STERKTE VAN RUSLAND De Kardinaal eeredoctor van Utrecht Bandoeng geheel bezet DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen De kansen van China Gratie voor Mussert aangevraagd De nieuwe t-extielkaarten Uitreiking van cappa en bul HONGER IN HAMBURG 33 Arbeiders vallen flauw elkaar «eaakt- Versnelde operat-ie was volledig succes Nabij accoord in Indië? GONGSLAGEN Naar Britsch-lndië's vrijmaking Na gedanen arbeid.... Prof. mr. P. J. M. Aalberse R'dam Giro 9095 Directeur: Job. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr j Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paailvast. Drukker N.R.C. N.V Uitg v,d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 26 MAART 1946 68sle JAARGANG No. 19970 \bonnem f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand f 0.26 p waek Tijd. adres: Broersveat 8 A Tel. 66804 AdVertentiën 15 ets p. mm. Rusland is een machtig rijk; na den jongsten wereldoorlog is het zells de tweede mogendheid op dezen aardbodem. Het is zich daar van terdege bewust, maar ander zijds weet het ook, dat binnen niet ai te langen tijd, of dit nu tw.ntig of vijftig jaar of een eeuw zai zijn, doet minder ter zake een ander land. het rijkste aan be volking en grondstoffen, en volko men autarkisch wat zijn voorziening be neft: China naar de tweede en wellicht zelfs naar de eerste plaats zai dingen. Japan heeft dit waag- stUK ondernomen, het is er aan ten gronde gegaan. De kansen van China zijn veel reëeler; het behoeft den sprong omhoog niet te onder nemen, vóór het volkomen gereed is. kn het lijkt dan ook geen ver metele veronderstelling, als men meent, dat de derde wereldoorlog indien deze ooit komt, m het Verre Oosten ontbrandt, en dan West Europa als een te verwaarloozen kwantiteit wellicht zelfs practiscb on heroerri Z3*l la/tcn. zooals de internationale positie er on het oogenblik uitziet - zij kan in den loop der jaren mtus- »chen nog heel wat wijzigingen ondergaan zullen in dien titanenkamn China en Amerika zij aan zij tegen Rusland strijden. En met dit uitzicht van het oogen- blik houdt de Russische politiek rekening. In Europa omringt zij het land met een geweldige borst wering. welke den tendenz heeft zich langzamerhand over geheel Europa uit te breiden; m het Nabije Oosten in Iran neemt men. zeer actief hetzelfde streven waar, terwijl daar de situatie nog door een petroleum-probleem gecompli ceerd wordt. Rusland dringt op in de Middellansche Zee, om in geval van nood de Britsche levenslijn te kunnen afsnijden. Het zou ons allerminst verwonderen, als ook Zuid-Afrika binnenkort in de Rus sische agitatie werd betrokken want voorloopig is het alternatie! voor Suez nog Kaap de Goede Hoop Maar men spreekt reeds over de route door het Panama kanaal, welke voorloopig nog veilig is; echter is ook Midden Amerika reeds object voor de Russische agitatie en propaganda Dit alles zijn echter problemen, welke in de Vereenigde Naties en in den Veiligheidsraad thuis hoo- ren Zelfs het geweldige rumoer, dat heden ten dage rond Iran ge maakt wordt, lijkt slechts een diplomatiek spel, misschien niet zonder risico: het is pokerspel Maar ten slotte, we hebben een wereldorganisatie voor veiligheid. wede en welvaart, en daar kunnen spanningen afgereageerd worden welke een bovenal defensief karak ter schijnen te bezitten. Veel gevaarlijker, vooral met het oog °P een verdere toekomst, is het Mandsjoerijsche probleem. Daar openbaart zich het meest een im perialistisch aspect van de Russi sche politiek. Zelfs als het waar is, dat Rusland op het oogenblik in China op den terugtocht is, zal dit toch slechts een tijdelijk pheno- meen zijn, wijl Moskou nu de overmacht van de Vereenigde Sta ten in het Verre Oosten moet erkennen. Met Japan als basis, en China als onvoorwaardelijken bond genoot /kan Washington ginds decreteeren, wat het wil. En daar voor heeft Rusland