- RADIO DE VOLKENBOND TIJDENS DEN OORLOG Tegen ambtelijke corruptie RAMEN VAN HENRI SCHOONBROOD j MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 PAGINA 4 Mgr. Huibers tien jaar Bisschop iBisdom toegewijd aan de H. Maagd NOODWONINGEN UIT ZWEDEN Deze week komen er weer 200 De huldiging van Kardinaal De Jong Int. Hof van Justitie Het wereld-voedseltekort MINISTERIEELE OPROEP Schuldig publiek Nieuwe rijstsoorten Lesters laatste rapport Plaats Vindende allerlaatste Ondernemingsraden in de mijnen ChurchiO naar Truman Geestdriftige ontvangst te Washington Overstroomingen Gisterenavond heeft Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, ter gelegenheid van zijn tienjarig bisschopsjubileum, hef Haarlemsch diocees opnieuw toe gewijd aan de H. Maria, Moeder van Altijddurenden bijstand. De plechtigheid geschiedde tij dens een pontificaal Lof door Z.H. Exc. gecelebreerd in de Kathedraal van St. Bavo. Als troondiakens fungeerden daarbij de hoogeerw. heeren Deken v. d. Wiel, plebaan Filbry en de vicaris-generaal Mgr. Ammerlaan, diaken en subdiaken waren rector Brans en kapelaan Wijs. In de overvolle kerk waren vele geestelijken en parochianen aanwezig, terwijl ook de georgani seerde jeugd in grooten getale was opgekomen. Tijdens het Lof hield Mgr. Huibers een predikatie, waarin hij eraan herinnerde, dat het vandaag 88 jaren is geleden, dat Maria te Lourdes verscheen. In die 88 jaar is heel de wereld vol van de wonderbare gunsten; die op voorspraak van Maria werden Verkregen. Wij weten, dat de met-Katholie ken zoo weinig van onze Maria- vereering begrijpen. Zij denken, dat wij ons van God afwenden om ons tot Maria te keeren. Mgr. ging daarom in den breede in op onze verhouding tot God en tot Maria Zij is ons in onze onvolmaaktheid, welke telkens weer naar het we- reldsche afdwaalt, als helpster ge geven, die met ons bidt. Wat ons ontbreekt, vult zij aan. Christus zelf gaf ons Haar immers aan het Kruis als Moeder Het is die Moe der, die ons leert Jezus meer te beminnen. Daarom wijden wij ons bisdom heden aan Maria en ne men onze toevlucht opnieuw tot Hare bescherming. Mgr. smeekte vervolgens God's zegen door Maria af over de pries ters en kloosterlingen, over de huis gezinnen en de jeugd. Ik heb alle hoop op onze echt Katholieke jeugd, zeide Mgr. Zij heeft haar bisschop het schoonste geschonken, dat zij hem kon geven: de belofte van trouw aan het Kath. geloof, dat den weg vormt naar de eeuwig heid. Dan smeekte de bisschop God's zegen af voor de opvoeders der jeugd, de armen en zieken, hulpbe hoevenden en allen, die zuchten in concentratiekampen en gevange nissen; voor de wereld en den wereldvrede en tenslotte voor alle politieke en sociale vereenigingen van het bisdom Mgr. besloot met het geven van zijn bisschoppelijken zegen aan de verzamelde menigte. Deze week zullen in Rotterdam en Amsterdam met een aantal schepen uit Zweden arriiveeren de eerste partijen van tezamen onge veer 200 noodwoningen, die de re- geering aldaar heeft aangekocht. De Ze eerste zending zal in den loop van de maand Februari worden ge volgd door nog eenige ladingen, waardoor in totaal ongeveer 700 800 Zweedsche noodwoningen van het type, zooale hier algemeen wordt gebouwd, zullen zijn gearri veerd. Van de eerste zenidngen zullen er onmiddellijk 80 worden doorgezonden naar de Wieringer- meer, 28 naar Venray, 10 naar Beesel, 20 naar Heer 24 naar Wal cheren (Oost- en West-Souburg), 8 naar Meyel en eenige naar nog verschillende andere plaatsen, waar de woningnood het meest dringend is Bij de bestelling in Zweden is rekening gehouden