HET WINNEN VAN DEN VREDE ADMIRAAL HELFRICH NAZI-PHILOSOPHIE laakt troepen in Indië De Europeesche steenkolen r steneev^- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Conferenties te Londen Wat te doen met de verslagen landen Kind geroofd en vermoord DON JUAN'S PLANNEN Kerk en staat in het toekomstig Spanje HET KARDINALAAT Wegens daden van agressie Een omvangrijk moord- program ErS han bur(?ers voor" HET ONTSLAG VAN GEN. VAN OYEN Russische atoombom? DE „ALMANZORA' TE AMSTERDAM NOG 55 TOLLEN De K.N.A.C. verzoekt opheffing s]„««h, j,s Internationaal controle-apparaat R'dam Giro 9085 Directeur: Joh Kuijpers Hooldred.Mgr Dr J Witlox. Alg Redacteur: H. A Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. CJltg v. d. Maas bode-Stichting. DINSDAG 8 JANUARI 1946 68ste JAARGANG No. 19904 A.bonmementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Ter algemeene oriënteering voor de op Donderdag a.s. beginnende eerste assemfolée van den nieuwen volkenbond, de Organisatie der Vereenigde Naties, hebben wij in een reeks artikelen in groote lij nen de voornaamste echter al leen de voornaamste politieke problemen geschetst, welke in den na- oorlogschen tijd de wereld in beroering houden. Daarmede zal de nog in eerste ontwikkeling zijnde organisatie voor vrede en welvaart van alle volken bij el- ken stap, welken zij voorwaarts wil zetten, voortdurend in contact en in botsing komen. Zooals bij den a liereersten aanvang reeds nu so wj et-Rusland niet zijn mi nister van buitenlandsehe zaken ter vergadering zendt, zooals prac- tisch alle andere landen hebben gedaan, maar een figuur van hel tweede plan; als stil protest tegen het feit, dat een deel der wereld aangelegenheden uit handen der Groote Drie wordt genomen om ze in die van de Vereenigde Naties te stellen. Ruslands booze bui, welke op de conferentie van Moskou be daard scheen te zijn, laait weer op, en zal als een sombere scha duw over de assemblée hangen. Er is echter nog één probleem dat den volken zware, de zwaar ste zorgen bezorgt: dat van de overwonnen, de verslagen landen Er zijn satelliet-stalen, welke de nederlaag leden: bun lot blijkt vooral beslist te worden op de ba sis van hun sympathie voor het communistische Rusland; zoodra Zij deze blijkens de verkiezingen effectief prijsgeven, worden zij weer fascistische" staten, waar tegen met woorden en daden word; gefulmineerd. Hongarije, Oosten rijk en Italië weten daarvan mee te spreken, vooral laatstgenoemd land. dat de laatste anderhalf jaar van den oorlog toch voor een aan merkelijk deel aan de zijde der ge allieerden tegen Duitschland mee streed en bovenal een ondergrond- sche beweging bezat, welke het nazidom onberekenbare schade hee't toegebracht. Dat Frankrijk' de klacht van Italië, dat het uit sluitend als verslagen land wordt behandeld, krachtig steunt, wijsl op een politieke lijn. welke de solidariteit van Europa ongetwij feld zal versterken. Maar het zwaar wichtigst en bij na onoplosbaar lijken het Duitsche en het Japansche probleem. En dit op zeer paradoxale wijze. Als binnenlandseh vraagstuk heeft men in Duitschland te kampen met het feit, dat er geen goed werkend bestuursapparaat meer is, terwijl wat Japan betreft de moeilijkheid juist lijkt., dat het be stuursapparaat practiseh gaaf is gebleven en een gemakkelijke schuilplaats schijnt voor allerlei krachten; welke nu reeds aan re vanche zooal niet werken dan toch zeker denken. In internationaal op zicht liggen de zaken even zonder ling: in Duitschland weet men geen weg met het vierlanden.be- wind in vier