INBOEDEL-VEILING HOCKEY BALLEN KRUYNE JONKER WATER BUITEN ZIJN PERKEN Nieuwe Schiedamsche Courant MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 PAGINA 6 Hed. Olympisch Comité Wereldkampioen schappen wielrennen GEEN PILOTEN EN ROERGANGERS MEER Maar een „Loran" verKeerssrremmingen en ^ieuw Boerenverdriet, groote overstroomingen Dr. Carp voor zijn rechters DIE RARE WERELD België's financieele politiek fl. 4.25 SPORTHUIS RITMAN STOOPMANjg POLITIESCHOOL „VOLO" VEILINGGEBOUW Plein Eendragl 11 (Tuinlaan), Schiedam (C.) BR0ERSVEST 8 A - SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT"' en het abonnementsgeld te voldoen: doorhalen I a per weekad 0.26 wat met I per maand ad 1.10 vlrtlngd I c per kwartaal ..ad 3.26 Naam en adres: i OverkoepelingsorEanisatie der 1 sportbonden. een buitengewone vergadering het Ned. Olympisch Comité zijn voorstellen besproken van de ssie van drie (TrompLotsy bei) om te komen tot een over- epelingsorganisatie voor de „lande- ke Ned. sportbonden. De aanwezigen spraken zich una Si em uit voor een overkoepeltngs- rganisatie op het gebied van de sport in Nederland, maar slechts in den vorm van het huidige Ned Olympisch Comité, zij het dat dit lichaam door wijziging van statuten én reglementen op breeder basis Sou moeial worden gebracht. Van verscheidene kanten werd er Op aangedrongen, dat de autonomie fler nationale sportbonden niet zou jnogen worden aangetast, hetgeen floor de commissie werd onder streept. evenwel ook den nadruk leg gend op het feit. dat in bepaalde gevallen, waarbij de belangen van slle in het N.O.C. vertegenwoordigde sportbonden zouden zijn betrokken, door de alg. vergadering van het N.O.C en in dringende gevallen door het bestuur, bijzondere richtlijnen aottden worden uitgevaardigd. waar- San elke sportbond zou zijn gebon den. Een N.O.C.-eommissie bestaande nit T. van Deutekom, K. J. J. Lotsy H. van Manen. A. W. Sabel en ir. Th. P. Tromp, zal op de gewone voorjaarsvergadering met nieuwe statuten en reglementen komen. 3. J. v d, Giezen, Z.Z. P.C., 42.2. 200 M. schoolslag senioren dames: 1. L. Franchimont, O.D.Z., 3,10,8, 2. D. de Wey, R.D.Z., 3,23,7, 3. A. Chel, R., 3,24,8. Zelfde nummer heeren: 1. P. Kruithof, R.Z.C., 30,9. Estafette 5 x 50 M. borstcrawl nieuwelingen dames: 1. O.D.Z. I, 3,11,5, 2. R.D.Z., 3,13,8, 3. R„ 3,23,8. Zelfde nummer heeren; 1. R.Z.C., 2,43,2, 2. L.A.C., 3,51,4, 3. R., 2,53,2. Estafette 4 x 100 M. borstcrawl juniores dames: 1. R.D.Z., 5,36,2, 2. O.D.Z., 5,49,8. Zelfde nummer heeren: 1. R.Z.C. 1, 4„55,6, 2, R.Z.C. 2, 5,2,2, 3. R., 5,12. Waterpolo. Wintercompetitie K.N.Z.B.: S.V.H.Meeuwen. 6-3. Op het congres van de U. C, X., dat momenteel te Brussel wordt gehou den, is besloten de organisatie van «Je wereldkampioenschappen wielren nen in 1946 aan Zwitserland op te "♦ragen Zli zullen van 24 Augustus t/m 1 September in Zürich worden gehouden. Besloten werd voorts den Italiaan gehen bond voorlooptg toe te laten: aan Duitsche renners zullen geen licenties meer worden uitgegeven. Een voorstel van Denemarken om aan de lijst van kampioenschappen en in het bijzonder aan de wereld kampioenschappen een nummer baan- aehtervolging voor amateurs over 4 km toe te voegen, werd aange nomen Verschillende moties werden aangenomen o a. de wereldkampioen schappen op den weg te organiseeren op een parcours, dat geheel voor het verkeer zal zijn afgesloten, en dat de wegwedstrijden bii de Olympische Spelen zullen moeten worden georga niseerd op een parcours van 150 4 200 km., dat voldoende heuvelachtig ral zijn. Ter bestudeering van den status van het amateurisme is besloten een commissie samen te stellen. Bij het vaststellen van den wed- Btrijdkalender werd o.m. besloten de Ronde van Limburg