-I Belgische regeeringsverklaring Dahlerus wekt beroering Goering's nazi-brutaliteit 4R - DIK TER BUIK neemt maatregelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vooruitstrevend Koningskwestie, leger, Congo, buitenl. politiek Cassatieberoep MUSSERT VERWORPEN De „leider" zal geen gratie vragen Suikerronfsoen niet verlaagd Hitier „niet normaal' Goering verdwaasd GONGSLAGEN Meer lucifers Kardinaal von Galen ernstig ziek Zitting uit protest verdaagd Ondank is. Dr. Carp krijgt 18 jaar 1^' Himmler-knecht Hoess Ned.-Belgische tolunie R'dam Giro 9095 Directeur: joh.. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 20 MAART 1946 68sle JAARGANG No. 19965 \bonnementspi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres; Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. IL (Slot). li ET de stelling: Christus het eenige fundament, is de heer R het natuurlijk volkomen eens. Maar dan kan en mag hij ook geen bezwaar maken tegen een eventueel samengaan van de Kath. Volksp. ook met de vroegere christelijke partijen, als ook deze bereid blijken tot het voeren van een progres sieve politiek, zooals zij zelf dat wenscht. De heer R. kan gerust zijn: dat is een conditio sine qua non. Komt het tot een samengaan ook met de christelijke partijen, dan zal dit wezen, niet omdat het de partijen zijn van de reeds vóór 1940 bezweken coalitie, maar om de bereidheid tot een vooruitstre vende politiek DAT deze vooruitstrevende po litiek eventueel gevoerd zou kunnen worden door een kabinet op zoo breefl mogelijke basis, moet Iedere gezond denkende voorstan der van zoodanige politiek wen- sehen Mocht deze verbreeding meteen leiden tot een versterking van het christelijk element m het toekomstig kabinet, dan zal dit den heer R natuurlijk hoogst welkom zijn Het zou zijn positie in zijn eigen sterk gemengde en wel erg rijk geschakeerde groepeering. de f v. d. A„ daarenboven zeer ver gemakkelijken en steunen En het niet onmogelijk, dat de heer R. en zijn geloofsgenooten in de P. v d. A. aan dergeiijken steun wel eens groote behoefte zouden kun nen krijgen. Er kunnen waarachtig nog wel andere „garanties" noodig blijken dan tegen conservatieve elementen alleen, zooals de heer R. wenscht CEtN aabinet op zoo breed mo- gelijke basis is ook gewenscht, mndat een regeering, die zware las ten zal moeien opleggen en harde oilers vragen, op algeheelen steun zai moeten kunnen rekenen in zoo breed mogelijken kring. Dat de offers zwaar zullen zijn, staat vast. Heeft de heer R. eenig idee van onzen financieelen toestand? Ver moedelijk niet. Wie heeft het wel? We staren op een chaos, waarvoor, naast de kabinetten Gerbrandy ook het kabinet-Schermerhom ver antwoording draagt. En dan de zal s Persoonlijke e.a. - die Indië vergenHet is ook billijk dar wanneer het anders kan. het odium van zoodanige lasten en offers met door weinigen maar door velen wordt gedragen. We zeggen zoo uitdrukkelijk mo gelijk als_ het anders kan. Want kan het niet anders, en is het in 's lands belang noodzakelijk, dan moeten ook weinigen, dan moet zeis één enkele partij dat odium durven aawvaarden CR moet echter één eisch ge- steld worden aan een eventueel Kabinet op breede basis, n.l. dat het lilt het hechte niet of nauwe- "jks schade. En, in dit geval. H.M. krijgt een valsche Ausweis uitgereikt gelijk tijdens den oorlog zoovele werden gemaakt. Naar onze Belgische correspon dent seint, heeft minister-president Spaak Dinsdag in het Belgisch parlemenit de regeeringsverklaring voorgelezen. Daarin wordt o.a. gezegd, aat de regeering het Logisch zou viinden, dat het wetsvoorstel betreffende dekoningskwestie zou worden in gediend. De waarde van den franc moet gehandhaafd worden. De kolen productie zal men trachten nog hooger op te voeren. Ten einde de positie op internationale markten te handhaven of te verbeteren moeten de industrieele- en laod- bouw-outillage vervangen en ge moderniseerd worden. De regeering wil nooh inflatie, noch