DE SITUATIE GERED EEN GETUIGE UIT DACHAU De eerste werkdag der U.N.O DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Beide moties verworpen De zuivering Rijwielen voor geestelijken j Weer koffie en thee Meer gas en electriciteit Als de prominenten op bezoek kwamen Betere vooruitzichten De distributie van gedistilleerd Dr. Van Mook weer oyer Indië De tolken der U.N.O. GONGSLAGEN Het verlossende woord Nederlandsch voorstel aangenomen R'dam Giro 9096 Directeur: joh. Kullper». Hoofdred.Mgr. Dr. J Wltlox. All- Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.c N.v. Uitg- V. d. Maaa- bode-Stichtlng. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1946 68sle JAARGANG No. 1990S Abonnementspr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broerevest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Nog een paar spannende uurtjes heeft ons het debat over de legalisatie der wetsbesluiten bezorgd. Dank zij mede het even rustig als handig be toog van minister Kolfschoten, die den vuurdoop in alle opzichten heeft doorstaan, is ten slotte het gevaar afgewend dat zich een ernstig con flict voordeed tusschen het kabinet en de voorloopige Tweede Kamer Het bleek ook wel, dat op het laat ste moment de Kamer zelf, die eerst een quos-ego-pose had aangenomen tegenover het ministerie dat zich maar niets aan de volksvertegenwoordiging liet gelegen liggen, voor zulk een con flict terugschrikte. Misschien waren ten slotte de voorstellers der moties achteraf wel blij met hun echec. Zij hebben in de discussie vooral den nadruk gelegd op de volkomen scha deloosheid van de practische toepas sing hunner ideeën; maar wij gelooven dat de minister dichter bij de werke lijkheid staat als hij meent dat het op de helling leggen van de geheele noodwetgeving ('n kleine 800 beslui- tóm altes op losse schroeven zou XTtLn in eén tijdsgewricht, waarm f® vóór alles op aankomt den Jhlos uit het publieke leven te ban- tuen. Vooral ten aanzien van het Buiten gewoon Strafrecht en de Bijzondere Rechtspleging schijnt het instellen van een onderzoek, of zij binnen de gren- len van het noodrecht zijn gebleven, voor den gang van zaken bij de rechts pleging pernicieus. Dit laatste «at. den minister, zoo hij verklaarde, het Mallerhoogst"; wat te begrijpen is als men zich maar even realiseert, dat door het ingaan op de ideeën der legaiisators de Justitie-bewindsman de volle verantwoordelijkheid voor de uitvoering der doodvonnissen op eigen schouders ziet geschoven Geen twijfel trouwens, dat een der hoofdmotieven, zoo niet hèt motief, der motie-voorstellers juist was de kwestie van de doodstraf, welker toe passing zij blijkbaar wenschen voor komen te z i>at openbaarde zich het duidelijkst in de manoeuvre van den sociaal-democraat Donker, die, toen hij de zaak zag misloopen, het denkbeeld opperde om althans deae ééne vraag aan de volksvertegenwoor diging voor te leggen: moet ln het Buitengewone Strafrecht de doodstraf gehandhaafd blijven? Ook hier tegenover bleef de minis ter terecht den voet stijfhouden en toen hij ten slotte had verklaard bij de aanneming van een der moties de verantwoordelijkheid niet langer te kunnen dragen, werd zor#wel van socialistische als katholieke zijde af stand genomen van de motie-voorstel- lers. Namens de Kath. Volkspartij motiveerde mr, Deckers de tegenstem van zijn fractie, waarbij hij allereerst in overweging nam, dat de minister niet aan H.M. de Koningin afwijzing van de gratie-verzoeken zou willen adviseeren; vervolgens dat de twijfel gevallen intusschen onder de loupe tullen genomen worden; en ten slotte, dat zijn fractie een ernstig conflict met het kabinet wilde