JCaópah. txekJbex o.p uit Motorvoertuigen in ons land NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI 1946 Pagina 2 MINISTER VAN SCHA1K „OP DE BRUG" Toestand personenwagens het minst gunstig De concurrentie spoorwegen-autovervoer Uit het radio programma SCHAAKRUBRIEK Een geleidelijk herstel m I Mé m m m mê. De stakingsgolf in de Ver. Staten Voortdurende uitbreiding Vooi de Jeugd Hoogovenschaaktournooi Die rare wereld In de rubriek „Op de brug" heeft de Minister van Verkeer en Energie ir. Th. S. G. J. M. van Schaik onder den titel: „Het vraagstuk van de motor voertuigen" gisteravond een radio-rede uitgesproken, waar aan het volgende is ontleend: Bij de bevrijding van Nederland bevond het verkeers-apparaat zich in een deplorabelen toestand Als men ©p eenig gebied van een volstrekten chaos mag spreken, dan was het wel ©p het terrein van de motorvoer tuigen. Van het wagenpark, dat wij voor den oorlog bezaten, was slechts een klein gedeelte overgebleven Een aantal wagens was tijdig ondergedo ken en met succes verborgen gehou den. De meeste van deze wagens kwamen in vrij behoorlijken toestand kort na de bevrijding weer voor den dag. Van wat er tijdens de bezetting op den weg gebleven was. was niet veel meer over. Zoowel over het aantal, de soort, als de conditie, waarin de wagens verkeerden, tastte men volslagen ir het duister Om iets te kunnen beginnen moest In de eerste plaats vastgesteld wor den hoeveel wagens van elke soort nog aanwezig waren en hoeveel daar van nog in bruikbaren toestand ver keerden Bovendien moest een over zicht worden gemaakt van wat er op verschillend gebied noodig was en •welke verkeersbehoeften daarbij den voorrang moesten hebben. Tegelij kertijd moest de aanvoer van wagens uit het buitenland gecontroleerd en zoodanig verdeeld worden, dat zij op de beste wijze gebruikt zou worden Een grondige reorganisatie en ver sterking van het ambtelijke apparaat werd ter hand genomen, maar daar de voorzieningen niet wachten kon den totdat deze reorganisatie voltooid was. werd tegelijkertijd een nood- organisatie gemaakt Het Regeerings- Directoraat voor Motorvoertuigen werd ingesteld, zoodat wij thans over eenigermate betrouwbare gegevens kunnen beschikken - en ik in staat ben eindelijk een globaal overzicht te verstrekken over den werkelijken toestand on* wagenpark Motorrijwielen en vrachtwagens Laat ik beginnen met twee cate gorieën, die er vrij bevredigend uit zien. Op de eerste plaats de motor rijwielen. waarvan er in 1939 circa 65,000 op den weg waren en waar van er nu al weer omstreeks 30.CÖ0 in bedrijf zijn en ca. 15,000 nog wel niet in bedrijf is. maar bij aanvoer Van banden en onderdeelen ge bruiksklaar gemaakt kan worden Bovendien moet er mee gerekend worden, dat vroeger een groot aan tal motorrijwielen uitsluitend voor sport en ontspanning gebruikt werd. Ook de cijiffens voor de vracht wagens zijn niet onbevredigend Tegenover een aantal van 43,000 in 1939 staat op het oogenblik een aan tal van 37,000. Deze betrekkelijk gun stige voorziening ts te danken aan een belangrijken import van deze motorvoertuigen. Op het gebied van de vrachtwagens is de ernst van het probleem zeer verminderd, al kan niet ontkend worden, dat de situatie vooral voor de toekomst nog niet be vredigend is. Op de eerste plaats zal bij de opleving van de industrieele activiteit, ten gevolge van het feit. dat bet spoorwegvervoer nog niet geheel hersteld is. meer per vracht auto vervoerd worden en zullen wij dus in de naaste toekomst zeker een grooter aantal vrachtauto's noodig hebben dan in 1939. Bovendien is..de soort van wagens, die ingevoerd zijn. niet geheel overeenkomstig de eischen, die voor den oorlog in Ne derland gesteld werden