deflatie. Zij wenscht noch nationalisatie van de nijverheid, noch van den handel. Op militair gebied moet nog alles gedaan worden. Het nieuwe leger De bijzondere Raad van Cassa tie heeft vandaag in hoogste in stantie uitspraak gedaan in de zaak tegen ir A. A. Mussert, die door het bijzónder gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood is veroor deeld wegiens hulpverleening aan den vijand. De Raad van Cassatie heeft het door Mussert tegen de sententie van het hof ingestelde cassatie beroep verworpen. Mussert is niet voornemens gratie aan te vragen. In tegenstelling met verontrus tende geruchten omtrent de suiker distributie. volgens welke het rant soen binnenkort zou verlaagd wor den tot 250 gram. vernemen wij van bevoegde zijde dat het tegen woordige rantsoen, voorloopig al thans. zal gehandhaafd blijven. vooral: dat de progressieve politiek niet het allerminst in het gedrang kome. ln£. door den heer R. arooten rfiS* 7an ziju artikel met klbinet geponeerd, dat een Kaomec op breede basis Qiii EK ^an een .natfo^aM" kabinet, dit zou echter alle par- tijen moeten omvatten cxm werke lijk nationaal te zijn, en dat is uit gesloten), noodzakelijk conserva tief zou moeten zijn, gaat dus in dit geval volstrekt niet op. Een kabinet, breed of smal of nationaal, dat de Kath. Volkspartij achter zich heeft, zal progressief zijn of het zal, althans voor zoover het van haar afhangt, niet zijn. Dinsdag is te Neurenberg, het verhoor van den Zweedschen staaimagnaat, Birger Dahlerus begonnen, die in de dagen voor den overval op Polen als bemid delaar tusschen Goering en de Britsche regeering optrad. Hij was door Goering's verdediger als kroongetuige gedagvaard, doch, zooals hijzelf reeds bij voorbaat gezegd had, viel zijn getuigenis niet bepaald in Goe ring's voordeel uit. Dahlerus beweerde bij het scherpe kruisverhoor door Sir David Maxwell Fyfe niet minder, dan dat hij bij zijn onderhande lingen den indruk had gekregen dat Hitier „niet normaal" was en doering „in een dwazen staat van i,^®telUke vergiftiging" verkeerde. «Ibbentrop beschuldigde hij ei koeJ van, plannen te hebben ge- i%'S tot een aanslag op Goe- waarmede de en Bernjn 'aai tusscihen Londen R-bbentroïP en neer vloog W„^jelng°Sp,s,Wong van &veront UiQ O CIJ.X V Cl CTil l>- thelen w^r<£nLhl.l zlchzelf als titelen en er w£?ar hoorde he sp raak groote tÜr<S®r deze ult- in de verdachtenbank. Dahlerus zeide daarop ring hem slechts gesprok™ AtrAr CATVimifrp manenUXl&d over „sommige menschen" aanslag zouden kunnen beproL|2?1 Hijzelf had daaruit opgemaakt' dat Ribbentrop bedoeld was. Na uitvoerig te hebben gesproken over zijn mislukte vredesmissie, waartoe hij door Goering zelf ge roepen was. zeide Dahlerus. dat hij zijn poging niet ondernomen zou afi holde" nïï£0lS aI van zijn motor hebben, wanneer hij geweten had trap op. binnen en rende de wat hij nu weet: dat het den Duitschen machthebbers er slechts om te doen was Engeland en Polen te scheiden en de verovering van Polen door te zetten zonder een oorlog met Engeland te riskeeren. Kenmerkend voor de geestesge steldheid, waarin de Duitsche lei ders in de dagen voor den beslis- senden dertigsten Augustus 1930 verkeerden, was Dahlerus' schilde ring van zijn ontmoeting met Hitier en Goering, waarbij Hitier zijn beheersching volkomen verloor en Goering bij alle geschreeuw van den Fuehrer geen spier van gezicht vertrok. Deze schilderingen waren overigens geen nieuwe bijdrage voor de historie van het nazi regiem, daar Dahlerus die reeds in zijn boek „de laatste poging" heeft vastgelegd. moet tot stand worden gebracht met. inachtneming van den technischen vooruitgang en van de door den oorlog ontstane Internationale toe standen. In den Congo zal België zijn 'aak van beschaving en ontvoogding der inlandsehe bevolking voort zetten. Met dit doel zullen gelei delijk vertegenwoordigers dér in landsehe bevolking in het bestuur der kolonie worden opgenomen. Op internationaal