ARBEID EN LANDBOUW IRAD IO Leiders in II, III en IV in gevaar i Loonpolitiek Omah, da tapijtenv.<ÜaQ.e.K NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 Verhooging of verlaging? Mislukkingen Een mes, dat aan alle kanten snijdt W. HOOYKAAS OVERLEDEN Bekende figuur uit Ned. zilverindustrie PROGRAMMA Ned. s.s. Tijger gëramd SPANNING NEEMT TOE Voor Ajax en Vole- wijckers geen gevaar Maasstad-derby Kwade kans voor DHC tegen Sparta Feijenoord en Haarlem VOOR DE JEUGD Nieuwe krachtproef van Be Quick Neemt N.A.C. revanche op B.V.V.? Wellicht lijdt Heerenveen tweede nederlaag M.V.V. heeft het niet moeilijk Op landbouwgebied had Holland vroeger een uitstekende reputatie. Niet alleen de kwaliteit der pro ducten, doch ook de hoeveelheid, had het vroeger den naam bezorgd van „tuin van Europa". Veel is hierin thans veranderd, aangezien eerstens de inundaties, tweedens het gebrek aan bemestingsstoffen en kolen en tenslotte het arbeids probleem een spoedig herstel van dezen gunstigen toestand zeer in den weg staan. De beide eerste redenen liggen betrekkelijk buiten de macht van ons volk. Deze houden n.l. verband met zooveel omstandigheden, waaraan zeer weinig te doen is, dat hier moet worden afgewacht, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Het derde vraagstuk, dat van de arbeidskrachten, is echter van dien aard, dat een nader beschouwing daarvan in het belang van onzen landbouwstand zeer zeker is ge rechtvaardigd. Temeer daar de samenstelling van onze omgeving zeer sterk agrarisch is, hebben wij gemeend in een enkel artikel de voornaamste moeilijkheden de revue te moeten laten passeeren. Naast ingewonnen inlichtingen, baseeren wij ons daarbij voorname lijk op een mededeeling van de Stichting voor den Landbouw, welke zich op 9 Februari met een schrijven tot den Raad van Minis ters heeft gewend. In verband met het arbeidspro bleem wijst deze Stichting er den ministers op, dat de hoeveelheid arbeiders in den landbouw na de bevrijding is afgenomen en -ij vindt daarvoor ook een oorzaak Deze is de trek van den landbouwer naar den D.U.W., den wederopbouw en de bouwvakken. Een reden daarvoor is het loonverschil tus- schen beide groepen, waarbij het loon voor de bouwvakken onder deze algemeene betiteling zullen wij de diverse schakeeringen in den wederopbouw maar rangschik ken tot 25 30% boven het landbouwloon steeg. Ook de hoo- gere arbeidsprestatie bij den land bouw. welke bij eenig nadenken niet zal worden ontkend, en het ontbreken van diverse extratjes, vormden een reden te meer om het vermoeiende landbouwwerk er aan te geven en elders een beter lot te zoeken De Stichting van aen Landbouw meent, dat een behoorlijke arbeids voorziening ligt in een volkomen gelijkschakeling van loonen en ar beidsverhoudingen in den land bouw en andere openbare werken. De noodzaak daartoe springt dut delijk in het oog wanneer men weet dat in den akkerbouw een intense bewerking van den bodem noodzakelijk is om de productie dusdanig op te voeren dat wij met alleen genoeg hebben voor eigen gebruik, doch ook voor uitvoer. En uitvoer is zeer gewenscht. teneinde de beschikking te krijgen over saldi in het buitenland waartegen over dan weer andere artikelen voor de geheele Nederlandsche industrie kunnen worden aange kocht Ook in de veehouderij tshet arbeidsprobleem nijpend, daar een onvoldoende bezetting hier de vet- productie ten zeerste zal bena- deelen. De Stichting van den Landbouw heeft verleden jaar reeds stappen gedaan, om aan dezen ongewensch- ten toestanc een einde te maken. Zij adviseerde een loonsverhooging in den