Een zekere coördinatie van het vervoer kan ook in dezen tijd niet gemist worden. Het vrachtvervoer op den weg en het vrachtvervoer per spoor staan nu eenmaal, hoe jammer of het ook is. als concurrenten tegenover elkander Zij hebben beide hun reden van be staan en zijn beide voor het alge meen welzijn noodzakelijk Ik wil u geen opsomming geven van de voor- en nadee- Fen van deze wijze van vervoer, maar wil u alleen wijzen op het groote belang dat naar mijn meening bij hel wegvervoer gelegen is in hel feit, dat dit wegvervoer de gelegenheid geeft aan een zeer groot aanlal zelfstandige ondernemers om hun bekwaamheid en hun ener gie in hun eigen onderneming ten dienste van het volkswel zijn te stellen. Het wegverkeer heeft echter een nadeel, dat in deze tijden bijzonder sterk naar voren komt en wel het feit, dat zoowel de auto's als de ban den en de brandstof in het buiten land gekocht moeten worden en zeer zwaren druk leggen op onze toch al zoo schaarsche deviezen. In de voorziening in de vervoers behoefte staan op het oogenblik de •poorwegen met hun zoo zwaar ge havend apparaat wel zeer in het na deel en het zou zeker niet in het algemeen belang zijn, wanneer wij het particuliere autovervoer zich lie ten instellen op een vervoer, dat op den duur bij het weer volledig in bedrijf komen van de spoorwegen toch niet gehandhaafd kan blijven. Daarom is besloten zonder het particulieren bedrijfsleven te schaden de spoorwegen tijde lijk zoodanig van vrachtwagens en autobussen te voorzien, dat sij het normale spoorvervoer in af*i o tijd althans groo- t*nd'-üiL 7 kunnen opvangen tot het tijdstip waarop hun in stallaties hersteld zullen zijn. T- het licht van deviezenbesparine t uiteindelijke coördinatie moet ook gezien worden de beperking van het personenvervoer per autobus parallel i aan 4* spoorlijn en do beperking van de lange lijndiensten, die beslist geen blijvend verbod van deze diensten bedoelt te zijn. Minder opwekkende cijfers. Over de volgende categorie van motor voertuigen zijn de cijfers wel wat minder opwekkend Vooreerst het aantal autobussen Dit bedroeg in 1939 circa 4500, waarin opgenomen een duizendtal toeringcars. die voor ontspanning en gedeeltelijk voor ver keer naar het buitenland gebruikt werden. Thans hebben ongeveer 1000 autobussen weer een rijvergunning. Tegenover de behoefte is dit aantal nog wel wat teleurstellend; gedeelte. lij.k moet als noodmaatregel het te kort worden opgevangen met onge veer 1000 vrachtauto's, die min of meer voor het personenvervoer zijn ingericht. De verwachting mag ech ter worden gekoesterd, dat aan het eind van dit Jaar het autobuspark zoodanig zal zijn uitgebreid, dat een redelijke vervoersvoorziening zal kun nen plaats vinden. Tragisch staat het met het aantal personenwagens Hiervan waren er in 1939 ongeveer 100,000 in gebruik Thans is dat aantal ten hoogste 50.000. Maar dit aantal alleen geeift nog niet een voldoende beeld. Men moet zich er bij realiceeren, dat een zeer groot gedeelte van deze 50.000 wagens volgens de normen, die voor den oorlog werden aangelegd, reeds lang bij den slooper had moeten zijn. De behoefte aan personenvervoer is in evenredigheid veel grooter dan die aan goederenvervoer en het is dan ook geen wonder, dat bij een zoo klein aantal bruikbare wagens de situatie wat betreft personenauto's en terecht als hoogst onbevredigend wordt ondervonden Daarbij komt. dat een verbetering in dezen toestand op korten termijn niet in het voor uitzicht gesteld kan worden Het inkoopprogram voor dit jaar zal niet veel meer dan 10.000 nieuwe wagens opleveren Dit aantal zal waarschijnlijk nauwelijks voldoende zijn om de wagens, die in den loop van dit jaar volstrekt onbruikbaar zullen