Koers van den Franschen franc WEINIG KANS VCOR EXCELSIOR '20 STADSNIEUWS Jaarverslag der N.V. Ver. Glasfabrieken Nederland helpt Indië R.K. S.V. Excelsior Burgerlijke Stand OFFICIEELE KENNISGEVINGEN Hinderwet ROTTERDAM Ook ,Damsterdijk' terug keert Straatcollecte Herwonnen Levenskracht IJstoeslag voor binnen schippers Ongeluk of moord? Kerstavond Y.M.C.A. Zesde devaluatie sinds vorigen wereldoorlog 1 frs. 480; 1 frs. 119.1 VOOR DE KEUKEN Martinit kan R.D.M. voorbijstreven Ursus en Schiedam voor zware wedstrijden Westlandsche Hyp.bank De indruk in Engeland „Op één lijn met Newman en Manning" Kerk komt op tegen de genotzucht Kerstboodschap der Ned. Herv. Kerk In het verslag over de boek jaren 1943 en 1944 der N.V. Ver- eenigde Glasfabrieken te Schie dam wordt o.a. gezegd: in 1943 was de sterk vermin derde productie juist voldoende voor de meest dringende behoefte aan verpakkingsglas voor de levensmiddelenvoorziening hier te lande, met uitsluiting van andere doeleinden. Door de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen kwam het bedrijf in September 1944 tot volkomen stilstand. N:©t- temin sluit de winst- en verlies rekening dat jaar met een gering overschot, door als toevallige bate op te nemen het verschil tusschen boekwaarde een onbrengst ont slaan door den verkoop eener deelneming, die voor de vennoot schap haar waarde verloren had. De fabrieken hebben geen bijzon dere oorlogsschade geleden en roof van machines kon worden voorkomen. Hierdoor werd het mogelijk in October 1945 het be drijf in zich geleidelijk uitbrei- denden omvang te hervatten In aanmerking nemend, dat het loc-pende boekjaar een verlies zal opleveren, wordt voorgesteld het per 31 Dec. 1944 bestaande winst saldo naar nieuwe rekening over te brengen, (winst 1944 3067 winst v.j. 127.479). De N.V. Nationaal bezit van aandeelen Ver. Glasfabr. keert eveneens geen dividend uit. Op een persconferentie ten stad- huize, deelde de voorzitter van het comité .Nederland helpt Indie W. A. Hoek. w.i. mede, dat van 211 Januari een huis-aan- huis-collecte zal worden gehouden. Ook heeft de regeering toestem ming gegeven om bedragen van geblokkeerde rekeningen over te schrijven op die van het comité. Voor Schiedam kan men laten overschrijven op de rekening van R. Mees en Zn., bijkantoor Schie dam, ten gunste van het comité ..Nederland helpt Indië". VOETBAL. Het eerste elftal speelt Zondag a.s. tegen V..S. Aangezien de zwart- witten nog steeds niet in constan ten vor m" pelen, durven wij ons aan geen optimistische voorspel ling te wagen. De reserves krijgen weer een zware partij n.m. V.F.C. 2: mochten zij er in slagen de puntjes mee naar Schiedam te nemen, dan be zetten zij voorloopig de eerste plaats op de ranglijst. S.M.V. 2 Excelsior 3. Ursus 2Excelsior 4. Excelsior 6—D.R.Z. 3. Ecelsior 5 is vrij. Geboren: Jantinus, z. v. A. Kok en J. G. van Poppelen, Pa rallelweg 128; Petrus J. J., z. v. P. J. Ham en W. F. M. van Mil! Noordeinde 17; Willy, d. v. f' Gerkema en J. Verhave, Boer- havelaan 16. Overleden: G. Flik, 9 j., Prof. Kam. Onnesln. 122- H Til- man, 29J„ eehtg. v. W. A. Ascher- mann, Nassaulaan 75; J r de Ruiter, 20 j„ Nassaulaan 75; P. A Maan, 86 j., Broersvest 128; H H Voorwald, 46 j., Dr. Noletstr. 