Generale repetitie van Nederlandsch Elftal het DE SLAG IN DE JA VA-ZEE DADIO Nederl. Elftal samengesteld DIK TER BUIK ontmoet boeven ©7 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 ZEER GESLAAGDE TEST-MATCH Materiaal voor sterk nationaal elftal aanwezig Goede perspectieven De verdediging De middenlinie De voorhoede De Koningin bij de herdenking te Den Helder Lenstra te lauw Rijvers de verrassing Voor wedstrijd tegen Luxemburg Zwaluwen-elftal voor 5 Maart IX PRO PROGRAMMA Russische aanklacht geëindigd De voorbereiding van de verdediging De crisis in België FEUILLETONNETTE Het geheim van het gehangen paard Toen na nog geen half uur •pelen beide doelen reed* drie maal waren doorboord, rees hel algemeen vermoeden, dat de oefenwedstrijd, dien hel Bonds elftal en de Zwaluwen gisteren te Rotterdam speelden, met een korfbalscore xou eindigen. Met dexe ses goals bleken de heeren echter hun kruit verschoten te hebben, en het was eerst kort voor het einde, dat Lenstra mei een juweel van een doelpunt de schaal jjj hël voordeel van het oö'ndselflal deed overslaan. De Bondsploeg-verdediging, met name de backs Wildere en v. d Linden, hadden een heèl zwak 'be gin, en Kraak werd tot driemaal kort achtereen voor een voldongen feit geplaatst. Eerst kwam Roozen in gemakkelijke positie vrij en al leen voor den IJmuider doelman te staan, daarna waren Rijvers en Bouwmeester tot op enkele meters voor het doel doorgebroken, en tenslotte was het v. d. Vegt die een niet te missen kans kreeg. Was Kraak dus telkens reeds voor de bal hem bereikt had een geslagen man, toch moet opgemerkt wor den dat hij in die situaties niet zoo doortastend optrad als van een doelman van zijn klasse had mo gen worden verwacht; alle drie malen trof het schot doel. Nadien hervonden Wildere en v. d. Linden hun normalen vorm, en voorkwa men zij door him juist opstellen en resoluut ingrijpen verdere doel punten van de snelle en gevaar lijke Zwaluwen-voorhoede De Zwaluwen-backs Chouffoer en Potharst waren constant ziwak, en het hoogeschool-trlo Smit-Len stra-Wilkes sneed dan ook keer op keer door deze verdediging heen. Het was Wilkes, die na een fraaie combinatie met Lenstra en Smit de 6core opende; even later speelde Lenstra den bal onmisbaar voor Ooms vrij, en de Heerenveener be sloot tenslotte eigen fraai solospel zelf met een onhoudbaar doelpunt. Dat de Bondsploeg nadien niet meer tot scoren kwam (behoudens Lenstra's reeds gememoreerde goal kort voor het einde) was uitslui tend te wijten aan eigen lauwheid, want ook na dit doelpuntenrijke eerste half uur maakten Potharst en Chouffoer een bepaald zwakken indruk. Ongetwijfeld bood deze wed strijd, die op hel sneeuwvrij ge maakte en goed bespeelbare Sparia-ierrein onder wederom groote belangstelling werd ge speeld, meer perspectieven dan de vorige oefenwedstrijd van de Nederlandsche Elftal Club op 13 Februari j.l„ maar de proble men, waarvoor de K.C. zich ge steld ziet, zijn er niet minder om geworden. De opstelling der elftallen was: Bondselftai (rood-zwart): Kraak (Stormvogels); Wildere (Blauw Wit) en v. d. Linden (Ajax); v. Buitenen (H.D.V.S.). Kuppen (Sit- tard) en v. d. Veen (Ajax); Hol leman (V.U.C.). Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen). Smit (Haar lem) en Ooms (D.W.V.), later Drager (Ajax). Zwaluwen; (blauw-wit): Sari's (B.V.V.); Potharst (Ajax) en Chouffoer (Quick H.), later v. d. Hei den (Feijenoord): Hoevers (Velox), Hol (Elinckwijk) en S tij fier (Blauw Wit); v. d. Engel (D.H.C.), v. d. Vegt (H.B.S.). Roozen iHaarlsjn). R4j vers en Bouwiheester (beiden N.A.C.). Kraak is en blijft de nationale doelman; de manier, waarop hij na 20 minuten een schier onhoudbaar schot van Roozen stopte, was één staaltje dat hem tot een keeper van bijzondere klasse stempelde. Wa' hei bankstel betreft: zooals gezegd haddei. Wildere en