ONZE AGRARISCHE POSITIE RADIO Omwenteling op gebied van de kleurenfotografie a^ON BURGi VERK00PERS ONTVANGEN VRIJ GELD VRIJ GELD MORGEN l*l Nieuwe Schiedamsche Courant 1 STOOPMANjg NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 ^Belangrijk gewijzigd beeld in 1945 Nederlandsch gezag in de Buitengewesten Ned. College te Rome Kerk en staat in Tsjecho-Slowakije Sowjet-invloeden In Hongarije Toenemende spanning PAGINA 4 X pon De belofte van Tegelen De spellingcommissie Uraniumvondsf in Australië Van het witte doek PROGRAMMA Fokkerfabrieken weg uit1 Amsterdam „THOMASKLEUR" Nederland koopt autobanden reparaties 'JONKER FRANSSTR-Ö verlovings ringen 'M RUILEN VAN WONINGEN OVER HET GEHELE LAND TE KOOP: BROERSVEST 8 A - SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met Ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' en het abonnementsgeld te voldoen: a per week ad 0.26 b per maand ad 1.10 vOTiünga 1 c per kwartaal ..ad 8.25 Naam en adres 1 De oppervlakte vultuurgrcmd nam gedert 1943 al met 185.749 h.(a. of 8 pet. Ten opzichte van 1939 is de achteruitgang 166.384 ha. of 7 pet. «et zi-jn mede onze beste gronden, Jirier productie sedert 1943 werd uit geschakeld, voornamelijk bouwland. Het blijvende grasland werd in veel nindere mate door inundaties e.d. ge trof en dan het bouwland. Ten op zichte van 1943 daalde het met 25.065 -a. terwijl er ten opzichte van 1939 en achteruitgang met 222.272 h.a. 17 pet.) viel waar te nemen n.l. van L340.938 h.a. tot 1.118.666 h.a. De oppervlakte tuingrond ngm ln $en oorlog aanmerkelijk toe. De Óppervlakte beteeld met groenten en f ruit was in 1945 in vergelijking met 3939 met 11.795 h.a. toegenomen. De met bloembollen beteelde opper vlakte vertoont een stijging ten op zichte van 1943. Hetzelfde valt te Oon. -r*fe*ren voor de oppervlakte be teeld roet. boomkweekerijgewassen en tiloemkweekerijgewassen. De tatale oppervlakte bezet met tarwe, rogge, gerst en haver bedroeg in IOC.5 tezamen 530.609 h.a. hetgeen 22.702 h.a. minder was dan in 1939 en 85.681 h.a. minder dan in 1943. Peo i vruchten namen tegenover 1943 met 12 478 h.a. toe, zoodat het totale oppervlak 56.639 h.a. bedroeg. Door de inundaties op de kleigronden kon het peil van 1939 nog niet worden bereikt De onder dwang sterk uitgebreide, maar weinig gewilde teelt van kool zaad liep sedert 1944 met 14.772 h.a. terug. Ook de teelt van blauwmaanzaad daalde van 6.104 h.a. in 1943 tot 2.433 h.a in 1945 De verbouw van vlas bleef door gebrek aan arbeidskrachten achter uitgaan en bedroeg 3.363 h.a. minder dan in 1944. In vergelijking met 1939 daalde de oppervlakte zelfs met 15 491 h.a. of 62 pet. De teelt van land- en tuinbouw- zaden bereikte in 1943 met 23.763 ha een topjaar, maar daarna zette de achteruitgang in, het eerst in de Srovir.cies Noord- en Zuid-Holland, ee'and en Noord Brabant. Ondanks de moeilijkheden heeft de tijdens den oorlog sterk gestimuleer de teelt van consumptie-aardappelen zich vrij goed in 1945 ten opzichte van het daaraan voorafgaande jaar kunnen handhaven. Het ereaal der fabrieksaardappelen vertoont in 1945 echter een achteruitgang van 14.580 h.a tegenover 1944 De suikerbietenteelt ondervond 2eer ernstige gevolgen van de inunda ties en het gebrek aan arbeidskrach ten Met oen oppervlakte van 18.158 b.a kwam zij op het laagste peil in deze eeuw. Ten opzichte van 1943 ■was de daling 59 pet. De oppervlakte met voederbieten, koolrapen knollen en gele wortelen handhaafde zich op het oorlogspeil. dat in verband met veevoedervoor ziening hooger lag dan in 1939Met 253 999 h a was de totale opper vlakte bezet met knol-, wortel- en bolgewassen in 1945 39.884 h.a. mmdei idan in 1944. maar 30.752 h.a. meer dan in 1939. De behoefte aan veevoeder manl- I OLIE- EN VETMARKT. Nog steeds blijft de olie- en