Felle terreur te Bandoeng De Kamercandidaten van de Kath. Volkspartij Bezoek van het Prinselijk Paar aan Scandinavië Een schoenenbon op cijfer 3 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen HEIL CAESAR! Scherpe tegenactie der gezagstroepen ^isschopwijding mgr. Kramer Een herder in ballingschap Russen uit Iran In vijf a zes weken Gelderland één lijst met !.nr dr- A-J-J- m. Mes, 6. Th. s. het Noorden „Ze brengen hun eigen muziek en bloemen mee" Graaf De Merchant voor den rechter Wat hem wordt ten laste gelegd Babies krijgen apart schoeisel Alleen voor werkschoenen speciale regeling n De E.N.S.A. huurt figuranten Seyss vraagt dr. Bolle a'dam Giro 9095 Directeur Joh. Kutjpers Hoofdred.Mgr Dr. J Wttlox. (Ug. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 25 MAART 1946 6&sie JAARGANG No. 19969 \bonnemen-tspi 3.25 <p. kwart 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Te BeiaTia ia officieel het vol gende bekend gemaakt in verband mei de bekende verscherpte ti- fuatie te Bandoeng: „Gedurende de laatste dagen zijn •r weer pijnlijke incidenten, ver oorzaakt door groepen gewapende Indonesiërs, voorgevallen in het gebied van Bandoeng en Soeka- boemi. Het Noordelijk deel van Bandoeng, ook hel Rapwi-kamp. is zonder rekening te houden met de bijzondere omstandigheden, met mortiervuur bestookt. waardoor vrouwen en kinderen gewond zijn. Een Rapwi-convooi, dat slechts voedsel en medicamenten ver voerde. is met mitrailleurs be schoten en huizen zijn in brand gesioken. In totaal zijn meer dan 100 personen van de Rapwi en Britsche troepen in de laatste veertien dagen gedood of gewond. De opperbevelhebber heeft be slopen. dat deze onverantwoorde lijke beschietingen en brandstich tingen moeten ophouden. Daarom heef: hij den divisiecommandant bevolen, iederen maatregel te ne men, welke hierin verandering kan brengen. De plaatselijke commandant heeft besloten het Zuidelijk deel van Bandoeng zoo mogelijk zon der bloedvergieten te bezetten en hij zal om dit doel te bereiken wellicht traangas gebruiken. aangas is. zooals algemeen be kend. onschadelijk en heeft geen blijvende gevolgen. Met deze pu blicatie geven wij aan gewapende Personen en de burgerbevolking in Zuid-Bandoeng een duidelijke waarschuwing met betrekking tot onze plannen." Sinds het moment, dat de offi- cieele Britsche aankondiging over al in Bandoeng is verspreid, zijn elk mortiervuur en alle activiteit van sluipschutters gestaakt. In- tusschen had men echter door middel van luchtverkenningen nog geen teekenen van evacuatie van Bandoeng door 'de Indonesiërs waargenomei V erzetplegers geven toe Later werd medegedeeld, dat generaal Hawthorn van de plaatse lijke Indonesische militaire bevel hebbers bericht had ontvangen da: zijn bevelen betreffende de' ontruiming van het Zuidelijk ge- deeLe der stad, zooals overeenge- naóh<t1\WaS' Zonda§ tegen midder- j ut11 u'tvoer zouden zijn ge legd Men meent, dat deze hou ding een gevolg was van een bood schap van Sjahrir. Er werd echter aan toegevoegd, dat het mogelijk was, dat zekere elementen uit de bevolking hierin niet zouden be rusten. heeft de derde plenaire bijeen komst van de Nederlandsche en Indonesische delegatie plaats ge had op Zaterdag 23 Maart. In deze conferentie, welke weer gehouden werd ten huize van den Britschen gezant, werden o.a. be handeld de toestand en de eva cuatie van geallieerde krijgsge vangenen en geïnterneerden, die zich nog in de