op 28 April te verrijden NEDERLANDSCHE RENNERS IN HET BUITENLAND. Zondagmiddag werden In het Sportpaleis te Brussel de groote r-ijzen van de U. C. I. voor ama teurs en profs verreden. In den sprint was bij de beroepsrenners 'Arie van Vliet van dea partij en bij de amateurs startte Cor Bijs ter. Van Vliet werd in de finale door Scherens geslagen. Bijstei had evenmin succes, zijn eerste serie verloor hij tegen den n- gelschman Harris en ook in de her kansing moest hij in zijn tegen stander Gillen zijn meerdere er kennen. nl Parijs werden Schulte— Boeyen derde in een internationale omnium. De „hyperbolische zeevaarder" welke de plaats bepaalt door mid del van den tijd, waarop twee radioseinen worden vernomen, zal weldra worden gebruikt om „met ongehoorde nauwkeurigheid" vlieg tuigen en schepen te besturen. Het instrument, dat ook op het land gebruikt wordt, werkt zoo precies, dat het een betere plaatsbepaling geeft, dan men ooit te voren ver kreeg. Bijzonderheden over deze nieuwe vinding werden onlangs meege deeld door den heer J. A. Pierce van het radio-laboratorium te Massachusetts, Ver Staten, tijdens een gecombineerde vergadering, waaraan Amerikaansche en Engel- sche radio-experts deelnamen. Pierce verklaarde daarbij: „Dit instrument, bekend als het „Loran- systeem", zal bij vliegtuigen als een automatische piloot werken, en wanneer het in een vliegmachine of een schip gemonteerd is, brengt het dit naar de van te voren be paalde bestemming. Bovendien houdt het instrument aanteekening van de vorderingen, welke het schip maakt, zoodat de zeevaarder elk moment de positie er van kan zien." Verkeerutremminaen en polders Jamiezand en Storm en regen houden aan en het water, dat in buitengewoon groote hoeveelheden rivieren en beken voedt, vindt zijn natuurlijken weg naar de zee versperd, doordat het zeewater door den storm opge stuwd het land wordt ingedreven. Moest Vrijdag reeds in Hedel cte schipbrug worden buiten gebruik gesteld, zoodat het drukke weg verkeer hier moest worden omge leid over Moerdijk en Nijmegen, Zaterdagnacht moest ook in Deventer de schipbrug worden weg genomen, zoodat hier het verkeer zijn weg moet zoeken via Zutphen of Zwolle. De nieuwe spoordijk aan den westelijken oever in Deventer was Vrijdag gaan verzakken, zoodat het treinverkeer hier ook grooten overlaat ondervond. In den loop van den Zaterdag was de strem ming hier in zooverre opgeheven, dat de treinen met verminderde sneldheid over de brug konden rijden. Daarmede vervielen de in gelegde busdiensten Twello Deventer en Hattemerbroek Zwolle. In Westervoort moest men de brug al eveneens „uitnemen". De busdienst ArnhemDoetinchem van de spoorwegen loopt daarom nu over Zutphen. Een andere verkeersstremming in den Achterhoek, waar evenals in Twenthe het water groote opper vlakten blank zette, is ontstaan doordat Zaterdag in het baanvak Winterswijk Doetinchem bij Bredevoort de baan verzakte, toen een trein passeerde. Het laatste rijtuig ontspoorde, doch ernstige ongelukken kwamen niet voor. De verzakking maakte echter alle spoorverkeer onmogelijk, waarom tusschen Winterswijk en Doetin chem bussen werden ingelegd. Z WEMCOMPETITIE 1946 De Zwembond voor Rotterdam en Omstreken heeft Zondag in het Sportfondisenbad den eersten wed strijd van de zwemcompetitie 1946 gehouden. Door ziekte en andere omstandigheden was de deelname (Diet zoo groot, doch die er waren hebben met animo gezwommen om hun vereeniging het grootste aan tel punten te bezorgen. Enkele ouderen, o.a. W. en H. A. Delwel gaven in de estafettes blijk de edele kunst nog niet verleerd te zijn. De uitslagen waren als volgt: 50 M. rugslag heeren nieuwelin gen: 1. H. G. Kapsenberg, R.Z.C., 38.4, 2. A. Veldman, L.A.C., 39, Op 5 