Van de 45,000 vrachtauto's tueTSkkTg Viggrs 13-601 Ameriko s meest Brïtsche stad RADIO De machtswellust der Sovjets NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANi DONDERDAG 7 MAART 1946 PAGINA 2 7 a 8000 WAGENS BRUIKBAAR Nieuwe Weield-heschouwingen V PBO PROGRAMMA Sinaasappelen ook voor volwassenen De universiteit endestaat Geschenken uit Amerika Een broederverbond der Engelsch-sprekende volken Staatsloterij FEUILLETONNETTE Het geheim van het gehangen paard i. Vorig jaar moest iedereen, die een motorrijtuig: had, dit laten voorzien van een registratiebe wijs van het Begeerings-Directo- raat voor Motorvoertuigen. Daar bij werden de voornaamste gege vens van de wagens opgenomen en op speciale formulieren opge schreven. De eerste resultaten van deze telling, die ons laat zien, hoe het wagenpark in Nederland er voor staat, zijn thans bekend ge worden. Toen het R.D.M. vorig jaar zijn taak begon, aldus lezen we in .^Beroepsvervoer", was zijn voor naamste opdracht, op zoo kort mogelijken termijn een overzicht te geven van het wagenpark in Nederland, en van den toestand, waarin dat wagenpark verkeerde. Het is geen eenvoudige taak ge weest om de duizenden en duizen den automobielen, die in alle dee- len des lands stonden, op papier te krijgen. Bovendien was de tijd, die voor de registratie beschikbaar was, zeer kort, zoodat de tijd van voorbereiding en uitvoering tot enkele weken moest worden be perkt. De 155.754 registratieformulie ren waren zonder meer niet bruik baar voor de telling van het aan tal wagens en de verzameling van de verdere gegevens. Daarom is gebruik gemaakt van het zooge naamde Hollerith-systeem, dat hierin bestaat, dat van iederen wagen afzonderlijk een kaart wordt gemaakt, waarin gaatjes worden ge- ponsd, die precies aangeven de bij- Bomderheden van den betreffen- den wagen. De verwerking van de R.D.M.-registratie. Deze kaarten worden daarna door speciale machines soort bij soort gezocht en geteld. De rang schikking en telling geschieden eoodoende geheel machinaal. Door samenwerking van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, de Dnilever te Rotterdam en de Calvé- fabrieken te Delft, die ieder vlot hun aandeel leverden in de behan deling van de registratieformulie ren van het R. D. M„ werd de ge- heele bewerking zonder ernstig op onthoud tot stand gebracht en be schikt ons land thans over een hoe veelheid cijfermateriaal van ons wagenpark, zooals wij dat nog nooit hebben bezeten. Uitgebreide gegevens over ons wagenpark bekend geworden. Want niet alleen het aantal per sonenautomobielen, motorrijwielen, vrachtauto's en bussen, dat nog in Nederland aanwezig is, werd daar door bekend, ook de verdeeling over de jaartallen, de merken, de pro vincies, de soorten (sedan, cabrio let. ziekenauto's, lijkauto's, touring cars, brandweerauto's, kraanwa gens, vuilnisauto's, veegauto's, vrachtauto's met open of gesloten laadbak, kiepers, tankauto's, vee wagens, trekkers, aanhangwagens, opleggers, enz., met een totaal aan tal van 43 soorten), de bandenmaat, de toestand, enz. enz., waarin de wagens verkeeren, kwamen door deze R.D.M.