Het proces te Neurenberg Uitbetaling van grensgelden Politiek zonder Frankrijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. UITGIFTE van SPAARCERTIFICATEN Weerbericht Martin Bormann dood Omgekomen bij zijn vlucht uit de rijks kanselarij Sterfgevallen op de „Oranje" KOLENBONNEN AANGEWEZEN ONTSTEMMING OVER DE „GROOTE DRIE" De twee kolossen Door Canadees aangeschoten Overzicht der voor waarden 1 Mark is 26V2 cent NIEUWE BONNEN Uitgifte begint 15 Feb. a.s. tegen den koers van 100 Nog één nacht vorst H.M. de Koningin Gevaarlijk bakmeel Spoorbrug bij Culemborg Ook open voor weg verkeer Nieuwe hoofdaalmoezenier R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. KuJjpers Hoofdred.Mgr Dr J Wltlox Alg. Redacteur: H. A Paalvast Drukker: m N.R.C N.V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W/IW 6Sale JAARGANG No. 19900 DONDERDAG 3 JANUARI 1946 A.bontn ementsjpr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68904 Advertentie» 15 ets per mm. Te Neurenberg is. na hel Kerst reces. gisteren hel proces herval tegen de twee en twintig. Opnieuw werden talrijke bewijsstukken door de aanklagers te berde gebracht, o.a. een van Hitler afkomstige order, waarin bevolen werd, dal alle manschappen van Britsche overvalcommando's. welke in Euro pa of Afrika in de macht van Duitsche troepen zouden vallen, afgemaakt moesten worden, ook al waren 't soldaten in uniform. Ot zulke manschappen aan land waren gekomen uit schepen, vlieg tuigen of per parachute mocht ten aanzien van de uitvoering van deze order geen verschil maken. Zelfs wanneer zij zich zouden willen overgeven, mocht in principe niet van deze order worden afgeweken Een ander document onthulde een en ander over folteringen, welke op gevangenen, die geen verklaringen wilden afleggen, moesten worden toegepast Het verdere verloop van de zitting bracht velerlei bezwaren de getuigenissen tegen Kalten- brunner Hij zou op het laatst machtiger zijn geweest dan Himmler. Bertus Gerdes, die verschillende functies heeft be kleed gedurende den oorlog en tenslotte algemeen leider van de SS in Beieren werd, deelde mede. dat Kaltenbru-nner o.m. ue vernietiging van alle inwoners der concentratiekampen op het oog had, toen de toestand voor het Duitsche leger hopeloos was geworden. Kaltetibrunner wilde met bommen en vergif opereeren. ter bereiking van dat doel. Martin Bormann dood. Intusschen meldt Reuter, dat Martin Bormann, de onvindbare, dood is. Maanden en maanden werd in heel Duitschland jacht gemaakt, om zijn evenlueele schuil- Elaats op te sporen en hem op de elclaagdenbank in de rechtszaal van Neurenberg ie brengen. Giste ren heeft de contra-spionnagedienst van het Engelsche leger bekend gemaakt, dat dezen misdadiger hot hoofd werd afgerukt, toen hij indertijd trachtte te ontsnappen uit den bunker onder de "riks- kanselarij. waarin oo dat oogenbl'k Hitier en eenige andere leiderde figuren verbleven. De tank, waar mede Bormann de vlucht nam. vloog in de lucht en de inzittende kwam om het leven Engelsche autoriteiten hebben ter zake verklaringen bestudeerd, afgelegd door twee getuigen, die onafhankelijk van elkaar een relaas gaven, dat in alle onderdeden klopt De indentiteit dezer getuigen heeft men niet bekend gemaakt, doch zij worden ter beschikking gehouden, zij het niet door de westeliike geallieerden. Het is zeer waarschijnlijk, dat beide getuigen behoorden tot het laatste convooi. dat de kanselarij verliet. De dertig personen die bij Hitler in den bun ker waren, hadden een plechtige eed gezworen, den dood te zoeken aan 's Fuehrers zijde, doch'niet zoo dra waren de lijken van Hitier en Eva Braun verbrand, of zij tracht