ïj££B*\ nette MEISJES Suriname, microcosmos QBS® Nieuwe Schiedamsche Courant DE SPORTWERELD een lief kopje maar- ZUIVERREIN POEDER vloeistof Winkeljuffrouw DELFTSCHE SLAOLIE WERKSTER Blieven over de West EEN BOEIEND GEHEEL PETROLEUMBONNEN Concentratiekampen Het fundamenteel instru ment der nazi's Merwedekanaal tijdens ijsbezttinq AARDAPPELEN EN PEULVRUCHTEN C.C.D. grijpt straf in tegen clandestienen handel Uit het Radioprogramma Oud-internationals Feijenoord— Royal Uccle Club VERMAKEN REPAREEREN van meubelen BESLIST GEVRAAGD HULP IN DE HUISHOUDING „Het Japonnenhuis" Remraties aan porcelein en aardewerk. TE KOOP OF IN RUIL AANGEB. foudUa! BROERSVEST 8 A - SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden se abonneeren op de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' en het abonnementsgeld te voldoen: doomaien I a per weekad 0.26 wat niet I pgj, maand ad 1.10 verlangd c per kwartaal ad 3.25 Naam en adres: (Van onzen Londenschen redacteur). In tegenstelling tot het eiland Curacao, dat sinds eeuwen een groot centrum van scheepvaart geweest is, heeft Suriname zich steeds m een hoogst geïsoleerde positie bevonden. Dit is op de eerste plaats een gevolg van de ligging des lands, ofschoon er ook andere factoren zijn welke dit isolement nog scherper hebben doen uitkomen dan in het aan grenzen, e Demerara (Britsch GuyanaI, Het overgroote deel van het gebied, dat ruim vier maal zoo uitgestrekt is als Neder land. bestaat uit oerwoud, door sneden door een aantal rivieren waarvan echter, wegens sterke stroomversnellingen, alleen de be nedenloop bevaarbaar is voor andere vaartuigen dan de inland- sche coreals. Alleen het Noorden, de betrekkelijk smalle kuststreek is gecultiveerd en het is daar. dat nagenoeg de heele bevolking van ongeveer 180,000 gevestigd ls Zelfs de 18.000 Boschnegers en omstreeks 3500 Indianen wonen niet zoo heel zuidelijk het bin nenland in. Een onevenredig deel der bevol king, namelijk ongeveer een der de, is gevestigd te Paramar;bn. dat de eenige stad van beteekenls is. Officieel wordt de bevolking pp ongeveer 55,000 gesteld, maar Saen neemt aan dat zij tengevo1- fs van emigratie naar de stad de ats'e jaren tot omstreeks 70000 Bestegen is. Vergeleken bij Wi1- femsta", de hoofdstad van Cura sao, Georgetown, de hoofdstad van Demerara en Port-of-Spain de hoofdstad vanTrinidad is Pa- ramaribo nog in vele opzichten een negorij, ofschoon flit meer geldt voor het uiterlijke voorko men dan voor de atmosfeer, wel ke in al deze hoofdsteden door en door de koloniale kenmerken vertoont. Maar wat de samenstel ling dor bevolking aangaat, is Pa ramaribo misschien de belang wekkendste dier steden, en het zelfdp kan getuigd worden van heel het bewoonde deel van Su riname. Wellicht zelfs in nog sterker mate. want terwiil de be volking der hoofdstad In meer derheid uit z.g. Creolen bestaa' (personen van zuiver of gedeelte lijk Afrikaansche afstammlïiel hebben over het geheele land d" Aziaten een, zij het thans nog geringe. meerderheid verkregen Dat laatstgenoemden, in tegenstel ling tot de Creolen, voorname'ilk in de landbouwbedrijven werk. zaam zijn. verklaart dat zij in de stad relatief veel zwakker verte- genwonrdigd zijn dan ln de districten. De verscheidenheid der bevol kingsgroepen, en in het bijzonder de tegenstellingen tusschen de Afrikaansche en de Aziatische groepen, leveren voor Suriname een werkelijk probleem op hetgeen niet wil zeggen dat zij ook tot groote moeilijkheden be hoeven te leiden. Integendeel: met wederzijdschen goeden wil en een wijs bestuursbeleid kan uit die verscheidenheid en uit de onver mijdelijke tegenstellingen kracht geput worden voor de toekomst, vooral daar het menschenmate- riaal in Suriname van voortref felijke kwaliteit is. Hierop kom ik later terug. Eerst dient een en ander omtrent de samenstelling der bevolking medegedeeld te worden. - Door haar verscheidenheid, en ook door de uiterlijke eigenaar digheden en ethnische karakter trekken. vormen die groepen een boeiend geheel, maar van dit standpunt willen wij ze thans niet bezien. De bewoners der Ge- biedsdeelen hebben er recht op dat wij ze anders beschouwen dan als min of meer curieuse vol kenkundige en toeristische ob jecten namelijk als burgers eener gemeenschap en als mede burgers van een Koninkrijk De grootste afzonderlijke groep is nog steeds de Creoolsche. dus die van Afrikaansche afstamming 175 000), maar de gezamenlijke Aziatische groepen zijn iets ster ker, namelijk 50,000 Hindostanis (z.g. Bntsch-Indiërs), 30.000 Java nen en 2000 Chineezen. Het aan tal blanken, meerendeels Hollan ders, bedraagt 2000, en behalve de Boschnegers en Indianen zijn er nog verscheidene rassen en na tionaliteiten, die elk door enkele leden vertegenwoordigd worden. Van Bestuurszijde is in den loop der tijden veel gedaan om" een zekere Surinaamsche eenheid to' stand te brengen tusschen de ver schillende groepen, zonder dat hierdoor de rassen eigenaardighe den en de godsdienstige gebruiken aangetast werden, maar conse quent is deze politiek niet door gevoerd, en de tegenstellingen zijn nog steeds talrijk, en vaak scherp. Het onderwijs heeft veel bijge dragen tot het leggen van de grondslagen van een soort Neder- landsch-Surinaamsche nationali teit. Leerplicht is in Suriname van ouden datum. Bijgevolg zijn er onder de Creolen nagenoeg geen analphabeten, en daar het Nederlandsch de voertaal is op de scholen, wordt het naast het Neaer-Engelsch algemeen gespro ken. De Aziaten, vooral de Ja vanen, hebben zich eerst veel la ter in Suriname neergezet, en onder de oudere generatie wordt het Nederlandsch dus minder al gemeen verstaan; de jongeren evenwel spreken en schrijven het als hun eigen taal. Het Neger- Engelsch. de lingua franca van Suriname, is bovendien bu a'le bevolkingsgroepen in gebruik, en vormt dus eveneens een bind middel Hierbij komt dat vooral ln Pa ramaribo een opvallend „Hol- landsch" cachet gekregen heef' niet alleen wat aanleg en bouw orde betreft, maar ook met be trekking tot het dagelijksch leven Het spreekt overigens vanze'f dat die „Hollandschheid". ofschoon de bevolking geenszins opgedron gen. in werkeliikheid zeer aan de oppervlakte b'ijft. behalve onder die betrekkelijk weinigen die bp- ruimen tijd ln Nederland verblijf gehouden hebben Zeker zou het misleidend zijn de Surinamers te beschouwen als „gekleurde" Hollanders, wier ver knochtheid aan het Rijk en soli dariteit met ons volk zonder meer hieruit afgeleid kan worden a». zij de taal en tal van uiterlijke gewoonten met ons gemeen heb ben. Zij voelen zich voor alles Surinamers. on koesteren om trent burgerschap, burgerrechten en Rijksverhoudingen heel wat ge avanceerder denkbeelden dan men in Nederland vermoedt. Boven dien hebben zij. onder den in vloed van de gebeurtenissen der laatste jaren vooral, in toenemen de mate een „Western Hemis phere" complex ontwikkeld een steeds sterker bewustzijn deel uit te maken van de Nieuwe Wereld Voeg hieraan toe dat de rassen die deze