POLITIEK PROGRAM DER VOLKSPARTIJ Dr. Deckers' afscheidsrede Uit kampen en gevangenissen POLITIEKE WEEK MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 PAGINA Partij van den Arbeid en Kath. Volkspartij Ampele besprekingen rond het1 urgentieprogram Staatkundig centrum en partij Politieke aanslagen te Maastricht De eene aanklacht na de andere De Pari-ij van den Arbeid Stichtingscongres te Amsterdam Kath. Volkspartij en Partij van den Arbeid DE week, die we achter ons heb ben, mag zeer zeker heeten de politieke week bij uitstek. Het voornaamste resultaat is stellig de stichting van de Partij van den Arbeid, die wel eenige hoop Kan hebben, dat zij bij de aanstaande verkiezingen de grootste ^ac ie zal leveren aan de Steten-Gene- raal. Tot heden deed dit de R.K. Staatspartij, maar m haar nieuwe gedaante van Katholieke Volks partij zal zij van dit voorrecht gaarne afstand doen ten bate van de gegronde kans om, met een numeriek sterke partij in bond, een krachtigen worp te doen naar de verwezenlijking met name van haar vooruitstrevend sociaal-eco nomisch program. Dat men ook bij de Partij van den Arbeid dit samengaan wenscht bleek duidelijk uit het slot van de groote rede van Koos Vorrink. Van der Goes van Naters scheen ongeveer gelijke sterkte te verwachten voor de beide partijen' voor de Kath. Volkspartij 31 zetels, voor de P. v. d. Arbeid 29—34. Overigens zal de kracht niet alleen afhangen van het getal, maar ook van de inner lijke eenheid. Mr. Oud noemde reeds" een min of meer hachelijk punt: de socialisatie, ook al is deze teruggebracht tot een vraag stuk van opportuniteit. Ook op onderwijsgebied liggen voetangels en klemmen ER was schakeering in de eenstem migheid en het enthousiasme, waarmede zich de diverse groepen in de P. v. d. Arbeid oplosten. Dat deze het grootst zou zijn bij de S.D.A.P. was te verwachten. Dat er geen enkele stem tegen werd uitgebracht was toch wel op merkelijk. Vindt dit ten deele zijn verklaring in cle 40.000 Vroegere partijleden, die zich tot heden af zijdig hielden? De Christen-Democraten sloten zich met groote meerderheid aan; de kleine minderheid ging echter terstond over tot het vormen van een nieuwe partij. De politiek - dakloozen gaven blijk van zekere ongerustheid, of zij wel voldoende tot gel-ding zouden komen. Dit kwam tot uitdrukking m den eisch om een bepaald aantal zetels in het partijbestuur. Vooral bij de Vrijz. Demoeraten kwam nogal oppositie tot uiting, al bleek ten slotle een stevige meer derheid voor. De afdeelmg Diepen veen dreigde met de oprichting van een nieuwe partij, die mogelijk op vrij gro-oten aanhang zou kunnen rekenen ten plattelande, waar veel tegenstand onder de Vrijz. Demo craten schijnt te bestaan tegen de opheffing van de eigen partij, met name in Gelderland. Mr. Oud, wiens rede herhaaldelijk door in terrupties werd onderbroken, nam als geheel natuurlijk aan, dat er in de P. v. d. Arbeid van zelf een linker- en een rechter-vleugel zou ontstaan. Banning sprak op de oprichtingsvergaderingen van „kli maatverschillen"- OP het geheel ligt stellig nog in zekere mate het cachet van een experiment hetgeen ook moei lijk anders kan In dit licht valt nog sterker de beslissing toe te juichen om een eigen zelfstandige katholieke staatkundige organisa tie te handhaven, die, rustend o.p het stevige fundament van eigen beginselen, tot de grootst mogelijke samenwerking bereid is. Deze kan nu in het politieke spel den groot sten tegenspeler leveren, die van Vrijz Dem. zijde in de Partij van den Arbeid noode werd gemist door de afzijdigheid van de Katholieke v°lkspartij. uiteraard nog niet stevig partn S?,® toestanden in de nieuwe leden zaak v,or de Katholieke op hun hoede^f, 1?