De R.V.D. en „Oog en Oor" DADIO Kunstacademie te Maastricht Katholieken uit heel Amerika te Habana bijeen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1946 PAGINA Scherpe crifiek uit de Kamer Geem censuur op brieven uit indië Engelsche onder scheidingen Sitter Empire maj°or C. W* Een pik zwarte boer Opperbevel in Indië overgedragen l\ PRO Naar een katholieke onderwijsinrichting De Uno-agenda PROGRAMMA Een strijd voor eigen huis en grond *™?te,na£ÏJs' die den arbeid voor de kerken een deel van hun levenstaak vinden, moeten niet alleen aan de academie de »e- ■wensehte sfeer vinden, maar tevens m vakken als kerkbouw, liturgie, bijbelsche geschiedenis enz grondig onderricht worden. In Utrecht wor- den,, ]n enkele jaren tijds aan de Katholieke Kerkmuziekschool orga nisten gevormd, die den geest der liturgie aanvoelen, waardoor zij de geloovigen tijdens de H. Dien-ten met hun spel in de vereischte sfeer te brengen. In Maastricht kat-holieke academie moeten Komen, waar beeldende kunstenaars worden opgeleid, die later in hun weik zullen geven van het vele dat zij daar hebben verworven.. T, Hef probleem van de oorlogsschade Rotterdamsche Scheeps- hypotheekbank Weer snoepten we van de regee- [JÖngsnota-taart. Nu waren de voor- titingsdiensten der regeering aan beurt Eigenlijk officieel alleen «Oog en Oor" en de z.g.n. „Begee- oorlicbtingsdienst" (ondanks de uitsche woordvorming een betere -aming dan de eerstgenoemde, gezien beide bedoelen voorlichting '"el aan als door de regeering) zooais de heer Schaepman op- erkte, er zijn nog zooveel andere [voorlichtingsdiensten bij de diverse epartementen, dat deze katholieke afgevaardigde terecht mocht aandrin- «en op publicatie van de kosten. De diensten zelf vonden brj ge- inoemde afgevaardigden' trouwens ,vru" algemeen scherpe critiek. „Dog en Oor" noemde hij .niet sym pathiek bij de bevolking"', de hoop uitsprekend dat dit ,,kind van den Overgangstijd", zooals de nota zelf bet uitdrukt tegelijk met het M. G «ad verdwijnen. Wat de R. V D. be treft, deze treedt volgens den heer Schaepman te veel in de functie van oe vrije pers (wier ontplooiing Slechts een kwestie van papier is) alsook de persagentschappen; en niet steeds gelukkig gezien de herhaalde tegenspraken en de voorlichting over Indie; maar erger is dat hij een aPParaat dreigt te worden tot beïn vloeding van den politieken strijd en SSn? op 0611 semi-parlement ge- «Jkt. De afgevaardigde sprak van; een soort Goebbelsdhe propaganda maar dan niet satanisch doch „Ange- dient Wat cvenzeer afkeuring ver- Scherper nog formuleerde het ziin fractiegenoot Teulings, die den R.v D noemde een staatsrechtelijk onding en een gevaarlijk experiment en haar bemoeienis een „doorbreken" (mo dern modewoord) van staatsrechtelijk gezonde verhoudingen. Dat op de brug gepolemiseerd wordt tegen de ^lksvertegenwoordiging, is niet in Oen naak Evenmin dtat de regee- Fer radiio verdedigd Wordt .en de dienst allerlei preroga tieven geniet, terwijl de Kath. Volks partij van J uil i tot October moest Wachten op wat papier voor do „Op mars". En de liberaal Wendelaar spande de kroon: objectieve eerlijkheid is niet veilig bij hem die er op uit is propaganda te voeren. En: do combi- Batte minister-president—hoofd der partij chef ministerie van propa ganda is voor ons vrijheidlievend volk verontrustend. Ite anti-revolutionaire oud-minister de Wilde waarschuwde met klem wegen het verlagen der pers tot regee- ringsorgaan, waarvan een variant op ten^schoolstrijü en het herleven der S™??, het gevolg zal zijn. Zijn collega Roosjen en de chr.