Kopploegen kunnen winnen hachelijke taak Het bevolkingsvraagstuk Pagina 3 ZATERDAG 12 JANUARI 1946 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VOOR HERMES DVS Volewijckers naar R.F.C. ZAL SPARTA OOK D.W.S. KLOPPEN? Neptunus naar Dordt Behoudt- Be Quick den kop? Leiders hbben een kalmen dag Achilles favoriet Om de tweede plaats S.V.V. moet scorings- cijfers opvoeren DERDE KLASSERS KUNNEN WINNEN D.H.S. thuis, Excelsior'20 en Martinit uit De vierde klassers ACHTERUITGANG VAN EUROPA Wereld heeft plaats voor 8 milliard menschen ROTTERDAM—HULL Sportuitwisseling voetbal en zwemmen Nederlandsch—Engelsch Sportschema DE VOLKEN KOMEN Japansche regeering niet afgetreden TOT ELKAAR Dienstbaar aan ideaal Dank zij de gunstige wending die het weer voor leeken in de geheimen der meteorologie zeker onverwaoht heeft genomen, zullen morgen de meeste terreinen Weer bespeelbaar zijn en ae dui zenden onderdanen van Koning Voetbal hun wekelijksche robber tje op de grasmat kunnen vechten. DISTRICT I. Het is moeilijk aan te nemen, dat Ajax thuis tegen V.S.V. een fout zal maken; maar de andere titelcandidaat, Volewijckers, zal zich voor honderd procent moeten geven. De landskampioenen komen namelijk naar de Maasstad era met R.F.C. den strijd aan te binden. De Rotterdamsche groenbroeken zijn door hun nederlagen van den laatsten tijd weliswaar een toontje lager gaan zingen, maar in geval van een plotseling crescendo zijn zij in staat om den landskampioenen stevig den voet dwars te zetten. Een kleine Amsterdamsche over winning ligt echter uiteindelijk toch iets meer voor de hand. In het Feijenoord-stadion een interessante wedstrijd tusschen Xerxes en Emma- de Dordtenaren waren tot dusver in hun uitbeurten beter dan thuis de zebra s hebben twee weken geleden het pad der over winningen gevonden en zullen daarop stellig willen blijven voort gaan. Het is heel moeilijk omtrent den vermoedelijicen uitslag te voorspellen. Bij het bezoek van Hermes-D.V.S. aan AD.O. en dat van D.O.S. aan 't Gooi hebben de gasten betere papieren, maar ver van een gelijk spel zal de uitslag in beide wedstrijden toch niet af liggen DISTRICT IL De twee koploopers kunnen geacht worden hun positie te blij ven behouden. Feijenoord moet immers royaal van H.B.S. kunnen winnen, en ook D.H.C. kan bijna geen fout maken, al is de reis naar Stormvogels niet een pleizier- tochtje. Verder een Dordtsch- Rotterdamsch treffen, soortgelijk als in district I; op een gelijk spel biedt D.F.C.—Neptunus de meeste kans. Sparta kan den goeden vorm van twee weken geleden bevesti gen, en waar Feijenoord geklopt werd moet ook tegen D.W S. een succes behaald kunnen worden; voorwaarde is dan echter, dat de Kasteelheeren zich wederom geheel geven en wederom door het fortuin begunstigd worden. Wie in den wedstrijd HaarlemV.U.C. verliest, is voorloopig uit de run ning; o.i. zijn de kansen van de roodbroeken iets beter. DISTRICT HL Er is één wedstrijd, waarvan het voorspellen van den uitslag geen waaghalzerij beteekent; N.E.C. blijft namelijk in Nijmegen meester over P.E.C. Maar in de vier andere ontmoetingen voorzien wij een getrouwe copie van het eeuwen oude honden-en-beenenspel; en wij hebben een overigens bescheiden voorgevoel, dat het been wel eens in het Zutphensche hok terecht kan komen. Daartoe dient het wel zeer kranige Be Quick dan o.a. morgen van Heracles te winnen; heelemaal voetstoots zal dat wel niet gaan (hoewel