's Pausen toespraak bij de baretopzetting Wat Goering ons toedacht Moskou over de spionnage in Canada De distributie van schoenen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. de verkiezingen DIK TER BUIK voor een raadsel 7*¥i „De arme wereld zoekt naar eenheid" Chineesche Kardinaal naar Nederland De Kultuurkamer "Werken, „leveren", hongerlijden inlichtingen zonder waarde" DE NIEUWE BONNEN IN BELGIË De officicele cijfers Er komt een ander systeem Ambtelijke molen Lange „lift"-partij Het overbrengen van de Kardinaalsbonnet Dadels zonder bon R'dam Giro 9096 Directeur Joh Knijpers Hoofdred.Mgr Dr. J W1ÜOX Ale Redacteur, paalvast. Drukker N.R.C. N.V Tjltg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ro.i. T k K 13 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1946 68sle JAARGANG No. 19942 lbonnementspi 3.26 p. kwart 11.X0 p, maand 10.26 p week Tijd, adres Broersvest 8 A Tel. 66804 Advertentiën 15 ets p. mm. Bij gelegenheid van de gisteren plaats gehad hebbende baretop zetting van de kardinalen, heett kardinaal Agagianian. de Armeen- sche patriarch, het woord gevoerd om aan den Paus den dank der kardinalen over te brengen. De H. Vader hield vervolgens een toe spra»' ha.aii zeide de Paus o.a., dat er zonder God geen vertrouwen onder de menschen kon heersehen Nooit is de Kerk een wereldrijk geweest Haar doel is uitsluitend de zielen te bekeeren, imperialistische oog. m<y ,ïi heeft zij niet O a.nks de moderne verkeers miaa.eien zijn de menschen geïso leerder dan ooit De Kerk daaren tegen vereenigt allen. Al stort alles rondom ons ineen de Kerk zal overeind blijven. u Toen Wij in onze Kerstboodschap Ons voornemen te kennen gaven u tot het kardinalaat te verheffen, aldus Z H„ beseften wij terdege, dat zulk een uiting van het super- nationaal karakter der Kerk en van haar universeele eenheid sterk de aandacht in de wereld zou trekken De arme wereld zoekt immers nog steeds overal naar eenheid en zoekt deze op vele ver. schillende wijzen. De Kerk is niet een riik in den modernen imperialistischen z;n van het wcord. De Kerk draagt bij tot „,e, c?hesle en net evenwicht van reen $l°reh,,&er s'lc'3le Structuur Geen van buiten aangewende po- Iw-Tortennn0n de K?rk doe» Verder zeide de Paus, dat wan neer de moreele grondslag ont breekt en er imperialisme beerscht, alleen gebaseerd op macht, het rejultaat slechts zal zijn, dat de strijd opnieuw ontbrandt. De H. Vader vervolgde: Uw namen, uw deugden, uw offers en strijd, door niet weinigen onder u met grooten moed gevoerd tegen de onderdrukking en ter vendedi- gang van de waarheid en de ge-i rechtigheid, zijn zoo zeer aan de wereld bekend, dat Wij ze niet opnieuw in herinnering behoeven te brengen. Onze blik is met wel gevallen op u gericht, die uit alle deelen der wereld naar hier ge komen zijt naar dit Vaticaan, dit vaderhuis van alle geloovigen, van allen, die één zijn in het geloof, maar ook in de liefde. Aan het slot van zijn toespraak gaf de Paus aan al zijn toehoorders den apostolischen zegen. Gezeten in de sedia gestatoria keerde Zijne Heiligheid vervolgens naar zijn vert—Vken terug. Z. Em Kardinaal Tien, de Chi neesche bisschop van het aposto lisch vicariaat Tsing Tao die thans te Rome tot kardinaal ge creëerd wordt. heeft aan k.