^lajiajor Het politiek advies Spanjaarden rond Franco" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Communistisch wereldgevaar dik TER BUIK neemt maatregelen Luxemburgs elftal GONGSLAGEN De geest van vernieuwing Katholieke Volkspartij en Partij van den Arbeid Amerika protesteert te Moskou Asch-W oensdag n Tengevolge van Fransche interventie „Voorkomen is beter dan genezen Churchill over ernstige internationale aspecten Onder schot Philips-fabrieken Geroofde installatie uit Duitschland terug voor Zondag samen gesteld Laatste appèl Nederl. elftal R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuljpers Hootdred.Mgr Dr j. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT on.i T Ik TJf WOENSDAG 6 MAART 1946 68sie JAARGANG No. 19953 \bonnementspi f 3.25 p. kwart f 1.10 p. maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. HET politiek advies is er weer, èn er is reden tot voldoening Vooreerst: omdat het er is. Er schijnt wel wederom een enkele stem op te gaan, alleen reeds tegen het feit, dat een politiek advies wordt gegeven. Ten on rechte! Deze klagers vervallen wederom in een euvel, dat aan de democratie vóór 1940 ontzet tend veel schade heeft oerokkend, n.1 de ultra-democratie, die alle leiding afwijst De democratie, die allen, die een zeer uitgebreid kiezerscorps naar hartelust iaat meepraten en in volle vrijheid beslissen, zooals bij de Kath. Volkspartij, roept om leiding. Het samenstellen van een groote fractie met voldoende scha teer i n e zoodat aller belangen maarflise volksvertegenwoor digers wordeh behartigd is een Sir moeilijke zaak, die met geen mogelijkheid aan het ^eval kan worden overgelaten. Dat zou leiden tot een eenzijdig of uiterst verward samengestelde fractie, zeer ten nadeele van de Neder- landsche, de maatschappelijke en de katholieke belangen en van den parlementairen regeerings- vorm en dus van de democratie Democratie vraagt leiding. EEiN tweede reden tot voldoe ning, naast het feit van het politiek advies, vinden wij in den aard van het advies. „Zie, wij maken alles nieuw" zou een «verdreven motto zijn boven dit advies. Maar: „Zie wij maken de helft nieuw", zou eenvoudig de volle werkelijkheid weergeven, en er is niet geaarzeld voor eenigs- zins gedurfde grepen, die den uitval goed moeten maken, Niemand zal van al de nieuwe lingen met zekerheid kunnen voorspellen, dat zij als volksver tegen woordigei zullen slagen, maar wij juichen dit gedurfde toe. Dat is nu eenmaal de con sequentie van een resoluten ver nieuwingsdrang. Dat deze uit bet advies werkelijk blijkt, laten wy «ven betoogen door een orgaan, «lat van een tekort aan har- nieuw ingsdrang wel niet verdacht zal worden. „Ons Noorden", dat schrijft: die met vertrouwen en voldoe ning wordt begroet, een invloed rijke rol zal spelen. Over Kor- tenhorst heet het „Zijn bijzon dere capiciteiten. gepaard met een groote parlementaire ervaring, maken hem ontegenzeggelijk tot een van onze beste Kamerleden Met een spontaan en breed ge baar bood de Kath. Volkspartij aan de Partij v. d. Arbeid aan: een samengaan op een gemeenschappe lijk verkiezingsprogram. Dit werd afgewezen en er kwam een tegenvoorstel, ongeveer hierop neerkomend: laten we zoovast een eindje samen opwandelen, onder weg wat keuvelend over alles wat ons zoo innig aaneensnoert Een middenweg, die ons geen gulden lijkt. We voelen er niets voor. Dan liever onze algeheele vrijheid hernomen zooals toch eigenlijk ook de P. v. d. A. sugge reert èn voor den verkiezings strijd, èn voor de toekomstige kabinetsformatie. In de moeilijke omstandigheden, waarin we verkeeren. zal deze moeten geschieden op zoo