-democraat Posthuma drongen speciaal aan op beperking van diensten en uitgaven ervoor. De sociaal-democraat van Kuilen burg bekeek de kwestie vooral van <te zijde der journalistiek, die het met de bedilzucht, het buiten zijn be Voegdheid treden en moraliseeren vÜÏÏ ,V'. D- onmogelijk eens kan zijn Het is gemakkelijk criti- seoren als men beschikt over een orgaan „Commentaar" d.at. terwijl de dagbladpers van 2 tot 4 pagina's vooruitging, van 4 naar soms 12 blad- fcijden uitgroeide! Ue minister-president, die zich aanvankelijk maar ten onrechte, ge- K 2 rePliek toegaf, ietwat El ek geschoten voelde door Svaar/wttf V?L tstgeno€mden af- ?)erl€p zich op de nood- zakelijkheid in overgangstijd de be schikking te hebben over een instru ment dat* het beleid der regeer ine kan toelichten. En nu liggen toelich ten en verdedigen dicht bij elkaar Maar tegen overschrijding der grens wel eens voorgekomen wordt angstvallig gewaakt. Aantasting van de rechten der Staten-Generaal ligt volstrekt niet in de bedoeling. Het Is soms noodig instrumenten te han- teeren die gevaarlijk zijn Propa ganda ook, maar niet voor politieke strevingen doch voor versteviging onder ons volk van de .public spirit." Inderdaad hebben wij nog diverse diensten van voorlichting, verspreid over verschillende departementen; maar den minister-president staat yoor oogen: één centraal geleid voor- ttichtingsinstrument. Wat de kosten van al die diensten bedragen prof. Schermerhorn weet het niet maar wil een poging doen om er achter te ko enen. Van den R.V.D. zijn ze hem nochtans bekend; 7 ton en van ..Oog en Oor" 6 ton. Wat dit laatste aan gaat, het heeft al 15,000 klachten, Koning Van Engeland heeft, [zijn goedkeuring gehecht aan het verleenen van de volgende on derscheidingen aan de hieronder vermelde officieren Van het Ned. H' (Companion of the Order of the Bath); luit.-generaal Jnr. H. J. Kruis. C. B. E (com mander of the Order of the British Empire): generaal-majoor Ir. J. B. G. M. ridder van der Schueren. O. B. E. (officer of the Order of the British Empire): gfcn.-majoor S. J. v. d. Bergh. kolonel mr. F. J. H. Snijders git-kol. mr. H. P. Linthorst gpman, luit.-kol. ir. A. F. H. luit.-kol S Ahnin* zSr (cember of the Order of zaakjes en zaken behandeld. Over een spoedig verdwijnen hoorden we niets, al is „Oog en Oor" als meer tijdelijk te beschouwen dan dè R.V.D. De opmerking van den heer Teu lings over de ..Opmars' vond Z.Exc. „niet aardig', omdat hij zich per soonlijk veel moeite heeft gegeven om het aan papier te helpen, waar voor mr. Teulings bij de replieken den minister-president zijn dankbaar heid niet onthield er echter op wij zend dat het systeem niet deugt. Ten slotte deed de minister-presi dent een beroep op allen om mee te helpen ten einde Nederland een gezonden overheidsdienst te bezorgen. De replieken brachten wel aan het licht, dat er maar weinig behoefte en sympathie wordt gevoeld aan of voot de diensten in kwestie en dat als de begrootte gen die 1 Maart te verwachten zijn ter tafel lig gen, zij er niet zonder kleerscheuren zullen afkomen. Op een vraag van den heer Wende- laar of er censuur wordt geoe fend op brieven uit Indië, ontkende de minister ten sterkste dat er hier van eenige politieke censuur sprake is (militair wordt een enkel poststuk gecontroleerd) en elke brief, wat ook zijn inhoud is, door de post wordt besteld L. H. a.i. J. v. E. te Ederveen had een groot eierenbedrijf, dat hem in de schrale oorlogsjaren geen windeieren op leverde. Bovendien had hij veel tabak verbouwd en daar zwaar aan ver diend. Zoo had hij sigaren van eigen teelt voor f 3 per stuk verkocht. Van hetgeen zijn „ruilhandel" hem had opgeleverd heeft de C.C.D, echter een en ander bij hem in beslag ge nomen: knotten wol en katoen, vele coupons van alle mogelijke stoffen, voorts 44 pakhuiswagentjes, 20.000 rollagers, 2 luxe auto's (een Renault en een Chevrolet) alsmede een plat ten aanhangwagen en vier losse ban den. De man. die reeds 15 veroordee lingen wegens overtreding tegen de voedselvoorziening op zijn kerfstok heeft, werd nu door den tuchtrechter veroordeeld tot 10.000 boete plus verbeurdverklaring van alle inbeslag genomen zwarte goederen. De auto's, die hij tot vrachtwagens voor zijn bedrijf had omgebouwd, werden hem teruggegeven. E. v. G. te Ederveen, die v. E, vier gebruikte autobanden voor 1950 geleverd had, kreeg een boete van 10.000. Iïi tegenwoordigheid van tal van hooge officieren van het Ned.