verschFleflde zones, ieder met een ster', afwijkende politiek, waardoor een bitter nood zakelijk, zij het nog slechts ele mentair herstel practiseh onmoge lijk wordt gemaakt; in Japan daarentegen regeert één man, de ongekroonde keizer van Japan MacArthur, en ook dat verwekt weer internationale geschillen, wijl die eenheid natuurlijk een voorsprong geeft aan het land, dat haar handhaaft, i.e. de Vereenig de Staten. En daarbij doet zich de merkwaardigheid voor, dat MacArthur steeds meer het be stuursapparaat schijnt te willen verlammen om alle macht in eigen hand te krijgen. Men heeft niet den indruk, dat tot dusverre veel bereikt is op den weg naar verbetering van de door deze problemen ontstane meenings- verschillen en conflicten. Ook zij zullen op de besprekingen van de Vereenigde Naties zwaren druk uitoefenen, al zullen slechts dTie of vier in deze aangelegenheid be sluiten kunnen nemen. Rusland en Amerika dulden hier geen inmen ging van de z.g. kleine landen. Vooz de bakkerswinkels te Parijs vormen zich lange queues om het brood-op-den-bon te bemachtigen. Te Chicago is gisternacht een zesjarig meisje door onbekenden uit haar bedje genomen er. ont voerd. Heden heeft men in een riool het hoofdje van het kind ge vonden. Van den vader wes een losprijs van 20.000 dollar geëischt en deze had per radio den ontvoerders ver zocht het kind geen letsel te doen en zioh bereid verklaard den los prijs te betalen. Niettemin hebben de misdadigers de kleine Suzanne Dagnan wier vader ambtenaar is bij het bureau voor de prijscon trole, laaghartig vermoord. De po litie stelt ijverig pogingen in het werk. om den romp van het lichaampje te vinden. Een hooggeplaatst persoon uit ae omgeving van den Spaanschen cr^?n"mrïenient h,eeft 't politieke ten beken^f paarLsche monarchis ten bekend gemaakt. Don Juan Wil een staat stichten waarin He wettelijke rechten van den mensch worden geëerbiedigd en waarin zoowel regeering als onderdanen onderworpen zullen zijn aan de wetten, goedgekeurd door den koning en door wetgevende licha men, gekozen door hot volk. De monarch zal katholiek zijn, maar de kerk zal gescheiden van den staat bestuurd worden, zoodat u beletselen za] ondervin den bij het naleven van ziin gods dienstige overtuiging. Grbote bezittingen' zullen ont eigend worden en een rechtvaar dige agrarische hervorming we tenschappelijk voorbereid en uit gevoerd, zal worden toegepast. De oude voorrechten van den adel zullen worden afgeschaft en herverdeeld worden op grond van de diensten, het volk bewezen. Tenslotte zal de monarchie de leus ,,de priesters terug naar de ker ken en de soldaten naar de ka zernes" in practijk brengen. De spreker deelde voorts mede, 9aï, Tet niet 'n de bedoeling van con Juan ligt, zich te leenen tot voortzetten van de politiek Vim goneraal Franco. In het godsdienstig halfuurtje Donderdagmiddag van 4 uur tot half 5 zal prof. dr. H. Mulders voor Hilversum I een uiteen zetting geven over het kar dinalaat. Luitenant-admiraal C- E. L. Hel frich heeft een dagorder uitgege. ven voor alle Ned. troepen, die onder bevel s aan van den opper bevelhebber der Ned. «trijdkrach ten in hel Verre Oosten. In dit stuk wordt gezegd: „Het is misschien niet aan u ai len bekend, dat ik onlangs open lijk heb verklaard, volledig in te stemmen met de krachtiger maat regelen door den verantwoordelij ken geallieerden opperbevelhebber in Ned. Oost-Indië aangekondigd en terstond in werking gesteld. De opzet van deze maatregelen was grootere veiligheid te verze keren in dat gedeelte van Java dat thans