er natuurlijk wel met de voeten gestooten zal moeten wor den); dat Almelo één puntje thuis houdt, is niet waarschijnlijk Ook bij Go AheadQuick kan het terreinvoordeel een woordje mee. spreken; en dan zijn bovendien de Deventenaren er natuurlijk op gebrand de nederlagen van de twee laatste wedstrijden en het verlies van de eerste plaats daardoor te wreken. Maar toch zal er meer dan normale krachtsinspanning noodig zijn om de volledige winst te veroveren. Bij Tubantia— Enschedesche Boys draait het ook al om een gelijk spel. In den strijd tusschen Wagemngen en A.G.O.V.V zal de beruchte Berg zich wel weer doen gelden, hoewel van de be zoekende club, na haar overwin- °P Go Ahead, stevige tegen stand mag worden verwacht; en misschien gaat dan ook hier de helft mee nsar huis, in casu Apel doorn DISTRICT IV. B.V.V., Longa en Willem II maken natuurlyk tegen De Baro nie resp. R.K.T.V.V. en Vlissingen f;een fout, en dit drievoudige duel usschen oude rotten en debutanten eindigt dan ook in een dito-voudig echec voor de nieuwkomers. Eind hoven krijgt in Helmond een harde noot te kraken, en zal alle zeilen moeten bijzetten om zonder kleer scheuren naar de lichtstad terug te keeren. In Tilburg zijn N.O.A.D. en N.A.C. ongeveer gelijkwaardige tegenstanders; de kansen van de Bredanaars slaan wij wel iets hoo- ger aan, maar we bedenken daarbij, dat de geel-blauwen het terrein voordeel hebben. DISTRICT V. In A wint Velocitas thuis van Veendam, en dat zal hard noodig blijken te zijn, want hoe de uitslag van den wedstrijd tusschen de als vrijwel gelijkwaardig te beschou wen concurrenten Achilles G.V.A.V. ook valt, deze clubs zitten den Groninger groen-witten al te dicht op de hielen, wellicht weet de Asscher ploeg het terremvoor- deel uit te buiten. Be Quick won in Hoogezand reeds met 31 en zal op eigen terrein derhalve ook wel raad weten met den ex-koplooper H.S.C. In B wordt SneekLeeuwarden vast geen succes voor de bezoekers. Heerenveen won thuis maar met krappe cijfers (32) van Frisia en zal dus in Leeuwarden moeten oppassen om niet te struikelen. DISTRICT VI. In het Limburgsche trekt de strijd tusschen de twee gevaarlijk ste concurrenten van het leidende M.V.V. de aandacht: Limburgia Sportclub Emma; wij slaan de kansen van de thuisspelende Brun- summ-ers iets hooger aan, maar durven een volledig succes toch niet zonder meer garandeeren. M.V.V is zelf vrij: P.S.V. kan daardoor in punten met de Maas trichtenaren gelijk komen, want de Philips-ploeg zal het tegen sic- transit-Juliana wel klaren. V.V.V heeft een vlotte kans op een over winning tegen Maurits. Brabantia kan op eigen veld zeker één punt, en misschien ook wel twee, op Roermond veroveren. De Spechten en Bleijerheide hebben zich beide den laatsten tijd aardig opgewerkt; wie van hen morgen weer een stukje zal klimmen op de compe titie-ladder. is een open vraag. TWEEDE KLASSE A S.V.V. zit in de kopgroep: de rood-groenen hebben hun plaats als aanvoerder van de middengroep verlaten en zich bij de leiding gevoegd, en dat ze in dit „big three" gezelschap een geduchte rol zullen spelen, staat vast. Het kan intusschen morgen weer een goede dag voor de jongens van Maltha worden. Zelf spelen zij tegen B.M.T., wat natuurlijk een klin kende overwinning wordt; het doelgemiddelde kan later van door slaggevende beteekenis zijn, en daarom is het gewenseht, dat de scoringsmaehme tot het eind van eiken wedstrijd op volle