1: ïtraat 9Pg^SSin' T53 j" v°°rnsche- straat 21 M. de Jong. 64 j„ eehtg V- J- Pelgrim, Nassaulaan 75; H. Nwe Haven 163; N. van Sohde, 40 j., Nassau- laan 75. GEBOREN: Ruth, d. v. H. de Jongh en Th. H. de Man, Nassau laan 75. Adrianus A. G. M., z. v. E. M. G. van der Burg en C. J. Lansbergen, Kerkweg 65. Josephi- xt o- N" d- v- A- v- Kappelhof en M. Seelen Julianalaan 82. Marinus 2 V M. Ligtermoet en J. van P' P°®rhavelaan 1. Ria E. A.. Hnor,f' r.' Gerritsen en M. E. A. Hoppe, Groote Markt 5. Johannes ',v' ,A- J- Zoetmulder en C. van der Velden, Havenstraat 5. Levenl kind v. W. J. Van Hattum cn_!k L. Sloof, Rembrandtlaan 114. da"^?WEDEN: M- H Spruijt, 10 68 i ^Nassaulaan 75. E Liebeek, Boeven RaS(? U k 140 A. van der van der' Steen,Hav*fn 261 Y' van Rij Zeestraat ]ï„echtg- van L' 69 j„ Wie. W. Ie Pair. man, 32 j„ Nassaulaan 75 a ^.and" strom. 63 Ampèrestraat a g" bii hno A van Schiedam hebben 1945 veren5llA van 27 December J. van verleend aan f' richting v^!ier- a,hier. tot op- het pand Tjirv br°odhakkerij in straat 35b ka/AtVan Wassenaar- 4209 (ged.), met lln hSe?tie M No' en 2 electromota heetwateroven en 1/3 pk TriivenS Va" resP- 2 machine en eeTklmlA^, deeg" Sehiedam, TlSSSSS^Sk Behalve het s.s. „Veendam", zal ook het s.s. „Damsterdijk' beide van de H.A.L. door sleepbooten van L. Smit's Internationalen sleepdienst van Hamburg naar Rotterdam worden gesleept. Beide schepen zijn, als gevolg van bomaanvallen zwaar beschadigd en zullen hier de noodige reparaties moeten on dergaan. Wij vernemen nog, dat het s.s. „Drechtdijk", dat den dag vóór Kerstmis in Rotterdam is aange komen, niet door oorlogsgeweld heeft geleden, maar in den dienst op de Oostzee volkomen door de Duitschers is „uitgewoond." Het zal nog geruimen tijd duren, aleer deze drie schepen van de H.A.L. opnieuw in de vaart kun nen worden gebracht. De op Tweeden Kerstdag ten bate van Herwonnen Levenskracht gehouden straatcollecte heelt f 17.152,55 opgeleverd. In afwachting van het uit te brengen advies over een algeheele tariefswijziging en voorwaarden voor de bevrachtingen in het bin nenland, waarover binnen af zien- baren tijd nadere gegevens kunnen worden tegemoet gezien, is over eenstemming bereikt over het in voeren van een ijstoeslag voor net vervoer naar de Noordelijke pro- vinciën Hiertoe zal een ijetoeslag fonds worden gevormd door een heffing op de vracht, te betalen door den verlader van het schip. In ons nummer van gisteren meldden we, dat eergisterenavond op een schip, liggend aan het Haringvliet, het ontzielde lichaam was gevonden van den 18-jangen A. J W., die thuisbehoorde op een naburig schip. Het was de politie toen niet bekend, of men met een ongeluk dan wel een moordaanslag te doen had Thans vernemen wij van de zijde der politie, dat de jonge man bij het spelen met een revol ver zichzelf heeft gedood. Zijn onvoorzichtigheid is dus de oor- zaak van dit ongeluk. Het ontspanningscentrum voor militairen, gedirigeerd door de Britsche christelijke jongemannen- vereeniging, heeft een Kerstavond gegeven voor de soldaten met^ ge- noodigden. Onder de aanwezigen bevonden Zich o.m. burgemeester P. J. Oud en echtgenoote, de hoofdcommissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal, alsmede vele politieele en burgerlijke autoriteiten. Ook verscheidene Engelsche officieren gaven van hun belangstelling blijk. Am het einde van den avond werd een korte pauze gehouden, waarin de aanwezigen zich om den Kerstboom schaarden en Engel sche en Hollandsche Kerstliederen zongen. Treffend waren de woor den en het gebed, waarmede Rev. Rush, leider van de Y.M.C.A., den avond sloot. De Koers van den Franschen franc is thans vastgesteld op 119 10669 franc tegen een dollar en 480 francs tegen een pond ster ling zoo werd op 25 Dec. j.l. of ficieel medegedeeld- Dit is de zes de devaluatie van den Franschen franc sedert c.'