R A. B. T. B. Sjahrir's nieuwe kabinet Kardinaal De Jong bij den Vervolgde Katholieken ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 12 MAART 1946 PAGINA 2 Weinig nieuwe gezichten Sooor maant aan tot discipline Kerken in Rusland - DIE RARE WERELD J. Motie over loonen en prijzen FEUILLETON NETTE Het geheim van het gehangen paard Vokmeesters De terreur in Joego slavië VPegveldbouwer „uitgekleed" Hedenmorgen is de officieele samenstelling bekend gemaakt van Sjahrir's nieuwe „kabinet". Sjahrir zelf is „premier" en minister van buitenlandsche zaken; Soedarsono: binnenlandsche zaken; Darmaseti- awan: volksgezondheid; dr. Soe- rachman; financiën; dr Darma- wan: handel en industrie; dr. Djamaloedin Rasat: landbouw en voedselvoorziening; dr. Amir Sja- rifoedin: landsverdediging, dr. Soewandi: justitie- Mahomed Sja fei: onderwijs; Mahomed Natsir: voorlichting a. i.; Maria Ulfan Santoso: sociale zaken; dr. Abdoel Karin; verkeerswezen; dr. Putu- hena; openbare werken; Wikana; minister zonder portefeuille. Voor bijna elk ministerie is ook nog een vice-minister benoemd. Voor buitenlandsche zaken is dit Hadji Agoer Salim. Uit zeer betrouwbare bron werd heden in Batavia vernomen, dat de besprekingen tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs bin nen 48 uur een aanvang zullen nemen. Soedarsono, de Indonesische .minister voor sociale zaken heeft verklaard: „Wanneer de be sprekingen tusschen de Nederlan ders en Indonesiërs zonder uitstel zouden beginnen, dan geloof ik, dat er een groote kans bestaat, dat een bevredigende uitslag ver kregen zou kunnen worden' Dit tweede kabinet van Sjahrir het derde van de „republiek", telt onder zijn vijftien leden er elf uit het vorige. Bovendien is dr. Moe- lia die tot dusver minister van Onderwijs was, weliswaar very atv gen door Mohamed Sjafei, uoch hijzelf blijft „vice-minister Het vroegere „ministerie van econo mische zaken" is nu gesplitst in een voor handel en industrie en een voor landbouw en voedselvoorzie- De opneming m de „regeering" van mr. Maria Ulfah, die in Am sterdam rechten heeft gestudeerd, werd verwacht. Twee van de nieuwe leden behoo- ren tot de groote Islamitische partij ..Masjoemi" .Matiging van eischen? Wat het meest opvalt aan het „kabinet" is het feit, dat de com munisten, noch een enkele verte genwoordiger van het Volksfront er deel van uitmaken. Wikanan, die als de radicaalste minister be schouwd kan worden, is minister zonder portefeuille. Voorts is oe zeer belangrijke Masjoemi-partij door geen van haar meest radicale figuren vertegenwoordigd. Minister Sjafei (lid van de P.N.I.) en vice- minister Saksono (landbouw en voedselvoorz.) zijn beiden experts op het gebied van onderwijs, terwijl de meest andere, partijlooze, mi nisters voor den oorlog aan ver scheidene Ned.-Indische regeenngs- departementen waren verbonden. Sjafroedin. die tevens voorzitter ;s van het werkcomité van het cen trale nationale comité, is de meest invloedrijke vice-minister (finan ciën Men verwacht, dat het nieuwe „kabinet" zijn verklaring omtrent de te volgen gedragslijn in voor zichtige bewoordingen zal stellen en dat déze fundamenteel aanzienlijk gematigder zal zijn. dan het mini mum-program. dat m de laatste zittingen'van het centrale nationale comité is aangenomen. Lt.