door de geallieerden be zet is. Deze maatregelen zijn niet alleen noodzakelijk voor de per soonlijke veiligheid van al diege nen. die sedert het optreden der extremisten hun leven niet langer zeker zijn, maar ook in steeds toenemend" mate is hun doel een goede basis te scheppen voor vruchtbare uitwisseling van opvat tingen tusschen vertegenwoordi gers der Nederl. regeering en d» Indonesiërs. De waarde, welke in de huidige phase aan zulke besprekingen moet worden gehecht, wordt kri tisch beoordeeld door velen die belangen op het spel nqbben staan, evenals het succes, dat door Ne derland bereikt kan worden door Het internationaal gerechtshof te Neurenberg behandelde giste ren een Duitsch document be treffende de terechtstelling van een Britsche commando-eenheid, die in November 1942 bij Eger- sund, in Noorwegen, met een zweefvliegtuig was neergekomen. Drie leden van de bemanning waren bij den val gedod: de veertien overlevenden, allen ln Britsche uniform, werden den volgenden dag door de Duitschers vermoord. Dit waren, voor zoover bekend, de eerste slachtoffers van Hitler's bevel, alle geallieerde commando's „tot den laatsten man", zelfs na hun overgave en gevangenneming, te vernietigen. Een ander punt der agenda be trof de massa-executies van parti- sanen in Oost-Europa. Erich von den Bach Zelewski, leider van de oorlogvoering tegen de partisanen, werd als getuige gehoord. Hij ver klaarde, dat zoowel Wehrmacht ais eA h a,an, de gevechten deelnamen orders van hooger niet duldelijk waren, om Komen. Van hooger hand was be volen, dat soldaten die zien gewelddadig tegenover burgers ge droegen, niet gestraft mochten worden. Hij zeide verder dat een anti-partisanenbrigade hoofdzake lijk uit stroopers, misdadigers, Ja zelfs moordenaars bestond e ttij, bracht ook Himmlers toe- S d^e ^ide^daf'he^dSfi millioen menschen kléiner te behoorde. „Het was nazi-philoso- phie" brulde hij den verdediger toe. De verdediger van Frank heeft gisteren tijdens de zitting van het tribunaal te Neurenberg namens zijn cliënt de volgende vragen ge steld: 1. Heeft het Vaticaan mede het charter van het tribunaal onder teekend? 2. Is het Vaticaan ook partij bij het openbaar ministerie? 3. Gaat het Vaticaan accoord met de richtlijnen, volgens welke het proces wordt gevoerd? De verdediger verklaarde, dat van het antwoord op deze vragen zou afhangen, of Frank (van wien Indertijd werd bericht, dat hij tot de Katholieke Kerk was overge gaan) zijn lidmaatschap van de Katholieke Kerk al dan niet zou bestendigen. dergelijke onderhandelingen: suc ces voor Nederland, zoowel als voor de weldenkende bevolking van Ned.-Indië. Omdat ik in mijn positie van opperbevelhebber.een beter inzicht kan hebben in hetgeen wij kun nen en moeten doen, gaf ik in mijn bovenvermelde openlijke ver klaring uitdrukking aan mijn ver. langen, dat zij het ten koste van veel geduld en zelfbeheer- sching recht en wet zoo spoe dig en zoo volledig mogelijk moes ten worden hersteld. Daartoe heb ik de medewerking verzocht van burgers zoowel als van militairen. Sedert deze nieuwe phase is in gegaan, schijnt het mij, dat deze uitdrukkelijke wensch van mij door het militaire personeel niet is uitgevoerd. Reeds hebben be richten mij bereikt van aggressie, door sommigen uwer gepleegd, het geen in volstrekte tegenstelling staat tot de militaire waardigheid- Zeker geldt dit in een tijd, waar in zoowel burgers als militairen niet weten, wie vriend en wie vijand is en waarin recht en orde in de waagschaal liggen. Ik weet maar al te goed, hoe het u te moede moet