Faber, de potlood-baron Amerika toenemend bezorgd Churchill van dicht bij Neurenbeigei Filmjournaal Een monument van Duitsche „kultur" REIZEN NAAR HET BUITENLAND Geen visa meer Vervallen paspoorten Over ontwikkeling in Indonesië Washington bepaalt zijn standpunt Ned. Middenstands Bank Een geschreven portret Hoe een man een oorlog won Prinses Irene-brigade opgeheven Ministers en Van Mook naar Londen Geen Kerst-amnestie? Die rare wereld door Mr. A. J. M. VAN DAL Neurenberg, December 1945. He leven Is arm geworden aan romantiek. Vocht men zich vroe ger in den adelstand met de scherp gepunte lans in de tournooien der minne, tegenwoordig verovert men zijn plaats in den adel met het ongepunte potlood in de tournooien van het dividend. Ik heb nooit geweten, dat men niet potlooden zooveel geld kan verdienen als Herr Eberhard Faber klaarblijkelijk heeft gedaan. Mijn fout zal wel zijn. dat ik een pot lood steeds beschouwd heb als een ding om mee te schrijven, terwijl Herr Faber het beschouwt als een ding om van de hand te doen. Dat kost minder inspanning, maar het levert meer winst op, getuige het kasteel, dat Herr Faber zich ge kocht heeft in het dorpje Stein op eenigen afstand van Neuren berg en dat nu „Faber-Schloss" genoemd wordt. Ik zal dit kasteel, waartoe ik. met Faber-potlooden schrijvende, mijn bescheiden steentje heb bij gedragen, nooit meer kunnen ver geten: het is van een leelijkheid, die ontroerend is en ontzagwek kend, omdat zij uit de kostbaarste materialen is samengesteld. Aan deze giganteske zonde tegen den goeden smaak van het men- schelijk geslacht sta ik als potlood gebruiker eigenlijk een beetje me deschuldig en ik weet nog niet zeker, of mij dit een nieuwen kijk moet geven op mijn eigen verant woordelijkheden, dan wel op de verantwoordelijkheden van klei ne en simpele partijleden voor de politieke bouwsels hunner bonzen. Het is een groot kasteel, grooter dan gij in Uw stoutste kinder- droomen U ooit een kasteel ver beeld kunt hebben. Het is dan ook geen kasteel voor droomen. doch voor nachtmerries, een kasteel dat mij nog jaren ,in den onrustigen slaap na een te laten en te zwaren maaltijd zal achtervolgen door de groteske vormen aan te nemen van een levend geworden spookslot uit een teekenfilm van Walt Disney. Alles aan dit kasteel is gewel dig, de bazaltblokken, de marmer- trappen, de zalen, de beelden, de muurschilderingen, de smakeloos heid Voor een zoo onoplosbaar psy chologisch raadsel als de vraag, waarvoor Herr Eberhard Faber dit kasteel nu precies gebruikt kan hebben, heb ik nog nimmer ge staan Voor het eerst moet het zijn be stemming gevonden hebben, toen de Amerikaansche organisatie commissie van het Internationale Militaire Tribunaal te Neurenberg het gevorderd heeft om er een „Press-Camp" van te maken en het uit te rusten met alle comfort en gemakken, die een „kamp" voor journalisten naar Amerikaan sche begrippen behoeft Thans wonen wij er. driehonderd schrijvende zwervers en zwerfsters van zesentwintig naties uit alle deelen der wereld, die door het historisch gebeuren van het Neu- renbergsche proces werden aange trokken. Driehonderd gasten gaan zelfs aan de ruimten van een Fa- berkasteel niet ongemerkt voortui, maar gelukkig is er toch nog plaats genoeg over voor een werkzaal voor eenige honderden personen, een bar met danszaal, twee mach tige eetzalen, een postkantoor, een leeszaal met bibliotheek van de nieuwste Amerikaansche boeken voorzien, een medische kliniek met apotheek, een billard-annex