-gen. S. H. Spoor, opperbevel hebber van het K.N.I.L., heeft op nieuw met nadruk gewezen op het gebrek aan discipline, onder de soldaten zoowel als onder de offi- eieren van het Ned.-Ind. leger. Hoewel hij toegeeft, dat daarvoor wel verontschuldigingen aan te voeren zijn. legt generaal Spoor er nogmaals den nadruk op, dat het absoluut noodzakelijk is aan dezen toestand, welke een schande ls voor het lc (er, een einde te ma- ken De komende besprekingen. Berichten van verschillende zijden maken melding van een stijgende ongeduld van Engelschen kant over het talmen der Indone siërs om met de besprekingen te beginnen. „U P." wijst dit v-oor een belangrijk deel aan den „tijd nood" waarin Sir Arch. Ken- komt te verkeeren, doordat hij in Mei het ambassadeurschap in Washington moet overnemen. De Engelschen zouden de nationalis ten reeds in krachtige bewoor- dingen hebben aangespoord nu ter conferentie te komen Niettemin bericht de correspon dent te Batavia van de „Daily Tel.", dat de heer Kerr heeft verklaard, optimitische gestemd te zijn en te verwachten dat> Sjahrir een regeling tot stand zal brengen. Anderzijds meent men, aldus de zelfde coirespondent, dat dr. Van Mook pessimistisch is geworden. Ofschoon Sjahrir het wederin voeren van het Nederlandsche geld een Australisch schip heeft ver leden week 460.000.000 gulden in gebracht als een emstigen slag met betrekking tot de hoop op volledige onafhankelijkheid be schouwt, is er onder de opper vlakte door de komst der Ned. troepen veel meer beroering ver wekt. In verband met deze munt- kwestie is het ook interessant, dat Soekamo met 15 jaar gevangenis straf "bedreigt, dengene, die geld in omloop brengt, dat niet als wettig betaalmiddel is erkend door zijn „regeering." Vertrek parlementaire commissie Het vertrek der parlementaire commissie naar Ned.-Indië, dat oorspronkelijk was vastgesteld op Dinsdag a.s„ is nader bepaald op Zaterdag 16 Maart. Naar wij vernamen, hoopt de parlementaire commissie, welke Za terdag naar Ned. Indië vertrekt, voor Paschen in ons land te zijn teruggekeerd. Minahassa bevrijd van muiters. De muiterij in de Minahassa is geëindigd. De leiders van den op stand bevinden zich aan boord van de „Piet Hein", die een afdeeling landingstroepen aan land heeft ge zet. Overal in de Minahassa waait weder de Nederlandsche vlag. De radio-verbinding is hersteld. Langs de geïllumineerde en bevlagde huizen van hei Bagijnhof trokken Zondagnacht weer de duizenden deelnemers aan den Stillen Omgang. Onze bijzondere correspondent te Rome meldt ons: De Sowjet-commissie, belast met de conserveerin-g van historische monu menten. legt thans de laatste hand aan de restauratie van de vermaarde kathedraal van Maria ten Hemel opneming te Wladimir, maar het heiligdom wordt nu ails museum inge richt. Een groot aantal andere kerken welke door de bombardementen tijdens den oorlog werden beschadigd, zijn eveneens weer gerestaureerd, maar godsdienstoefeningen vonden nog in geen van die tempels plaats. VERTREK MISSIONARISSEN Vrijdag zijn 34 missionarissen der Congregatie van den H. Geest per trein naar Parijs vertrokken om hall Maart te Bordeaux scheep te gaan met bestemming Kameroun en Equa toriaal Afrika. Het waren de Paters M. Aarts, J. Stas, Th. Rooijakkers. A. Wouters G. de Knegt, H. Arends. C. Gijsbers W. v. Son, Th. Kohl. M Sillekens, S. v. d Werf, W. v. Eijk, H Steur, N. Veen, H. Klomp, A. Olsthoorn, J. v. d. Burg, H. Vroe- men, J. Commandeur, W. Verheul. A