.Welkom aan gerepatrieerden sra-At-ttE Het taaie Britsche imperium Nieuw werk van Charles Vos DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. f En een oproep tot blijvende medewerking „Oranje" arriveert te Southampton SPOEDIG VOEDSEL IN OVERVLOED Amerik. deskundigen herzien hun meening Vertrek van dr. van Mook uitgesteld Accoord in China Gen. van Oyen vroeg inderdaad ontslag GEVAREN VAN ALLE KANTEN Moord in Cairo Zoon van onaer-minister de moordenaar „Atlantis" te Amsterdam Encycliek „Quemadmodum" Djokjakarta zetel der „beweging" R'dam Giro 9095 Directeur Joh. Kuijperi. Hoofdred.: Mgr. Dr J Wltlox- AJg Redacteur: H. a Paalvaat. Drukker: N.R.C N.V. Gltg. v. A. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1946 68sie JAARGANG No. 19903 A.bonmementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand f 0.26 p. week Tljcf. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. H.M. de Koningin heefi Zondag avond tot gerepalrïeerden uit Ned.-Indië en tot de uit gevangen kampen teruggekeerden haar aan gekondigde radiotoespraak gehou den, waarin zij o.a. zeide: Hartelijk welkom heel ik u, landgenoolen, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijl ▼oor ons in Nederland de verper soonlijking van hetgeen geleden is drie en een half jaar onder den hiel van den meedoogenloozen Aziatischen overweldiger en van de daarop gevolgde geestelijke en lichamelijke martelingen na den ▼al van Japan. Met open armen ontvangt u het veilige, gastvrije Nederland, dat u zeker alles zal geven, wat het te geven heeft. Wij allen hier wenschen u toe rust en «vroedio herstel van krachten. Vol eerbied en oewondering zijn Wij voor uwe onoverwinlijke geest kracht, taaiheid en volharding in tijden van vernedering en smaad, aldus richtte H.M. zich tot de uit Indië gerepatrieerden. En tot hen, die eerder van elders en langs anderen weg het vader land hebben bereikt, soms na lange omzwerving en moeizamen reis, de vrouwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van concentratiekamp en gevangenis hebben doorstaan of wel zij, die Sn het vaderland door deze hel zijn heengegaan, zeide de Ko ningin: Ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe langzaam uw geknakte gezondheid Uiw uitgeteerd gestel zich weder oprichten en hoe gij meestentijds nog steeds het beeld van al die verschrikkingen in u omdraagt. Maar ik weet ook. hoe gij bovenal, door de diepten van uw geestelijk Jijden heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij u keert naar de toekomst om met nieuwen moed een nieuw leven aan te durven. In een tijd, als waarin wij thans leven, kimmen wij uw voorbeeld en de kracht, die van u uitgaat als strijder en strijdster, niet missen, willen wij een nieuw en beter vaderland bouwen. Wij hebben ieder van u noodig, onver schillig of gij weer tot werken in staat zijt of nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziekbed. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die u bezield heeft en de geest kracht, die gij aan den dag gelegd hebt tijdens de verschrikkelijke jaren die achter ons liggen, geeft u opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor het vaderland. Met hart en hoofd geheel vervuld met dit levensdoel, zal opnieuw geluk uw leven binnenstroomen en God geve u daarbij innerlijke rust en vrede. Met trotsche voldoening wendde H.M. zich vervolgens naar onze dappere strijders te land, in de lucht, ter zee en bij de koopvaardij van wie veel geestkracht en moed gevraagd wordt om de gevolgen, die de oorlog voor hen met zich heeft gesleept, voor het verdere leven te dragen, die hetzij gewond werden in den strijd, of wel als gevangenen en daarmede gepaard gaande ellende hebben moeten verduren. Hun allen nep zij toe: „Wij heb ben ook u noodig. Vervult uwe roeping, bouwt allen mede. gees telijk en ook stoffelijk aan het nieuwe rijk Tenslotte sprak H.M. tot aile Nederlanders het volgende: Wij zijn aan onze driekleur, die ons in deze jaren zoo dierbaar is ge worden. verplicht te too non, dat het. ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegenover al deze vrouwen en mannen die het beste gaven voor Nederland, voor ons rijk en voor ons. Het is onze eere plicht hen niet teleur te stellen Met 1271 geëvacueerden uit Indië. Te Southampton Is aangekomen het hospitaalschip „Oranje" met KÜiAhw aan boord 1271 Ned. geëvacueerden 1 uit Indië, waarvan de helft zieken. De zieken lijden hoofdzakelijk aan de typische kampziekten, als bij voorbeeld hongeroedeem. Verschil lende van hen moesten aan boord speciaal worden gemasseerd om weer te leeren loopen. De medische verzorging is uit- i stekend. De helft van het personeel i is Nederlandsch. de helft Engelsen. De passagiers, die te Batavia en dei£undigen, die^Ttw^rS S&S' hebben voorspeld, dat er "na den oorlog over de heele wereld voor- loopig een voedseltekort zou blij ven bestaan, moeten hun meening horz en. In plaats van een tekort zal er zelfs spoedig een overschot aan voedsel omtsiaam. Naar Kenneth Pipe uit Washing ton meldt, zullen de Amerikanen dit ïaa-r waarschijnlijk reeds meer en beter eten dar ooit te voren. Het Amerikaansche departement Van landbouw meldt het volgende Over de nationale voedselpositie: „Van de meeste voedselsoorten zijn overvloedige voorraden t- verwachten.... Meer ijs, kaas, ge condenseerde en gevaporiseerde melk room. geconserveerde groen ten en versahe en bevroren visch zullen beschikbaar komen. Eieren en melk Zullen in overvloed ver krijgbaar blijven. Kip, kalkoen, versch fruit en versche groenten, bevroren en gedroogd fruit, aard appelen en graanproducten zullen ©ncwijzigd te koop zijn. De voorraden van bepaalde soorten vleesch en vet (met uit zondering van boter) zullen groo- uer zijn dan vóór den oorlog. De suikerpositië zal waarschijn lijk verbeteren". _I" d*j Vereenigde Staten zal er en visch In blik. De vwi-rad™ daarvan zullen misschien groot genoeg zijn om aan de vra te voldoen. De Amerikaansche deskundiger zijn van meenimg, dat, mdien er een voed selaverschot is in de Ver eenigde Staten, ex ook in het ge heele Noord-Amerikaansche eon- cu?1* ?.en overschot zal ontstaan, eel beschïSi er oyofvloedig voed- en de 'res ^Tv7Jln Engeland (Ster! TaSn^'hX'' op het SSik in aangezien het toegenomeS^ ver-' bruik na den oorlog reeds thans begint te dalen. Vooral aam tarwe en andere soorten graan zullen er overschot ten ontstaan. In 1946 zullen deze gretig worden aangekocht door andere landen, die hun productie tijdens den oorlog hebben ver minderd. Maar als in die landen vSit iüfkpuw normaal wordt her- rullen3 vraag afnemen en dan land reizen. De eerste groep ver trekt. tezamen met de tweede groep van de „Nieuw Amsterdam', aan boord van de Engelsche „Alman- zora" De tweede groep vertrekt vermoedelijk aan boord van het Engelsche hospitaalschip „Atlantis' Tijdens de reis van Indië naar Engeland zijn 14 zieken overleden. In zee werd bijgezet Pater van Puyk uit Dongen, terwijl ook overleed een kapitein de Vries, reden waar om de Nederlandsche vlag van de ..Oranje" bij aankomst halfstok hing Het vertrek van dr. van Mook naar Ned.-Indië is opnieuw' uit gesteld en thans bepaald op Zater dag 12 Januari. Voordien begeeft de It. gouv.-generaal zich nog naar Londen voor het voeren van be sprekingen met den Ned. ambas sadeur, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen. Ch. Vos. Koningsfiguur van een Kerstgroep Detail (hout). Naar Reuter uit Tsjoengking seint, werd aldaar officieel bekend gemaakt. dat de kwomintang iregeeringspartij) en de comm nisten tot overeenstemming zijn gekomen over de „procedure tot het beëindigen van vijandelijk heden en het herstel van de ver bindingen." Ned. militaire kringen te Bata via hebben bevestigd, dat luite- nan-generaal van Oyen aan H. M. de Koningin inderdaad zijn ontslag heeft gevraagd, omdat hij het niet eens kan zijn met de politiek der Ned. regeering. De tegenwoordige chef-staf, generaal Uhl, heeft ver zocht, op pensioen te worden ge steld en binnen korten tijd kunnen nog meer ontslagaanvragen in hooge Ned.-Indische legerkringen verwacht worden. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat kolonel S. H. Spoor, die op het oogenblik in Nederland verblijft, generaal van Oven zal opvolgen. De Ned.