zijn, wanneer gij tot non-activiteit verplicht bent en soms zelfs passief de gebeurte nissen moet afwachten, die uw gevoelens van recht en eer schok ken. Ik eisch niettemin in net volle besef van wat er op het spel staat de uiterste zelfbeheer- sching en discipline, zelfs al zou den anderen fouten maken. Repre saille en vergelding kunnen slechts haat brengen en vervreemding en onze reputatie schaden Het geheele militaire personeel, dat onder mijn bevel staat, moet zich in ieder opzicht verre houden van daden, hoe gering ook, die recht en orde kunnen verstoren. Nogmaals beveel ik u met, den mees ten nadruk mijn wenschen en or ders uit te voeren. Diegenen, die desondanks zichzelf schuldig ma ken aan onwaardig gedrag, zullen zeer streng gestraft worden. Ik reken er op. dat gij met geloof in mijn gezag zult handelen in den geest, dien ik van u verwacht (w.g.) C. E. L. HELFRICH. Admiraal van de koninklijke Nederlandsche marine Het ontslag van lt.-gen. van Oyen was niet het resultaat van, noch stond in direct verband met eenigerlei meeningsverschil om trent de Nederlandsche regeerings- politiek op Java. De Ned, regeering is zich ervan bewust, dat de situatie in Ned.- Indië buiten de controle van oudere Ned. militairen ligt en de bestuurs- autoriteiten tsebben een scherpom lijnde politiek vastgesteld, volgens welke plaats moet worden gemaakt voor de jongeren, die door nauwer contact beter op de hoogte zijn met de toestanden ter plaatse. Lt.-gen. van Oyen is van dezen gang van zaken reeds eenige we ken geleden op de hoogte en heeft daarin aanleiding gevonden zijn ontslag te nemen. Hij heeft zich terecht tot de Ned. regeering ge wend om gepensionneerd te wor den. Als gevolg van de regeerings- politiek zal zijn aftreden niet een alleenstaand geval blijven.«De re geering heeft ingezien, dat de persoonlijke overtuiging van oudere ambtenaren er niet op berekend is te leiden tot de meest vlotte en de meest billijke regeling van de moeilijkheden in Ned.-Indië Vijf Sowjetgeleerden, werkend onder hoogen druk, hebben een atoombom ontwikkeld, waartegen over de Engelsch-Amerikaansche atoombom alweer verouderd lijkt, verklaarde dr. Raphael Armattoe. directeur van het instituut voor anthropologie en biologie gisteren te Londonderry in een interview De Sowjet-Russische atoombom kan in verschillende grootten in massa geproduceerd worden. Armattoe gelooft, dat de Sow iet- Russen spoedig in staat sullen zijn, de atoomkracht voor machine bouwprojecten te gebruiken. De experimenten hiermede zullen in een afgelegen bergstreek eind Januari worden voortgezet. de ge- De .Almanzora ia voor tweede maal in Amsterdam arriveerd met repatrieerenden uit Indië Er waren totaal 1672 per sonen aan boord, van wie 482 van de „Oranje" en o.a. 60 zieken van de „Nieuw-Amsterdam". Daar het aantal gezonden ditmaal veel groo- ter was dan den vorigen keer was ook het enthousiasme aan boord van het schip bii aankomst veel grooter Maandagavond ging-an alleen, de zieken en de bemanningen van de „Oranje" en die „Nieuw-Amster dam", die met het schip zijn mee gekomen. van boord, de rest zou Dinsdag worden gedebarkeerd De „Almanzora" had helaas ook acht dooden, afkomstig van de „Oranje" aan boord. Behoudens enkele ge vallen zijn de zieken elukkig er niet ernstig aan toe ïoen menschen kleiner re maken. Zelewski werd k toen hemdoor den vlrdedw van Rosenberg gevraagd werd of dit moordprogramma van derrie millioen Slaven een persoonlijs idee van Himmler was of tot de philosophic van de aat. soc. party De Europeesche Steenlkoolorga- nisatie, die