merkwaardige microcos. mos vormen, ook zeer merkbaar den invloed ondergaan van hu Het C.D.K. deelt mede, dat in het Noorden des lands, dus in Ne derland benoorden Haringvliet en Waal, gedurende het tijdvak van 17 December tot en met 1!) Janu ari a.s. op de bonnen 369 en 469 der bonkaarten K 513 drie liter petroleum beschikbaar wordt ge steld. In verband met de bevoor rading van den handel is bet mo gelijk, dat de petroleum niet overal direct verkrijgbaar zal zijn. Voorinlevering der bonnen is echter niet toegestaan. afstamming, en gij zult inzien dat Suriname alleen reeds ethnolo- gisch een probleem biedt, waar van men zich allerminst kan af maken met clichés betreffende .Nederlands twaalfde provincie" en „Het meest Nederlandsche Ge biedsdeel". De concentratiekampen waren het fundamenteele instrument der nazi's: Eerst in hun strijd tegen het Duitsche volk en later tegen de be volkingen der geallieerde landen „Dachau, Buchenwald. Auswitz en Mauthausen", aldus mr. Dodd, die dit onderwerp namens de Ameri- kaansche prosecutie te Neurenberg inleidde, „zijn namen, die het nazi systeem symboliseeren". Deze con centratiekampen waren het wapen, dat zich in Duitschland zelf richtte tegen allen, die de agressie in den weg stonden: dat waren de paci fisten, de joden, de kerken en de arbeidersbeweging. Reeds op 18 October 1929 kondig de Friek, die toen minister van binnenlandsche zaken van Thue- ringen was, aan, dat Mussolini's voorbeeld zou worden gevolgd en dat de marxisten door dictatuur en terreur zouden worden uitgeroeid Frick zeide in December 1932: „Wanneer wij aan de macht zullen komen, zullen we jullie allemaal in concentratiekampen stoppen". Zoo dra dit gebeurde, beeft Frick als minister van binnenlandsche zaken dit dreigement in samenwerking met Goering als hoofd van dc Prui sische staatspolitie en Himmler uit gevoerd. De nazi's wisten, dat zij zonder onderdrukking de macht nie' konden veroveren en behou den. Zij waren de uitvinders van den „schutzhaft" waardoor zij te genstanders zonder vorm van pro ces konden gevangen nemen. Goering zegt in zijn boek: Aut- bau einer Nation" van 1934, dat de concentratiekampen gericht waren tegen de communisten en sociaal democraten. De pacifisten werden na het ondergaan van gevangenis straf door de GeUaoo naar het kamp gezonden Vakbewegingslet- ders werden daarin geworpen, om dat zij traditioneele tegenstanders van agressie waren Zij waren het primaire wapen tegen de joden. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Utrecht brengt ter kennis van be langhebbenden. dat tijdens ijsbezet ting op het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Vreeswijk de vaart zal zijn gestremd voor vaartuigen, welke naar het oordeel van den riikshavenmeester te Utrecht met over voldoende beweeg- en sleep kracht beschikken, en dat de vaart voorts door dien ambtenaar op na der vast te stellen dagen en op daarbij aan te geven kanaalvakken telkens gedurende ten hoogste 24 uur achtereen in een bepaalde rich ting zal zijn gestremd. Nu de winter zijn intrede heeft gedaan is onder een deel van het publiek de neiging ontstaan, om zich clandestien van aardappelen en peulvruchten te voorzien. Tegen deze handelwfjze treedt de C.C D met uiterste gestrengheid op In het Noord-Hollandsch kanaa) werd onlangs een schuit met aardappe len fn beslag genomen, welk ver voer onrechtmatig plaats had. De aardappelen waren geborgen on der een lading stroo. Een werklooze uit Amsterdam kocht van een landbouwer te As