PRIJZEN NAAR OMLAAG RIBBENTROP BOFT NIET Ligt de schuld bij den handel? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER Buik neemt maatregelen Straffe politiek der regeering DISTRI BUTI EN IEUWS Boter voor margarine «- GONGSLAGEN Getuige, die hem slecht verdedigt De schaaischte aan textiel DE HERDENKING ONZEB bevrijding Wat minister Vos niet vertelde Het margarinepotje 100 MILLIOEN .sigaren voor export Er blijft nog genoeg overt R'daxn Giro 9095 Directeur: joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr gr J Witlox. pSg. Redacteur: H. A- Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitig. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 27 MAART 1946 68ste JAARGANG No. 19971 ^bonnementspi 3.25 p. kwart f 1.10 p. maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. De direeteurtgenerhal voor de prij zen, prof G Brouwer. heeft in een radio-rede gesproken over de ont wikkeling vam de prijspolitiek. Hij betoogde dat We op het oogen- blik een periode van aanpassing achter den rug hebben, zoowel wai de prijzen als de loonen betreft. Het proces is bijna afgewikkeld. Worat de grens, welke wij nu hebben be reikt. belangrijk overschreden. dan ontstaat gevaar voor onzen gulden koers en kunnen we aanstonds in de concurrentie op de wereldmarkt niet mee Dit beteekent niet alleen, dat aan de prijs- en loonsverhoogingen een eind moet komen, het beteekent bovendien, dat wij harder zullen moeten werken. De arbeidsproducti viteit hier te lande is laag Daarnaast zal de straffe prijspoli tiek nog geruimen tijd gehandhaafd moeten worden en hier en daar zelfs moeten worden verscherpt. Zoo zal de broodprijs niet verhoogd kunnen worden Andere prijzen zullen nog omlaag gaan. al zal daar waarschijn lijk een zekere verhooging van den Vleesehprijs die zwaar gesubsidieera wordt tegenover moeten staan t->p korten termijn zullen voorts de vischprijzen opnieuw naar beneden moeten Worden de nieuwe groenten „iet voor redelijke prijzen verkrijg baar gesteld dan zal de regeering niet aai-zelen in te grijpen. De huren zullen in naaste toekomst nier worden verhoogd Nieuwe voorschriften aanstaande. Daarnaast zijn echter nog tal van andere maatregelen noodig. Textiei schoenen, meubelen, glas en aarde werk. potten en pannen, kortom huishoudelijke artikelen van alle mogelijk soort, zullen binnenkort in iets ruimer mate beschikbaar komen Er zal voor gezorgd moeten worden dat deze goederen gekocht kunnen worden Talrijke prijscalculaties en handelsmarges zijn. waar dit moge lijk was gedrukt bijv wat textiei- goederen betreft, zoo worden een dezer dagen beschikkingen gepubli ceerd waarbij voor het confection- neeren van goederen vaste bedragen jiijn vastgesteld. Dit zal de prijzen van japonnen, mantels en costuums niet onbelangrijk naar beneden bren gen De winstmarge in den textiel handel is belangrijk verlaagd, ook de marges in den schoenenhandel heb ben wij verlaagd en een verdere ver laging is niet uitgesloten Voor meu belen is een zeer belangrijke maat regel getroffen. Wij hebben na over leg rnet de meubelindustrie een viër- tal typen van ameublementen om- Worpen die tegen belangrijk lagere prijzen dan tot dusver aan de markt zullen komen ook de handelsmarges hierop worden verlaagd, voor vele andere artikelen is iets dergelijks ge daan Voor andere artikelen, welke niet voor een speciale regeling in aan merking komen, zullen de marges voor groot- en kleinhandel in een vaste verhouding gebracht worden tot de vooroorlogsche. Willen wij de kosten van het levensonderhoud zoo laag houden als noodzakelijk is, dan zullen voorts ingrijpende maatregelen op het gebied van de productie niet gemist kunnen worden. Zoowel voor textiel als voor schoenen, aardewerk, meubelen enz zal de productie in de eerste plaats gericht moeten worden op de behoefte van de massa des volks Deze goederen zullen tegen de laagst mogelijke prijzen op de markt moeten worden gebracht; eventueel kunnen de goederen voor beter ge situeerden dan wat worden verhoogd, voor