landbouw welke na gerui- men tijd ook inderdaad werd ge- ter de loonen in de bouwvakken geven Tegelijkertijd werden ech- verhoogü, zoodat het beoogde doel niet werd bereikt De zuigkracht van de bouwvakken werd er niet door verhinderd en de afname van de hoeveelheid personeel op het platteland ging voort De Stichting van aen Arbeid overweegt hoe dit neteuge vraag stuk is op te lossen Een eerste op lossing is. dat men een herhaalde verhooging der landbouwloonen zou kunnen invoeren doch deze grootere uitgaven der werkgeven- de landbouwers zouden dan door den consument moeten worden betaald Dit houdt in dat bv de prijs van een brood met 125 cent zou moeten worden verhoogd, het geen voor den bouwvakarbeider natuurlijk weer aanleiding zou zijn, om opnieuw te klagen over een te laag loonpeil! De salarissen zouden dus weer moeten worden verhoogd en zoo kan men dan door- faan. Verder zou de animo in het uitenland. om onze producten te koopen door een prijsverhooging met direct worden bevorderd, waardoor de broodnoodige devie zen niet in voldoende mate be- schikbaar zouden komen Een verlaging der bouwvakloo- nen behoeft niet in overweging te Worden genomen. De loonen in den landbouw handhaven is eveneens gewenscht. omdat de gespannen toestanden daarin dan langzamer hand tot excessen zouden kunnen leiden. Een middel om de geit en de kool té Sparen, zou kunnen liggen In het geven van toeslagen aan de odarbeidera, moeilijk een gat stoppen door de steenen ergens anders uit den muur te halen. Heel moeilijk kan im mers worden verwacht, dat de regeering over een soort tooverkas beschikt, waaruit zij naar nartelust kan putten. Dus zullen enkele be lastingen moeten worden verhoogd om het noodige bedrag binnen te krijgen. De sociale levensnormen stijgen daardoor en een loonsver hooging zou overal veer worden geëischt. De oplossing zou dus gevonden moeten worden in het heffen van belastingen bij diegenen die over een ruime beurs blijken te be schikken en wie kan als zoodanig worden beschouwd? Natuurlijk niemand! Dus zouden de uitgaven van de bevolking moeten worden gedrukt en maatregelen moeten worden overwogen om de bevol king tot soberheid te dwingen. Er wordt immers nog veel te veel geld weggegooid aan zaken, welke absoluut onnoodig zijn. Misschien is het idee een beetje te simplistisch, maar wat zou men zeggen van een belasting op dans lessen. het verhoogen van de ver makelijkheidsbelasting e. d.? Alle maal zaken, welke wel aardig zijn. maar waarbij eenige beheersching toch wel zeer nuttig is. Wanneer een dergelijke hoogere opbrengst zou worden gereserveerd voor den hoogstnoodzakelijken toeslag aan den landbouwer, zouden geweldige resultaten worden bereikt Den landbouwstand heeft men erdoor geholpen: de vermaakzoekers. die er mee doorgaan, kunnen het blijkbaar betalen; zij. die dat toch wel een beetje te gortig vinden, houden niet alleen deze belasting, maar ook het hoofdbedrag in hun zak en komen dus eindelijk eens tot sparen voor later en het sociale minimum, waarbij het „sociaal" nog al eens zeer wordt uitgerekt, loont terug. Naast al deze materieele voor- deelen staan de geestelijke, want wij gelooven niet, dat het mensch- dom er met wat minder vermaak geestelijk op zou achteruit gaan. De heer W. Hooykaas, een zeer bekende figuur uit de Nederland sche zilverindustrie, is te Schoon hoven Vrijdag j.l. op ruim 64- iarigen leeftijd plotseling overle den. Hij was de oudste firmant van de bekende Schoonhovensche zilverfabriek H. Hooykaas, die den naam droeg van zijn vader, den stichter, doch die reeds sinds 1924 door den