.u vorigen wereld oorlog. Hij het.: nu ongeveer 1/38 van ziin waarde in 1913 Het wetsontwerp tot devaluatie van den franc noodzaakt de re geering bepaalde maatregelen te nemen o.a. tot schadeloosstelling van personen, die verliezen lijden door de afwikkeling van verplich tingen in francs, dateerend voor de wijziging der pariteiten. De Fransche Bank zaï haar goudvoorraad herwaardeeren op de basis van 134.027 francs per kilo en haar vlottende activa in buitenlandsche wissels op den grondslag van den aankoopsprijs, welken het fonds tot stabilisatie der wisselkoersen met ingang van 26 December toepast. De baten van deze operaties zullen o.a. worden aangewend voor de wisselkoersen- garantie voorzien bij de monetaire of financieele overeenkomsten met Argentinië, België. Denemarken, Nu Oudejaarsavond weer nabij is, geven wij eenige recepten voor het bakken van oliebollen en ap pelbeignets. Oliebollen, appelbeignets en an dere oudejaarsavond-gerechten worden in diep vet gebakken. Hier voor nemen we een pan, welke te gen hooge verhitting bestand is, bij voorkeur een gietijzeren of een Draadpannetje. Deze vullen we voor niet meer dan met olie. De te bakken gerechten b.v. oliebol len, worden slechts in kleine hoe veelheden in de pan met het fri tuurvet gedaan, om te voorkomen, dat de olie over de pan bruist. Als het gebakkene klaar is, late men het zorgvuldig boven de pan uit druipen o.n olieverlies te voor komen. OLIEBOLLEN. 250 g. bloem, ruim 2 dl. melk, 10 g. gist (100 g. rozijnen of 1 appel) zout, olie. Van bloem, melk, gist (rozijnen of appel) en zout een stevig, ge lijkmatig beslag maken en dit ten. minste een uur laten rijzen, op een warme plaats. Een gietijzeren pan met olie vullen De olie vrij heet laten worden (doch deze moet nog niet dampen). Van het beslag met twee lepels ballen vormen en deze bruin en gaar bakken. Te langzaam gebakken oliebollen wor den vet en krijgen een harde korst. APPELBEIGNETS. 250 g. bloem, 3% dl. bier of spuitwater, zout, 6 appelen (liefst zure), olie om in te bakken. De olie zoo heet laten worden, dat er blauwe damp afkomt. De appelen schillen, met een appel boor het klokhuis eruit boren en de appelen in vrij dunne plakken snijden. De bloem met het bier of spuitwater en het zout vermengen. D'e plakjes appel door het beslag wentelen en in de heete olie bruin en gaar bakken. Deze met een ichuimspaan. breinaald of lardeer- iaald uit het vet nemen, uit laten iruipen, op een warme schaal leg- ten en met suiker bestrooien Excelsior '20 krijgt in de 3e klasse C bezoek van het sterke V.C.S., en zelfs al zouden de zwart-witten hur beste beentje voorzetten, dan gelocven wij nog dat de punten naar Den Haag gaan. Ook De Musschen en Post duiven kunnen hun positie aan den kop behouden door overwin ningen op Hollandiaan resp. Con cordia. Spartaan '20 heeft op Tweeden Kerstdag met de zege over Hollanaiaan zoo'n goede beurt gemaakt, dat nu ook B.E.C. tegen de Rotterdamsche zwart- hemden wel he* onderspit zal moeten delven. In den wedstrijd Terlaak—Hoek van Holland is het alleen maar de vraag, hoeveel goals de Hagenaars nu weer tegen zich zullen krijgen. In de 3e klasse D trekt de ont moeting Martinit—R.D.M. de aan dacht D.H.S. wint immers met gemak van E.D.S.! Maar Martinit zai voor de overwinning hard moeten vechten. Als wij in over weging nemen, dei D.H.S onlangs reeds beide punten op R.D.M. ver overde en dat Je Rotterdamsche droogdok-menschen j.l. Zondag tegen V O.C. eer, allesbehalve grootschen indiuk maakten, dan gelooven wij toch wel, dat, al staan de papieivn van de gasten iets gunstiger, Martinit een goede kans heeft om een volledig succes te behalen. V.O.C. handhaaft zich tegen Pechvogels aan den kop, maar Poortugaal heeft nog zoo maar