alle respect. De groote vraag in Mandsjoerije blijft. In hoeverre de Chineesche „communisten" in de kaart van Moskou willen spelen. In Europa liggen de Baltische staten. Po'., i, de Balkan onder de greep van Rusland; ginds in Mands joerije het grensgebied, het voor terrein, de borstwering zoowel van Rusland als van China, en door China van Amerika. Dit maakt de toestand veel gevaarlijker; ook als men aanneemt, dat de twee par tijen daar defensief zijn. dan grenst dit defensief toch heel nauw aan een offensieve actie: van twee legers, die in volle wapenrusting tegenover elkaar liggen. Daar zul len de geweren .veeleer als vanzelf afgaan dan in Europa of het Nabije Oosten. De partijen zijn momenteel nog te ongelijk om een risico van vijftig-vijftig te nemen; het ziet er naar «uit, dat de positie van China en Amerika nog sterker zal worden. Dat is intusschen een gevaarlijk punt; want tegenover de zwakte in het Verre Oosten zou Moskou weieens actiever willen zijn m het Westen. Maar ten slotte zouden in dat geval beide fronten toch onverbrekelijk zijn verbonden Familieleden van ir. A. A. Mus seri hebben bij H.M. de Koningin ie zijnen behoeve een verzoek om gralie ingediend. Dit verzoek is onmiddellijk in behandeling ge nomen. Van de nieuwe textielkaarten, wel ke thans worden uitgereikt, zal ein de April een aantal punten worden aangewezen voor het koopen van textielartikelen Vóór deze officieele aanwijzing is het verboden op deze punten te koopen of te verkoopen. /ttDa DUnten Yan de textiel-lederkaart \V-A J510) blijven g'eldig en hebben dezelfde waarde als de punten van de nieuwe textielkaarten De kousen- en sokkenbon A van de oude textiel- kaart blijft eveneens geldig Losse textielpunten zijn niet geidtg en mo gen door den detailhandel niet wor den aangenomen KARDINAAL DE JONG EN DE JEUGD. De kardinaal gehuldigd tijdens het Katholiek Jongeren-congres Zondag te Utrecht gehouden. Hedenmiddag heeft in een plech tige zitting van den Academischen Senaat der Utrechtsobe Univer siteit de eerepiomotie plaats ge had von Z, Em. Joh. Kardinaal De Jong, dis. K. H. E. Gravemeyer, alg. gedelegeerde der Synode der N. Herv. kerken, en van den heer Luyak. Nadat prof. dr. H. Wagenvoort Kardinaal De Jong de cappa had overhandigd en aan Z. Em. de bul was uitgereikt, hield prof. dr. P. Geyl namens de faculteit der let teren en wijsbegeerte een rede, waarin hij het een voorrecht noemde de eerste te mogen zijn om Kardinaal De Jong als Utrechtsch doctor aan te spreken. De voedseteüef&tallen in de Ham- hurgsche winkels nemen gestadiig zij ■het niet op verontrustende wijze, toe. "L" 24 u-ur lebben zich tien van zulke Pers^V,cn voorgedaan, waarbij 280 in waren oetroikken. sr>^t.Tel>aratiewerkplaatseri van van Hamburg zijn Er honco a 33 arbeiders periode die m© acht dagen ver- Een BriUch^S*^3 mstribu«e- heid heeft vM gezond- teekenen van hongerix-gl wrste gezichten en wankelend?®,— „gele Maandagnamiddag is hei bebouwde gebied van Bandoeng bezel, zonder dal men eenigen tegenstand ontmoette. Generaal-majoor Hawthorn had zijn oorspronkelijke plan plotseling veranderd. Met het oog op de brandstichtingen door de extremis ten had hij bevel gegeven de be zetting sneller te doen plaats vin den. In plaats van in twee dagen, werd zij nu in een dag voltooid! Door de extremisten werden Maandag in den loop van den dag nog meer huizen in brand gestoken. Toen men een overzicht kon krij gen van de aangerichte verwoes tingen en bekend werd, dat ae pemoeda's bezig geweest waren ladingen aan te brengen, zoodoende probeerend het vernielingswerk te herhalen, heeft generaal-majcor Hawthorn snel de genoemde ver andering in zijn plannen gebracht en de volledige bezetting onmiddel lijk gelast. Deze versnelde operatie was een compleet succes, zooals de gene raal trouwens zelf kon zien, toen hij door de verwoeste straten van Zuid-Bandoeng