DEUGD DER SOBERHEID IN DE KAMER Loonvloer en prijs-plafond Dr. Van Mook land in ons DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Opdracht voor Fokk De vergissingen van de N.S.B. er Het moeilijke vraagstuk der inflatie Extraatjes voor Kerstmis Koffie, cacao en suiker GONGSLAGEN Post uit Indië niet meer franco Laatste brief van mr. Van Genechten Oostenrijks kabinet Door de geallieerden aanvaard „De slotacte van de geldsaneering" Deblokkeering van het zwarte goud Een kort woord van den luit.-G.G. R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Etuijper» Hoofdred.: Mgr Dr J Witlox Alg Redacteur: H. A. Paalvast Drukker: N.R.C N.V Ultg. v. d Maas bode-Stichting NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «n.r. T 68ste JAARGANG No. 19890 A.barunementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0 26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. (Van onzen parlementairen redacteur.) Den Haag, 18 December 1945 NEDERLAND is een totaal ver armd land. Uit deze harde waarheid volgt de even harde maar onafwendbare consequentie, dat de Nederlanders, ook de Ne- derlandsche arbeiders zich in de naas e toekomst met een sober be staan tevreden zullen moeten stel len Daarover zijn men mag wel zeggen alien, die vanmiddag het woord hebben gevoerd over de loon- en prijs-paragraaf van de groote Regeeringsnota. eenzelfde meening toegedaan Van den anti revolutionnairen heer Smeenk tot den katholiek Andriessen Van den liberaal Bierema tot den so ciaal-democraat Suurhofi De één mocht den nadruk een weinig an ders leggen dan de ander een weinig teleurgesteld merkte b.v mr. Schmall op. dat voorloopig van sociale initiatieven wel geen spra ke zal kunnen zijn in de kern beschouwden zij allen de verarming tengevolge van vijf jaren plunde ring en vernieling als den nood, waarvan Nederland de deugd der soberheid moet zien te maken Alléén: deze soberheid hoeft niet zóó ver te worden gedreven, dat men den arbeider laat werken voor een loon, dat hem geen mi nimaal levensonderhoud waar borgt Ook daarover is men het vrijwel over de heele linie eens. Het loon mag niet beneden een bepaaiae vloer komen te liggen Het minste, dat de normale arbei der zich moet kunnen ar ischaffen is toch wel het distributie pakke voor zichzelf en zijn gezin. En daa is men op het oogenblik nog lang niet overal aan toe. In ver schillende groepen van arbeiders en in verschillende streken van het land worden loonen verdiend die dit ..sociale minimum" niet ha len Voor 60 a 63 cents per uur een loon, dat volfjens den neer Andriessen nog veela, wordt be taald. kan een arbeider zichzelf, zijn vrouw en twee kinderen een „normaal" gezin niet dat gene geven, waar zij in de distri butie recht op hebben. Tusschen stad en platteland bestaan ver schillen van tusschen de 5 en 8 gulden per week terwijl, naar de berekeningen van het Economisch Technolpgisch Instituut in Noord- Brabant dit verschil ten hoogste f 1,50 mag bedragen. Weitkamp, de goedmoedige Overijsselsche boer. die zich altijd kwaad maakt als hij over de verhouding tus schen de belooning in de indus trie en in den landbouw spreekt en die voor wat deze ondeninge verhouding betreft, maar één ideaal kent: terug naar den toe stand van vóór 1914. Weitkamp voelde zich meer dan ooit geër gerd over de thans nog versterkte verschillen. Andriessen wees nog op de positie der groote gezinnen. JJe kindertoeslagen. waar deze krachtens de wet recht op hebben reiken ten eenenmale niet toe aan net distributiepakket voor een kind aan te schaffen. Ook hier dus: misère. Er zitten nog velen in den lande „onder de vloer" van het loonminimum. Wat dat betreft is de tijd van onderduiken nog met voorbij. Daar moet verande ring in komen. nEHEERSCHING vau het loon- peil, gelijk de Regeering zich op het oogenblik ten doel stelt, moet noodzakelijk arm in arm gaan met beheersching van het prijs