™1cipiec1 terdege een aaneen,?esl^~ K™- Zelfs voor altijd makkelijk in r,is het niet en particuliere' aanstonds met volstrekte zekS-vI het juiste princioieole stand^ te bepalen. In dit vedband moet ons tot ons leedwezen de verklaring van het hart, dat van de redevoe ringen in de bijeenkomst der dak- Ionzen die van den katholieken dr Brongersma den minst serieuzen indruk maakte: Wij moeten ons los maken van de vlucht in dé prin- jr?Pes- wij, zijn_geen kasplanten. Wij 5,1 n .?t bang geweest voor Hitier. I, °?k n'et bang voor n?Vorrink of Joekes. Ons 1 i.lkt dit met de (üon om deze hoogst serieuze zaken te behan delen. Doch misschien is alleen de toon wat lichtvaardig, want de zelfde spreker verklaarde ook: Wat hier begonnen wordt is niet zonder gevaar. HET verheugt ons intus90hen, dat de moeilijkheden de Katho lieke Volkspartij niet hebben weer-, houden om aan de Partij van den Arbeid, als t ware reeds op het moment zelf van hare geboorte, een buitengewoon bewijs van ver trouwen te geven door het besluit, om met haar te zien te komen tot een gemeenschappelijk urgentie program. Dat is een moedige en onbevoor oordeelde houding tegenover een In de Zaterdagochtendzitting hield. mi. dr. L. N. Deckers als scheidende fractievoorzitter zijn afscheidsrede. Spreker ving aan met een historiscben terugbli'k op het aantdeel der katholieken in het welzijn van den Nederland- schen staat. Daarna ging hij over tot de meer contemporaine geschiedenis. Met dankbaarheid, aldus spr., gewaag ik hier van het o-p hun post blijven van de Kamerleden bij het uitbre ken van den oorlog in 1940 Ook zij hadden kunnen uitwijken en wie weet welke hooge posten dan voor hen nog in Londen waren wegge legd? Hulde bracht spr. ook aan de Bisschoppen voor hun moedige leiding onder aanvoering van den Aartsbisschop, thans Kardinaal. De verwachting was dat het kabi- net-Gerbran-dy na terugkeer onmid dellijk verbinding zou zoeken met de Staten-Generaal. De heer Ger- brandy. parlementariër in hart en nieren zooals hij zelf zeide, wilde met dé Kamers geenerlei aanraking hebben De heeren Schermerhom en Drees dachten hier anders over. Dat we tenslotte zonder schokken en voor velen zelfs ongemerkt zijn gekomen van den toestand zonder volksvertegenwoordiging tot een valksvertegenwoordiging, is zeker niet op de laatste plaats te danken geweest aan het wijs en voorzichtig beleid in deze aangelegenheid van onzen begaafden Kamervoorzitter, mr. J. R. H. van Schaik. Daarna ging spr. in op het werk van de katholieke 'fractie onderling. Hij releveerde het feit, dat de vijf nieuwe katholieke jonge Kamer leden de uitnoodiging om toe te treden als lid van de fractie, on middellijk hadden aangenomen. Hij noemde de samenwerking met hen voortreffelijk. De verjongingskuur, aldus spr., is de fractie uitstekend bevallen en als zij het voor het zeggen had, dan zou zij wenschen het hardwerkende vijftal te mogen behouden. Het katholieke Kamerlid, mr ten Hagen, niet tot katholieke partij behoorend, hadden wij uit- genoodigd als hospitant lid aan de besprekingen der fractie deel te nemen. Thans is hij echter tot de Partij van den Arbeid toegetreden. Wii zullen hem dus moeten uitge leiden, al had spr. hem Liever ons politieke vaderhuis binnengeleid. De katholieke fractie is in begin sel gouvernementeel en wil geen oppositie voeren terwille .van de appositie. Ten aanzien van de be drijfschappen heeft de heer An- driessen in de Kamer echter ernstig gewaarschuwd tegen den wassen- den invloed der overheidsorganen. Zelf doen is het groote leidende beginsel in deze zaak. Gewaarschuwd moet worden tegen een te ver gaande overheidsbemoei ing. De staat heeft slechts te doen wat het particulier initiatief niet af niet goed kan. Vast staat voor on», dat wü ons niet geleidelijk in een richting van staatssocialisme willen laten dringen. Noodig is ook een zoo spoedig mogelijke inkrim- king van liet ambtenarencorps Te gen corruptie dient streng te 'wor den opgetredendat is in het belang ZOOYel Yan .?ns lan<* ais van de goede degelijke ambtenaren De katholieke Kamerleden vormcii een goed