Verplichte opkomst in dienst Nieuwe schrijfwijze van de Nederlandsche taal De voetbal gaat weer rollen Perzië's zaak voor de V-raad Britsche huisvrouwen in rep en roer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 16 MAART 1946 PAGINA 2 Hoe het zal worden DISTRIBUTIENIEUWS De vleeschpudding- kwestie „WINTERSLAG GEËINDIGD" Hernieuwde overwinning voor Hermes D.V.S. Iraansche leger gemobili seerd De minister van oorlog tot de reserve-officieren en onderofficieren ILT=n Hachelijke return-beurten voor Feijenoord en Sparta ANTI TREINBOTSING Ultrasonore trillingen 'Weerbericht De Belgisch-Nederlandsche stu diecommissie betreffende de schrijfwijze van de Nederland sche taal bracht voor kort haar verslag uit. En de Prinsregent van België heeft niet gedraald het te bekrachtigen. Dezer dagen zal het desbetreffende besluit in het Belgische Staatsblad verschij nen. In Nederland is de procedure niet zoo eenvoudig. Hier moet het parlement in deze zaken wor den gekend. Wij vernemen ech ter, dat binnen afzienbaren iïid de indiening van een wetsont werp kan worden tegemoet ge zien. Van de hieronder vermelde bepalingen kan hier dus nog altijd worden afgeweken. De nieuwe regeling zal binnen hoogstens drie jaar worden inge voerd. De wijzigingen. De voornaamste bepalingen zijn: De officieele schrijfwijze van de Ned. taal is de schrijfwijze vol gens De Vries en Te Winkel, met inachtneming van het onder staande: 1. De „e" wordt in open letter grepen niet verdubbeld. De dubbele „e" blijft echter aan het einde van een woord alsmede in samenstellin gen en afleidingen van woorden op „eé" als weemoed. Zierikzeese, onderzeeër, zeeschip, tweede, Goe_ reese, overzeese. Als samenstelling met woorden op „ee" worden ook beschouwd samenstellingen waarvan het eerste lid, op „ee" uitgaande, niet of niet meer als afzonderlijk woord voor komt, zooals deemoed, eega, lee water 2. De „o" wordt in open letter grepen niet verdubbeld. De „oo" blijft echter in goochelen, goo chem. loochenen, alsmede in hun samenstellingen en afleidingen. Verkleinwoorden van woorden op „o" worden behandeld als de overeenkomstige woorden op „a" en „u": Strootje, evenals slaatje, vlaatje en derg. 3. „sch" wordt alleen daar ge- Naar aanleiding van berichten als zou tusschen overheid en ver tegenwoordigers van belanghebben de groepen overeenstemming zijn bereikt over den verkoop door sla gers van het product „meat en kidneypudding", deelt het ministe rie van landbouw enz. mede. dat een regeling van den verkoop ais in het bericht bedoeld, niet tot stand is gekomen. De loopende vleeschbonnen zullen worden ver lengd om den verkoop over de af- geloopen periode alsnog mogelijk te maken en in combinatie met de nieuwe bonnen te vergemakke lijken Verhooging melkrantsoen. Einde Maart zal het melkrant soen voor kinderen boven 4 Jaar worden verhoogd van 3 tot liter en voor de leeftijdsgroep bo ven 20 jaar van tot 2 liter per week Hiermede is het peil van November '945 weer bereikt. Dagelijksche melkbezorging. Voor zoover melkhandelaren ont- neffing hadden gekregen van de verplichting om dagelijks te bezor gen. komen deze ontheffingen per 17 Maart te vervallen. Na dien da tum verïange het publiek, dat de melkboer iederen werkdag melk bezorgt De gelegenheid voor nee indienen van aanvragen door melkveehou ders tot levering aan een andere fabriek, wordt gesloten. Melkvee houders, die tot en met 11 Mei tot levering aan een heropend tijdelijk stilgelegd bedrijf verplicht waren en die aan een ander bedrijf wilier gaan leveren, moeten voor 28 April een verzoek tot verandering hebben ingediend Speciale textielpunten worden ongeldig. In verband met het in gebruik •nemen van nieuwe textielkaarten waarop na 30 April meer artikelen dan tot dusverre kunnen worden gekocht, zullen de door de distri butiediensten uitgereikte speciale punten voor een aankoop van tex- tielgoederen per 1 Mei hun geldig heid verliezen Men dient de spe ciale punten dus voor 1 Mei te besteden, aangezien geen gelegen heid zal bestaan tot omwisseling. De punten van de thans in ge bruik zijnde textielkaart V.A 510 alsmede de sokken/kousenbon A blijven ook na 1 Mei geldig. In dit verband wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat losse bonnen en punten van textielkaar ten niet geldig zijn. Schoenenbonnen van repatrieerenden. De „rantsoenbonnen artikel K' welke aan repatrieerenden uit In- dië worden uitgereikt voor het koo- pen van schoenen, blijven ook na 16 Maart geldig. schreven, waar de „ch" uitgespro ken wordt. De „ch" blijft echter in het achtervoegsel „isch". 