zoon werd gedreven- Hi.i breidde haar aanzienliik uit en naste de productie aan bij de mo derne eischeu. De werkgeversorganisatie in zijn vak. de Schoonhovensche Nijver heids Vereeniging, leidde de heer ZONDAG 17 FEBRUARI Hilversum I (301 Mj KRO-uitzen- ding. (8.00—9.30 en 17.00—20.00 NC RV) 8.00 Nieuws8.15 Causerie en morgenwijding; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram 10,00 Hoogmis uit Sparren- daal 1115 Gram.11.45 De Heilige v d dag; 12 00 Gram.; 12.15 Boek bespreking; 12.30 Trio en zang; 13 00 Nieuws en gram.; 14.15 De 12 artike len des Geloofs in voordracht, zang en muziek 14.45 Gram.; 15.00 Apolo gie, prof. Kors15.20 Kamermuziek 16.00 Ziekenlof; 16.30 en 17.00 Gram.; 17.30 Prot. kerkdienst, gram en bij belpraatje 19.30 Voor de Ned strijd, krachten20 00 Nieuws20.115 Con cert 21.25 Puzzle; 21.40 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.20 Causerie dr Julien 22.35 Avondgebed; 23 0024.00 Gram. Hilversum 11 (415 M.)AVRO-uit- zending (8,00—10 00 VARA. 10.00— 12.00 en 17.00—17.30 VPRO, 17 30- 20.00 VARA). 8.00 Nieuws, gram en causerie; 10.00 Prot morgenwijding en kerkdienst; 12.00 „De Roman cers" (12.30 Causerie over Ind. kampen)13.00 Nieuws13.15 Con cert. 13.60 „De Spoorwegen spreken" 14.05 Litt. causerie en gram 14.30 Concertgebouw (i.d pauze filmpraat je) 16.30 Concert. 17.00 V.P R.O 17.30 Oome Keesje 18.00 nieuws en sport. 18.15 Novelty Sereciaders en Sisters. 18.45 Zang. 19.00 Causerie over opinie- zoek 19.25 E Walls en zang. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest 20.45 Actueele uitzending. 21.00 Bosch dub- belmannenkwartet 21.30 Hoorspel 22.00 Kwartet 23.00 Nieuws 23.15- 24.00 Gram MAANDAG 18 FEBRUARI Hilversum 1 (301 m). NCR V-uit zending. 7.00 Nieuws, gymn. en gram 9.30 Viool en piano 10.30 Rrot mor genwijding en gram li.15 Litt. voor dracht en gram. 1145 Berichten krijgsgevangenen 12.00 Salon-orkest 13.00 Nieuws 13.20 „De vedelaars" 14.00 Voor jonge moeders 14.20 Kla rinet 14 45 Gram 15.45 Orgel 16.00 Bijbellezing 16.45 Strijktrio 17.35 Sex tet 18.30 Voor de Ned Strijdkr 19.00 Nieuws en gram.pl 19.30 Prot dienst 21.00 gram.pl, 21,30 Sport- praatje 2i 45 Gram. 22.00 Nieuws 22.30 Bijbelpraatje 22.50 Viool 23.20- 23 50 Gram Hilversum U (415 m.) AVRO-ultz 7.00 Nieuws, gymn. en gram 10.35 Piano 11.00 Causerie. 11.15 Gram 11.30 Orgel en zang 12.16 Gram 13 00 Nieuws 13.15 Orkest 14.00 Voor de vrouw 14.20 Blaaskwintet. 15.00 Gram. 15.20 Gevar concert. 16.30 Gram 17.00 Concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Non. Mil Kapë] 19.05 Cello en piano, 19.45 Lich opvoeding 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie over visch- voorziening 20.15 Fhllh orkest 21.45 Vaudeville-orkest 22 15 Actueele uitz 22.30 „Les Gars de Paris" 23.00 Nieuws 23.1524 00 Gram Hooykaas jarenlang als voorzitter. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Dinsdag om 2 uur heeft de ter aardebestelling plaats op de be graafplaats te Schoonhoven. De opvarenden gered Het Ned. s. ..Tijger" is in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij dichten mist In de Straat van Dover In aan varing geweest met het Am s ..Ed ward R Squibb De Ned. boot werd midscheeps geramd en is in 3 minuten gezonken De 14 apvarenden konden door het Amerikaansche schip aan boord worden genomen; ze zijn later door een reddingsboot in Ram>sate aan land gezet De „Tijger" meet 199 ton en was geladen met Chineesche pijpaarde Zulten in I Ajax en De Vole- wijckers het wel klaren, in II maakt D.H.C. een kwade kans, in III komt Be Quick na de eerste nederlaag tegen een nieuwen