team; het eenige tekort, dat wordt gevoeld, is een deskundige op het gebied van de volksgezond- 5 i* ?Pr -n°emde als juridisch deskundige van den eersten rang Van Maarsseveen. Er komen thans eenige uitvallers in het team, maar spr. beval aan dit aantal zoo klein 'mogelijk te laten zijn. Spr. kon dit met gerust heid zeggen, zonder er van ver dacht te worden O ratio pro domo te houden, daar zijn voornemen tot heengaan thans wel algemeen be kend is. Stappen, aldus spr. zijn er gedaan om uit de grogramis van andere politieke partijen en het urgentie program der Katholieke Volkspartij een gemeenschappelijk verkiezings program samen te stellen. Spr. weet niet of die pogingen zullen slagen De mogelijkheid is iets minder ge ring geworden sinds drie politieke groepen, welke in de Staten-Gene raal waren vertegenwoordigd, in een enkele partij zjjn opgegaan. Een gemeenschappelijk program kunnen wij niet aanvaarden als de zedelijke urgentie-eischen niet nummer één zijn. Nooit mag de christen-staats- jjan zich daaraan onttrekken. Hier Plauï)en ComPromi8 mogelijk (Ap- voor ztfnOI4Ziïter dankt dr. Deckers rede en £ssante en gloedvolle treden van vvbealuit tat terug- eerbiedigen, hoewï0^61*8 te m°eten zal hebben op ziiJBI. de party moeite een opvolger te viSd^ngrUken post Het •"■Sentieprojfram. Vervolgens werd overgegaan behandeling van het XJrgentie-pro- gram. feit, dat inderdaad vérstrekkende beteekenis kan hebben, welke mis schien het best is aangeduid in de woorden van Van der Goes Van Naters: Het is niet meer het his torisch materialisme, dat hier ge volgd wordt, maar het historisch idealisme, erkennend het primaat van de geestelijke waarden. Vroeger hebben wij reeds als onze overtuiging gegeven, dat er in de beide urgentie-programs zóó veel punten van aanraking liggen, dat het zonder al te veel moeite bij den bestaanden goeden wil van weerszijden tot serieuze en dege lijke samenwerking moet kunnen komen. Dit werd ingeleid door prof. mr. C. P. M. Rornme, die na te hebben gewézen* op de door den tijdnood veroorzaakte onvolkomenheden er van, op het algemeen karakter Van het program duidde, dat den indruk maakt van vooruitstrevendheid als fevoljg van de stroomversnelling. oor den oorlog teweeggebracht ook onder ons katholieke volksdeel, waardoor het een tijd kan worden van oogsten op politiek gebied van datgene, waarvoor de ouderen heb ben gevochten, doch dat langen tijd buiten bereik bleef. Samenvoeging van wat urgent en wat bereikbaar is. Bovenal mag het heeten een nieuw offensief voor een meer wa ren christeiyken geest en meer echte christelijke practijken en ronduit een oproep tot voorwaarts schrijden in katholieke richting als burgers van den Nederlandschen staat en tot het natuurlijk welzijn van het Koninkrijk der Nederlan den. Bij de besprekingen over het ur gentieprogram kwamen veel en velerlei gezichtspunten naar voren. De heer Wijffels sprak over de vergoeding van oorlogsschade en over de socialiseering van den eigendom. Hij wees er op, dat die socialisatie de kern van den poli tieleen strijd zal vormen in deze verkiezing. Hij hoopte op concreti seering van het standpunt ook in het urgentieprogram De huwelijks wetgeving kwam onder de loupe en er bleek wel verschillend inzicht te zijn; de een wilde echtscheiding volkomen onmogelijk maken bij de wet. de ander wilde de echtschei ding meer geregeld zien bij de juris prudentie, om een eventueelen ka tholieken minister van justitie niet in moeilijkheden te brengen. De heer Dr. v. d. Brekel, afge vaardigde van dé Katholieke Art- senvereeniging miste terecht een hoofdstuk over de gezondheidszorg in het urgentieprogram. Slechts op een enkele zeer ondergeschikte plaats vond hij iets dienaangaande vermeld. Woningen zijn vernield en daaraan is veel aandacht besteed; maar de menschen zijn ook vernield door den oorlog (t.b.c., zuigelingen sterfte, venerische ziekten). Nog vele andere sprekers voerden het woord, doch het bestek van dit verslag laat niet toe hun allen recht te doen wedervaren. Pater Mag. Dr. S. 