Staatkundige richtlijnen herdenking 1 1 Duizenden trokken weer langs den nachtelijken beeweg Soekarno keurt kabinet goed van het Nederlandsch verzet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ,KS DIK TER BUIK neemt maatregelen Communisme te Berlijn De crisis in België Liberalen weigeren Mandsjoerije komt vrij Alleen twintig-plus kaas Onderhandelingen met de Nederlanders Aanhankelijkheids betuiging van Timoreexen De Ned. vluchtelingen op Ceylon naar Nederland Stille Omgang in Amsterdam Dr. Kortenhorst over de bedrijfschappen Voorontwerp reoctionnair, conservatief en antiek Rouwavond op 3 Mei R'darn Giro9099 Directeur: Joh. Kuijpers HooSdred.Mgr Dr. J Wttlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drultker: N.R.C. N.V Ultg v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f3.25 p. kwart 11.10 p. maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. MAANDAG 11 MAART 1946 n (Slot.) het recht IN ee^taTt)kuridige vereen-iging LtV^n krachtige bescherming van 2f democratie. Dergelijke bescher ming zien wij ook, al moge som migen dit vreemd schijnen, m den eisoh tot beperking van de werk zaamheden der volksvertegenwoor diging Of deze beperking moet geschieden tot regelingen, waarbij gewichtige beginselen ™«ro°^ volksbelangen op het spel staan.is een andere vraag mder aan detail-punten zal in ieder geval van de publieke behandeling van de geheeld Kamer uitsluitend^ naar die van kleine deskundige commissies moeten worden dver- geplaatst Voor '40 was onze voiks- vertegenwoordiging overbelast, met name op sociaal-economisch ter rein Dat het ontwerp ook vooral hieraan denkt blijkt uit het noemen, hier ter plaatse. van bedrijf- en beroepschappen en ut den e'sch dat met de inschakeling in cte wetgeving d« lands vau afvevaardigden van het publiek rechtelijk bedrijfsleven een begin wo'de gemaakt In verband hier- me- - wordt de afschaffing gevraagd van de Eerste Kamer Bij de op be richten puibliek-rechtelijke beha- men worde gewaakt voor de noodige ruimte voor het particulier initia- tip-f en thesen bureaucratie en sta a tssoci altfme „De vorm en gemeanschapsbedrijf worde slechts gekozen in die gevallen waarin het algemeen welzijn zulks klaa, blijkelijk vereischt. Waakzaamheid op dit punt zal in de naastetoe- komst werkelijk dringend noodig zi.in Gedurende de laatste dagen zijn Het verkrijgen van de boManlg- Dmtech^e^saientschap^^^ l^is^ondefd^m^t Sto steld en zullen zij voor een militair WE stappen verder nog aan: De openbare school worde beschouwd als aanvulling van de bijzondere". Geen verschil in finan- cieele behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs over de ge- heele Unie. Ietwat vreemd klink, de bepaling: „In de huidige o standigheden worde nauw lettend aandacht besteed aan de lichameUjke opvoeding en de ge zondheid van het opgroeiend^ slacht" Moet daaraan met onder alle omstandigheden nauw,etttm de aandacht worden besteedt Bedoeling is natuurlijk, j teren woordige omstandigheden Svoor een zeer bijzondere aan dacht vragen. Allen, die hetzij zelfstandig, het zij in dienstbetrekking aan he>, economisch leven deelnemen, moeten tot bestaanszekerheid en tot voldoende eigen bezit worden gebradht. miuuöun uHUfjiviwtvu -- gemakkelijk worden. Er worde een nationaal welvaartsplan ontworpen. Oorlogsschade worde moge lijk door de gemeenschap vergoed. Tot slot de radio-kwestie: „De Staat schenke aan de belangrijke geestesstroomingen gelegenheid om zich door de radao te uiten Dit worde nader bij de wet geresejh- Dus- ook bij een of anderen vonn van