v. d. Linden een zwak begin, maar herstelden zij Zich uitstekend. Wilders' keuze staat vrijwel vast. Ook v. d. Lin den was over het algemeen zeer solide, hoewel naar onzen smaak vaak wel iets te rustig, en de Ajaxied maakt zeker een goede kans ofschoon het nog geenszins vast staat dat men hem uiteinde lijk de voorkeur zal geven ooven v. d. Heiden, die in het laatste gedeelte van den wedstrijd als in valler voor Chouffoer de Zwalu wen-achterhoede aanmerkelijk ver sterkte. Wie het ook worden moge: v. d. Linden of v. d. Heiden, bei den zijn goede backs, de Oranje- trui waardig Wat de verdediging betreft, kunnen wij inderdaad ge rust zijn. Anders is het gesteld met de middenlinie. De groote tegenvaller was Kuppen. De-ex-Feijenoorder (peelde ronduit gezegd een slechten wedstrijd. Zeker, zijn kopwerk was nog steeds zeer bijzonder, bij tijd en wijle verblufte hij met zijn „elastieken-beenenspel", maar zijn heeie spelopvatting past niet in het nationale elftal. Kuppen gaat door voor een aanvaller-spil, maar zooais hij gisteren draaide, voortdurend den bal terug en in de breedte p.aatste, en zich herhaaldelijk tot individueele stunts verleiden liet, ging er geen moment stuwkracht van hem uit doch traineerde hij integendeel het spel. In de gegeven omstandigheden geven wij de voor keur aan Pellikaan, die op 13 Februari JJ. beter voldeed dan Sohijvenaar, op de spilpiaats; v. Buitenen, die weer een goeden wed strijd speelde, komt dan in aan merking voor de rechtshalfplaats; en zoo lang De Vroet nog hinder yan zijn blessure heeft, lijkt Stijger ons van de candidaten voor de linkshalfplaats nog de meest aan vaardbare. Van de drie andere middenspelens kwamen v. d. Veen en Hol niet boven de middelmaat uit en bleef Hoevers daar zelfs onder. bekoren, en Drager, die later voor den D.W.V.-er was ingevallen, ook al niet superieur genoemd kon worden, krijgen we dus in de toe komst wellicht in den kleinen Bouwmeester een Zuidelijken links buiten? Wilkes speelde een goeden wed strijd, en bleek zich al spoedig uitstekend met Lenstra te verstaan; later verviel de Rotterdammer helaas vaak in zelfzuchtig spel, maar ook in die periode viel nog zijn uitstekend combineeren met Lenstra en Holdeman op. Holleman was de beste rechts buiten, snel en doorzettend; v. d. Engel is wellicht de gevolgen van zijn ziekte nog niet te boven ge komen en bleef beneden zijn nor malen vorm. Tenslotte, aan het eind van de beschouwing over deze goede en in de beste verstandhouding ge speelde testmatoh, nog een woord van hulde aan het bestuur van Sparta voor de zorg aan hét ter rein besteed. - Gisteren heeft in verschillende plaatsen van ons land de her denking plaats gehad van de he- roischen slag in de Java-zee op 27 Februari 1942, waarbij o.m. de Nederlandsche kruisers „Java" en „De Ruyter', de torpedoboot- jagers „Piet Hein", „Evertsen" en „Kortenaer" tegen een over- machtigen Japanschen vijand met bijna 80 procent der beman ning ten onder ging. Men kan de voorhoede van het Bondselftai met die van de Zwaluwen vergelijken als een gezelschap schoolmeesters met een dito leerlingen. Zoo uitgebalanceerd, technisch beheersciht, geraffineerd, vaak bijna hautain als het trio Smit—Lenstra ■Wilkes te werk ging, zoo onstui mig en verrassend waren de aan vallen van RoozenRijversBouw meester. Aan den eenen kant tech nische volmaaktheid zonder tem perament, aan den anderen jeugdig enthousiasme met een redelijke dosis technisch kunnen. En nu ligt hel er maar aan, wat de K.C. prefereert: jeugd of routine; super-techniek of fight- ing-xpiril. Lenstra leidde den Bondsploeg- aanval op voortreffelijke wijze, zijn twee doelpunten waren juweeltjes eb toonden op overtuigende wijze zijn sohutterscapaciteiten aan, en in de twee andere, die hij zelf niet scoorde, had hij een groot aandeel; de Fries is echter veel te lauw. Had hij