vermijden Toen was de zaak beslist: de motie- 'Joekes verdween met 49 tegen 17 Stemmen; die van den heer Donker sneefde met 42—24 stemmen. Voor minister Kolfschoten een feli citatie waard! Uit de replieken over het verdere regeeringsbeleid stippen wij nog aan de mededeeling van den minister president in antwoord op de vraag wat er uit de overladen troonrede aan de orde komt - dat rWerpen van bet regeerings- ZeS ln behandeling zijn maar hanrfL onmogelijk, gezien de op "anden zijnde verkiezingen, kan zeg- *at daarvan in de naaste toe komst voor de Kamer komt voorts lichtte de minister-president zake van de kabinetsformatie miaaer toe dat de vóór ieder ander gepolste anti-revolutkmnaire persoon lijkheid niet één- maar tweemaal met aandrang gevraagd is en nummer twee (voorman uit de verzetsbewe ging) geenszins een technische plaats in het kabinet was aangeboden; als mede dat ten slotte het toetreden van een anti-revolutionnair enkel en alleen is afgestuit op het meenings- verschil inzake de manier waarop de Staten-Generaal in werking zouden worden gesteld. Dat Z.Exc. zich wat al te geest driftig had uitgelaten over de Partij van den Arbeid, een klein succesje van de Ned. Volksbeweging, schoof hij onder belijdenis nochtans van eigen schuld handig op den breeden rug van den heer Kortenhorst, die hem ter zake uit z'n tent had gelokt Den heer Ruyter gaf prof. Scher- merhorn de verzekering, dat de kleine boerenstand de bijzondere be langstelling van de regeering heeft en zal houden Het vervolg der zitting was gewijd aan de zuivering. Met de be schouwingen is men niet gereed ge komen. Wij stellen een bespreking tot later uit. Dinsdag is Indie aan de beurt' L H. a l. Zenjiru Horakiri, de Japansche minister van binnenlandsche zaken, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij is de eerste van een reeks ministers van wie men verwacht, dat zij af zullen treden. De koning van Engeland inspec teert voor de opening de con ferentie-zaal in gezelschap van minster Tomlinson. De minister van handel en nij verheid deelt mede. dat tot de categorieën van personen, wier aanvragen om een rijwiel met ban den bij de plaatselijke distributie- diensten in behandeling zullen genomen worden, behalve prakti- zeerende artsen, veeartsen wijk verpleegsters. verloskundigen, in validen en personen, die belang rijke werkzaamheden verrichten voor den wederopbouw en de voedselvoorziening, tevens behoo- hem geestelijken, die voor de uit oefening van hun werkzaamheden in hun parochie of gemeente van een rüwiel gebruik maken. j,2üuari zal een nieuwe aangewezen c^faimï.k?ffie worden wederom n^e?Pi, februari wordt gram thee besch?ktf°en van 50 sch'kbaar gesteld. Naar wij vernemen, zullen tegen het a.s. voorjaar o.a. door het feit dat de mijnen dan minder kolen behoeven te leveren voor huis brand, meer kolen beschikbaar Komen voor de gas- en electri- citeits voorziening. De gas- en tsdistributie zal nog wel *uuen worden verruimd. In de Neurenbergsche rechts zaal stonden gisiernamiddag weer alle verschrikkingen van Dachau in hei middelpunt der be. 8'3- s telling, merkt een A.N.P.