KATHOLIEK NEDERLAND HULDIGT ZIJN KARDINAAL De plechtigheid in de Kathedraal Katholieke en vaderlandsche feestdag Het wapen van den Kardinaal DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ÈdcTS SSSTSS?i ,t£S. SS'ï*„UaSCK V.uSff mmmÊMmmi Hé pllilipp PURPER VERVANGT HET PAARS Een overweldigende deelneming Ir 's >- P C NIEUWE SCHIEDMiSCHEJOtlRANI DONDERDAG 28 FEBRUARI 1946 Katholiek Nederland is ia een bl';de stemming. rie fiere driekleur, waar mogelijk vereend mt ae Pauselijke kleuren, wanuerl van de huizen; steden en dorpen hebben een feestelijk uiter lijk Hedenmorgen waren de kerken overvol als op hoogtijdagen en in utrecht, het centrum der vader landsche vreugde. heerscht een drukte als op de groote nation jrpfT - -1 -» iroTj i.rvanert de nie'iw-be noemde" Ned^aedfeed' ^^d^aei der en een der prmcipieelste leiders van het verzet tijdens den benau wenden bezettingstijd, uit de han den van den Internuntius de kar- dinaalsbonnet een plechtigheid, welke de H. Vader zelf tijdens h« de daar aanwezige nieuw-benoemde kardinalen verrichtte Met deze bonnetopzetting heeft de enkele dagen voor Kerstmis openbaar gemaakte verheffing van mar De Jong tot het prinsschap der Katholieke Kerk haar vol- t°Daa?omelis0frtheden een jubelen de vreugde in de harten van alle Nederlanders. Want de hooge eer, welke door deze bijzondere lijke onderscheiding slecnts zeventig worden waardig gekeurd de erkende raadslieden van het Opperhoofd der Katholieke Kerk te zijn aan Z. H. Emin. Johannes kardinaal De Jong is verleend, straalt af op het geheele Neder- landsche volk. Het heeft dit begrepen Want onmiddellijk na de benoe- m,," stroomden de gelukwenschen uit het geheele land, van de hoogste au tor: iel ten tot de eenvoudigste menschen, het aartsbisschoppelijk paleis binnen; de geheel pers. van alle richtingen, hield zich met dit zeldzame feit bezig, er was één hulde; de kaidi"?.alr1'}?e want onderscheiding ver5i~?t zich ten kardinaal De Jong vnn- hooeste verdienstelijk gemaakt voo Kerken Vaderland, voor de ver dediging van recht en menschelijk- beid Katholieke en nationale fierheid vereenïgen zich °b dezen glorie- vollen dag van onzen kardinaal. Inderdaad, in volle werkelijkheid eer\ der onzen Zooals Z. Exc. mi- nist-'r-president Schermerhom in ons feestnummer van 24 December zoo terecht schreef: „een man, die in de jaren van druk, welke achter ons liggen, gegroeid is tot een rm tionale figuur; tot een man. wiens woord en leiderschap in den strijd tegen de verkrachting van Christe lijke waarden ver buiten de katho lieken kring erkenning en waar deering vond. Drie Nederlandsche kardinalen gingen in den loop der geschiedenis kardinaal De Jong voor Doch hit te de eerste, die in Nederland zelf zal zetelen, en het is bijna zeker, dat hij ook de eerste zal zijn van een lange ry kardinalen op den Utrechtschen zetel, den meer dan duizendjarigen zetel van den Apos tel van Nederland, St. Willebrord. Deze gedachte verhoogt nog de blijde voldoening, de dubbele vreug de van heden De Katholieke Kerk van Neder land is waardig gekeurd «en per manenten zetei in het H. College van de Prinsen der Kerk te hebben. Wat wij in den politieken veilig heidsraad niet konden bereiken verwierven wij in den hoogsten. den kerkelijken vredesraad; daar zal Nederland steeds vertegenwoor digd zijn om de hoogste belangen van onze geteisterde wereld te be hartigen. Vreugde, innige, innerlijke en uiterlijke feeststemming zijn het kenmerk van dezen dag. Hij legt echter ook een verplich ting.' een verantwoordelijkheid op: wij moeten onzen kardinaal in de steeds zwaardere wordende taak steunen door een diep-beleefd ka tholiek-zijn, door een voortdurend gebed. De vreugde van heden zal in de dagelijksche beslommeringen weg- hebben; maar als we hedenavond de vlag weer binnenhalen, blijft de consequentie van het grootste, dat we hebben beleefd, onverminderd voortbestaan. Ook dat is een kostbaar geschenk, wellicht de meest welkome feest gave, voor kardinaal De Jong. Moge God hem de kracht geven nog vele jaren aan het hoofd te staan van de vaderlandsche kerk, in het dubbele ambt, dat op zijn forsche, Friesche schouders is ge legd. Uirecht. 