den ijver van Roozen, er zou op het oogenblik geen betere aan valsleider op de Nederlandsche velden te vinden zijn. De Haarlem mer op zijn beurt reageert snel, doch.... vaak in de verkeerde richting; zelden speelt hij een bal ineens door, integendeel, hij vangt een pass op met den rug naar het vijandelijk doel, stopt den bal, draait zich dan om,en in die paar seconden is dan de weg naar iet doel of een medespeler meestal al versperd. Roozen is echter een doorzetter, een vechter, en als hij de kans krijgt een zuiver en hard schutter. Den manier, waarop hij im de tweede helft een schijnbaar ver loren bal op den linkervleugel nog net voor de lijn haalde en in moei lijke positie voor doel plaatste, was een van de staaltjes, waardoor hij een midvoor van meer dan gewoon formaat bleek. Wil hij echter nog eens een kans maken voor het Oranje-team, dan dient er nog heel wat aan hem geschaafd te worden. Smit is nog steeds een brillant voetballer, een groot technicus, een intelligent tacticus, maar niet meer de onvermoeibare gangmaker. Routine of jeugd? Rijvers was de groote verrassing van dezen mid dag. Snel, pittig, doortastend, hij maakte voortreffelijke openingen van het middenveld uit, en iedere pass van hem schiep gevaar voor het doel van Kraak. De N.A.C.- clubmoot RijversBouwmeester was een uiterst gevaarlijke linker vleugel, en vormde met Roozen een trio, dat niet zoozeer sterker als wel sympathieker, Om zijn jeugd en enthousiasme, was dan welk deel van de Bondsploeg-voorhoede ook. Daar Ooms maar weinig kon Het Nederlandsche voetbalelftal, dat op Zondag 10 Maart a.z. in Luxemburg uitkomt tegen bet Luxemburgsche nationale elftal, is als volgt samengesteld; Doel. Kraak (Stormvogels). Achter: Wilders (BI. Wit), Van der Linden (Ajax). Midden: Van Buitenen (Hermes D.V.S.), Pellikaan (Longa), Stijger (BI. Wit). Voor: Holleman (V.U.C.), Wil. kes (Xerxes). Lenstra (Heeren veen), Smit (Haarlem) aanvoer der, Bergman (Blauw-Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw- Wit), Potharst (Ajax), Van der Veen (Ajax), Van der Vegt (H.B.S.) Het Zwaluwenelftal, dat Dinsdag 5 Maart in Brussel tegen de Roode Duivels uitkomt, is als volgt samen gesteld DoelVan Vliet (O.D.S.achter Van der Heide (Feyenoord) en De Jong ADO^midden: Hoever (Ve lox), Sohijvenaar (E.D.O.) en Poulus (H.D.V.S.); voor: Van den Enge] (D.H.C.), Van der Vegt (H.B.S.) tevens aanvoerder, Roozen (Haar lem), Rijvers (N.A.C. en Bouwmees ter (N.A.C.). Reserves: Sarie (B.V.V.), Choufoer (Quick, Den Haag), Hal (Elinkwijk), Ehlen (Sittardsche Boys) en Van der Güp (Emma). Den Helder kon op de eerste plaats zijn recht doen gelden op een plechtige herdenking, daar van deze marine-stad uit onze hel den met hun schepen naar Indië hebben zee gekozen. Daarom ook had het H.M. de Koningin be haagd deze plechtigheid bij te wonen. Huis aan huis wapperden de vlaggen 's morgens halfstok, zij werden klokslag 12 uur in top ge- heschen Voor het monument „Voor hen, die vielen" op het Havenplein waren drie vlaggemasten geplaatst, waaraan de Engelsche, Nederland- sdhe en Amerikaansche vlaggen wapperden. Aan de masten waren schilden bevestigd, waarop de na men der schepen vermeld waren, die in dc Javazee ten onder zijn gegaan. Op het driehoekige plein stelde zich een eerewacht op van matrozen en mariniers met Mar- va's Schuin daartegenover nam de marinierskapel haar plaats in. Voorts stond een 100-tal nabestaan den van het omgekomen marine personeel om het monument ge schaard. Enkele minuten voor drieën arri veerde H. M. de Koningin, vergezeld van den minister van landbouw. Mansholt, den minister van ma rine De Booij, den vice-admiraal Stoeve, den commandant der ma rine overste d'Engelbronner en den chef-staf luit. ter zee le klasse Maas. De kapel zette het Wilhelmus in terwijl H. M. de eerewacht inspec teerde, waarna zij zich