De Heilige Missie De moord op Eng. officieren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen Onderwijzers en dienstplicht De nieuwe bonnen i2jekeil, die Uit Itldië kwamen Geen sigaren of sigaretten Welk menschelijk leed men te zien krijgt VAN GOGH ALS COLLECTANT N«and- Goering's verder kruisverhoor Schoenen voor het groote gezin Regeering-Spaak lijdt échec R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V, Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 21 MAART 1946 68sle JAARGANG No. 19966 Abonnementspi f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Acfvertentiën 15 ets p. mm. STAD en land is vol Missie-actie, Thans niet voor het he.denland maar voor den opbloei van het 'geestelijk laven in de eigen paro chie. - Heele scharen missionarissen van allerlei slag en kleur staan in brandenden zielenijver gereed. Het zal noodig wezen. Want een diepe daling van het geestelijk peil valt niet te ontken pen. en wordt helaas! schier dage lijks gedemonstreerd door net eene bedenkelijke corruptie-geval na het andere. CORRUPTIE en dat is wel het meest weerzinwekkende vaak gepleegd in dienst van de charitas; in dienst van de voor ziening in den bitteren nood met behulp van binnen- en buitenland. En wat ons, katholieken, oetreft: Vie moeten het allen toch wel als hiep ^beschamend hebben gevoeld, hat mèt den onuitsprekelijken Zegen van den vrede, meteen, ais toet één slag, het geestelijk leven zonk de kerk en de communiebank leeger werden. Was dat onze dankbaarheid? Laten we het erkennen: er is schrikbarende geestelijke terug gang. En we zouden onze katholie ken willen noodigen tot een scher pe confrontatie met het voorge slacht. Stelt u eerlijk en oprecht voor de beeltenis uwer vrome voor vaderen; haalt u voor den geest, hoe zij hun geloof beleefden in overtuiging en dagelijksche prac- tijk en zult ge dan niet moeten komen tot de bittere bekentenis: Hoe ver zijn we daarvan, haast zonder het zelf te merken afge weken, en wat zakten wij reeds diep en steeds dieper weg Langs 1x61 hellend vlak! is een verschrikkelijk ge- slachfrfMike P°sitie- A1* uw nage- henzelfden weg gaat, is dan wellicht niet reeds de eerste ol tweede generatie voor kerk en ge loof verloren? Denkt u dat sens in. Durft gij dezeverantwoording can? Hanteert de rem met kracht. De missie biedt u de gelegenheid, zij worde niet alleen tot een rem, maar tot een nieuwen krachtiger: hefboom, die u wederom hoog uit. werkt boven den steeds dreigender teruggang. Neemt persoonlijk deel en zoioi dal uw ondergeschikten nw\S ren op de eerste plaats, allen ioo" veel mogelijk deelnemen of althans alle gelegenheid krijgen om deel te nemen. We twijfelen er niet aan, of katholieke werkgevers cn ook niet-katholieke; waarom niet? zullen door verlating van het aan- vangs- en vervroeging van het sluitingsuur, indien dit ook maar eenigszins gevonden kan worden, hun personeel de deelneming moge lijk of gemakkelijker maken. CN allen helpen wij met gebed geschraagd door de vrijwillige versterving. Wij bidden voor allen, terwijl ieder onzer in deze dagen wel een of andere ziel meer bijzon der heeft aan te bevelen. Onze zieken werpen natuurlijk de krach tige bijdrage in den strijd, waar over zij nu eenmaal in bijzondere mate beschikken: het opdragen ven hun lijden voor het welslagen van de misie. EN geen gezonde moest tevre den zijn, vóórdat hij op z'n minst één aanvankelijk onwillige aan de missie heeft doen deel nemen! Overdenken we allen de vreese- lijke waarheid: Eén verzuimde en verwaarloosde genade kan beieeke- nen: een noodlottige beslissing over een gansche eeuwigheid. Opwaarts Godwaarts. Na overleg met den minister van Onderwijs heeft de minister van Oorlog zich bereid verklaard1 aan hoofden van scholen beneden den rang van officier en, in zeer bij zondere gevallen, ook aan onder wijzers van bijstand vrijstelling van opkomst onder de wapenen, te verleenen. Aanvulling bonnenlijst voor do eerste helft van de vierde periode 1946 (17 t/m 30 Maart). Bonkaarten KA, KB, KC 604. 