gebied zal België de vriendschapsbetrekkin gen met zijn groote verbondenen voortzetten. Het zal niet deelnemen aan de vorming van eenig politiek blok. dat, in hoe geringe mate ook tegen om het even welk lid der vereenigde naties zou gericht zijn, maar het staat er op, gebruik te maken van zijn recht om bepaalde problemen in gewestelijk kader te regelen. Naar wij vernemen, zullen op den lucifersbon, welke deze week wordt aangewezen, drie inplaats van twee doosjes worden verkrijg baar gesteld. Men hoopt bij de daarop volgende bonaanwijziging het rantsoen tot vier doosjes te kunnen verhoogen en zoo geleide lijk de lucifers tot een bonvrij ar tikel te maken. Naar A.E.P uit Hamburg meldt, is Z.EEm. Clemens van Galen, aartsbissop van Munster, die onlangs kardinaal werd ge creëerd, ernstig ziek. Z.Em zal een zware operatie moeten onder gaan. De eerste man, die Dinsdag een krachtig profest heeft laten hooren tegen de arrogante, aan matigende houding, die Hermann Goering tijdens het geheels pro ces te Neurenberg en speciaal tijdens zijn verhoor als getuige heeft aangenomen, was niet de president van het tribunaal, die hem herhaaldelijk vergeefs ge vraagd heeft de gestelde vragen direct en zonder onnoodige uit weiding te beantwoorden, doch de chief-prosecutor Jackson. Een verder kruisverhoor van Goering achtte Jackson nutteloos wanneer hij blijft volharden in het ontwijken van directe ant woorden en in de „arrogante hou ding tegenover het tribunaal, dat hem een kans oo verdediging geeft, zooals hij nooit in zijn leven had kunnen verwachten." Goering had zelfs de brutaliteit te trachten den prosecutor in de rede te vallen, terwijl hij een klacht uitte, doch Jaokso-n nam demonstratief den koptelefoon af. Toen Goering op een door Jack son voorgelegd document betref fende in 1935 genomen geheime maatregelen voor de mobiliseering in het Rijnland had geantwoord: „Ik kan me niet herinneren ooit gezien te hebben, dat in de Ver. Staten mobilisatièmaatregelen ge publiceerd werden," liep de maat over. Deze was in de vorige dagen reeds gevuld, toen Goering de ge legenheid benutte om van zijn ge tuigenis een soort propagandarede te maken en hij geen kans liet uiten over de maatregelen, die thans door de bezetting in Duitsch- Iand worden genomen. De wijze, waarop Goering zich zelf uitschilderde als kampioen van den gerechtvaardigden Duit schen vrijheidsstrijd, had reeds lang lederen toehoorder in de recht zaal geïrriteerd en het is dan ook geen wonder, dat ernstig misnoe gen over deze houding werd uit gesproken. Aanstonds na Jackson's protest, dat thans niet kon uitblijven, ver daagde president Lawrence de zitting. Aan het incident was een iange discussie met de verschillende ver dedigers vooraf gegaan, die het recht der aanklagers betwistten om de beklaagden tijdens het ver hoor te verrassen met nieuwe do cumenten, die niet bij de aanklacht zijn opengelegd. Het tribunaal besliste, dat dit verrassingselement als wezenlijk onderdeel van het kruisverhoor moet worden toegelaten. Mede als waardeering van zijn verdiensten voor Kerk en Land is aan Z- Em. de Jong het Kardina laat Verleend. Johannes Kardinaal behoorde tot de grootsite leiders van het verzet. We wezen er ech ter reeds op, dat de belangstelling van Nederland buiten onze eigen groep vrij gering was. De groot- sche plechtigheden in Utrecht werden ook verfilmd. En zoo kreeg ook het bioscooppubliek flitsen te zien van het belangrijk gebeuren. We hebben dat journaal gezien. Het zwart-wit was even wel slechts een zwakke schaduw van de in Nederland wel zelden vertoonde combinatie van kleu renspel. Van het inponeerende der overige factoren ging veel verlo ren. Doch ondanks de gebreken bracht dit .ituk film toch spanning. Ergens in den lande is er reac tie geweest op die verfilmde plech tigheid. Een reactie, die een ser geant van de gezagstroepen naar de pen in plaats van den sten gun deed grijpen. Een militair met een groote dosis