In welke faze is het proces? Bisschopswijding mgr. Boeten De procesgang te Neurenberg Een college in het procesrecht Inhalen van verzuimde en doorbetaalde uren Een bijzonder schaakspel Die rare wereld De zinrijke ceremoniën in de kathedraal Groote belangstelling en hartelijk meeleven Priesterjubilea in het bisdom Haarlem 50 jaar priester: 40 ]aar priester: 25 jaar priester: 12V2 jaar priester: De „Drechdijk" weer f-huis 1 L door Mr A. J M. VAN DAL Het schijnt tot verheldering van de begrippen noodig, dat wij, tus- schen de sensationeele historische onthullingen door, waarmee Neu renberg de wereld blijft verrassen, een populair college houden in het straf-procesrecht. Te oordeelen immers naar de vragen, die mij van verschillende zijden bereiken, is het aan zoovelen nog niet recht duidelijk, hoe het wereldproces te Neurenberg zich ontwikkelt, in welke faze het zich bevindt, welke beteekenis de be- toogen der Openbaar-Aanklagers hebben, wanneer de getuigenver- hooren zullen plaats vinden, wan neer de verdachten zelf aan het woord komen en vooral ook hoe de verdachten, indien ter dood veroordeeld, eventueel zullen wor den terechtgesteld, dat de ruwe omtrekken van het formeele recht, waardoor de procesgang te Neu renberg wordt beheerscht actueel genoeg zijn en van voldoende publieke interesse om een korte procesrechtelijke uiteenzetting te rechtvaardigen De procesorde, welke het inter nationale Militaire Tribunaal moet volgen, is in beginsel vastgelegd in het Charter dat door de vier aanklagende staten Amerika. Enge land, Frankrijk en Rusland te Londen is opgesteld en dat ge koppeld is aan de Overeenkomst tusschen deze vier staten van 8 Augustus 1945 ter vervolging van de oorlogsmisdadigers, wier mis drijven niet aan een speciaal geo grafisch gebied gebonden zijn In art. 24 van dat zoo belangrijke Charter wordt het procesverloop in groote lijnen als volgt bepaald: Het proces wordt geopend met de voorlezing der Dagvaarding De voorlezing van dit machtige stuk werk heeft, zooals uit de ver slagen bekend is. den geheelen eersten proce9dag in beslag ge nomen Nadat aldus de verdachten nog maals ter terechtzitting van de acte van beschuldiging in kennis waren gesteld volgens het Char, ter moest deze acte hun dertig dagen voor den aanvang van het proces in hunne moedertaal wor den beteekend had de President hen ieder persoonlijk de vraag te stellen of zij zich aan de ten laste gelegde feiten al dan niet schuldig bekenden Dit is een typisch element van het Angel saksische strafproces Zou een der verdachten die. zooals men zich herinneren zal. op de vraag van den president een voor een voor de microfoon moesten verschijnen, het „schuldig" hebben uitgesproken, dan zou daarmee te zijnen aanzien het ten laste gelegde bewezen zijn en zou de verdediging eventueel nog slechts de mogelijkheid heb ben gehad verzachtende omstan digheden te pleiten Het proces tegen den zoon van Lord Amery te Londen, die tijdens den oorlog door den Duitschen radiozender propaganda voor de asmogend heden gevoerd had en „schuldig" pleitte was in zes minuten afge- loopen In Neurenberg hebben alle verdachten in eenige dramatische oogenblikken. die uitvoerig in de krantenverslagen beschreven zijn, zichzelf „niet schuldig" verklaard „In den zin dezer dagvaarding" voegden verschillenden der be schuldigden aan hun verklaring toe, daarmee de vraag naar hun schuld tot de strikt-juridische sfeer van dit proces beperkend. De minister van sociale zaken heeft aan ondernemingen, die wer ken uitvoeren ten behoeve van den wederopbouw, vergund, dat de met de goedkeuring van den dienst voor den