maar de groote mogelijkheid bestaat, dat een ge meenschappelijke oasis voor ver dere discussies wordt gevonden en dat de weg wordt gebaand voor belangrijker verrichtingen van de Vereenigde Naties dan zonder deze conferentie denkbaar zouden zijn geweest. Een der bladen drukt zich zeer karakteristiek uit: op het uiterste nippertje is een wanhopig nood zakelijk initiatief genomen ge vaarlijk laat maar uiterst welkom om het gemeenschappelijk over. leg tusschen de Groote Drie te herstellen. De wereld moet hopen, dat met 'terzijdestelling van de animositeit van de jongste Lon- densche oonfereruie zij zullen wer. ken om de bondgenootschappelijke rangen weer te sluiten. En alge meen wordt er voldoening over uitgesproken, dat de kwestie van de controle over de atoomenergie als een der belangrijkste punten van de besprekingen wordt aange duid Want „zonder wereldcontróle over de ontketende atoomkrachen is de beschaving ten ondergang gedoemd". Angst en vurige hoop, zegt een ander blad, zijn de twee polen, waartusschen de gevoelens van de volken van Amerika. Engeland en Rusland heen en weer wor den geslingerd. Allen verlangen vurig den vrede; zij walgen van oorlog en chaos; zij be- geeren niets hartstochtelijker dan vriendschap in de wederzijdsehe betrekkingen, de gunstigste sfeer voor het opstellen van verdragen om de vredesproblemen op te los sen en een stevig bouwwerk in elkaar te zetten voor de organisa tie van de Vereenigde Naties welke de toekomstige veiligheid van de wereld moet verzekeren Een duurzame vrede is het pen dant van de overwinning in den oorlog. En de oorlog is niet waar lijk gewonnen, als hij niet wordt gevolgd door een krachtigen en rechtvaardigen vrede. Het verlan gen naar zoo'n vrede is groot bij alle volken zonder uitzondering Maar daarnaast staan nationalisme en ideologische instelling, imperia lisme in zijn velerlei vormen: levensbeschouwelijk, politiek eco nomisch Dez<_ zijn de groote hin derpalen op den weg naar den vrede, wijl juist zij het vertrouwen van volken en regeeringen onder mijnen. Er zijn vele problemen, die aan het vertrouwen knagen. De atoom bom is er een van; het is ver heugend, dat ook andere benau wende vraagstukken als agenda punten worden opgesomd: ae Fransche verwikkelingen, de ge allieerde contrölepolitiek in Japan, de oneenigheid in Jhina het Duit. sche raadsel, het probleem van de uitwerking van vredesverdragen in Europa, die alle den laatsten tijd versterkte wederzijdsehe achter docht in de interna'icnale atmos feer hebben teweeggebracht. Een zekere geruststelling bij deze ont wikkeling is. dat men geen nieuwe conferentie zou hebben bijeenge roepen, als er sinds het droeve fiasco van Londen langs de ge wone diplomatieke kanalen niet zooveel vooruitgang was gemaakt, dat tenminste de hoop gerecht vaardigd is, dat men door de con ferentie van Mc-kou uit de im passe zal geraken. Want als men daar nu weer vastloopt, zijn ook de Vereenigde Naties vastgeloopen en zou het tamelijk doelloos zijn vee1 moeite aan de organisatie te besteden. Het Tweede Kamerlid Teulings heeft den minister van Onderwijs, K. en W de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op Zaterdagavond 8 December 1945 over den zender Hilversum door „Herrijzend Nederland" een cabaret programma is uitgezonden, waarin, naast allerlei dubbelzinnigheden van laag allooi, minderwaardige „grappen" werden uitgezonden ten koste van de Brabantsche groote gezinnen? Is het den minister bekend, dat de uitzendnig, in de eerste vraag bedoeld, groote ergernis heeft ge wekt bij talrijke, zoo niet alle fat soenlijke Nederlanders en zeer in het bijzonder bij het Brabantsche volk, dat in zijn schoonste bezit: het gave groote gezin, zich terecht boleedigd voelt? Is de minister bereid mede te deelen, wie de verantwoordelijk heid draagt voor deze uitzending? Is de minister bereid maatregelen te treffen, opdat voor den tijd. ge durende welken „Herrijzend Neder land", welke stichting rechtstreeks van de overheid uitgaat, den Neder- landschen omroep nog te verzorgen heeft, herhaling van zulke uitzen- Qingen worde voorkomen? Scheepvaart-berichten ROTTERDAM aangekomen 13/12* ENA (N), Devonport. v. Ommeren' boei 5, ledig; FREEMAN HATCH (E), Belfast. Cornelder. Lekhaven WZ., aardappelen: DURWARD (E), Grangemouth, Burger, Usselhaven, stukgoed; BADZO (N). Londen. Wa genborg, IJsselhaven, cement: 14 12 ACTINIA (N). Middlesbro. Ja-ne-, Lekhaven; ammoniak: KING FISH ER (E), Londen, Gen. Steam, Jobshaven. stukgoed Vertrokken 13/12: GEORGE WES TEN G H OTJ SE (Am,), New York* GEORGE W MC. KNIGHT (E). Southampton: WILDA (N). Graves- end; DIANA V (N), Antwerpen; 14/12: LISBETH (Noor). Drontheim; BENJAMIN SLLLIMAN (Am i Ant werpen; BORGTLA (Zw.). Lands- krona; JENNY (Zw.) Geffie; ADTJLA (.E) Middlesbro; S'HE AF CROWN (E). West Hartlepool: DITTURA (N). Gravesend: SDRTE (N) Gra ve end; DOCGERSBANK (N) Gra vesend: reiger (N>. G' avesend; ANTILOPE <N) Graverend: DE RUYTER (N) Grangemouth; IN SPECTEUR MELLEMA (N). Graves- en-1' RDSE MARIE (N). Middlesbro. 1f0^ niets aangekomen. Vertrokken 13/12 ORESTES (N r INSTROOM (N.). R'dsm IJMUIDEN 14/12 niets aangekomen. Vertrokken 13/12 ORESTES (N). Dublin; RIJNSTROOM (N). R'dam. NEDERLANDSCHE schepen. ARUBA, R'dam, n. Z.-Amerika pas. U/12 Canar. Ell.: BACCHUS 8/12 v. W.-Indië te Baltimore; G OVERT FLINCK. Hull, n. La Plata. 12/12^ St. Vincent (K.V.): 13/12 v Sfax n. Nederland: INDRA- POERA. Southampton, n. Bombay na' 11/12 Fimsterre: JOHAN DE WITT Marseille, n Saigon, 13/12 te Port Said; LEERDAM U/12 v. Que! hec n. R'dam: ORANJE 13/12 v. Batavia n. Nederland: ODYSSEUS 13/12 v R'dam te Goole; STITYVE- SANT 12/12 v A'dam te Londen; TIBERIUS 12/12 v. New York n W.- Indië; WATERLAND U/12 v La Plata n. Santos: WELTEVREDEN 5/12 v. Lingoyen te Los Angeles. HOOG WATER TE ROTTERDAM. 16 Dec le tri 1 Je tri 1s ar WATERSTAND TE DORDRECHT Zaterdag 15 December: le hoog water 1.25 (hoogte 1-34). 2e hoog water 14.00 (hooete (1.14). lelaag- water 8.36 (hoo'/te 48). 2e laagwater 21.16 (hoogte 71).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2