toeren blijft draaien. Wint S.V.V. dus, van Overmaas is dit niet zoo zeker. De groene Rotterdammers zullen in de Zuiderstad-derby tegen C.V.V. zeer goed moeten oppassen, anders zien wij er van komen, dat zij een punt aan de Charlois-mannen zul len moeten afstaan. En dat zou koren op S.V.V.'s molen zi.in, en op dien van Excelsior, voor welke ploeg tegen V.F.C. slechts een weinig vuil aan de lucht is. Bij Coal-H.V.V. blijft de uitslag in de buurt van een gelijk spel, O.D.S. kan misschien op de succesvolle afsluiting van het oude een hoop vol begin van het nieuwe jaar stapelen, door Fortuna een punt te ontfutselen, hoewel vast staat dat de haringlui daar maar bitter weinig voor voelen. Excelsior '20 gaat een kuiertje in het Westland maken; als wij goéd zijn ingelicht worden immers in 's-Gravenzande de „thuis"- wedstrijden van Hoek van Holland gespeeld. Wij kunnen het niet over ons hart verkrijgen niet meer te voorspellen dan: „een gelijk spel letje zit er zeker in"; neen, onze jubileerende zwart-witten moeten dezen wedstijd winnen, en zij zijn er toe in staat. Welnu, het zij dan zoo! Het Rotterdamsche Spartaan '20 gaat in Delft het al-oude Con cordia bekampen; een zwarthem- den-duel dus. Beide clubs doen het den laatsten tijd goed; wie van hen het 't best doet, laten wij tot Zondagmiddag 4 uur in het midden. De Hollandiaan is in staat om B.E.C. te kloppen, hetgeen echter niet zeggen wil, dat het ook zoo zal geschieden; King Soccer heeft een hekel aan „normaliter". Wat wel als een paal boven water staat, is dat de Musschen gaan trachten de hoogste score van het seizoen bij elkaar te trappen. In de 3e klasse D ontvangt D.H.S. bezoek van Slikkerveer, de kranige debutante. Het zal spannen, en misschien helpt het terreinvoordeel den Schiedammers over het doode punt heen. Martinit mag Leonidas niet onderschatten, en dan kan een overwinning verwacht worden. R.D.M. en Portugaal winnen van Pechvogels resp. E.D.S., maar V.O.C. heeft aan den lastigen runner-up D.C.L. de handen meer dan vol. Ursus staat voor een zeer zwaren wedstrijd tegen P.F.C. in Geervliet; o.i. zit er weinig of geen winst in. Als Schiedam, dat tegen Herman dad uitkomt, deze Rotterdamsche politie-mannen niet onderschat, komt het met twee punten naar huis en behoudt het de leiding. Hillesluis volgt op den voet door een zeve -over Steeds Volharden. In G.V.R.—N.H.S. zijn de gasten favoriet. De Al] England Club beeft thans vergunning gekregen om de noodige reparaties te laten verrichten aan het Wimbledon-stadion, zoodat hei thans zoo goed als zeker is. dat het nationaal Wimbledon-tornooi zal wor. den gehouden van 24 Juni tot 6 Juli In het tweede gedeelte van de voordracht, die dr. Heere, privaat docent in de sociologie aan de uni versiteit vaD Utrecht, voor de do centen-vereenig ing St. Augustinus in de Amstelbron hield, besprak hij den Europeeschen en wereld kant van het vraagstuk. Wij plaat sen hierbij het tweede deèl en ves- igen daarbij vooral uw aandacht op de vele en omvangrijke proble men, die het noemen van practisch ieder feit met zich meebrengt. Het zou interessant zijn, aldus dr. Heere, om de geschiedenis van Europa eens te bestudeeren aan de hand van de bevolkingscijfers. Wij lezen wel de geschiedenis boekjes, maar het is veel belangrij ker om de cijfers eens te bestudee ren. Onder Lodewijk XIV was Frankrijk: „la grande nation", de groote natie, maar wat een won der. Het had meer