vet- .toositie zorgelijk, aldus een bericht fan de makelaars F N. W. H. lontauban van Swijndregt. Het in- indsche raapzaad is vrijwel geheel geconsumeerd, terwijl de aanvoer «tan noten, boonen en pitten zeer «troef gaat. De margarine-industrie Iwerd verblijd met een flinke lading gjonnebloemolie uit Argentinië, weuce jpeer welkom was De bevoorrading met reuzel en premierjus geschiedde mondjesmaat. Hoewel men over den aanvoer van premierjus zeer te vreden was. zou er vóór den oorlog over deze extra-kwaliteit wel eenlge discussie zijn ontstaan. Versche aan voer van premierjus zou eveneens welkom zijn. De geheele zeep industrie draait nu weer. ho^™ lane niet op volle toeren. l>e oevoor rading met grondstoiEfen bestond vrfj- wel hoofdzakelijk uit vetzuren, palmolie en palmpittolie. festeerde zich eveneens in een uit breiding van de oppervlakte gToen- voedergewassen in vergelijking met 1944 met 17.194 h.a. tot 54.834. Dit is 12.604 b.a. meer dan in 1939. De veestapel Na een voortdurende daling ge durende den oorlog vertoonde de rundveestapel in 1945 op een uit zondering na in al zijn geledingen weer een aanwas. Slechts ae mesterij herstelt zich nog niet. De varkensstapel en de pluim vee stapel moesten direct na den inval der Duitschers beperkt worden, om dat het daarvoor benoodigde voedsel niet aan de menschelijke consumptie onttrokken kon worden. In 1945 be droeg de achterstand voor den var kensstapel in vergelijking met 1939 nog 784.680 stuks of 51 pet. De pluimveestapel werd in 1945 niet ge- inventariseerd maar in 1943 bedroeg het aantal stuks pluimvee nog slechts circa 3.9 millioen, daartegenover circa 35 millioen in 1939. De groote vraag naar paarden in den oorlog maakte de fokkerij loonend, zoodat de paardenstapel ondanks de Duitsche vorderingen vrij goed op peil bleef. Beperkt men zich alleen tot de landbouwpaarden dan blijkt de achterstand in 1945 bij 1939 20.54o stuks te bedragen. Het aantal schapen wa*s in 1945 met 37.909 gestegen ten opzichte van 1943, maar tegenover 1939 bestaat nog een belangrijke achterstand. Een officieel communiqué meldt, dat alle verderaf gelegen eilanden van Ned. Indië met uitzondering van Timor van 2 Februari af onder het A.F.N.E.I. (Allied Forces Netherlands East Indies) resor- teeren. Gedurende een gesprek met kapitein Jhr. H. A. van Foreest. deelde deze Vrijdag mede, dat Timor onder het Australisch com mando zal blijven ressorteeren. Volgens een radiobericht uit Melbourne, dat door Reuter wordt doorgegeven, zou kapitein Van Foreest, gezaghebber van de Piet Hein, nog hebben medegedeeld, dat de Nederlandsche vloot spoedig de controle over geheel Ned.-Indië ten Oosten van Batavia zal over nemen Ook de Britsch-Indische troepen, die zich op Celebes bevinden, zullen spoedig door Nederlandsche strijd krachten worden vervangen. Officieel wordt door het Bisdom Roermond medegedeeld, dat door Kardinaal Pizzardo, prefect van de H. Congregatie van de seminariën, op voordracht van het Episcopaat van Nederland, de zeereerw. hoog- gel. heer J. W L. Damen te Rolduc is benoemd" tot vice-rector van het Nederlandsch College te Rome. DRAADLOOZE VERBINDINGEN De volgende Ned. «bepen zijn via Bcheveningen-Radlo celegraf inch be reikbaar: Algorab, Amstelkerk. Bos koop. Cottioa, Delftdijk Johan van Oldenbarnevelt, Kota Gede, Maas- kerk Nigerstroom. Noordam, Oranje. Pericles Randfontein, Socrates. Stuy- veJant Terborch, Tjibesar. Tarakan. 