'Stokman O.F.M. antwoordde namens het bestuur der partij. Op een vraag omtrent de classificatie gemeente-ambtenaren en onderwijzers werd een amende ment voorgesteld, later weer iets aangevuld betreffende beperking van classificatie. Met bijna alge- meene stemmen' weTd hiertoe be sloten. De wederopbouw en vergoeding van oorlogsschade lokte ook veel woorden uit. Dr. Huismans ant woordde namens het partijbestuur en gaf nog eens de algemeene richtlijnde schade, die ons volk heeft getroffen door den oorlog kan niet alleen op de getroffenen blijven uitgedrukt maar dient op rechtvaardige wijze over de geheele gemeenschap te worden uitgesmeerd Een kleine redactiewijziging in het urgentie-program is aangebracht om te voorkomen, dat het zou ïyken alsof een getroffene recht heeft op een dusdanige vergoeding van zijn schade van overheidswege, dat hij volledig in zijn oude voorloorlog- sche materieele positie zou worden geplaatst. Ook de getroffene moet deelen in de algeheele verarming. Spr. waarschuwde nog. dat wij door de vergoeding niet ons economisch leven gaan ontwrichten. De opmerkingen op sociaal gebied werden beantwoord door den heer Andriessen terwijl prof v. d. Brink de economische opmerkingen voor zijn rekening nam. De hoofdstukken IV en V kwa men wegens het reeds gevorderde uur niet meer in bespreking. Op merkingen hierover zullen schrifte lijk worden ingediend. De kieskring Den "Haag stelde aan het slot van de vergadering nog een motie voor, waarin het partijbestuur zou worden opgedra gen bij de daarvoor in aanmerking komende instanties stappen te doen, dat de thans in werkelijken dienst opgeroepen gehuwde sergeants van 30—39 jaar en de reserve-officieren, vaandrigs en kornets hun dienst in het land zouden kunnen verrichten. Het partijbestuur nam deze motie over, met dien verstande, dat men uitdrukkelijk hierbij zou laten uit komen, dat dit dan niet zou gaan ten koste van de redding van Indië Bij de rondvraag werden verschil lende opmerkingen gemaakt over de verhouding Staatkundig Cen* trum en de Katholieke Volkspartij. ,,Het paard van Troje binnenhalen" had de heer Oostendorp dit de vorige maal reeds genoemd. Thans beklaagde hij zich er over dat het „Centrum" op den stoel van het kringbestuur wilde zitten. De heer van Gent stelde voor meer scheiding te brengen tusschen Katholieke Volksparty en Staat kundig Centrum. Wanneer een voor aanstaand bestuurslid in beide or ganisaties een belan.gryke positie bekleed, wordt het wel eens wat moeilijk Prof. Romime, deze opmerkingen beantwoordend, achtte inderdaad de personeele unie, die er bestaat, on- gewenscht Bijzondere omstandig heden hebben tijdelyk tot deze figuur geleid. Het zal mogelijk spoedig ongedaan worden gemaakt, waarbij spr. opmerkte dat hy gaarne in dat geval voorzitter van het Centrum zou blijven. Het propaganda-apparaat der par tij zal binnenkort in werking treden. Het vriendelijke woord, door den heer dr. Muskens uit Utrecht aan den voorzitter voor diens leiding gebracht, was wel verdiend. Teeke nend voor de prettige sfeer van de besprekingen was, dat juist de heer Muskens dien dank tot uiting bracht. Vrijdagavond had hij toch een enkele min of meer ongeduldige opmerking van den voorzitter te hooren gekregenEn ook dit onge duld was toen te verklaren, want dr Witteman zag, terecht, de af- wiïkkeling van het werkprogram in gevaar gebracht. Vrijdagavond om elf uur zijn met korte tusschenpoozen hand granaten of soortgelijke projectie len geworpen in de woningen van den heer Polls en van den heer van Oppen, geschorst (jirecteur van de Staalwerken ..De Maas", te Maastricht. Blijkbaar is hier sprake van een nieuw geval van het nemen van recht in eigen handen, aangezien beide personen destijds gearres teerd zijn geweest wegens