De Paus benoemt nieuwe Kardinalen LEVENSBIJZONDERHEDEN van Z. E. KARD. DE JONG 32 UIT 18 VERSCHILLENDE LANDEN De nieuwe kardinalen De eerste benoeming sinds acht jaar Men seint ons uit Rome dd. 23 December: Naar een extra-editie van hei Valicaansche orgaan de ..Osservalore Romano" meldt, heeft Z. H. de Paus hedenmorgen een Consistorie, hel eerste sinds den oorlog, gehouden, waarin twee-en-dertig nieuwe Kardinalen uit achttien verschillende lan den zijn benoemd. Op 18 Februari 1946 zullen deze benoemingen in een Openbaar Consistorie worden bevestigd. Voor het eerst in de geschiedenis der kerk zal hel aantal niel-Iialiaansche Kar dinalen grooter zijn dal dat der Ilaliaansche. De namen der nieuw-benoemde Kardinalen zijn de volgende: NEDERLAND: Mgr. Joannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. FRANKRIJK: Mgr. Jules Saliège, Aartsbisschop van Toulouse; Mgr. Pierre Petit de Julleville, Aartsbisschop van Rouaan; Mgr. Emile Roques, Aartsbisschop van Rennes; ITALIË: Mgr. Benedetto Alois! Masella, Apostolisch Nuntius te Rio de Janeiro; Mgr. Ernest Ruffini, Aartsbisschop van Palermo: Mgr. Joseph Bruno, secretaris van de H. Congregatie de Propaganda Fide; Mgr. Clemente Micara, Apostolisch Nuntius voor België en Luxemburg. ENGELAND: Mgr. Bernard Griffin, Aartsbisschop van Westminster. SPANJE: Mgr. Enrique Pla y Denial, Aartsbisschop van Toledo; Mgr. Agostino Parrado y Garcia, Aartsbisschop van Granada: Mgr. Emmanuel Arce y Ochotorena, Aartsbisschop van Tarragona. DUITSCHLAND: Mgr. Josef Fring, Aartsbisschop van Keulen; Mgr. Clemens von Galen, Aartsbisschop van Munster; Mgr. Conrad von Preysing, Aartsbisschop van Berlijn. POLEN: Mgr. Sapicha, Aartsbisschop van Krakau. ARMENIË: Patriarch Gregorius Agagkianian, Armeensch Patriarch in Syrië. HONGARIJE: Mgr. Josef Mindszenty, Aartsbisschop van Esztergoni. VEREEN1GDE STATEN: Mgr Spejlman, Bisschop van New-York; Mgr. Stritch, Bisschop van Chicago; Mgr. Mooney, Bisschop van Detroit; Mgr. Glennon, Bisschop van Saint-Louis. CANADA: Mgr. James Charles McGuigan, Aartsbisschop van Toronto. AUSTRALIË: Mgr. Norman Gilroy, Aartsbisschop van Sydney. CHINA: Mgr. Thomas Tien, Apostolisch Vicaris van Tsing Tao. PQRTUGEESCHE KOLONIËN: Mgr. Teodosio Clement de Gouveia, Aartsbisschop van Lorenzo Marques. BRAZILIË: Mgr Jacques de Barreo Camara, Aartsbischop van Rio de Janeiro; Mgr. Carlo de Vasconscellos Mattas, Aartsbisschop van Sao Paulo; ARGENTINIË: Mgr. de Barreo Comara, Aartsbisschop van Rosario. PERU: Mgr. Giovanni Gualberto Guevara, Aartsbisschop van Lima. CHILI: Mgr. José Carlo Rodriguez, Aartsbisschop van Santiago. CUBA: Mgr. Emanuel Arteaga y Belancourt. Mgr. Dr. J. de Jong werd op 10 Sep tember 1885 geboren in het kleine Nes op Ameland, uit een vroom gezin. Zijn vader was bakker en overleed op 8 Augustus 1929. De moeder van den nieuwen kar dinaal, Catherina Jans Mosterman, is reeds op 7 Februari 1900 overleden. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen geboren, zes zoons en twee dochters. Van de zoons werden er drie priester. Een der zusters overleed als Carmelites in Area Pacis te Broekbergen Van de lagere school kwam de toekom stige kardinaal onder de directe leiding van pastoor Scholten, die vijftig jaar pastoor op Nes is geweest. Deze leidde hem op voor de semmariestudie op Cu- lemborg. Reeds op het Klem Seminarie en later op Rijsenburg onderscheidde zich de seminarist door zijn helder begrip en ernstigen studiezin. Op Rijsenburg wer den fabeltjes verteld over de tabelachtige geleerdheid van den knappen Amelander. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1908. Pastoor Scholten beleefde het oog dat de neomist als eerste priester van het eiland sinds de reformatie zijn eerste H. Mis opdroeg in de parochiekerk van Nes. De toenmalige Aartsbisschop bestemde den talentvollen jongen priester tot voort zetting van de studie ie Rome. Aan de Anima promoveerde de jonge geleerde m 1910 tot doctor in de wijsbegeerte en m 1911 tot doctor in de godgeleerdheid. In hetzelfde jaar volgde de benoeming tot assistent te Amersfoort IH. Franciscus Xaverius). In 1912 werd Dr. de Jong tot conrector benoemd aan het moederhuis van O. L Vrouw aan den ZuidsmgeJ te Amersfoort. Ondanks het korte verblijf in de parochie van „Het Zand" voelde men zijn heengaan als een zwaar verlies. Men roemde o.a. de eenvoudige wijze, waarop hij de diepzinnigste dogma's zon neklaar uiteen zette. Hij had er ook prach tig patronaatswerk verricht. In 1914 volg de de benoeming tot professor in de kerk geschiedenis te Rijsenburg. 10 Augustus 1931 werd professor de Jong benoemd tot professor aan het Seminarie. In 1933 vier de Hij zijn zilveren priesterfeest in alle stilte in de vertrouwde parochiekerk m Nes op Ameland. Namens zijn Amelan dei's werd hem een kruisbeeld aangebo den. In Januari 1933 was President de Jong benoemd tot Kanunnik Poeniten- Dat ZR. Paus Pius XII twee-en-dertig Kardinalen in één Consistorie benoemt, is wel een unieke gebeurtenis in de annalen der Katholieke Kerk; dat het aantal niet- Italiaansche Kardinalen grooter is dan dat der Italiaansehe Kardinalen is evenzeer een novum, dat ongetwijfeld de univer- Beele belangstelling zal opwekken. Toen Paus Pitls Xll in 1938 zijn ver heven ambt aanvaardde, telde net H Col lege 69 Kardinalen, één minder derhalve dan het traditioneele maximum van 70 leden. Sindsdien zijn 31 purperdragers door den dood aan de kerk ontvallen, en in verband met de oorlogsomstandigheden zag de H. Vader er van af nieuwe hoog- waardigheidsbekleeders voor de vacante zetels te benoemen. Verkeersmoeilijkhe den, maar zeker ook overwegingen, welke ten nauwste met den internationalen po- litieken toestand samenhingen, deden het den Paus gewensCfit toeschijnen het einde der vijandelijkheden af te wachten, alvo- singen zou het Hoofd der Katholieke Kerk in deze zoo belangrijke aangele genheid treffen? Helaas was deze belang stelling niet altijd even eerbiedig, en scheen een zekere pers den H. Vader be sluiten te willen opdringen, bijv. in zake de Kardinaalsbenoemingen voor de ver slagen landen, waaraan de overwegend godsdienstige belangen, welke den Paus ook bij het kiezen van Zijn raadslieden steeds voor den geest staan, volkomen vreemd waren. In elk geval bleek zelfs uit deze opdringerigheid, hoe in onze moderne tijden de organisatie der Kerk, en derhalve de Kerk en door de Kerk de godsdienst blijft boeien als een gewichtig verschijnsel niet alleen in het particuliere, doch ook ,in het openbare leven. Elders in dit blad spreken wij onze in nige