-registratie te voor schijn. Het is thans mogelijk om aan den importeur van een merk, b.v. Ford, op te geven: het aantal wa gens, dat er loopt, verdeeld In de soorten en de bouwjaren, met daar bij precies aangegeven hoe de toe stand van dit wapenpark is, welke bandenmaten er worden gebruikt en hoeveel van elke soort, het aan tal assen, het draagvermogen, enz. enz. En al deze gegevens kunnen hog worden gecombineerd, zoodat het mogelijk is, b.v. van de hoeveel heid trekkers, die in ons land nog aanwezig is, bij elkaar op te geven: het juiste aantal, de merken, de bouwjaren, het aantal cylinders, de breedte, het aantal assen, het aantal banden en de bandenmaat, de verdeeling in voorbesturing en normale besturing, den toestand, enz. Het R.D.M. heeft reeds een lijst opgesteld van gegevens, die uit de registratie zullen worden gedraaid. Aangezien het mogelijk is, dat bui ten deze gegevens nog andere bij zonderheden over het wagenpark voor bijzondere doeleinden nuttig kunnen zijn, heeft het R.D.M. aan de vervoer- en verkeersorganisaties gevraagd om op te geven, welke ge gevens over het wagenpark nog van belang zijn. Ons wagenpark in 193Ö en 1945. De eerste resultaten van de jR.D.M.-registratie zijn bekend ge worden. Deze cijfers hebben betrek- Icing op 155.754 wagens, die tot 1 'Januari 1946 waren geregistreerd. |Een vergelijking met deze cijfers ivan de telling van 1 Augustus 1939, gaf het volgende resultaat: 1 Jan. 1 Aug. 1946 1939 vrachtautopark verkeert, geven on derstaande cijfers uitsluitsel: 337 toestand: onbekend. 8.778 toestand: nieuw of zoo goed als nieuw; Bij de vergelijking van de cijfers moet men er rekening mee houden, de motorrijtuigen, waarvoor op altnans zeer dien datum een wegenbelasting- kaart was uitgereikt of aange vraagd. De wagens, die buiten be drijf stonden op dien datum, zijn dus niet in de getallen van 1 Augustus 1939 begrepen. In werke lijkheid bezat ons land dan ook meer motorrijtuigen dan de sta tistiek van 1 Augustus 1939 aan geeft. De getallen van 1 Jan. 1946 heb ben betrekking op de motorvoertui gen, die ter registratie zijn aan gemeld ongeacht rijvergunning of wegenbelastingkaart. Indien dub iedere eigenaar van een auto of motorrijwiel aan zijn registratie plicht heeft voldaan, geven de cij fers van 1 J'anuari 1946 de aantal len motorvoertuigen, die ons land op dien datum nog bezat. De cijfers laten ons zien: a. dat de motorfietsen er aardig goed zijn afgekomen; b. dat de aantallen personenwa gens en autobussen zijn gehalveerd; c. dat de vrachtauto's er weer aardig bovenop zijn gekomen; d. dat de behoefte aan trekkers groot is, en e. dat er thans meer aanhang wagens loopen dan op 1 Augustus 1939, aannemende dat de cijfers be trekking hebben op aanhangwa gens op luchtbanden. Over den toestand, waarin het te incasseeren! goed bruikbaar; 9.341 toestand: minder goed bruik baar, flinke revisie noodig; 521 toestand: goed voor sloop; 105 toestand: in goede conditie doch konden niet worden gebruikt door het ontbreken van onderdeeien. Deze cijfers leeren ons dus bij den eersten oogopslag, dat het naar den technischen toestand econo misch bruikbare vrachtautopark ruim 22.000 wagens groot is. Van de rest kan worden aangenomen, dat de technische toestand een econo misch gebruik zeer twijfelachtig maakt. Neemt men aan, dat na de bevrijding een 12 a 13.000 vracht auto's ons land zijn binnengeko men, die in een behoorlijken toe stand verkeerden, dan zijn er dus van het wagenpark 1939 ongeveer 9.000 bruikbare wagens overgeble ven. Bij deze 9.000 bruikbare vracht auto's is nog een zeer groot aantal verbouwde personenwagens en wa gens, die uit onderdeeien van sloop wagens zijn opgebouwd. Van de 45.000 vrachtauto's die in 1939 op den weg liepen, is dan ook zeker niet meer dan een 7 a 8000 bruik bare wagens over. Dat is de klap, dien het vrachtautoverkeer kreeg VRIJDAG 8 MAART. Hilversum I (301 m). KRO-uitz 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgen wijding. 