met de behoefte aan woningruimte in verband met de gezinsgrootte in ons land. Zoo zal er een groot aantal huizen zijn, die ruimte bieden aan gezinnen met zeven acht kinderen. Onge veer 450 van de bestelde woningen zullen in rijen van vier moeten worden gebouwd. De overige zijn vrijstaande huisjes, die bij voor beeld in de Wieringermeer, waair rijvorming onmogelijk is, in ver band met verspreide ligging der vernielde boederijen, worden ge bruikt. Ook andere plaatsen ko men voor deze vrijstaande huisjes in aanmerking. Zweden, het land van het hout, heeft voor een dege lijke afwerking van de woningen gezorgd. Dubbele wanden dubbele vloeren en zolderingen, waartus- schen isoleerend materiaal, verhoo- gen naar wordt verzekerd de kwa liteit en het woongerief niet onaan zienlijk. De kosten van deze wo ningen bedragen 2500 per stuk In de kerken van net Aartsbis dom Utrecht is gisteren een schrij ven voorgelezen van den vicaris- generaal den Hoogeerw Heer Mgr. D. Huurdeman Geheel Katholiek Nederland, aldus de vicaris, voelt er behoefte aan, op feestelijke wijze zijn vreugde en dankbaarheid te doen blijken bij de verheffing van den Aartsbisschop van Utrecht tot Kardinaal der H. Roomsche Kerk. Men ziet in die verheffing terecht een erkenning van Hem, die in den geweldigen strijd van de laatste jaren de Herder van zijn volk is geweest in grooten stijl, maar ook een erkenning van geheel het Epis copaat, dat met Hem in dien strijd zoo fier heeft standgehouden ten einde toe. een erkenning ook van de priesters en het katholieke volk van Nederland, dat in dien strijd zijn Bisschoppen in ontroerende trouw is gevolgd, een erkenning van af de hoogste plaats, den H. Stoel van Rome. De Vicaris maakt dan melding van de feestelijkheden op 28 Februari te Utrecht en deelt voorts mede, dat op de volgende dagen voor alle belangstellenden gelegen heid zal worden gegeven persoon lijk hun gelukwenschen aan Zijne Eminentie aan te bieden. Verzocht wordt, dat evenals in de overige bisdommen op '28 "[Februari in aile kerken en zoo mogelijk in alle kapellen van het Aartsbisdom een gezongen H. Mis wordt opgedragen tot intentie van den Kardinaal Aartsbisschop. Aan alle geloovigen verzoekt de Vicaris dien dag of den daarop .volgenden Zondag ter H. Tafel te Avillen naderen en de kracht des [Hemels af te smeeken over den [Kamidaal en geheel het Episco paat van Nederland. De collecte voor de feestgave Katholiek Nederland aan den ardinaal zal in het Aartsbisdom .Worden gehouden op Zond tig 17 iFebi bruari a.s. Ter algemeene vergadering der Vereenigde Volken werd de con clusie inzake het Internationaal Hof ■ywn Justitie goedgekeurd. Besloten werd om het Hof zoo spoedig mogelijk te 's-Gravenhage te doen vergaderen. Binnenkort zullen on derhandelingen worden geopend met het oogmerk, het Hof in het JVvafeapaleis onder te brengen. Men verwacht, dat de wereld crisis in de voedselvoorziening het onderwerp van verdere informeele besprekingen tusschen de afge vaardigden der Groote Vijf zal zijn. Minister Bevin heeft reeds desbe treffende voorstellen gedaan aan het Britsche kabinet en deze voor stellen zullen waarschijnlijk aan de Groote Vijf en eventueel aan de algemeene vergadering der Uno worden voorgelegd. Het voedingsvraagstuk heeft plotseling de voorkeur gekregen boven alle groote politieke proble men, waarvoor de veiligheidsraad zich nog geplaatst ziet. Verwacht wordt, dat in een ontwerp-resolutie de wereld zal worden gewaar schuwd, dat dit jaar het voedsel gebrek zich waarschijnlijk zal uit breiden wegens een algemeen tekort aan graan en meststoffen. Op