-tl. Exc. Mgr. dr. G. hemmens, bis schop van Roermond, getelegra feerd, dat hij de volgende maand een bezoek aan Mgr. in Roermond hoopt te brengen. Zooals men weet, is het vicariaat Tsing Tao reeds óór den oorlog door het diocees Roermond als -peciaal missie gebied geadopteerd. De minister moet ja ot neen zeggen Verschenen is een verslag van de Tweede Kamer op de memorie van antwoord inzake het wets ontwerp Zuivering Kunstenaars Daarin deelt de commissie van rapporteurs mee, dat zij het op prijs zou stellen, wanneer de mi nister alsnog zijn standpunt zou willen bekend maken ten aanziet: van de in het voorloopig verslag naar voren gebrachte en uaar haar oordeel in de memorie van antwoord niet voldoende beant woorde vraag, in hoeverre he' lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer op zich zelf een afkeuringswaardige daad oplevert Vertrouwende, dat de minister bereid zal zijn bovenstaande op- merking schriftelijk of mondeling te beantwoorden, is de commissie van oordeel, dat de openbare be raadslaging over het wetsontwerp daarmede genoegzaam zal zijn voorbereid. „Niet anders dan een natie van verraders". Na de documenten, die Woens dagmiddag door den Russischen aanklager ie Neurenberg zijn voor gelezen. zal Seyss Inquarl moeilijk nog langer kunnen volhouden, dal hij het goed meende met het Ne derlandsche volk. Hij was namelijk tegenwoordig op de bijeenkomst der rijkscommissarissen in Berlijn, waar Goering onverbloemd zeide, wat Duitschland in de bezette ge bieden moest nastreven. Deze bij eenkomst, waarvan de Russen een stenografisch verslag hebben ge vonden, vond plaats 6 Aug. 1942. de nooedam aangekomen. Gisternacht ls het m.s. „Noor- dam" te Amsterdam aangekomen ■met ongeveer 1800 menschen, waar onder ruim 80 zieken aan boord. •De gezondheidstoestand was over •het algemeen gunstig en ook onder ■de zieken waren geen ernstige ge vallen. De gerepatrieerden zijn gis teren tegen den middag met bus- ren en treinen naar hun verblijf plaatsen vervoerd. Voor de eerste helft van de 3de periode 1946 (17 Februari t/m 2 Maart 1946) zijn alsnog de Vol- ge)|de bonnen aangewezen: Bonkaarten KA. KB. KC 603 051 Alg. 250 gr jam stroop enz. 052 Alg. 100 gram cacao. 053 Alg. 100 gram koffie. 054 Alg. pl.m. 112 gram huishoudzeep 055 Alg. 2 doosjes lucifers. B 15 Reserve 1 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB. LC 602 A 08 melk lVa liter melk B 08, C 08 melk 3 liter melk 018 aardappelen 2 - kg aardappelen. Bonkaarten KD. KE 603 250 gr. jam, stroop, enz 100 gram cacao 551 Alg. 552 Alg. 553 Alg. pl.m. 112 gr. huishoudzeep, 554 Alg. 2 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 602. D 08, E 08 melk 5 liter melk 518 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten, enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen imp.-cigaretten) 100 gr. chocolade of suikerw 100 gr. chocolade of suikerw. T 14 V 14 X 14 Het Belgische ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft omtrent de Zondag J.l. gehouden ™rkle- zingen voor de Kamer de volgende offlcieele cijfers verstrekt. 