worden te vervangen, zoodat wij voor het weinig opwekkende vooruitzicht staan, dat de tegenwoor dige schaarschte aan personenwagenc nog zeer lang zal moeten duren. Her zal dan ook meer dan ooit noodig blijven maatregelen te nemen om te zorgen dat de weinige wagens, die er zijn. uitsluitend gebruikt worden voor voorziening In de meest drin gende behoeften. Ik acht mij niet verantwoord den tegenwoordigen toestand te laten be staan en minstens nog een jaar lang lijdelijk toe te zien. dat vele takken van wederopbouw geremd worden door een gebrek aan vervoer, terwijl een groot aantal wagens voor zeer veel minder nuttige doeleinden ge bruikt worden Het particuliere be lang zal hier moeten wijlcen voor het algemeen belang, al is dit voor de betrokkenen ook nog zoo onaan genaam. Ik kan alleen de verzeke ring geven, dat ieder geval mer groote zorgvuldigheid bekeken zal worden en dat geen beslissing zal worden genomen, zonder dat een commissie ter plaatse, waarin de be langhebbenden zijn vertegenwoordigd, daarover is gehoord RADIOPEILSTATION VERPLAATST Het radiopeilstation ten behoeve van de scheepvaart, dat vroeger ge vestigd was in de bomvrije kazerne te Vlissingen. zal niet op zijn oude verblijfplaats terugkeeren. Men is thans bezig te Westkappelle een nieuw station In te richten, zulks in verband met de gunstiger ligging van deze plaats aan de Noordzee. ZONDAG 13 JANUARI. Hilversum I (301 M). 8.30 „Van man to' man". 9.00 Nieuws. 9.20 Gram.pl. 10.30 Uitzending Hoogmis uit Helmond. 12.00 Opera, en Ope rettemuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.20 Eddy Walis speelt. 13.45 ,De spoor wegen spreken*'. 14.00 Wereldpro gramma 14.30 Concertgebouw-orkest; i.d. pauze: ,Het doodenraasker" Ar thur Schnitzler 16.45 Gram.pl 17.00 Lof uit het Jezuietencollege te Maas tricht. 18.00 Gram.pl 18.15 „Broad way melody" 19.00 Nieuws. 19.15 Re portage. 19.30 Cantate no. 32. Bach 20.00 „Nederland herrijst" 20.15 New Mayfair orkest (gr.). 20.30 Jan Cor- duwener 20.53 Rubriek van den we deropbouw. 21.00 Vaudeville orkest. 21.30 „Oeler Koening" hoorspel (4). 22.00 Gram.p] 22.15 Mensch en maat schappij. 22.30 Gram.pl. 23.00 Nieuws. 23.1523.30 Prot avondwijding. Hilversum n (415 M). 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.pl. 10.00 Prot. kinderuit zending. 10.30 Prot. kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek (gr.) 12.00 Nieuws. 12.20 Ensemble Jetty Cantor. 13.00 Gram.pl 13.25 Friesche gedichten 13.40 De Speellieden. 14.00 Kamer muziek (gr 14.30 Ensemble Nina Dolce. 15.00 Herhaling radioprijsvraag Koos Koen. 15.50 Gram.pl 16.00 Film praatje. 16.15 „De eerste schreden" cabaretprogramma 16.45 De wereld hoofdsteden spreken" 17.00 Iskar Aribo. piano 17.30 .Oome Keesje" 18.00 Nieuws 18.20 Gram.pl. 18.45 Denksport. 19.00 Solisten 19.30 Voor de Ned Strijdkrachten 20.00 Omroep orkest 20.45 Londensche brief 21.00 Gram.pl. 21.45 Kath. avondwijding. 22.00 Nieuws 22 1523.00 Trompet en orgel MAANDAG 14 JANUARI Hilversum I (301 M). 6.45 Gymnas tiek 7.00 en 8 00 Nieuws en gram.pl. 12.00 Gram pi 12.35 Kwintet 13.00 Nieuws. 13.20 Gram.pl. 14.00 Wereld- oroeramma 15.00 Voor de vrouw 15.15 Gram pl. 15.30 Kalender der toonkunst 16.00 Godsd halfuurtje 16.30 Piano 16.45 Na schooltijd 17.00 Gram.pl 17 35 Ensemble Nina Dolce 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18 40 Rust- sische legerkoren (.gr.) 19.00 Nieuws 19.15 Lezing door Prof Geijl 19.30 Sextet 20.00 .De Fox" 20.15 Gram. pl. 21.00 Radiodebat over annexatie. 21.15 Ensemble Erica Helen 21 45 Orkest 22.15 „Mensch en maatschap pij" 22.30 Sylvestre trio 23.00 Nieuws 23 1523.30 Kath avondwijding Hilversum IJ (415 M). 