4. De uitgangen ,,-e" en „-en" van het lidwoord „een", van „geen" en van de bijvoeglijke bezittelijke voornaamwoorden „mijn", „uw", „zijn", „hun" en „haar" mogen, behalve n staande uitdrukkingen als „hare majesteit", „te zijnen huize" e.d. worden weggelaten. 5. De naamvalsuitgang „-n" bij lidwoorden, voornaamwoorden, bij voeglijke naamwoorden of daar mede gelijkstaande woorden mag, behalve in staande uitdrukkingen als onder 4 bedoeld, worden weg gelaten. 1. a) Op de schrijfwijze van de Nederlandsche aardrijkskundige namen zijn de regels 1—5 niet van toepassing, totdat een officieele spelling van deze namen zal zijn vastgesteld. b) In woorden, die van aardrijks kundige namen zijn afgeleid en niet van zoodanige namen deel uitmaken, volgt het achtervoegsel de regels I tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voorkomt, behoudt den vorm, dien het volgens het onder a) bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 12 worden toegepast op den klinker van de lettergreep, die onmiddellijk aan het achtervoegsel voorafgaat. Voorbeelden: Utrechtse theerandjes. Leidse kaas, Tiense suiker, Brugse kant, Sneker zeil wedstrijd, Schiermonnikoger. In afleidingen van aardrijkskun dige namen, die volgens a) „sch" aan het einde hebben, blijft „s(sch)" bewaard. Voorbeelden: Oudenbossche kwekers. Bossche koek c. Namen van straten, pleinen, lanen e.d. worden niet als aard rijkskundige namen behandeld en volgen mitsdien de spelregels met lnacthtnemïng van het onder b) bepaalde. Voorbeelden: Hooge- veense. Naamse vest. Grote markt Roosendaalse. d. Namen van landen, zeeën, rivieren, steden enz. buiten Neder land en België, waarvoor het Nederlandsch een eigen vorm heeft, alsmede hun samenstel lingen en afleidingen, volgen de regels 13. Voorbeelden: Wenen, Duitsland, Parijse mode, 2. Ten aanzien van het voor naamwoordelijk gebruik en het gebruik van tweede-naamvalsvor men als „der", „dezer", „zijner" enz. zullen aawijzingen worden gegeven in een samen te stellen volledige woordenlijst. Totdat deze van kracht wordt, richte men zich naar de woordenlijst van De Vries en Te Winkel. 3 De schrijfwijze van de bast aardwoorden, alsmede die van de z.g tusschenklanken in samenstel lingen zal nader worden geregeld in de onder 2 (overgangsbe palingen) bedoelde woordenlijst. Totdat deze van kracht wordt, geldt de schrijfwijze van de woor denlijst van De Vries en Te Winkel. Een vaste commissie van advies zal ermee worden belast de regee ring voorstellen te doen inzake de verdere uitvoering en toepassing. De krantenberichten hebben het ons in geuren en kleuren verteld. Hoe in geheel Engeland de huis vrouwen ontevreden zijn, om dat de levensmiddelenrantsoenen minder zouden worden. De Nederlandsche huisvrouwen hebben echter nog grootere zor gen gekend en zij hebben het ook nu nog niet gemakkelijk. Zelfs de Gruyter kan nog steeds niet alles leveren. Toch is het een genot, dat er alweer meer te koop is. Ziet de huisvrouw de aantrekkelijke etalages van de Gruyter, dan denkt ze: „Wat een vooruitgang, vergeleken bij ver leden jaar". Haar inkoopen doet ze dan ook in die goed verzorgde winkels, waar ze niet alleen betere waar, maar bovendien 10 korting krijgt. Voor tien gulden aan cassabons, één gulden contant terug. Zóó verlicht de Gruyter de zorg van de Neder landsche huisvrouwen en helpt haar sparen. (Adv.) Als we in naïef optimisme aannemen, dat we na den winter dan toch heusch achter den rng hebben en dat de velden weer in bespeelbaren staat zijn, dan staat van morgen