'Tjimanoek. van Heutaz. De Tsjecho-Slowaaksche minis ter voor onderwijs, prof, dr, Nejedly, die tevens belast is met kerkelijke aangelegenheden, heeft op een bijeenkomst van de com missie voor cultureele zaken ver klaard, dat hü scheiding van kerk en staat niet raadzaam achtte, daar het nieuwe Tsjecho-Slowakije een nationale staat voor allen moet zijn en de geestelijkheid daarom in de organisatie van den staat dient te worden opgenomen. De minister verklaarde dat groote aandacht wordt besteed aan het herstel der kerken, welke tijdens de bezetting te lijden hebben ge had. De jaarwedden van katho lieke priesters en seminarie-profes soren waren verhoogd en de andere kerken in Tsjecho-Slowa kije zullen op gelijke legale basis met de katholieke kerk komen te staan. De evangelische kerk in het Sudetenland was echter chau- venistisch gebleken en moest daar om worden opgeheven. Ondanks allo feest vertoon bij den overgang naar den republi- keinschen staatsvorm en de benoe ming van Zoltan Tildy als eersten president, valt er in Hongarije een toenemende ongerustheid te be speuren over de politieke ontwik keling in het Magyaren-land. De communisten en de socialis ten hebben met het presidentschap van Tildy, den leider van de partij der kleine boeren, ingestemd op voorwaarde, dat een socialist eer ste minister en een communist voorzitter van de nationale verga dering zou worden, meldt een bij zondere correspondent van de „Observer." De partij der kleine boeren heeft zich hiermede slechts met tegenzin accoord verklaard, gezien de door haar bij de recente verkiezingen behaalde meerder heid- De socialist Arpad Szakasits zal nu vermoedelijk minister-pre sident worden en er kan geen twijfel over bestaan, aldus de Observer-correspondent, dat deze ontwikkeling aan Sowj et-Russische invloeden moet worden toege schreven. Men heeft opgemerkt, dat sinds het recente bezoek van maarschalk Worosjilof aan Moskou een neiging is ontstaan, om den socialisten en communisten in Hongarije meer invloed te geven. Deze nieuwe po litiek beteekent ongetwijfeld, dat de Russische greep op Hongarije vaster wordt. Moskou meent, bij de „zuivering des lands van reac- t-ionnaire elementen" beter op beide genoemde arbeiderspartijen te kunnen vertrouwen dan op de kleine boeren. De partijleiders zijn besloten, hun samenwerking te handhaven, maar talrijker worden de berich ten over grootere binnenlandsche spanning, teekenen van wantrou wen tusschen de arbeiderspartijen en de kleine boeren en ernstige persoonlijke moeilijkheden in de partijen Ook vraagt men zich af, wat de ware bedoelingen van maarschalk Worosjilof zijn bij het overnemen van de nationale bank. Sowj et-Russische officieren heb ben thans de leiding der Bank in handen. Ze hebben ook alreeds de namen opgevraagd van alle com missarissen en aandeelhouders der particuliere banken en industrieën. In de bange dagen van den win ter 1944'45, toen Tegelen naast zijn eigen inwoners ongeveer 15.000 Venlonaren huisvestte, die uit eigen stad verdreven waren, en allerlei groote gevaren het volgepropte stadje met zijn inwoners bedreigde, deed de geestelijke overheid, na mens de geheele gemeente, de be lofte, gedurende 25 jaar geen carnaval te vieren, indien Tegelen gespaard zou blijven van oorlogs geweld, hongersnood en evacuatie. Tegelen bleef gespaard. Midden m het Noord fLimburgsche puinland ligt Tegelen ongeschonden. In ver band met een ingekomen verzoek heeft de gemeenteraad van Tegelen thans het destijds genomen besluit bekrachtigd en de carnavalsviering in de eerstkomende 25 jaren afge schaft. De besprekingen van de Neder- landsch-Belgische spellingcom missie zijn geëindigd. De com missie zal binnenkort aan beide regeeringen rapport uitbrengen over de resultaten. De secretaris-generaal van het Australische vakverbond heeft mede- deeld d!at nabij Stanthorpe in Queensland de grootste uraniumlaag ter wereld is gevonden en dat de conferentie van het (genoemd ver hond een motde heeft aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, da<t de Australische regeerirag tot de exploitatie van deze uraniumHagen zal overgaan. DINSDAG 5 FEBRUARI Hilversum I (301 M.. KRO-uitzen- ding. 7.00 Nieuws - gymnastiek. 