SEYSS-INQUART voor het wereidtrihunaal De groote reis is begonnen Rome en nationaal-socia!isme DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Zijn misdaden ais beul van het Ned. volk SwS' aar,i?,et?ta in rien breedf Wmïwm 9- 1 INTERNATIONALE BIDWEEK Intentie voor Zaterdag 19 Januari Nieuwe Wereld-beschouwingen Een „tache de beauté" in de organisatie AL0Piaeei5J?ui.tsc^en offici^' Ur acil 12 Nederlanders op de plek Pauselijk schrijven aan Duitseh episcopaat Richtlijnen, vermaningen en woorden van troost Amerikaansche hulp aan Nederland Textielgoederen voor de Hark Een bekentenis van Goering DISTRIBUTIENIEUWS Noodkachels en nood- fornuizen vrij Smeerolieprijzen Scheermesjes van den bon R'dam Giro 8093 Directeur: Joh KUijpers. Hoofdred.Mgr. Dr J Witlox. Alg Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C N.V. Gitg. v. d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1946 68ste JAARGANG No. 19913 A.b<xnn ementsipr 3.25 p. kwart. 1.10 p maand f 0.20 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets per mm. Gisteren heett hij. die vijf jaar lang de beul van het Nederland- sche volk was. dr. Seyss Inquart. voor het wereldtribunaal te Neu renberg terecht gestaan. Bedeesd en met een rood hoofd hoorde hij de beschuldigingen, die tegen hem werden ingebracht, aan. Deze aanklacht was nog maar een begin, want zij betrof slechts twee onderdeden van de dagvaarding: gemeenschappelijke samenzwering en misdaden tegen den vrede. De overige tenlastelegging tegen Seyss onder de hoofdstukken: „oorlogs misdaden" en „misdaden tegen de menschelijkheid" zullen door Frankrijk en Rusland worden be handeld Niettemin werd zijn voile ver antwoordelijkheid voor alles, wat in Oostenrijk, Polen en Nederland onder zijn bewind geschiedt is. Uitdrukkelijk vastgesteld en met feiten toegelicht. Het is komen vast te staan, dat hij niet alleen de hand had in allerlei denkbare misdaden, maar dat vele initiatieven hiertoe voor zijn rekening kwamen, ofschoon hij het thans doet voorkomen, of hij slechts een ondergeschikte rol speelde. De openbare aanklager noemde hem dan ook den meest deskundige onder de samen zweerders Naar Nederland. Ook naar Nederland kwam deze man, na zijn misdadig Oosten- fijksch avontuur en na in Polen, dat als volk van kleurlingen moest Worden behandeld, even een spoed cursus in onderdrukking en uit roeiing te hebben gevolgd. Hij kwam den Nederlanders vertellen, dat hij niet gekomen was om hen te onderdrukken, maar als de onderdrukking dan toch al heel gauw volgde, dan was dat volgens zijn voorstelling van zaken niet zijn schuld, maar een hem opge drongen taak. Thans is datzelfde door hem ge knechte en gefolterde Nederland ln den persoon van zijn zaakwaar nemers in de Zittingszaal ver tegenwoordigd. Aan de lange mid dentafel van de prosecutie heeft kol Tuvll van Serooskerken plaats genomen, met Luxemburgsche en Belgische collega's Een heele lijst van vergrijpen door Seyss gepleegd, passeerde de revue: onnoodlge mbreuken op de Ned. wetgeving inzake huwelijk, onderwijs, pe". socialen arbeid, yereeniging. vakbeweging, medi- echo xorg. kunsten en wetenschap politiek, economie, enï Hij deed beslissende tann™ Nederland te germaniseren en uiïbuitiM r6f ele\^ot economische aanklavr JP dwangarbeid. De rino iS l 'b de leegplunde- wsfriJn .Nederland. Rijksmarken ten betaalmiddel toegel a- waardoor Duitscbland zich "Pnteuw kon