-ver- clagaever op, want een, getuige verschenen die bii de be handeling destijds niet aanwezig kon zijn en die thans toelichlin gen gaf op zijn schrifelijke_ ver klaring. Het was de 47-iarige Tsjechische chirurg dr. Franz B'aha, die in Maart 1939 in Praag als gijzelaar was gepakt en na twee jaar gevangenis naar Dachau werd overgebracht, waar hij het grootste deel van de volgende vier jaar bij autopsie (lijkonder- zoek) werkzaam was. Nogmaals werden de afgrijselijk heden uit helt kampleven opge haald, met name de medische experimenten op gezonde gevange nen ten behoeve van de lucht macht, zooals de proeven met lucht druk en iiswater, waaraan de meeste ■slechtoffers bezweken en waarbij de overlevenden eenvoudig wer- den afgemaakt. Deze experimenten waren erger dan „gewone" te- rechtstellingen of afslachtingen, omdat het leven van de slacht offers kunstmatig zooveel mogelijk werd verlengd, teneinde hen des te langer te kunnen bestudeeren. De meeste sensatie veroorzaakte de verklaring van de getuige, dat Kaltenbrunner een bezoek aan Dachau had gebracht en dat er bij derw^i'ike visites voor werd ge zorgd dat de bezoekers geen gru welen te zien kregen. Er werd dan niet geslagen of geëxecuteerd en evenmin werden er proeven gedaan. Alles moest netjes „in orde" zijn, schoonge maakt en gepoetst. Rosenberg en Frick hebben steeds beweerd, dat zij nooit in Dachau waren geweest, maar ge tuige had hen daar gemakkelijk herkend, Rosenberg, toen een ander er hem opmerkzaam op maakte en Frick, die toentertijd een „populaire'', zooals getuige zich geestig uitdrukt, persoonlijkheid in zijn land was, aangezien hij toen als protector voor Bohemen en Moravië optrad. Funk had hij niet zelf gezien, doch hem was verteld, dat ook deze er geweest was. Bovendien was diens bezoek tevoren aangekondigd. Voor hooge bezoekers was steeds een keurcollectie van gevangenen op een rij gesteld, bestaande uit beroepsmisdadigers, een prominen te persoonlijkheid als de burge meester van Weenen dr. Schmidt, een homosexueel een zigeuner, een katholieke bisschop, een hoog leeraar. Deze verscheidenheid van slachtoffers vormde een aardige attractie voor de bezoekers, aldus merkte de getuige sarcastisch op. In antwoord op desbetreffende vragen wordt van regeeringszijde meegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. aan listilleerderijen is toe gestaan per 2 maanden 2/12 van 50 pet. van de hoeveelheid, in 1939 afgeleverd, in consumptie te bren gen. Het ligt in het voornemen doch zekerheid omtrent de uitvoerbaar heid daarvan bestaat nog niet dit percentage met ingang van 1 Mei te verhoogen tot op 60. Het binnenlandsch gebruik van gedistilleerd in 1939 kan worden gesteld op 81.475 hl. berekend op een alcoholsterkte van 100 pet. Voor de periode 1 Oct. 1945 tot 30 Sept. 1946 wordt geraamd, dat ca- .43 000 alcohol ad 100 pet. voor gedistilleerde dranken, in het bin nenland te gebruiken, ter beschik king zullen worden gesteld. Het binnenlandsch bierverbruik in 1939 bedroeg 1.423.000 hl met een gemiddeld gehalte van 10.2 overeenkomend met een gebruik van 16,2 1 per hoofd der bevol king. De huidige afzet ligt op een peil van 16,5 1 per hoofd der be volking bij een gemiddeld gehalte van 7. Hoe de verdere afzet zal verloopen, valt nog niet te voor spellen. kmc? Anyper vaT1 wijn bedroeg in n 524.000 1. Sinds de bevrij- of<j„„„wer invoervergunningen 1 905onnni 'tt een hoeveelheid van Het grootste deel van deze hoeveelheid zal eerst in den loop van 1946 ter beschikking komen, verdere invoer zal af- hank el ijk zijn van de handelsver dragen, met verschillende landen af te sluiten. f, De lt.-G G. van Ned.