binnenlanden van Java bevinden. Er werd besloten een subcommissie te vormen, welke de aangelegenheden zal be handelen met betrekking tot het maken van een constitutie. Deze subcommissie zou Maandag 25 Maart vergaderen. Het is moge lijk, dat de vierde plenaire bijeen komst Dinsdag of Woensdag zal plaats vinden. Volgens een woordvoerder zijn bij deze conferentie „langzame maar zekere" vorderingen ge maakt. Depok bezel Depok, aan de spoorlijn van Ba tavia naar Buitenzorg, is door Ne- derlandsch-Indische troepen van het eerste en tweede regiment in fanterie bezet Chaos op Sumatra? Volgens republikeinsche berich ten uit Sumatra zou de spanning en de bandeloosheid op genoemd eiland steeds meer toenemen als gevolg van het ontbreken van elk gezag. De sultan van Asahan zou gevlucht zijn, achtervolgd door het volksleger. Na een gevecht zou de sultan gevangen genomen zijn. Radio Moskou heeft het bericht verspreid, dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de ontruiming van Penzië door het roode leger in vijf tot zes weken voltooid zal zijn. Tevoren had de Perzische minis ter-president, Ghavam Sulfaneh, tegenover buitenlandsche oersver- tegenwoordigers verklaard, dat de mogelijkheid bestond, dat directe onderhandelingen met de Sovjet unie het aanvangen van de terug trekking der Sovjet-Russische troepen uit Perzië nog voor liet begin van de bijeenkomst van den Veiligheidsraad (op heden Maan dag) tot resultaat zouden hebben. Slechts een vollediger inzicht van het plotselinge besluit Perzië te ontruimen kan aantoonen, tot op welke hoogte het een succes of mislukking van Perzië's pogin gen, zijn volledige souvereine rechten te handhaven, beteckent. aldus Reuter In tegenstelling met het boven staande wordt van andere zijde gemeld, dat Eultaneh verklaard beeft dat hij nog steeds de moge lijkheid aanwezig acht, dat het ge schil voor de bijeenkomst .an den veiligheidsraad tot een oplossing komt, maar dat r op het oogen- bli-k nog geen onderhandelingen plaats hebben over het terugtrek ken van de Sovjet- ruseische troe pen uit Perzisch grondgebied. li Hooy, 7. dr. Jos. de Boer. 8. Het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij deelt het volgende mede: De volgende candidatenljjsten voor de a.s. Tweede Kamerver kiezingen zijn samengesteld aan de hand van de gecontroleerde groslijsttellingen, welke op 17 Maart in alle afdeelingen van de partij met uitzondering van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag hebben plaatsgevonden. Kieskringen Groningen, Leeu warden, Assen, Zwolle. Arnhem en Nijmegen: 1. Pater Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M., 2. Ch. G. Matser, 3. H. Ruyter, 4. mr. E. G. M. Roolvink, 5. mr. J. R. H. van Schaik, 6. dr. L. G. Kortenhorst, 7. B. A. A. Engelbertink, 8. J. J. W. IJssel- muiden, 9. L. Frequin, 10. J. A. Middelhuis, 11. mr. dr. L. de Gou, 12. J. A. Zwart. Kieskringen Haarlem, Den Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme, 2. M. P. van der Weyden, 3. J. Groen Azn., 4. W. Steinmetz, 5. Naar wij vernemen, Constant Kramer O.P.M. de nieuw benoemde Vicarius Apostolicus van Luanfu, heden de Bisschopswijding ontvangen in de kapel van het klooster te Peking, Consecrator zou zijn Mgr Montaigne, bisschop van Peking, geassisteerd door mgr. De Smedt en mgr. Joosten. De wijding zou in allen eenvoud plaats hebben door Bissohoppen, die uit gevangenschap ontkomen of uit hun vicariaat verdreven zijn. Dit accentueert