wederopbouw gedurende het tijdvak van 24 December tot en met 31 December 1045 verzuim de en doorbetaalde werkuren door werknemers van 16 jaar en ouder worden ingehaald, mits de dage- Hjksche arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 en 19 uur. Het verzuim op Maandag 24 en Maandag 31 December 1945 mag door alle werknemers worden in gehaald door verlenging van den werktijd met twee uren per dag op 8 achtereenvolgende Zaterda gen, te beginnen met Zaterdag 5 Januari 1946. Deze regeling geldt niet voor werknemers die eenmaal per 2 of 3 weken met verlof gaan. Door deze werknemers mogen de op de dagen 24, 27, 28, 29 en 31 December 1945 verzuimde of te verzuimen werkuren tot een maxi mum van 39% uur, doch voor niet meer dan het aantal werkelijk verzuimde werkuren, worden in gehaald door verlenging van den werktijd op Zaterdag 15 December 1945 tot 8% uur en voor het res- teerend aantal verzuimuren door verlenging van den werktijd tot ten hoogste 10 uren per dag op alle werkdagen in het tijdvak van I Februari tot en met 30 April '46. Met de plead „not guilty" van alle verdachten begon de tweede faze van het proces: de toelichting door de Openbaar-Aanklagers in overeenstemming met de bepalin gen van het charter op de dagvaar ding te geven in een „Opening Statement", een inleidend betoog. Er zijn vier Openbaar-Aankla gers. Tot nu toe hebben de Ameri kaansche vertegenwoordigers Jus tice Robert H. Jackson op 22 No vember en de Engelsche gedele geerde Sir Hartley Shawcross op 4 December, hun „Opening State ment" gehouden Elk dezer betoogen nam eenige dagen in beslag en was magistraal van opzet, imponeerend van con ceptie, dat van Jackson wijdscher van visie, machtiger van taal, dat van Shawcross uitblinkend door juridische scherpte Francois de Menthon. de Fran- sche en generaal Rudenko, de Rus sische Öpenbaar-Aanklager, moe ten hunne ontvouwing der aan klacht nog voordragen: dit zal te eeniger tijd gebeuren, na het Kerstreces Het is te verwachten, dat zij in wetenschappelijk, rechts politiek en rhetorisch opzicht zul len trachten hun Amerikaansche en Britsche collega's te evenaren. Na de toelichting op de dagvaar ding moeten Openbaar-Aanklagers en verdedigers volgens het Char ter een overzicht geven van hun bewijsmateriaal over welks al of niet toelaatbaarheid het Hof zijn oordeel heeft uit te spreken Het Tribunaal heeft kennelijk deze bepaling zoo geïnterpreteerd, dat elke Openbaar-Aanklager na ziin openingsrede het bewijsmate riaal, door zijn land verzameld voordraagt. Met de aanbieding van dit be wijsmateriaal is de Amerikaansche Openbaar-Aanklager thans dan ook reeds wekenlang bezig en de lawi nes van belangrijke historische do cumenten, waarvan de wereldners telkendage een vluchtig overzicht geeft, vormen van dit bewijsmate riaal een integreerend. onderdeel. Een enkele maal heeft het Hof aangeboden bewijsstukken gewei gerd. Zoo de schriftelijke verkla ring van den vroegeren Oosten- riikschen Bondskanselier Schuss- nigg. Indien de vervolging diens verklaringen als bewijsmateriaal behoeft, aldus het Hof, moet zij hem maar persoonlijk doen oproe pen om op deze wijze de verdedi ging gelegenheid tot kruisverhoor te geven. Slechts gedurende enkele dagen zijn de Amerikaansche aan klagers door hun Engelsche colle ga's afgewisseld. Het Britsche bewijsmateriaal zal evenwel in hoofdzaak na het Kerstreces naar voren gebracht worden, evenals het Fransche 'waarbij o.a. de rapporten over Nederland) en het Russische De tweede en derde faze van het proces resp de inleidende ••edevoeringen der Openbaar-Aan klagers en het voordragen van het bewijsmateriaal