Jansen M. Bodewes, M. Joosten, G Bettonviel, M. V. d. Burgt en C. Bouten en de Broeders: Cyprianus Soethoudt, Bonaventura Visbeek, Stanislaus v. Rooij, Juventius Ver heggen. Hubertus v. Maarseveen, Pius Poels, Anicetus Vathorst en Koenraad Meulebroeks. De afdeeling Voetbekleejüng en Zoolleer van het Rijksbureau voor Eenvoudige Voortbewegingsmidde len heeft dezer dagen bekend ge maakt, dat begin volgend j-aar de noodige afwisseling zal worden £e- brachtin de eentonigheid en één vormigheid van de schoenzolen, door een extra-toewijzing van acht ■ns vloeipapier per duizend inge schreven klanten ter beschikking •e stellen van schoenherstellers. Terzelfdertijd zullen de schoen veters minstens tien centimeter korter worden, aangezien het daar door vrijkomende materiaal be stemd is voor export om deviezen beschikbaar te krijgen voor den verhoogden invoer van vloeipapier. Nadat op de algemeene vergadering van den Aartsdioc. Boeren- en Tuin- dersbond, welke gisteren te Deven ter werd gehouden, de heer Ruij- ter zijn. rede had gehouden, waar omtrent we gisteren reeds berichten, heeft de heer De Jong namens de afd. Ameland een kort woord ge sproken. Daarna bood de heer Zuet- hof, voorzitter der afd. Deventer, aan den Kardinaal De Jong een groo- ten Deventer koek aan. Zijn Emi nentie dankte lachend voor deze attentie en zei, dat dit geschenk nem goed te pas kwam. ,,Ik leef al jaren op diëet. aldus Z.Em., maar koeK mag ik gebruiken". Hierna sprak Z.Em. de vergadering toe, die hem tevoren een ovatie had gebracht. Het is mij een bijzondere vreugde, aldus Zijne Eminentie, na 6, 7 jaar weer het woord te mogen voeren voor ae leden van den A.B.T.B en hij dankte hen, dat zij tijdens de Duit- sche tirannie zoo krachtig en trouw achter de Bisschoppen hadden ge staan om de belangen van Kerk en vaderland te behartigen. Spr heeft het grootste respect voor het in zicht, de flinkheid en de pnncipieele houding van de leiders, zoowel priesters als leeken. Een bijzonder woord van hulde en dankbaarheid richtte hij tot den heer Ruyter. met wien hij het meeste contact had. Nu rust op ons allen de taak van den opbouw op stoiffelijk en gees telijk gebied Wij rekenen er daarbij op, dat onze kath. boeren en tuin ders hun goede tradities als een kostbaar bezit bewaren: godsdienst zin, goede zeden en eerbied voor de overheid. Bij het zich richten op an dere verhoudingen, toetse men zeer nadrukkelijk het verleden aan het heden om daardoor tot iederen prijs te verkrijgen, dat bij den nieuwen opbouw oude cultureele goederen be waard worden. De boeren en tuin ders moeten niet alleen goede vak- menschen zijn. maar ook goede Christenen. Daar de A.R.T.B de or ganisatie is van het boerengezin van jong en oud, moet zijn werkzaam- heid zoo gericht zijn, dat deze strekt om het gezin en wel in het bijzon der ook de jeugd omhoog te stuwen zulks te meer nu ook onder leiding van den directeur van het mannelijk jeugdwerk in ons aartsbisdom met zulk een ijver de Jonge Boeren- en Tuindersbonden weer overal met het werk aanvangen. Da* de voor 1940 bestaande tradities om het cultureele leven op de dorpen omhoog te voeren en te veredelen, ook en vooral door goede weer zijn opgenomen, kan slechts, aldus Z Em„ groote instemming hebben. Ook dat de leden van den R.K. boerinnenbond wederom haar werk hebben aangevangen, het werk dat