Wat te Moskou bereikt werd Sterker optreden in Indië INDIË Weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, Het slotcommuniqué De nieuwe bonnen Eén kilo aardappels minder Verklaring van gen. Christison RECEPTIE Z.Em. J. kard. de Jong Schiermonnikoog weer Nederlandsch Prinselijk paar bezoekt kard. de Jong Moerdijkbrug bijna gereed R'dam Giro 0095 Directeur: Joh. Kutfpers Hoofdred.Mgr Dr. J Wifclox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast Drukker: N.R.C N.V. CJitg. v. d. Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1945 68sle JAARGANG No. 19896 Aborunementapr f 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersves-t 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Het slotcommuniqué over de informeele be5prekin9eIR„„fJ drie ministers Byrnes. Bevin en Molotof te Moskou is ge- PUDeC onderhandelingen droe- „en een verkennend karakter. Overeengekomen is de alge- meene vergadering van de Vereenigde Volken uit te noo- digen. over te gaan tot het in tellen van een commissie, welke de problemen betref fende de atoomenergie moet be~tudeeren Deze commissie zal een voor stel indienen t°l uitschakeling van atomische varens uil de nationale bewapeningen, bene vens de uitschakeling van alle andere zware wapens, welke v">or vernietiging op groote schaal kunnen worden gebruikt. De regeeringen van de Sowjet Unie. van het Vereenigd Koninkrijk en van de Vereenigde Staten heb ben de goedkeuring van de regee ringen van Frankrijk en van China verzocht voor de onderstaande pro cedure van voorbereiding bij het opstellen van de vredestractaten: He; vredesverdrag met Italië zal worden opgesteld door de ministers van öuitenlandsche zaïken van En geland de Ver Staten, de Sowjet unie en Frankrijk; de vredesver dragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije zullen worden opgesteld door de ministers van buitenland- sche zaken van de Sowjetume, de Vet Staten en Engeland; het vre desverdrag met Finland zal worden opgesteld door de ministers van buitenlandsche zaken van de Sow- jetunie en Engeland Zoodra de voorbereidingen tot be- opstellen van elk dezer vre- ftjactaten zuEen zijn getroffen zal de raad van ministers van bui tenlandsche zaken een conferentie bijeenroepen teneinde de vredes verdragen met Italië, Roemenië Bulgarije. Hongarije en Finland te bestudeeren. Deze conferentie zal bestaan uit 5 leden van den raad van ministers van buitenlandsche zaken tezamen met alle leden van de UNO., die daadwerkelijk met een behoorlijke militaire macht tegei de vijandelijke staten in Eunna oorlo-g gevoerd hebben. De conferentie zal uiterlijk 1 Mei 1946 worden gehouden De vredesverdragen zullen van kracht worden terstond na hun ratificeering door de geallieerde landen die de respectieve wapen stilstandsverdragen hebben onder teekend Met instemming van China is overeenstemming bereikt be treffende het instellen van een Voor de eerste hellt van de eerste periode 1946 (23 December 1945 tot en met 5 Januari 1946) zijn de volgende bonnen aange wezen: Bonkaarten KA, KB, KC 601 522 250 gram bloem 523 200 gram zout. 524 250 gram jam, stroop enz- 525 500 gram peulvruchten. 526 2 kg aardappelen. 528 pl.m. 225 gram huishoudzeep, 529 2 doosjes lucifers. B 45 1 kg aardappelen. A 46 1(4 liter melk. B «6. C 46 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 601 616 250 gram bloem. 617 200 gram zout. 618 250 gram jam, stroop enz- 619 250 gram peulvruchten. 620 i tg aardappelen. 5 liter melk. con S1' ?25 gram huishoudzeep. 1 doosjes lucifers. Tabakskaarlen enz. T 06 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import sigaretten i V 06 100 gr. chocolade of suikl?- werken Z 06 100 gr. chocolade of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds van hedenmiddag 12 u. af wor den gebruikt met uitzondering van de Bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 31 December mag worden afge- leve ra Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keukens moeten al daar de bonrien 516 of 611 voor vleeseh en 526 voor aardappelen wor den ingeleverd -loeew Moeilijkheden bij den aanvoer ten gevolge van de feestdagen maken het noodzakelijk, dat reeds de volgende week de bij de verbruikers ge vormde reserve van negen kg. aard appelen wordt aangesproken. Er kan n.l. slechts 2 kg, worden aangewezen ferepnifde Staten en Fnoeland op den bon. 1 overtuigd zijn, dat dit vriendelijk adviescommissie voor het Ver re Oosten. Deze commissie is gevormd