8.00 Nieuws en gram. 8.45 De Heilige v. d. dag. 9.15 Gram." 10.10 Voordracht 10.30 Gram. 10.40 Over de R.K universiteit. 11.00 Pianoreci tal. 11.30 Voor de zieiken. 11.45 Ber. krijgsgev. 12.00 Gram. 12.35 Kwintet. 13.00 Nieuws en gram 13.30 Ensem ble G. Frank. 14.00 Gram. 15.45 V. d. vrouw. 15.46 Gram. 17.00 V. d. jóngeren. 17.30 Zang. 18.00 Ensemble N. Dolce. 19.00 Nieuws en causerie. 19.30 V. d. Ned. Strijdkr 20.05 Piano. 20.30 Voordracht. 20.45 Vaudeville orkest. 21.00 ,,Öp de brug". 21.15 Gram. 21.30 Vervolg concert. 22.00 Nieuws 22.20 De Kath. sportorgani satie. 22.35 Avondgebed 23.00 Orkest en zang. 23.3024.00 Gram. Hilversum II (415 m) 7.00 VARA 12.00 A.V.R.O. 16.00 V.A.R.A. 19.30 V.P.R.O. 21.00 V.A.R.A 7.00 Nieuws, gymn. en giram. 10.20 V. d. zieken. 10.45 Vi-brafoonsextiet. 11.15 V. d. vrouw. 11.30 Viool en piano. 12.00 Septet. 12.30 Dansonkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiemuziekkorps. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.15 Orkest. 16.00 Mu- ^iekipraatje] 16.30 V. de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.30 Trio. 17.45 Over Curasao. 18.00 Ntieuws 18.20 Orkest. 18.45 N.V.V. 19.00 Grain. 19.15 Bui ten!. overzicht. 19.30 V.P.R.O. 21.00 ,,Op de brug". 21.15 Gram. 22.00 Kwintet. 22 40 V.P R.O 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. Thans komen oak personen, ge boren in 1925 of vroeger, in aan merking voor 500 gram sinaas appelen. Zij moeten hiert- bon A 16 der bonkaart KA 603 ik op Zaterdag 16 Maart a.s. een detaillist im groente en/of fruit inleveren tegen ontvangstbewijs. Inlevering bij andere detaillis ten is niet toegestaan. De afleve ring der sinaasappelen zal plaats vinden eerst in het Zuiden ver volgens in het Oosten en Noor den en ten slotte in het Westen des lands. De aflevering op de bonnen B, C, D, E 73 (personen geboren na 1925) is in het Zuiden reeds begonnen. door HANS HERMANS BOSTON vormt een soort schakel tusschen Amerika en Europa. Een bruggenhoofd van Europa in Amerika. Boston geldt voor de meest Engelsche stad van de Vereenigde Staten. En inderdaad: zij doet op vele Plaatsen volkomen on-Amerikaanscb «aan. Zij heeft hier en daar oude ge bouwen uit den .Kolonialen tijd". Zij neett historische pilekken, zoo de plaats aan de haven, waar de kolo nisten' de thee uit de Engelsche 'sche pen in de haven smeten, de beroem de tea-party", diie het sein werd tot den grooten opstand. Zij heeft krom me en hobbelige straten. Zij heeft haar oude families, die nog de kunst van het stijlvolle leven liefhebben en ver staan. Zij heeft de Harvard-universi- teit een der mooiste en groot ste inteliectueele centra van. Amerika. Vriendelijk en bekoorlijk is het met dennenbosschen begroeide en met tsfl. van vriendelijke houten huizen over- strooide heuvellanden rondom, dus in d"e historische Way-side Iun, w^aar natuurlijk Washington en de Engel sche kroonprins eenmaal vertoefden, de herinnering aan den Amerikaan- schen dichter Longfellow en in het Walden-meer de herinnering aan den Nederiandschen dichter van Eeden be waart Langs de Char les-river liggen de universiteitsgebouwen. Eigenlijk heet de plaats, waar zij liggen niet meer Boston maar Cambridge. En merk waardig zooveel gelijkenis als de to- tfale aanblik van dit complex ver toont met dien van het oude Cam bridge in Engeland. Weliswaar mis