137 Alg. 250 gr. jam. stroop enz. 138 Alg 50 gram thee 139 Alg. 3 doosjes lucifers. Bonkaarten LA, LB, LC 604. A 20 Melk B 20 C 20 Melk 088 Aardappelen lVz liter melk. 3 liter melk. 2 kig. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 604. 637 Alg. 638 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. 3 doosjes lu-cifers. Bonkaarten LD, LE 604. D 20, E 20 Melk 588 Aardappelen 6 liter melk. 1 kg. aardappelen. V 20 X 20 Tabakskaarten enz. 2 rants, rook- of shagtabak (geen sigaren of sigaretten). 100 gr. chocolade of suikerw 100 gr. chocolade of suikerw. In de haven van Amsterdam zijn reeds verscheidene schepen aange komen, die uitsluitend zieken, die uit Indië kwamen, aanvoerden. Hoeveel menschelijk leed uit zoo'n schip, dat allesbehalve ideaal voor ziekenvervoer is ingericht, wordt uitgedragen, is voor ons heel moeilijk te beseffen. Er zijn geval len van open t.b.c., hongeroedeem, totale uitputting en beriberi onder. Van de 276 gerepatrieerden die Dinsdag in Amsterdam arriveerden, 40 moeten worden, niet voltooid hebben. Inmiddels is de Nederlandsche parlementaire commissie van on derzoek in Batavia an--n-ren. De missie in Indië. Z. H. Exc. Mgr. W. Panis in het Missiehuis van het H. Hart te Til burg ontving dezer dagen het ge ruststellend bericht, dat het gan sche personeel van zijn Vicariaat (Menado) Paters, Fraters, Broe ders en Zusters bij de laatste troebelen zonder letsel is gebleven. Bagage repatrianten. De dienst der repatrieering te waren er 100 met open t.b c, j lDen Haag heeft een hoeveelheid waren er krankzinnig. E>e reis, b haeaere van uit Indië fferenatrief.r- halve met het hospitaalschip „Oranje", dat volkomen voor het vervoer van zieken is ingericht, is bagage van uit Indië gerepatrieer den onder zijn berusting, die met geen mogelijkheid bij de eigenaars kan worden thuisbezorgd, aange- vaak een ware kwelling en de aan-1 zien jeder herkenningsteeken ont- veraoe- uni Katvoff «n komst in Amsterdam een ming. Waterpokken en kinkhoest vleesch en „,088 aardappelen'* voor aardappelen worden ingeleverd. HOUANtt ZOO ent er ■nJï%aT °nze Noorsche corres- fieldt, wordt te ttonai«°lTVn het groote Na~ Goóh Museum een van ten n~Jt onstelling gehouden huiPUerl «an de Zweedsche openingsdag "publicee??» den Stockholmsche „Exprl^l- 'ie boven geproduceerde teel?**- c van Edw. Lindahl. Ji% wZ? de", zoo zegt het zelfportret van v. Gogh, „m'n leven om een paar oude schoenen voor het nageslacht te bewaren, is het dus te veel gevergd een paar gebruikte te geven voor het levend geslacht?" Een opleggerbusvan de N. Spoorwegen, zooals die dezer dagen in gebruik genomen wordt. De bus is met tractor 13.90 M. lang en biedt plaats voor 80 personen. Goering werd in het proces te Neurenberg Woensdag o-verstelpt met een reeks vragen over den beruchten moord op vijftien ont vluchte officieren van de R. A. F. in April 1944. Goering heeft in zijn verdediging beweerd, dat hij ten tijde van dit voorval met verlof was en het daarom tot zijn leedwezen eerst na den moord, die door den „S. D." volgens Hitler's orders was uitge voerd, vernam. Goering zeide, dat hij in deze periode vrijwel geen in vloed meer kon doen gelden, doch Maxwell stelde daartegenover, dat hij als hoofd van de Luftwaffe de verantwoordelijkheid droeg voor gevangengenomen piloten en voor de hun door de Geneefsche conven tie gegeven bescherming. Toen Goering volhield eerst hier in de rechtzaal van de beruchte „Kugelaktion", volgens welke ge vluchte gevangenen voor liquidee ring in Mauthausen aan den „S. D." moesten worden overgeleverd, te hebben gehoord, legde Maxwell hem een order voor, die een maand voor dezen moord van Goering's eigen dienst was uitgegaan. „Ik heb dit bevel niet gegeven", aldus Goering, en hij eischte dat Deiman, die dit bevel onderteekend had, zou worden gehoord. Het grootste deel van den dag werd