uit vertegenwoordi gers van de U.S.S.R. het Ver Koninkrijk de Ver. Staten, China, Frankrijk, Nederland. Canada, Australië, Nieuw-Zee- land. Indië en de Philippijnen. De commissie zal geen voor stellen doen met betrekking tot het voeren van militaire operaies of met betrekking to erritoriale correcties. Zij zal bij haar werk uitgaan van het feit dat er een geallieerde raad voor Japan gevormd is. Zij zal de bestaande bestuursmachine- rie, met inbegrip van de com mando-verbindingen tusschen de regeering der Vereenigde Staten en het opperbevel der bezettingsmacht, eerbiedigen. De commissie voor het Verre Oosten zal haar hoofdkwartier te Washington hebben en bestaan uit een vertegenwoordiger van alle der bij deze overeenkomst betrok ken partijen. Het aantal leden van de commissie kan vergroot worden bij overeenkomst tusschen de deel nemende mogendheden, wanneer de omstandigheden dit wettigen door het toevoegen van vertegen woordigers van andere vereenigde volken in het Verre Oosten of van staten, die daar gebieden hebben. Er zal een geallieerde raad in gesteld worden met zetel te Tokio, onder voorzitterschap van den op perbevelhebber. optredend voor de geallieerde mogendheden (of zijn plaatsvervanger) met het doel den opperbevelhebber van advies te dienen met betrekking tot het na komen der voorwaarden van over gave bezetting en bestuur van Ja pan en van de richtlijnen, die daar aan toegevoegd zijn. en met het doel het bestuursgezag, dat daarbij wordt verleend, uit te oefenen. Deden van den geallieerden raad zijn de opperbevelhebber, die voor zitter zal zijn de Vereenigde Sta ten. de Sowjet-Unie. China en een vertegenwoordiger van Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Britsch-Indië gezamenlijk. Met het doe] hulp te verleenen bij de vorming van de voorloopige Koreaansche regeering zal er een gemen-gde commissie ingesteld wor den. bestaande uit vertegenwoordi gers wan het Am-erikaansche op perbevel in Zuid-Korea en het Russische opperbevel in Noord- Korea De ministers van buitenland sche zaken hebben ook van gedachten gewisseld oveT de situatie in China Zij waren het eens over de noodzakelijk heid van een eensgezind en de mocratisch China onder een nationale regeering van het deelnemen van democratische elementen aan alle takken van de nationale regeering en van het eindigen van den burger- strijd. Zij hernieuwden hun verzekering, dat zij een politiek wenschten van niet-inmenging in de interne aangelegenheiden van China. De drie regeeringen zijn bereid aan koning Michael van Roemenië het advies te verstrekken, waarom deze heeft gevraagd in zijn schrij ven van 21 Augustus 1945 aangaan de de uitbreiding van de Roemeen- sche regeering. Den koning zal worden geadviseerd, een lid van de nationale boerenpartij en een lid van de liberale partij in de re geering op te nemen. De drie regeeringen nemen er nota van, dat de aldus gereorgani seerde Roemeensche regeering moet verklaren, dat zoo spoedig mogelijk vrije verkiezingen zullen worden gehouden op de basis van algemeen en geheim kiesrecht. Wysjinski, Harriman en sir Archibald Clark Kerr worden ge machtigd, als commissie onmid dellijk naar Boekarest te gaan, ten- ;-de met koning Michael en de leden der huidige regeering be sprekingen te voeren over de uit voering van bovengenoemde op gaven. Zoodra deze taken zullen zijn volbracht en de vereischte verzekeringen zijn ontvangen zal de regeering van Roemenië, waar mede de sowjetregeering diploma tieke betrekkingen onderhoudt, worden erkend door de regeering van de Vereenigde Staten en door de regeering van Engeland. „rP°?T de drie regeeringen is Y°° !j st overeengekomen, dat de np^ff e£reer,n~ de taak op zich Pp vriendschappelijke wiize 1, verstrekken aan de Bul- .aarsche regeering wat betreft de wenscheliikheid, in de Bulgaarsche S*. TelkS thans door het vaderlandsche front wordt ge vormd nog twee vertegenwoordi gers op te nemen van andere demo- cratische groepeeringen, die wer- kellik representatief zijn voor de Partijen, welke niet aan de regee ring deelnemen en op lovale wijze met de regeering willen samen werken. Zoodra de regeeringen van de Een interessante foto uit onze West. Toen H.K.H. Prinses Juliana een bezoek bracht aan het Nederlandsch rijksgebied in de West, werd ook het San Pedro-hospiiaal op Aruba (KI. Antillen) door haar bezocht. Pastoor Th. Barlels O.P. en de zusters ontvangen de Prinses. De Britsche opperbevelhebber In Ned. Indië, Generaal