met het ge- heele gezelschap voor het monu ment opstelde Hier werd zij wel kom geheeten door den burgemees ter van Den Helder, den heer G Ritmeester, en door den bevelheb ber der gezagstroepen in Noord- Honand, overste Claassen. Minister De Booij sprak daarop een zeer korte herdenkingsrede uit, waann hij de namen der schepen noemde, die voor het vaderland ten onder zijn gegaan in den slag op de Javazee, en de plichtsbetrach ting van de Ned. en Indische zee lieden, die aan dezen slag hebben deelgenomen, prees. Zij hebben de roemvolle traditie der Kon Marine op schitterende wijze hooggehouden, zoo zeide de minister en hij be sloot zijn rede met de woorden: „Hun nabestaanden kunnen troost vinden bij de gedachte, dat het ge- heele Ned. volk hen met trotsch en eerbied gedenkt". Vice-admiraal Stoeve huldigde vervolgens de onverschrokkenheid der mariniers en wees erop. dat, hoewel Doorman en de zi.inen de invasie op Java niet hebben kun- nen verhinderen, Zii er toch aan hebben medegewerkt, dat Austra lië behouden is gebleven. In een doodsche stilte van een minuut herdachten daarop alle aanwezigen de gevallenen. Namens de Ned. Jeugd snrak nog de voorzitter van den Helderschen Jeugdraad, de lieer J. K <3"hende- laar. De plechtigheid bereikie zijn hoogtepunt met de kransleggingen. Bijgestaan door haar adjudant legde H. M. de Koningin terwijl de tallöoze vlaggen der jeueddeDU- taties naar het monument toe negen, den eersten krans aan den voet van het gedenkteeken neer, waarna zij in eenige oogenblikken stilte hulde bracht aan de opvalle nen. Na haar legden ook min.sr.er De Booij, vice-admiraal Stoeve. overste Claassen en burgemeester Ritmees ter kransen bij het monument De kapel bracht een koraal van Bach uit de „Matthaeus Passion" -»»• 'e- hoore en besloot de pler-b- d met het spelen van de Ned Engel sche en Amerikaansche volksliede ren Tenslotte onderhield de Ko ningin zich nog met enkele mari niers, waarna zij tegen vier uur in haar auto een korten tocht door den Helder maakte. Uitbund'ó toe- eejuidht door de bevolking verliet zij omstreeks half vijf de stad VRUDAG 1 MAART Hilversum I (301 m). NCRV-uitz. 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Orgel; 11.16 Piano en zang; 11.45 Berichten krijgsgevangenen; 12.00 Orkest; 13 00 Nieuws; 13.20 De Gooilanders; 14.00 Gram 14.20 Litt. voordracht; 14.40 Trio; 15.30 Gram.; 16.00 Kamerkoor; 16.30 Gram.; 17.00 Cihr. liederen; 17 30 Orgel; 18.00 Graan.; 18.20 Bei Canto; 19.40 Nieuws en causerie, 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 20 00 Nieuws; 20.05 Marinekapel; 21.00 ..Op de brug"; 21.15 Gram; 21.30 Philh. Orkest; (22.15—23.50 Gram. Hilversum II (415 m). 7.00 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.20 Voor de zie ken; 10.45 Cello en piano; 11.30 Gram 12.00 Viool en piano; 12 30 Septet; 13.00 Nieuws; '13.15 De Ro mancers; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Orkest: 15.20 Voordracht; 15.40 Or gel; 16.00 Muziekpraatje; 16 30 Voor de ;jeugd; 17.00 Accordeonorkest 17.20 Orgel; 17.45 Over Indië; 18.00 Nieuws; 18.15 Orkest en zang; 18.45 Hoorspel); 19 15 Buitenl. weekover zicht; 19.30 VPRO; 21.00 „Op de brug"; 21.15 Gram.; 22.00 E. Walis; 22 40 VPRO; 23.00 Nieuws; 23.15- 24.00 Gram. De Russische aanklacht tegen de beschuldigden in het proces le Neu renberg is gisteren" beëindigd na 14% dag te hebben geduurd. Van daag zal het tribunaal nog een aantal nieuwe bewijzen van de misdadigheid van zeven nazi-orga nisaties, waaronder de generale staf van het oppercommando, te hoeren krijgen Intusschen worden de toebereid selen der verdediging voortgezet. Het tribunaal heeft aan Hess toe stemming gegeven, zijn vroegere secdetaresse. Ingeborg Sperr, tot getuige te nemen en aan zijn broer Alfred Hess om een schriftelijk getuigenis te vragen. Tot de getuigen, die aan Goering toegestaan