collabo ratie. Beiden waren reeds geruimen tijd weer op vrije voeten. Persoon lijk letsei kwam niet voor. De tongen komen los Het is een stroom van boeken en boekjes, die thans verschijnen, ge tuigenissen van gewezen gevange nen .gijzelaars, gedeporteerden, slachtoffers van de concentratie kampen. Zij allen willen van hun ervaringen vertellen nu zij hef er levend hebben afgebracht. De uitgevers zijn er nogal ge makkelijk mee en hebben over het algemeen geen hooge eischen ge steld. Toch deden zij daar verkeerd aan, de uitgevers Het is niet vol doende veel meegemaakt te heb ben om een boekje te kunnen sa menstellen, dat de moeite waard is. Ten slotte komen deze ervarin gen vrijwel op hetzelfde neer. Wie als schrijver wil optreden ook op dit gebied, moet iets te zeggen heb ben, en over de kwaliteiten be schikken om daarvoor een leesba ren vorm te vinden. Zoo iemand is C. van den Bergh. doctorandus in de economie en re serve-officier, die als Jood heel den lijdensweg over Westerbork The- resiënstadt en Auschwitz ife ge gaan. In menig opzicht heeft hij bij de bevoorrechten behoord en toch is hij ten slotte als door een wonder aan een ellendigen dood ontsnapt. Hij is een scherp opmer ker, een nuchter beoordeelaar van menschen en toestanden. Zoo kon hrj een voortreffelijk boekje leve rt1?' dat in zijn eenvoud en sober- neid een aangrijpend beeld geeft Joden grenzeloos hjden der De schrijver maakt een zeer ob jectieven indruk en spaart ook ziin raagenooten niet. Nog altijd blijft na de lezing van zulk een geschrift ^,g„ev?e} van pijnlijke verbazing achter, dat zoo iets in Wa-t-Eurona mogelijk is geweest. De verklaring dat weinigen geweten hebben ver werpt de heer Van den Bergh Op het station in Gleiwitz stonden bur gers bij den dwangarbeid toe tê zien en zij zagen voor hun oogen hoe de Joden milshandeld werden. „Het Amerikaansche leger or- ganispert excursies voor de Duit- sche bevolking naar de kampen om kennis te nemen van de gru welen. Het is niet noodig, ge neraals uiit Amerika! De burgers op het kolenperron Gleiwtz heb ben alles precies geweten, vele millioenen Duit'chers wisten het." Aldus deze schrijver, die zich waarlijk niet door zijn gevoelens laat meesleepen. („Deportaties" door S. van den Bergh. Uitg Van Dishoeck. Bussum.) Een klein, leesbaar verslag over de gevangenis te Scheveningen le verde Louis van Bunge, die onder de tribulatiën van het „Oranje- hotel" zijn goed humeur wist te bewaren. .Scheveningen" door Louis van Bunge. Uitg. „Het Hoog- huis". Eindhoven.) Een geschrift van mindere kwa liteit is „Wij klagen aan", waarin een ooggetuige een opsomming geeft van gruwelen in verschil lende kampen. Opmerkelijk is dat in Saxenhausen volgens dezen schrijver bezoekers (gouwleiders, officieren, e.d.) bij inspecties op zettelijk door de S S. werden mis leid met een z.g. bezichtigingsblok, met goed eten, dat de gevangenen niet kregen, enz. Hieruit zou men moeten opmaken, dat toch wel de gelijk gepoogd werd de werkelijk heid ook voor het eigen volk ge heim te houden. Het valt te betreuren, dat de uit gevers een tektst als dezen hebben geaccepteerd zonder het hiler en daar erbarmelijke Nederlandsch te laten herzien. _(„Wij klagen aan!" door H. F Kemperman en Mary Kempertman-Peitel. Uitg. ,De Hof stad" te 's-GravenhageJ Een Russfcch officieel rapport behandelt oorlogsmisdaden en an dere gruwelen in Galicië. Hier richtte de furie zich vooral tegen Poolsche intellectueelen en Russi sche krijgsgevangenen. („De ge heele wereld moet hun methoden weten!" Uiig. Winamts C.V., Heerlen). Over Polen gaat ook een boekje van enkele bladzijden, waarin twee Nederlandsche ex-,gevangenen van Auschwitz en Birkenau vertellen van een opstand in een kamp van Joden. De gegevens, zijn van een der weinige overlevenden afkom stig. (..Opstand in Treblmna". Uitg Stichting M. S. Fonds Sliedrecht). Te Amsterdam te bet Stichtingscongres van