- Indische legercommandanten won den steeds door H. M. de Koningin benoemd. Het Britsche Imperium heeft zich ook in den tweeden wereld oorlog schitterend gehandhaafd; alle nazi-illusies over een ineen storting van dit machtige wereld rijk hebben evenals zoovele Hitle- riaansohe concepties slechts tot Duitsche ontgoochelingen geleid. Met uitzondering van Ierland zijn alle gebiedsdeelen van het Rijk vrijwillig ten oorlog getrokken; en de bijdragen, welke zij zoowel in menschen als in materialen en geld hebben opgebracht, waren een uiterst belangrijke factor voor eindoverwinning en wonderbaar lijke zegepraal. En toch is Engeland ook volgens de erkenning van Churchill, Eden, Bevin en vele andere prominente Britsche figuren, niet meer wat het nog in September 1939 was: een der Grooten. Om zich in zijn posi tie te kunnen handhaven, heeft he! anderen noodig. Nominaal wordt het nog tot de Groote Drie gere kend, maar op de conferentie van Moskou heeft Bevin ervaren, da' vooral Rusland weinig rekening meer houdt met de Engelsche be langen, wenschen en bezwari Zoowel in het Nabije Oosten als op den Balkan heeft Engeland zwaarwichtige concessies moeten doen, zonder dat het veel terug ont ving: de tegenvoordeelen gingen naar Amerika. Zoo staat Engeland, dat van Juni 1940 tot Juni 1941 al leen in den strijd tegen nazi- Duitsohland stond en door zijn be wonderenswaardige taaiheid de grondslagen voor de zege heeft ge legd. op dit oogenblik arm in de wereld. Arm en berooid. Want het heeft eerst voor den aankoop van zijn oorlogsmateriaal al zijn tegoe den in het buitenland moeten of feren: men kent de beruchte cash and carry-formule contant: beta len en zelf met alle risico's balen Slechts toen Engeland niets meer bezat en het dreigende gevaar bestond dat het den strijd zou moe ten opgeven, trad de leem- en pacht wet in werking, want een versla- een Engeland beteekende tevens de nazi-overheerst1 e---- a~,„ rika Toch houdt het Engelsche wereldrijk nog steeds: maar er zijn duidelijke teekenen. dat het zwaar tepunt zich van de Britsche eilan den begipt te verwijderen. De groote dominions Canada. Zuid- Afrika en Australië hebben zoo'n geweldig aandeel in den oorlog op zich genomen, dat hun wereld- prestige nauwelijks meer voor dat van Londen onderdoet, en daaruit zullen consequenties moeten wor den getrokken. Maar het groote gevaar dreigt van elders, uit Britsch-Indië, uit de geheele Ara bische wereld, en ten slotte van Rusland. In Azië is Japan ver nietigend verslagen, maar andere gebieden hebben de Japansche pro- paganda-stunt: Azië voor de Azia ten overgenomen; en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat Mos kou, het devies van Lenin getrouw, dat Europa slechts in Azië kar. worden overwonnen, het vuur van verzet en opstand krachtig aan wakkert De Arabische, a.wz ,ue Mo- hammedaansche wereld, bijna ge heel Noord-Afrika en practisch de geheele Zuidelijke helft van Azië bestrijkend, voelt zich sterk en solodair Zij vormt een macht, welke tot dusverre bovenal met Engeland sympathiseerde, wijl En geland machtig was; en als zoo danig beteekende zij een geweldige macht achter het Britsche Impe rium; niet steeds volkomen be trouwbaar, maar daartegenover stond, dat de Britsche diplomatie die der Arabische wereld verre overtrof en dat Engeland geweldig rijk was. Maar nu vindt Engeland in al die gebieden het machtige Rusland tegenover zich, vaak ach ter de schermen, maar heel vaak ook openlijk: in Turkije, in Perzië. in Egypte en nu weer !n den Liba non, terwijl Rusland ook in het midden van Noord-Afrika vasten voet wil krijgen door zijn onver biddelijke eischen inzake Tripol; De positie van Engeland is niet hopeloos, mits het voet bij stu houdt, gelijk de Gaulle voor eei centraal bestuur in Duitschlanc heeft gedaan; maar moeilijk is zi wel, gelijk zij dat was in de dage: van Oostenrijk, het Sudetengebiec' en Tsjecho-Slowakije. Die pijnlijke evenementen zijn intusschen nie zonder leerrijke lessen voor Lon den gebleven De vroegere Wafdistische mi nister van financiën