loopen dus in elkaar De tweede faze is voor de helft afgewikkeld, de derde faze is nog niet eens zoover gekomen. In een aansluitend artikel zal ik trachten de lijnen aan te geven, waarlangs het proces zich vermoe delijk ontwikkelen zal en ook over de plannen der verdediging spreken Ter gelegenheid van de tentoon stelling „Balt" is aan het Museum voor het Onderwijs tit de Hem- sterhuisstraat te Den Haag in bruikleen afgestaan een Balineesch schaakspel. Dit schaakspel komt vrijwel overeen met het Europee- sche, wordt echter gespeeld met figuren uit de Balineesche goden verhalen stammend. Dr. Euwe was zoo vriendelijk met dit schaakspel een probleem op te stellen, dateerend uit de Middeleeuwen, dat voor schaak liefhebbers om zijn eenvoudige op lossing zeer interessant is. Dage lijks va" 1016 uur en op Zon dag van 1 3016 uur kan men de tentoonstelling bezoeken en zich in de oplossing van het schaakpro bleem verdiepen De geringe toe gangsprijs komt ten goede aan het comité „Nederland helpt Indië" DEVALUATIE VAN DE LIRE? Volgens berichten uit Rome zou de lire worden gedevalueerd. De nieuwe koers zou worden 225 lire per dollar en 900 lire per pond sterling. TERMIJN AANGIFTE OORLOGS SCHADE VERLENGD. Het ministerie van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat de termtin voor indiening van aangiften wegens oorlogsschade. zooals bedoeld in arti kel 8. lid 1 van het besluit Over gangsregeling oorlogsschade (K B van 16 Juli '45. Stbl. fto. F 98) welke ter mijn aanvankelijk tot 1 October 1945 en vervolgens tot 1 Januari 1946 werd verlengd, nog eenmaal, maar nu voor het laatst, zal worden verlengd en wel tot 1 Maart 1946 CHARLOTTE KÖHLER Mevrouw Charlotte Kohier, die onlangs een ongeval heeft gehad en te Enschede verpleegd is geweest, is nu zoover hersteld, dat zij per vliegtuig van Enschede naar Am sterdam kon terugkeeren In sommige Nederlandsche bios copen draait een voorfilmpje waar in chimpansees optreden Het zijn geen gewone chimpansees, maar een soort pitecanthropos-erectosjes, oftewel rechtop loopende mensch- aapjes. volgens Darwin onze laatste voorouder in de apenlijn van onzen stamboom. In het program stond dit apen- epos vermeld als „komisch voor programma", maar in de zaal lachte niemand Of dat misschien kwam door de vieze snuiten, die als ge wone menschen praatten, of door wat ook. is een raadsel, waarvoor zelfs professor Wetallus uit Emmer Compascuum, den wereldberoem- den anthropoloog en uitvinder van de Darwin-tulpen geen oplossing weet De geleerde is thans op zoek naar het voortreffelijke Duitsche standaardwerk op dit gebied: „Der Affe und seine Beziehungen zur Tonfilm, Theater und Besucher" in 25 deelen met een voorwoord van A Rosenberg, dat een extra-band beslaat. Er schijnt maar één zoo'n werk te bestaan en volgens de laatste berichten is Hess het aan het lezen. Hij is er vast van overtuigd het uit te krijgen vóór alle beschuldi gingen in het Neurenbergsche pto- ces zijn voorgelezen. De wijdingsdag van Mgr. Baeien zal voor Katholiek Breda en allen, die er dien morgen aanwezig wa ren een onvergetelijke blijven. Allereerst om het feit als zoodanig dat een alom bekend en om zijn vurig priesterhart geëerd priester tot de bisschoppelijke waardigheid werd verheven. Dat het volledig episcopaat hierbij acte de présence wilde geven was voor de Breda- naars een reden tol vreugde temeer en dat hun tenslotte het groote ge- tuk ten deel viel Z. Em. Kardinaal de Jong zoo direct na zijn benoe- ming in de stad te mogen ontvan gen. welke Katholieke Bredanaar zou daar niet Irolsch op zijn? De Baroniestad heeft dan ook van harte meebeleefd