dan een vijfde deel van de bevolking van Europa binnen zijn grenzen wonen. Als we dus lezen, dat het oorlog voerde tegen Nederland, Engeland en Zweden, behoeft dat ons heelemaal niet te verbazen. Er hadden nog wel een paar landen bij kunnen komen, dan waren de Franschen nog steeds in de meerderheid ge weest. Maar in den tijd van Lode wijk XIV begon deze verhouding al ongunstig te worden en in Na poleon's tijd had Frankrijk nog maar 1/9 van de totale bevolking van Europa. In den Frnnscii- Duit- schen oorlog was de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland gelijk en in den grooten wereld oorlog had Frankrijk opgehouden een groote mogendheid te zijn. In dien eersten wereldoorlog is bo vendien de bloem van Frankrijks jeugd dood-gebloed en het kan ons niet verwonderen, dat Frankrijk het in 1940 na twee weken vechten moest opgeven. Dat wist iedereen, die Frankrijks bevolkingstoestand kende. Wat het Duitsche bevolkingscijfer betreft, dat is in de laatste tien tallen jaren omhoog gevlogen en in korten tijd heeft Duitschland Frankrijk voorbijgestreefd, maar op het oogenblik is het daar ook zoo best niet, want toen er 55 mil- lioen menschen waren, waren er 2 millioen geboorten. Met 65 millioen was het maar 1 millioen. Het be volkingscijfer liep dus weer achter uit." Na deze uitweiding kwam dr. Heere op het probleem van de samenstelling van de bevolking in Europa. De bevolking van Europa bestaat uit Germanen. Romanen In aansluiting op een artikel over het NederlandschEngelsche Sport schema elders in dit blad, kunnen wij mededeelen, dat op Tweeden Pinksterdag, 10 Juni a.s., in het Feijenoord-stadion een voetbalwed strijd zal worden gehouden tus schen de stedelijke elftallen van Rotterdam en Huil, voorafgegaan door een wedstrijd tusschen twee stedelijke junior-elftallen. Op Pinkster-Zaterdag. 8 Juni, zullen 's avonds zwemwedstrijden worden gehouden tusschen Rotter damsche en HuUsche zwemmers en zwemsters. Uit Tokio wordt bericht, dat de mededeeling over het aftreden van de Japansche regeering onjuist moeten zijn Verdere bijzonder heden zijn nog niet bekend. In 1940 werd m Londen de Ne- derlandsche Sportorganisatie ge sticht. Zij bedoelde de sportbeoefe ning der toenmalige Nederlandsche strijdkrachten m Engeland te coör- dineeren, er een meer representa tief karakter aan te geven en ze aan te wenden als propaganda middel om het begrip van het En gelsche volk voor en de verbroede ring met het Nederlandsche te be vorderen Als zoodanig heeft de zeer goed en vruchtbaar werk ge daan, getuige de reactie in de Britsche prs. In September 1944 geraakte de oorlog in een zoodanig stadium, dat de organisatie haar werkzaam, heden als geëindigd beschouwde. Uit d afschidsbijeenkom&t kwam de idee naar voren, de geschapen NderlandschEngelsche sportbe- trekking aan te houden en uit te breiden. Zoo kwam, onder groote instemming en aanmoediging van de Britsche openbare meening, het NederlandschEngelsche Sport- schma tot stand. Vele Engelsche steden verklaar den zich spontaan bereid een Nederlandsche stad te adopteeren; de eerste stad was Huil, dat zijn wenschen ten opzichte van Rotter dam uitte. De praktijk toonde al spoedig overduidelijk de levens vatbaarheid van dit schema aan; in September 1945 bracht een voetbalelftal var, Woolwich een bezoek aan Maastricht, en het werd een zeldzaam geslaagd sportevene ment (N.B. M.V.V, won toen met 32), terwijl de in die dagen