1946: Partijen C.V.P. Lib. Soc. TJ.D.B. Comm. Lib. Soc. Cartel stemmen zetels 1.006.293 92 211.143 746 738 51.095 300.099 37.844 Afzonderlijken 1939: Kath. Partij Lib. Soc. Comm. Afzonderlijken Rex V.N.V. 16 66 1 23 4 (o.w. 3 soc. en 1 Lib.) 12.42-6 2.365.638 764.843 406.219 705.969 125.428 46.687 103.821 185,470 2.338.437 73 33 64 9 2 4 17 Radio-Moskou heefl gister- avond een verklaring van de Sovjei - regeering uitgezonden naar aanleiding van de spionna ge van Sovjel-agenlen in Cana da. In deze Moskousche verkla ring wordt toegegeven. dal zekere Sovjet-agenien in Canada technische inlichtingen hebben verkregen, „die echter van geen waarde zijn. daar de Sovjel- lechmek op het gebied der atoombom reeds verder gevor derd is." Bedoelde agenten wa ren niet gemachtigd tol deze actie en ze zijn teruggeroepen, Na verwezen te hebben naar de onthullingen van Mackenzie King, den Canadeeischen premier, op 15 Februari j.l. zegt de verklaring dat de Sovjet-regeering het, na tusechen noodzakelijk, de aandacht te vestigen op de ongebreidelde anti-Sovjet campagne, welke in de Canadeesche pers en door de radio tegelijk met de publicatie van de Canadeesche regeering werd ge opend. Dé houding van de Cana deesche regeermg, direct er op be rekend. deze anti-Sovjetactie aan te moedigen, is onvereenigbaar met de normale betrekkingen tusechen de beide landen. Later heeft radio-Moskou nog bekend gemaakt, dat Alexander Losofsky de afgevaardigde van den commissaris voor buitenland- sche zakenheden den tekst van de verklaring van de Sovjetre geering aan den Canadeeschen zaakgelastigde te Moskou heeft overhandigd Naar „Ottawa Journal" nog meldt, heeft de koninklijke Cana deesche bereden politie den leider van het spionnage-systeem gevat. Het blad voegt er aan toe, dat hij „Weet, dat gij niet zijt uitgezonden om te werken voor het belang van aan u toevertrouwde volken, maar om het uiterste uit hen te halen ten bate van Duitschland, aldus sprak Goering De bezorgdheid voor vreem de volken moet eens en vooral op houden. Ik zal u zeggen, welke leveringen ik verwacht en het in teresseert mij heelema&l niet, wan neer gij tegenwerpt, dat het volk, dat u is toevertrouwd, zal honger lijden" Seyss was de allereerste, tot wien Goering zich met de volgende woor den in de bijeenkomst richtte: „Zware luchtaanvallen hebben de bevolking vni het Ruhrgebied ern stig doen lijden. Voor de poorten van het Ruhrgebied Ligt het weel derige Holland. Het zou veel meer groenten naar het getroffen gebied (unnen sturen dan tot nu toe Wat de Nederlanders ervan denken la voor mij om het even; Het zou nog niet zoo'n kwaad idee zijn, als de weerstandskracht van het Neder lat. lsche volk eitistig werd verzwakt, want, van ons standpunt uit beschouwd, zyn zij niets anders dan een natie van verraders Op zichzelf kan ik hen dat niet "kwalijk nemen, want zelf zou ik in hun plaats niet anders doen. Maar het is "niet onze taak een volk te voeden, dat ons v\Jan- d-ig gezind is. Als ddt volk zoo zwak is, dat het niet langer de hand te gen ons kan opheffen, dan is dat des te beter, tenminste voorzoover wli het niet noodig hebben voor arbeid. Als' dit volk zoo verzwakt wordt, dan zal het niet tegen ons kunnen opstaan, als wij in den rug wor- ook heb ik reeds een groot aantal aankoopers met buitengewone vol machten naar Holland, België en Frankrijk gezonden. De frank zal niet meer waard zyn dan het be kende papier, dat voor zekere doel einden gebruikt wordt. Samenwer* king bestaat voor my niet meer* zoo sprak Goering zich uit Goering protesteerde tegen het feit, dat de fabrieken in Nederland, die slechts in naam voor de bewa pening werkten, nog extra voedsel voor arbeiders kregen: „Ik zal hen wat oude Kozakkenzadela sturen, de Russen hebben die ook gegeten", Seyss maakte tijdens de Dheen- komst maar een enkele opmerking, Hy Mierp nameiyk ie.ts tusschen- beide, toen Goering opsomde wat hij van