niet van D C.L. gewonnen. Leonidas ziet misschien een klein kansje op een gelijk spelletje tegen Slikkerveer. De 4e klasser S.F.C. kan het uit- stapje naar Steeds Hoog er met goeden moed ondernemen, want het levert zoo goed als zeker twee punten op. Oud-Beijerland moet bij Hion eveneens een volledig succes kunnen behalen, en hetzelf de geldt voor D.R.L. tegen St. Lodewijk SaturnusBloemhof is een strijd tusschen gelijkwaardige tegenstanders. De Schiedamsche club in de 4e klasse I zullen zeker geen walk-over hebben, integendeel. Ursus ontvangt bezoek van Her mandad, en al konden de Rotter damsche politiemannen tot dusver nog geen enkel winstpunt, notee- ren, zij hebben meer in hun marsch dan men zou vermoeden. Het wordt dus wel degelijk op passen voor Ursus. Schiedam heeft het nog zwaarder. In November j.l. leden onze stadgenooten m Rotterdam-Zuid een 65 neder laag tegen Hillesluis, en deze club komt morgen op tegenbezoek. Dat zal dus knap spannend worden, en wie weet wordt het nog wel een gelijk spel. In Rotterdam komen twee Eilanden-clubs op be zoek, n.l. Wit-Rood-Wit bij Din- dua en P.F.C. bij Aeolus. Zweden, Zwitserland en Tsjecho- Slowakije- De herwaardeering van den goudvoorraad van de Fransche Bank steit Frankrijk in staat de uitgaven voor meer dan drie maanden te dekken. De openbare schuld zal verminderd worden. Bovendien wordt wat Frankrijk uitvoert goedkooper. De commissie voor buitenland sche zaken van de nationale ver gadering heeft zich op 26 Dec. uit gesproken voor ratificatie van Bretton Woods, doch den wensch te kennen gegeven, dat Frankrijk een grooter aandeel in het stabili- :atiefonds zal krijgen. In het wetsontwerp betreffende de vordering van Fransche activa in het buitenland wordt de regee ring gemachtigd om over te gaan tot vordering van bezit aan goud, buiteni valuta en buitenl. aan deelen, alsmede activa in het buitenland, toebehoorende aan per sonen van Fransche nationaliteit, die hun woonplaats hebben in Frankrijk; Algerie of een gebied vallende onder den minister van koloniën. De devaluatie is een gevolg van de sterke stijging, welke het prijs niveau in Frankrijk heeft onder gaan. De regeering heeft geen kans gezien het economisch leven voldoende onder controle te hou den. De békende spiraalbeweging hoogere prijzen, hoogere loonen heeft men in Frankrijk duidelijk kunnen waarnemen. In Frankrijk beliepen de loonen in April 1945 het vijfvoudige van 1939 tegen in België het dubbele. Dientengevolge waren de prijzen op een niveau aangeland, waarop het onmogelijk was met het buitenland te concur- reeren. Dit was oorzaak, dat een politiek van steunverleening aan den export moest worden gevoerd. Tot de scherpe prijsstijging in Frankrijk heeft ongetwijfeld het feit bijgedragen, dat aldaar geen monetaire saneering is doorge voerd. Wel zijn ongeveer eind Mei, begin Juni de oude bank biljetten omgewisseld in nieuwe bankbiljetten, doch afgezien van het bedrag der niet ingeleverde biljetten (circa 8 10 pet. van de totale circulatie) is voor de oude circulatie een nieuwe van denzelf den omvang (bankpapier plus banksaldi) in de plaats gekomen. De bankbiljettencirculatie bedroeg midden Augustus frs. 444 milliard tegen frs. 589 milliard midden Mei, kort voor de omwisseling. Per 6 December jl. was reeds weer een totale bankpapieromloop van frs. 555 milliard bereikt. Een der leidende Fransche financieele dag bladen wees er dan ook kort ge leden terecht op, dat de omwis seling slechts een nuttig effect had kunnen hebben, indien evenals in België en Nederland was over gegaan tot blokkeering van een ge deelte van het ingeleverde