m REVOLUTIE in Joego-Slavië HESS' ROL ONTSLUIERD Met „De Valk" over de puinen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 26 MAART 1946 PAGINA 2 DEMOCRATIE OF DICTATUUR? Volksrechtbanken De menigte juicht.... Eed of belofte onnoodig „Modelstaat" Wet op de tweede plaats Staatsindustrie Hoover bij den Paus Hoe hij Engeland poogde he intimideeren Een pikant geval, dat dra luguber werd 4, ïïi. Feuilletonnette Daisy en de jeep Mijn tweeden middag in Bel grado heb ik doorgebracht in de Cültuur-hal van het Zevende Dis trict. Ik ben er heen gegaan, om dat daar door een volksrechtbank een proces werd gevoerd tegen -een bekende brouwerij, die werd beschuldigd van het maken van oorlogswinst en omdat ik uit er varing weet, dat een van de bes te manieren, om een volk te leeren kennen is, na te gaan, hoe het zich 'Sn zijn gerechtszalen gedraagt. Van de galerij, waar ik stond, leek net tooneel, dat zich aan mijn oogen vertoonde, precies op een oude gravure van een volksrecht bank tijdens de Fransche revolutie Aan het einde van de groote hal tegenover mij, recht beneden een reusachtige roode vlag en de por tretten van maarschalk Stalin en maarschalk Tito, stonden vier klei ne houten keukentafels met den rechter en zijn bij fitters er om- been, gehuld in overjassen en dassen. Rond den rechter verdrong zich een bonte menigte, hoofdzakelijk arbeiders van de brouwerij. Ach ter hem, stonden zij, vóór hem, in dichte rijen door de heele hal heen, langs de wanden, in de ven- eternissen, met hun beenen ben gelend langs de muren van de Cul tuurhal. op de trannen naar de galerij. Toen ik de zaal binnenkwam, was juist een financieele deskun dige bezig een rapport voor te le- ten betreffende de financieele po- ■itie van de brouwerij. Het was een vervelend, eentonig stuk, dat hij zo snel mogelijk opdreunde. t>e menigte luisterde echter vol •andaoht. Tenslotte kwam de financieele desKundige aan het einde van zijn rapport. Blijkbaar was hij een eooTt officier van justitie en ge tuige tegelijk, want hij besloot met de verklaring: „Ik ben van mee ning, dat door het hof een boete van dertig millioen dinars dient te worden opgelegd Eerst brak er een gebrul van in stemming en geestdrift los. Maar «en man op de galerij, dicht bij Maarschalk Tilo me, met een bril op en gekleed in een leeren jas, maakte daaraan spoedig een einde. „Dat is niet genoeg," schreeuw de hij met heldere stem, die bo ven het tumult uitklonk. „Dertig millioen is lang niet genoeg". De menigte nam zijn roep direct over. „Meer, meer", schreeuwde gij. „Dertig millioen is te weinig". Een man in een der venstemissen gilde: „Ze leverden bier aan de Organisation Todt". De man op de galerij leunde op hieuw naar voren. „Die kerels heb ben millioenen verdiend, terwijl wij honger leden. Geef terug aan het volk, wat van het volk is". Dit duurde zoo ongeveer vier minuten, terwijl de financieele deskundige, die slechts een boete van een ongelukkige dertig mil lioen had geëischt, er steeds min der op zijn gemak begon uit te Zien. Zenuwachtig glimlachend keek hij op naar de galerij, ter wijl hij een cigaret aanstak. En toen begon in mijn oog het meest interessante gedeelte van dit buitengewone proces, dat echter in het tegenwoordige Joego-Slavië doodgewoon is. De rechter vroeg, misschien wel wat overbodig: „Heeft iemand iets op te merken?" Van alle kanten uit de hal be gonnen vrijwilligers getuigenissen i»f te leggen, de eigenaars en de .directie van de brouwerij aan te .vallen, de aandeelhouders te be schuldigen en te eischen. dat de ;heele brouwerij onder toezicht van ■den staat zou worden gesteld Zij spraken van hun plaats i'n de Ital af. Een getuigenbank was er jjiiet. Een eed of belofte werd niet ^Igflggd, Piaatjeg