alle volken zal een beroep wor den gedaan verspillingen te voor komen en de voedselproductie te verhoogen. DINSDAG 12 FEBRUARI. Hilversum I (301 m.). KRO-uitzen- r'"g- 7CK) Nieuws en gymnastiek; 7.30 Gram.pl en morgengebed: 8.00 Nieuws en grampl.; 9.00 De Heilige v- d. dag en grampl.; 9.30 Grampl (10.1010.30 Iitt. voordracht); 11.15 Koor: 11.30 Voor de zieken; 11.45 Onbestelbare brieven uit Indië* 12 00 Kwintet; 12.35 Orkest; 13.00 Nieuws en grampl.; 14.00 Clavecimbel; 14 15 Zang en piano; 14.45 Ensemble N. Dolce; 15.15 Voor de vrouw; 15 45 Kamerorkest; 16.15 Voordracht; 14 45 Vaudevilleorkest; 17.35 Caustfrie* 18 00 Grampl.; 18.15 Tijdschriften; 18.30 Zang; 18.50 Voor de kleintje-.; 19.00 Nieuws: 19.30 Voor de Ned strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Arnh. Orkestver en Utr Sfced Or kest; 21.45 Filmpraatje; 22.00 Nieuws: 22.15 Mandoline; 22.30 Avondgebed; 23.0024.00 Concert en grampl. Hilversum II (415 m.j AVRO-uit- zending. 7.00 Nieuws, gymnastiek en grampl.; 11.00 Zang en piano; 11 30 Trio; 12.00 Orgel; 12 30 Causerie en grampl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Con- eert; 14.00 Knipcursus; 14.20 Concert; 15.00 Causerie: 15.10 Kwintet en 16 30 Voor de kinderen; 17.00 Orkest; 18.00 Nieuws en gram. pi.; 18.30 Causerie; IS 05 Plano; 19.3^ Causerie over energievoorziening; 19.45 Grampl.; 20.00 Nieuws; 20 05 Causerie ..Ambtenaar en volk"; 20 20 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.35 Hoor spel; 22.00 Grampl.; 23 00 Nieuws: 23.1524.00 Grampl. BOOVEBS GEPAKT. De Amsterdamsche recherche heeft na veel speuren twee roof overvallen opgehelderd n.l. een op 4 Nov j.l in een confectiemagazijn ort Spuistraat en de andere op 30 Nov in een goudsmidswinkel in de Haarlemmerstraat. Bij dit laat ste geval werd een vrouw door een revolverschot gewond en een win kelbediende neergeslagen. Het eeni ge, wat de politie wist, was dat een zekere ,,Puk' met beide zaken te maken had, doch deze man was onvindbaar. Tot hfl onlangs uitging om kolen te stelen en werd gesnapt en zijn bijnaam ontdekt werd Van praten kwam toen praten en nu zitten al negen man achter slot Twee, van wie een 'n bokser isj moeten nog worden opgespoord De minister van justitie heeft aan zijn ambtgenooten een circu laire rondgezonden. waarin de bewindsman o.a. schrijft: „Artikel 162 van het Wetboek van Strafvordering verplicht alle openbare colleges en ambtenaren tot onverwijlde aangifte bij de jus. titie van alle strafbare feiten, waarvan zij in de uitoefening hun ner bediening kennis bekomen. Het is dus niet geoorloofd, dat ge vallen van ambteliike corruptie door den betrokken dienst zelf- stanaig disciplinair worden afge- daan. Of een zaak zich voor dis ciplinaire afdoening leent wat in dit soort zaken in het alge meen zeker geen aanbeveling zal verdienen wordt dus in de eer ste plaats door den, officier van justitie bepaald Wanneer er een redelijk vermoeden bestaat, dat een ambtenaar een gift of belofte heeft aangenomen, wetende, dat zij hem gedaan is teneinde hem te bewegen om al dan niet in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of na te laten, of ten gevolge of naar aanleiding van hetgeen door hem is gedaan of na gelaten (artt 362 en 363 Wetboek van Strafrecht), moet daarvan on verwijld aangifte bii den officier van justitie worden gedaan Een zoodanig vermoeden ligt reeds in het enkele accepteeren van een gift of belofte. Ook andere geval len van ambtelijke corrputie die nen steeds bij de justitie te wor den aangegeven. Om den aangifteplicht van de ambtenaren kracht bij te zetten, verdient