18.00 N-euws. 18 30 Ensemble George Frank 19.00 Nieuwe Fransche gram pl 19.30 Voor de Ned Strijdkrachten 20.00 Canta- bilo Septet. 20.30 Drs. Th Platen- burg: Maatsch werk ten plattelande 20.45 Gram pl 21.45 Prot. avondwij ding. 22.00 Nieuws. 22.2023.00 Sweet and Swing". Schaakred.P. A. Koetsneid, Noorder- ha vonkade 16a. Rotterdam N. In de rampvolle laren achter ons heeft menigeen zich afgevraagd hoe alias weer in normale bonen zou komen. Nauwelijks echter was onze bevrijding een feit, of allerwegen vertoonde zich de opleving. De dagbladen, aanvankelijk zoa klein van formaat, breidden zich spoedig uit en beijverden zich den lezer, op elk gebied, te bevredigen. Met *n mooi en symbolisch stel figurenGeloof. Hoop en Liefde, openen wij het nieuwe tijdperk. De auteur, de heer Robart, wil met doze inzending zijn gevoelens van dank en "ken telij khe id aan God voot den herstelden vrede en herwonnen vrij heid vertolken. De oplossingen van deze proble men verschijnen over drie weken, PROBLEEM No. 6097 (W O. Robart, den Haag.) Ie Plaatsing, mat in 2 zetten. Inzendingen gelieve men om «enige dagen voor den shiitingstermön te «oen toekomen. PROBLEEM No. 6098 - O. Robart, den Haag.) le Plaatsing, mat in 2 zetten. PROBLEEM No. 6099 (W O. Robart, den Haag.) le Plaatsing, mat in 2 zetten ZWAKKEN UIT INDIK NAAR AUSTRALIË. De staat Victoria in Australië zal ongeveer 5.000 vrouwen en kinderen uit Ned. Ind ie, die eeni- gen tijd rust noodig hebben om weer op krachten te komen, plaat sen in een herstellingsoord ver schaffen. Er zijn er reeds 800 aan gekomen en 250 vrouwen en kin deren zullen de volgende week volgen. CORNELIE VAN ZANTEN t De bekende, hoogbejaarde zang- paedagoge Cornélie van Zanten is te 's-Gravenhage overleden. Een groot aantal van onze be kendste vocalisten genoot bij haar "zijn opleiding. Thom Denijs. Jac. Urlus. Jo Vincent, Ankie van Wickevoort Crommelin e.a. Gisteren werden pogingen gedaan om tot overeenstemming te komen in drie groote industrieele geschillen, welke 2 millioen arbeiders in den loop van de volgende week in staking zou den hebben doen gaan In New York kwamen gisteren de vertegenwoordi gers van de C I.O bijeen De leiders van de United Electrical Workers ver gaderden eveneens In Chicago zijn de Federale regeeringsbemiddelaars hun besprekingen begonnen met de sta kers in de vleeschpakkerijen. Onder- tusschen duurt de verbreking van het telegrafisch verkeer tusschen New York en de rest van de wereld voort. De eene transatlantische verbinding na de andere wordt lamgelegd: in het internationale verkeer zijn alleen nog draadlooze persberichten mogelijk I>e volgende week zal getuige zijn van nieuwe stakingen, tenzij regelingen met de arbeiders in de staal-, elec- trische industrie en vleeschpakkerijen resp. op Maandag. Dinsdag en Woens dag wordt bereikt. De vereeniging van arbeiders in de staalindustrie met een ledenaantal van 700.000 eische een loonsverhooging van 2 per dag. Er zijn aanwijzingen in Washington dat de regeering der V.S een ver hooging van den staalprüs wil toe staan teneinde een algemeene „Walk out" te vermijden De United Elec trical Workers Union met een leden aantal van 200.000 eischen eveneens een verhooging van 2. terwijl de arbeiders in de Vleeschpakkerijen een stijging van de uurloonen met 2S pet. noodzakelijk achten. In de staking bij de General Motors waar sedert 21 November 200,000 arbeiders het werk hebben neergelegd wordt een verhooging van het uurloon met 30 pet geëischt De vice-president van de Ver- eenigde Automobielarbeiders Walter Reuter heeft de vertegenwoordigers van de verschillende afdeelingen. welke met de staking in verband staan uitgenoodigd voor een bespre king op a.s Zondag te Detroit. HrJ verklaarde dat de Fact Finding Board, welke een onderzoek