wel den toestand waarin de nieuwe Bisschop zijn heilig ambt al moeten aanvangen. Het Vicariaat Luanfu is geheel in handen van de communisten, die de Christenen vervolgen. De Bis schop zal voorloopig wel niet in zijn Vicariaat kunnen komen. Onze Scandinavische correspon- zou mgr. dent schrijft: De Zweden zijn geruimen tijd erg nieuwsgierig geweest in hoe verre er van de reisplannen van Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Scandinavië iets zou terecht komen. Ieder vindt het heel na tuurlijk, dat zij hun reis per vlieg tuig doen, hoe zou het ook anders kunnen, maar men keek er een beetje van op. dat zij een heel or kest meebrengen. De artisten ko men in een kleine luchtvloot van 6 vliegtuigen gevlogen. Zij zullen den lOen April een galaconcert in het Operagebouw geven. Jammer dat het niet in het concertgebouwkan, want dit heeft 1000 plaatsen meer, daarentegen is de omgeving in de opera glansvoller. Het gansche Ko ninklijke Huis en Hof zal het con cert bijwonen. Derde Batavia conferentie te Volgens een officieel communi qué, te Batavia gepubliceerd, Zooals gemeld, zal mr. Graaf de Marchant et d' Ansembourg, gewezen commissaris der prov. Limburg en gemachtigde van den aShi1 r„„N'SB" °P Maandag 29 gmechïfv,^aastricht voor het bijz. H„™sho* terecht staan. hij tijdens deteDuUsSch Fh**tr 3t in Nederland onzetMf-,6 bezetting derlana met Duitschland' itO0n V8" was, ten nadeele van H?„0°AT.U.f Staat en ten voordeele van Duitschen vijand, welke de ï1 soc. gedachte en de bereidheid tZÏ samenwerking met Duitschland wenschte te zien bevorderd, lm zijnde der N.S.B., algemeen ge_ machtigde van den alg. leider der N.S.B., bovendien raadsheer, later hoofdraadsheer en verder lid van den politieken raad der N.S.B., de nat. soc. gedachte en de bereidheid tot samenwerking met Duitschland uitdragend in woord en daad. a zijn funtie van commissaris der prov Limburg, waartoe hij door Seyss Inquart was benoemd, grovelijk heeft misbruikt ten voordeele van den vijand; b nat. soc. en pro-Duitsch georienteerde redevoeringen heeft gehouden; c. verraderlijk aan Duitsche in stanties inlichtingen heeft ver strekt; d. verraderlijk, terwijl hij van den strijd der kath.geestelijk- heid onder leiding van het Episco paat tegen het nat. socialisme op de hoogte was, afbreuk aan dien strijd heeft gedaan, althans inlich tingen heeft verstrekt. Als O.M. zal fungeeren de adv fiscaal mr F baron van Voorst tot Voorst: mr. R. van Oppen uit Heerlen treedt op als verdediger. Hef centraal distributiekantoor maakt bekend, dat zij. wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 3, in April in aanmerking komen voor een schoenenbon. In den ver volge zal op den 25sten van elke maand het nummer voor de uit reiking in de volgende maand worden bekend gemaakt. Zij, die na 1 Januari 1945 een schoenenbon ontvangen hebben voor gewone of beroepsschoenen, komen in 1946 niet meer in aan merking. Indien iemand in aan merking komt mag hij in plaats van een bon voor zichzelf een bon voor een van zijn gezinsleden aan vragen. Kinderen van 010 maanden ontvangen in geen. geval een bon voor schoenen. Zoodra zij 10 maan- meer uitgereikt. den zijn, wordt onafhankelijk van het stamkaartnummer een bon uit gereikt. Kinderen, geboren op of na 1 Jan. 1945, die den leeftijd van tien maanden bereikt hebben, en nog geen bon voor schoenen heb ben ontvangen, kunnen eveneens onmiddellijk, onafhankelijk van het stamkaartnummer, een schoe nenbon ontvangen. Schippers en andere personen, die ingeschreven zijn in het cen traal bevolkingsregister, moeten zich, wanneer hun nummer aan de beurt is, wenden tot den dis- tributiedienst der gemeente, waar zij verblijven. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten zooals gebruikelijk, op een aanvraagformulier bij de pi. distributiediensten worden aan gevraagd. De reeds ingediende aanvragen voor werkschoenen blij ven geldig. De tot dusverre bestaande rege ling 'voor beroepsschoenen ver valt geheel. Bijzondere bonnen voor beroepsschoenen worden niet De prinselijke gasten zullen op het schitterende koninklijke slot midden in het idyllische deel van Stockholm logeeren. De grijze, maar ranke Zweedsche monarch, Koning Gustaf V, zal hun gast heer zijn. In de oude stad rondom het slot zou een ervaren cicerone heel wat eerbiedwaardige herinne ringen aan de oeroude relaties tusschen Zweden en Nederland kunnen toonen. Veel tijd zal daar niet voor overschieten, want het Zweedsche Kroonprinspaar wi] de Ned. vorstelijke personen een dag op bezoek hebben en prins Gustaf Adolf wil daar niet voor onderdoen De Ned. legatie krijgt haar bezoek en de Ned. kolonie ook, om de Goghtentoonstelling niet te ver geten. Deze tentoonstelling is niet alleen een cultureel succes maar niet minder een schitterende recla- ma, die de algemeene belangstelling voor het hooge bezoek langzaam maar zeker warm doet ioopen Den 9 April zal er over een aan tal uitverkorenen, zooals men dat in het Zweedsch zegt, een ome regen neervallen. Het heele Zweed sche volk heeft een onderscheiding verdiend, daj: weten alle Teder- landers en dat zeggen ze in alle toonaarden, zóó dikwijls en zóó luid. dat de Zweden er verlegen van worden. De eindelooze ree.;-: dankbetuigingen van Nederland aan Zweden is een sympathieke demonstratie van de Ned. taaiheid al weten de Zweden er vaak geer raad mee Na Stockholm gaat de reis ver der naar Oslo, een fijne en welver diende attentie voor het Noorsche Vorstenhuis en volk. Denemarken en Zweden hebben Nederland voor al In zijn materieelen nood kunnen bijstaan. Noorwegen stond geeste lijk het dichtst bij Nederland. Prinses Juliana en prins Bern hard zullen nauwelijks thuis zijn. als de parken van vele Zweedsche steden in Nederlandsche bollenvel den zullen herschapen zijn. Jam mer, zullen sommigen zeggen. Och. dat is niet zeker, de volkshumor zou niet nalaten het geval als volgt te commentarieeren: zij brengen niet alleen hun eigen muziek maar ook hun eigen bloemen mee. Dan zouden de Zweden eerst echt ver legen zijn! Niets geven zij zelf zoo veel en zoo graag als bloemen. H. B. Vink, 9. J. w. Lefeber, 10. dr. W. Dijsselbloem, 11. P. B M. Alberts, 12. A. L. S. Lockefeer. Kieskringen 's Hertogenboseh ea Utrecht: 1. F. van Vliet. 2. mr. J. H. van Maarseveen, 3. dr. L. J. M. Beel, 4. mr. F. G. C. J. M. Teulings, 5. M. van Poll, 6. mr. E. M. J. A. Sassen, 7. J. Zegers, 8. mr. W. H. J. Derks, 9. H. H. van der Zanden, 10. N. Schuurmans, 11. mr. F. A. van Kemenade, 12. mej. mr. J. C. H. H. de Vink. Kieskring Maastricht: 1. dr. W. J. Droessen, 2. jhx. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, 3. Jos. Maenen, 4. J. M. Peters, 5. H. M. J. Dassen, 6. J. A. Koops. 