speel zaal. een lounge, een hal. een ka pel voor de kerkdiensten en ette lijke twintigtallen dienstvertrek ken, zoodat ik maar zeggen wil, dat Herr Eberhard Faber, hoe be scheiden van aard overigens ook, toch nauwelijks last gehad kan hebben van een te bekrompen be huizing. Eberhard Faber. dit zal U inmid dels wel duidelijk geworden zijn, is de bekende Duitsche potlood koning in het dagelijksche le ven echter slechts baron, een soort potlood-baron dus en het is een merkwaardige coïncidentie, dat zijn kasteel thans de grootste pot loodkoningen en baronnen ter wereld herbergt, maar dan in on zen zin, niet in den zijne. Want in dit Faberkasteel logeert thans de bloem der wereldpers en zijn mare wordt buiten alle potloodrecla me om verspreid naar alle wind streken, tot in de verste uithoeken der aarde. In China, in Mexico, in San Domingo, in Rusland, in alle dorpen van Amerika, overal kent men voortaan het Faberkasteel uit Stein. Zal dit de levensvreugde van Herr Eberhard Faber verhoogen? Nauwelijks dunkt mij, want over al weet men ook, dat dit kasteel is ingericht met een pompeuze prot- seeringheid en een wanstaltige smaak, die zoomin bijdragen tot onze achting voor Herr Faber, als tot die. voor de Duitsche .Kul tur" Dit kasteel ritselt van de mar merzuilen en marmertrappen, het is vol muurschilderingen van sui kerwater met zuurtjeskleursels, vol gebeeldhouwde stoelen, waar de Rijn-meermmnij tegenop klauteren, elke van zijn zalen kan gemakke lijk twee burgermanshuizen bevat- 'en. maar de Schoonheid heeft hier nimmer een klein hoekje gevon den om in te wonen. Zoodat Herr Eberhard Faber eigenlijk een arm man is gebleven, dien men eerder beklagen dan benijden moet Zijn huis, dat de Schoonheid weerde, biedt hem nu tenminste den troost, dat het den géést on derdak verleent, maar ik betwijfel, of hij dezen troost voldoende be seffen zal. Want met potlooden van de hand te doen kan men wel namaak-kas- teelen van leelijk marmer koopen, maar in de nog ruimere kasteelen van den geest en der verbeelding kan alleen hij vertoeven, die zijn potlooden behoudt om ze zelf te gebruiken. - P.S InmiddSs wordt mij zoo juist met den meesten nadruk ver zekerd, dat Herr Faber nog vijf tien andere kasteelen in Duitsch- land bezit, zoodat ik neiging krijg worden mijn leven lang in mijne zinsnede over de nog ruime-zestien kasteelen door te brengen Naar wij vernemen, is in over weging, de visa voor hei reizen naar het buitenland ie doen ver vallen. Een beslissing is ten deze nog niet genomen, behalve voor hei reizen van en naar België. In hei verkeer tuschen België en Nederland zullen wederzijds de visa worden afgeschaft. Nederlanders, die naar België gaan zullen daar met een geldi- gen pas kunnen volstaan. Ook van reizigers, die van België naar Nederland komen, zal waarschijnlijk alleen een pas worden verlangd Geruchten als zouden de Belgen hier op een eenzei vigfceidskaart" kunnen binnenkomen zijn niet juist Met ingang van 1 Januari 1346 zullen de paspoorten welke tusschen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 zijn uitgereikt of verlengd, hun geldigheid ver liezen. Passen, welke tusschen genoemde data zijn uitgegeven maar na 5 Mei 1945 zijn ver lengd, blijven echter geldig. Wanneer men voorzien is van een geldig pas. zal men toch nog niet naar het buitenland kunnen reizen ook niet naar België zonder een zoogenaam de „ordre de mission,' welke wordt afgegeven door het devie- zeninstituut van de Ned. Bank te Amsterdam. Deze ordre de mis sion wordt alleen in geval van dringende noodzaak verstrekt. Bij de uitreiking van deze „ordres" wordt ook een zeker bedrag aan deviezen voor het land waarheen men mag reizen, be schikbaar gesteld. DE LUCHTDIENST NAAR INDIE. De NL 301" (vlucht 8). gezag voerder Hakkenberg van Gaesbeek (uitgaand) is 19 Dec. 0 u. 15 uit Caïro vertrokken naar Sheiba "De „NL 305" (vlucht 6) gezag voerder Brinkhuis (inkomend). 