peil. De Regeering meent een prijs politiek te moeten voeren, die erop is gtricht den prijzen een plafond aan te leggen, ze aan een maximum te binden, bij voor keur een zéér laag maximum, zoo - it mogelijk bij het peil der ijzen van vóór den oorlog. Tot dat doel verstrekt zij toeslagen op die goederen, die zq zelf uit het buitenland moet koopen Deze toeslagen eischen, wanneer de toestand onveranderd blijft, de prijzen der goederen op de bui- tenlandsche markt dus niet nog hooger oploopen. reeds circa 800 millioen per jaar. Verscheidene leden, de heeren Smeenk en Bie rema vooral, maakten zich ernstig bezorgd over dezen gang van za ken Zóó immers komen wij nooit uit de impasse Blijven de prijzen laag, lager dan in het buitenland, dan kan het economisch leven nauwelijks op gang komen. En waar moet dan gegeven de op vatting van minister Lieftinck. dat het thans bereikte tekort alleen is weg te werken door een oolitiek van stimuleering der eco nomische bedrijvigheid het geld vandaan komen om die 800 mil lioen plus nog vele andere dure posten op de begrooting te beta len? Met angst en beven zag de heer Bierema een nieuwe inflatie naderen Zoo angstig was de heer An driessen niet. Integendeel: naar zijn oordeel ware het zeer gezond indien de Regeering de prijzen liet oploopen tot bijvoorbeeld het prijspeil van het buitenland vooropgezet na tuurlijk. dat. zij haar loonpolitiek daarbij aanpast en verder iedere nieuwe prijsconstellafcie nagaat waar het hierboven genoemde oonminimum behoort te liggen. Dan hoeft zij in ieder geval die 800 millioen niet meer uit te geven en dan stimuleerd zij de nijver heid in het binnenland zoodat er weer geld in de lade komt. Men men het is op het oogenblik naar het oordeel van den neer Andriessen, de eenige mogelijk heid om uit de impasse te geraken. Het prijsplafond moet naar boven. RIJST tenslotte de vraag: is het gezond, dat al deze dingen, de vaststelling van loonen, de be moeiingen met de regeling dei- arbeidsverhoudingen, die zelfs zóo ver kunnen gaan, dat een onder neming geheel kan worden stilge legd, het uitmeten van het sociale minimum, is het gezond, dat al deze dingen door overheidsorganen worden uitgevoerd? Gaat de over heid niet vee] te ver, wanneer zij in de DUW loonen betaalt, hooger niet alleen dan de loonen in het bedrijfsleven, maar bovendien, op grond var, typische ambtelijke formalismen het bedrijfsleven nog verplicht op zulke loonen toeslagen bij te passen! Gaat zij niet veel te ver in haar politiek om het be drijfsleven door middel van hooge salarissen de beste krachten te onttrekken. Is zij er zich van be- wust. dat het herstel van de wel vaart des lands uiteindelijk van de vrije bedrijvigheid der menschen moet komen en niet van de over heid? Aan verschillende kanten bleek ernstige ongerustheid over deze vraag te bestaan. Alleen de heer Andriessen ech ter kwam met een positief voor stel- laat de Regeering deze be voegdheden zoo spoedig mogelijk overdragen aan de organen der be trokkenen zelf met name aan de Stichting van den Arbeid. Waarom moet een college als dat der Rijksbemiddelaars vaststellen op welk plan het levensminimum van een normaal gezin ligt. Dat kunnen de betrokkenen zelf veel beter De Stichting van den Arbeid heeft hierover haar adviezen uit gebracht Kan de Regeering niet in beginsel toezeggen, dat zij zich voor de bepaling van het loon minimum aan het advies der Stichting zal houden. Dan vervalt het ambtelijk karakter harer be slissingen en zullen deze veel meer vertrouwen genieten onder de Met het oog op de komende feestdagen zal. gelijk gemeld, een bon worden aangewezen voor één extra-ransoen van 100 gram vleesch. De aanwijzing der vleeschbonnen zal voortaan per 14 dagen geschie den met drie bonnen van 100 gram, zoodat men voor de periode der feestdagen in totaal over vier bon nen kan beschikken. Bij de vóór Kerstmis te publi- ceeren