ons land eiscb - doen het stenogram vermeldt niet, wat hy zeide. Vermoedeiyk heeft hy opge merkt. dat Nederland niet een m.l lioen ton groenten kon producee- ren, die Goering eischte, want het antwoord van Goering was: „Stuur dan den heelen oogst en vervang het tekort door meer vetten te sturen", In dezelfde byeen-komst Met Goe ring biyken, dat hy zelfs Neder landers, die als vrijwilligers aan den Duitschen kant vochten, niet vertrouwde Tegeiykertijd sprak hij daarby openiyk over duistere me thoden, door de Duitschers toege past by het recruteeren van deze vrijwilligers. Toen Reichskommissar Lohse van de Baltische landen om meer sol daten vroeg, stelde Goering voor, daarvoor in Nederland twee regi menten byeen te brengen. „De par- tisanen zien toch geen onderscheid tusschen Duitschers en Nederlan ders en die zullen wel terugschie ten om hun eigen hachje te redden, hoe onbetrouwbaar ze ook zyn" Toen Daluege opmerkte, dat hy reeds vergeefs getracht had in Ne land een paar bataljons voor het Oosten by elkaar te krijgen, zeide Goering: „De kunst is slechts hen zonder wapens naar het partisanen- gebied te lokken en daar pas wa pens te geven. Dan moeten ze zwemmen of zinken" Seyss Inquart hoorde dit alles aan zonder zichzelf in gesprek te men gen en kwam terug naar Nederland om zyn „vrijwilligerslegioenen" wat wys te maken over idealisme en strijd tegen de barbaren van het Oosten een voorafgaand onderzoek, noo- had gewerkt onder den valschen dig acht het volgende bekend te naam „Arthur Adams", maken: „De Sovjet-regeering werd op de hoogte gesteld van het feit. dat tijdens het laatste gedeelte van den oorlog individueele me dewerkers van den militairen Sovjet-attaché in Canada van Canadeesche burgerkennissen eenige inlichtingen van ver- trouwelijken aard hebben gekre gen. welke voor SovjeUnstelltn- gen geen belang hadden. Deze inlichtingen betroffen bepaalde technische gegevens, welke niet door de Sovjetregeering met het oog op hoogere technische pres taties in de Soviet-unie werden verlangd en welke in nublicaties betreffende plaatsbepaling door middel van radio enz. en ook in de bekende Amerikaansche me- dedeeling over de atoomenergie kunnen worden gevonden. Noch de Sovjetambassadeur noch zijn medewerkers in de ambassade zijn bij deze zaak be trokken." De Sovjetregeering acht bet in den bedreigd. De eenige menschen, voor wie ik in het bezette gebied bezorgd ben, zijn zij, die werken voor bewapening en voeding. Zij moeten juist genoeg krijgen om te kunnen blijven werken Het is mi] om het even, of de Nederlanders Germanen zyn of «liet. Ala zy het zyn. dan zyn zy er slechts des te meer styfkoppig om en in het ver leden hebben grootere personen reeds gedemonstreerd hoe Germaan- sche stijfkoppen moeten worden be handeld". Soortgeiyke vriendelijkheden uitte Goering ook over de Belgen en de Franschen, .„Ik ben van plan te plunderen en op de meest voordeelige manier en Het Centraal Distributiekantoor houdt zich bezig met het ontwer pen van een nieuw systeem voor de uitgifte van schoenenbonnen. Als begindatum wordt 1 April overwogen. Verscheidene systemen zijn mo gelijk maar in ieder geval houdt het invoeren van een nieuwe me thode in, dat alle loopende aan vragen vervallen. Een maatregel derhalve, die een onbillijkheid in houdt tegenover hen, die de vele moeiten van aanvragen hebben ge daan en zulks reeds zoo lang ge leden. Het nieuwe systeem zal dus