Nationalen Omroep blijve de uitin&sniiogeüjkheid voot langrijke geeste-s-stroommgen on- aansewist. Zoo zouden wij dit wu len Interpreteeren en aanvullen, door autonome, alleen voor eigen principieele uitzendingen verant woordelijke organisaties. In Belgische parlementaire krin gen heeft men den indruk gekre gen dat minister Spaak het voor nemen heeft, een kabinet te vor men, bestaande uit socialistische politieke personaliteiten en uit technici, die geheel buiten de par tijen staan. Een dergelijk kabinet beide vergaderingen een meerder heid vinden, die het in staat zou stellen te regeeren. Door de uitvoering van een be perkt programma zou deze regee ring het land uit de impasse halen, waarin het zich thans bevmdt. ten gevolge van de onvereenig-bare Standpunten der politieke partijen. Intusschen heeft het dagelijksch bestuur der Belgische liberale P®r- tij verklaard, na bespreking van de nieuwe voorstellen van Spaak, deze niet te kunnen aanvaarden. tribunaal worden gebracht onder beschuldiging, dat zij geacht hebben, functionarissen te mtimi- deeren en tegen de bestuursregelen van het Amerikaansche bestuur te hebben gehandeld. Volgens een bericht uit Chinee- sche bron, zijn de Russen begon nen met de evacuatie van Mand sjoerije. Door verschillende omstandig heden is de voorraad 20+ kaas bij fabrikanten en handelaren belang rijk grooter dan verwacht we^d- Daarom is besloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uitsluitend in 20+ kaas te ver strekken. Soekarno heeft Sjahrlr's nieuwe kabinet goedgekeurd. Eveneens heeft hij aan de aan staande onderhandelingen met de Ned.- regeering zijn goedkeu ring gehecht. Tn verband met het besluit, alle Britsche en Br.-l.ndi.sche terug te trekken en door Ned troe pen te vervangen en de aankomst VTn 3000 Ned. oorlogsvrijwilligers te Batavia, wordt nog gemeld: Een aantal vooraanstaande Indo-; nesiërs en Chineezen uit de be- volking van Koepang, de hoofd.; stad van Timor, heeft in een re solutie zijn standvastige aanhan kelijkheid aan de Koningin en zijn volledige instemming met de re- geeringsverklaring van 10 Fe bruari betuigd. Vóór dit besluit was genomen, had men van alle kanten over wogen, of deze maatregel een ongunstige uitwerking op de komende onderhandelingen tus- schen de republikeinen en dr. Van Mook zou kunnen hebben. Men De 2600 Nederlandsche vluchte lingen, die op het oogenblik ver blijf houden in het Alfsea-kamp op Ceylon (Allied liberation for ces South East Asia), zullen ver moedelijk naar Nederland ver trekken in twee groepen, die resp. op 13 en 22 Maart de reis zullen aanvaarden. Voor hef eersl, sinds den gru welijken oorlog is de Stille Om gang in Amsterdam weer in groot georganiseerd verband gehouden. Weer voltrok zich in de stille nachtstraten der hoofd stad hei wonder van ieder jaar. voordat de wereldkrijg losbarst te, dat duizenden en nog eens duizenden mannen, gekomen uit alle deelen van het >nd m devote aandacht den al juden beeweg langs irokke*-. wat reeds zoovele honderdduizenden voor hen gedaan hadden. Stil stond de nacht boven de Hei lige Stede het groote stadsrumoer stierf langzamerhand weg. Nog voordat de Zondag aanbrak, kwamen de eerste bedevaartgangers binnen. Het waren drie autobussen uit Leimuiden. Zij waren de voor- loopers van vele duizenden die de zen nacht met allerlei vervoersmid delen naar Amsterdam trokken. Uit Limburg en Brabant kwamen ze, maar ook uit Friesland en Gro- Door de samenwerkende werk geversorganisaties in de prov. Gro ningen was in overleg met vertegen woordigers van