artikelen van een semi-luxe Karakter als schemerlampen, kapstok- Ken en vele andere producten, die net comfort en de verfraaiing van net huis dienen, is een nieuwe rege ling in voorbereiding, waarbij de fabrikanten aan bepaalde calculatie- voorschriften en de handelaren aan een vaste marge worden gebonden. De medewerking van het publiek is bij al deze maatregelen noodzake lijk. Daarom moet het publiek de prijzen kennen. De regeering is reeds met deze voorlichting begonnen door het uitgeven van prijaenbladen. Er zullen er nog meer verschijnen, die een overzicht zullen bevatten van de prijzen van alle goederen en diensten, welke voor het levensonderhoud van belang zijn. Daaronder zullen ook vallen de prijzen voor allerlei dien sten door ambachtslieden gevraagd en Daar in den aanvoer van grond stoffen voor de margarine-industrie eenige vertraging is ontstaan, zal in de eerste helft van April voor de gebruikers boven 4 jaar de hoeveel- heid boter in het rantsoen voedings- vetten worden verdubbeld, ten koste van de margarine. Deze maatregel is alleen van toepassing op de perio de van 31 Maart tot 13 April. Het ligt in het voornemen in de diaarop volgende 14 dagen aan de bovenge noemde leeftijdsgroepen geen boter, doch ten deele margarine, ten deele bak_ en braadvet te verstrekken. Extra vleeseh, kaas een Paaschei. Ter aanvulling van het dooi de verlaging van het broodrantsoen ge daalde peil der rantsoeneert ng zal morgen een extra bon voor 50 gram kaas worden bekend gemaakt Aan de kinderen, voor wie een rantsoen- kaart E is uitgereikt, zal een liter blik appelmoes worden uitgegeven. De leeftijdsgroepen boven 4 jaar krijgen in die 2de helft van April, als Paschen in zicht is, 200 gram vleeseh extra Tenslotte zal in April voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen Bon voor appelmoes Zooals hierboven gezegd, zal bin nenkort voor kinderen, geboren in 1945 of later, een liter appelmoes in blik beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Zater dag 6 April a.s. bon E 35 der bon kaart KE 604 bij een detaillist conserven in blik inleveren. De „Kota Gedeh" van den R. L. vertrekt als eerste schip met een groote lading levensmiddelen van het comité „Nederland helpt Indië", waarvan het schip de vlag voert, naar den Oost. Joachim Von Ribbenirop, voor malig minister van builenland- sche zaken van het Reich, was gisteren te Neurenberg met zijn verdediging niet bijzonder for tuinlijk. Blijkbaar beangst voor het kruisverhoor van de aankla gers, liet hij zijn verdediger zeg gen. dal hij wegens een op rijn spraakvermogen werkende ziekte niet in de gelegenheid zou zijn lang in den getuigenstoel te zitten. Doch de aanklager Dodd zeide, dat een medisch onderzoek heeft uitgemaakt, dat Ribbentrop in hel geheel niet ziek is en vol komen fit voor het verhoor als getuige. De getuige Adolf Baroiti Steen- gracht^" sedert Mei 1943 staats secretaris in het Auswaertige Amt te Berlijn, schilderde zijn voor- maligen chef, Ribbentrop, als een man. die in de buitenlamdsche poli tieke zaken van DuitsohJand geen enkelen invloed kon doen gelden. Zelfs de kleinste bijzonderheden werden door Hitier zelf geregeld en vaak verzuchtte Ribbentrop dat hij niet meer was dan Hitler's se cretaris en in elk geval geen minis ter, zoo deelde Steengracht mede. Ribbentrop was voorts, evenals Goering, ook scherp gekant tegen den oorlog met de Sow jet-Unie, evenals de Duitsche gezant te Mos kou, Sohulenburg, zeide getuige. Eén van de weinige gevallen, waar in Rïbbentrop's interventie bij Hit- Ier succes had, was volgens Steen- grachit, toen de Fuehrer, op voor stel van Goebbels, het plan had op gevat om ter vergelding van den luchtaanval ap Dresden tiendui zend krijgsgevangenen der gealli eerde luchtmacht te vermoorden. De regeering heeft besloten de plechtige herdenking van de totale bevrijding van Nederland te doen plaats hebben op Vrijdagavond 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 1 uur een minuut stilte in - t worden