28 Februari. De feestdag is aangebroken en in Utrechts straten is al vroeg een volte, welke de stad alleen op zeer bijzondere dagen kent, '1 Is éen ge wemel wat men ziet van rood-wit- blauw en geel-wil van de tallooze vlaggen en wimpels. De Domstad is een vlaggenslad geworden, vooral in die straten welke voe ren van Maliebaan naar Lange Nieuws tra ai. dwars door het hart der veste van Sint Willïbrord. In deze straten ook concentreert zich de drukte der talloozen die allen getuigen willen zijn van den tocht der prelaten naar de kathe draal van St. Cathrijne. Weinige «ogenblikken voor hall elf openen zich de deuren van het aartsbisschoppelijk paleis, die de zen morgen reeds zoovele keeren werden geopend om hooge gasten binnen te laten, opnieuw en een stoet van gepurperden treedt naar buiten waar de auto's wachten: de kardinaal, begeleid door zqn secretaris, dr. J. Geerdinck en m gezelschap van den Pauselijken in ternuntius Z.Exe. mgr. P. Giobbe. De bisschoppen mgr. P. Hopmans van Breda met zijn coadjutor, mgr. J Bacten, mgr. J. P. Huibers, van Haarlem, mgr. W. Mutsaerts van 's-Hertogenbosch en de procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, mgr. dr. B. Eras, mgr. Lemmens door ziekte verhinderd was ver tegenwoordigd door zijn vicaris, generaal mgr. prol, dr. F. Féron. En uit de wachtende menigte stijgt een gejuich op. Autodeuren slaan en de stoet rijdt snel naar de kathedraal. Bij de Lange Nieuwstraat is de belangstelling overweldigend, waarom een deel der Straat is af- Boven den ingang van het paleis aan de Maliebaan prijkt het wapenschild van den nieuwen Kardinaal, dat de edelsmeden Brom ontwierpen en in brons smeedden. Het bisschopswapen, waarin het wapen van Ameland, de geboorteplaats van den Kardinaal reeds was verwerkt, wordt mi boven den staf en het kruis gedekt door den kardinaals hoed en aan beide zijden geflankeerd door vyf rijen kwasten gezet. En ook hier klinken weer luide welkomstklanken als de hoogwaardigheidsbekleeders onder het feestelijk gebeier der klok aankomen. In de kathedraal De kerk is inmiddels reeds tot in den nok gevuld met de talrij ke genoodigden. In het priester koor bieden de gemijterde abten met de kleurenmengeling hunner gewaden een indrukwekkend beeld. Verder bevinden zich onder hen, die de plechtigheid mogen bijwonen, de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, J. H. F. graaf du Mooceau; de baljuw, coadjutor, kanselier, werkmeester en schatmeester van de souvereine en Militaire Orde van Malta, de heeren L. Th. J. F. baron van Dordt tot Medler, mr. A. L. M. G. baron van Oldeneel tot Olden- zeel, jhr. mr. L- E. E. A M. von Bönninghausen tot Herinckhave; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voortst en mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden; de minister president Z. Exc. prof. ir. W. Schermerhom: de ihinister van binnenlaodsche zaken. Z. Exc. dr. L Beel; de minister van justitie. Z. Exc. mr. H. Kolfschoten; dé minister van Verkeer en Energie, Z. Exc. Ir. T. van Schaik; de minister van Staat, prof. mr, P. 3. M Aalberse: de voorzitter van de mr. J. R. van Schaik; de woon geheim kamerheeren met kap en degen van Z. H. den Paus, 13 graaf de Marchant et d'Ansern- bourg en W. J. R. graaf Dreesmann; de eerekamerheeren met kap en degen, S. Arntz en H. Heymeyer van Heemstede; de Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Noord-Brabant en Over ijssel; de garnizoenscommandant van Utrecht, luitenant-kolonel Nottrot, namens den Centra- ]t>n Raad van Beroep de mrs. Smeenk en v. Basten Batenburg; vertegenwoordigers van de St. Radboude tichting en van Curatoren en senaten der R.K. Universiteit te Nijmegen en der Economische Hoogeschool te Tilburg; vertegen woordigers van de R.K. Kamer fracties en van de Katholieke Volkspartij; de Hoogwaardige Ab ten van de Abdijen van Beme, Oo-sterhout, Koningshoeve, Diepen- I veen. Tegel on en Lilboscli; de de- I ken van ieder dekenaat, vergezeld van een priester en een leek uit zijn ambtsgebied, de oversten van de religieuze orden en congrega tiën, zoowel mannelijke als vrou welijke; de hoofdaalmoezeniers van leger en vloot, vertegenwoor digers van alle seminaries, nj. de president, een professor en een stu dent; vertegenwoordigers der groote landelijke katholieke organi saties èn instellingen; de zeer-eerw. heer Kaalberg, pastoor van Ame land en een groot aantal gasten en particuliere relaties van den Kar dinaal, o.a. zijn vroegere klasge- nooten en