Christison, heeft volgens „U. P." de volgende verklaring afgelegd: De Britsche troepen op Java handelen volgens de Engelsch-Amerikaansche beslis sing, waarbij hun de verantwoorde lijkheid werd opgedragen voor de ontwapening en repatrieering der Japanners en de redding der Euro- peesche en Indo-Europeesche krijgs gevangenen en geïnterneerden. Deze doeleinden zijn alleen te bereiken als wet en orde gehandhaafd blijven. Intusschen lijden mijn troepen, die het beginsel hebben aangenomen om niet te vuren, tenzij zij worden aangevallen, dagelijks verliezen door terroristische en extremis tische organisaties. Deze menschen begaan de afschuwelijkste wan daden, niet alleen tegen de gealli eerde troepen, maar ook tegen hun eigen landgenooten. Ik had ge hoopt, dat de situatie zou verbete- advies door de Bulgaarsche regee ring is aanvaard en genoemde aan vullende vertegenwoordigers in de Bulgaarsche regeering zijn opge nomen, z,uilen de regeeringen van de Ver. Staten en van Engeland de Bulgaarsche regeering, met welke regeering de regeering van de Sowjet-Unie reeds diplomatieke betrekkingen onderhoudt, erken nen. OVER IRAN GEEN OVEREEN STEMMING De Brilsche minister van bui tenlandsche zaken. Bevin, heeft er gisteravond op gewezen, dat in het communiqué over de confe rentie van Moskou geen gewag wordt gemaakt van Iraansche pro blemen. doch dat deze problemen wel door de drie ministers uitvoe rig zijn besproken. Er werd ech ter geen definitieve overeenstem ming bereikt en over deze aange legenheid worden de besprekingen langs de diplomatieke kanalen voortgezet. De verdragsdatum van 2 Maart 1946 voor het terugtrek ken der troepen blijft gehand haafd en wij hebben dienaangaan de herhaalde verzekeringen ont vangen. ren, doch dat Is niet het geval geweest. 1 Terwijl de toekomst van Indo nesië een aangelegenheid blijft van Nederlanders en Indonesiërs onder ling, ben ik gedwongen, actievere maatregelen te nemen, teneinde wet en orde te verzekeren en de vreedzame inwoners van dit land in staat te stellen weer aan hun werk te gaan, zonder vrees en intimidatie. In de uitvoering van deze maatregelen zou ik natuurlijk gaarne de medewerking der Indo nesische leiders ontvangen. Immers, hoe meer zij helpen wet en orde te herstellen, hoe minder mijn troepen in actie zullen behoeven te komen Ik roep de .Indonesische leiders daarom op met mij samen te werken en, indien mogelijk, die afdeelingen van hun „leger tot handhaving van den vrede" (T.K.R.) tot mijn be schikking te stellen, die ik noodig zou kunnen hebben." Tot zoover de verklaring van Christison. Deze verklaring, aldus „U. P." verder, laat vele dingen onopgehelderd. Bijvoorbeeld de vraag, of ook Ned. troepen onder zijn bevel zullen dienen. Britsche militaire autoriteiten verklaren, dat Ghristison's oproep geen politieke beteekenis heeft en slechts het resultaat is van een reeks maat regelen, die reeds genomen zijn Zekere vorm van autonomie voor Indië? De Donderdag te Londen ge opende Engelsch-Nederl. bespre kingen over de Indonesische pro blemen, werden in den namiddag en 's avonds voortgezet in Che- quers-Court, het buitenverblijf van minister-president Attlee Verwacht werd, dat de besprekin gen Vrijdag beëindigd zouden zijn en dat de Ned delegatie dan dienzelfden dag tegen den avond naar Den Haag zou teruggaan. Naar men gelooft, zou de Ned. regeering een zekeren vorm van autonomie aan de Indonesiërs voorstellen, welker bestudeering het doel zou uitmaken van een bijzondere conferentie. Ten einde aan het verlangen van zeer velen in den lande te voldoen. Zijne Eminentie Joh. Kard. de Jong persoonlijk geluk te wenschen met zijn verheffing tol Kardinaal, zal op een nog nader vast te stellen dag en uur receptie worden gehouden Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Zaterdagavond - Wisselend bewolkt, regenbuien, niet koud voor den tijd van het jaar, tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tusschen West en Zuid. Wind- en stormwaarschuwings- dlenst. 