verrijken. Op Seyss' instigatie opende Nederland in April 1942 een vrijwillige bij- JJfage tot den oorlog tegen het bolsjewisme" van 50 millioen gul den oer jaair, te betalen met te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1941, waarvan 10 millioen pe maand in goud. Systematischs roof. Seyss was ook betrokken bij een plan tot syalematisrhen roof van kunstschatten, tot berooving van bibliotheken en archieven. Rauter ontving bevel, met be hulp van Seyss Inquart, de hand te leggen op de medische uitrus ting der Leidsche en Utrechtsche Universiteiten. Reeds op 20 Juni 1940 werd een deportatieplan ontworpen en in Apiri-l 1942 werden reeds 2200 ar beiders weggevoerd ln het voor jaar van 1943 volgde de „arbeids inzet" voor mannen tusschen 18 en 35 jaar. Tenslotte bedroeg het aan- gedeporteerde arbeider? 43.100 portati!?e^X?vgde hen- die aan de- •traf. Sauckei" -™enmet de dood- van den moord zonder nader on derzoek doodgeschoten en twee huizen in brand gestoken. Seyss probeerde de schuld op de S.S. af te schuiven, maar gaf toe, dat bij een andere gelegenheid de S.S. hem verzocht had 50 gijzelaars te leveren. Hij had er toen slechts 5 verschaft, die allen werden ver moord. Andere feiten zijn neer gelegd in een rapport van de Ned. regeering, dat reeds eerder aan het tribunaal werd overhandigd. Seyss Inquart draagt de volle verantwoordelijkheid voor de maatregelen tegen de Joodsche Nederlanders. In een rede van 13 Maart '41 te Amsterdam ver klaarde hij hun den oorlog. In Februari 1941 werd een begin met deportatie gemaakt. Duizend jonge -ïanmen werden gearresteerd en naar Buchenwald of Mauthausen gezonden. Hun a sob werd terug gezonden naar de familie tegen betaling van 75 gulden per stuk. De wegvoering duurde tot Sept. 1942. toen de laatste Joden naar Westerbork werden gezonden. Van de 140,000 Joodsche Neder landers werden eT 119,000 naar Polen gedeporteerd. De aanklager kwam tot de conclusie, dat Seyss Inquart, die na zijn arrestatie ver klaarde slechts loopjongen of „te- 'efoonjuffrouw" onder de nazi's geweest te zijn, een van de hoofdaanstiehters was. In Nederland was Seyss de rech terhand van Hitler. Van 1941 tot 1945 was hij de absolute heerscher in elk onderdeel van het Neder- landsche leven. Het lot van eiken Nederlander hield hij in beide handen, daarbij slechts onderwor pen aan Hitler's wil Seyss Inquart aanvaardde het amibt als rijkscommissaris met de volle wetenschap van de misdadige gevolgen van de nazi-heerschappij. Hij is verantwoordelijk voor uit spattingen, wreedheden en misda den, door de Duitsehers in Neder land begaan. Er bestond voor Seyss Inquart geen plicht om bevelen uit te voeren, een politiek te bedrij ven, welke strijdig was met die wetten van God en mensch, welke door elk beschaafd volk worden erkend. Zelfs een soldaat is daar toe niet verplicht en Seyss In quart was geen soldaat ln Neder land. Het bewijsmateriaal is schokkend voor ieder fatsoenlijk mensch. De aanklacht, tegen Seyss was gebaseerd op slechts 13 documen ten, waaronder een uitvoerige veT~ klaring van hemzelf, die evenmin als een zee de zonde van hem zou kunnen afwasschen. De voor lezing duurde anderhalf uur. Seyss zat rustiger, dan wij dat van hem gewend zijn op zijn bank te luisteren, zonder maar een oogenblik met zijn buurman te spreken. Zijn rood aangeloopen wangen verrieden echter de span ning, waarin hij verkeerde. Mv