af niets meer aan een non-stop competitie-afwerking in den weg. Het wordt overigens ook wel de hoogste tijd! De K.N.V.B. heeft immers zich reeds genood zaakt gezien tot het besluit, dat, in tegenstelling tot een nog vrij re cente andersluidende bekendma king, aan het eind van dit seizoen alléén de nummers laatst van elke afdeeling degradatiewedstrijden zullen moeten spelen. DISTRICT L In District I zijn geen verrassin gen te verwachten. Ajax mag in staat worden geacht Xerxes, ook met Oranje-goalgetter Wilkes, als de verliezende partij naar Rotter dam terug te sturen. De andere groote Amsterdamsche, Volewijc- kers, is in Dordrecht bij Emma te gast, waar de landskampioenen zieh de kaas wel niet van het brood zullen laten eten. Bij V.S.V. De eerste secretaris van de Perzische ambassade te Was hington, Abbas Aram, heefi medegedeeld, dat Perzië de eigen zaak op 25 Maart voor den veiligheidsraad zal bren gen, meldt Reuter. Iran heeft intusschen volgens „U.P." zijn leger van 100.000 man gemobiliseerd voor een verdedi ging tot het uiterste vam Teheran, terwijl Ruslands geheimzinnige militaire en politieke manoeuvres een golf van politieke onrust in het geheele Nabije Oosten hebben verwekt. Volgens Perzische bronnen vormt Iran's leger een van de mooiste kleine legers der wereld. De Engelsche en Amerikaansche uitrusting, die reeds voor den oorlog is gekocht, is uitgebreid door aanzienlijke aankoopen van Amerikaansche militaire voertui gen, toen de Britsche en Ameri kaansche troepen het land ver lieten De Russische strijdkrachten in Iran worden geschat op 60.000 tot 100.000 man. Een Russische strijd macht van Amerikaansche Sher- mantanks zou zich in Azerbeid- sjan bevinden en een gemotori seerde divisie is onlangs Karaj, slechts 50 km. van Teheran, bin nengetrokken. Karaj ligt echter nog in de Russische bezettingszone en er is nog geen aanwijzing, dat het mode leger ergens buiten die zone is gekomen. Minister Ahmedi, die van de mobilisatie aan de pers mededee- ling deed, wordt een van Iran's „sterke mannen" genoemd. Uit Bagdad wordt gemeld, dat men in verantwoordelijke krin gen van Irak verontrust is over de Russische operaties in Iran. In het bijzonder is men bevreesd, dat de sovjets in Azerbeidsjan hun eischen voor vereeniging met de oorlogszuchtige Koerden in het Iraansch-Iraksch-Turksche grens gebied zullen hernieuwen. Een revolte onder de Koerden zou Turkije en Irak van elkaar iso- l^eren. Paniek te Teheran. In Teheran heerscht in alle krin gen een zeer groote ongerustheid. Zoowel aan het departement van buitenlandsche zaken als bij den generalen staf beweert men niets af te weten van bewegingen der Sovjettroepen in hert Noord-Westen des lands. De paniekstemming komt o.a. tot uiting door het ver trek van gefortuneerde personen uit de hoofdstad naar het Zuiden. „Elke jongen en elk meisje gereed." Volgens een U.P.-bericht uit Te heran zou de Perzische minister van oorlog op een persconferentie heb ben verklaard, dat het Perzische leger „gereed stond om tot den laatsten man te strijden ter verde diging van de hoofdstad en dat iedere jongen en elk meisje in de straten de bedreigde nationale vei ligheid zou verdedigen" wanneer de Sowjet-Russen naar Teheran zouden oprukken. De minister van oorlog Beeft gisteravond via de radio het woord gericht tot onze reserve-officieren en onderofficieren over hun ver plichten oproep in werkelijken dienst. Mr. Meijnen behandelde eerst de vraag, welke hem meestal ge steld werd, of het niet zeer onbil lijk was de res. officieren en onderofficieren, die in 1939 ge mobiliseerd werden en toen 9 maanden lang aan hun werk wer den onttrokken, nu opnieuw onder de wapenen te roepen. In antwoord daarop wees spreker er op. dat, toen onze militairen van 1940 weer terugkeerden naar hun haardste den, millioenen Amerikaansche en Engelsche soldaten jaar m jaar uit over de heele wereld ver van huis vochten voor onze bevrijding. Ware Nederland in den oorlog gebleven, dan zouden wij evenals de Russen, Amerikanen, Engelschen en Fran- schen de consequenties van een bevochten overwinning hebben aanvaard door deel te nemen aan de bezetting van de overwonnen landen en het ontwapenen van de Duitsche en Japansche legers. De Grondwet gaf de bevoegdheid ons leger overal ter wereld in te zetten, doch niet in ons ergen rijks gebied Het wetsbesluit 45 van Juni 1944 vult deze schrijnende leemie aati Inderdaad schrijnend nadat onze bondgenoot Groot-Britanmë wel op ons verzoek zijn eigen ö.enstplichti- gen raar Ned.