en aan de hooge gasten een spontane ont vangst bereid Van talrijke huizen langs den weg, dien de auto's, waarin de prelaten gezeten waren, te volgen hadden, waaide de Ne derlandsche driekleur. dikwijls aangevuld met het pauselijk geel wit. Klokslag 10 uur reden onder feestelijk klokgelui van den groo- ten Lievevrouwe-toren de auto s voor de kathedraal. Achtereenvol gens kwamen aan: Mgr. Hopmans, Mgr. Baeten, Mgr. Giobbe, Mgr Lemmens, Mgr Huybers en Mgr. Mutsaers, allen vergezeld van hun secretarissen Z Em. Kardinaal de Jong arriveerde later in den mor gen Z Em. was n.l. door een defect aan zijn auto opgehouden Voor de kathedraal stond de schola cantorum en een eerewacht van verkenners in dubbele haag opgesteld. Een kort commando en stram brengt de Katholieke jeugd aan het hoogwaardig episcopaat den groet De schola cantorum heft het „Laetatus sum" aan en plechtig schrijdt de stoet het kerk gebouw binnen In de kathedraal In de kathedraal, die tot in de uiterste hoeken gevuld was, hadden reeds tal van geestelijke en wereld lijke autoriteiten plaats genomen. In en voor het priesterkoor zagen we onder meer de abten van de Benedictijnen te Oosterhout en van de Paters Trappisten te Zundert, de hoogeerw provinciaals van ver schillende congregaties: voori- den heer Asselbergs. lid van gedepu teerde staten, als vertegenwoor diger van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, burge- meester wethouders en secretaris der gemeente Breda, baron v. Oldeneel tot Oldenzeel uit Ooster hout als vertegenwoordiger der Malthezer ridders. Vertegenwoor digd zagen we nog het leger, de rechterlijke macht, het onderwijs, de diocesane hoofdbesturen van de standsorganisaties, de Kath. Actie, de categisten van den E.K enz enz. Het middenschip van de kathe draal was bijna geheel ingenomen door priesters en religieuzen van het bisdom Breda Een korte aanbidding en dan was het stemmige priesterkoor van de kathedraal het tooneel van de plechtige actie der prelaten met hun assistenten Presbyter-assistent was mgr van Gils, proost van bet kathedraal kapittel Zoowel de troondiakens als de diakens van de H Mis waren kanunniken van het kathedraal kapittel. De drie cere- moniariï waren secretaris Roks van het bisdom Breda, kapelaan de Beer van de kathedraal en prof. Hoeven VE>n be' fR't'ot-seminarie te o„H°° ,be£°JT" dan die eeuwen- M Plechtigheden, waarmee onze led?e "*erï de wijding tot het vol- AandiHrf1- 6r ap heeft omringd, en fil van genaden. leering alles is inS £0t ,n Allerhoogste; saamëewevï oone harmonie daarin wa renfnstnDe aanwezigen gesteld actief deel t/6 nemen san dP u u .-.y, daar verschillende 'gêzaneen en alle antwoorden als volkszall wer den uitgevoerd Gezamenliik baden we den H. Geest af 1J* baden over den 15 Augustus 1946. L. H. J Beysens, pastoor te 's Gravenhage (H. Will). J. C. van der Loos, pastsoor te Uitgeest. W. F Roozen, pastoor te Bovenkerk 15 Augustus 1946 N. J. Bakker, pastoor te Meuem- blik. M. J. v d. Burg, pastoor te 't Veld. J. C. Vijverberg, pastoor te Rotterdam (H. Franc. v. A.). G. C. de Wolf, rector te Amster dam (St. Jacob). J. N A Beenakker, pastoor te Voorburg (O. L. Vr. Hemelv.) J. Th. van Bemmelen pastoor te Scnermor L. A. J. M Beunc, rotor te Leiden (H Liduinahuis). A F Coopens, pastoor te De Rijp J P Dcesv ijk, pastoor e 7 tven- hoven. J Luijves, pastee- te Rin- negom. J. J. Hennemar, rector te Amsterdam (St Elisabeth gest.) P. J A. Juffermans, pastoor te Rotterdam (H Nicolaas). N. Moolenaar, pastoor te 's-Graven- hage H. (Paulus). A. J. v d Ouden- hoven, pastoor te Voorburg (H Martinus) P Poppen, pastoor te Vlissingen. G. F Schneiders, pastoor te Reeuwijk. Th. J J van Seggelen, pastoor te Rhoon. Th. A. L. Sprenger. pastoor te Heer Hugowaard (H Dion). J J A Starrenburg, Directeur en Rec tor te Amsterdam (Voorz.) N M A. Velzeboer, pastoor te Waar land. P. M. Verhoofstad pastoor te Heer Hugowaard (H. Familie) P. C. Vollebregt, pastoor te Be verwijk (O. L. Vr. van goeden Raad. J. L. C. Witkamp, pastoor te Nieuwerkerk a. d IJssel. 