m m m o W i De intentie voor morgen luidt: Terugkeer der Oostersche af gescheidenen tot de Katho lieke eenheid. H.K.H. Prinses Margriet, Francisca viert morgen haar derden geboortedag: de eerste verjaardag in Nederland. PARIJS, 12 Januari. Papier b eheersctut op het oogenblik de wereld. Ook de Nieuwe Wereld. Hoeveel formulieren er nu al zijn inge vuld ten behoeve van de reis der zes Nederlandsche journa listen naar Amerika! Ieder van hen heeft om te beginnen op drie groote systeemkaarten, waarvan hij er één ongekreukt moet meenemen naar de Ver- eenigde Staten, twee-en-zestig vingerafdrukken moeten plaat sen. Dirty fingers, dirty soul denken de Amerikanen zeker! Negen formulieren op het con sulaat, vier bladzijden stempels in het pasjooort, plus wat er nog by komt, formulieren voor ae •uchtreisalles in twee-, drie- of nog meer-voud. Loopen in Nederland van het eene bureau naar het andere. Loopen, hier in Parys oweral heen Papier, papier Maanden lang heeft deze reis in onze voorstelling alleen op papier bestaan. Neg steeds maalt de papieren molen .voort. Maar wij zitten in Parijs. En hoe! Een com plete lentedag. Begin Januari zon- van benoodisdc' T ^'langlijst Sevfl® Hniw j a beiders aan beyss door en deze zorgde ervoor dat ze er kwamen. SeySs gaf deze beschuldiging toe, maar Zeide dat hij niet ln staat was, er iets tegen te doen. Echter erkende hij, zich er niet tegen te hebben verzet. Uit zijn openbare uitlatingen bleek, dat hij besloten had, meedoogen- ïoos tegen de burgerbevolking op te treden. Moorden Wegens moord op Schutzvnm- liervmann Janssen op 20 Nov 1944 Radio Vaticana heeft gisteravond den inhoud bekend gemaakt van een brief van Z.H. den Paus aan het Duiische episcopaat over het verzei van de Kerk tegen het na- iionaal-socialisme. in welken strijd de kerk het beste gedeelte van het Duitsche volk aan haar ziide vond. De H. Vader wijsi er op, dat zorg vuldig moet worden voorkomen, dat thans de goeden met de kwa len moeten lijden. Over den wederopbouw in Duilschland merkt de Paus op: „Kei probleem betreft niet alleen den materieelen wederopbouw van verwoest Duitschland. doch het is veeleer het probleem van het te rugwinnen lot het christelijk ge loof van een volk. dat gedurende vele jaren onder den invloed heeft gestaan van valsche leerstellingen. De katholieke pers moei geholpen en uitgebreid worden, zoodat het christelijke leven weer kan wor den opgebouwd." Over de federatie van Duitsche vakvereenigingen schrijft Z.H. de Paus o.m.: „Samenwerking kan worden toegestaan, doch het moet uw zorg zijn, de arbeiders zcoda- bij te staan en te leiden, dat de katholieken onder hen nie' af wijken van de sociale leerstellin gen. welke voortvloeien uit het evangelie en uit de natuurwet en de goede richtlijnen, welke ons door vroegere generaties zijn over geleverd." *Wü wensehea uitdrukking te geven aan ons medeleven, vooral met diegenen, die hun verblijf in Berlijn hebben en in Oost-Duitsch. land. Wij kennen hun harde lot- Wij hebben de verschrikkelijke verwoesting, welke de laatste fase van den oorlog en zijn gevolgen hebben gebracht voor bloeiende provincies, steden en dorpen in die gebieden, voor oogen. Wij betreuren meer in net bij zonder de onwaardige behande ling, waaronder zoovele vrouwen en meisjes in Duitschland hebben moeten lijden. Zooals alle pijn. welke ae ge nadelooze oorlog heeft veroor zaakt in het Westen