- Indische leger, heeft lt.-generaal Van Oyen het opperbevel over het Ned.-Indisohe leger aan lt.-gene raal Spoor overgedragen. Als een symbolische handeling overhandigde spr. aan zijn opvol ger een Nederlandsche vlag, welke hem door een Amerikaansche dame was toegezonden en welke door de moeder van die dame bijna tachtig jaar geleden uit Nederland naar Amerika was meegenomen. Na de formeele overdracht van het opper bevel, hield generaal Spoor een korte rede. Hij legde er den nadruk op, dat hij zich ten volle van de moeilijkheden en de precaire om standigheden, waaronder hij het opperbevel op zich heeft genomen bewust is, Hij eindigde met een beroep op de oudere officieren om eensgezind samen te werken. Admiraal Helfrich dankte in een persoonlijk woord gen. Van Oyen voor diens vriendschap en voor de medewerking, die hij in de afge- loopen periode van hem heeft mogen ondervinden. Als bevel hebber van de Ned. vloot, ver zekerde hij den heer Spoor de medewerking van de vloot. Kolonel Warners, als oudste reserve-officier, richtte een af scheidsrede tot It.-gen. Van Oyen. Gisteren hebben alleen zittin gen van sub-comité's der Uno plaats gehad. Heden zal de veilig heidsraad de Grieksche kwestie behandelen. De klacht van de Oekraiensche delegatie over den toestand in Indonesië zal waar schijnlijk niet voor het einde van de volgende week ter sprake komen. De officieele benoeming van Lie wordt op de plenaire zitting van heden verwacht. De commissie voor het vaststel len van den permanenten zetel van de Uno zal Maandag haar verslag uitbrengen. ZATERDAG 2 FEBRUARI Hilversum I (301 M.): KRO-uit zending, 7.00 Nieuws en gymnastiek. 7.30 Graim.pl. en morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 9.30 Gram.pl. 10.00 Voordracht. 10.30 Ensemble N. Dolce. 11.00 Gram.pl. 11.30 Voor de zieken. 11.45 Berichten krijgsgevange nen. 12.00 Gram.pl. 12.35 Concert en gram.pl. (13.00 Nieuws). 13.45 Over tooiieel 14.00 Gram.pl. 14.15 Engel- sche les. 14.45 Gram.pl. 15.00 Rott. Philh. Orkest. 16.30 Boekenpraatje. 16.45 „De Speellieden". 17.00 M. v. Poll over Indië. 17.15 Gram.pl. 17.30 Voor de kinderen. 18.00 Orkest. 18.30 Journ.-weekoverzicht. 18.45 Vervolg- concert. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram.pl. 20.00 Nieuws 20.10 Lichtbaken H. de Greeve. 20.35 Hoorspel .Fatima". 21.10 Kwartet. 21.40 Gram.pl. (22.00 Nieuws)22.30 Avondgebed. 22.50 24.00 Orkest en gram.pl. Hilversum II (415 M.): VARA-uit- zending 7.00 Nieuws, gmnastiek en gram.pl. 10.00 VPRO. 10.20 Piano. 10.40 Voordracht. 11.00 Gram.pl. 12.00 Kwintet. 12.30 Politiemuziekkorps (13.00 Nieuws). 13.45 Gram.pl 14.00 Oorlogspleegkinderen. 14.15 Haarl. Orkestver. 15.00 Litt. causerie. 15.20 Concert. 16.00 Maleische les. 16.15 Gram.pl. en Novelty Serenaders 17.15 Sportpraatje. 17.30 TJiitz. uit City- tlheater. 18.00 Concert. 19.00 Meisjes koor. 19.30 VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. concert. 21.20 Hoorspel 21.45 Gram.pl. 22.10 Philh. orkest. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Orkest en Gram. Wijlen J'oe. Postmes, de voor malige directeur der Maastrichtsche Middelbare Kunstnijverheidsschool, een man van gedurfd initiatief en organisatorisch talent, heeft inder tijd met plannen rondgeloopen voor een academie van beeldende kun sten te Maastricht. Hij stierf helaas te vroeg om deze denkbeelden met zijn groote gaven te verwezenlijken. Na zijn overlijden kwam al spoedig de oorlog. Het oude plan-Postmes, dat een eigen karakter bezit en geen na bootsing vormt van verwante instel lingen, is na de bevrijding opnieuw ter sprake gekomen. In de jongste raadsvergadering heeft de voorzitter der katholieke