18 Dec. uit Batavia vertrokken, za] vermoedelijk 22 Dec. op Schiphol arriveeren. SCHOENREPARATIE Bon ..03 Leder" van de lederkaart is aangewezen voor het doen repa- reeren van schoenen met een hoe veelheid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en hakkenmateriaal re kasteelen der verbeelding terug te trekken. Erger is. dat ik thans echter ook vrijwel geen potlood meer ter hand durf te nemen uit vrees op de dag der wrake als collaborateur onder de puinen der zestien Faberkas- teelen bedolven te worden of wat erger zou zijn verplicht te leven lang in die Uitdrukking gevend aan de „toe nemende bezorgdheid" van de Amerikaansche regeering over de recente ontwikkeling in Indonesië, heeft het departement van buiten- landsche zaken te Washington, volgens Reuter, het volgende ver klaard: „De Vereenigde Staten hopen ernstig, dat alle partijen in Neder- landsch-Indië de noodzaak zullen inzien van een spoedig wederop vatten der besprekingen, die leiden zullen naar een vreedzame oplos- sing van het geschil, in overeen stemming met de principes en idealen van het handvest en de ver klaring van de vereenigde volkeren, waaronder de overwinning op de as werd behaald. Het is onze eenige wensch, een regeling tot stand te zien komen, die zoo goed mogelijk zal bijdragen tot herstel van het evenwicht in de wereld en de weivaart en het geluk van de menschheid Zoo'n regeling kan alleen bereikt worden door een wederzijdsche toenadering op breedere basis van alle betrok kenen en den wil. geschillen te be slechten met vreedzame middelen Extremisme of onverantwoorde lijke daden of het het achterwege blijven van het aanbieden of net beschouwen van bepaalde voorstel len kunnen slechts tot een ramp zalige situatie leiden De Ver Staten erkennen, dat tn de eerste plaats de verantwoorde lijkheid voor het bereiken van een overeenkomst bij de Nederl autorl teiten. als de vertegenwoordigers van het territoriale gezag. en de Indonesische leiders ligt" De verklaring brengt m herinne ring. dat de aansprakelijkheid vooi het accepteeren van de Japanscne overgave in Nederl.-Indië ven het ontwapenen en wegvoeren der Ja pansche strijdkrachten en van de bevrijding der geallieerde krijgsge vangenen en de beveiliging van meer dan 100.000 geïnterneerde our gers. na onderling geallieerd over leg. aan het South East Asia Com mand van Lord Louis Mountbatten was toegewezen Het uitvoeren van deze opdra.cn t is bemoeilijkt door de geschillen tusschen de Indonesische en de Ned autoriteiten zoo zeide de ver klaring verder, „maar voor zoover de Vereenigde Staten er bij betrok ken zijn, denkt men er niet aan. het geallieerd mandaat uit te brei den voor zaken buiten> deze bepaal de aansprakelijkheden" Het ministerie van buitenlandsche zaken drukte de hoop uit. dat een vreedzame reveling van het geschil tusschen de Nederl autoriteiten er. de Indonesiërs, zoowel een erken ning zou beteekenen van de na tuurlijke aspiraties van het Indo- in bt jaarverslag van de Neder landsche Middenstandsbank N V. over het boekjaar 1944 wordt een kleine beschouwing gewijd aan de