bonnen komen voorts een koopbon voor het extra rantsoen spijsolie en bonnen voor 100 gram koffie en 100 gram cacao-poeder voor. Het extraatje van 100 gram suiker wordt niet op een afzonder lijken bon gegeven, maar de nor male rantsoenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoeveel heid worden verhoogd. Hetzelfde geschiedt voor de peulvruchten, welke ter compensatie van de komende tijdelijke verlaging van het kaasrantsoen extra zullen wor den gegeven (250 gr per 4 weken voor alle leeftijden). De fruitvoorziening is zoo ge reg^ld. dat omstreeks Kerstmis alle groente- en fruithandelaren op den loopenden fruitbon hun klanten ongeveer één pond appelen zullen kunnen verstrekken. De frankeerkoslen voor stukken die na 17 December 1945 per vlieg tuig uit Ned.-Indië in den Neder- landschen dienst worden aange bracht. zullen van de geadresseer den worden geheven. Deze kosten bedragen voor brieven 30 cent per 10 gram en 20 cent voor een briefkaart mag dat een beetje inflatie noe- loontrekkers zelf. Vereenig?ngtl'voo? ^ederlandsche heeft aan de Fokker-fabriekeTte Amsterdam opgedragen het bou* wen van 72 zweefvliegtuigen, t.w.: 36 vliegtuigen type E.S.G. 24 Grunau Baby 6 Olympia Gövier eerste vliegtuigopdracht kprf^u de bevrijding aan de Fok- dr^w?rieken verstrekt. Deze op- nmi.7-,zal in overleg met de Ko- «mkhjke Maatschappij „De Schel- st met de Fokkerfabrieken liiu naar een gemeenschappe- fOKe Nederlandsche vliegtuig industrie, worden uitgevoerd Ver der mag worden aangenomen dat de K.L.M. binnen zeer korten ter mijn aan de Fokkerfabrieken zal opdragen herstel- en onderhouds werkzaamheden aan twee Douglas pC-3 vliegtuigen, alsmede het ver-, bouwen tot passagiersvliegtuigen teel om door een beroep op goede van een drietal „Dakota's". trouw gedekt te worden. Wan- Mr. R. van Genechten heeft, voor hij zich van het leven berooofde, in zijn cel in de gevangenis te Scheveningen een brief geschreven aan den griffier van het bijz. ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het volgende is er aan ontleend: „Naarmate ik in de eenzaamheid der cel de gebeurtenissen der laat ste jaren overwogen heb, ben ik mij mijn schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. Het is als of ik uit een droom ontwaakt ben. De houding, die de leidende Ned. nationaal socialisten tijdens den oorlog hebben ingenomen, werd ingegeven door de gedachte, dat zij ,dan, de overgroot e meerder heid der bevolking inzagen, waar het belang en de toekomst van het g' Zli werd bepaald door drie overwegingen: dat J}et nationaal socialisme bij de volkeren, waarin het door- drong, eigenschappen zou ontwik kelen, die hen sterker zouden ma ken en in staat stellen een krach tige en rijke cultuur te scheppen; 2. dat Duitschland, dat door dien Sedragen werd. Europa zou beiaerïlen dat .h*x daarom een Ned oelang was zich een vriend var Duitschland te toonen en "at, wanneer Duitschland ten onder ging in dezen strijd om de toekomst van Europa, dit onmid dellijk den ondergang, ook van het Westen zou beteekenen, omdat zich dan een vernietigend bolsjewisme hiervan zr-u meester maken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de regeering en van de overgroote meerderheid van het volk afscheid den toen Duitschland Nederland binnen vieL Geen van deze drie overwegin gen is echter door de feiten beves tigd. Het nationaal socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequen ties geleid en sommige vooraan staande Duitsche en ook Ned. per soonlijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist dat gene brachten, wat wij van het bol- schewisme duchten en die huive ringwekkende gevolgen hadden Duitschland heeft den oorlog niet gewonnen en het Westen is niet. m bolschewisme ten onder gegaan. De vergissingen, die wij begaan hebben, zijn dan ook te fundamen- neer men zich in een zoo critisehen tijd als het Ned. volk