sendelft 1400 kg. afgekeurde aard appelen. Toen de voerman met de lading werd aangehouden, trachtte hij te ontkomen, hetgeen hem werd belet. De man is voorgeleid en ingesloten. De aardappelen werden in beslag genomen en tegen alle betrokkenen werd pro ces-verbaal opgemaakt Een land bouwer te Klaaswaal leverde aardappelen buiten de distributie om tegen hooge prijzen. Deze landhouwer werd voorgeleid Ook bij de controle op beurtschippers werd menige overtreding gecon stateerd. Op het gebied van peulvruchten ZATERDAG 15 DECEMBER Hilversum 1 (301 M): 6.45 Gymnas- tiek 7,00 en 8,00 Nieuws en gram.pl, 12.00 Gramofoonrpuziek 12.35 Orgel concert 13.00 Nieuws. 13.20 Gramo- foonmuziek 14.00 Relais wereldpro gramma 15.00 Orkest 15.30 Engel- sche les voor gevorderden. 16.00 Rot- terdamsch pianokwartet 16.30 Liede ren van Faure. 16.45 Boekbespreking. 17.00 Cantabile septet 17.30 Gramo- joonmuziek 18.00 Sylvestre Trio. 18.30 ,.Het rijk overzee" 18.45 De speellieden' 19 01 Nieuws 19.30 .No- veity serenaders" 20.01 Lichtbaken, pater ".de Greeve 20.15 Residentie orkest 22.15 „Mensch en maatschap pij 22.30 Metropole orkest 23 00 S?2Jw5ji prot avondwijding. 23.3024.00 Eddy Walis speelt Hilversum II (415 m.>: 13.00 Voor de Ned strijdkrachten 13.30 Cana- deesche uitzending 14 00 .CJit ete^n tuin" 14 20 Orkest. 14.45 Beeldende kunsten 15.00 Omroeporkest 16 00 Dr M R Heijnsius v d 3erg De beteekenis van de districtsconsulta- fie-bureaux in den strijd tegen de tuberculose" 16 15 Orkest. 17 00 K*n- derhoorspel 17 30 Kinderkjor 18 00 Nieuws 18 30 Gramofoonm"'/.^ k. 10.30 Voor de Ned strijdkrachten 20 00 Radio rariteiten evuo 21 00 Hoorspel 21 15 Gramofoonmuz ek. 21 45 Prot avondwijding 22 00 Nieuws 22.200—23 00 Dansmuziek 'G.l bleek ook 'geknoeid te worden Bij een bedrijfscontröle te Rotterdam had een persoon 14 000 kg groene erwten onbevoegd voorhanden. Een winkelier in dezelfde stad nad 10 040 kg. erwten zonder bon af- eleverd. Ook bij het clandestien vervoer van deze producten waren menig maal beurtschippers betrokken. Te Dordrecht werd tegen een gros sier proces-verbaal opgemaakt, omdat hij 10 ton groene erwten zonder in ontvangstneming van toewijzingen aan detaillisten had afgeleverd. Een conröle op boer derijen en bij molenaars en bak kers op Goeree enOverflakkee gai aanleiding tot een aantal proces, sen-verbaal en in beslagnemingen. Vier Fransche geleerden zijn aangezocht de leiding op zich te nemen van een nieuwe Fransche commissie voor atoomenergie. Het zijn mme Joliot-Curie, Frederic Joliot- Curie. Francis Perrin en Pierre Auger RUGBYWEDSTRIJD te ROTTERDAM. Zondag 2 uur zal op hel terrein van R.F.C. aan de Essenburgsingel te Rotterdam een rugby-ontmoe- ting plaats vinden tusschen het bondsteam van den Ned. Rugby Bond en een 15 tal van de Rotter- damsche Rugby Club, versterkt met enkele Engelsche spelers. Voetbal Op Nieuwjaarsdag speelt het vol gende elftal van oud-interrrtiona's op liet terrein aan de Spanjaards laan te Haarlem den jaarliikschen wedstrijd tegen H.F.C. Doel: Van Male (Feyenoord); achter: Weber (AD O.) en Caldenhove ID.WS.I: midden: Bas Paauwe (Feyenoord). Pellikaan (Longa) en Van Heel 'Fevenoord): voor: Wels «Unitas). Van Spaandonck (NeptunusV La- gendaal (Xerxes), Vente (Neptu- nus) en Van Gelder (V.U.C.). Als reserve is opgesteld Pienter (Be Quick). De uitgenoodigde spelers Leo Hal le, Van Run, W. Tap en Van Nellen hebben moeten be-'anken, daar zij door hun functie van oefenmeester geen toestemming om te spelen heb