moeilijk heden gedurende de vijf bezettings jaren Voorts wordt gewezen op den geldstroom nswr de banken hetgeen hieruit blijkt, dat het tegoed vsn re keninghouders en deposanten van 19.000.000 per 31 December 1939 steeg tot t 114.000,000 op 31 Decem ber 1944 Deze stijging zette zich m 1945 nog in versterkte mate voort. De beschikbare middelen werden grootendeels belegd in schatkistpapier of andere overheidsleeningen op kor ten termijn, terwijl groote bedragen liquide werden gehouden, teneinde ondanks de transportmoeilijkheden a«an plotseling opkomende versterkte op vragingen te kunnen voldoen De vraag naar bankcrediet was zeer ge ring. De aan de bank toevertrouwde deposito's op langeren termijn stegen v*m 1 8.517.141 tot 12.550,342 en de korte deposito's en rekening-cou rant saldi van 1 68.204.521 tot f 99.109.668 De onkosten en salaris lasten waren opnieuw hooger. daar de bruto baten slechts weinig hooger waren dan in het voorafgaande iaa-r. bleef het netto-resultaat onder dat van 1943. Het saldo der winst- en verliesrekening bedraagt 354.948 (555,922). waarvan moet worden ge reserveerd voor belastingen 190.000 (390,000). zoodat resteert 164,948 (165,922). Hiervan wordt f 100,000 (15,0.000) bestemd ter versterking der alg. reserve, welke daardoor stijgt tot 950.000. Voorgesteld wordt uit het restant een dividend uit te keeren van 5 pet. (onv.) op de preferente aan deden en 3 pet. (nihil) over het op de gewone aandeelen gestorte bedrag. Deze uitkeering vereischt een bedrag van 53,050; waarna een saldo van 11,898 (9,672) naar nieuwe rekening overgaat. Het was vlak na de tragedie van Duinkerken. Engeland voelde zich opgelucht, omdat zooveel menschen gered hadden kunnen worden en naar vaderiandschen bodem terug gevoerd. Maar voor een stampvol en ademloos-luisterend Lagerhuis sprak Churchill over een kolossaie militaire nederlaag, waarna die vaderlandsche bodem zelf recht streeks bedreigd was. En hij hield die groote historische rede: ,We zullen ons eiland verdedigen, wat het ook mag kosten. We zullen op het strand vechten, we zullen op de vliegvelden vechten, we zuilen vechten op de akkers en in de straten. Het huis is dien onder den in druk en doodstil als de minister gaat zitten. Churchill zegt iets te gen iemand naast hem. en die lacht. Hij lacht op zulk een oogen- blik, in deze geladen atmosfeer, na dergelijke onheilspellende woorden. Wat had Churchill gezegd? „We zuilen vechten op de velden, we zullen vechten achter de heu vels...." had hij gezegd. En tegen zijn buurman voegde hij er zacht jes aan toe: „Waarmee we het zul len doen weet ik nietIk denk met hakmessen!" Het verhaal gaat in verschillen de lezingen. De bovenstaande heeft veel kans betrouwbaar te zijn Zij is ontleend aan een onlangs ver schenen boek: „Portrait of Chur chill" door Guy Eden (Hutchinson Co.). De schrijver is parlements- joumalist en beschikte over de beste bronnen van informatie. Hij had ook gelegenheid Churchnl in de oorlogsjaren van dichtbij gade te slaan en ontwierp een levendig beeld van den gigantischen arbeid, waarmee deze politicus en soldaat de overwinning verzekerde. Het is een typisch-Engelsch nuchter en onopgesmukt boek Hoe ziet Churchill eruit op dit portret? We kunnen slechts enkele trekken releveeren en kiezen de zulke uit, die de meest opmerke lijke verschillen doen spreken met zijn groote Duitsche tegenspelers. Churchill als staatsman vertrouw de zijn volk en aarzelde niet dat volk de waarheid te zeggen Niet alleen dat hij