heeft mee gemaakt, afscheidt van de over groote meerderheid en van de poli tiek der wettige regeering, kan dit alleen verontschuldigd worden doordat men blijkt juist te hebben gezien. Daarbij komt in mijn persoonlijk geval, dat ik er mij bewust van ben geworden, dat ik door mijn optre den het Ned, volk ten diepste heb geriefd, zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temidden er van te kunnen leven. De oorzaak van dit optreden ligt in een verbitterden verstandelij ken hoogmoed". Dit alles is voor mr. van Genech ten aanleiding zich bij de senten tie van het bijz. gerechtshof neer te leggen en de aanteekening van het beroep in cassatie in te trekken. Hij zet verder de motieven uiteen, welke hem er toe gebracht hebben zelf het vonnis te executeeren. De brief vervolgt dan: ,Het is mij duidelijk geworden, dat alleen de verdwijning van de leidende nationaal socialisten een werkelijke verzoening met de dui zenden ongelukkigen, voor wier ge dachtengang wij m hooge mate ver antwoordelijk zijn, kan mogeiijx "Delingen om deze diepgewor telde behoefte aan vergrid'ng m een strafrechtelijken vorm te gie ten, heeft, geloof ik, alleen een zienlijke verergering va" het voor alle betrokkenen tengevolge, van de volgelingen, van de leiden de persoonlijkheden en van hea die deze straffen moeten hantee ren. Op deze wijze zal men deze tegenstelling als een etterende de in het volkslichaam blijver dragen, terwijl zij. door d De geallieerde bestuursraad van Oostenrijk heeft zijn goedkeuring gehecht aan de herziene minister- lijst van dr. Leopold Figl. Donderdag zullen de beide kamers van het Oostenrijksche parlement bijeenkomen, om dr. Karl Renner, die gefungeerd heeft als kanselier van de voorloopige regeering, tot president te kiezen. Alle partijen zijn het over deze keuze eens ge worden. Na deze presidentsverkiezing zal dr. Figl, als kanselier, het regee- ringsprogram bekend maken. diïk"dZank "dat er tengevolge va? mijn optreden niemand den dood heeft gevondenendatiknie mand heb aangezet m het Duitscne leger te dienen, maar meerderen daarvan heb weerhouden. Ik tuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haatdragende woor- den, die ik tegenover de joden heb gebruikt op een tijd. dat zij reeds zoo getroffen waren, al draag ik niet de minste schuld aan hun af- slachting en heb ik die altijd hul- verinffwekkend gevonden. War ik er een verzoenende wer king van verwacht, hoop ik, dat u miine schulderkenning zult willen publiceeren en ik roeip het mede- doogen van heit Ned. volk in voor mijn gezin". De minister van financiën, prof. mr. P. L. Lieftinck, zal Vrijdagavond te 21.00 uur in het praatje op'de brug" spre ken over: „De slotacte van de geldsaneering". In den „rooksalon" te Nijmegen heeft Z. Ec. minister van Schaick de huismoeders gerustgesteld met de mededeeling, dat de achtste ko- lenbon zal worden gehonoreerd. De huismoeders maar meer nog de huisvaders rekenen er echter op, dat dit honoreeren niet eerst in Mei plaats vindt. Kolen zijn een begeerenswaar- dig goed. Met deze verklaring trap pen we een open deur in, doch daarom zij er aanstonds aan toege voegd, dat de huismoeders der ministerieele gezinnen wel ver heugd zullen zijn geweest, toen extra kolen werden aangewezen voor de Excellenties in verband met werkzaamheden in hun werkka mer thuis. Zulks natuurlijk ïn het raam van de disttributierageling. Als voorbeeld wordt dan genoemd de extra beschikking voor een dokter ten behoeve van zijn spreekkamer. Inderdaad de minis ters „dokteren" aan staatszaken, We gunnen hunnen Excellenties de deblokkeering van het zwarte goud van harte, maar het Nederland sche rechtsgevoel is door de ver klaring van den regeeringsvoor- lichtingsdienst niet uitermate be vredigd, temeer daar aan het be richt nog werd toegevoegd, dat de toegewezen hoeveelheden sterk varieeren. Het gaat hierbij dus niet om 5 of 10 