gevaarliiken concur rent, en in IV gaat de raata- doren-revanche tusschen NAC en BW terwijl in V tenslotte ook no. 1 en 2 tegen elkaar komen. DISTRICT l De Amsterdamsche koploopers zullen het beiden wel klaren Het succesje van ADO tegen De Vole- wijckers blijkt inderdaad het ge volg te zijn van een misstap van de landskampioenen het beste paard struikelt wel eens. De con clusies daaruit zijn: ADO beleeft tegen Ajax geen herhaling van een dergelijk fortuintje, en De Vole- wijckers, die zich tegen Hermes- DVS uitmuntend hebben hersteld, kloppen 't Gooi. DOS houdt tegen EDO beide punten bij den Dom, en Emma mag de reis naar VSV met optimisme aanvaarden. De Rotterdamsche derby Xerxes- RFC wordt op het Neptunus-ter- rein gespeeld. Geen van beide ploegen valt dit seizoen op door bijzondere prestaties, en het is moeilijk te zeggen wie van hen de beste pa pieren heeft De zebra's hebben 6 punten uit 8. de groenwitten evenveel uit 7 wedstrijden; de doelcijfers zijn Xerxes 2427. RFC 1116. De plaatselijke rivaliteit zal in dezen strijd een groote rol spelen, en als de club van den Essenburgsinge] haar inzinking eindelijk te boven is, geven wij haar om haar grooter enthou siasme de beste kans. kunnen profiteeren DISTRICT II. Haarlem DHC en Feijenoord zijn hoewel de huidige atandenlijst het wellicht iets anders wil doen voor komen, de groote kanspaarden in II. Daarvan hebben eerst- en laatstgenoemde het oogenschijnliik morgen niet zoo moeilijk maar hier schuilt het gevaar van het onderschatten der tegenpartij. Haarlems wispelturigheid kon dan wel een,' oorzaak zijn van een kleiner of grooter "itormvogels- succesje (was het ook niet de hekkensluiter Neptunus die de roodbroeken onlangs er onder hield?), vooral wanneer Kraak zijn bewonderenswaardige capaci teiten door Vrouwe Fortuna met een snufje veine aangevuld ziet. Jullie hebben allemaal misschien wel eens gehoord dat er menschen zijn in Arabië, die op tapijten door de lucht rondvliegen. Nu moeten jullie niet denken, dat dit even gemakkelijk is, als hier in een bus stappen, want daar is heel wat voor noodig. Het is wel eens leuk iets over dat vliegen te weten en daarom zal ik eens vertellen, hoe Omar dat kon Hij was maar een gewoon markt koopman in een plaatsje, waarvan je den naam niet uit moet spreken, anders schiet je tong in den knoop. Nu ging Omar regelmatig de stad uit om bij een bron de deerlijke zon op zich te laten schijnen. Toen hij op een keer bij de bron aan kwam bemerkte hij daar tot zijn verbazing een mooie, witte kameel, die met een gebroken poot op den grond lag. Nu was Omar een goed mensch en dus ging hij naar het beest toe. legde er een paar takken langs en deed er een stevig ver band om. De kameel keek hem dankbaar aan en zei tegen hem. Goed mensch, je hebt mij gehol pen, nu zal tk je een plezier doen Strijk met mijn rechteroor drie maal over je voorhoofd en in het vervolg zal ie kunnen tooveren" Je begrijpt, dat dat wel iets voor Omar was en nadat hij vlug naar huis was gegaan, wenschte hij zich prachtige kleeren en ziet - als een koningszoon uitgedost zat hij daar in zijn woning. In zijn schik liep hij naar buiten, ging op de markt staan en wenschte zich een tapijt. Voordat hij de woorden uitgesproken had, lag het er al. Heel statig ging hij erop zitten, sprak het woord „Vlieg" en voor de oogen der stom verbaasde buren en kennissen ver dween het tapijt met Osmar in de lucht.. Osmar genoot, onder hem het goud-gele zand van de woes tijn en rond hem de heerlijke, warme lucht hij voelde zich ge weldig in zijn nopjes. Zoo vloog hij eenigen tijd voort, tot