wel groote voordeelen moeten bieden om het rechtsgevoel der gedupeer den te bevredigen. De bedoeling ls om volgens een bepaalde methoden elke maand tien procent van de bevolking aan een paar schoenen te helpen. Deze me thode staat echter nog niet defini tief vast. Alleen houdt o.i. dit even tueel in te voeren stelsel in, dat aanvragen niet meer noodig is. Een gevolg zal zijn, dat sommige personen die pas een bon hebben ontvangen volgens het oude sy steem, er weer een krijgen overeen komstig de nieuwe methode. Snelle uitreiking 10 procent per maand zal de gtfhandel- prijzen doen dalen doch anderzijds bonnenhandel in de hand werken Doch gelijk reeds geschreven een definitieve beslissing is nog niet genomen. ■JiV 2. Het was een brief van een vriend van Dik ter Buik met een verzoek aan den detective, onmiddellijk te komen, aangezien er ingebroken was. „En" schreef hij, „schrik niet. ze namen een kistje juweeien mee ter waarde van f 100,000". En Dik blij. Er zou weer werk aan den winkel komen, en hij Dik ter Tuik de beroemde detective, zou ze wel eens laten zien, hoe dergelijke dingen aangepakt worden, hij zou.... Zoo fantaseer end. Het, Dik ter Buik I uik naar de garage en haalde zijn motor te voorschijn. Even later startte hij en snelde met een vaartje van 90 km oer uur over den weg. op zoek naar zijn vriend en naar avon tuur. Dat het niet gemakkelijk is, vooral als men tot de naamloozen van 1945 behoort, om aan de secure handen van de ■politieke gevangenbewaarders te ontkomen, als men daarin eenmaal, om wel ken reden dan ook, is geraakt, heeft een „lifter" ondervonden, dit tot dat doel een auto aanhield, waarin zich tien politieke ge vangenen bevonden, die op trans port waren naar het kamp Duin- dorp. De chauffeur van ü\:n auto was een en al welwillendheid en liet den „lifter" naast zich plaats nemen. In Duindorp aangekomen, wilde deze zich verwijderen, om zijn zaken te gaan behartigen, doch,de officier van het kamp bleek daarmee niet accoord ts gaan. „Degenen, die in den auto zitten", aldus redeneerde hij, ,.zijn politieke gevangenen. Jij zit in den auto, dus ben jij een politieks gevangene". De chauffeur van den auto ver klaarde, dat betrokkene de waar heid sprak en dat hij inderdaad een „lifter" was. Hij liet zijn pa pieren zien, waaruit bleek, 1at hij met tien politieke gevangenen was vertrokken, terwijl er nu toch elf personen waren. Alles vergeefsch. De officier zei, „dat het hem erg speet maar. Natuu.lijk werd de zaak uitge zocht en kwam alles weer in net reine, maar het onderzoek ge schiedde op echt grondigeecht degelijke en echt ambtelijks wijze: de ongelukkige 'Ier heeft drie maanden „gezeten voordat het misverstand was op gehelderd Zooals wij onlangs meldden, zal de bonnet voor Z. Em. Kardinaal de Jong, welke op 28 dezer door den pauselijken Intemuntiug plechtig zal worden overhandigd, uit Rome naar Nederland worden gebracht door mgr. dr. B. Eras, den procurator van het Ned. Episcopaat a Maar Nader wordt nu bericht, dat mgr. Eras de reis per vliegtuig zal maken en waarschijnlijk op 2® dezer op Schiphol zal aankomen. Binnenkort sullen dadels zonden bon in den handel verkrijgbaar zijn. De regeering heeft een p&rtQ van 3000 ton aangekocht De beste kwa liteiten zullen ter beschikking van den consument worden gesteld, hst overige wordt afgeleverd aan de ▼en- werkende industrieën

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1