ten uit de kanselarij achter tanks te ontkomen Het feit. dat ook Bormann zich bij de „zelfmoordgroep" in de rijks kanselarij bevond, werd het eerst onthuld door Hanna Reitsch, de aviatrice, ctie het laatste vliegtuig uit Berlijn vloog. Toen de „Oranje" te Port Said arriveerde, waren er van de pas sagiers reeds zeven aan boord ge storven. De passagiers hebben daarop een telegram aan de Ned. regeering gezonden, met het ver zoek. het schip, in verband met den ernstigen toestand van vele pa tiënten, ineens naar Nederland te laten doorvaren, in plaats van het eerst Southampton te laten aan doen. In het tijdvak van 4 tol en met 19 Januari a.s. dienen de bezitters van een bonkaart T - 509 en T 505 de daarop voor komende bonnen 47 en 49. bij hun leverancier in te leveren, op elk waarvan zoo spoedig mogelijk een eenheid voorra dige brandstof zal worden ge leverd. De klantenbinding blijft gehand haafd, zoodat het met is toegestaan van brandstoffenhandelaar te ver anderen. Aangezien de voorraden bij de brandstoffenhandelaars ge ring zijn en bovendien nog niet iedereen op de bonnen 45 en 46 is bevoorraad zal prompte levering °P *0 1.hans eengewezen bonnen 47 lijk zijn* het algemeen niet moge- Er is reeds eerder op gewezen, dat aan verzoeken om levering vari gewilde soorten, zooal.9 anthraciet, eierkolen, parelcokes en dergelijke, niet altijd gevolg zal kunnen wor den gegeven, omdat groote hoe veelheden andere soorten voor huisbranddoeleinden moeten wor den ingezet, ten einde het in het vooruitzicht gestelde rantsoen te kunnen verstrekken. Zelfs heeft het ■Kijkskolenbureau zich genoodzaakt genen hoeveelheden Amerikaan- sche kolen voor huisbranddoelein- aen m te deelen. Ten einde den Verbruiker in staat te stellen, deze vrij veel gruis bevattende kolen op de meest effectieve wijze te benut ten, zullen binnenkort hiervoor stookadvdezen worden gegeven. Het effect van de geweldige bunker-ontploffing achter de Frederiks-kazerne te 's-Gravenhage. Het terrein bezaaid beton-blokken en waar de bunker was een gat van ongev. 25 M. diep Een groot deel der Fransche pers is bitter, is verbitterd over 'net- geen zich op en rond de confe rentie van Moskou heeft afge speeld, en deze stemming weer spiegelt ongetwijfeld de gedachten en gevoelens in de officieele krin gen te Parijs. Intusschen was het niet zoozeer het communiqué, dat de Franschen ontstemde als wel het feit, dat over belangrijke Europeesche pro blemen. welke ook voor Frankrijk van het hoogste gewicht zijn, wordt beslist, zonder dat de Fransche regeering wordt gehoord of haar belangen kan verdedigen. De „Libération" vertelt, dat in den ministerraad, waarin Frank- rijks houding tegenover de be sluiten van Moskou moest worden vastgesteld, een felle gedachten- wisseling tusschen de Gaulle en zijn minister van buitenlandsche zaken Bidault ontstond. Bidault zou een verzoeningsgezinde poli tiek hebben voorgestaan met het argument: „wij kunnen onze di plomatieke positie niet in gevaar brengen door onze oppositie te ver stijven"; waarop de Gaulle on middellijk zou hebben gereageerd met de woorden: „wij mogen Eu ropa's politieke reconstructie niet doen plaats hebben zonder Frank- rijks deelneming. Wij vragen niet, dat wij toestemming krijgen om de vredesverdragen met de Bal kanvolken mede te onderteekenen, doch wenschen als minimum deel neming aan de voorbereiding er van." Wat in deze formuleering en in de redevoeringen, welke door de Gaulle worden uitgesproken, tame lijk voorzichtig, ofschoon duidelijk genoeg wordt gezegd, kan de Fran sche pers scherp uitdrukken. En dan komt men tot dezen zin uit de socialistische „Populaire": „de vre de. welken