zijn. behooren o.a. maar schalk Kesselring, ex-bevelhebber der Duitschers in Italië en maar schalk Milch, den Duitschen mi nister voor luchtvaart. Von Ribbentrop krijgt acht ge- tulgen, waaronder Gaus, voorheeen rechtskundig adviseur aan het Duitsche ministerie voor buiten- la nd.sche zaken, en generaal-ma- joor Schaub Hitiers vroegeren persoonlijken adjudant. Keitel mag Romilly, een neef van Churchill om een schriftelijk getuigenis verzoeken. De prins-regent van België heeft den heer De Schrijver, voorzitter van de christelijke volkspartij, thans belast met de opdracht, met de partijen te onderhandelen over de kabinetsformatie. Over het algemeen wordt aange nomen dat de „onderhandelmgs- opdracht" bestaat in het samenstel len van een kabinet, waarin de formateur geen eerste minister is. 8. De kerel met het bolhoedje zat achter het stuur, naast hem de pistool-ridder. Dik ter Buik lag ach ter hen. Bewusteloos was hfj of niet?..'.... '-t Leek wel, of hij stle- kum even door zijn oogharen keek. Het kan natuurlijk verbeelding zijn De dieven voerden den Julius Cae sar dwars door de drukke stad. Zij behoefden niet bang te zijn, dat de 'bewustelooze Dik ter Buik gezien zou worden, daar reden zij te snel voor. Na de drukke stadswyk reden zij een achterbuurt in en na verloop van tyd stopten zij voor een loge- mentje met den fikschen naam ,,De Gulden Stier", Woensdagmiddag heeft de Schrij ver aan de journalisten de volgen de verklaring gedaan. Hedenmiddag wend ik door den prins-regent in audiëntie ontvan gen. Ik heb hem verslag uitgebracht over de opdracht vain ruime infor matie, welke hij mij had gegeven. Daarna heeft de prin-regent mij een opdracht als onderhandelaar toevertrouwd en zoo komt het, dat ik hedenmiddag opnieuw een on derhoud had met van Acker Morgen zial ik gezaghebbende per sonen der Belgisch Socialistische Partij, der Liberale Partij en de Christelijke Volkspartij ontmoeten en hen in kennis stellen van zekere pri-tcipieele voorstellen. Op de vraag, of er sprake is van de vorming eener regeering van nationale unie, antwoordde de Schrijver: „Morgen zal ik misschien op die vraag kunnen antwoorden. De prins-regent heeft mij op dracht gegeven, de grondslagen te leggen voor de vorming van een regeerimg en de personen te vinden, die daaraan deel zouden kunnen uitmaken." DE THUISKOMST. (II.) Het komt niet iederen dag voor. dat er een dood paard wordt ge vonden. hangend aan de iampekap in een salon van een groot heeren huis in Mulcigravecrescent in het Westeinde van Londen. Toch was dit het afgrijselijke booneel, dat zich voordeed aan de aristocratische oogen van Sir Mal colm Beardley en Lady Chassang- fold, toen zij in den nacht van den 24en Augustus 1946 thuis kwamen van een avondpartij. Het was één uur. De oude trouwe huishoudster, Mrs. Shooter sliep den slaap der rechtvaardigen. In het huis waren nergens teeke nen van geweld te besprouen. En toch hing daar, in de salon, benge lend aan een dik touw. het doode paard aan de lamp. Sir Malcolm Beardly wieei met ziin zakdoek tweemaal zijn monocle schoon voor hij dit nuttige instru ment weer in zijn linkeroogholte drukte, om de vreemde, lugubere situatie volkomen in zich op te nemen, waarna hij zich naar de telefoon spoedde, om Scotland Yard op te bellen, terwijl zijn echtge- noote, Lady Ohassingfold onder het slaken van hysterische gilletjes het huis uitsnelde. om een politie agent te halen. Vier seconden na het te.-etooncje van Sir Malcolm Breadiey was inspecteur Jack Malpractice in zijn gestroomlijnde Thanatos S,x ge sprongen en vloog de kiachtige paarsroode wagen zoemend door de Bondensche straten. In zijn gezelschap bevonden zich Sir Farcy Glanders, de beroemde veearts-politiedeskundige. een) vingerafdrukken-expert en een foto graaf. tWordt v«i>oigd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2