oude bankpapier. Ook het belangrijke deficit van het budget van den Franschen staat heeft in sterke mate tot de uitbreiding van de bankbiljetten- circulatie bijgedragen. Voor 1945 wordt het deficit op frs. 230 5 257 milliard geraamd. De nationale schuld zou thans frs. 1800 milliard bedragen tegen frs. 1523 milliard op 31 Augustus 1944. Het zal thans zaak zijn, dat het deficit van de begrooting zoo gering mogelijk wordt gehouden en dat verdere loonsverhoogingen en prijsverhoo- girigen worden voorkomen. Daar de minister van arbeid half De cember verklaarde voorstander te zijn van een verhooging van de loonen vóór 1 Februari 1946, mag men niet al te optimistisch zijn. Met algemeene stemmen heeft de Fransche assemblée besloten, de financieele voorstellen van Bretton Woods goed te keuren. Generaal De Gaulle had voordien verklaard, dat het „moeitevol verkregen evenwicht tusschen de loonen en prijzen „ge handhaafd moest bliiven en dat Frankrijk bovendien moet exportee ren. Vervolgens nam de assemblée de regeerjngsvoorst.ellen tot devaluatie van den Franschen franc ln behande ling. Het 506 tegen 44 stemmen werd het wetsvoorstel aanvaard In de gehouden algemeene verga deringen van aandeelhouders van de Westlandsche-, Zuider-, Zuid-Hol- landsche-, Amsterdamsche- en Inter- communale Hypotheekbank en van de Residentie Hypotheekbank voor Nederland werden de balansen per 31 December 1944 en per 1 Januari 1945 en de verlies- en winstrekeningen over 1944 goedgekeurd. Alle op de agenda's voorkomende voorstellen waaronder bij de Intercommunale Hypotheekbank en bij de Residentie Hypotheekbank voor Nederland het voorstel tot ontbinding der vennoot, schap, ziin met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende commis sarissen werden herkozen. De gezamenlijke brutowinst over het jaar 1944 bedraagt f 852.989 (1,249.680),. Op diverse rekeningen is in totaal afgeschreven f 248,278, ter wijl aan de reservés werd toegevoegd f 418,554. De gezamenlijke reserves worden daarmede gebracht op f 10,119,349 (10,714,154) (na aftrek van hetgeen de balanswaarde der door de Westlandsche overgenomen aandeelen in andere hypotheekbanken meer bedraagt dan 100 procent), on gerekend de reserves voor te betalen belastingen ad f 396,000. Het dividend op de aandeelen Westlandsche Hypotheekbank werd bepaald op f 20 (f 25) per aandee' van f 2500 met 10 procent storting f 8 (f 10) per bewijs van vier aan deelen van f 250 met 10 procent stor ting f 2 (2.50) per aandeel van f 250 met 10 procent storting, terwijl het dividend op elk oprichter'bewijs werd bepaald op f 35.32 (f 47.18). Het dividend otl de aandeelen Zui- Men seint ons uit Londen: De verheffing van den 46-jarigen aartsbisschop van Westminster, dr. Griffin, tot den rang van kar dinaal is niet geheel onverwachts gekomen en werd door de katho lieke bevolking van Engeland met groote voldoening vernomen. Ook in niet-katholïeke kringen werd zijn benoeming echter warm verwelkomd. De „Daily Express" schrijft in een hoofdartikel: .Wel kom voor alle menschen van goe den wille in Groot-Britanr.;ë is het goede nieuws van den I:erst- kardinaal. Dr. Griffin zal de plichten van zijn hooge waardigheid met on derscheiding vervullen. In de lange reeks van kardinalen kan hij op één lijn gesteld worden met Newman en Manning". De Britsche pers heeft groote aandacht besteed aan het bericht van de creatie van 32 nieuwe kar dinalen door den Paus en vraagt bijzondere aandacht voor het feit, dat voor het eerst in vier eeuwen de Xtaliaansche kardinalen in het H. College in de minderheid zijn. Hieraan knoopt men beschouwin gen vast over