te Woolwich gehouden Maastrichter tentoonstelling niet minder dan 100.000 bezoekers trok. Het eerste daadwerkelijke contact kon wél op een succes bogen. Het jaar 1946 zal voornamelijk gekenmerkt zijn door voorberei dende werkzaamheden, hoewel enkele ontmoetingen reeds offi cieel vast staai Maar m 1947 zul len 50.000 Nederlandsche en 50.000 Engelsche sportbeoefenaars(sters) uitgewisseld worden Men beoogt met deze uitwisse ling allereerst de onderlinge vol kenvriendschap te bevorderen. Als straks Nederlandsche sportlieden naar Engeland gaan, zijn zij daar geheel te gast bij het plaatselijke comité, zij worden als Britsche sportvrienden gehuisvest "en zul len gezamenlijk excursies maken. Op deze manier maken zij kennis met de Britsche landelijke en plaatselijke toestanden, met den Engelschen volksaard, met allerlei geografische, sociale, economische en cultureele bijzonderheden van het Britsche eiland en met het karakter van het Engelsche sport leven. Terzelfdertijd wijdt de plaat selijke Engelsche pers artikelen aan de geadopteerde Nederland sche stad, en wordt over deze stad een tentoonstelling georga niseerd. Omgekeerd geschiedt in Nederland hetzelfde, als een Brit sche delegatie op bezoek komt. Natuurlijk zal men den steun van prominente teams en figuren niet kunnen ontberen, maar men ziet daarin niet de hoofdzaak. De volken moeten tot elkaar komen, de groote massa van middelmatige sportbeoefenaare en -sters moet elkaar vinden in wederzijdsch begrip en vriendschap. Daarom zal een zeer groote plaats aan den z.g. .kleinen man" en vooral ook aan de jeugd worden ingeruimd. Door dit Nederlandsch-Engelsch Sportschema zal dan inderdaad op groote schaal de sport worden dienstbaar gemaakt aan dat ideaal, waaraan zij sinds haar bestaan ten grondslag heeft gelegen: de verbroe dering der menschheid. Een en ander werd, ingeleid door den heer H. Werkenstroo, voor zitter van het werkcomité Rotter dam van het N. E. S„ op vlotte en duidelijke wijz» uieengezet door den heer A, Milhado, initiatiefnemer en voorzitter van de Nederlandsche Sportorganisatie en van het Neder- landsch-Engelsch Sportschema, in een causerie welke hij in een zaal van het Stadhuis te Rotterdam voor sportofficials hield. en Slaven. Zonder van superior^ teit te spreken, mogen we zeggen^ dat de Germanen de laatste tien. tallen eeuwen de voornaamste rol in Europa hebben gespeeld. In 1870 was Europa, vrij gelijkmatig in drie parten verdeeld 35 pet. Ger manen, 30 pet. Romanen en 35 pet. Slaven Maar door de bevolkmgs- en gezinspolitiek van de Westelijke landen vliegen we achteruit en de verhouding is nu 28 pet. Germanen en 51 pet. Slaven. In verband hier mee merkte spreker schertsend op, dat de Russen maar aar, het wiegentouw behoeven te tre* m om geheel Europa te bolsjewiseeren. Van 5 miiiioeii, van de Europeesche uc '.s Rus land gegroeid tot t. an 180 millioen (Siberië in-,__ ,.en). „Daar ligt het gevaar, als men tenminste in het bolsjewisme zoo'n groot gevaar wil zien", aldus dr. Heere. „Ik neem aan, zoo ver volgde spreker, dat Rusland 5 stap pen naar West Europa zal doen en wij 1 stap naar Rusland en dat wij zoo bij elkaar zullen komen". Van Rusland naar de wereld is maar een stapje en dus kwar.. het wereldbevolkingscijfer aan de beurt. In Napoleon's tijd leefden er op de wereld naar schatting 600 millioen menschen. Nu zijn net er 2200 millioen. Pessimijten vinden dit vreesaanjagend, maar