23 Juni 1946. A. C. W. Berkhout, kapelaan te Wassenaar (H. Will). C. J. Berkhout, kapelaan te Kwints- heul A. C. Cras. kapelaan te Am sterdam (O.L. Vr. v. Lourdes). K P J. J Herzberg, kapelaan te Hoorn. 26 Nov 1946. F. J. Bank, direc teur van het Vrouwelijk Jeugd werk, Brouwersgracht 24, te 's Gra venhage. G. F. de Beer. gods dienstleeraar Amsterdam, Lyceum voer Meisjes. J. P van Beukering, kapelaan te Haarlem (H Liduina) S. J. de Bot, rector te Haarlem (St. Jacobsgodshuis). P. B Botte lier, kapelaan te Rotterdam (H Nicolaas) A. G. F. Burcksen, kapelaan te Rotterdam (H. Joseph). J Buijs, kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt). J. M. Dijsselbloem. kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. van Alt. Bijst) A. V. M. Eyckelhof. leeraar Seminarie Hageveld, Heem stede. P. A. J. Geven, kapelaan te Leiden (O. L. Vr Hem. en H. Jo seph). W. B. Hermans, kapelaan te 's-Gravenhage (H Jeroen). P. J. J. Hofstede kapelaan te Rotterdam (H Theresia). E. J M Hunperetz. kapelaan te Amsterdam (O.L. Vr Roz.). J. P. de Jong, oeconoom Se minarie Hageveld, Heemstede. P J Krom, kapelaan te Amsterdam (H. H. Mart, van Gorcum) W A Nicolaas, kapelaan te Rotterdam (H Familie). Th van Niekerk, ka pelaan te Rotterdam (H Will.). J. J. Oudshoom, kanelaan te Haar lem (H. Joës de D S. N. Peere boom, kapelaan te Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.). J. H A. Remmer, kapelaan te Rotterdam (H Barbara) P J. Roessen, kape laan te 's Gravenhage (H. Willi- brordus). P. G. M. Schoonebeek, kapelaan te Lisse (H. Agatha) H Steur, kapelaan te Amsterdam (H Ger Maj.). L. A M. van Teylin- gen, kapelaan te Amsterdam (H Will buiten de V.) C W. Thomas, kapelaan te Rotterdam (H. Franc van Ass.). J J Tuyp, kapelaan 'e Rotterdam (H. Joseph) W G. Tweehuvsen. kapelaan te Rotter dam (H Hildegardis), C A. Tijs- sen kapelaan te Haarlem (H Jo seph). C. W J. Wenneker, kape laan te Amsterdam (OL. Vr Kon des Vredes) Dr J G. M Wille- brands. directeur van het Philcvo- phicum te Warmond. Th. de Wit, kapelaan te 's Gravenhage (H Paulus) B A. van Zijl, kapelaan te 's Gravenhage (H. Liduina) Th H. J. Zwartkruis, leeraar Semina rie Hageveld te Heemstede NIEUWJAARSRECEPTIE MGR. J. P HUIBERS Z. H. Exc de Bisschop van Haar lem zal op Nieuwjaarsdag receptie verleenen: van 12 tot 1 uur leeken. Broeders en Zusters, van tot 2 uur voor Priesters. wijdeling, gezamenlijk ook dankten we God voor zijn uitverkiezing De wisselende gezangen werden verzorgd door een schola cantorutn yan priesters onder leiding van kapelaan v. Mechelen Door het zangkoor der kathedraal onder lei ding van Jo Frijters, werd verder uitgevoerd de „Missa Secunda" van L Hassler voor 4 stemmen ge mengd koor capella. Bij 'het binnentreden der bisschoppen hoor nen we het „Ecce Sacerdos" van F--mtla; onder het Offertorium: na de weJ-usti" van Viadana en Kan v Nuffe'j us Vincit" van De wijdingsplechtigheid. Nadat de bisschoppen zich met de pontificale gewaden hadden bekleed, volgde de voorlezing van den pause- niken lastbrief en het onderzoek van den Wijdeling naar het geloof ud,? H Drievuldigheid en de ver schillende aangelegenheden die bij zijn ambt behooren. Krachtig en helder klonk tekens de stem