onverbloemd sprak over de hachelijke situaties waar in het land was geraakt hij kon vleugen van enthousiasme bi.1 de eerste successen geducht den dom per op zetten Hij zweepte op zijn manier wel op („Wij zullen vech ten op de akkers en ln de straten..."), maar hij deed het nimmer als een demagoog Toch wist hij precies wat bluf was Zijn Home Guard, die het Britsche eiland moest verdedigen, was bluf. want deze territoriale troepen hadden geen wapens i "an daar de hakmessen!) Duinkerken had Engeland's militaire kracht gebroken Deze bluf was een export artikel Berlijn moest in den waan •gebracht worden, dat Engeland rot sterken weerstand in staat was Berlijn geloofde het en schrok voor de ondei-nemine terug De Britten zelf liepen er niet in De versen- eebakken landsverdedigers van de Home Goard wisten trouwens heel goed dat zij met houten geweren oefenden Het snoeven behoort bij den oorlog: het is er een spel-element van. zou Huizinga zeesen Maar het mist zijn werking als de vijand het doorziet en het eigen volk erdoor misleid wordt Churchill misleidde er den vijand mee Goebbels riep voortdurend de historie tot getuiee op Het heden mocht doen twijfelen, hij drong wankelmoedigen het denkbeeld op. dat de geschiedenis steeds weer p'.e'tte ten gunste van de Duitsche zaak. Langs dien weg kwam hij tot "fsisohe volk, als van de wettelijk» r\ï,ten en belangen van Nederland, ternf woordvoerder van het depar- 7fvTvilt .voeede er aan toe. dat voor toestanden te vergelijken der Vereem'^?e P°Iltieke Principes sine ziltfor» rt staten 5 n toepas" Ch~na Problemen van Tndo- Dezè verklaring aan ae Brit- sche en Nederlandsche autoriteiten overhandigd, voordat zlj uitee- geven. Bij Kon- besluit is de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene" met ingang van 24 December opgeheven Ten einde de traditie der brigade voor de Kon. landmacht te bewa ren, is bepaald, dat de naam der brigade onder nadere Kon. goed- „,e"r'n§ Z?1 worden gedragen door iifl anteriek°rps1 dat deel uit- Y?n de vredessamenstelling dd v3nï,pa?dmacht- Het vaan del van de „Prinses Irene'-brigade zal worden ingenomen, om t z t te worden overgedragen aan bedoeld korps. volslagen onzinnige thesen als D.v de bekende: Duitschland moet win nen anders zou de geschiedenis haar zin verliezen De geschiedenis trok er zich natuurli.ike niets van aan Churchill is ook „history-minded". maar hij roept de geschiedenis met op errkel om haar te laten verzeke ren. dat hij gelijk heeft Hij doe' het anders Op een zeer donkei oogenblik voor Engeland zegt hij „Laten wij onzen plicht doen en ons zoo gedragen, dat als het Brit sche Imperium zoo lang blijft be staan. nog over duizend jaar menschen zullen zee-en- D't was hun schoonste uur!" We zouden zoo de vergelijkingen voort kunnen zetten Alle tezamen maken zij duidelijk, hoe een man een oorlog wint. En een oorlog ver liest. tb Het zou verleidelijk zijn aan dit boeiende boek een reeks anecdoten te ontleenen Churchill is een figuur om voort te leven in verhalen historische en gefantaseerde Een man is maar voor de neift wat hij is. De andere helft Frankrijk brak ineen: Churchill moest dringend naar den reeds haiL bezweken bondgenoot voc"l_t-_n laatste poging om den weerstan gaande te houden Hbt was hondenweer: de mannen van de Air Staff waarschuwden: niet vliegen De gevaren waren te groot Churchill wilde niet luisteren Een beroep werd gedaan op Chamber lain, opdat hij een poging zou doen den Premier te weerhouden Cham berlain wendde zich tot