het aanbeveling dat er op wordt gewezen dat niet-nako- ming als een ernstig ambtelijk verzuim wordt aangerekend dat tot het nemen van disciplinaire maatregelen kan leiden. Natuurlijk ontveinst de, bewinds man zich niet, dat opspoering van dergelijke corruptie-gevallen ui terst moeilijk is. aldus voegt „Commentaar" aan bovenstaande mededeeling toe daar de men- schen, die ambtenaren omkoopen, zelf ook strafbaar zün en dus ze ker zullen zwijgen. Ook om ande re, en dikwijls onnaspeurlijke, re denen is het publiek vaak geneigd, wel te kankeren, zelfs op té schep pen over de corruptiegevallen, die zij kennen, doch minder geneigd, deze feiten bij de politie aan te geven. Het gevolg hiervan is. dat ondanks de vele aanhoudende klachten over corruptie hei aan tal gevallen van omkooping van amtenaren, dat de justitie ter oore komt, relatief gering blijft. De minister acht het echter, op genoemde sronden, voorbarig hier ui de conclusie te trekken, dat de klachten feitelijken grond missen. Inderdaad, in vele gevallen heb ben die klachten feitelijken grond, en meer dan eiken Nederlander lief zou moeten zijn Er moet een einde worden gemaakt aan de corruptie, die een smet werpt op den naam van het Nederlandsche ambtenarencorps, den goeden naam. die dat corps had in binnen- en buitenland. En niet alleen om dien naam, want het is zooals de minister van justitie schrijft in be. doelde circulaire: „Een onkreuk baar ambtenarencorps is een der eerste vereischten voor de goede functionneering van het overheids apparaat" In verband hiermede heeft de minister dan ook aan de parket ten opgedragen, aan de bestrijding van de ambelijke corruptie bij voortduring volle aandacht te be steden en deze zaken bii voorrang te behandelen. Ook uit kringen der ambtenaren zelf gaan steeds meer stemmen op om den strijd tegen de ambtelijke corruptie aam te pakken. Teelt in Sowjet-Rusland Er zijn thans mededelingen ge daan, welke vatn veel belang zijn nu duizenden rijstetende volken in het Oosten met hongersnood bedreigd worden Ear is namelijk gemeld, dat de Sow jet-Russische experts op landbouwkundig gebied verschillende rneuwe soorten rijst hebben ontwik keld als onderdeel van een campagne ter aanmoediging van de rijstteelt. Lr zijn verschillende rijstsoorten ge vonden, welke veel noordelijker ver bouwd kunnen worden dan tot nu mogelijk was. Hiertoe behoort onder meer de zoogenaamde ,,Krasnodarsky 3352", die te Krasnodar in Zuid-Rus land is geteeld Deze soort heeft een grooten oogst opgeleverd. De Cen- traal-Aziatische republiek is in het bijzonder geïnteresseerd bij deze proeven, maar ook in gedeelten van de Oekraine en Wit-Rusland zijn de nieuwe rijstsoorten beproefd, waar tevoren verbouwing als onmogelijk werd beschouwd. KK volkenbondsvergadering zullen moeten worden onder de oogen gezien bij de liquidatie van ouden voïkenboud fu *dei\, overgang zijner bezittingen rl^0n?spales Gn de volken, bondsbibliotheek) naar de nieuwe or gamsatie der Vereenigde Volkeren. Lester kon ook niet nalaten een korten blik op het verleden te werpen en de vraag te stellen en te beantwoorden, waaraan het falen van den eersten volkenbond te wij ten was. Zijn antwoord is kort en beslist; „Het falen is niet te wijten aan de beginselen of aan de orga nisatie van den vokenbond, doch uitsuitend aan de regeeringen en volkeren, die geweigerd hebben, den volkenbond te gebruiken. Het terugdeinzen der gereeringen voor het brengen van de noodige offers, die indien gebracht, oneindig veel zwaardere zouden verhoed hebben, gevoegd bij den aanvalsgeest en de eerzucht van