in het begin van d>it jaar voorloopig was opgericht, met het doel de voorziening en de rechtmatige verdeeling van steen kool en bepaalde soorten mijn- werktuigen te bevorderen, is Vrij dag officieel in het leven geroepen door het onderteek enen van het desbetreffende verdrag door de regeermgen van België, Denemar ken, Frankrijik. Griekenland, Lu xemburg. Nederland, Noorwegen, Turkije, Engeland en de Ver. Sta ten. Voorts heeft de Tsjecho-Slo- waaksche regeering den wensch te kennen gegeven weldra toe te treden. Er zijn voorzieningen ge troffen, dat andere regeeringen later zullen kunnen toetreden, met name de Sowjetunie, Polen en Zuid-Slavië, die voortdurend vain de ontwikkeling op de hoogte ge houden zijn. De organisatie heeft tot taak zich op de hoogte te stel len van de Europeesche kolenpro- ductie, met inbegrip van de toewij zing de Duitsche exp#tov ersch ot ten, en deze inlichtingen met aan bevelingen naar de betrokken re geeringen door te zenden. Er zul len waarschijnlijk betrekkingen worden aangeknoopt met natio nale en internationale organisaties en er bestaat reeds een nauw con tact met het Emergency Economie Committee for Europa, met de Unrra en de Europeesche organi satie voor het bininenlandsche transport. Naar verwacht wordt zal eveneens contact worden ge zocht met den eeonomischen en socialen raad van de Vereenigde volkeren. Als voorzitter van de organisatie zal optreden Eaton Griffith, voorheen chef van de af- deeling 'buitenland van het Brit sche Ministerie voor Energie. B. P. Aicard, de secretaris-generaal van de voorloopige organisatie, zal deze functie ook bij de definitieve organisatie bekleeden. De over- eenkomst is op 1 Januari 1946 m werking getreden. Het bestuur der K.N.A.C. heeft zich tot de Ministers van Binnen- landsche Zaken, van Financiën en va Openbare Werken en Weder opbouw gewend met verzoek de nog in ons land bestaande 55 tollen met plm. 70 tolboomen zoo spoedig mogelijk te doen opheffen. Voor den oorlog werd enj aarlij ks op de begrooting van het Wegenfonds (Verkeersfonds) gelden uitgetrok ken voor den afloop van tollen, welke echter bij lange na niet werden verwerkt (uitgetrokken globaal 1,7 millioen, verwerkt 0,7 millioen). Evenmin zijn tolheffin gen, welke geschieden krachtens gemeentelijke belastingverordenin gen, alle opgeruimd Adressante is van meening dat de nog bestaande tolheffingen een onbillijken eenzijdigen druk leggen op bepaalde streken, vooral in het midden des lands, waar het over» groote deel van de nog resteeren- de tollen is geconcentreerd; en tevens dat zij als hinderlijke ver- keersbezwaarlijke obstakels moe ten worden aangemerkt, die de redelijke verkeersvoorziening be lemmeren. In dat verband trekken bijzonder de aandacht de tollen op den weg naar een groot vlieg veld in het Noorden des land» nabij Eelde, waar blijkbaar een hernieuwdè verpachting van de tollen plaats heeft gehad. MASKERS, CIGARETTEN BEROUW EN In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee gemaskerde en gewapende personen met geweld de villa van de weduwe V aan de Burgem. van Loonsbraat te Roosen daal binnengedrongen. Zij verdwe nen met een hoeveelheid sigaren en cigaretten. Toen de zoon van mevr. V., die een der indringers had herkend, bij de politie aan gifte kwam doen, vertelde men hem daar, dat de 22-jarige Van M. en zekere J. V., ook 22 jaar, beiden uit Steenbergen, zich reeds hadden gemeld en dat zij uit be rouw over hun daad de rookwaar bij de politie hadden gedeponeeH^,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1