instelde naar de oorzaken van de staking, haar rapport vandaag aan president Truman heeft voorgelegd. Een alge meene telefoonstaking wordt nu met ingang van morgen over het geheele gebied der V S. verwacht, zoodat alle nog overgebleven verbindingen zullen worden verbroken Stakende telefoon arbeiders Sn New York besloten van daag onder druk van vereenigingen buiten New York om het posten bij buiten werking gestelde telefoon installaties voort te zetten De sta king omvat 250.000 telefoon a "be :ders. Op den derden stakingsdag sloten zich de arbeiders van de Western Union Telegraph Cy. uit symoatlre met de stakingsbeweging bij de andere stakende ondernemingen aan, waardoor de algemeene malaise nog in om-vang toenam De voornaamste gebouwen van de American Telephone and Telegraph Company te New York zijn door sta- kersposten vroeg in den middag af gezet Deze acfie volgde op de terug trekking van de verklaring van den president van de unie van telepno- nisten. waarin werd verklaard, dat de staking to+ Maandag zou worden uit gesteld Het feit. dat de Urne „er niet in geslaagd" was het uitzetten van posten te verhinderen, wordt als reden voor deze verandering opge geven Wat is nu twaalf jaar in een menschenleven, maar Kaspar keek met zijn eigenwijze oogjes de we reld in. alsof hij op dien leeftijd al een heele baas was. Den laarsten tijd beviel het hem niet meer thuis, altijd dezelfde gezichten, hetzelfde eten op dezelfde tijden, neen. dan vroeger, toen was het fijn met roo- vers en reuzen. Peinzend lag hij een keer des avonds in bed en hij piekerde erover om eens de wijde wereld in te trekken, zoo heelemaal alleen, om dan te leven van vruchten en gevangen hazen. Wat een heerlijk idee lêek hem dat en hij piekerde net zoolang, tot hij vastbesloten zachtjes het bed uitgleed, zich stil letjes aankleedde en op zijn teenen de deur uitsloop. Zijn handjes in zijn broekzakken persend, wan delde hij genietend voort, glunde rend kijkend naar de knipoogende sterretjes en angstig speurend naar de zwarte, wuivende schaduwen der boomen en boschjes. Uren achtereen liep hij door, tot langzamerhand de zon haar slaap muts afzette en haar gouden stra len in zijn gezicht wierp. Kaspar keek eens tevreden rond en plot seling zag hij naast zich een groote, glimmende pijp en een eindje ver derop nog een. Hij keek naar bo ven en zag, dat het een paar ge weldige laarzen waren. Eensklaps hoorde hij een daverend gelach en werd hij door een geweldigen wind tegen den grond geworpen. Toen hij opgekrabbeld was. keek hij angstig naar boven en wat zag hij daar? Een mond, zoo groot als een kruiwagen, twee oogen als voet ballen en een neus. neen. gewoon een heuvel. Opzij van dit monster als van een olifant en een gewel dige baard met haren, zoo dik als Kaspar"s pink, hing als een treur- willig naar beneden. Kaspar draaide zich om, maar voor hij ook maar één stap had gedaan om weg te loopen, voelde hij een geweldige hand om zich heen en werd hij hoog boven den grond getild. Hij kneep zijn oogen dicht, waarop de reus opnieuw zijn bulderend gelach uitstootte en hem in het oor toeterde, dat hij er haast doof van werd: „Zoo dreumes, ze ker weggeloopen van huis, hè? Nu, daar zal je spijt van hebben, krui meltje mensch". Kaspar voelde, hoe hij in een donkeren broekzak werd gestoken en aan de bewe gingen merkte hij, dat de reus op een drafje door het bosch holde. De grond beefde onder zijn voeten en zoo nu en dan bleef de reus met zijn baard in de tappen van de boomen hangen. Ongeduldig trok hij ze uit den grond en onder het hollen maakte hij dan, grommend van nijd. zijn baard los. Toen Kaspar van den eersten schrik was bekomen, zocht hij naar een middel om te ontsnappen. Na veel