gericht is op de vervulling van haar schoone taak als vrouw, moe der en boerin, stemt ons tot vreugde Wij rekenen er op, dat de zeer veel- zijdige voorlichting, welke de boerinnènbond in het verleden gaf. op ieder gebied va-n het rijke leven weer spoedig in haar vollen om vang kan worden gegeven. Dat in den A B T.B een zoo groot aantal middelbare landbouwscholen, lagere landbouwscholen en landbouwhuis- houdscholen over het geheele gebied verspreid zijn, moge voor de jonge boeren en tuinders en de jonge boerinnen een krachtige aansporing zijn. dit onderwijs te volgen. Z. Em hoopte van harte, dat allen trouw blijven aan den A.B.T.B. en wensch+e Gods zegen bij hun streven MEESTERZET VAN MALPRACTICE (XII). Dat detective-inspecteur Mal practice van Scotland Yard niet; alleen een buitengewoon beroemd en scherpzinnig speurder, maar te gelijkertijd een ervaren psycholoog miet een volledig begrip voor de diepste wenschein in het mensche- lijke zieleleven is, blijkt wel uit de wijze, waarop hij het raadsel van het gehangen paard door middel van een enkel persbericht tot op heldering bracht. Want het bericht in „The Times" betreffende zijn voorgenomen ontslag was door hem geïnspireerd. Een gewone misdadiger, aldus had de beroemde detective gerede neerd, hangt geen doode paarden aan lampen In de salons van de aristocratie. Hoogstens haalt hij ze er weg. Van een wraakneming was er evenmin sprake geweest, want bij het onderzoek was onomstoote- lijk komen vast te staan, dat niemand zoo'n grief tegen Sir Mal colm Beardley had, dat hij uit •wraak een dood paard aan diens salonlamp zou hangen. Voor zulk een ongewone misdaad als dit van het gehangen paard konden dus alleen zeer ongewone motieven gelden van een zeer onge- wonen dader in zeer ongewone omstandigheden. Inspecteur Mal practice besloot daarom op het eer gevoel van den dader te werken, die zonder twijfel nooit zou dulden, dat een internationale beroemdheid als de detective voor den dienst van Scotland Yard en voor Engeland verloren zou gaan. De inspecteur stelde zich daarop in verbinding met zijn specialen vriend Harris O. Scribbles, chef redacteur van het plaatselijke nieuws van de Londensche editie van „The Times", die terstond .bereid bleek, zijn medewerking te verleenen. Het bericht verscheen in de Lon- densche editie en het succes was even verrassend als volledig. Reeds den volgenden dag ontving inspec teur Malpractice een zwaar verze gelden brief. (Sllot volgt). vertfueieu, uvn. en vvo-naj j lectuur, zang. tooneel en reidans worden De kardinaal gaf hierna de verga dering zijn zegen. Behandeling van de agenda. Na het bezoek van den kardinaal werden verschillende praktische vraagstukken besproken, waarbij o a. besloten werd, den minister van landbouw telegrafisch te verzoeken de deblokkeering van het geld vooi boeren te bespoedigen, teneinde de zen aan bedrijfskapitaal te heipen Ook werd aangedrongen op een snel lere uitvoering van de financieel maatregelen voor de kleine boeren Voorts zal verzocht worden, den zomertijd en den midden-Euiropee- schen tijd af te schaffen Op voorstel van het hoofdbestuur zal aan den ministerraad ook ge- vraagd worden bij de schadevergo*. ding meer rechtvaardigheid te be trachten. daar als basis de waarde van Mei 1944 onvoldoende wordt ge acht Loonen en prijzen Na een inleiding van den neei Ruyter over het loon- en