nog besteed aan Jackson's verhoor, dat begon, nadat de president Goering nogmaals gewezen had op de nood zaak van directe antwoorden op de vragen. Jackson suggereerde, dat Goe ring de man was, die zijn ouden rivkal Schacht in November 1944 liet opsluiten in een concentratie kamp door een brief te producee- ren, waarin Schacht den rijks maarschalk schreef, dat de nazis het Duitsche volk door propagan da bedrogen hadden omtrent den gang van zaken aan de fronten. Goering wees deze aantijging evenwel met alle kracht af en zeide, dat de arrestatie van Schacht uit sluitend samenhing met den aan- sls^ op Hitler in Juli 1944. over^L Jackson hem ondervroeg van Mr>w.egvoerinS van de schatten zichzelf Cassino wierp Goering waardevoiu als de man> deze heeft van den'non raeline gered te evacueeren door Niemand mocht aan boord van de „Nieuw Amsterdam", toen dit schip Woensdagmorgen uit Sitiga- Bij deelneming aan maaltijden van pore te Colombo was aangekomen, de Centrale Keuken moeten aldaar daar er eenige gevallen van water de bonnen „092 of 592 vleesch" voor pokken en kinkhoest aan boord waren. Men verwacht, dat het schip een groot aantal Nederland sche evacué's uit Ceylon naar Nederland zal brengen. Zorg voor repalrieerende kaihoUeken Evenals reeds van den kansel is geschied in alle kerken, wordt hiermede het dringend verzoek ge daan aan de katholieke gerepa trieerden uit Ned. Indië, om aan den pastoor der parochie waartoe zij behooren, schriftelijk opgave te doen van hun naam, adres en samenstelling van eventueel gezin, alsmede te vermelden of de kin deren reeds* katholiek ondierwijs ontvangen/of dat dit voor hen nog w"ordt gezocht. Op deze wijze wordt een nuttig contact gevormd met de parochie geestelijkheid. die de gerepatrieer den bij huisvesting en andere moeilijkheden gaarne terzijde wil staan. De gegevens worden verder doorgezonden naar het bureau der hulpactie, Laan Copes van Catten- burch 127, Den Haag, van waaruit door het R.K. Centraal bureau van onderwijs en opvoeding, ver dere voorlichting wordt gegeven, betreffende de regeling van de mogelijkheden van het onderwijs in Nederland. De uitgestelde bespreking Het uitstel van de bespreking, welke Woensdag tusschen de Ne derlandsche en de Indonesische delegatie, gehouden zou worden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sub-commissies nog druk aan het confereeren zijn en tot nog toe de onderhandelingen over aan gelegenheden, welke op de derde plenaire vergadering besproken zelf van de verzameling slechts een enkel waardeloos beeld te hebben gekregen, omdat dit hem door zijn valschermtroepen was aangeboden als herinnering aan de verdediging van -!t klooster. Het grootste deel was aan liet Vaticaan gegeven een ander deel was naar Venetië re- zonden en daar aan de „Italiaansche regeering" ter beschikking gesteld Enkele schilderijen waren inder daad naar Berlijn gezonden, waar de Fuehrer ..iet Mussolini over de bestemming zou onderhandelen. Ook over het wegvoeren van 25 wagons kunstschatten uit Parijs moest de v.ireld hem eigenlijk dankbaar zijn, zoo stelde hij het voor, omdat deze schatten in Parijs niet veilig waren tegen de bom aanvallen. Breedvoerig ging Jackson in op de anti-joodsche wetten, die door Goering zijn onderteekend. Goering gaf dit alles volmondig toe, doch stelde deze maatregelen voor als een onderdeel van het economische program, waarvan vanzelfsp.ekend eerst de joc" _i het slachtoffer zou den moeten worden. Dit het verslag van een zeer geheime bijeenkomst citeerde Jack son dat Goering op zich nam aan Hitier voor te stellen, een lynch- justitie toe te passen op piloten, doch deze beschuldiging wees Goering met veel nadruk af en de aanteekening in het verslag was volgens hem een onjuiste weergave van hetgeen gezegd is. Een week later kondigde Hitier evenwel inderdaad deze beruchte order af en Jackson liet Goering bevestigen, dat zij mede geteekend was door Jodl. Een groote