en Oosten van Europa, in Azië en Afrika, een kwelling voor ons is zoo worden wij ook diep getroffen door de rampen, welke de oorlog voor u, onder wie wij zooveel iaren van vruchtdragend werk hebben door gebracht. heeft gebracht. Voor u allen en vooral voor degenen, die uit hup huizen zij n verdreven en Ihans armzalig ronddolen, smeeken wij in oenze gebeden om Gods me delijden. In de afgeloopen maan den hebben wij geen gelegenheid verzuimd, om uw lot. vooral wat betreft de voedselpositie, te ver zachten. Hoewel wii ons ten volle de treurige gebeurtenissen, welke in de afgeloopen maanden in Oost- Duitschland zijn voorgevallen, be wust zijn, vermanen wii allen ej-n- stig, om geen geweld tegenover geweld te stellen, doch rechtvaar dig te zijp, en niet met degenen, die werkelijk schuldig zijn, ook hen te straffen, die zich niet schul dig hebben gemaakt aan oorlogs- of andere misdaden. Moge het gemeenschappelijk katholieke geloof, dat door zoo- velen aan beide zijden beleden wordt, den verschrikkeliiken haat beteugelen en tot kalmte en ver zoening leiden." Op uitnoodiging van de Ame- rikaansche regeering maakt onze parlementaire redacteur, de heer Hans Hermans, met een vijftal andere Nederland sche journalisten, een reis door de Vereenigde Staten. Hij is inmiddels reeds te New York aangekomen. Hierbij geven wij de eerste van zijn correspondenties. der overjas in de zon flaneeren op de Champs Elysées! De reis is begonnen ORGANISATIE-TALENT is een mooie eigenschap zoolang de gelukkige bezitters ervan zich niet den kroon der feilloosheid op 't hoofd zetten. De Duitsehers pronk ten zóózeer met deze zelf-opge- drukte kroon, dat menig goedge- loovige in hen de koningen der „organisatie" erkende. Deze kroon en deze troon zijn beide gevallen. De Amerikanen hebben óók or ganisatie-talent. meer dan de Duit sehers waarschijnlijk. Maar zij voelen zich niet feilloos. Tot Brus sel per auto ging alles prachtig. De nachtreis echter per trein naar Parijs was verre van comfortabel. Er klopte iets niet met de slaap wagens en zoo reisden wij, om bij elkaar te blijven, in een derde klas coupé van een militairen trein. In Parijs: niemand aan het station en geen franc op zak. In het hotel geen kamer besproken Het vliegtuig naar Amerika dat kan nog wel dagen duren, zoo niet een week. Even loopt alles schijnbaar mis. Er klopt iets niet. De Amerikanen erkennen het ook ronduit: wij zijn niet onfeilbaar Slechts een tache de beauté? Een kleine vingerwijzing, dat ook de Amerikaansche super-organi satoren feilbare menschen blijven? Het schijnt zoo. Want even later klopt alles weer wel. Wij hebben onze kamer, wij hebben onze pas sage en mogelijk gaan wij van nacht de groote plas al over... HARTELIJKE gastheeren zijn de Amerikanen alleszins. Nog geen halven dag zijn wij onderweg en reeds kennen wij een heei gamma van uitdrukkingen, waar mee men elkaar in Amerika een goeden dronk toewenscht. Van het officieele „His luck!" tot het gemoedelijke „Bottoms up!'' waar bij de bodems van de glazen de hoogte in gaan of „Down the hed ge!" waarbij der glazen inhoud in de dorstige keel wordt leeggestort als de inhoud van een grijper in een Rijnaak. En zelfs tot uitdruk kingen, die alleen bij het zooveel- ste glas in aanmerking komen. Het zooveelste, waar wij ons ove rigens zorgvuldig voor wachten. ..His meed in your eyes!" Vooruit dan op den goeden overtocht! KAMERLID