peinzen nam hij zijn zakmes er. met veel moeite hakte hij een gat in den broekzak van den reus, Voorzichtig liet hij zich toen naar beneden glijden en net op het ge schikte oogenblik liet hij zich val len. Hij krabbelde vlug overeind en rende terug, zoo vlug als hij maar kon. Een uur lang vloog hij over den grond en eindelijk viel hij doodmoe op het mos, waar hij, snikkend van angst, probeerde uit te denken, hoe hii' weer thuis moest komen, want wat was hij weer graag bij zijn lijke gezicht hingen een paar ooien <ader en moeder. Terwijl hij snik kend al zijn moed in zijn schoenen voelde zakken, hoorde hij plotse ling weer dreunende stappen. Met een angstige gil sprong hij over eind en zette hij het op een loopen. Het geluid dreunde echter steeds dichterbij en Kaspar voelde, dat hij het niet lang meer uit zou kun nen houden. Hij stond dan ook wanhopig huilend stil en draaide zich om. Maar wat was dat? Geen reus te zien, maar een groote olifant en wat nog vreemder was. vol met kabouters. Ze zaten tusschen- beentje op de slagtanden, klonter den op zijn rug. twee puntmutsen. staken uit zijn slurf en zoowaar aan zijn staart bungelde een man neke als de slinger van een klok heen en weer. .•{Kom op, Kaspar, dan brengen we je thuis" kraaiden de ventjes en zonder veel omslag greep de oli fant hem met zijn slurf en zette hij onzen weglooper op zijn rug en met een geweldige snelheid ging het huiswaarts. En het was wel noodt-' ook, want in de verte kwam de reus met groote stapipen aange sprongen. Zoo hard kon de olifant niet loopen of de reus won Steeds dichterbij kwam hij. nu zag en voelde Kaspar al. hoe de kabouters door den zwaren adem van den reus. van den rog van den olifant werden geblazen. Eindelijk greep de reus toe en met een angstschreeuw sprong Kaspar van den rug af naar beneden. „Boem" viel hij met een bons op den grond, hij opende de oogen endaar zat hij naast zijn bed, temidden van de lakens er. dekens. Gelukkig zuchtend, dat alles maar een droom was geweest, klom hij weer in bed. Heerlijk, morgen weer dezelfde gezichten, hetzelfde eten en alles weer zooals vroeger. Met "n lachje op zijn gezicht draaide hij zich behaaglijk om en hij maakte het vaste voornemen, nooit in zijn leven weg te loopen. Hij heeft he' nooit gedaan ook. MABGA- De uitslagen van de zevende ronde zijn: Kramerv. Steenis 50, v. ScheltingaKoomen 10. Vlagsma v. d. Tol téStoltz—De Groot afgebroken, O'Kelly—Cortlever tété De stand ira nu: O'Kelly 5, Kramer 4V4, Stoltz 4 plus 2 afgebr.. Cortlever 4, v. S ee- nis 3 plus 1 afgebr.. De Groot 2% plus 1 afgebr., v. d. Tol gn Vlagsma 2 plus 1 afgebr., Koomeri 1% De geleerden, die, zooals in de dagbladpers is gemeld, voorne mens zijn met behulp van Radar de oppervlakte van de maan te onderzoeken door middel van echo-peilingen, zouden n goed aan doen, eerst het leerzame ver slag te bestudeeren, dat professor Dik Dazer *1 heeft gepubliceerd over een dergelijke poging, welke kort geleden ts ondernomen door professor Wetallus, den wereld- beroemdeu radaraloog uit Emmer- Compascuum. Gebruik makend van een ver bazingwekkende machine van eigen vinding, wachtte de geleerde op een doodstillen nacht in Juni en zette haar toen m werking. Om 0.13 uur hoorde hij een pie pend en krijschend geluid en de naald vam zijn lunameteT regis treerde een lichte trilling De professor wachtte, doch er gebeurde verder niets, tot zijn secretaresse. Filomena van Hemel- dingen-Roufiaquette ztjn aandacht vestigde op het feit dat Molly zijn kat, beklemd zat tusschen het eiectnronenreservoir en een katho- denwlel. •1 (Zfln er katten op de Maan? Uitg.Polyseripta en Zn te Jisp; geb. I 15.37 ingen. 11.97).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2