breede basis als mogelijk is zonder de hechtheid te schaden. De Kath. Volkspartij zal bereid wezen tot samengaan met alle partijen bij wie: 1° de christelijke grondslagen van ons volksleven veilig zijn; 2° gerekend kan wor den op een vooruitstrevende poli tiek, met name op sociaal-econo misch terrein; 3" geen gevaar bestaat voor staatssocialistische excessen. Daarvoor gaan wii in volle vrij heid en met enthousiasme den verkiezingsstrijd in. Naar Associated Press uit Was hington meldt, hebben de Ver- eenigde Staten te Moskou gepro testeerd tegen de voortgezette aan wezigheid van Sowjettroepen in Mansjoerije. .'y De vernieuwing is sr in zeer belangrijke mate. We zullen de Partij nog moeten rien, die in dit opzicht de Kath. Volkspartij slaat. De vraag is nu of deze vernieuwing ook werkelijk een verfrissching, een koersen in de nieuwe richting, beteekent. Na tuurlijk is het niet zoo, dat al deze nieuwe figuren dragers zijn van nieuwe gedachten in dezen zin, dat zij alien even krachtige stuwers en trekkers zijn in een vernieuwende voor uitstrevende richting. Evenmin als het juist is, dat de zittende leden hier allen zouden remmen. Gelukkig lig gen bij ons de verhoudingen niet zoo. Maar wanneer wij naast het ongetwijfeld vooruit- Strevend program, nu deze candidatenlijsten zien, is er ongetwijfeld reden tot vertrou wen en optimisme". Het blad verwacht, dat Romme, bouwen na^ ecu WI1b wij houwncrwen Vdn keuzen1'van vervuld gerechtigheid en waarheid, die geen leugen duldtj Wij bouwen, langzaam steen voor steen En roepen door den chaos heen: „Vertrouwen!" WM praten en we doen zoo druk Wij praten Wij praten van een nieuw getij Waar vrede en een groot geluk Het deel van alle volkeren zij! Maar hoeveel wordt oms nog aan tijd Voor denken aan de Eeuwigheid Gelaten? Hoe weinig denken we daaraan. We teren Toch zoo op onze eigen kracht We bouwen aan ons aardsch bestaan De dood komt altijd onverwacht. Nu staan we even stil hierbij: «Stof zijt ge mensch, in Verkeer enT Op het Juliana van Stolbergplein in Den Haag werd Maandag de verjaardag herdacht van de groote Bezuidenhout-ramp, die 507 slachtoffers maakte, eenige honderden vermisten en de verwoesting van 3500 woningen en 4 kerken veroorzaakte. Volgens berichten uit Madrid, neeft het feit, dat de driemogend- heden-nota aan Spanje gepubli ceerd is op een oogenblik, dat het sluiten der grenzen door de Fran sche regeering was gelast, een groot aantal Spanjaarden rond Franco gedreven, die gewoonlijk niet in de politiek zijn geïnteresseerd. Zij voelen zich door de Fransche inter ventie zeer beleedigd. Zelfs hebben politieke vijanden van Franco één dezer dagen de jongste Spaansche regeeringsnota over de Spaansch- Fransche betrekkingen goedgekeurd, alleen, omdat zij in hun eer zijn aangetast en van meening zijn, dat Frankrijk thans niet in de positie verkeert om wie dan ook van advies te dienen. In het Westminster College te Fulton (Missouri) heeft Winston Churchill een rede uitgesproken. Hij zeide, dal oorlogen niet voorkomen zouden kunnen worden en de wereldveilig- heidsorganisaiie niet in aan zien zou kunnen stijgen, zonder een broederlijke vereemging van de Engelsch sprekende volken, d.w.z. een bijzonder nauw contact tusschen het Brilsche rijk en de Ver. Stalen, Zulks dient gepaard te gaan met het handhaven van de huidige faci liteiten voor de wederzijdsche vei ligheid door het gemeenschappe lijk gebruik van alle vloot- en luchtmachtbases der beide landen over de geheele wereld. Churchill vervolgde: Er is een schaduw gevallen op de plekken, dile kort geleden door de geallieerde overwinning nog verlicht werden. Niemand