sen de „colleges" de grooto inter naten. waar de studenten ieder hun kamertje hebben, waar zij samen eten en leiding vinden bij hun studie den respectabelen leeftijd en de rijke schoonheid van een Queens- en een Kings-college. Maar het zijn toch geen moderne sky-scrapers. Ook de laatste, die van binnen het meest moderne comfort aan hun bewoners geven, zien er uiterlijk als oude Engelsche colleges uit met beschei den versierde gevels in baksteen, met binnenplaatsen en betrekkelijk kleine ramen. Honderden studenten wonen er in zoo'n college, net als in Engeland. In de gemeenschappelijke eetzaal hangen, evenals in Engeland, groote portretten van de presidenten, de meeste in hun fraaie heelemaal niet modem-Amerikaansch aandoende roodie hoogleerarentoga, langs den wand. Het systeem van onderwijs eerst vier jaren algemeene high school en daarna, als men het bachelor-schap heeft gehaald, naar Het s.s. „Edam" Is uit Amerika op weg naar Nederland met levens middelen, kleeding, schoeisel en speelgoed als een nieuw geschenk van het Amerikaansche volk voor onze oorlogsslachtoffers. Onder de levensmiddelen bevindt zich O.a. melkpoeder, ingeblikt HOMANTIEK IN DE VUURLINIE. Captain Bean van de Royal En- V.eesch, groenten en fruit, sardines gineers was een der eersten, die in September '44 in zijn jeep Arnhem en vitaminetaWetten. Tevens bevat binnenrukten. Terwijl hij over het I.odewijkplein reed, ontdekte hij de zending een hoeveelheid naai- tegen een muur een meisje, dat door het hevig granaatvuur in groot den, scharen en vingerhoeden. Het gevaar verkeerde. Hij nam haar mee in zijn jeep en bracht haar in totale gewicht van alle goederen veiligheid. Nu is captain Bean teruggekeerd en heeft hij gisteren dat bedraagt 912.426 Engelsche ponden, meisje tot zijn levensgezellin genomen. Het echtpaar in de kerk. Motorrijwielen Personenwagens (Autobussen iVraobtauto's (Trekkers Opleggers 'Aanhangwagens Speciale bedrijfs auto's (brandweer auto's, kraanwa gens, veegauto's 63.233 47.517 2.177 32.683 1.937 1.993 3.415 2.799 Churchills groote en grootsche, grenzen van al deze op uitbreiding door president Truman ingeleide rede te Fulton moge dan al milde of scherpe afwijzing, scepticisme en zelfs felle bestrijding in bepaal de invloedrijke kringen en organen, zoowel in de Vereenigde Staten als in Engeland hebbep gevonden, er is niemand die dit internatio- naal-staatkundige document van den in den strijd tegen Pruisen- en nazidom vergrijsden politicus zon der ernstige overweging eenvoudig naast zich neer kan leggen. In zijn brillanten, vaak fulmi- nanten stijl doet Churchill, die nog lang geen staatsman in ruste blijkt te zijn, een overweldigend beroep op Stalin en sovjet-Rusland om ter wille van vrede 'en menschelijk geluk en welvaart tot samenwerking over te gaan. Men voelt eehter in eiken zin, dat hij weinig vertrou wen in den vroegeren bondgenoot heeft. Hij gelooft niet, dat Moskou een oorlog wil ontketenen, maar. voor ieder duidelijk, voegt hij er S'noa aan t°e. dat hij daar „een steeds 99.986 groeiende drift constateert om alle 4.518 vruchten van de overwinning te 44.762 plukken. En die drift gaat gepaard 3.484 met een onbegrensde zucht naar machtsuitbreiding en leerstellige 2.660 verovering". En benauwend klinkt het woord, dat „niemand kan zeg gen, welke plannen .Moskou en de internationale communistische or ganisaties voor de naaste toekomst 5.846 koesteren; en ook niet. waar de gerichte aspiraties liggen". Bemoedigend