van Mgr Baeten. wanneer hij ant woordde: Volo ik wil; Credo ik geloof. De pontificale H. Mis, die dan begon, werd door Mgr. Hopmans met zijn assistenten opgedragen aan het hoogaltaar, door den Wijdeling aan het St. Jozef-zij altaar Z.Em Kard. de Jong. Mgr. Giobbe en Mgr Mutsaers volgden de plechtigheden van hun bidstoe- len In het Priesterkoor af Na het Graduale werd de H. Mis onderbroken voor de eigenlijke wijdingsplechtigheid, die begon met de door alle aanwezigen meege zongen Litanie van alle Heiligen. Onmiddellijk daarna is het plechtige oogenblik gekomen: De consecrator met zijn beide assistenten leggen den Wijdeling de handen op het hoofd en zeggen: Accipe spiritum sanctum Ontvang den Heiligen Geest. Allen zingen het Venl Creator en het hoofd en de handen van den Wijdeling worden nu gezalfd met Chrisma. Nadat de staf en de rinc gewijd •den VOTIEF KAPEL TE LAREN In een door de Goolsche Werk gemeenschap voor Katholieken La- ren-Blaricum-Eenmes gehouden ver gadering Is besloten pogingen aan te wenden om te komen tot stichting van een Votieifkapel of tot oprich ting van een monument toegewijd aan Maria van Fatima Deze kapel of dit monument zal in Laren geplaatst worden uit dank baarheid omdat het |dorp gespaard is gebleven voor oorlogsgeweld PATER J. HENDRICKX t In het Missiehuis St Lambertus te Helvoirt is op 88-jarigen leeftijd over leden de zeereerw. pater Jos. Hen- driekx van de congregatie van het Goddelijk Woord. zijn werden deze aan den nieuw- se wijden bisschop overhandigd, waarna hem tenslotte het Evange lieboek werd overgereikt. De pontificale H. Mis werd verder als gebruikelijk voortgezet Na den zegen door den consecra tor werden aan den nieuwgewijden bisschop den mijter en de hand schoenen overgereikt en leiden do Consecrator met zijn assistenten hem naar den bisschopstroon. Ter stond daarna werd het Te Deum aangeheven en terwijl allen dit gezamenlijk zongen ging Mgr. Baeten al zegenend de kerk rond. De eerste bisschopszegen Zelden zal een kerkelijke plech tigheid zooveel indruk op de aan wezigen hebber, gemaakt ais toen de nieuw gewijdp bisschop, kenne lijk ontroerd en onder den indruk van het plechtige oogenblik, in de volheid van zijn priesterlijke macht rondging tusschen de rijen der geloovigen en hun voor het eerst zijn bisschopszege- gaf Teruggekeerd in h^ priester koor, gaf Mgr. all- n zijn pontifi- calen zegen en daarmede was het eind van de-t indrukwekkende plechtigheid gekomen Onder het zingen van den neer lijken lofpsalm „Laudate pueri" verlieten de bisschoppen de kerk. Hoe groot het enthousiasme bij de aanwezigen was bleek wel toen herhaalde malen reeds achter in de kerk een spontaan applaus op- kla'erde: eerst loer Mgr Hopmans en Mgr. Baeten de kerk verlieten, maar vooral to n or.ze ?roo' e Nederlander Z Em. Kardinaal De Jong in het portaal verscheen, kende het enthousiasme grenzen meer. Ook buiten en bij hun aankomst aan het bisschoppe- liik paleis werden de hoogwaar- digheidsbekleeders hartelijk toe- gejuicht Langzaam, maar zeker komen de door de Duitschers gestolen sche pen. voor zoover zij tenminste nog beschikbaar zijn, In handen van de Nederlandsche eigenaars terug. Zoo ls aan den vooravond van Kerstmis de „Drecmdijk" weer den Nieuwen Waterweg binnen- geloopen Dit schip, dat toebehoort aan de Holland-Amerika-Lljn was niet tn staat, op eigen kracht naar Nederland te stoomen Daarom was de sleepboot „Zwarte Zee" er op uitgezonden om het in Kiel te halen. De „Drecnidijk" ls naar de werf van Wilton—Fijenoord te Schie dam gesleept, om te worden ge repareerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 2