oud-collega's van het seminarie Tijdens het wachten bespeelde Henk Andriessen het orgel, maar plotseling zet het gemengd koor bet „Ecce Sacerdos" van Johan Wimnubst in. Machtig klinkt hei gezang door de kathedraal, wan Zijne Eminentie Joh. kard. de Jong in officieel kardinaalsgewaad (Foto M. A. J. van Bommel) neer de Kardinaal, de Internuntius en de Bissahoppen de kerk binnen treden. Het is een indrukwekken de stoet. Zijne Eminentie is nog steeds gekleed in het paarse bisschops gewaad. Als de kerkvorsten het priesterkoor genaderd zijn begeven Kardinaal De Jong en Mgr. Giobbe zich naar het sacramentsaltaar voor het houden van een adoratie. De Bisschoppen nemen plaats in de kanunnikenlbanken. Vervolgens begeven de Kardinaal en de Inter nuntius zich naar hun troon, de Kardinaal aan de Evangeliezijde, de Internuntius aan de Epistelzijde. Dan gaan zij naar het hoofdal taar waar de Kardinaal den J aflegt. Een hoogtepunt van de plechtig heid is nu aangebroken. De Inter nuntius leest den pauselijken be noemingsbrief voor en de Aarts bisschop verneemt thans uit den mond van 's Pausen vertegenwoor diger in Nederland dat de H. Vader hem heeft uitverkoren tot Zijn raadsman en prins der kerk. In oen korte toespraak vertolkt Giobbe dan de gehikwen- ivcu van den H. vader- Züne Excellentie overhandigt hierop aan Kardinaal de Jong de bonnet. Het zijn verheven oegentolikken die ieder in de kathedraal aanwezig en ook ongetwijfeld den Kardinaal ontroeren Een moment van groote betee- kenis in de geschiedenis der Ne derlandsche kerkprovincie. Ta Daum laudanus. De Kardinaal en de Internuntius zetten daarop het Te Deum m en, majestueus klinkt dit immer schoone loflied door de gewijde ge- welven. Tijdens dit gezang schrijdt de Kardinaal naar de sacristie om zich met het kardinaalsgewaad te om- klscdciL In gespannen en eerbiedige af wachting verbedden de aanwezigen het oogenbliik. waarop de deur der sacristie zich weer opent ten onder ademlooze stilte verschijnt Zijne Eminentie Johannes Kardi naal de Jong, thans voor het, eerst in het vlammende purper gekleed Op de borst van den Kerkprins schittert het gouden kruis. Zijne Eminentie begeeft zich weer naar zijn troon en als het Te Deum ten einde is, begint de Internuntius met de voorbereiding voor de pontificale H. Mis. Pontificale H. Mis. De kardinaal assisteert daarbij van zijn troon, bijgestaan door den proost van het metropolitaan ka pittel. mgr. J. G. van Schaik; den vicaris-generaal mgr. D. Huurde- mans en den oud-plebaan kanun nik J. B, A. Batenburg. Verder verleenen assistentie de Hoogeerw. kammikken G. Hartman, president van bet groot-seminarie „Rijsen- burg", pastoor G. Voskuilen, de of- ficiaal mgr. F. v. d. Loo, pastoor A. Rientjes en prof. dr. 1. M. J. v. d. Berg. Het koor zingt onder leiding van Sjef van Eerden de Gregoriaanache zangen nit de votiefimis van de H. Drievuldigheid, terwijl de vaste gezangen zijn uit de Miissa Chris tus Rex (zevenstemmig gemengdl van H. Andriessen Met plechtige regelmaat volgen thans de heilige handelingen der H. Mas. Na de Pontificale H. Mis verla ten de Kardinaal en de Internun tius, wederom gevolgd door de Bisschoppen. het kerkgebouw, doch tbams gaan in den stoet eok mee abten, kanunniken en lagere geestelijken. Schoon klinkt van het koor het „Laudate", een zevenstemmige compositie van H. Andriessen, een waardig besluit van deze verhevea en unieke kerkelijke plechtigheid. Opnieuw is ae belangstelling buitengewoon groot en een luid gejuich weerklinkt wanneer de Kardinaal, voor het eerst in het ornaat van zijn hooge waardigheid, in het publiek verschijnt Een triomftocht is de terugweg door de stad naar bet paleis. Dui zenden juichen en wuiven in dich te rijen op de trottoirs geschaard- En onder hen zijn honderden leden der Katholieke Jeugdorganisatie^ Laaiend is het enthousiasme, waar mede de Kardinaal en de hoog waardigheidsbekleeders worden be groet en het stijgt ten top als de stoet aankomt aan het paleis, waar dichte drommen staan opeengepakt» Het Kardinaalskapje, over te brengen door een der leoen mm de Pauselijke Edelgargm R'dam Giro 9096 Directeur: Job. Kubpers Hoofdred.Mgr èT J Witiox fUg. Redacteur. h7A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V Uiig v.d. Maas bode-Stichting,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1