middenstand, detail handel en ambacht, een openbare vergadering belegd, waarin dr Kor tenhorst als spreker optrad over het onderwerp van wet op de bedrijf schappen. Spx. deelde mede, dat de regeering, in tegenstelling met öe heerschende gedachte, niet van zin is, dit voorontwerp door het nood- parlement te laten behandelen. Het zal in het op normale wijze gekozen parlement ter sprake komen en spr verwachtte, dat het niet voor den herfst van dit jaar in het parlement zal komen. Spr. kenschetste het voorontwerp als reactionnair, con servatief en antiek. Het mist het beer in van het nieuwe van den tijd. ondanks het tfeit, dat de soc.-dem. minister Vos het in zee heeft ge stuurd. Wanneer het voorontwerp wet zou worden, dan was dit een wet, waar bij socialisatie een feit zou zijn. Dan zouden geen socialisatiewetten meer noodig zijn. Het zou de galg zijr.. waaraan de strop hangt waarin de werkgevers het hoofd kunnen ste ken Dat heeft men van de zijde vf?' de voorstellers ontkend, maar ïfjV iA® Zich aan dien indruk niet onttrekken, vooral niet Jlaan'van de geschiedenis van het ontstaan van dit ontwerp nagaat. micsnric De figuur van den commissaris ontmoet overal tegenwerking. 1VA.e*J noemt hem wel rijkscommissaris of ..volkscommissaris". Het kwam epr. voor, dat de regeering er reeds van overtuigd is, dat het vooront werp grondige wijzigine zal behoe ven Dan zou men op actieve mede werking kunnen rekenen De bedrijfsorganisatie op zftch zelf moet echter niet vermoord worden. In het voorontwerp op de bedrijf schappen is sprake van een sooiaal- «conomischen raad, een overkoepe lend lichaam. Spr. bepleitte een GVsteem waarbij aan dezen spO-" econ. raad wetgevende bevoegdheid toegekend wordt Dit soc.-econ. kamer worden. Daarboven zou een politieke kamer moeten ko men, welke over de door de soc.- economdsche voorgestelde maatrege len uitsluitend goed- of afkeurend zou beslissen. Öe vergadering gaf tenslotte haar goedkeuring aan het lenden van een protesttelegram aan den minister, waarin het voorontwerp ten zeerste afgekeurd wordt. Een commissie, welke zich noemt „De commissie nationale herden king", heeft in een persconferentie haar plan voor een jaarlijksche herdenking van de gevallen ille gale werkers over het geheele land uiteengezet. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van het V.V.G. (Voormalig Verzet 's Gravenhage); immers m de residentie zijn in Maart 1941 de eerste 15 mannen van ons onder- grondsch verzet gefusilleerd. De bedoeling is dat door het ge heele land, iin iedere stad en in ieder dorp waar slachtoffers van het verzet gevallen zijn, op den vooravond van den nationalen her- denkingsdag een stille omgang ge houden zal worden naar de plaats, waar de mannen werden gefusil leerd. Om zes uur 's avonds 3 Mei zal deze rouwavond beginnen. Van alle openbare gebouwen zal de vlag dan halfstok wapperen. In Den Haag volgt men bij den stillen omgang, diie om 19 uur een aanvang zal nemen, den weg, wel ken de eerste ter dood veroordeel den hebben afgelegd, dus begin nend bij de cellenbarakken te Scheveningen; van hier uit zal men zich naar de duinen begeven, waar in de duinpan, waar de fu sillades plaats hadden, slechts een houten kruis met daarnaast de vlag halfstok de plek zullen aanduiden. Er zullen geen redevoeringen worden uitgesproken noch kransen worden gelegd. Van 19.4520 uur zullen de klok ken door het geheele land luiden, zoo stelt de commissie zich voor wanneer haar denkbeeld ook bui ten Den Haag wordt overgenomen. In een 2 minuten stilte, die 30 sec. van te voren