weet, wat Sovjet-Rusland en zijn com munistische internationale m de naaste toekomst zullen doen, of wat de grenzen zijn van him nei gingen tot expansie en proselieten- makerij. Mijn voorstel is derhalve, de U.N.O. terstond van een internatio nale gewapende macht te voorzien. Mijn voorstel is, aan de mogendhe den te verzoeken, een bepaald aan tal eskaders vliegtuigen in dienst te stellen van de wereldorganisatie. Immers, voorkomen is beter dan genezen. Ik heb een groote bewondering voor het dappere Russische volk en voor mijn vriend in oorlogsdagen, maarschalk Stalin. In Engeland en ongetwijfeld ook in Amerika, heerscht sympathie en goed ver trouwen jegens de volken van Rus land en is men vastbesloten, de vele moeilijkheden en tegenslagen te overwinnen en een blijvende vriendschap te vestigen. De communistische partijen, die van weinig beteekenis waren in de landen van Oost-Europa, hebben een voorrang en macht gekregen, die ver boven haar getalssterkte uitsteekt. Overal trachten zij een totalitairen invloed te verwerven. In bijna al die landen heerscht een politieregime en met uitzondering van Tsjecho-Slowakije bestaat er geen ware democratie. Wil een oorlog voorkomen wor den, dan dienen wij thans op alle punten onder oppergezag van de Vereenigde Volken tot een goede verstandhouding te geraken met de Sovjet-Unie. Laat niemand, zoo besloot Churchill, de verborgen kracht van het Britsche rijk en g«- meenetoest onderschatten. Er gaat overigens weinig dwin gende kracht van de nota uit door het feit, dat deze het initiatief voor den volgenden stap aan de Span jaarden zelf overlaat. Daardoor voelen de voorstanders van de regeering zich sterk genoeg om de geringste actie van de verzetsbe weging, welke wegens het gebrek aan leiders, wapenen en uitings mogelijkheden zwak is, den kop in te drukken. Fransch voorstel door Engeland verworpen. Naar A.P uit zeer bevoegde bron verneemt, heeft de Britsche regee ring het Fransche voorstel, de kwestie van het Franco-regime in Spanje voor den veiligheidsraad te brengen, verworpen. Franco waarschuwt Amerika Naar verluidt, heeft de Spaan sche regeering in een door den Spaanschen ambassadeur aan het departement van buitenlandsche zaken te Washington aangeboden nota de regeering van de Ver. Staten gewaarschuwd, zich niet in Spanje's binnenlandsche aange legenheden te mengen. In de nota werd verklaard, dat Spanje „alle buitenlandsche pressies afwijst, daar het de kwestie van zijn bin- nenla.ndsch regiem beschouwt als een aangelegenheid, welke uitslui tend zijn eigen souvereimteit aangaat". De nota voegt er aan toe, dat alle verdere buitenlandsche pressie slechts zal kunnen dienen tot het oprakelen van de nationale gevoe lens van het Spaansche volk en dat de Spaansche regeering deze „af wijzende houding" deelt. In de straat langs ons kantoor staat een knaap van acht jaar ver, dekt opgesteld. In zijn hand houdt hij een stuk hout, dat met enkele toevoegsels dienst doet als geweer. Plotseling schreeuwt hij viermaal: „Pang". De vijanden moeten zijn verslagen. Doch vroolijk en onge deerd rennen de vijanden twee meisjes en twee jongens, gewa pend met een „revolver" op den knaap in egelstelling af en „pangen" op hun beurt. Ik blijf de scène volgen. De eenling blijkt woedend. „Ik had jullie onder schot," gilt hij met hooge stem. inderdaad en de vierling deed als of zijn neus bloedde. Kinderbeeld van de straat. W eerspiegeling van het groote ieven. Men denkt personen of zaken onder schot te hebben. Doch de. objecten, in pantsers vaak van wanbegrip, onachtzaamheid, domheid en halstarrigheid geven zich niet zoo gemakkelijk gewon nen. De