grief tegen de nieuwe regeling voor de schoenendistributie is de volstrekte gelijkstelling van volwassenen en kinderen. Daarvan wordt het groote gezin de dupe. Kin deren verslijten hun schoenen heel wat eerder dan volwassenen Daarbij komt nog', dat de kwaliteit van de schoenen, sedert 1 Januari 1945 gele verd. over het algemeen zoo slecht was, dat kinderschoenen zeker bin nen drie maanden weg waren Liever zoo stelt een huisvader ons voor, iedere maand één bon aangewezen voor schoenen van de algemeene bon kaart. Zoo zou b.v. een gezin van tien personen tien bonnen krijgen. Indien dan bepaald werd, dat voor tien bonnen een paar schoenen kon worden aangeschaft dan zouden in tien maanden alle leden van een der gelijk groot gezin een paar schoe nen kunnen ontvangen. De groote slrjtagte ware dan wellicht nog op te vangen met een reserve-bon van B, C en D-kaarten met dezelfde waar de: 1 punt. breekt. Het betreft o.m. 60 colli van de „Nieuw Amsterdam" NED. SCHEPEN IN AUSTRALIË. De Australische vakvereenlgin- gen, die tot dusver weigerden de zich sinds September in Australi sche havens bevindende acht Ned. schepen te bevrachten, hebben zich thans hiertoe bereid verklaard mits er twee waarnemers worden toege laten, welke op een der Ned. sche pen meegaan om zich ervan te overtuigen, dat de ladingen wor den gebruikt om den nood in Ned. Indië te lenigen en niet con de indonesiërs te bestrijden. De Ned. regeering heeft echter dit voorstel verworpen. De Ned. ge zant Van Aerssen zeide, dat bij de besprekingen voor het Australische hof van verzoening en arbitrage te Sydney duidelijk was gemaakt, dat de Ned. regeering geen proef tocht wenschte en dat zij geen voorstel tot het zenden van waar nemers zou aanvaarden. Van Aerssen voegde er aan toe, dat bij de beraadslagingen met de Australische regeering algeheele overeenstemming over de te aan vaarden beginselen bereikt was. Na een welsprekend pleidooi van Spaak ten gunste van kolonel De- fraiteur, tegen wiens benoeming tot minister van oorlog bedenking was gerezen en na een verklaring, dat een ministerie van nationale unie in de huidige omstandigheden uit den booze zou zijn, werd tot stem ming over de ministerieele verkla ring overgegaan. Van de 194 uitgebrachte stem men waren er 89 voor, 90 tegen en 15 blanco (afkomstig van de libe rale partij). De zitting werd vervol gens opgeheven. Onze correspondent te Brussel meldt ons nog: Tijdens het debat motiveerde de Schrijver, leider der katholieken, net standpunt zijner partij met de verklaring, dat België, dat een jaar lang niet geregeerd werd. thans minder dan ooit een regeering kan dulden, dié met stabiel is en niet op energieke wijze de groote pro blemen van het oogemblik kan op lossen. De communistische woordvoer der ging vooral tegen de katholie ken te keer, en de radicaal-socia listische spreker deed 't hem na. „De katholieken zijn allemaal reac- tlonnairs, die men voor altijd in de oppositie moet dringen". Wat uit dit echec van Spaak zal voortvloeien is vooralsnog niet te overzien, nu de communisten en socialisten zich andermaal tegen de katholieken als regeeringspartij hebben uitgesproken. Spaak zelf heeft zich, den laatsten tijd, minder fanatiek in dit opzicht uitgelaten. De toekomst zal wel leeren, of links fanatisme dan wel gezond verstand zal zegevieren ten aanzien van de sterkste partij der kamer. 5 699 w iooe te evacueeren uit hi* Sr dat dit vemtettLi booster, voor- un» uit vernietigd wen, Dik ter Buik legde den commis saris alles duidelijk uit en deze werd een beetje kalmer. „En nu maar wachten op een telefoontje van dien «erd. Hij zeide agent- Na ongeveer een kwartier kwam dit ai. Rrrrrring Rrrrrrtng 1 „Aha", bromde Chogum, „daar zul je 'f heb ben", en hjj nam den hoorn. Dik was tevreden. „Zoo zie je toch weer, als je je verstand laat werken vang je ze toch wel, daf gespui*"». En hij glimlachte fijntjes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1