-Indië heeft in een 'te 's Gravenhage gehouden perscon/ferert-fc de Inidiisohe kwes tie besproken. Het was onver mijdelijk, dat hij daarbij op ver scheidene punten, die reeds bij vroegere gelegenheden waren aan geroerd, in herhaling trad Te vermelden valt nog, dat spr. ditmaal opkwam tegen verdacht makingen, aan zijn adres geuit. Tusschen e regeeringsorganen m Nederland en Batavia bestaat ae grootste openhartigheid en het zelfde geldt ten aanzien van de geallieerden, aldus spr. Wanneer men zich de toekomst van het koninkrijk denkt in de termen van 1939 en meent dat die oude situatie hersteld moet worden, begaat men legenover Nederland en Indiië een groote fout. Wanneer men er naar streeft tot een nieu- wen opbouw te komen met weder- ziidsche erkenning en wederzijd- 1 sche waardeering, zal Nederland aan prestige niet verliezen, maar een voorbeeld geven van wat zelfbeheersching en door beleid kan worden bereikt door een land van onzen omvang, besloot spr Hierna beantwoordde dr. van Mook nog enkele vragen. In den loop der discussie zeide hij nog, dat indien het overleg met Sjarir mocht mislukken, nog niet nood zakelijk tot geweld behoefde te worden overgegaan: achter en naast de gro-ep-Sj arir staan veler lei andere constructieve elementen. De Daily Herald wijdt een arti keltje aan de tolken, die tot taak hebben de redevoeringen van de afgevaardigden van de U.N.O. om te zetten in de twee voertalen, Engelsoh of Fransch. Een onder hen, Andre Kaominker, kan een rede van een half uuir zonder eenige notitie vertalen. Hijzelf verklaart deze begaafdheid met de opmerking, dat er niet woordelijk vertaald wordt en een spreker ge woonlijk drie of vier* punten in een redevoering maakt. Als lin guist onder de tolken Is George Margoulies moeilijk te overtreffen. Hij is bedreven in de vijf officieele talen van de U.N.O.: Engelsch, Fransdh, Spaans ch, Russisch en Ohineesoh (indien een afgevaar digde een andere taal wenscht te sipreken, moet hij zijn eigen tolk meebrengen). Margoulies heeft een Chineesdhe grammatica geschre ven en kent nog andere talen be halve de vijf genoemde. Hij heeft echter geen werkelijke be langstelling voor levende talen. Hu stelt meer belang in h'ieroglyphen of spijkerschrift. In een kamer tegenover de mijne ratelt een telexmachine als een mitrailleur. De tikker tikt de bonnenlijst De reeks nummers is klein. Er zijn immers reeds zoo veel vrije artikelen. Ai. Een kilo aardappelen voor de nieuwe weeK. Geen nood, zegte de overheid. Ge neemt eenvoudig twee kilo uit uw voorraad. (Wie lacht daar nu weer?) En dan. M aak rui m e r gebruik van peulvruch ten. Ze zijn vrij. De tikker til t. Een heel verhaal over de groente-miserie. Doch aan het einde komt ook hier weer het verlossende woord. Met wat aan passingsvermogen, maak rui mer gebru k van peul vruchten. In plaats van aardappelen erw ten en in plaats van groenten erwten. We zijn er Dus eten we erwtensoep. Ik verwacht vandaag nog wel recepten van den voe dingsraad inzake erwten met en zonder water, schoteltjes van capu- cijners en vla van bruine boonen. Wat tobben we eigenlijk nog, volksgenooten Maakt ruimer ge bruik van het penicilline der Nederlandsche regeering. Eet erw tensoep. Krijgt ge onverwachts gasten, wat is gemakkelijker tafel dan een pot erwtensoep. Hebt ge moei lijkheden bij de keuze van een verjaringscadeau? Geef bruine boo nen. Moet ge voor een geschenk zilver inleveren? Probeer het met buitenlandsche grauwe erwten. Zijn onverslijtbaar. Wilt ge in schrijven op de Grootboekschuld 1946 en mist ge contanten? Tracht capucijners in te leveren. Hoest ge nog al? Maakt ruimer gebruik van spliterwten. Wat denkt ge van de aanbieding van een partijtje peulvruchten aan de conferentie v_n de Vereenigde Naties? Moppert niet. kankert niet. eet erwtensoep. En voor de rest: Zegt het niet capucijners, laat erwten uw tolk zijn. Tóch is er vooruitgang. Een jaar geleden aten we bieten. Houdt moed. Blijft vrij en on- verveerd. HENK VAN DER MAZE DE INDIË VLIEGTUIGEN? De N.L. 304 die 8 Januari van Schiphol was vertrokken, vertrok lil Januari uit Shaibah (Basra) richting Karatsji. De Central Hall van Westminster, waar de conferentie gehouden