7. M. A. B. Erens, 8. T. A. H H Verheggen, 9. mr. R. G. Höppener' 10. M. P. J. M. Corbey. Kieskring Tilburg: 1. Dr. Ch. Mol, 2. F. Smits van Oyen, 3. P. J. S. Serrarens, 4. dr. W. de Kort, 5. dr. J. C. M. Sweens, 6. dr. J. H. Gilissen, 7. F. Hoogers, 8. J. J. van den Berg. 9. M. L. Broos, 10. H. J. W. Geurds. DE GROOTE STEDEN Gisteren had in de groote ste den de stemming over de groslijst in de Kath. kiesvereenigingen plaats. Rotterdam sprak zich uit voor deze volgorde: 1. W J. An- driessen, 2. dr. A. M. Lucas, 3. Th. Koersen, 4. mr. F. J. H. Bachg; plaatsvervangers: 1. J. Bakker, 2. A. H. J. Steeman, 3. A. Cornells, 4. J. H. M. Derksen. De volgorde van het politiek advies was: 1. Andriessen, 2. Bachg, 3. Koersen, 4. Lucas; pl.v.v, I. Derksen, 2. Bakker, 3. Comelis, 4. Steeman. De kath. kiezers van Den Haag spraken zioh als volgt uit: 1. An driessen, 2. Lucas, 3. Koersen. 4. Bachg; pl.verv. 1. Derksen, 2. Bakker, 3. Cornelis, 4. Steeman. Rotterdam, Den Haag en Am sterdam komen uit met een ge lijkluidende candidatenlijst. De definitieve lijst kon nog niet op gemaakt worden, omdat men te Amsterdam niet gereed was met de telling. 29. Diik ter Builk wandelde heel kalm de gang van het groote hotel in naar de lift. Ging hiermee tot de derde étage en zocht toen kamer IS op. Alvorens naar binnen te gaan, gluurde hiij eens door het sleutelgat. Rij zag net, hoe de twee, hem goeo bekende boeven, zich over het kof fertje bogen en den buit telden. „Alha" dacht Dik, „nu is het zjffk de heeren maar te overbluffen. Hot beste is gewoon aan te kloppen en de daad bij het woord voegend, tikte hij viermaal op de deur, zooals de agent hem aangeraden haa. De Engelsche schrijver Ashley Dukes, auteur van „The Man with a Load of Mischief", die thans belast is met de leiding van de theaters in het door de Engelsche bezette deel van Duitschland, heeft het ministerie van buiten landsche zaken te Londen probee- ren te halen, even goede gezel schappen te sturen als de Pransche en Russen in het zones Een derde rangs opera-gezel schap, dat zonder decors uit Enge land in de Britsche zóne arriveert, kan moeilijk een vergelijking door staan met het Russische Ballet of de Comédie Francaise Maar intusschen is de toestand reeds een igszins verbeterd en op het oogentolik gaat in Lubeck een revue, die op veel hooger peil staat dan datgene, wat er tevoren werd vertoond, namelijk „Julius Caesar". Beide vertooningen staan onder auspiciën van de ENSA. Voor „Julius Caesar" nad het gezelschap, dat uit meer dan hon derd personen bestond, een aantal Britsche soldaten pogen te enga- geeren om als figuranten op te treden. In het stuk komt namelijk een groote volksmenigte voor, waaronder zich ook een waarzegger bevindt. Men bood den soldaten- figuranten een vergoeding van vijf mark per avond. De soldaten gingen daar evenwel niet op in. En derhalve huurde de ENSA een aantal Duitschers om als menigte' op te treden. Wie beschrijft eohter de ver bazing van de Duitsche figuranten, toen zij instructie kregen, om Cae sar met uitgestrekten arm te be groeten den naz-groet, die na juist is verboden Seyss Inquart heeft doen vragen den vroegeren leider van de Haupt- abteiliuig Veikehr" in NederlamL dr A. Bolle, een getuigenverhoor af te nemen over de verantwoordelijk heid van Seyss Inquart voor de hongercatastrophe. Het verzoek was in eerste instantie afgewezen, daar dezelfde vragen gesteld zijn aan getuige C. Vonderwensch. Dr. Bolle werd door de verdediging ech ter als een belangrijker getuige afgeschilderd en op grond daa*< van zal het tribunaal het verzoek in overweging nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1