28 December 4.30 uur, dis tricten midden, Zuid en IJsselmeer: Wordt verwacht tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Zaterdag 29 December. Zon op 8.50 uur. onder 16.35 uur. Maan op 3.30 uur. onder 13.51. Waarnemingen te Botterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand; 742,1 mm. Windrichting: Z-W: kracht: 6. Temperatuur: 10.2° C. Weersgesteldheid: betrokken. Maximum-temperatuur (voorge komen tusschen 8 uur gisteren- en 8 uur hedenmorgen) 10,2° c.: mini mum 5.4" c. ROODE KRUIS LUISTERWEDSTRIJD. Op Nieuwjaarsdag des avonds te 8.15 uur zal over den zender Hilver sum I onder den titel „Hallo, met wie?" een internationale Roode Kruis luisterwedstrijd worden uit gezonden ten bate van het fonds „Nederland helpt Indië'. Er zijn ongeveer 1000 prijzen be schikbaar gesteld. Hieronder bevin den zich: 4 wollen dekens, een emaille keukeninrichting, een half dozijn linnen theedoeken, 3000 siga ren, 40 blikken Engelsche cigaretten van 50 stuks, twee fauteuils met gobelinbekleeding, twee kinderstoe len, coupons voor dameskleeaing. handschoenen enz. Schiermonnikoog, het eiland der grijze of schiere monniken uit de Middeleeuwen, is weer Neder landsch eigendom geworden. In 1892 verkocht de toenmalige eige naar, mr. E. J. Banck te s Gra- venhage, het aan den Duitschen graaf von Bernstorff. Krachtens het „Besluit vijandelijk vermogen" is diens bezitting thans aan den Nederlandschen staat vervallen. De Indische kwestie staat, mede in verband met de overkomst van dr. van Mook. die een verantwoor delijkheid draagt als nauwelijks ooit een Nederlander gedragen heeft, in het brandpunt van haast angstige belangstelling Dat blijkt ook uit allerlei uitingen, speciaal van hen, die niet alleen met den gang van zaken, wat volkomen begrijpelijk is, maar ook met de gevolgde methode met geen mogelijkheid accoord kun nen gaan Met name hebben zij groot bezwaar tegen besprekingen, en voelen meer voor een krachtiger optreden, hetgeen neerkomt op het onmiddellijk gebruiken van geweid. Wij zijn steeds voorstander ge weest van pogingen om door be sprekingen tot een accoord te komen, behoudens het incident van de aanwezigheid van Soekamo bij de eerste samenkomst, in strijd met de uitdrukkelijke verklaringen van de regeering. We laten dit verder rusten. We blijven dit incident met zijn, wederom herroepen desavou eering zeer ongelukkig vinden, maar zien in verder nakaarten weinig heil. Gedane zaken nemen geen keer, en voldoende en snel contact was moeilijk I ALS men met bespreking, zonder het gebruiken van geweld, tot een bevredigend resultaat zou kun nen komen, zou dit een zóó groote weldaad zijn. dat de poging niet achterwege mag blijven, ook al zou zij weinig kans van slagen bieden. Een neerslaan van de nationalis tische beweging met bloedig wapen geweld zou. ook bij slagen, een zwaren druk blijven beteekenen op de toekomstige verhoudingen. We gelooven ook dat de voorstanders van onmiddellijk geweld een vuist trachten te maken, die zij nog niet ter beschikking hadden, en die zij zelfs niet zouden hebben kunnen gebruiken, ook al ware zij beschik baar geweest, omdat hun arm zou zijn weerhouden door machtige vrienden Wij gaan dus accoord met de pogingen, ook door Amerika en Engeland zoo uitdrukkelijk ge- wenscht. om door bespreking tot toenadering en zoo mogelijk tot bevredigend resultaat te komen, maar stellen met klem de volgende voorwaarden: le Dat men bij die besprekingen onverbiddelijk op het standpunt blijft staan van de rijkseenheid: 2e dat men bereid blijft, bi.i niet slagen, tot krachtiger maatregelen over te gaan; 3e dat men daartoe met voortvarendheid de nood'ge maatregelen neemt, ook om, als het moet, zoo snel mogelijk te kunnen optreden; 4e dat men Intusschen in alle deelen van den archipel, waar zulks mogelijk is, het optreden van extremisten belet en het Neder landsch gezag volkomen herstelt. H.K.H. Prinses Juliana en Z. K.K. Prins Bemhard hebben hedenmorgen om half twaalf een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden kardinaal mgr. De Jong om hem geluk te wenschen met zijn benoeming. De K.N.A.C. meldt, dat naar alle waarschijnlijkheid de verkeersbrug bij Moerdijk over het Hollandsch Diep reeds zeer binnenkort voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. Over twee gedeelten zal een eenrichtingverkeer moeten worden toegepast in verband met de geringe breedte van enkele overspanningen. BENOEMING LID HOOGEN RAAD. De groote adviescommissie der illegaliteit heeft aan H. M. de Ko ningin verzocht tot lid van den Hoogen Raad niet te willen benoe men mr. Smits, die door den Raad en de Tweede Kamer als no. 1 op de voordracht werd geplaatst. Mr. Smits heeft n.l. in den bezet tingstijd reeds een benoeming door Seyss Inquart in die functie aan vaard en zijn houding zal dus nog door een zuiveringsinstantie dienen te worden beoordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 1