wordt, draagt de vlaggen van een en vijftig naties. De publieke belangstelling voor de Uno-verg adering bleek giste ren aanmerkelijk verminderd te zijn. Spaak opende de zitting met een korte rede in het Fransch, waarin hij zeide, dat zijn vol doening over zijn benoeming getemperd werd door leedwezen over het feit, dat de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Trygve Lie, niet was gekozen. Bij de begroeting van de ge delegeerden ter vergadering, richtte Spaak een bijzonder woord van welkom tot mevrouw Roose velt. De vergadering betuigde met luid applaus haar instem ming. Spaak wees er op, dat men er, in het tijdperk tusschen de twee wereldoorlogen, niet in geslaagd was. een 'nferr n'onalm geest in het leven te reepen. Deae geest i is evenwel een essentieele voor waarde, wel men ook het werk van de Uno niet doen mislukken. Het is zeer zeker onze taak, aldus Spaak, de belangen onzer landen naar voren te brengen, doch wij zullen niet slagen, tenzij wij deze belangen weten te plaatsen in het ruimer kader van het alge meen belang. „Jarenlang hebben millioenen menschen geleden en geofferd. Wij vragen thans om hiun beloo ning: vrede." Onmiddellijk na dit openings woord, ging de vergadering over tot de behandeling van de agenda. De tijdelijk optredende secretaris van de Uno en zijn staf werden gemachtigd, de functies van den secretaris-generaal van de Uno uit te oefenen, totdat de veiligheidsraad iemand voor deae functie zal heb ben benoemd. Vervolgens diende de gedelegeerde van Columbia, dr. Zu'eta Angel het verslag in van de voorbereidende commissie, waaraan drie maanden lang onder leiding van dr Angel is gewerkt. Dmitri Manoeilski, hoofd van de Oekrainische delegatie werd gekozen tot voorzit/ter van de commissie voor politieke zaken en kwesties, de veiligheid betreffende. De Poolsohe minister van finan ciën, Kanderski, werd tot voorzitter van de economische en financieel» commissie gekozen Peter Fraser, de minister-presi dent van Nieuw-Zeeland. werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de commissie voor sociale, humanitaire en cultureele zaken. De Urugueesche gedelegeerde Mace Achen werd gekozen tot voorzitter van de commissie voor den beheersraad Het hoofd van de Syrische dele gatie. El Khoury kreeg bij accla matie het voorzitterschap van de commissie voor administratieve en budgetaire aangelegenheden. Roberto Jimenez van Panama, werd gekozen tot voorzitter van de commissie voor juridische kwesties. Een voorstel van de Cubaansohe delegatie, bepalende dat de bespre kingen van commissie 6, welke de procedure voorschiften moete rege len, hoogstens acht dagen mogen duren, werd aangenomen met 29 tegen 18 stemmen. Tegen dit voor stel stemden o.a. Nederland, Enge land, Turkije, Frankrijk en Zuid- Afrika. Tot de voorstemmers be hoorden o.m. de Ver. Staten en da meeste Zuid-Amerikaansch» staten. Vier landen onthielden zich van stemming. Het hoofd van de Nederland sche delegatie, minister van Kleffens, heeft ter glgemeena! vergadering van de Uno voor gesteld, dat vertegenwoordiger» van China, de Sowjetunie de Vereenigde Staten, Groot-Brix- tannië Frankrijk, Venezuela en Zuid-Afrika zouden gekozen worden als de zeven toegevoeg-1 de leden van het bureau van de algemeene vergadering. Dei andere zeven leden van het bureau zullen zijn de voorzitter van de vergadering en de voor zitters van de zes commissies. Hej door minister van Klef f en» ingediende voorstel werd, op voor-: Stel van de Mexicaansche delega tie bij acclamatie aangenomen. Tevoren had over de»e verkiezing een langdurige woor- denslriid verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1