men ons bereidt, is geen vrede van alle volken, doch een vrede van de Groote Drie-dic tatuur". Andere bladen gaan nog een stapje verder en spreken van de dictatuur der groote twee: de Vereenigde Staten en Rusland. Voorloopig. meenen zij. zit Enge land nog in dit politieke concern maar de tijd is niet meer verre, dat ook het Britsche Rijk als een tweederangsmogendheid wordt be handeld. Op dat oogenblik heeft Europa zijn positie in de wereld verspeeld: het zal financieel en economisch snel de gevolgen daar van ondervinden en in zijn wel- vaarts- en levenspeil duurzaam diep omlaag worden gedrukt. Dat dit gevaar inderdaad bestaat, wordt in Engeland allerminst ge loochend. De sensationeele rede, waarin Churchill onlangs verklaar de, dat ock Engeland een tweede rangs mogendheid is geworden en Gisterenmldag Is in de Reguliers dwarsstraat te Amsterdam een 13-jarige jongen, die op de tree plank van een geparkeerden mili tairen wagen stond, door een Canadees vanuit een huis in zijn onderbeen geschoten. De politie stelt een nader onderzoek in. zijn toekomst slechts door een aanleunen aan Amerika kan ver zekeren, was op denzelfden ge- dachtengang gebaseerd. We staan nu eenmaal voor het feit, dat er twee kolossen in de wereld be staan: de Vereenigde Staten en Rusland; China is in bijna alle op zichten nog te zwak cm zijn der de in de toekomst wellicht eer ste plaats op te eischen. Deze twee kolossen willen nu hun po sitie ten volle uitbuiten: men kan dit onbillijk en erger nog, onver standig achten, maar aan de juist vermelde realiteiten valt niet te tornen. Het eenige, wat men kan doen, is naar de middelen zoeker om tusschen de twee grooten een zelfstandige en onafhankelijke po sitie te kunnen handhaven. We twijfelen er niet aan. dat in de tusschenperiode die van den overgang van chaos naar ordening het goed kan zijn de rigiede houding van een de Gaulle aan te nemen, om te redden wat te red den valt. Maar tegelijkertijd zal men toch zijn gedachten moeten richten op een nieuwe, meer sta biele situatie, ook al valt het vaak moeilijk oude posities en voor rechten te moeten opgeven, en dat zonder doelloozen strijd te voeren. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat een regeling Is getroffen, waarbij onder bepaalde voorwaarden het Nederlandsche geld en de tegenwaarde van het vijandelijk geld, dat door repa- trieerende Nederlanders aan de grens werd ingeleverd, kunnen worden uitbetaald. Belanghebben den kunnen zich daartoe wenden tot den Inspecteur der belastingen van de laatste woonplaats vöör hun vertrek naar het buitenland. Daarbij moet worden overgelegd een verklaring van bet geweste lijk arbeidsbureau (c.a. bijkan toor), waaronder de laatste woon plaats vöör het vertrek naar het buitenland ressorteert, ook mdien belanghebbende niet door bemid deling van het arbeidsbureau in het buitenland werd tewerkge steld. Uit deze verklaring moet blijken, dat belanghebbende naar het oordeel van den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau niet geacht kan worden zich aan te werkstelling in het buitenland te hebben onttrokken. Verder moet in de verklaring het bedrag ver meld zijn, dat belanghebbende naar het oordeel van genoemden directeur van eijn aldaar verdiende loon kan hebben overgespaard. Tevens moet een door den P.O.D. van de laatste woonplaats afgege ven verklaring van politieke be trouwbaarheid worden overgelegd. De tegenwaarde van de aan de grens ingeleverde rijksmarken zal Voor de eerste helft van de tweede periode 1946 (6 tot 19 Jan 1946) Élk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601. 542, 543 200 gram bloem. 