hij bo ven een stad kwam. waar de torens der moskeeën blonken van het goud en de straten wemelden van in het wit gehulde figuren Omar werd wel een beetje nieuwsgierig, want zoover was hij nog nooit geweest Hij liet zijn ta pijt dalen en streek behoedzaam op het plein voor het paleis neer Natuurlijk waren de bewoners der stad stomverbaasd iemand zoo maar uit de lucht te zien vallen en aj spoedig kwam er een bericht van den kalief (dat is een burge meester), dat hij bij hem moest komen. Deze vroeg hem, wie hu was en wat hij kwam doen en toen Omar hem dit verteld had, sprong de kalief van zijn stoel en juichte hij, dat Omar net de man was, dien ze zochten. Wat was nl. het geval, de doch ter van een marktkoopman uit die plaats was enkele «nachten tevo ren ontvoerd Nu hielden alle in woners van de stad erg veel van haar, want zij had eens twee kleine kinderen uit een brandend huis ge ren en dus wilden ze haar alle maal zoo vlug mogelijk weer terug hebben. Hij vroeg nu, of Omar >ne' zijn toovermacht niet wilde helpen cm haar op te zoeken,, wat de-re natuurlijk graag beloofde De ka- bei zei toen. dat hij hem 100 man mee zou geven, maar Omar irtóf deze niet hebben „Ik kan im mers tooveren en dan kan ik ho1 alleen wel af'. Buiten lag zijn tapijt nog te wachten en nadat hij erop was gaan zitten vloog hij onder gepihe van de menschen weer wrg Dank 4' een spiegel waarin hij het ntisjt met de drie boeven zag rij den. vloog hij recht-toe recht-aan achter hen aan' en net toen zij spelonk in gingen kon i'j ze met he bloote oog zien. Hij liet zijn tapijt zachtjes landen en sloop op zijn teenen naar het leger van de roovers, die vreeselijk schrokken, toen zij hem opeens voor zich za gen staan. Een ervan nam onmid dellijk zijn geweer en schoot op Omar, maar jullie snappen wel, dat hij daar heelemaal geen last van had. Lachend ving hij den ko gel op en gooide hij hem terug naar den roover. die met 'n vreeselijken gil op den grond neerviel. De twee anderen schrokken daarvan zoo. dat zij het huilend van angst op een loopen zetten en het meisje zonder meer achterlieten Omar nam naar bij de hand en bracht haar naar de plek. waar zijt: tapijt als een trouwe hond op hem lag te wachten. Nu zat hij wel even in den angst, want zou het twee personen kunnen dragen? Jullie moeten tenslotte met vergeten, dat hij pas met tooveren was begonnen, dus kon hij niet alles weten Hij voelde er natuurlijk niets voor om nu op het laatste oogenblik nog een ongeluk te krijgen Hij toover- de dus een tweede tapijt te voor schijn, knoopte dit met een touw aan het zijne vast en daar vloog hei treintje door de lucht heen In de woonplaats van het meisje aangekomen, bleek dat de inwo ners ervan vast gerekend hadden op haar terugkomst Overal wap perden de vlaggen en waren de straten versierd en aan het ge juich, dat opklonk toen ze weer op plein neerdaalden, kwam haast geen einde. Tot diep in den uacht werd er feest gevierd en Omar had geweldig veel schik, dat hij zoo vlug al iemand had kunnen helpen met zijn tooveren Een ding wil ik Jullie oog even verklappen. Omar en het meisje zijn later samen getrouwd en hun kinderen hadden allemaal kleine matjes,,, waarop zij elkaar in de lucht achterna zaten Wie weet, wat jullie nog eens overkomt, als je goed bent voor dieren. MARGA. Feijenoord beleeft een gevaar- lijke inzinking, maar toch geloo- ven we niet dat VUC die zal kun nen uitbuiten: de zwart-witte Hagenaars hebben hun historische aam al totaal onberekenbaar, maari,voor Feijenoord wordt het nu eiken wedstrijd meer ernst. Wij verwachten dat de Stadion