de vraag, of de volgende Paus misschien eveneens van een andere dan de Italiaan- sche nationaliteit zal rijn. De verheffing van den aarts bisschop van New York mgr. Spellman tot kardinaal heeft evenals die van dr. Griffin de algemeene verwachting bevestigd. Spellman's reizen in oorlogstijd, zijn nauwe relaties met het Vati- caan, Roosevelt en Churchill en zijn groote invloed ln katholieke kringen der Vereenigde Staten maakten hem reeds lang een ze r waarschijnlijk candidaat voor den kardinaalshoed. Ook in Protestantsdhen kring ziet men de geweldige gevaren, welke voor ons volk zijn gelegen in de levenshouding van zoovelen in dezen na-oorlogschen tijd. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in de onder haar ressorteerende kerken Eersten Kerstdag daarover een Kerstboodschap doen voorle zen. Op de eerste plaats wordt daarin dankbaar erkend, dat bij velen een besef is geboren, hoezeer de geest, waarin wij gaan her stellen en bouwen beslissend zal zijn voor onze samenleving. Reeds veel goeds is gedaan en verkregen, maar, zoo vervolgt de boodschap o.m.: Des te meer ontstelt ons de ervaring dat breede kringen van ons volk zijn aangegrepen door een genotzucht, die, al is rij voor een deel als reactie op den door stanen nood te begrijpen, toch in wezen moet verklaard worden als een uiting van een bijkans bar- baarsche ondankbaarheid. Zijn wij nu al vergeten, uit welke geeste lijke en zedelijke dienstbaarheid wij werden bevrijd en voor welke dreigende verschrikkingen wij werden bewaard? Inplaats van het brood en het licht, het leven en het lichaam, den arbeid en de schoonheid, eerbiedig terug te ontvangen als even zoovele won deren, gaan velen, ook van de kin deren der kerk, daarmee o.m. op een eigenmachtige, willekeurige wijze, zonder deze ruimte, die wij herkregen om in vrijheid te leven, ook maar in het minst te laten ordenen door het woord en het gebod van Hem, Die ons nabij was in den nood en die zoo goed voor ons is geweest. De krampachtige drift, van het leven te halen wat ervan te halen is, die rich o.a. openbaart in een danswoede, welke den zin van de levensvreug de en de heiliging van het lichaam minacht, wijst duidelijk aan. dat wij in een tijd zijn gekomen, waar in het bijzonder noodig is, ons- zelven en allen ,die de oogen weer afwenden van het heil, aan ons volk bereid, toe te roepen: Ver geet toch geene van Gods welda den. Wij roepen een ieder, die ons hoort, maar allereerst ieder be lijdend lid der Kerk persoonlijk op. zich te bekeeren van deze grove ondankbaarheid en zich in dezen Kersttijd opnieuw te wenden tot den Heiland der wereld, tot den Koning der aarde. Het gaat er om, nu niet meer naar de begeerlijk heden der menschen, maar naar den wil van God te leven." der Hypotheekbank met 10 procent storting werd bepaald op f 5 (f 10) per aandeel, het dividend op de aan deelen Zuid-Hollandsche Hypotheek bank met 10 procent storting op t 1 (f 10) per aandeel, het dividend op de aandeelen Amsterdamsche Hypo theekbank met 20 procent storting op 12 (onv.). per aandeel en op de volgestorte aandeelen (inclusief de rentevergoeding over het onverplicht; gestorte gedeelte) op f 44 (onv.) pep; aandeel, het dividend op de aandee len Residentie Hypotheekbank voor- Nederland per aandeel met 35 procent ttorting op f 14 (onv.) en per aan-, deel met 10 procent storting op f (onv.). terwijl het dividend op de oprichtersaandeelen Zuid-Hollandsche en Amsterdamsche Hypotheekbank werd bepaald op resp. f 6.08 (f 10.34) en f 203.63 (f 173 091 per oprichter», aandeel. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1945 | | pagina 3