katholieke en vaderlandsehe vreugde uit over de verheffing van onzen groolen Aartsbisschop tot het Kardinalaat. Deze vreugde zal in vele landen heerschen. Én ook warme voldoening. Want de H. Vader heeft Zijn keuze gedaan breed over tianus van het Metropoiitaan Kapittel. In 1935 werd hij benoemd tot titulair- aartsbisschop van Rusio en tot coadjutor met recht van opvolging van Mgr. J H. G. Jansen. Op 12 September 1935 werd hij als zoodanig geconsacreerd. Op 8 Februari 1936 aanvaardde Z. H. de Paus Mgr. Jansen's aanvrage om ontslag en werd Mgr. de Jong aartsbisschop van Utrecht, den 14 Februari geïntromseerd. Van de band van Professor de Jong zijn een groot aantal publicaties ver schenen. Hij was ook redacteur van het „Archief van de Geschiedenis van net Aartsbisdom Utrecht", van „Ons geeste lijk erf" en het „Historisch Tijdschrift"; tevens was hij lid der hoofdredactie van de „Nederlandsche Katholieke Stemmen". Bekende publicaties zijn o.a.. „De strijd om de hiërarchische orde m de 17e eeuw" in „De Katholiek" van 1922 Een indrukwekkende bijdrage verscheen in hei „Archief" van 1925: „Philipus Rove- mus en zijn bestuur der Hollandsche Mis siën" In het „Historisch Tijdschrift' ver scheen o.a.: „De invloed van het karakter der moderne devotie'-'. Zeer bekend is ook de brochure: „Rome een gevaar voor Ne derland". geschreven bij de herdenking van het herstel der hiërarchie. In „Hoe wij groeiden" schreef deze Fries een uitstekende studie over de Friesche histo rie. Overbekend is het alom gebruikte „Handboek der Kerkgeschiedenis" Merk waardig is, dat deze kerk-historicus zich ook evenzeer theoloog heeft gevoeld Het grootste offer, dat Hij moest brengen bij zijn benoeming tot coadjutor en Aartsbis schop was zeker,-dat Hij zijn gehefde studies vaarwel moest zeggen. Hei deed hem altijd echt goed als Hij zich weder om bevond in het gezelschap van zijn vroegere vakbroeders. Ook ais Kerkvoogd bleef Hij altijd de historicus, die zijn documenten zorgvuldig bestudeerde en rijpelijk overwoog, om. volkomen inge licht, met groote beslistheid zijn conclu sie te nemen. Wat bij deze zoo sterke figuur opval lend was, is het cachet van eenvoud en goedheid, dat de kracht zoo aantrekkelijk maakte Den Kerkbestuurder kwam ook buiten gewoon te stade zijn ijzeren memorie en zijn uitstekende mer.schénkennis. Christenheid aan China hecht, dat nog geen kwart eeuw, nadat dit rijk eigen Bisschoppen had gekregen, een hunner tot het Kardinalaat wordt verheven. De Kerk kent geen rassen, slechts geloovigen, allen broeders in Christus Maar het meest opvallende in de lijst van gepurperden. welke gisteren m een extra editie van den „Usservatore Roma no" werd gepubliceerd, is toch wei net feit, dat van de twee-en-dertig nieuw te creëeren Kardinalen slechts vier Italianen zijn. terwijl de acht-en-twintig anderen tot zeventien verschillende naties behooren, en van dezen weer niet minder dan elf tot de AmerikaanSche landen. Daarmede is een klacht van de Katholieken van tie Nieuwe Wereld, dat de Oude Wereld door de traditie een onevenrèdie eroor deel in het bestuur der Katholieke Kerk had. weg genomen. Het ten. dat het zwaartepunt van de wereldpolitiek van Europa- naar Amerika is verplaatst, vindt aldus een weerklank in de organisatie der kerk, welke