en geruchten Belgrado, de hoofdstad van Joego-Slavië, zetel van de regeering van maarschalk Tito. Belgrado, bijna een jaar na de capitulatie van Duitsch- land. Een sluier van geheim zinnigheid hangt er over deze hoofdstad. Joego-Slavië immers behoort tot de invloeds sfeer van Moskou en de be richten, die vandaar naar Westelijk Europa doordringen, zijn schaarsch en verward. De geallieerde volken heb ben zes jaren bloedigen strijd gevoerd, om de democratie tot de overwinning te voeren. De dictatuur van den eenling is verslagen, maar is de dicta tuur van de massa, de dictatuur van het volk, niet even ver werpelijk? Kan er in het Joego-Slavië van na den oorlog nog gesproken worden van democratie in den waren zin van het woord? Sefton Delmer, een der meest bekende Engelsche jour nalisten, heeft onlangs een be zoek gebracht aan Belgrado en beschrijft zijn ervaringen in de Daily Express", waar aan wij tal van interessante bijzonderheden hebben ont leend. werden door den rechte» als ge tuigenverklaringen aanvaard. De getuigen werden niet ver hoord. Er was geen verdediging, hetgeen als heel gewoon werd be schouwd. De rechter en ziin hof trokken zich gedurende ongeveer tien mi nuten terug, voordat zij hun vonnis uitspraken: De Weiffert Brouwerij werd schuldig bevonden aan het maken van ongeoorloofde winsten gedurende de bezetting en veroor deeld tot'een boete van 46 millioe». dinars. De man op de galerii had zijn zin. Sefton Delmer verklaart het ver. loop van dit proces uitvoerig te hebben beschreven, allereerst om dat het typeerend is voor veel. wat op het oogenblik in het revolu. tionnaire Joego-Slavië gebeurt en vervolgens omdat Joego-Slavië in de oogen van de Zuid-Europeesche communisten een modelstaat is, waar reeds het meeste is bereikt, wat zij in de toekomst hopen te verwezenlijken Voor het Joego-Slavische regiem was het proces van de volksrecht, bank niet een poging tot eerlijke, onpartijdige rechtspraak. Het was oorlog een onderdeel van den revo- lutionnairen oorlog, eerst gevoerd tegen de Duitsehe bezetters, daar na tegen de collaborateurs en nu tegen de middelklasse. En diezelfde oorlog wordt door de communisten gevoerd in alle staten van Centraal en Zuidoost- Europa. Het doel van dien oorlog is het scheppen van een comma, nistischen staat, waarin maar één klasse bestaat. De prijs van dien oorlog is de verbanning of ont eigening van vijf a zes millioen rrfcnschen. De regeering van maarschalk Tito geeft ronduit toe, dat bij haar gerechtshoven de revolutie op de eerste en de wet pas op de tweede plaats komt. Generaal Djilas, de jeugdige communistische minister zonder portefeuille en een van de knapste en meest invloedrijke personen in Joego-Slavië, zeide het in een op 14 Januari j.l. gepu bliceerd artikel aldus: „Wij moeien er ons klaar van bewust zijn, dat slechts die gerechtshoven goed zijn, welke de belangen van het volk verdedigen en vonnissen vellen, niet volgens de for- meele letter van de wet, doch op de eerste plaats in den geest en in overeenstemming met den nationalen strijd en de nationale revolutie." Door middel van processen als dat in de Cultuurhal te Belgrado, is 78 procent van de Servische en 84 procent van de Kroatische in dustrie aan de eigenaars ontnomen en door den staat in bezit genomen. Aan boeren wordt hun land ont nomen, als zjj schuldig worden bevonden, dat zij het niet zelf be werken. Omdat het Joego-Slavische re giem een revolutionnairen oorlog voert, weigert het oppositie te dulden of stakingen toe te saan. Beide zijn illegaal. De adjunct-officier van justitie voor Kroatië verklaarde op 21 October j.l. te Zagreb onomwon den: „Alle daden van de - reac- tionnairen en van de oppesi- tie. d.w.z. van den vijand, zijn misdadig volgens de wel. Wal zij doen. is anli-nalionaal en we dienen dienovereenkomstig le handelen". En toen, gedurende de debatten in het parlement te Belgrado over de nieuwe constitutie op 17 Ja nuari kolonel Vojin Petrovic voor stelde, dat „het recht tot staken" in de grondwet zou worden opge nomen, werd dit voorstel door ge neraal Djilas namens de regeering zonder meer als „reactionnair in de gegeven, omstandigheden" van de hand gewezen. Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, heeft Z.H. de Paus Zaterdag j.l. den voormaligen president der Ver. Staten. Herbert Hoover, die in verband met den dreigenden hongersnood Europa bezoekt, in audiëntie ontvangen, De H. Vader verzekerde den Amerikaanschen staatsman, dat Hij volkomen instemde met ieder initiatief, dat de verzachting der gevolgen van den wereldoorlog ten doel heeft. Het koninklijk slot, waar het prinselijk paar bij zijn bezoek te Stockholm zal vertoeven. Een „streng geheim" document van 70 pagina's, waarin een ge sprek van 3 uur tusschen Vis- count Simon, den loenmaligen lord kanselier, en Rudolf Hess is verval, is voor hel eerst aan de openbaarheid, in tegenwoordig heid van hel tribunaal le Neu renberg, prijsgegeven. Tijdens het onderhoud overhan digde Hess de voorwaarden voor „de basis voor een overeenkomst tusschen Groot-Britannië en Duitschland". In het document komt lord Simon voor onder den naam van „Dr. Guthrie" terwijl Kirkpatrick van het Britsche minis terie van buitenlandsche zaken, die ook tijdens het onderhoud aan wezig was, met ,Dr. Mackenzie" werd aangeduid. Het onderhoud vond plaats op 10 Juni 1941, 1 maand na de vlucht van Hess naar Schotland en na zijn onderhoud met den hertog van Hamilton en Kirkpatrick. Hess verklaarde, volgens ge noemd document, o.m„ dat zijn vlucht in hoofdzaak ondernomen werd, omdat de Duitsehe leiders er absoluut van overtuigd waren, dat de positie van Engeland hope loos was, Hess wees op de uit breiding van de Luftwaffe, maar toen lord Simon getallen wilde hooren, ging Hess er niet op in. Hij zeide echter: „Ik heb eenigs- zins een denkbeeld van hetgeen vroeg of laat met Engeland zal gebeuren. Zonder overdrijving kan ik verklaren, dat het verschrikke lijk zal zijn". Over den duikbootoorlog zeide Hess: „drie kwart van Europa neemt deel aan den bouw van duikbooten". Lord Simon merkte op: „De Duitsehe cijfers betreffende het tot zinken brengen van Britsche schepen wekken den lachlust van ons volk o-p. Wij zitten nog niet zoo aan den grond". Hess was echter van meening, dat het Engelsche volk het lachen zou vergaan. Hij sprak toen over de mogelijkheid van een Britsche Er hing verleden Zondag een pi kant geval in de lucht. De „Valk" was een der K.L.M.-vlieg- tuigen, die in Mei 1940 door de Duitschers werden geroofd en in dienst gesteld op Lissabon. Reeds meermalen hadden de K.L.M.- piloten, die uit Engeland op Lissa bon vlogen met verbeten woede staan turen op dat sterk gecamouf- fleerde, maar nog sterker door Duitschers bewaakte vliegtuig, dat wel De Mees of De Valk moest zijn. Het bleek De Valk. Maar deze was eerst terug te voeren naar zijn oude nest, toen hij na den oorlog te Barcelona werd ontdekt. De heer J. C. van der Kloot, chef van de afdeeling Europa, van de K.L.M., trok er heen en voerde De Valk hersteld door leden van de Luft waffe zelf. die nog in Barcelona rondliepen, met wielen van een Junker 88, een Russischen starter, een Italiaanschen automatischen pi loot en verschillende Duitsehe in strumenten in triomf naar het vaderland terug, waar Fokker voor de rest zorgde. Het was wel een pikant idee van de K.L.M. om juist dezen Duit- schen collaborateur onder de vlieg tuigen het eenige dat uit Duit sehe handen wederom