vrijheid nebben we, de ge lijkheid zit in de knel of men heeft van het woord een verkeerd begrip, over de broederschap kun nen we waarschijnlijk met in stemming van vele lezers het stilzwijgen bewaren Pang. De jongeren, zoo vol vernieu wingsidealen worden opgeroepen tot activiteit in elke richting Het gros vermaakt zich liever' en danst. Pang. De Bisschoppen waarschuwen tegen het gevaar der vervlakking. De vervlakking voelt men aller- wege. Er is geen ernst. Pang. Het jaar 1946 wordt nog in vele opzichten een zwaar jaar, of men wil of niet. Het mèg niet. En de lieden met een plank voor het hoofd, vervallen tot razernij. Toch zal de bui moeten zakken. Pang. De groote landen regeeren de kleine en heffen leuzen aan. Doch de uitvoering gaat zóó ver, als de eigen belangen met de zoogenaam de algemeene parallel loopen. Pang. Vele katholieken dommelen on danks alle gebeurtenissen en ver manen door. Activiteit laat men aan zijn buurman over Pang De heropbouw van ons land kan in den vollen zin van het woord alleen geschieden op de basis van vurigheid, geestdrift en nog een reeks andere natuurlijke en boven natuurlijke deugden Pang. Iedereen denkt in geld. De fout der groot-kapitalisten: alles om goud, een bron van enorme ellende, neeft ook den gewonen kleinen mensch m haar greep. Pang Het valt werkelijk niet mee, om ae menschheid onder schot te krijgen. Met medewerking van het Commissariaat Generaal voor de Ned. Economische Belangen in Duitschland. wordt momen teel de complete fabrieksin- stallatie van de radiolampen fabriek van Philips terugge voerd. Deze installatie bestaat uit ongeveer 1200 machines, welke in gebruik waren bij een fabriek te Porta-Minden, gelegen in de door de Engel- schen bezette zone van Duitsch land, in de buurt van Hanno ver. HENK VAN DER MAZE. 13. Dik legde Chogum uit, waar het om ging en waar ze moesten zijn. Meteen namen da agenten hun plaats in, en.... daar ging hett De menschen op straat, die het zagen, zeiden: „Weer voor die gif handelaren, t is toch wat." Hoe konden zij ook weten, dat het s lands twee grootste boeven be- umf, niet waar? Dik reed achter de auto en de commissaris zat naast den chauf feur. Hij zag er ietwat norsch uit, maar dat was alleen van bulten. Innerlijk was hij blij, eindelijk eens een goede beurt te maken. Het Luxemburgsche voetbalelftal dat Zondag 10 Maart tegen Neder land zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Michaux. Achter: Moussel en Dumont. Midden: Kieffer. Feller 2 en Wantz. Voor; Feller I, Libar, Lart, Men. gel en Lahure. Na de groote nederlaag tegen België op 24 Februari j.l. zijn er verschillende wijzigingen in heb elftal aangebracht, vijf nieuwe spe lers zijn opgesteld, rul. Moussel, Li- bar. Lart, Mengel en Lahure, van wie Lilbar en Mengel oude rotten zijn, die in Maart '40 reeds tegen Nederland speelden. Gisterenavond zijn de spelen» van het Nederlandsch elftal voor een laatste appèl in de „wonder- tent" op het V.U.C.-terrein In Den Haag bijeengekomen. Het geheele elftal plus reserves, behalve Abe Lenstra, was aan wezig. Trainer Kaufmann nam eerst zijn pupillen op het veld nog eens terdege onder handen, waar na allen zich in de tent verzameV den. De heer Herberts hield den spelers de groote verantwoordelijk heid voor oogen, en wees hen op da ernst, waarmede zij dezen wedstrijd dienen tegemoet te zien. „Deze eerste wedstrijd na een lange periode van onderbreking, ls voor Nederland zeer belangrijk, at dus spreker, en aller oogen zijn op u gericht. Ziet den wedstrijd kaltn tegemoet, zonder den tegenstander t« onderschatten".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1