ben gekregen. Feijenoord zal a.s- Zondag in haar Stadion een wedstrijd spelen tegen de Belgische Royal Ucclc Club uit Brussel OFFICIEELE PUBLICATIE. LOONBELASTING. Aan de werkgevers in het gebied, dat op 1 December 1944 nog niet was bevrijd, zullen tegelijk met de werk nemersverklaringen. de loonbelas- tingaangiften voor het jaar 1946 aantal loonbelastingkaarten voor het jaar 1945 (verkort model) worden, uitgereikt Deze moet de werkgever, nadat hij daarop de gegevens Voor 1945 heeft vermeld, op de gewone wijze in de maand Jan. 1946 bij den inspecteur inleveren Hij moet te- vens overleggen de afschriften van beschikkingen van den inspecteur, met den inhoud waarvan hij bij de inhouding van loonbelasting over 1944 rekening moest houden Verder moet de werkgever de op 1 Jan. 1946 nog ongebruikt gebleven werknemersverklaringen w>or het iaar 1944 eveneens bij den inspec teur inleveren. PROVINCIALE PUBLICATIE. Inlevering consumentcnbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de distributiediensten, plaatselijk zullen bekendmaken op welke dagen de detaillisten m de gelegenheid zullen worden gesteld de consumenten bonnen in te leveren, welke normaal in de week van 23 t/m 29 December a.s. zouden moeten worden ingeleverd Bij de inlevering van deze consumptiebonnen zal ?een voorschotherziening plaats vinden, ook bij de inlevering in de week van 30 December t/m 5 Januari zal geen voorschotherziening plaats vinden Inlevering groenten bonnen Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend dat handelaren m groente in hét Noorden des lands de van hun klanten ontvangen bonnen G 02 der groentekaart geplakt op opplakvellen op Maandag 17 of Dns- dag 18 December a.s bij de plaatse lijke distributiediensten moeten inle veren. De diensten zullen toewijzin gen no 524 uitreiken, welke de han delaren van 19 t/m 22 December a.s. bil het plaatselijk verdeelkantooi of bij gebreke hiervan bij de grossiers- combinatie waaronder zij ressor*ee- ren. moeten inleveren ter verk"ijg<ng van toewijzingen Met deze toewij zingen kunnen de handelaren zich bevoorraden gedurende het tijdvak van 23 December t/m 19 Jqmuari c 5 an Cap yten nopers en gordijnen N». Binnenweg 30, R'dam maar je moet niet tusschen het haar kijken. Wie dè.t doet, zegt: „Zoo'n vies kopje"! Moeder, voor kom dat bij üw kinderen, door hun bolletjes regelmatig te zuiveren met: 45 ct. per doosje LIEVE Co. Bij Apothekers en Dnpgistep. VLAARDINGEN ▼oor het inpakken van GENEESMIDDELEN Uitsluitend meisjes van onbe sproken gedrag komen in aan merking. Aanmelding tussen 10 en 11 uur voormiddag. CHEFABO -dam West Mevr. Prinzvan Dooren, Nassaulaan 74, Schiedam, vraagt voor zoo spoedig mo gelijk, wegens huwelijk van de tegenwoordige voor dag of dag en nacht. HOOGSTRAAT 82, SCHI EDAM, vraagt voor direct ERVAREN moet geheel zelfstandig kunnende werken. Leerling- Instrumentmakers gevraagd. Aanmelden van 1012 en 25 uur. aan het kantoor van de Glasindustrie PIETERMAN N. V., Westwest 17 Schiedam. Jongens v.o. winterjas en Tweedjas, pl.m. 18 j. voor lede ren Herenjas. Vlaard.dijk 133B. 'JStej Gevr in kl. gezin, een flinke dienstbode, ben. 30 jaar, voor d of d en n., goed k werken, v.'g.g.v. Mevr. Weezenbeek— Verhasselt, Laan v. Swaen- stetjn 22. Voorburg. Aanm Bi'.derdij'klaiain 4, Voorburg, lel. 72.09.19. GEVRAAGD, iedere morgen van 8—10 uur, behalve Zondags. C. L. WAS- MAN, Broersvest 1. BU verzending per post te frankeeren al» brief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 4