klinkt dit zeker niet. vooral niet als Churchill met een zeer sprekend voorbeeld illus treert, welke zijn groote zorgen zijn Hij verklaart ronduit en zon de: .mwegen, dat hij het verkeerd en onvoorzichtig zou achten het geheim van de atoombom aan de Vereenigde Naties, d.w.z. aan Rus land uit te leveren. Ieder voelt, hoe psychologisch zpiver zijn toelich ting on deze thesis is. Niemand verklaalt hij, heeft ook maar één rusteloozen nacht, nu dit geheim practisch uitsluitend in handen van de vereenigde Staten berust. Maar „ik geloot niet, dat we met dat gevoel van veiligheid zouden slapen, indien de zaken anders stonden en een communistische of neo- fascistische staat het monopolie van dit verschrikkelijk geheim zou bezitten. In dat geval zou de angst alleen reeds er makkelijk toe leiden, dat aan de vrije democratische wereld totalitaire stelsels zouden worden opgedrongen, waarvan de menschelijke inbeelding de gevolgen niet meer zou kunnen overzien.'1 Vooral bij de Russische mentaliteit, welke verachting heeft voor mili taire zwakte. Daarom heeft Moskou alle landen in Midden- en Zuid- Oost-Europa onder zijn absolute heerschappij gébracht en bijv. in Berlijn een eenheidspartij*!) op gericht, welke op voet van oorlog met menschelijke vrijheid en waar digheid leeft. Churchills beeld van den Inter nationalen toestand is somber, we zouden bijna zeggen pessimistisch. Maar deze Britsche staatsman is van nature geen pessimist, veeleer een realist. En daarom stelt hij als eenlg redmiddel tegen dezen Russi- schen machtswellust de geconcen treerde macht der democratische staten. Openlijk spreekt hij, gelijk hii dat overigens reeds in het ver leden deed, van een doelbewuste, tot de uiterste consekwentie doorge voerde EngelschAmerikaansche militaire alliantie; hij gaat nog een grooten stap verder: naar gemeen schappelijke burgerrechten, en vindt voor dit alles den typischen term van „broederverbond der Engelsch-sprekende volken". Het is nu veen tijd voor 'vage algemee: riep Churchill uit We wille betoogde hij, vrede met Rusland, we willen vriendschap met Rusland, voor twintig jaar. vooi' vijftig jaar, voor eeuwig. Maar een werkelijken vrede. En het alter natief is: een geweldige macht, mei Amerika en Engeland als geiijK- waardige partners. Want al nee Engeland nu zijn _eJÏ dustriemoeilijkheden. het zal ze overwinnen en zijn deel dragen alle lasten der wereld. Misschien willen allen nog hie de volle draagwijdte van Churchills woorden begrijpen, men zou on ontkoombare conclusies moeten trekken. Maar het eenmaal gespro ken woord zal blijven doorklinken: als een waarschuwing en als een richtlijn. het by brengen S; !Sltalre vakbekwaamheid im. lyn w^zeifUISUS iS °°'k Ed'Selsch in Het eenige, dat men, wanneer men de Engelsche colleges kent. in deze mist ik de kerk. De aan wezigheid van een kerk een kathedraal als die van Kmgv col lege is in Engeland weinig meer dan ©en symbool. Is echter de af wezigheid van de kerk hier óók een symbool? Zoowel Cambridge als Harvard in Amerika zijn instellingen, voort gekomen uit en nog steeds drij vend op hie.t particulier initiatief. Aan geen van beide is de staatsover- heid te pas gekomen en die gedachte alleen, dat zij er ooit aan te pas zou kunnen komen is beiden instellingen, en is trouwens in het algemeen hier in Amerika velen instituten, die in. Nederland ai lang met overheids- vertrouwd zijn, onver- ^io sta^sui tb reidi n gar- heiclsverhoudmgen hooger onderwijs, de overneid