Maart zal voor het bijzon der gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan dr. J. H. Carp, die president geweest is van het z.g. vredegerechtshof, dat in bezettings tijd te 's-Gravenhage gevestigd was. Verdediger van dr. Carp is jhr. mr J. M. M. van Wijck. In West-Brabant. Was ook in West-Brabant het water al onrustbarend gewassen Zaterdag kwam daarbij nog een stormvloed, die in verscheidene polders het water hoog over de dijken joeg en h.er en daar bressen sloeg in de waterkeeringen. In den Brabantsehen Biesbosch staan de groote en kleine Kurenpolder de Oud en tusschen Werkendam en Nieuwéndijk, vrij wel geheel bland, een totale op pervlakte van ongeveer 500 H.A. bouw. en weiland. De rijkswater staat doet het uiterste om erger te voorkomen, maar staat daarbij voor het feit, dat tengevolge van den oorlog de bemaling nog niet op volle capaciteit kan weirken. Bij Drongelen werd Zaterdagavond een waterhoogte gemeten van 3.05 M boven N.A.P. en te Geertrui- denberg 2.90 M. Men hoopt echter, dat de hoogste stand hiermede zou zijn bereikt Ten Zuiden van de Maas is het hier niet veel beter. Te Raams- donksveer, Terheyden en Wagen berg staan verschillende straten blank, de Haagsche en Hoevensche beemden zijn «eheel ondergeloo- pen, terwijl zelfs in Breda een park en enkele straten onder water staan. De rijksweg Ooster houtRaamirdonksveer (Breda Utrecht) wordt bij hoogtij op som mige plaatsen overstroomd^ Langs de groote riviereriT wordt de toestand ook hier en daar hachelijk En intussahen spreekt het weer bericht nog steeds van buien en wordt van de bovenriviieren nog steeds decimeters was gemeld. Alleen Ruhrort meldde van morgen val en wel 15 cm, maar overigens wees over de geheele linie de peilschaal weer een hoo- gen stand aan: in Nijmegen sedert Zaterdag 39 cm, Arnhem 61, Westervoort 53, Deventer 56, Maastricht 23 (Visé meldde van morgen voor de laatste 24 uur 23 cm, doch hoogerop werd val ge constateerd), Belfeld 31, Venlo ca. 35 cm. Nader vernemen wij nog, dat in den bovenloop van den Rijn de zij rivieren haar maximum hebben be reikt. Op den Rijn zelf is echter nog eenige stijging tie wachten. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat alle spoor- bruggen over den Rijn, behalve die te Duisburg, door den hoogen waterstand onbruikbaar zijn ge worden. Indien de Rijn blijft stij gen, zal ook de laatste spoorweg verbinding over den Rijn in de Britsche zóne gesloten moeten worden. VERHOOGING PRIJZEN GEIMP. VLEESCH IN BLIK. Met ingang van 11 Febr. zullen de prijzen voor geïmporteerd vleesch in blik en vleeschwaren in blik worden verhoogd voor: chopped ham, pork luncheon meat, boeuf assaisonnee, corned pork, steak and kidney, meat balls and gravy, corne dbeef, Vienna saucages, bulk saucage pork, stewed steak, meat pudding, meat foot product, bacon, ham and eggs, meat and kidny pudding, meat lunch, pork and gravy, steak and kidney pudding blikken van 1014 ounces 300 gr inkoopprijs voor den detaillist Iran- ei plaats van bestemming 0.48. Verkoopprijs voor den detaillist bij levering af winkel 1 0.60 per blik, 12 ounces 340 gr., 0.54—f 0.68; 15Vz ounces 439 gr 0.700.8816 oun ces 454 gr 0.73—0.91; 18 ounces 510 gr ƒ0 82—102; 1 lbs 8 ounces 680 gr' 109-/ 136 2 lbs 908 gr., 145—i-8Z-, 2 ltbs 2 ounces 964 f' f 154—193; 2 lbs 4 ounces K gr 'f 1 63—2.042 lbs 8 ounces 1134 gr. f i.81—2.27; 5 lXs 2268 gr., 3 62—f 4 54; 5 lbs 12 ounces 2608 gr," 4.17—5 22; 6 lbs. 2722 gr. 4.36—5.44; 14 lbs. 6350 gr. 10.16 tot 12.70; gedroogd vleesch de hydrated'beef, de hydrated mutton, blikken van 6 lbs. 2722 gr f 8.71— 10.89 per blik. Slechts dé blikken vleeschwaren met een inhoud van 2608 gram; 2722 gram en 6350 gram mogen uitgewogen worden verkocht tegen den