de ge leerden kijken er optimistischer tegenaan. Wanneer zij aan de hand van de ^gegevens v; het oogenblik tuu;, nieuwe vi. ingen of veranderingen daargelatt.J we tenschappelijk de vraag beoordee- len: hoeveel menschen zullen er op de wereld kunnen wonen, dan komt dr. Heere tot de conclusie 8 milliard (dus vier maal zooveel als nu). Een Zweedsch collega denkt 12 milliard en een Weent che professor zegt 7 milliard. Daarbij komt dat i it be volken van de aarde geen 1 .vestie is van voedselvoorraden, maar van organisatie. De toestand van de menschheid schreewt om een vol kenbond, om een instituut der Vereenigde Volkeren, dat leiding kan geven in de groote vraagstuk ken der immigratie en transmigra tie. (De verhuizing naar en de verhuizing binnen een bepaald werelddeel). Wij kunnen niet meer op dnszelf leven, we moeten geza menlijk deze vraagstukken van leven of dood oplossen. Europa heeft 500 millioen inwo ners, het kan er 650 millioen her bergen, als alles blijft, zooals de toestand nu is. Dat zal mis chien nog 100 jaar duren Azië heeft 1200 millioen inwo ners. Er is plaats voor 2000 mil lioen, daarbij rekening ho <dend met de groote woestijnen in het midden van dat continent. Dan komt Australië aan de beurt en het is wel eens goed, deze cijfers te onthouden, omdat hieruit weer eens blijkt, welk een hypo crieten onze buren in Inü:"ë zijn. In Australië is plaats vor z50 mil lioen menschen. Er w er.... 10 millioen. Meer mi niet in. Dezelfde regeering, i zoo begaan is met het lot va 'ndo- nesiëris verbiedt aan ieder en ''cur ling den toegang tot het lan En dan Amerika. Daar wonen 170 millioen mensehen, maar het zouden er 1000 millioen kunnen zijn. Als Canada en Amerika hum grond tenminste zoo wilden bebou wen, als wij het in onze a moe gewoon zijn. Maar zij pleger 'ever roofbouw In Zuid-Amerika ,even 75 millioen menschen. Er zouden er 1100 millioen bij kunnen. In Afrika, waar plaats is voor 2.200 millioen menschen, wonen er 150 millioen. Als we deze cijfers zoo eens bekijken, komen we tot de droeve, maair onvermijdelijke conclusie, dat Europa in 7 of 8 gesk hten op één na de kieinste bevolking zal tellen, m.a.w. dat we uitge diend zijn. Tenminste wat de hoe veelheid menschen betreft. Iets anders is het. of we wat de kwali teit van de menschen betreft, onze leidende rol zullen moeten op geven. Het wordt hoog tijd, dat men gaat inzien, dat Europa alleen nog maar een rol kan spelen in kwaliteit, ook wat het intellec van de wereld betreft. We zullen de bovenlaag moeiten steunen. Wü zullen de wereld nooit tarwe of petroleum behoeven te leveren, maar de wereld heeft wel, oral voor de groote problemen ven het oogenblik, koppen noodig. Daar kunnen wij ons aandeel in leveren door de bovenlaag meer gelegen heid te geven zich te ontplooien. Een loonpolitiek, die ertoe leidt, dat de universiteiten worden ont volkt, dat een hoogleeraar een particuliere betrekking v maal zooveel verdient als in de college zaal. is zelfmoord politiek. De lezer ziet wel, welk een lawine van vraagstukken zich voordoet, als men dieper ingaat op de beteekenis, die een paar droge en nuchtere cijfers hebben. Wellicht, dat men duizelt bij de overweldigende hoeveelheid stof, die zich opdringt, maar uiteindelijk kan slechts de daad a4 deze pro blemen tot een oplossing brengen. Die daad is, volgens dr. Heere. een actieve bevolkingspolitiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3