reed. De Chinee sche burgers kwamen te voorschijn en vroegen den geallieerden om bescherming teneinde verdere plun dering te doen ophouden. Sterke patrouilles zullen in actie blijven om deze plundering te voorkomen. Men verwacht, dat nog meer huizen in vlammen zullen opgaan, daar een aanzienlijk aantal tijd bommen zijn gevonden. Sappeurs zijn zonder ophouden in actie, doch de extremisten blijken hun werk grondig gedaan te hebben. Officieel werd te Batavia mede gedeeld- dat de inwoners van de kampongs in de Noordelijke bui tenwijken van Tjimahi, ten Westen van Bandoeng, volgens berichten de T.R.I, gevraagd hebben om be scherming tegen de terreur der pemoeda's. Lord Louis Mountbatten, de op perbevelhebber voor Z.O.-Azië, heeft in een persconferentie ver klaard, dat hij hoopvol gestemd is ten aanzien van een spoedige over eenstemming in Ned.-Indiië. Hij was van meening, dat Sjathrir een „redelijk" man is en dat de Ne derlanders en de Indonesiërs ge zamenlijk een formule zullen vin den, teneinde orde en rust te her stellen om tot welvaart en voor gang te geraken. De Nederlanders zien, naar hij meende, in, dat men over miUioenen Indonesiërs geen dwangheerschappij kan uitoefenen. 3600 repatrianten aan boord De „Nieuw-Amsterdam" heeft te Colombo nog 190 mannen, 413 vrouwen en 229 kinderen uit het kamp te Kandy aan boord geno men. Met de 2766 landgënooten, die te Singapore aan boord zijn gegaan, bevinden zich op de „Nieuw-Amsterdam" dus 3598 re- patrieerenden. Het is passend, dat wij op dezen dag, den eersten dies na de bevrij ding onze gedachten terugvoeren naar de beproeving, die achter onis ligt, en dat wij dit doen in een geest van dankbaarheid jegens hen, die ons volks in het geeste lijk verzet zijn voorgegaan. Die verschrikkelijke jaren zijn niet zonder winst geweest. Wij hebben onze onmacht gevoeld met een bit terheid, die soms voor geen andere gewaarwordingen plaats scheen te laten. In de zwartste uren bleven wij weten, niet misschien dat de bezetter en zijn trawanten vernie tigd zouden worden en het vader land, verminkt en uitgeput, be vrijd, zou worden, maar belang rijker dan dit is dat er eeuwige beginselen zijn waarvan de menschbedd Igeft, dat de dwaling en de waanzin, die over ons triom feerden, en waarvan het gebral de lucht vervulde, daarom niet min der dwalingen en waanzin waren die de menschheid en het leven niet blijvend zouden kunnen be- heersohen. Er zijn er, diie door hun woord, door bun voorbeeld, ge holpen door de positie waarin zij zich bevonden, of door de kracht van hun persoonlijkheid aan tal- looze anderen, aan de gemeen schap iets hebben kunnen mee- deelen, dat die eenzaamheid van de beproeving doorbrak, dat op wekte en bezielde. Zoo zijt gij ge roepen geweest om leiding te ge ven en gij hebt u nobel gekweten. Gij hebt ronduit durven zeggen dat onrecht als onrecht gewraakt moest worden, gij hebt niet ge schroomd voor geestelijke vrijheid en menschelijkheid op te komen. Spr. herinnerde vervolgens nog aan het wetenschappelijk werk van dr. de Jong vóór den oorlog. Uw Kerkgeschiedenis geeft u op het u verleende eeredoctoraat nog geheel andere aanspraak, omdat gij den geest gediend hebt, omdat gij moedig stand gehouden hebt voor de idee; daarom is het voor deze universiteit een eer u te mo gen huldigen. Spr. eindigde met dr. de Jong te verzekeren, dat hij aldus sprekend, niet enkel aan zijn eigen gevoelens uiting gaf, maar ook aan die van den Senaat, toen deze eenstemmig besloot het eere doctoraat aan te bieden. Te voren had prof. J. Severijnen ds. Gravemeyer toegesproken, ter wijl prof dr. Johanna Westerdijk den heer Luyck huldigde. Ds. Gravemeyer heeft hierop namens ue eeredoctoren een dank- wooTd gesproken. ginrren te vertoonen. sche Yea hi WHre,nce' ud der Brit se, ™rC0„B/e- rentie te New Delhi refi Se besprekingen, die nu gaan begin nen, gaan vooraf aan het instellen tan een bestuursapparaat, waarbij de voorwaarden voor een volledige onafhankelijkheid door de Indiërs zelf bepaald kunnen worden. Tk ben er zeker van, dat ons gezamen lijk streven met succes bekroond Jal worden, indien wij allen hK weizijn van het Indische volk be nt?! andere belangen stellen en hesif ?n2 weerhoudt van ons vaste h het probleem op te lossen". 