Amen Os man Pasja werd Zaterdagavon;. in een der straten van de bin nenstad van Cairo ernstig ge wond door geweerschoten. De getroffene werd naar een zie kenhuis overgebracht, waar hii is overleden. De Egyptische legeering heeft een belooning van 5000 pond uitgeloofd voor inlichtingen, d.e leiden tot de arrestatie der p- n o De tweede groep repatrieeren- den uit Indië is aan boord van het hospitaalschip „Atlantis" te Am sterdam aangekomen. Zij bestond uit 685 personen, waaronder 400 eken. den zijau er overschotten goor, •5-fnoTTWT,s (jg yjj, waarvoor' ontstaan, Rome, 5 Januari. (Ro.) Z.H. de Paus heeft een encycliek „Quemad-modum" uitgegeven waarin de aandacht wordt ae- vraagd voor het lijden van duizenden kinderen, die door zijn. VUn alles beroofd de°ehHi Vader herinnert aan rfntb h,^langstelling. die de ^er eeuwenKerk den loop als materfeel IZTd gehad heeft. %r%TZnt werk, dat reeds gedaan is maar de nooden der kinderen Zijn zóo groot dat een intense activiteit ten bate van het kind nu geboden is. De Limburgsche beeldhouwer Charles Vos heeft een uitgebreide Kerstgroep in hout gesneden voor de kerk van St. Servaas te Maas tricht. Het is een geschenk van de parochie aan haar herder, waartoe besloten werd toen deken Ingen- dael uit het gijzelaarskamp was teruggekeerd. Charles Vos heeft er ruim twee jaar aan gewerkt en met de figu ren van de Drie Koningen, waar van de gipsmodellen al eerder dienst hebben gedaan, maar die nu voor het eerst in de voorgeno men uitvoering konden worden geplaatst, heeft de kunstenaar aan zijn opdracht voldaan. Toch is het niet uitgesloten, dat aan dit in drukwekkend ensemble later nog beelden zullen worden toege voegd. Met de zeer expressieve figuren van de Drie Koningen twee met naar het semietische neigend type, de derde volgens de traditie een neger, in dit geval een geestig getroffen karakter heeft Char les Vos een artistiek hoogtepunt bereikt. Het wordt echter nog overtroffen door een staanden Engel met banderol, een knaap. ,^f Tnet gestulpte lippen argeloos werL Zlnj'?n Een meester-, werkje op zich zelf. Hierboven een der Drie Konin gen. tn aanbidding uitgestrekt op den grond Foto's J. Naseman, Maastricht) j v -qci is op Osman Pasja een moordaanslag gepleegd, maar dien keer wist deze politicus na een worsteling met zijn aanvaller.- te ontkomen. Osman Pasja speelde een vooraanstaande rol in de on derhandelingen over het Anglo Egyptische verdrag van 6 Novem ber 1936. Op 6 November 1944 werd de Britsche minister-presi dent, Lord Moyne, vermoord. De Egyptische minister-presi dent Ahmed Maher Pasja werd op 2 Februari 1945 na de Egypti sche oorlogsverklaring aan de as om het leven gebracht. Op 4 Juli 1945 werd de afgevaardigde dr. Taha Hofnahoui Elzomor vermoord In de laatste twee maanden wer den verschillende leden van de Britsche strijdkrachten gedood. Reuter meldt nader uit Cairo, dat de moordenaar van Osman Pasja, zekere Hoessein Tewlik, is gearresteerd. Deze Hoessein Tewlik is de twintigjarige zoon van Tew- fik Acihmed Bey, thans ondermi nister vam verkeer in Egypte Hoessein Tewfik is bekend' om zijn hevige anti-Britsche gezind- I Head. Zondag heeft de begrafenis van Osman Pasja plaats gehad. Ze werd door een diohte mensohenmenigte bijgewoond. Groepen der wafdisten trachtten de plechtigheid tot een demonstratie tegen de regeering te maken. Tien personen werden ge arresteerd en een politieagent ge wond, toen een groote menigte wafdisten Zondagavond demon streerde voor het ministerie van minister-president Nokrasji Pasja. Ch. Vos. Zingende Engel Detail (hout). Soekarno, „president" van de idonesische repu'blikeinsche re geering, dr. Mohammed Hatta, „vice-president" en dr. Amir Sja- rifoedin, „minister van veiligheid'', zijn vandaag te Djokjakarta, de historische stad van het nationalis me op Java, welke van heden af hun blijvend hoofdkwartier zal zijn, aangekomen. Mr. Soetan Sjahrir, „minister president", zal met de overige leden van zijn kabinet in Batavia, den zetel van de republikeinsd.e „reeeeriog", bhyven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1