prijs van 0.23 per 112 gram; eveneens de blikken ge droogd vleesch tegen den prijs van 0 45 per 112 gram. DE KUNST-COLLECTIE VAN GOERING De Amerikanen houden zich er mee bezig Goering was in zijn gloriedagen een verwoed kunstverzamelaar. Van zijn collectie maakten de Amerikanen een catalogus; zij schatten het geheel op een waar de van honderd millioen dollar. Om alles ten toon te stellen zou de ruimte van een museum noodig zijn; het is ook nog nooit volledig bij elkaar geweest. Een deel be vond zich in Karin Hall, andere deelen op verschillende plaatsen in Berlijn. In April 1945 is de col lecte eerst naar Berchtesgaden, later naar een zoutmijn bij de Könogssee gebracht. Bij het trans port hebben verscheidene stukken houtplastiek ernstig geleden. Toen de Amerikanen kwamen, waren zijn de kunstwerken niet, volgens de Amerikanen. Aan de transacties werd een schijn van wettelijkheid gegeven. Veel is afkomstig uit de Hollandsche collectie-Goudstikker. Aankoop onder druk tegen te lage prijzen kwam veelvuldig voor. Ook cadeautjes aan den machtigen man waren van een twijfelachtige vrij willigheid. Voor zoover de eigenaars te achterhalen zijn, zal voor restitutie worden gezorgd. Als zij niet meer gevonden kunnen worden of de aankoop normaal Is geschied, wor den met de kunstwerken „herstel betalingen" verricht. Zij zullen dan ten slotte in Amerikaansche musea belanden. de kunstwerken nog niet op hun bestemming; zij bevinden zich thans in Mtindhen. De kern van de verzameling wordt gevormd door werken van oude Duiitsohe en Nederlandsohe meesters. Er zijn zeer waardevol le stukken bij zooals beeldhouw werk van Parker en Veit S'tosz. schilderijen van Cranach en van de Noord- en Zuid-Nederlandsche meesters uit de 17de eeuw. •Goeiring zelf had niet veel smaak. In Karin Hall hingen de oude meesters naast zeer mid delmatige hedendaagsche schilde rijen. Dat hij zich vooral in amou reuze voorstellingen verlusfagd zou hebben, zooals wel wordt ver teld, blijkt'niet waar. keuzen Geroofd in den eigenlijken zin gieuzen KATHOLIEKE ACTIE. Onlangs hebben wij reeds be richt, dat op het congres der Ka tholieke Actie in Rome een resolu tie werd aangenomen, waarbij werd vastgelegd: „de verantwoor delijkheid berust bij de leeken; de leiding bij de hiërarchie". Dit moest uitdrukkelijk in de statuten worden uitgedrukt. Volgens de „Osservatore" heeft de H Vader een speciale bisschop pelijke commissie ingesteld voor de herziening van de statuten der K.A. in Italië onder voorzitter schap van Kardinaal Piazza, patri arch van Venetië, Verder is de commissie samengesteld uit eenige Italiaansche bisschoppen. Kardinaal Lavitrano heeft ont slag gevraagd en verkregen uit de functie van voorzitter van de kar- dinaals-commisise, belast met de leiding der K. A. in Italië, in ver band met zijn benoeming tot pre fect van de Congregatie der reli- De redactie van „Die rare wereld" kan niet ontkennen, dat de tech nische wetenschap vorderingen maakt, al betwijfelt zij, of de menschheid er steeds gelukkiger door wordt. Thans zijn wij al weer zoo ver, dat optimistische geleerden de mogelijkheid van reisjes naar de maan voorspellen. De beroemde radaroloog, profes sor Wetallus uit Emmer Compas- cuum, die alle geleerden op het gebied van de maanziekte vèr vooruit is, heeft, in samenwerking met zijn secretaresse Filomene van Hemeldingen-Rouflaquette, de vol gende boodschap gezonde naan de maanbewoners, met wie hij sinds geruimen tijd in contact staat: „Verwacht bezoek aardbewoners binnen tien jaar." Tot zijn eigen verbazing ontving de eminente geleerde, voor het eerst, het volgende antwoord; „Blijf maar weg. Voelen niets voor atoombommen, distributie papieren, bureaucratie, in de rij staan, vleeseh-in-blik