club haar tegenpartij van meet 3i aan het spel zal opicgggyj zicïx niet tot verslapping (zooals tegen Sparta!) zal laten verleiden, en dan beide punten tenslotte wel in de wacht zal sleepen. Op het Kasteel gaat SpartaDHC; de Delftenaren spelen dit seizoen weer een groote rol. maar ook de Spartanen hebben er vlot den gang in. Normaal mag de thuisclub o.i. tevreden zijn als de helft van de punten bij haar blijft, maar nu de Delftenaren met eenige voorhoede- spelers sukkelen. is zelfs een Rot terdamsche zege wel mogelijk. Blauw Wit kan op Houtrust een kleiner of grooter succesje boeken bij H.B.S. En ook Neptunus. dat naar Amsterdam gaat, kan met wat geluk op DWS één Duntje buit maken. DISTRICT III. In het Oosten krijgen we wel licht ©en zelfde spectacle als in het Zuiden; m.a.w. het zou mets opzienbarends hebben als Be- Quick, nu de eerste neder iaag ge leden is, morgen de tweede kreeg. Te meer daar de Zutphenaier in het veld moeten treden tegen AGOVV, welke ploeg zelf nug een zeer redelijke kans heeft Wij nemen dus Be Quick's tweede ne derlaag in successie niet bij voor baat aan, maar achten haar zeer wel mogelijk. Bij Enscbeaesche BoysQuick zal het wel op „eer lijk deelen" aan komen PEC sneuvelt tegen Tubantia, N FC klopt Heracles, en Wageningen stuurt Enschede met leege handen in den zondvloed terug. N.B. De j.l. Zondag gespeelde wedstrijd EnschedeNEC. waar van de uitslag ons niet meer had bereikt, is een 05 zege voor de Nijmegenaren geworden DISTRICT IV. Gaat BW nu zijn derde knauw krijgen? De Bosschenaren moeten na hun tweede nederlaag .n suc cessie morgen tegen NAC in het veld. Een slechtere gelegenheid om te trachten zich te herstellen hadden zij niet kunnen treffen. NAC bezet nu dé eerste piaais en zal die met alle macht verdedi gen. waarin het een behoorlijKo kans op succes heeft. Maar wint BW dan zijn de Bossche naren er in puntental én moreel in één keer weer radicaal boven op. De eerste ontmoeting m Den Bosch leverde onlangs slechts een nipte 10 zege voor B V V op- Een andere strijd van groot kaliber is die tusschen Longa en Eindhoven; ook hier neet: de thuisclub behoorlijke kans od vol ledig succes, maar als de gasten wonnen, zouden wij niet omvallen. Willem II zal met De Baronie wel raad weten en Noad dito met Vlis- singen; HelmondRKTVV draait om een gelijk spel. DISTRICT V Ook in net Noorden een ..big match": Be Quick—Heerenveen. De Friezen schijnen zich i i Zon dag wel wat al te oppermachtig te hebben gewaand, wat hen uan ook op een prompte nederlaag "e staan kwam. Maar zij weten mnrg.-r een der grootste concurrenten - wel licht de grootste, missen ier zelfs de eenige te ontmoeten, er dan zullen Lenstra c.s wel uit een ander vaatje tappen Toch "ei niet uitgesloten dat een gedeelte van de winst in Groningen bhjfk Bij LeeuwardenGVAV en Sneek Achilles draait het om een ge lijk spel in HSC Frisia en Veen- dam— LSC ziin de gastheeren favoriet. DISTRICT VI Bleijerheide is een cIud doelpunten noudi '28—32 en Limbuma zou da" e-ens met een puntenverdeeii..»-- ge noegen moeten kunnen nemen, tenzii de Brunsummei detensie onwrikbaar stand houdt en haar reputatie van hel minst gepas seerd te zijn Hl maal in 10 wed strijden) eer aandoet PSV moet in staal geacht worden .vlaurits tot slachtoffer te maken en het zelfde geldt voor MVV 'egen Bra- bantia Interessante wedstrijden, waarin vrijwel gelijke krachten elkaar meten en waarvan over den uitslag slechts een «tilzwugena afwachten kan worden aangeno men zijn JulianaRoermond en De SpechtenSportclub Emma.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2