fractie eenige denk beelden naar voren gebraoht, die een nadere beschouwing waard zijn. Zijn betoog kwam hierop neer, dat de bestaande M. K. S. niet, zooals men vroeger meende, de basis zou moeten vormen van de academie, doch dat dit hoogere instituut zelf standig naast de bestaande instel ling moest worden opgericht De toekomstige kunstacademie zal over een museum en een ten toonstellingsruimte moeten be schikken, terwijl het bovendien gewenscht is dat de Architecten- school. die voorloopig te Sittard is ondergebracht, een onderdeel dezer instelling gaat vormen. De gemeente heeft plannen voor een museum, een tentoonstellingsruimte en voor een nieuwe opera-concertzaal. Zij denkt het museum in een gerestau reerd of nog te restaureeren stede lijk monument onder te brengen en een nieuwe opera-concertzaal te bouwen, die tevens een goede ten- toonstellingsaccommoöatie moet geven. Tegen dit laatste plan had de heer Groutars bezwaren. Hij zou liever de tentoonstellingsruimte met tiet museum in één gebouw zien. Gaat men er toe over om geweste lijke bisschoppelijke museau te stichten, dan zou hij gaarne zien, dat het Limburgse-hé museum niet te Roermond, maar te Maastricht wordt ondergebracht. Talrijke kerken moeten in dit bisdom her bouwd. gerestaureerd, beschilderd en van glas-in-loodramen voorzien worden. De academie, zelfstandig door een Stichting in het leven geroepen, zal de kunstenaars moe ten leveren die, na een degelijke katholiek georiënteerde vorming, voor hun taak berekend zullen zijn Tenslotte deed hij het voorstel om een commissie te benoemen die deze kwesties met spoed zal behan delen. Volgens dit betoog zal de Aca demie dus in geen verband staan tot de Middelbare Kunstnijverheids school. Zij zal een zelfstandige instelling moeten worden, die geen eigendom van Rijk of Gemeente zal zijn. Zooals de St. Radtooudstichting I a W°*nsdae 6 Febr. wordt in (den schouwburg te Tilburg een 'Indië-^middag gehouden voor de Een deelnemer aan de Kalh. So ciale Week te Habana schrijft ons: Uit alle Amerikaansche repu blieken en gebiedsdeelen op drie na. waren Ka'h. vertegenwoordi gers naar Habana gekomen om deel te nemen aan de tweede ln- ier-Amer;kaansche week van so ciale studiën (de eerste werd in 1942 gehouden fe Washington). Hei is de bedoeling om van deze „con gresbeweging" een permanente or ganisatie te maken. Samenwerking van de Katholie ken van het geheele Amerikaan sche continent Noord-, Midden- en Zuid-Amerika is thans een gebiedende eisch. Noord-Amerika's vorm van democratie laat hierbij aan de Katholieken een groote mate van vrijheid, al is ook daar met alles ideaal Vermelding verdient, dat voor het eerst in de geschiedenis als volgerechtigde leden aanwezig wa ren deputaties uit Canada, Trini dad, Jamaica en Curasao. Curasao was vertegenwoordigd door den heer J. M. P. Kroon, voorzitter van den R.K. Volksbond, de organisatie, waarin de onder scheidene takken van sociale acti viteit der Missie zijn onderge bracht, en door dr. J. Hartog, hoofdredacteur van het dagblad „Amigoe di Curasao". Naast deze officieele verlegen woordigers waren nog waarnemers verschenen ut Spanje, Frankrijk, Nederland (rector P. Mommersteeg, die door oorlogsomstandigheden nog steeds In New-York zat), En geland (Pater Thomas Gilby O.P.l en Polen. Los hiervan was namens het intern, arbeidsbureau van den Volkenbond, da: door den oorlog uit Genéve naar Montreal in Ca nada verhuisde, aanwezig Pater Albert ie Roy S. J. Naar herverdeeling van grootgrondbezit. Het aantal afgevaardigden be- bespreking, die aan de orde waren, noemen wij: de houding, aan te nemen met betrekking tot den grooten en kleinen landbouw, het vakvereer.igingsvraagstuk. het ras senprobleem. Wat het eerste punt betreft, valt te vermelden, dat bij de behande ling daarvan onderscheid gemaakt werd tusschen gezinslandtacuw of kleinen landbouw, waarbij kapi taal en arbeid ten dienste