door sirenes zal worden aangekondigd, zullen alle burgers in Nederland in de ge legenheid worden gesteld de doo- den te herdenken. De eigenaren van de gelegen heden voor openbare vermakelijk heden in de residentie hebben de commissie op haar verzoek reeds toegezegd dat zij hun zaken dien avond gesloten zullen houden, ter wijl Radio Nederland dezen avond het radio-programma in den geest der herdenking zal verzorgen. ningen; ze kwamen per trein, ze kwamen per autobus, ze kwamen, zooals de Alkmaarders, zelfs per boot, doch er waren er ook. die de bedevaart tot een echten boete tocht maakten en de reis te voet deden. Haarlemmers, Zaandam mers en zelfs Alkmaarders hadden er niet tegen opgezien een moei- zamen tocht te ondernemen om deel te nemen aan den Stillen Omgang. Hoeveel z. Hen het er geweest zijn, die dezen nacht deelnamen aan de zen historischen tocht? Twintig duizend? Vijf en twintig duizend? in die richting moet het aantal deel nemers geschat worden, dat in de zen eersten nacht van den Stillen Omgang naar Amsterdam was ge komen. j Veertien extra treinen hadden de Spoorwegen ter beschikking kun nen stellen; de organisatie van dit vervoer klopte als vanouds en op de minuut af kwamen en vertrokken de treinen, die de bedevaartgangers vervoerden. Reeds spoedig na middernacht trokken groote groepen mannen in alle stilte langs het verlaten Dam rak en den anders zoo roezemoezi- gen Nieuwen Dijk. Verder ging het, de Kalverstraat in en langs den Nieuwe Zijds Voorburgwal aaar het Spul, langs Warmoesstraat en Nes, voort ging het steeds, tot in (ie vroege ochtenduren. Op de ver schillende historische plaatsen werd gebeden voor aloude intenties, zoo als voor de zeelieden, terwijl de al- gemeene intentie was; van God te verkrijgen liefde en vrede bij den wederopbouw van het maatschap pelijk en godsdienstig leven. Gebe den werd er ook voor Koningin en Vaderland; en een ieder zal zijn eigen intentie zeker ook nog wel ge had hebben. Het Bagijnhof stond in het mid delpunt van aller belangstelling. De torenspits en de daklijnen der Engelsche Kerk waren met gloei lampjes verlicht, terwijl groote schijnwerpers de vanenversiering in een hellen schijn zetten. Het was een uniek gezicht in het anders zoo donkere en stille Bagijnhof. Prachtig geslaagd is deze eerste Stille Omgangnacht na den oorlog Alles werkte hieraan mee; Het hel dere weer. de vlotte organisatie en de devote aandacht der biddenden. Zaterdag zal de drukte nog heel wat grooter zijn. Dan komen be halve een twintig duizend mannen van buiten Amsterdam, ook de hoofdstedelingen zelf aan de beurt. Het getal deelnemers zal dan wel bij de veertig duizend liggen. Ook de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, die Zaterdagavond 16 Maart een plechtig Lof in de Ba- gijnhofkapel celebreert, zal dan aan het hoofd van zijn stadgenooten aan den Stillen Omgang deelnemen. was echter van meening, dat d» onderlinge moeilijkheden van de Indonesiërs nog steeds een werke- lijken voortgang naar het bereiken van een vergelijk met de Neder landers in den weg stonden Het terugtrekken van alle But- sche en Br.-Indische troepen zal verscheidene maanden duren. De voorzichtigste schatting is 5 maanden. Zoo lang de laatste Britsche troepen Java nog niet hebben verlaten, zullen de Britten het militaire commando in Ned.