30. De kerelds dachten blijkbaar dat het hun kameraad weer was' want er werd geroepen: „Binnen"' Dik wandelde naar binnen en ver school zijn revolver achter zijn rug De kerels wanen eerst wat ont- ift' maar al gauw herstelden ze zien. ,,Daar heb je dien bemoeial weer, Jonny." schreeuwde de dop hoed. ..Geef 'em z'n vet. Jan," ant woordde de ander. En meteen nam hij een stoel op en gooide diezen naar IHk. Die, ook niet mis, nam er een duik onder door, waardoor de stoel in splinters op den grond terecht kwam. Arm zijn met een vroolijk gezicht is maar aan enkelen voorbehouden. Men spreekt dan ook vaak van het kruis der armoe. Men zou dus moeten concludee- ren, dat rijkdom en blijmoedigheid zouden samengaan. Doch voor zoo-! ver mijn ervaring reikt, lijkt het daar heelemaal niet op. Wat een zorgen, als men geld heeft. De staat blokkeert en deblok keert na veel poespas, men weet soms niet, wat men met zijn geld moet uitvoeren, want er zijn geen voorwerpen te koop, er is een drei gement van ontzaglijke belasting hoogte. Rijkdom kent op het oogenblik geen rust en wordt bovendien gehaat, door deniet- bezitters. Rijkdom valt niet mee. Is die bijbelsche constructie van den kameelkruiperij door het oog van een naald niet verbluffend? Is armoe een kruis volgens de in geld denkende wereld, de rijkdom is het volgens Oordeel van Boven nog meer Daarom is gemiddelde welvaart voor 's menschen levensgang het beste hulpmiddel. Daarop dienen sociaal-economische acties te zijn gebaseerd. Vandaag aan den dag is die taak voor leidende instanties door allerlei zware omstandigheden niet zoo eenvoudig. Doch die taak zoo uitstekend mogelijk blijven ver vullen is een eerste voorwaarde. Gebeurt dit niet, dan deugt zoo'n leiding niet. In dit verband wijzen we den leiders van openbare en particulie re bedrijven op den nood der pensioen trekkers. Voor den staat maar ook voor een particulier bedrijf is vaak hard gesjouwd. Men kreeg uiteindelijk een welverdiend pensioen. Na ge danen arbeid werd het zoet rusten. Doch deze categorie personen heeft thans een zorgelijk bestaan. Elk peil is of wordt omhoog gebracht doch de pensioentrekkers zakken weg. Voor hen gelden geen duurte- toeslagen, voor hen bestaan geen verhoogingen. Voor hen wordt de tijd niet aangepast. In den oorlog, maar ook in vredes-tijd vormen zij de menschen. die de klappen krijgen. HENK VAN DER MAZE. Van zijn prille jeugd af volop in het publieke lenen, sociaal pionnier en organisator, uiterst vruchtbaar publicist en vaardig Prof. mr. P. J. M. Aalberse journalist, Schaepman's gewilde opvolger in de Tweede Kamer, vertrouweling van den ontoegan- kelijken Nolens en ook diens ge wilde opvolger, kort hoogleeraar en levenslang ..professor", zeven jaar lang baanbrekend minister, door de ambtenaren op de handen ge dragen, fractieleider, kamer voor zitter, lid van den Raad van State, een man die zijn tegenstanders maar geen vijanden had, invloed rijke politieke vraagbaak van velen, ook niet-katholieken, viert morgen zijn 75sten verjaardag, na levenslang bij de jongeren" be hoord te hebben. Hij treedt thans uit den Raad van State en uit zijn zoo rijk publiek leven, natuurlijk om ons te gaan begiftigen met de wijze en belangwekkende memoi res van zijn ervaring- en daden- rijk leven. Vooral ook namens ons blad waarin hij, eenmaal be streden, later van harte mede- streed, een hartelijken geluk- wensch aan dezen zoo uiterst sympathieken 75-jarige.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1