Partij van den Arbeid g< den. Een voorloopig bestuur is gevormd. Prof. Banning hield de begio». tingsrede. waarin hij betoogde dfct men samengekomen was om «ie democratische-socialisüsdhe ide© richting en gestalte te geven. De wil, in recht en gerechtigheid ons volk te dienen, aldus spr., geeft ons de stuwkracht welke wij nu zoo van noode hebben. „Er wordt van nu af P in een n euw hoofd stuk in het boek der geschiedeni» van het politieke leven van onri' volk beschreven." Hij besprak vervolgens de geschiedenis van het Ned socialisme en net plan van den arbeid. Er zullen mooi! ijk- heden ontstaan, omdat er klimaat verschillen" zijn in de nieuwe partij, maar er is genoeg, dal ons bindt om ons de verdraagzaam heid te geven, noodig om tot resul taten te komen, aldus spr. Hij besloot zijn rede met aen uitroep: „Hier is de Partij van den Ar beid", welke iuide werd toege juicht. Vervolgens is het woord gevoerd door minister Lieftinck, die ver klaarde zonder reserve, tot de Partij toe te treden, door den heer R. van de Brug namens de Chr. Dem. Unie. door eten heer Geert Ruygers namens de Kath. Chris- tofoor-groep door nrr. A. J. Joekee namens de Vrijz. Dem. Bond, door den heer F. J. Goedhart namens de „ParooF'-groep en door Koo» Vorrink namens de S.D.A.P Samenstelling van bet Partijbestuur. Bekend gemaakt werd dat het voorloopig Partijbestuur samenge steld is uit: voor ue S.D.A.P, Koos Vorrink, mevr. Ribbius— Peletier, W. Drees. ibr. van dee Goes van Naters, Palar, Stufkens, van Lienden, van der Kieft en Woudenberg; voor de vrijz dem. prof. Kranenburg, mr. Oud, mc. Joekes en Harmsen; voor de kath. Christofoorgroep Ruygers en Wfl- lemse; voor de Christ, dem. va» der Brug en Koenraads; voor de „dakloozen" Kieijweg en Haver man en als twintigste lid prof ir. W. Schermerhom. Dit bestuur zaJ uit zichzelf een praesidium van vijf leden kiezen, die om beurten (ten voorzittershamer zullen hanteeren. De ministers Drees en Schermer hom hebben ten slotte nog de veragdering toegesproken. Tenslotte heeft dr. Banning het congres gesloten. De Katholieke Volkspartij heeft na kennisneming van het gepubliceerde urgentieprogram van de nieuwe Partij van den Ar beid een ontwerp voor een ge zamenlijk urgentieprogram opge maakt, dat mede ten grondslag zal liggen aan de besprekingen, welke ter zake tusschen de daar toe genoodigde partijen zullen worden gevoerd. In dit ontwerp der Katholieke Volkspartij is - voorzoover mo gelijk aansluiting gezocht aar. het urgentieprogram van de Partij van den Arbeid. Meerdere punten daarvan zijn hierin zelfs letterlijk opgenomen. Het bevat echter voorts naast wijzigingen, een niet onbelangrijk aantal aanvullingen. Door deze wijzigingen en aan vullingen is mede bereikt, dat het ontwerp zoowel voor wat den in houd als voor wat de daaruit blijkende sfeer betreft, rekening houdt met de bijzondere staat kundige en maatschappelijke eischen, die uit de beginselen der Katholieke Volkspartij voort vloeien. Algemeen Secretariaat der Katholieke Volkspartij. Dr. L. A. H. Albering, Mr. Ferd. M. J. J. Duynstee, Secretarissen. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De Vrijz. Dem. Bond heeft de vol gende candidatenlijst voor de verkie zingen voor de Tweede Kamer vast gesteld: 1 mr. A. M. Joekes, Den Haag; 2. jan Schilthuis, Den Haag: 3. maf mr. N. S. C. Tendeloo, Amsterdam; 4 Ir A. Vondeling, Leeuwarden; 5! J. C. Deering, Voorburg; 6. ir. S. A. Posthumus. Delft; 7. Ir. Z. Th. Fetter. Eindhoven; 8. dr. H. A. Zwa nenberg, Enschede; 9. mej. mr. J. Zeelenberg, Rotterdam; 10. J. J. Fe- rirtga. Alkmaar; 11. J. A. ter Haar Jm„ De Wijk; 12. mr. K. Bijlsma, Franeker; 13 mr. G. L. Warburg, Groningen: 14. mr. A. J. V. d. Weel, Middelburg; 16. J. Harmsen, A'dam. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is tegen 19 Febr. weder in openbare vergadering bijeen geroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7