raakt er wei eens aan maar alle betrokkenen, de omroep- maatschappijen, de grondeigenaars, de architecten, de vakvereenigingen, de ondernemers, de universiteiten Harvard met zijn 100 millioen ge schonken kapitaal, waar nog steeds bij komt! voelen er maar bitter weinig voor om waar dan ook de overheid in te halen. Geen ambtena rij, geen corruptie vrij^ mededin ging, vrije beslissingen, vrije men- schen, dat is democratie 1 Trekking van 6 Maart Hooge prijzen: ƒ25,000 op 9128; ƒ5000 op 1914, 1500, 8130 en 9317; ƒ1000 op 2338, 12895, 10398 en 14976. GROOTE PARTIJ RADIO ARTIKELEN ACHTERHAALD. De Hilversumsdhe economische recherche is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een 14-tal radiozenders, benevens een groote partij zendlamipen en gewone ra- diolampen op te sporen. De zenders hadden toebehoord aan het Cana- deesche leger, de partij van dui zenden radiolampen bleek eigen dom van de N.V. Philips. De Duit- schers hadden deze lampen in dei» oorlog bij Philips geroofd en naar Duitschland vervoerd, waar zij door de geallieerde strijdkrachten werden buit gemaakt en weer naar Nederland gebracht. Hier waren zenders en lampen in den zwarten handel teredht gekomen. De vol ledige partij werd in Amsterdam in beslag genomen; tegen enkele Amsterdammers is procesverbaal opgemaakt. I- Vrijdagavond 19.15 uur zal de heer J. Siewers van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen over Hilversum I spreken over „de Nederlandsche brillen.". SPOREN (VIII). De energie en voortvarendheid, waarmede detectiive-inspecteur Jack Malpractice van Scotland Yard het onderzoek naar het raadsel van het gehangen paard leidde, hadden op den zesden dag na de vondst van het lijk, Sir Malcolm Beardley en Lady Chassingfold bijna sprake loos gemaakt. Met steeds toenemende verbazing sloegen zij de reconstructie van de misdaad gade; zagen het bordpa pieren paard de salon blnnensiee- pen, waarbij twee stoelen, een buste van Beethciven en een sofa sneu velden; bemerkten, hoe touwen en katrollen verward raakte aan de voorzijde van de piano en er de belde pedalen afrukten, hoorden, hoe de antieke spiegel zichzelf en de pendule vertol ijzelde door aan de handen van twee streng kij kende politieagenten te ontsnap pen; verwonderde zich, .waarom detectives de ramen uit de spon ningen lichtten en steenen uit de schoorsteen verwijderden; verbaas den zich over een ijverig werken den mam, die een opening maakte in den muur nq^r de aangrenzen de kamer, hijgden van schrik, tel kens wanneer er fragmenten pla fond naai' beneden stortten, en. snapten niets van het nut, dat er gelegen kon zijn in het openbre ken van de vloeren. „Waar zoekt u in 's hemelsnaam naar?" vroeg Lady Chassingfo.d ontsteld, toen een stuk pleisterwerk haar rechteroor trof. .Sporen", beet inspecteur Mal practice haar toe met opeengeklem de tanden en een frons van zijn dikke wenkbrauwen. op dit oogenblik weerklonk een daverende slag, welke het groot* heerenhuis tot op zijn aristocra- schen grondvesten deed trillen, het heele plafond van de salon stort» omlaag en bedekte op volkomen democratische en onpartijdige wijze Sir Malcolm Deardly, Lady ChassingfoLd, inspecteur Ma.prac- tice, agenten en werklieden met een regen van rondvliegende stuk- ke?*£Lur Malpractice, die geen o4enb1?k zijn ongelooflijke tegen- womdigheid van geest verloor, deed het eenige, wat in zoo'n gttval moet worden gedaan: hij sloot zijn oogen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2