544 400 gram suiker 545 50 gtram thee 546 125 gram boter. 547 250 gram margarine. 548 100 gram vet. 549 100 gr. kaas. V 07 100 gr. versnaperingen. T 07 X 07 2 rantsoenen tabak. 2 rantsoenen tabak. BONKAARTEN KD. KE 601. 637, 638 200 gram bloem. 639. E 51 250 gram rijst. 640 500 gram suiker. 641 250 gram boter. 642 125 gram margarine. 643 100 gram kaas. De bonnen voor brood, melk, vleesch en aardappelen waren ons vanmorgen nog niet met zekerheid bekend. In -e Staatscourant van 2 Jan. 1946 is gepubliceerd de beschikking van den Minister van Financiën betreffende de voorwaarden voor de uitgifte van schatkistbiljetten onder den naam van Spaarcertifi- caten, welke als volgt luidt: Artikel 1. Onder den naam Spaarcertificaten worden onder dagteekening van 15 Februari 1946 schatkistbiljetten aan toonder uit gegeven tot een nader vast te stel len bedrag. Artikel 2. De Spaarcertificaten zijn groot 100 en hebben een looptijd van vijf jaren. Zij dragen een rente van 2% per cent 's jaars, welke rente betaal baar is op vijf zich aan de biljetten bevindende coupons, elk ten be drage van 2,50, waarvan de eerste verschijnt 15 Februari 1947. Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt: Verwachting tot Vrijdagavond: Plaatselijk matilgje vorst des nachts, overdag lichte vorst of om het vriespunt. Overdrijven de wolkenvelden of mistbanken in het Noorden en midden des landsi Geen neerslag. Aan de kust matige wind uit Zuidelijke richtingen. Algemeene vooruitzichten: De vorstperiode zal geleidelijk een einde nemen. Waarnemingen te Rotterdam van hedenmorgen 11.30 uur. Barometerstand: 777.6 mm. Windrichting: O.Z.O kracht 3. Temperatuur: 1.6° C. Weersgesteldheid: onbewolkt. Maximum-temperatuur (voorgeko men tusschen 8 u. gisteren en 8 u. hedenmorgen)2.4° C., minimum 5.49 C. Zij worden uitgegeven tegen den koers tan 100 percent. Artikel 3. Uitsluitend natuurlijke personen kunnen op de Spaarcer tificaten inschrijven. Zij kunnen het bedrag hunner deelneming betalen, behalve met vrij geld, tot een maximum be drag van 300 per op hun naam staande geblokkeerde rekening, uit hun tegoed op die rekening. Artikel 4. De Spaarcertificaten worden uitgegeven door den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam en zijn verkijg- baar door bemiddeling van de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Ef fectenhandel) en de bedrijfsgroe pen Handelsbanken, Landbouw- eredietbanken en Spaarbanken. De bestellingen kunnen van 15 Januari 1946 tot een nader te bepalen datum bij den Agent van het Ministerie van Financiën worden ingezonden. De Agent kan zonder opgaaf tan redenen weige ren aan een bestelling te voldoen. De te betalen bedragen moeten vóór of op 15 Februari 1946, vóór 12.30 uur, op de rekening van dien Agent bij de Nederlandsohe Bank zijn bijgeschreven Artikel 5. De aflossing van de Spaarcertificaten zal geschieden 15 Februari 1951 tot den parikoers bij de Nederlandsche Bank (Hoofd- bank, Bijbank en Agentschappen). Artikel 6. De Spaarcertificaten zullen tot hun nominaal bedrag in betaling kunnen worden gegeven ter voldoening van vermogensaan- wasbelasting, vermogensheffing en succssierechten. Artikel 7. Aan de leden van de Vereeniging voor de Effectenhan del (bedrijfsgroep Effectenhandel) er. de bedrijfsgroepen Handelsban ken, Landbouwcrediebbanken en Spaarbanken wordt ten laste van 's Rijks Schatkist een provisie toe gekend van 0,4 percent van het bedrag der certificaten, dat door hun bemiddeling is geplaatst. Artikel 8 Ter zake van de uit gifte van de Spaarcertificaten is geen effectenzegel en geen beurs- belasting verschuldigd. worden berekend tegen den koers van 1 r.m. 0.265, welke go- lijk is aan de