van het gezin komen, en den industrieelen, of grooten landbouw, waarbij de Dreductie on enmmcreioolp lpect jp in de encyclieken is neergelegd. Men heeft hier dus een merkwaar dig voorbeeld, dat enkele vereeni- gingen in één ervan worden openlijk communisten toegelaten en in sommige aangesloten vak- vereenigingen hebben die zelfs de leiding zonder iets met de Katholieke Kerk te maken te hebben, haar social leer in prac- tijk brengen. De Katholieken in de Vereemgde Staten doen volop mede aan het vakvereenlgingsleven en zij brengen het daar veelal tot leiding gevende functies Van de A.F.L is de voor zitter niet Katholiek, maar de secretaris en de daaropvolgende autoriteit zijn het wei. In de C.I.O. zijn zoowel de voorzitter als de secretaris Katholiek. In Fransch Canada zijn de arbei ders Katholiek georganiseerd. In de geschoeid. „Elke boer moet eigenverschillende Latijnsch-Amenkaan- huis en land hebben" werd de siag- -■ ein van de besprekingen Niet-Katholieke vakbonden volgens pauselijke directieven. Een van de meest interessante sociale verschijnselen zijn de vakvereenigingen of tra<$5„?"'°"1e die in de Vereenigde Staten de geheele samenleving beheerscihen. De grootste twee organisaties zijn de American Federation of Labour (A.F.L.) en de Congress of Indus trial Organisation (C. I. O.), die tezamen ongeveer veertien millioen iand denkt, contribueerende leden tellen. Deze vereenigingen kwamen tot standi nadat in 1935 de National Labour: Aot haar oprichting in de Ver eenigde Staten had mogelijk ge maakt. Voordien had men alleen een geheime vereeniging. bekend geworden, omdat, op uitdrukkelijk verzoek van de Noord-Amerikaan- sche hiërarchie, Rome afgezien heeft van een voorgenomen plan. de belangen der Katholieke Univer siteit behartigt, zoo dient een stichting in het leven geroepen te I°rdren> die het katholiek karakter waarborgt. Dit ia riSL nieuwe in het be toog van den heer Broutars. Omtrent het probleem der scha devergoeding aan oorlogsgetroffe nen heerscht nog diepgaand mee. nmgsverschil. Volledige schade loosstelling op basis van ver vangingswaarde, zoo klinkt da noodkreet uit het getroffen Zui den. Neen. zegt Den Haag, want de staat kan de financieele lasten van een dergelijke uitkeering niet dragen. Moeten dan de tien procent door het oorlogsnoodlot getroffenen dia financieele lasten dan zelf dragen, zoo luidt de dringende vraag en klacht der slachtoffers. Die kwea- he mag niet opgelost worden door een oppervlakkig: „het kan niet," Uit te spreken, voordat een diepe studie van het geheele pro bleem gemaakt is. Daartoe wil bijdragen de lande lijke Stichting Oorlogsgetroffenen, welker secretariaat gisterenmid dag te Nijmegen is geopend. Doel van de Stiching is, na grondige bestudeering door des kundigen te komen tot het vast stellen van een billijken en accep tabelen vorm van schadevergoe ding, waarbij men er van uil gaat dat vergoeding op basis Mei 1940 volstrekt onvoldoende is Het ia niet het doel der stichting te spe- culeeren op de liefdadigheid doch men wil slechts een rechtvaardige oplossing van hot schadeprobloem, VERREKENING OUDE COUPONS EN LOSSINGEN DER PANDBRIEVEN. Onder verwijzing naar de regeling, getroffen in de vergadering van pandbriefhouders van 23 December 1941 deelt de Rotterdamsche Schoeps hypotheekbank mede, dat op elk der coupons vervallen op 1 Januari 1942 en latere vervaldagen tot en m-et 1 Juli 1945 (Nos. 7 t/m. 14) en op elk der coupons vervallen resp per 1 Juli 1940 1 Januari 1941 en 1 Juli 1941 (Nos. 4, 5 en 6), voor zoover tot bovengenoemde regeling zijr. toe getreden. alvnoff een betaling geschie den van f 3.02 per coupon, zijnde de helft van het verschil tusschen ce tegenwaarde van het couponbedrag 10.68. zijnde 20,02*4. en het daar op voorloopig uitbetaalde bedrag ad f 13.98 De coupons vervallen oer Juli 1940. 1 Januari 1941 en 1 Juli 1941 (Nos. 4. 