7 30 Gram.pl en morgengebed 8.08 Nieuws en grm pl. 9.00 De Heilige v d dag. 9.10 Gram.pl. 10.10 Voordracht. 10.45 Voor de vrouw 1100 Gram.nL 1130 Voor de zieken. 11.45 Berichten krijgs gevangenen. 12 00 Gram.pl. 12.35 En semble N. Dolce (13.00 Nieuws). 13 45 Gram.pl 1615 viool en piano 17.15 Concert en zang 17.40 Over ver woeste kerken. ïa.oo Gram pl. 1815 Kath. Arbeidersbeweging ia '30 Gram pl. 18 50 Voor de kleintjes 19 00' Nieuws. 19.30 Voor de Jongeren 20 00 Nieuws. 20.05 Kwartet. 20.40 Luister- wedstrijd. 2100 Orkest (21.15-21.30 Fi'mpraatje) 22.00 Nieuws. 22.15 G; am. pl en avondgebed. 22 5024.00 Gram.Dl en ..De Minstrels" Hilversum II (415 M.) AVRO-uit- zending. 7.00 Nieuws, gymnastiek en gram.pl 10.35 Ensemble J. Cantor en gram pl 12.30 Causerie. 12.40 Orgel spel 13.00 Nieuws 13.15 Orkest. 14.00 Knipcursus. 14 20 Orkest 15.00 Voor de vrouw. 15.10 Orkest en zang 16.30 voor de kinderen 17.00 Trio. 17.30 Gram.pl. 18 00 Nieuws. 18.15 viool en piano 18.30 Causerie 19.05 Piano. 19-30 Over tooneel. 19.45 Gram.pl. 20.00 Nieuws. 05 Causerie over intern, voedselvoorziening 20.20 Bonte Dinsdagavond trein 21.30 Hoorspel. 22.00 Gram pl en buitenl. overzicht. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram.pl Zoo#ls bekend is een door de regee ring ingestelde coördinatiecommissie doende om de groote vliegtuig fabrieken van ons land. de Aviolanda te Papendrecht. de Fokkerfabrieken te Amsterdam en de Schelde te Vlis- singen te coördineeren. Hoe nu de toekomstge situatie zal zijn. is nog niet bekend, m,aar wel staat vast dat de Fokkerfabrieken uit Amsterdam zullen verdwijnen, daar er geen ter rein voor proefnemingen enz. is te maken. Een toekomstige plaats voor vestiging is uiteraard nog niet vast— gesteld; een en ander zijn nog maar toekomstplannen op laingen termijn. Intusschen zijn er al weer een 550 a 600 arbeiders ltn de Fokker fabrieken aan het werk (in 1938 wa ren er 1700 tewerk gesteld). Samuel Bennett, een correspon dent van Reuter, seint uit New York, dat er een ontdekking ge daan Is, die een groote omwente ling zal teweegbrengen op het gebied van de kleurenfilm. Daar door wordt het mogelijk, zwart- wit-films te vervaardigen, die op het doek als kleurenfilms kunnen worden geprojecteerd. Dit procédé, bekend als „Tho- maskleur". zal een grooten voor uitgang beteekenen op alle ter reinen der fotografie en zal ook onmiddellijk kleurentelevisie mo gelijk maken. De uitvinder, Richard Thomas uit New York, deelt mede, dat het nieuwe kleurenprocédé zich bepaalt tot de camera en de pro jectielens. Ingenieurs, die het op nemen van „Thomaskleur"-films demonstreerden, verklaarden, dat er geen kleur of verf, van welke soort ook, wordt gebruikt. In plaats daarvan hebben de „Tho- maskleur"-laboratoria een lens vervaardigd, waarin drie kleur- filters zijn aangebracht, diie de drie primaire kleuren: rood. groen en blauw-violet, vertegenwoordi gen Het gefotografeerde beeld komt langs de drie filters, waar door drie beelden worden vast gelegd op elk 35 mm raam van de filmstrook. Het negatief wordt dan ontwikkeld in zwart-wit en het resultaat is een filmstrook waarop drie beelden ln elk raam verschijnen. De film wordt geplaatst in een standaard-projectieapparaat, waar in een „Thomaskleur"-projectie- lens is aangebracht, welke ook drie kleurfilters heeft. As het beeld deze filters passeert, wor den de kleuren „uitgefilterd". De drie beelden worden over elkaar op het doek geprojecteerd en zoo ontstaat één beeld in natuurlijke kleuren. Volgens den uitvinder vereischt dit nieuwe procédé geen extra werkzaamheden bij het vervaar digen van kleurenfilms. Er wordt slechts één negatief gebruikt, ge lijk aan dat, hetwelk voor de zwart-wit-film wodt gebezigd. Het eenige