prijsvraag stuk. gevolgd door eenige discussies nam de vergadering een motie aan waarin de A.B.T.B. zich wendt tot den Kath Ned. Boeren- en Tuin dersbond en de Stichting van den landbouw met het verzoek, vast te houden aan een juiste verhouding tusschen loonen en prijzen en op te komen voor een rechtvaardig toon voor de boeren en tuinders. Indien er na twee maanden niets is veranderd, zal het bestuur alle boeren bijeenroepen om te beraad sla sen wat er dan gedaan moet De Vereemging ter Veredeling van het Ambacht zal dit jaar m de week van 510 Augustus a.s. t€ Utrecht en te Sittard gelegenheid geven tot het afleggen van de exa mens gezel en/of meester in de on derscheidene ambachten, en wel: timmeren, meubelmaken, hulsschil deren. metselen, plaat- en smids- bankwerken. vuurwerken, con- structlebank werken, machmebank- werken, machinedraaien lood- en zinkwerken en modelmaken Inlichtingen en inschrijvingen zijn kosteloos verkrijgbaar bij hel Secretariaat der Vereenig-.ng, Raadhuis, kamer 198. Amsterdam C. De inschrijving moet vóór 15 April a.s. gesch'eden Blijkens de ervaring van tien tallen jaren, waarschijnlijk zelfs van eeuwen, moet het als een hoo- ge uitzondering worden beschouwd, dat „de wereldmeening", in de mo derne tijden door de groote pers „vertolkt", melding maakt van een vervolging van Katholieken of ge- loovigen in welk deel der wereld ook Er moeten wel heel bijzondere politieke motieven in het spel zijn, als het wel gebeurt; en daarom wekte het zeker eenige verbazing, toen de wereldbladen, zoowel op het oude als het nieuwe halfrond, den brief van het Joego-Slavische Episcopaat, waar in een fel protest tegen de behandeling: gevangen houding en terechtstelling van hon derden priesters in Joego-Slavië werd uitgebracht, in den breede publiceerden, en zelfs een eigen protest deden hooren. Deze herderlijke brief onthulde inderdaad ontstellende feiten. De bisschoppen deelden mede, dat reeds in den oorlog, zoowel tenge volge van oorlogshandelingen als door veroordeeliiK'en door mili taire en burgerlijke autoriteiten, die toen aan het bewind waren (dus de Duitschers) een groot aan men. „Maar na net einde van de vijandelijkheden, hebben de ver- oordeelingen der katholieke pries ters heelemaal niet opgehouden. Volgens onze inlichtingen bedraagt het aantal slachtoffers 243 dooden, 196 geïnterneerden en 89 vermis ten. in totaal 501 slachtoffers. Bij dit cijfer van de priesters moet men nog voegen 19 terechtgestelde seminaristen, 3 leekenbroeders en 4 zusters. Zoo'n cijfer heeft de historie van 'de Balkanvolken nog nooit geregistreerd, hoe ver joon ook in het verleden teruggaat De wijze, waarop de processen worden gevoerd, spot met elk be grip van rechtvaardigheid. Er is niemand, die de beschuldigden kan verdedigen; en om de openbare meening met te meer zekerheid de waarheid te onthouden, is de geheele katholieke pers in Joego slavië uitgeroeid; de belangrijke katholieke drukkerijen, o.m. te Zagreb. Lubljana. Mostar, Sebenik Maritoar en Serajewo zijn eenvou dig gekonfiskeerd, en groote hoe veelheden papier werden zonder eenige vergoeding in beslag ge nomen. Sinds de herfstdagen, waarin deze brief openbaar werd gemaakt, is de toestand van de katholieke kerk in Joego-Slavië, „welke slechts in naam van een openlijke kerkver volging 'verschilt", voortdurend leden week 460.000.000 gulden m (dus de