-Indië uitzendt Een beroep op de onrech'.maligheid dezer uitzending zal dan ook door de geermg met worden erkend. De minister becijferde vervolgens dat bij vier maal ruim 2400 onder officieren en vier maal ruim 900 of ficieren noodig heeft voor de hem door de regeering opgeiegde taak om binnen een jaar 4 divisies te formee- ren Voor onbepaaiden tijd. Wat beteekent nu eigenlijk deze oproep voor onbepaaiden tijd. zoo vragen velen Wat is onbepaald? Het is de verwachting der regee ring. dat langzamerhand het mili taire gezagsorgaan in Ned.-Indië. dat daar altijd geweest is. de taak van handhaving van orde en rust van het Ned militaire apparaat kan over nemen Evenals de Engelschen voor ons zijn ingesprongen tijdelijk, sprin gen wij tijdelijk in voor het Ned - Indische gezagsapparaat. Er wordt m Indië hard gewerkt om dit apparaat te reorganiseeren en langs de nor male kanalen aan te vullen Wanneer Indië in staat is hetzelfde te berei ken op legergebied als wij deden bin nen nauwlijks 10 maanden ng onze bevrijding, zoo zullen onze taken al daar niet al te lang hoeven te du ren Overigens zal zeer veel er van af hangen hoe de toestanden in Indie zich ontwikkelen en of onze rijksge- noo'.en aldaar mede zul!en werken aan herstel van orde en rust. Het is dus moeilijk dezen onbepaaiden tijd nader te definieeren. Wel kan spr zeggen, dat hij in staat zal zijn, ngda- de divisie is uitgezonden haar bin nen twee jaar door een nieuwe di visie te vervangen, mocht het dan nog noodüg zijn- Waarvoor ik u gebruiken zal. is momenteel drieledig. Ik heb uit het huidige Ned. leger, ook uit de ge zagstroepen. alle jonge officieren en onderofficieren laten uitkammen. Deze klasse worden ten deele be stemd voor de encadreering der twee lichte divisies, waarvan de in fanterie reeds in Indië aanwezig is er. de aanvullende eenheden binnen enkele maanden vertrekken Ten deele voor de encadreeiring der II divisie, een gelijkwaardige po tie. waarvoor de recruten m September October van dit jaar onder de wa penen worden opgeroepen. Deze groep gaat ter herscholing naas- de Engelsche trainingskampen. blijft daar tot September, krijgt dan tot taak deze II divisie af te richten en vertrekt April 1947 naar Ir.dië. De oudere officieren en onderofficieren nemen nu de plaatsen der Jongeren in bij de Ned. eenheden en wanneer btjv in den loop van Bet jaar de gezagstroepen na het afloopen van hun verbandacte worden .gedemobi liseerd, kunnen deze oHiciereni onderofficieren °°k worden g biNaemurl«k neb t* bij deze divisie ook compagniescommandanten ba- talionscornmandanten en brigadeta. ven noodig. waarvoor oudere offi cieren moeten worden tngezet Een klein deel der onderofficieren wordt bestemd om de kaderscholen te be mannen. waarin de beste recruten uit de nieuwe lichtingen tot korpo raal. onderofficier en officier wor den opgeleid Dit moet het kader worden der divisie. welke in het voorjaar 1947 onder de wapenen gaat komen Ook deze groep zal ,d!US, "ter te lande blijven en Bet eo^ act met de gezinnen kunnen blijven onder. houden De betaling Over de betaling, vooral voor de onderofficieren, zei de de minister om Wij handelden hier in het ver- 'éden OP basis der zoogenaamde kostwinnersvergoeding en ik ben van meening, dat het naar onzen eigen aard en traditie juist is,ai- rtSrns in zeer frappante gevallen hieraan tegemoet te komen ongetwijfeld een finane^ete v*r.w*; ring beteeken en voor on® SSiS'Er Wrt. een wettelijke ee n^we r k gevever plicht wordt^Ljn employe's en arbeiders, welke m werkelijken dienst werden opgeroe pen of die zich als oorlogsvrijwilli ger melden, na hun demobilisatie in dienst terug te nemen in dezelfde of A.D.O. ligt een Haagsche zege feta meer in de lijn der verwachtingen, en Hennes D.V.S. zal ook in de return-match ditmaal te Haarlem, wel beide punten op E.D.O. ver overen D.O.S.