koers van de mar ken, welke door de geallieerd# legers in Duitschland in omloop zijn gebracht. (Z.g. bezettings marken). Voor gerepatrieerde schip- .ers is een eenigszins afwijkend# regeling getroffen. Dezen kunnen zich voor inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Particuliere Rijnvaart-Centrale of tot het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Zij, die zich reeds eerder met een verzoek tot den inspecteur der belastingen hebben gewend, op welk verzoek door dezen nog niet of afwijkend werd beschikt, kun nen hun verzoek met inachtne ming van het bovenstaande her halen. Bovenstaande regeling geldt niet voor de aan de grens ingehouden „bezettingsmarken". Voor de uit betaling der tegenwaarde van deze marken, zal evenals voor de uit betaling der tegenwaarde van an dere niet-vijandelijke gelden bin nenkort een afwijkende regeling worden bekend gemaakt. De ontvangstbewijzen etc. welke reeds aan het Ministerie van Fi nanciën werden ingezonden, zul len zoo spoedig mogelijk worden geretourneerd. Naar wij vernemen, is H.M. da Koningin voornemens in den loop van deze maand een bezoek t# brengen aan Leeuwarden Er zijn de laatste weken na het gebruik van zelfrijzend bakmeel verschillende personen onwel ge worden. Dachten velen, die on passelijk werden, aan een of ander toeval, anderen zijn ernstig onge steld geworden. Zelfs is er ..een maal een geval met doodelijken afloop geweest. Dientengevolge zijn er medici bij deze affaire te pas gekomen, die terstond vergif tiging constateerden. Een direct ingesteld uitgebreid onderzoek wees uit dat zelfrijzend bakmeel de oorzaak van het euvel was. Het bleek, dat een fabriek door een fout bij de levering van de grond stoffen bii verwissing een verkeerd rijsmiddel, n.l. natrium fluor sili caat had ontvangen en dit had verwerkt- Door dit mengsel ont staat de giftige fluor waterstof, waartegen de eene mensch beter kan dan de ander. Toen men de oorzaak had opge spoord heeft men aanstonds de noodige maatregelen genomen en alle voorraden van het meel bij de winkeliers geblokkeerd. Het pu bliek wordt intusschen aangeraden voorloopig geen zelfrijzend bak meel te gebruiken. In Rotterdam zijn niet zooveel gevallen voorgekomen. In Den Haag en Gouda echter vrij veel, terwijl ook de Lekstreek verschei dene gevallen meldde. In aansluiting aan het boven staande kunnen we nog mede- deelen, dat alleen bij bakmeel van het merk „Banier" bovenbedoelde noodlottige vergissing heeft plaats gehad. En dan geldt dit bijna zeker nog alleen voor bakmeel, dat na 17 December aan de winkeliers is afgeleverd. Intusschen zijn al de voorraden, welke eenigszins verdacht zijn, door den Keuringsdienst van Waren geblokkeerd. Deze dienst zal uitzoeken, wat daarvan goed of slecht is. Van de spoorbrug bij Culemborg werd een baan Voor spoorwegver keer reeds in gebruik genomen. Het andere gedeelte der brug zal ver moedelijk met ingang van 17 Ja nuari voor het wegverkeer worden opengesteld. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft benoemd tot hoofdaalmoe zenier van de Katholieke Jeugd beweging in Nederland, de Jeugd organisatie van de mannelijke jeugd beneden 17 jaar, rector A. Verhoeven te Eindhoven, Hiermede is voorzien in de vacature, ontstaan doordat dr. A. C. Ramselaar onlangs werd be noemd tot president van het aarts bisschoppelijk seminarie te Apel doorn. De nieuwe hoofdaalmoezenier, een neef van mgr. dr. Verhoeven in Den Haag, was tot voor kort kapelaan in de St. Stephanus- parochie te Nijmegen, waar men dezen in alle opzichten zoo fijnen en talentvollen priester zeer oa>- gaarne zag vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1