en de rest." NAAR PRIJSVERLAGING In een rede die de Belgische minister-president Van Acker Vrij dag voor de Belgische radio heeft gehouden gaf hij naar aanleiding van het feit dat het een jaar geleden was, dat de regeering- van Acker aan het bewind kwam 'n uitvoerig overzicht van den reeds tot stand gebrachten econo- mischen wederopbouw van België. Vervolgens ging hij over tot de toekomst-plannen van de regeering. Het aanvangsstadium is voorbij. In 1946 moet België een stevigen frank handhaven, een politiek van. ononderbroken en massale prijs vermindering voeren, de kolen- productie op 100,000 ton brengen, voor 20 milliard franc uitvoeren, en structuurhervormingen aan brengen. Deze hervormingen moeten on der meer slaan op de crediet- verleening, de deelneming van de arbeiders in het beheer der onder nemingen, de exploitatie der mijnen, het vervoerwezen, enz. OFFICIEELE PUBLICATIE Bij Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphatistraat, ingeleverde effecten. Daar Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphatistraat, niet bij machte is. om binnen den gestelden termtin te vol doen aan de verplichting tot aan gifte van de effecten, welke bij haar zijn ingeleverd, wordt belanghebben den in overleg met het centrale bureau voor effectenregistratie van de vereeruging voor den effecten handel. met klem aangeraden zich ervan te overtuigen, dat deze aan gifte is geschied door hun bank of commissionnair. Indien zij daarvan geen zekerheid kunnen krijgen, die nen zij Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphatistraat daarvan te verwittigen en in ieder geval voor zooveel moge lijk zelf een aanvraag tot rechtsher stel in te dienen via een voor de effectenregistratie aangewezen inleve ringskantoor Opheffing van enkele bepalingen in de veehouderij. Met Ingang van 11 Februari 1946 vervalt vooi de veehouders de ver plichting het op hun bedrijf aan wezige vee :n het veeboekje te registreeren. Met ingang van denzelf den datum worden voor den handel in rundvee en schapen de aankoop vergunningen afgeschaft, terwijl dan ook het vervoer van rundvee en schapen niet meet door een geleide- biljet behoeft te zijn gedekt. De opheffing van deze bepalingen geldt niet voor den grensstrook met België ter breedte van 5500 m. Voor nadere bijzonderheden zie men de uitvoerige berichten in de vakbladen kardinaal beschermheer van „VERITAS". Z. em. Kardinaal De Jong heeft het beschermheerschap aanvaard van de R.K. studentenvereeniging „Veritas" te Utrecht. Verloofd: WILLY JANSE en FRANS SCHOOF Schiedam, 17 Februari 1946. Hoogstraat 160. Korte Singelstraat 18. ÏTiuis 34.30 uur, Hoogstr. 160. HOOGSTRAAT 88 yELEF. 67513, SCHIEDAM r uwe ftlNNEN'WtO <391 lil» Opleiding voor alle Politie- diploma's. 20-Jarige ervaring in het ond^ wijzen der politie vakken Vraagt gratis proefles POTGIETERSTRAAT 32a, SCHIEDAM. Op DINSDAG 19 en WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946. aanv. voorm. 10 en nam. 1% uur: Fraaie moderne Zit- en Slaankamers (blank eiken en old- finish) Salon-Bankgarnituren kostbaar Perzisch Tapijt (2.80 x 3.80 M.), Platenwisselaar in fraaie noten Salonkast, staande Klok, antieke •Stoeltjesklok, gouden Sieraden, luxe- en huish. Artikelen enz. KIJKDAGEN ZATERDAG 16 FEBRUARI van 10—5 uur. MAANDAG 18 FEBRUARI van 101 uur. Dagelijks kunnen goederen voor deze en volgende vei lingen worden ingezonden of op \«erzoek aan huis worden afgehaald. t TEL. 69651 GEVRAAGD WERKSTER of MEISJE voor halve dagen. Aanm, na 6 u. Rodenrijsche- straat 21 beneden. REPARATIES KUNSTGEBITTEN in 1 dag gereed. Claes de Vrieselaan 21 b. Rotterdam, Telefoon 37519. Bi) verzending per post te frankeeren als brief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6