- Indië in handen houden Een andere factor, welke net geallieerde opperbevel aanzienlijk heeft beïnvloed, is, dat de Britsche militairen op Java het vertrouwen in de capaciteit van de T. R. L ten aanzien van het evacueeren van de geïnterneerden en het ontwapenen van de Japanneezen hebben verloren en het den Britten op Java langzamerhand duidelijk wordt, dat de onderhandelingen met de T. R. I., betreffende het evacueeren van geïnterneerden (welke onderhandelingen eind, December zijn begonnen), waar schijnlijk niet veel succes zullen hebben. Terwijl het ondenkbaar is, dat de Britten Java zouden verlaten, zonder hun taak te hebben vol eindigd, is het de weloverwogen meening van waarnemers, dat het den Nederlanders bij den loop der onderhandelingen met Sjahrir zal kunnen gelukken met betrekking tot de geïnterneerden tot een ver gelijk met de Indonesiërs te komen. 17. Al snel volgde de andere boef en samen maakten ze zich uit de voeten. Beiden renden rij de straat in. op kun autootje al, dat daar stond. Dezelfde agent, dw zoo pas had gefloten, greep snel zjjn pistool, richtte, en loste een paar schoten op het tweetal maar miste. Met een doken zijn hun autootje in en startten. „Zie je dat nou. sufferd," stoof Chogum op tegen Dik, „daar gaan zg nou Hou jfi rnsar kalm, ant- woordde 'Dik ter Buik rustig, „we krijgen ze wel. „J®, dat zeg jij, zorg jij dan ook maar. dat ze te rug komen." „In orde!" zei Bik. Eerste Br.-Indiërs vertrokken. De eerste 800 Br.-Indische sol daten zijn Zondag van Batavia naar. naar Soerabaja vertrokken, vanwaar zij met nog meer Br.- Indiërs rechtstreeks naar Br.-Indie vervoerd zullen worden Japansche overgave op Bali. Gen.-majoor Mansergh. gealli eerd opperbevelhebber op Oost- Java, heeft in de residentie Bali en Lombok de Samurai-zwaardea van den Japanschen kolonel Ko-bungo Tsunuha, ten teeken van de onvoorwaardelijke overgave van alle Japansche strijdkrachten op Bali ontvangen. De plechtigheid vond plaats op het groote plein van de stad Den pasar, in tegenwoordigheid van den luit.-kolonel Tenneulen en zijn staf en Britsche militaire autori teiten. Na de ceremonie, welke ongeveer een half uur duurde, hebben de Ned. en Brltssche troepen een parade gehouden voor voor gene raal Mansergh en kolonel Ter- meulen. Mariniers naar Soerabaja. Zondagmorgen ls het Nederland sche m-arine-bataljon, dat. sinds het ongeveer zes weken geleden is aangekomen, opdracht had wachtdienst te verrichten in het gebied ten Zuiden van Batavia, in de vroegte te Tandjong Priok aan boord gegaan om naar Soerabaja te vertrekken. Waarschijnlijk zal het bataljon versterkt worden dool andere detachementen van da brigade marinies, wier voornaamste taak het zal zijn, technische reparaties aan de scheepswerven van Soerabaja te verrichten. Ondertusschen is het centrum van Batavia aan een uitgebreide en nauwkeurige politiecontrole onderworpen en hebben geallieerde soldaten de vele barricades be waakt, welke zij hadden opgericht, „Bloemfontein'' aangekomen In de Amsterdamscihe haven is Zondagmorgen het m.s. „Bloem fontein" van de Holland-Afrikalijn aangekomen. Het schip had 1388 repatrianten uit Indië aan boord, die thans gedebarkeerd zijn. On der hen waren 62 zieken, waarvan echter geen enkele ernstig ziek is. jfng. oorlogsschepen te Batavia De 9925 ton metende Britsche kruiser „Norfolk" en de kortgeleden aangekomen kruiser „Jamaica" lig.» gen thans op de reede van Batavia. REPATRIANTEN. Naar wij vernemen, werd het m.s. Tegelberg met 1723 repatriant ten aan boord, heden om 12 uur voor Umuiden verwacht. Binnenkort zal het broodrant soen in Belgdë verminderd worden.. Deze vermindering zou echter ge. ring ztjn en niet op alle categorieën van werker* worden toegepast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1