in Neder- landschen dienst kwam te be stemmen voor een tocht met Neder- landsche journalisten boven de Duitsehe puinen. Dat was de eer ste taak van de herstelde machine Plm. 2 uur Zondagmiddag van Schiphol vertrokken konden deze passagiers al spoedig als 't wart recht naar beneden kijken door het gat in de St. Cunera van Rhenen. in de trechtergaten en loopgraven van het gevechtsterrein om Am- hem en in de open wonden var deze stad zelf. Om den Grebbeberg had piloot Eilbers, die zich dr UUdüte ©oeite gaf om de gasten van de K.L.M. ten volle te laten „profiteeren". als 't ware een soort eereronde gevlogen voor onze ge vallen en daar rustende nelden. Nauwelijks waren we echter de grens gepasseerd of het pikante ge val werd meer dan luguber. Koos Vorrlnk vertelde in zijn jongste Rivièra-rede, dat, toen hij met zijn vriend, den fel anti-Duitschen oud minister Verschuur, naar een Duitsch concentratiekamp werd ge voerd, de verwoestingen aldaar hun aanvankelijk mee- of liever tegen vielen. In Hannover kwamen zij reeds tot andere gedachten, maar in Berlijn zei Verschuur diep on der den indruk: Hier is het niet mooi meer. Hier is het niet mooi meer! Dat is wel de eerste gedachte, ais men ,.Geef mij tien jaar, en ge zult Berlijn (Duitschland) niet terug kennenHitier. bij het vernielde Emmerich in Duitschland komt en via de Pla^" sen Rees, Wesel, Xanten, de slacnt- offers van Montgomery's over tocht over den Rijn, alle totaal ver woest, over het zwaar geschonden, eertijds zoo riante Dusseldorf en de groote martelares aan den Rijn Keulen, naar het Zuiden vliegt om over de slagvelden van Duren, enz. bij Aken wederom het Hitler-land te verlaten. Een aanblik als van Keulen ron dom den dom vergeet men z'n leven niet meer. Men had zich geen oogenblik kunnen indenken, dat het zóó erg was, en ook niet dat men vanuit een vliegtuig in een paar uur tijd zulk een blijvenden, overweldigenden indruk zou krij. gen. Men zit voortdurend als 't ware met ééne gedachte beladen: hoe was zulk een radicale verwoes ting mogelijk, en niet: hoe krijger de Duitschers dat allemaal opge bouwd. maar hoe krijgen zij het opgenmnd Waarlijk, vanuit cic iucht ziet men Hitler's doemvonins in puin over zijn land geschreven. Men ontkomt ook niet aan den indruk, dat men er alles als wan hopig maar voorloopig bij laat lig gen. Dan ons eigen landje! Van Aken uit vlogen wij dwars over het lachend Belgenland naar Walcheren. Een immense "riestig- heid om stil bij te worden. Wie met één oogopslag een indruk wil krijgen over een der aangrijpendste episoden uit den tweeden wereld- krijg, hij late vanuit een vliegtuig zijn blik gaan over Walcheren Maar hier is gewerkt. Hier is weer leven: hier wenkt weer de toe komst. Zoolang de geest over ons vaardig blijft van hen, die in Wal cheren leden en in Walcheren werkten, is Nederland veilig. Hetzelfde fiere idee beving ons. toen wij, na een blik in dc die weleer de binnenstad van kol terdam Was, Schiphol wederom na derden IRfat was ook dat zwaar getroffen; uit de hoogte leek het nóg ten deele een ruïne. En toch: die herrijzende ruïne is door de energie van heel het personeel van heel de K.L.M. tot verbazing van den buitenlander al weer geworden tot een van de drukste vlieghavens ter wereld. Al de routes zijn ge regeld overboekt. Reeds rijpen nieuwe plannen: 1 April heropent de driemaal wekelijksche dienst op Oslo; eind April begint de zomer dienst met sterk verhoogde fre quentie. In het binnenland komen naast de kleine Havillands ook de D.C. 3-vliegtuigen, die vroeger op Indië vlogen, in gebruik, daar onder ook onze Valk. En voor wij in dit vliegtuig waren gestapt, had den wij, heel klein, maar heel fier, even gestaan in en bij de pas ge arriveerde D.C. 