—R.F.C. is een zoek plaat je; alles hangt er van af of de Rotterdamsche groenwitten hun kater kwijt zijn. 'tGooi is vrij. DISTRICT II. In de andere Westelijke afdee ling gaan twee interessante return ontmoetingen: Sparta—D.F.C. en Feijenoord—Blauw Wit. De Rot terdamsche Kasteelheeren moes ten destijds in Dordrecht met 42 het loodje leggen. En ook ditmaal is, hoewel sindsdien Sparta over hét algemeen betere resultaten heeft bereikt, een Dordtsche zege heelemaal niet denkbeeldig. Er staat voor de Rotterdammers ech ter iets bijzonders op het spel: een theoretische kans op het kampioen schap. En daar zij zich die stellig niet willen laten ontnemen, kan het ook wel een revanche worden. Ook bij FeijenoordBlauw Wit is de aanspraak op den kampioens titel de inzet: in Amsterdam bleef Feijenoord met 12 in de meerder heid: willen Paauwe c.s. dezen keer wederom met de eeheele buit gaan schuiven, dan zullen zii toch wel hun allerbeste beentje moeten voorzetten. Een Amsterdamsche re vanche zou ons niet heelemaal ver rassen. Ook H.B.S.—Haarlem is niet van alle smetten vrij: moeten de roodbroeken het zonder Smit stellen, dan zullen zii het. met de dan zeer verzwakte voorhoede te gen de Hagenaars niet gemakkelijk hebben Bii D W.S.—Stormvogels en V U O.DH.C daarentegen Is het weinig riskant de punten voor de gastheeren resp. de bezoekers te reserveeren. Nentmmnc beeft, vrijaf. DISTRICT ni. Voor het Oosten is geen nieuw programma samengesteld Be Quick en N.E.C. mogen tegen Quick en Tubantia zeker niet op walk-overs rekenen, de Ensch Boys krijgen het on den Berg ook heel zwaar, EnschedeHeracles riekt naar een draw en Go Ahead nagelt 13 EC in de Zwolscbe klei vast. DISTRICT IV. Hetzelfde programma als verle den week: herstelkans van B.V.V. tegen Noad, de Tilburgsche derby Willem n-R.K.T.V V. voor do thuisclub, evenals Eindhoven—Hel mond. N.AC heeft tegen Longa een heel zware beurt, en R.B.C.— Vlissingen wordt een gelijk spel. DISTRICT V. Heerenveen wint in Leeuwarden van Frisia. dat staat vast. Haar alle vier andere ontmoetingen in het Noorden bieden weinig krachts verschil; G.V.A.V.H.S.C., Veloci- tasLeeuwarden AchillesSneek en L.S.C Veendam DISTRICT VI. Eveneens een oud programma: P.S.V.M V.V. de big-match: Mau- rits—Bleijerheide en Juliana Sportclub Emma. partijen tusschen gelijkwaardige tegenstanders Bii nadere informatie Dieken verleden week ondanks dat het ge heele programma voor dit District reeds vooraf was afgelast, toch nog twee wedstrijden in District VI ge speeld: Limburgia— Brabantia 31. VVV —De Spechten 1—1 Een Fransch uitvinder, professor PquJ £^0 Ssin t— Qixcfitiil, tl06It '•IJ"» dens den oorlog te Londen een systeem uitgevonden om treinbot singen te voorkomen. Het systeem berust op het principe, om langs de rails ultrasonore trillingen te zenden, welke den machinist in staat stellen, contact te onderhou den met de blokposten en met de seinposten van de stations. Dank zij een lichtend scherm op de loco motief is het mogelijk door de ultrasonore trillingen een beeld te krijgen van den stand der signalen en van den afstand der treinen op het baanvak 'Ook is het mogelijk, om met dit systeem telefonisch contact met de treinen te onder houden. De proefnemingen, welke door het Engelsche ministerie ge nomen zijn, leverden een gunstig resultaat op, zoodat men er over denkt het systeem in de Dractijk te brengen Medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. Verwachting tot Zondagavond: In den nacht lichte vorst, over dag in het Zuid-Oosten van het land temperatuur tusschen 4 en 7 in het overige gedeelte tus schen 3 en 6 graden. Plaatselijk nog resten va» wolkenvelden Verder afnemende wind. 17 Maart: zon op 18 47: maan op 18 22. 6.52, onder onder 7 16.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2