andere regeeringen is de oorzaak van de wereldramp ge weest".. Lester is zich bewust, dat deze uitspraak reeds een gemeen plaats geworden is. Men kan deze waarheid echter, zoo verzekert hij. niet vaak genoeg herhalen! Onze oorrespondent te Genève meldt ons: De waarnemende secretaris-gene raal van den volkenbond, de Ier Sean Lester, heeft in een laatste rapport verantwoording afgelegd over zijn bestuur dezer eens zoo groote hoop volle verwachtingen- wekkende orga nisatie, die hij na Avenols aftreden in den zomer van 1940 geleid heeft. Het politieke werk moest volkomen onderbroken worden tijdens de oor logsjaren. Het technische volken- bondswerk is echter voortgezet. Les ter's rapport bevat niet minder dan 20 bladzijden met de vermelding van de titels der geschriften op econo misch, financieel, sociaal, hygiënisch, humanitair en juridisch gebied, die in den tijd van 1 Januari 1940 tot 31 October 1045 door den volkenbond zijn uitgegeven. Deze geschriften die nen hoofdzakelijk tot voorlichting van hen, die thans na den oorlog den arbeid van den wederopbouw der wereld op zich genomen hebben. Het volkenbondssecretariaat heeft in het jaar 1945 nog ruim 3 millioen Zwitsersche franken gekost. In 1939 beliepen de uitgaven ruim 16 millioen franken. (De kosten van het Haagsche internationale gerechtshof en van de internationale arbeidsorganisatie zijn in deze cijfers niet inbegrepen.) Of schoon de regeeringen der staten, die nog lid van den volkenbond gebleven waren, slechts 65 pet. hunner contri buties betaald hebben, heeft Lester in de oorlogsjaren het kapitaal van den volkenbond niet behoeven aan te spreken. In den geheelen oorlogstijd waren de uitgaven slechts 140.000 Zwitsersche franken hooger dan de inkomsten Het rapport van Lester duidt in het kort ook de verschillende kwes ties aan. die op de waarschijnlijk in In het transept van de St. Theresiakerk te Maastricht is een ensemble van ge brandschilderd glas geplaatst, twee groe pen elk van twee ra men, werk van den Limburger Henri Schoonbrood. De voorstellingen zijn de geboorte van Christus en de Ten hemelopneming van Maria aan den eenen, de kruisiging en de verrijzenis van Chris tus aan den anderen kant. De hierbijgaande afbeelding toont een groep Apostelen, de tail van het raam aan de Hemelvaart van Maria gewijd, vroeget gemaakt dan de ramen aan de an dere zijde van het transept. Dit is aan de opvattimg duide lijk merkbaar. De kunstenaar heeft tij dens den arbeid een evolutie doorgemaakt en kwam van een verhalende en picturale weergave tot een meer gebonden stijl van monumentale werking. Dit verschil komt ook tot uitdrukking in de kleur, die lichter en Tewerkstelling van N.S.B.-ers en Duitschers Als datum, waarop de onder nemingsraden in de mijnindustrie hun werkzaamheden zullen aanvangen heeft de minister van Verkeer eri Energie vastgesteld 15 Februari a.s. In den mijnindustrieraad is de af- geloopen week o.a, behandeld het vraagstuk van de tewerkstelling van N.S B.-ers, Duitschers e.d Voor zoover N.S.B.-ers e.d. zijn geïnterneerd en van het kamp uit groepsgewijs en afgescheiden worden tewerk gesteld, stemt de raad daar mede in. In vrijheid verkeerende N.S.B.-ers e.d kunnen naar het oor deel van den raad weer in dienst worden genomen op een in overleg met de commissie van bijstand aan te wijzen plaats. Voor een toezicht houdende functie mogen zij echter niet in aanmerking komen. N.S.B.