mevrouw Churchill, hopend op haar invloed bij haar man Zij luisterde naar het vertoog en antwoordde: „Massa's jonge men schen zetten op dit oogenblik hun leven op het spel voor onze zaak Winston zal zijnv plicht doen. wat er ook gebeurt. Hét ligt niet op mijn weg te pogen hem tot andere ge dachten fe brengen." .U hebt volkomen gelijk ze) Chamberlain ernstig. „Er valt verder niets meer over te zeggen." Den 26en Dec. zullen prof. Ir. W. Schermerhom, prof, dr. J. H Al Logemann, dr. H. J. van Mook en vermoedelijk ook mr J. H van Royen, minister zonder pc rte- feuille, naar Londen vertrekken voor het voeren van besprekingen met den Britschen minister-presi dent, den heer Attlee, en andere leden der Britsche regeering. Dr. H. J. van Mook heeft sinds zijn aankomst in Nederland reeds geconfereerd met leden van het Nederlandsche kabinet. Van nu af zal hij ook in contact treden met verschillende groepen uit het par lementaire en openbare leven. A.s. Zaterdag zal dr. van Mook delega ties ontvangen van het „Verbond van Indonesische burgers", de „Perhimpoenan Indonesia'' en de Chineesche vereeniging „Chung Hua Hui". Onder dezen titel kregen wij een sympathieke ontboezeming an den eerw. heer Loerakker Toch gelooven wij, dat net pro test aan het adres van der. minis ter, dat hij het vrijlaten van geïn terneerden niet als Kerstamnes ie wil beschouwen, niet gemotiveerd is Als wij den minister goed be grijpen, dan is zijn bedoeling, dat hij aan eventueele vrijlating in het algemeen niet het karakter van amnestie wil zien toegekend. En voor dit inzicht kunnen wii iets voelen. Gaarne steunen wij echter oen aandrang van den eerw. heer Loerakker om lichte gevallen zoo spoedig mogelijk uit de kampen los te laten. „Ik Zeg niet", aldus de e£rw. heer Loerakker, „dat zij on schuldig zijn; ik ga er dagelijks ïïee OIA dus ik weet wel beter. aaF. z'i hooren niet in die afschu welijke kampen thuis. Er worden communisten van gemaakt, vui'- praters, nomosexueelen. Neen ik overdrijf niet. Ik kom er nu vier maanden lang, eiken dag er ik s»ta in contact met andere aalmoe zeniers". R. K. WERKLIEDENVERBOND Volgens ..Herstel" zal Mag dr- S Stokman O.F.M. aftreden als directeur van de ontwikkelings- eentrale van het R.R. Werklie en- verbond en vermoedelijk opge volgd worden door dr. A Olierook. Om dollars en ponden voor ons te verdienen, zal de bekende Ne derlandsche filmproducent de heer R Olprent, naar Engelsch voor beeld, een Nederlandsche film van 150 000 000 gaan vervaardigen, om daarmee de Amerikaansche en En- gelsche markt te veroveren 5? heer R. Olprent heeft reeds 2 006 echte rhinocerossen, 2.503 fraai gekleurde vogels uit Patago- më, 3.457 Dajaks, 754 Japansche af godsbeelden, een volledigen Chi neesehen tempel. 197 tapirs en Q99 Oekrainsche danseressen ingevoerd. Een groot gebied in de provincie Utrecht is als jungle ingericht en men heeft weer een stuk van de Wieringermeer onder water laten loopen, om een reusachtig zwem bad te krijgen, waarin; behalve de filmheldin, 2.300.000 Chineesche goudvisscheh zullen zwemmen Olprent heeft reeds 18 scenario's aangekocht, die voor het doel ge schikt lijken en de uiteindelijke keus gaat nu tusschen „De klon op de stalpoort" van mevrouw Hetty Haché-Hessels en een oorspronke lijk verhaal, getiteld „De stukge- sprongen sokophouder" De muziek voor de film is van Beethoven, Brahms. Byrd, Dehussv. Dvorak, Gounod. Gluck. Mozart, Rossini, Louis Davids en I Kees Pruis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2