genomen. Ge- dien tijd zal dus worden yerk en het verkeer stl-l9elegd. Textiel, textiel, het is de bijna dagelijksche nood kreet van iedere huisvrouw; het is de zorg, haast de meest pijnlijke, van alle huisgezin nen. Er is na 5 jaren oorlog een ten hemel schreiend ge brek, een practisch ongelimi teerde behoefte, welke onmo gelijk door eigen productie alleen kan worden bevredigd en die in geen verhouding staat tot het normale verbruik in de vooroorlogsche periode. Gebrek aan kolen, grond stoffen, arbeidskrachten en het probleem der geteisterde bedrijven zijn even zoovele factoren, die vooralsnog een remmende werking op het productie-proces uitoefenen. Men kan hier en daar zelfs stemmen beluisteren, als zou de schaarschte mede het ge volg zijn van de duistere practijken van den ,,neen"- verkoopenden winkelier. Ook minister Vos, onder wiens ministerie de productie en distri butie van textielgoederen ressor teeren, verklaarde onlangs in een rede: „Als de winkeliers geldige textielpunten niet honoreeren, is dat meer een kwestie van niet willen, dan van niet kunnen. Geef namen en plaats van „neen"- verkoopende winkeliers op aan het departement, dan zullen wij zien, of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak zal ik een centraal magazijn laten inrichten, waar jonggehuwden alles op hun vergunningen kunnen krijgen' Tegen deze boude ministerieele bewering heeft de textielhandel protest aaogeteekend. Zij was voor ons aanleiding, bij enkele deskun digen op dit gebied informaties in te winnen Ondanks alle moeite, persoon lijk bezoek aan fabrikanten en tallooze correspondenties, al dus onze zegslieden, slagen wij er niet in, iets van beteekenas voor onze klanten machtig te worden. Huishoudgoed, waar een zoo nij pend gebrek aan bestaat, is niet te krijgen; geen lakens, geen sloo- pen, geen hand-, thee- of stofdoe ken] geen stukgoederen, geen wo ningtextiel als kleeden, tapijten en loopers, geen werkmansklee- ding en babygoed. Een enkelen keer slechts een dozijntje van dit of een paar stuks van dat, maar daar zijn de mensohen niet mee geholpen. Een half uur ver koop, een file van graag gemaak te hulsvrouwen, die voor haar punten dikwijls ook nog eerste kwaliteit verlangen, terwijl het grootste deel der artikelen ook thans in oorlogskwaliteit wordt afgeleverd, een heele week narig heid en verdachtmaking van ach ter het net vissohende, teleurge stelde gegadigden en van de zijde van de overheid het praedicaat „neen"-verknopende winkelier, die wel kan, maar niet wil le veren. En wat het achterhouden van goederen betreft, wat bereiken wij daarmede? Wij willen onze za ken herbouwen, onze clientèle ge lieven en aan ons binden. Dan ver knopen we toch niet „neen .in dien we voorraad zouden hebben. Minister Vos heeft ook medege- deeJd, dat, als we het tempo van nu volhouden, onze productie, eind 1946, begin 1947, weer onge veer 100 pot. zal bedragen van Mei 1940, indien voldoende kolen be schikbaar zijn en leeningen wor den verstrekt en dat er thans maan delijks 50.000 heereneostuums worden vervaardigd. Maar de bewindsman zei er niet bij, dat de huidige lexliel- honger met een vooroorlogsche productie in geen jaren te be vredigen is, en dat mei een kwantum van 50.000 costuums per maand er eveneens nog jaren zullen moeten verloopen, voordat iedere mannelijke Ne derlander zich een costuum zal hebben aangeschaft. 31. Bliksemsnel draaide Dik zich om sneller dan men verwacht zou nebben van zoo'n dik kereltje. Hij Oiende den Dophoed een slag op het nootd toe. zoo dat deze in een hoek kwam te liggen. Door deze manoeuvre had Dik niet gezien hoe de zwartharige kere. een parapluie paikte. Een reuze klap op zijn hoofd met dat voorwerp deed zijn bril van zijn neus vliegen. Dik ter Buik stond versuft tegen den muur geleund. Hij zag niets dan sterretjes. Al zijn energie had hl] noodig. om niet in zwijm te vallen. meer niet dan wel. Hij deel de niet mede, dat de aflevering der babypakketten door de cen trale magazijnen nu reeds drie maanden