mud. Er zijn meer personen en meer groepen die in het belang van Nederland ernstig werk verzetten, doch ondanks alle mogelijkheden van de distributiewet maar In de kou de belangen moeten beharti gen. Vraag eens wat extra electri- citeft aan. Nul op het request. Trouwens iemand, die als journa list meer dan vier jaar distributie ambtenaar is geweest kan men op dit gebied niet veel wijs maken. De deputaat-kolen gerechtigden zijn velen een „doorn in het oog" geweest maar daarvoor was ïn ver band met zekere omstandigheden of liever gevaren nog iets 1e fceg- gen. Deze toegepaste methode is ge zocht, te meer daar het vervoer slecht is en een groote groep bur gers niet of nauwelijks de eerste twee eenheden binnen heeft. Men schakelt dit geval in onder de in sinuatie: een tabakshandelaar rookt, een slager eet vleesch. een kruidenier enz enz. Distributie is distributie. Gister avond kregen we een prijspuzzle onder de oogen. Daaraan kan rnen meedoen onder voorwaarde, dat men een deken, een paar schoenen of een pak afstaat. Tot de prijzen behooren: zakken kolen, extra rantso-enen gas en electriciteit, koek, chocolade en zeep Alle maal distributiegoederen. Veel snappen we er niet van. Doch dat zal wel aan ons liggen. HENK VAN DER MAZE. VERKIEZINGEN IN JAPAN. De verkiezingsstrijd in Japan is begonnen. De verkiezingen zijn voorloopig vastgesteld op 24 Jan. Dr. v. Mook. Luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook is in ons land aangekomen. Met de Skymasler van de Nederland-Indië-lijn onder commando van den K.L.M.-piloot Both, landde dr. van Mook Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur op Schiphol. Ter begroeting waren aanwezig: prof. dr. J. H. A. Logemaan, minister van overzeesche gebieden, met echlgenoote, gen. J. C. J. Bongers. hoofd van Oost- en West- Indische zaken, en luit.-kol. A. Baars, hoofd van de afdeeling „transport" van het ministerie van overzeesche gewesten, de heer J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische zaken van dit minsterie. de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M.. een delegatie van de vereeniging Nederland-Indonesië en eenige afgevaardigden van .Perhïmpoenan Indonesia", die dr. van Mook een gesloten brief aanboden. Nog juist voor de luit. G.G., die vergezeld werd door zijn secreta resse, mej. Stokwijk, in de auto wilde wegrijden, Kwam een ach ternichtje hem hijgend een ruiker witte chrysanten aanbieden. Voor de microfoon van „Herrij zend Nederland" vertelde dr. van Mook den luisteraars in Neder land, dat hij hoopte, dat zijn ver blijf in het moederland slechts kort zou zijn en dat dit verblijf voor Nederland en het koninkrijk de gevolgen mag hebben, die men er van verwacht. Aardige tooneeltjes speelden zich bij de aankomst van den luit. G.-G- af. Toen dr. van Mook al9 eerste het vliegtuig verliet, begroette hij minister Logemaan met een jo viaal „halloEen andere beken de van den luit. G.-G. verwelkom de hem met een hartelijk „Ah, Huibwaarna dr. van Mook, te midden van de autoriteiten, voor de talrijke persfotografen poseerde. In het schrijven, dat de heer Da- roesman, voorzitter van „Perhim- poenan Indonesia", die dr. van Mook met een handdruk verwel komde, den luit. G.-G. overhandig de, werd, naar we later vernamen, de wensch uitgesproken, dat zijn verblijf in Nederland verhelderend mocht werken t.a.v. Indonesië en mocht leiden tot een betere voor lichting omtrent hetgeen daar ge beurt. Tevens werd in dit schrij ven namens P. I-, alsmede namena het Verbond van Indonesische bur gers en de Vereeniging van Chi- neesche burgers in Indonesië, de Chung Hwahui Nederland", een audiëntie bij den lt. gouverneur- generaal aangevraagd. Nadat nog de noodige formali teiten verricht waren, vertrok het gezelschap naar Den Haag, waar dr. van Mook zijn intrek nam in Hotel Vieux Doelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1