Duitschers) een groot aan- votarmg versenm vxxirmnrem munt en bankpapier uit Australië'tal priesters om het leven is geko-l ernstiger geworden. Steeds weer I doen de bisschoppen hun klachten I hooren en enkele dagen geleden is van regeeringszijde medegedeeld, dat de zuiveringsactie met de uiterste consekwentie zal worden doorgevoerd Op alle protesten van de bis schoppen hebben Tito en zijn re geering slechts met één uitvlucht geantwoord: al die gearresteerde en vermoorde priesters waren „fas cisten", leden van de anti-commu nistische verzetsbeweging Utashi: de moderne kruisvaarders, ot wel staatsgevaarlijke misdadigers, die de gruwelijkste moordpartijen op hun geweten zouden hebben Dergelijke beschuldigingen zullen op de buitenwereld weinig indruk maken; men kent dergelijke proce dures in den jongsten tijd nog uit nazi-Duitschland. En in dit verband is wel opmerkenswaardig, dat dezer dagen een besluit van de Joego- Slavische regeering werd aangekon digd, om een zeer royale amnestie te verleenen. mits de vrijgelatenen plechtig zouden beloven, zich on voorwaardelijk loyaal tegenover de regeering te gedragen. Men wordt dus voor de keuze gesteld: volslagen onderwerping aan alle communisti sche bevelen en dan vrijheid; of ge hoorzaamheid aan zijn geweten, maar dan concentratiekamp en dood. In hoeverre deze terreur van Tito zelf uitgaat, dan wel. misschien zelfs tegen zijn wil, door onder geschikte instanties wordt uitge oefend, is een zeer omstreden vraag stuk. Voor not Bossche tribunaal beeft terecht gestaan de aannemer P A. Vervoori u:t Oss, die op het vliegveld Venlo groote werken uitvoerde voor de Duitschers Bovendien was hij o a. lid van N.S B en begunstiger ven ie Germ.aansche S.S.. Jeugdstorm en N V.D De verdediger verzocht net iribunaai geen maatrede'en te nemen t o.v verdachte's vermogen zulks 'n verband met de vermocensaanwas- belasting van 90 pet N;ettemm heeft het tribunaal bet geheele vermogen met uitzondering van den mhoede en een bedrag van t 500 verbeurd ver- k'aard Met "het oog op tijd werd van verdere m-en^er g afeten (bii zat ï.nmddels reea 10 maanden in een *"raP) Bovend'en SII hij het beroep van aannemer niet meer uitoefenen Wegens op zettelijk hulp en steun ve leenen aan den vijand werd de 7,aak bovendien verwezen naar het bijzonder gerechts- bof PROGRAMMA WOENSDAG, 18 MAAKT Hilversum I (301 m.). NCRV-uitz 7 00 Nieuws., gymn. en gram 11T5 Zang 11.45 Ber. kr.jgsgev 12.00 Or kest '13.00 Nieuws 13.20 Sextet ri.OO Gram 14 30 Kamerplanten 14. oO Gram 15.00 Viool en piano 16.00 Gram en kinderkoor. 16.45 v. d. ieugd 17 35 Melodia 18.15 Engelsche les 18 45 Gram 10.00 Nieuws en cau serie. 19.30 v. d. Ned Strydkr 20.05 philh orkest. 21.10 Causerie. 21.30 Gram 22.00 Nieuws en causerie 22 '30 Piano 23.00—23 50 Gram Hilversum II 1415 m.) VARA-iutz 7 00 Nieuws, gymn. en gram lUNU Kook praatje. 10.35 Viool en P|a-h°- 11 00 Oram 12 00 Ensemble G. Flank. 12 35 Trio 13 oó Nieuws. 13.20 Ensem ble N Dolce '13.45 Politiemuziëkcoeps. 1415 v d vrouw 14 30 Sopraan en niano '15 00 v d kinderen 17.00 Con cert 17.30 Cel)o én piano. 18.00 Nieuws en gram. 18.30 Over Sumatra en Ned^ Indië. 19.00 Orkest. 19.30 VPRO 20.00 Nieuws en causerie. 20.30 V°°J" dracht 21.15 Gram. 21^0 Koor 21.50 Philh orkest 22 45 Causerie. 23 00 Nieuws. 23,1524.00 De Ramblers en gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2