verschil bij het maken van films in „Thomaskleur" is het ge bruik van een „Thomaskleur"- lens in de camera en, nadat het negatief is ontwikkeld het ge bruik van een „Thomaskleur"- projectielens. Deze lenzen, a>dus wordt meegedeeld, zijn zóó een voudig. dat zij in elke normale opname- en projectie-apparatuur kunnen gebruikt worden Zij kunnen vervaardigd worden ten behoeve van elke camera, zoowel ten behoeve van de film- als de gewone foto-camera. Een der vertegenwoordigers van de „Thomaskleur"-Maatschappij heeft meegedeeld, dat zijn onder neming reeds in onderhandeling is over de Britsche sche rechten voor het gebrulK van „Thomaskleur". In verband met de berichten over den aankoop van autobanden in Amerika vernamen wij uit impor teurskringen nog de volgende bij zonderheden: Als voorloopige maatregel werden alle autobanden, welke tijdens den oorlog door de regeering in het buitenland waren aangekocht, over genomen door het z.g.n Banden syndicaat, een combinatie van importeurs, die zoowel Amerikaan- sche als Europeesche fabrieken vertegenwoordigen. Teneinde net partculiere initiatief in te schakelen werd door de Regeering besloten deviezen beschikbaar te stellen, zoodat iederen importeur de ge legenheid werd gegeven onder toezicht van het Rijksbureau voor rubber bij zijn eigen fabriek te bestellen. Daar de leveringsmogelijkheden der Amerikaansdhe fabrieken momenteel grooter zijn dan die der Europeesche. konden voorloopig alleen in Amerika orders geplaatst worden. Deze omvatten voor het eerste kwartaal 1946 phn 29.000 buiten- en een zelfde aantal bin nenbanden en zijn verdeeld over de volgende fabrieken: Good Year, Firestone, U ,S. Rulbber, Fisk. General. Kelly, Goodrich en Seiber- ling. Een groot voordeel van dezen gang van zaken is, dat nu op des kundige wijze rekening kan worden gehouden met de juiste maten. Tot Britsen ambassadeur te Moskou is benoemd Sir Maurice Drummon Peterson, thans Britsch gezant te Ankara. Dank aan de H. Maagd Maria die ons Kindje van een ernstige ziekte heeft ge- red door ons vurig gebed. J. A. v. M.—V. VI. Schiedam. Jongelui die wensen te irouwen zoeken ongem. Ka mers. Brieven Bureau van dit Blad. no. A1247, Broersvest 8a, Schiedam. KUNSTGEBITTEN in 1 dag gereed. Clacs de Vrieselaan 21b. Rotterdam, Telefoon 37519. lampekappenpaleis el'ectrisch op elk gebied 14 KARAATS GOUD I NWE BINNENWEG 397 Het Woningbureau van Makelaar GERARD J. TER HEERDT belast zich met het Kosten hieraan verbonden zijn: Bij opgave f 2.50 en zodra men geslaagd is J 10.Verder is er niets aan verbonden. Opgaven per brief, waarin geen S 2.50 is bijgesloten, worden terzijde gelegd. Wilt U begin Juli in Uw nieuwe woning aitten dan dient U zich nu reeds op te geven. Adres voor opgave: ROZENLAAN 121 A, HILEEGERSBERG. Kantoor uitsluitend geopend van 96 uur. Des avonds niet. Door een nieuwe beslissing van den Minister van Financiën biedt de inschrijving op de 3°/o Grootboekschuld 1946 ruimer perspectief. De Inschrijvingen kunnen reeds bij de invorde ring van de vermogensaanwasbelasting en de vermogensheffing, dus In leder geval voor 1 Maart 1949 tegen worden verkocht aan derden, die daarmede hun aanslagen In die heffingen kunnen voldoen. De inschrijving bij banken, effectenkantoren, spaarbanken, boerenleenbanken en girokanto ren. sluit 5 Februari a.s. Schrijft dus nog In en maakt een beter rendement dan yan l)W geblokkeerd tegoed. PUBLICATIE-VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIEN PIANO OF ORGEL te koop gevraagd. Aanb. met prijsopgaaf: H. R. B. Hoppen, Schieweg 160 d. 2 grote fauteuils, tafeltje en 4 gelakte stoelen, geschikt voor kinderkamer, en ovale eiken tafel, strevelsweg 20 a. doorhalen wat niet Bij verzending per post te frankeeren als brief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4