GAAT HEEN. De heer Receveur zal als lid der Tweede Kamer bedanken in ver band met zijn benoeming tot directeur der Stichting „Herstel Limburg". IJSELMEER ZIT DICHT. In den afgeloopen nacht is het IJselmeer geheet met grondijs dichtRelcopen. De scheepvaart l- qientengevqlgq Van het Amerikaansche Roode Kruis is mededeeling ontvangen, dat aan het Ned. Roode Kruis wor den overgedragen ruim 600.000 stuks textielgoederen (waaronder duizenden babypakketten)schoe nen enz. Aan het Amerikaansche Roode Kruis werd door de directie van de Hark de volgende verdee ling voorgesteld: Comité „Nederland helpt Indië" 100.000 stuks, het Groene Kruis 25.000 stuks, het Wit-Gele Kruis eveneens 25.000 stuks en de Natio nale bond van verplegenden 15.000 stuks. De overblijvende circa 435.000 stuks worden verdeeld als volgt: Amsterdam 14 pet., Rotterdam 11 pet., Den Haag 12 pet., Walcheren 5 pet., Zeeuwsch Vlaanderen 3 pct„ Toien i pet.. Noordbrabant West 3 pet., Noordbrabant (Den Bosch) 2J pet., Noordbrabant (Helmond) 3 pet., Noordbrabant (Otsterwijk) IJ pet., Limburg 9 pet., Limburg (Maastricht) 2 pet., Gelderland (Arnhem) 6 pet., Gelderland (Nij megen 6 pet., Gelderland (Varsse- veld) 3 pet., Gelderland (Kerkdriel) 1 pet., Utrecht 5 pet., Overijssel (Hengelo) 3 pet., Overijssel (Zwolle) 2 pet., Drenthe 3 pet. Friesland 4 pet. Het normale percentage voor het rayon Den Haag werd met 2 pet. verhoogd ten behoeve van het Be- nuidenhoutkwartier, dat voor Zee land met 4 pet., Nijmegen 0,4 pet-, .Drenthe en Friesland i pet. Dit .alles is medegedeeld op een te Rot terdam gehouden persconferentie in het gebouw van de Hark. Van het Roode Kruis werd de toezeg ging ontvangen, dat indien de Hark snel tot distributie der kleeding overgaat, meer goederen zullen worden gezonden tot een totaal v,an rond 1.250.000 stuks (de ruim 60.000 stuks inbegrepen). Goering heeft bij zijp verhoor te Neurenberg toegegeven, dat d« bewering der nazi's dat communis ten den rijksdagbrand veroorzaak ten, nooit gegrond is geweest. Goering zeide. dat hij reeds een uur na den brand liet bekend ma ken, dat communisten er de schuld van warren, omdat de Füh- rer en zijn mannen die meerling waren toegedaan. Goering had wed ingezien, dat het nog te vroeg was om die beschuldiging uit te spreken. Er kon immers nog geen onderzoek hebben plaats gehad, HHler wilde het echter zoo en daar had Goering zich bij neer gelegd, aldus werd door den Ame- rikaanschen aanklager medege deeld in het v err loop van de be handeling van de zaak tegen rijks minister Frick. Bepaalde typen kolenkachels en kolenfornuizen, ln den regel aan geduid met de omschrijving „nood- kachels" en „noodfornuizen", mo gen thans vrij worden verkocht en afgeleverd. Met ingang van 1 Januari j.i. in een nieuwe prij zenbeschikking smeerolie van kracht geworden. Deze beschikking legt de prijs vorming geheel in handen van den handel en stelt slecht: beperkend» bepalingen ten aanzien van de toe gestane bruto-winstmarge. Ver wacht wordt, dat de nieuwe prija- regeling een aanzienlijke daling van de prijzen voor een groot aan tal soorten smeeroliën en vetten tengevolge zal hebben Scheermesjes zullen binnenkort! vrij mogen worden afgeleverd. In' het buitenland is een voldoende hoeveelheid grondstoffen aange kocht, waardoor de voorziening van ons land t.a.v. dit artikel is ge- waarborgd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1