4, die intusschen reeds met een 40-tal passagiers naar Lissabon vloog, nog vóór zij in Twenthe tot „Twenthe" gedoopt zal worden. En de tarieven gaan omlaag! Na een drie-landentocht in drie uur, zonder eenige controle, met onuitwischbare indrukken, reikten wij den charmanten gastheer, den heer Van der Kloot, dankbaar df hand fier en gerust op onze capitulatie door gebrek aan ton nage. Hij zeide: „Wij zouden er niet aan denken, het 3-''-che moederland te bezetten, om-lat wij dan 't volk zouden moeten voeden. Bij een eventueele capitulatie zou den wij slechts een aantal belang rijke luchtbases bezetten en ze van de hongerende bevolking afsluren, zoodat onze soldaten niets va,, den hongersnood zouden merken" Op dat oogenblik overhandigde Hess de bovenvermelde voorwaar den voor een overeenkomst tus schen beide landen. De voorwaar den luidden: „Duitschland krijgt de vrije hand in Europa en Groot- Britannië i'n het Britsche keizer rijk; teruggave van de Dui'sohe kolonies, ontruiming van Irak en het sluiten van een wapenstilstand en vrede met Italië". Simon: „En wa: met Nederland? Toen lord Simon hierna vroeg, wat er met Nederland zóu gebeuren, antwoordde Hess: „Hit- Ier heeft ten aanzien van de be zette gebieden gezegd: „Er zijn mensehen, die meenen, dat ik alles zal houden, wat wij bezet hebben ik ben niet van plan gek te worden". Lord Simon: „Indien Hitier meent, dat hij Irak niet in den steek kan laten, zou het kunnen zijn, dat Engeland meent, dat het Nederland niet in den steek mag laten". Hess: „Zoo weinig als wij ons met aangelegenheden van het Britsche keizerrijk zullen bemoeien, zoo weinig moet Engeland ziob mei Europeesche aangelegenheden be moeien". Aan het eind van het onderhoud zeide Hess, dat indien Engeland! niet op deze voorwaarden in zou gaan, het vroeg of laat gedwongen zou worden zulks te doen. Simon repliceerde: „Ik denk niet, dat dat argument zeer goed is, omdat er nog heel wat moed in dit land schuilt. Wij zijn niet erg gesteld op dreigementen". VOORWOORD I. In het voorwoord, dat wij schre ven op de eerste in ons blad ver schenen „Feuilletonnette", zeiden wij dat wij onze lezers „voor één maal" ter wille wilden zijn De weg naar een zeer bekende en een zeer warme plaats is nu eenmaal geplaveid met goede voor nemens en ook in dit geval gevoe len wij ons genoodzaakt op ons oorspronkelijk voornemen terug te komen, om, zwichtend vooi deil aandrang, welken de lezers op ons uitoefenen, opnieuw tot publicatie van zeer kort verhaal, ditmaal een roman, over te gaan Was onze vorige feulletonnette meer in het bijzonder bestemd voor het mannelijke deel van onze lezers, omdat de heeren nu eenmaal meer voelen voor een detective-verhaal dan de dames, ditmaal hebben wij bij de keuze van ons onderwerp meer speciaal aan de belangen van de dames gedacht, hoewel ook het sterke geslacht de geschiedenis van Daisy, het mooie Brusselsche meisje, ongetwijfeld met belangstel ling zal lezen. Het verhaal, dat wij in de vol gende nummers van ons blaa als Feuilletonnette gaan publiceeren, is waar gebeurd en het wordt ver teld door den Engelschen publicist Paul Holt, die de geallieerde legers op hun zegevierenden tocht door Europa, na de landing in Norman- dië, op den voet heeft gevolgd. Het is de geschiedenis van een kapitein in het Britsche leger, zoon van een aristocratische familie, d:e zijn hart verliest aan een eenvoudige Brusselsche schoone: Daisy en van Hey-Jim", den roekeloozen chauf feur, die de jee-p van zijn kapitein bestuurt. Morgen verschijnt het eerste hoofdstuk van onze nieuwe Feuil letonnette. getiteld: „Daisy en de jeep', of „De aristocraat, d'e den raad van zijn moeder in den wind sioeg",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2