5 en 6). waarvan de hou ders niet tot de regeling van 4 Dec. 1941 zijn toegetreden, zullen betaal baar ziin tegen den dagelijks door de FV. iterdamscne Bankvereeniging N.V- vast te stellen koers, onder af trek van het eventueel daarop voor loopig reeds uitbetaalde bedrag Cou pon No. 15, vervallen per 1 Januari 1946 zal eveneens tot laatstgenoem den koers betaabaar ziin Voor zoover het reeds "woèrs- pandbrieven de pandbr<e- ïenSeingeleverde coupon?, vervallende tot en met den datum van af'.oshsar- telling tegen kwitantie vol- sche landen heeft men wel Katho lieke organisaties, maar over het algemeen is daar de Coniederac.on de Trabajadores America Launa (CTA.L.) zeer sterk. De C.T.A.L. is] jaar. èen eevaaiiiike organisatie, die een Voorts is op de hoofdsom van de 1 oandbrieven welke na 23 December 1941 Eiflosbaar werden gesteld en. van de pandbrieven wetke reeds per Juli 1940 re-p- oer Juli 1941 af'os- baar waren voor zoover de houders tot de regeling van 23 December 1941 ziin toegetreden, op welke beide categorieën stukken voorloopig een- bedrag van f 746 is uitbetaald een bijbetaling verschuldigd ten be nope van de helft van het verschil .us- schen dit voorloopig 'u"be*®?,de ïf" drag en de tegenwaarde paar den koers van den dag waarop het ver- Mek tot verrekening wordt gedaan Oo de pandbrieven welke per Juli 1940 re-'p. per Juli 1941 aflosbaar wa ren en waarvan de houders niet fot de regeling van 23 December ,941 zijn toegetreden Is een betaling ver schuldigd van de tegenwaarde naar den dageijks vast te stellen koers, veminderd met het eventueel daar op reeds uitbetaalde bedrag In verband met de bepalingen van het Besluit Flo perk in r Rechtsverkeer zal verrekening van de op de pand brieven verschuldigde _,^e plze mtetamerikaansche organisatie van <te vakvereenigingen m geheei Amerika nastreeft, maar zelf ge domineerd wordt door het commu nisme. Rector P. Mommersteeg, die in ons land 13 jaar in de arbeiders beweging heelt gewerkt, gaf een uiteenzetting voor de bedrijisschap- pen, zooals men die zich in Neder- Interessant experiment. In de kieme republiek Costa Rica heeft men zich aan een interessant experiment gewaagd. Er bestond daar een communistisch getinte beweging. De aartsbisschop van San José, die geen kerkelijke vak- eeniging wilde oprichten, zond een priester naar de Katholieke univer siteit te Wasihington om daar socio logie te gaan studeeren. Toen de om het lidmaatschap dezer geheime herwaarde heer Benjamin vereen.ging te verbieden. Nuns, zoo heette hij, terugkeerde, weTdenzUnedeaontstoneavakv^ni I st€lde de bisschop hem vrij van het gingen dese houdimg van het RWgie parochiewerken verschafte Noord-Amerikaansche episcopaat niet vergeten. De verhouding tus- fami'.ieleden van Indië-vaarders1 droeg ongeveer 80 waarvan ruirr- Vit 4» provincie Noord-Brabant de helft leeken. Als punten van stellen, de sociale leer der Kerk, die schen de ontstane vakvereenigingen niet-confessioneel, en de Kerk is van weerszijden hartelijk en goed. Het gebeurt, dat een bissdhop voor haar forum komt spreken. Omge keerd verwerkelijken deze vakver eenigingen, die zich uitdrukkelijk op niet confessioneel standpunt bovendien de middelen om een onafhankelijke niet-confessioneeie vakvereeniging op te richten. Nunez noemde zijn vereeniging „Rerum Novarum". Het is dus een niet-confessioneele vereeniging, welke merkwaardig genoeg onder leiding van een priester staat, maar die uitsluitend beoogt de sociale .eer der encyclieken ia practijk te brengen. voorshands niet mogeliifk r!,iTnk zoo aangelegenheid zal doorJVin?tiebben- spoedig mogelijk met den worden geregeld Koersverschillen op ^^"niet vóór lOSTuU f41 zullen Ziin opgevraagd, zullen na dien datum met meer worden beta-ald Er is en komt weer zooveeft insuline in ons land, diat waarschijn lijk binnenkort alle beperkingen voor de aflevering zullen worden opgeheven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2