vaderlands liefde met diepen eerbied voor de Koningin, met militant katholi cisme, een man met zouavenbloed. Door bioscooppubliek werden bij de vertooning schokkend-pijn lijke uitdrukkingen tegenover den Kardinaal en de plechtigheid ge bezigd, die we hier niet zullen herhalen. De militair was stom verbaasd. Hij trekt parallellen tusschen den tijd van Christus en Zijn verlos singswerk en onzen tijd van ver zet en bevrijding en komt tot de conclusie, dat de menschen niets zijn veranderd, 't Is nog vandaag „Hosanna" en morgen „Weg met Hem". Vergeten zijn oók thans de ac ties, de houding van den grooten Verzetter van Utrecht, de steun, die Hij beteekende voor het ge- heele volk. Wij zijn vrij. Vergeten zijn de weldaden. Haat en onver stand drijven weer boven. En er was niemand, die op den hoon antwoordde. De sergeant besluit zijn vurig epistel met een oproep om ons rondom de Leiders te scharen en als nieuwe kruisvaarders uit te trekken. Zijn ervaring, zijn reactie, zijn oproep kloppen nauwkeurig met vele betoogen in dezen hoek van de krant. In den geest druk ik dan ook de hand van mijn nieuwen medestrijder sergeant van de ge zagstroepen. Elke katholiek kenne zijn taak. Te volbrengen in begrip, vasten wil en geestdrift met activiteit op elk terrein van het katholieke en openbare leven. Met slappelingen en. profiteurs redden we Neder land niet. Dus „in pantser" en „in rechtschapenheid". HENK VAN DER MAZE. Het bijz. gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. J. H. Carp, die in bezettingstijd president is geweest van het z.g. vredesgeredhshof. De procureur-generaal, mr. Zaayer, had levenslange gevangenisstraf ge- eiseht, het hof veroordeelde Carp tot 18 jaar gevangenisstraf wegens het in tijd van oorlog samenwerken met den vijand. Tevens bepaalde het hof, dat de veroordeelde gedu rende zijn leven geen openbare .ambten kan bekleeden en dat hij passeeren om zijn afkeuring teuit de kiesrechten ontzet wordt. o men, ^tond^h ?olitiebureau aanSeko- stil, of hij sprongS -maar nauwelijks Toen Dik ter Buik bij Chogum binnenkwam, kreeg deze bet bijna op zijn zenuwen. ,,D'r uit iij, zoon van een eend, eerst die kerels inrekenen en dan. .Luister nu eerst eens. beste Cho gum, d'an zal ik je alles uitleggen!" kalmeerde Dik. „Ja, ja, die praatjes van jou ken ik!" „Kijk", begon Dik. Zit 200....»x DEED 2 MILLIOEN MENSCHEN VERGASSEN. De meest opzienbarende bekente nis tot nog toe door de Duitsche oorlogsmisdadigers gedaan, werd 15 Maart afgelegd door den 46-jarigen vroegeren commandant van het kamp Auschwitz, Hoes3, Hij bekende op order van Himm- ler in het tijdvak Juni 1941 tot ekid 1943 twee millioen menschen naar de gaskamers te hebben ge stuurd. Hoess was sedert de capitu latie verdwenen, doch werd op 8 Maart gearresteerd bij Flensburg, waar hij onder den naam Fritz Land, als landarbeider werkte. Later maakte hij evenwel beden kingen. maar Himmler zeide hem, dat het noodig was deze men schen uit te roeien, daar zij anders na de nederlaag het Duitsche volk zouden uitroeien Hoess, die zeide absoluut niet in God te gelooven, is na 1943 stafofficier geworden van den con troledienst der concentratiekampen die den camouflage-naam Wirt- schaftsverwaltungsamt droeg. In de regeeringsverklaring, wel ke minister-president Spaak Dins, dag in het Belgische parlement heeft voorgelezen, wordt met trekking tot Nederland o.a. het volgende gezegd: „Indien de regeering zich voor neemt, zoo actief als mogelijk handelsbetrekkingen met alle lan den te onderhouden, wil zij vóór alles de banden, die het land met onze naaste buren vereenigen, ver stevigen. Zij hoopt, dat de Neder- landsch-Belgisehe tolunie. voottee- ken van een nauwe samenwerking tusschen beide landen, eerlang in werking zal treden". Met ingang van Maandag 25 Maart zullen de inschrijvingskantoren een aanvang kunnen maken met het uit reiken van de spaarcertificaten aan hun cliËnten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1