-ers e. d. tegen wie alle maatregelen ge ëindigd zijn dienen naar de overtui ging van den raad weder als gewone Nederlanders te worden beschouwd. De mijnindustrieraad heeft den be heerder verzocht, Duitschers. die naar het oordeel der revisie-commissie vol- komen bonafide zijn. in afwachting van hun terugkeer naar Duitschland of van eenigen anderen maatregel, weer aan hel werk te stellen. Tegen tewerkstelling bij de mijnen ^„?^ltSchers' die als "'et volkomen bonafide moeten worden aangemerkt, heeft de raad bezwaar. helderder van toon werd met een domineerend rood en blauw, verwacht. 4NTOON COOLEN VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Deurnschen fabrikant H. va„ Doorne contra Anton Coolen en heeft Coolen en zijn drie mede-re dacteuren van de ..Deurnsche Cou rant" veroordeeld tót een gezamen lijke boete van 1000 gulden wegens beleediging van eer en goeden naam NED. LOGGERS UIT DUITSCHLAND TERUG. Sleepers van het bureau „Terug gave visschersschepen" hebben te IJmuiden zes in Duitschland opge spoorde motorloggers binnen ge bracht Vijf behooren er thuis m Scheveningen en een in Vlaardmgen. Binnenkort wordt nog een 25-tai ing- gers uit Hamburg en Kiel terug Naar de „Associated Press" uit Washington meldt, is de vroegere Engelsche minister-president Win ston Churchill Zaterdag voor een kort bezoek aan president Truman in de Amerikaansche hoofdstad gearriveerd Hij droeg een zwarte overjas en rookte een lange sigaar. Na uit het vliegtuig gestapt te zijn bleef hij, huiverend in den kouden wind, een oogenblik staan en wuifde glimlachend met zjjn hoed naar de circa 200 belangstellenden Na den zonneschijn van Miami landde het toestel bij Washington m een natte sneeuwbui Het publiek kroop onder de touw-afzeiting door, doorbrak het kleine detache ment militaire politie en drong om Churchill heen. terwijl deze groeten wisselde met admiraal William Leahy die president Tru man vertegenwoordigde, lady Hali fax en Stanley Woodward van het departement van buitenlandsche zaken als vertegenwoordiger van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Byrnes Churchill zag er, gelijk aan het begin van den oorlog, gezond uit, blijkbaar uitgerust door zijn va- cantie. Nadat de militaire politie een weg door de juichende en wuiven de menigte gebaand had, begaf Churchill zich in Leahy's auto naar de ambassade Lady Halifax zei, dat Churchill tot na het diner op de ambassade u°rU..bI'iye" om Zic'1 dan naar het Witte Huis te begeven voor een conferentie met Truman. Verschillende rivieren zijn in België, tengevolge van de stort regens der laatste dagen buiten haar oevers getreden. In de streek van Groot-Gent is de dijk langs de Schelde bij Gent op ongeveer 3 km van de stad bezweken. De bres heeft een breedte van 10 meter, waardoor het water van de rivier naar buiten treedt en het omrin- gende land over een uitgestrektheid, van verschillende vierkante kilo meters overstroomt. De bewoners van de omringende hoeven en het vee zijn geëvacueerd. Er worden geen slachtoffers gemeld. Ook van de Durme zijn dijken doorgebro ken- Talrijke wegen en weilanden staan onder water. Als gevolg van den storm en regen heeft Engeland de grootste verkeersstagnatie beleefd sinds vele jaren. Duizenden ha land zijn overstroomd, vele gezinnen zijn dakloos De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat alle spoor bruggen over den Rijn, behalve die te Duisburg, door den noogen waterstand onbruikbaar zijn ge worden Indien de Rijn blijft stij gen, zai ook de laatste spoorweg verbinding over den Rijn in de Britsche zóne gesloten moeten worden. Te 's-Gravenhage is op 60-jari- gen leeftijd overleden dr. ir L R. Wentholt, oud-dir.-gen. van den rijkswaterstaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4