zich steeds aan de diepere realitei ten van het geheeie leven in zijn voort durende ontwikkeling aanpast en aldus door bijna twintig eeuwen heen haar jeugdige vitaliteit en stuwkracht tot wel zijn ook van de meer tijdelijke belangen van den mensch heeft kunnen behouden. Frankrijk, dat slechts één vacanten traditioneelen zetel: Reims had, heeft drié nieuwe Kardinalen, gekregen, terwijl Reims open blijft. Ongetwijfeld heeft de in hen het Fransche verzet de geheeie wereld, in vier werelddeelen. rens "het H Collegevan Pauselijke raads- Alleen Afrika, het nog steeds achterlijk- H. Vader s ,- ste gebied onzer aarde, zal niet in het H. tegen het opdringende Duitsche neo College vertegenwoordigd zijn Azië kreeg twee nieuwe Kardinalen: den Armeen- sohén Patriarch in Syrië, en eën Chinee- schen bisschop. Het is voor de jonge, maar vol-ijverige Chineesche Kerk eeri hooge onderscheiding, en tevens het sprekendste bewijs, welke beteekenis de Vader dér lieden wederom voltallig te makén. Zoodra de wapenen zoowel in Europa als itj het 'Verre Opsten waren gestrekt, hielden de gedachten; men kan gerust zeggen van de geheeie wereld, van katho lieken en nièt-katholiekeri, zich vol in tense belangstelling -bezig, met hgt vraag stuk van het H. College. Welke beslis- paganisme willen eeren en huldigen. Vooral mgr. Saliège, de aartsbisschop van 'Toulouse, is voorganger in dezen moe digen strijd geweest, gelijk mgr. De Jong in Nederland.- -En Frankrijk, zal juichen, juist wijl deze groote vaderlanders tot Prinsen der. Kerk zijn verheven. Drie nieuwe Kardinalen heeft Duitséh- iand gekregen. Een op den traditionèelen Keulschen zetel, terwijl tié twee andèrén: mgr. Preysing en mgr. Von Galen, nameh, die uit den Dui'tschen strijd tegen net ontkerstenende nazidom een glorievollen klank' hebben gekregen, -hun benoeming wel zullen mogen zien als de Pauselijke erkenning voor hun onder de moeilijkste en gevaarlijkste omstandigheden gevoer- den kamp voor de onvervreemdbare rech ten der Kerk. Op de geheeie lijst der te creëeren Kar dinalen komt slechts één naam uit de Romemsche Curie voor Alle anderen staan aan het hoofd van een diocees Zal dit voor allen het geval blijven. Zooais men weet, is na den dood van Kardinaal Maghone het hooge ambt van Pauselij ken Staatssecretaris niet meer vervuld. En al weten wij niet, welken Kardinaal Z.H. de Paus voor deze belangrijke func tie van minister-president en minister van buitenlandsche zaken der Katholieke Kerk heeft uitverkoren, toch behoefi met onvermeld te blijven, dat de geheeie in ternationale pers den bisschop van New- York, mgr. Speilman, reeds sinds maanden als den waarschijnlijken toekomstige» drager van dit ambt heeft aangewezen. Het wordt mogelijk geacht, dat de H. Vader reeds in het Openbaar Consistorie van .,18 Februari a.s„ als ae. nu'gepubli ceerde benoemingen plechtig zullen w°r den geproclameerd, den opvolger Kardinaal Maglione zal aanwijzen Acht jaar was het. geleden, sl"d® de laatste Kardinaalsbenoemingen hadden plaats gehad. Sihdsdien is een alles ont wortelende 1 en -vernielende orkaan- -over de wereld -gegaan. Moge de. beurtenis een voorteeken Va" den, werkelijketv vrede zijn, tot de Kerk en van de geheeie, menschheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2