ten achter is wat moet er dan van in te richten centrale magazijnen voor jonggehuwden terecht komen! dat groote hoe veelheden textiel bestemd zijn of waren voor de mijnwerkers, voor het leger, voor repatrianten, voor ziekenhuizen, rusthuizen, gestich ten, kindertehuizen, kampen enz.; dat aanzienlijke kwantiteiten tex tiel aan den neus van den winke lier en dus aan dien der burger bevolking voorbijgaan, omdat deze hoeveelheden rechtstreeks van de fabriek geleverd worden aan amb tenaren en arbeiders, werkzaam bij het rijk, de gemeente, of in vi tale bedrijven; dat vele soorten textielgoederen voorheen voor een groot gedeelte werden geïm porteerd, zooals babygoed, kousen en .sokken, damesstoffen, heeren- hoeden, handschoenen en dat het Nederlandsche publiek zijn pun ten b.v voor de geïmporteerde Amerikaansohe kousen miet over heeft. Van de twee grootste ïnkoop- oombinaties op texttelgebied in Ne derland, waarbij een kleine dui zend mamiufacturiers zijn aangeslo ten, vernamen wij, dat ook zij er tot nu toe niet in kunnen slagen, eenige beteekenende hoeveelheden textiel voor haar leden te verkrij gen, hoewel de fabrikanten regel matig worden bezocht. lel zou in dit verband inle- ressant zijn te vernemen, welke kwantiteiten textielgoe deren voor de gewone burger bevolking zijn beschikbaar ge komen. En vervolgens waar, indien de handel part noch deel heeft aan de onbevredi gende situatie op lextielgebied. de aflevering ten behoeve van de burgerbevolking dan wel vastzit en op grond van welke motieven. De Minister van Landbouw heeft mede namens zijn collega van Justitie antwoord gegeven op vragen inzake het boterbonnen- schandaal bij de Unilever. Veel wijzer zijn we niet geworden» Niet-insiders in distributie aange legenheden begrijpen niets, lieden, die wel op de hoogte zijn halen hun schouders op De ministers zeggen zooveel Sis: „Mooi weer vanidaag en in 1940, het heeft ergens gelekt, maar van opzette lijke lekkage of van een slapen van de brandwacht is niets ge bleken. Maar we zullen de brand wacht verdubbelen". Merkwaardig is overigens het feit, dat de plaatselijke distributie- diensten in den loop der jarert cSuizend'en brieven met standjes van de brandwacht te Hattem ontvingen, omdat een of twee ver keerde bonnetjes van een winke lier waren doorgeglipt. Aardig is het begin van het ministerieele antwoord „In 1940 bepaalden de Duitschers, dat van de aanwezige voorraden margarine en de hiervoor benoo- digde grondstoffen zooveel moge lijk naar Duitschland geëxporteerd zou worden. De Nederlandsche autoriteiten achtten het van be lang, dat een zoo groot mogelijke hoeveelheid buiten het bereik der Duitschers zou blijven, en stelden den handel in de gelegenheid om voorraden van dit artikel te vor men. Dit geschiedde met het doel de consumenten in staat te stellen zidh zooveel mogelijk van dit artikel te voorzien, alvorens de distributie in werking zou treden." Hebt U al eens geprobeerd om boter en margarine te hamsteren voor een half jaar tegelijk. Blue Band v'ersch gekamd. Op 10 Mei 1940 kwamen de Duitschers hier. Op 13 Juli ging de boter op den bon. Er was bij den handel een on gecontroleerde stille reserve. Do Nederlandsche auoriteiten hebben zulks getolereerd, opdat die reser ve zou worden aangewend voor hen die hieraan de grootste behoefte hadden. De Ministers denken toch niet dat het publiek dit verhaal accep teert? „Een aantal employé's van de Unilever Verkoopcentrale heeft echter een gedeelte van deze stille reserve ten eigen bate aangewend. Daarnaast zijn nog malversaties gepleegd. De schuldigen zullen streng moeten worden gevonnist. Want boterbonnen zijn geien kopspij- kertjes. Vervolgens blijft het een strenge eisch eerlijk en diep te onderzoe ken wat de oorzaak van de onvol doende contröle is geweest. Het Nederlandsche volk wenscht opening van zaken Eerlijkheid moet van bovenaf beginnen en op elk terrein. Vim kostte 16 et. per bus. Er was een veem vol voorraad. Maar het materiaal was niet te krijgen. De prijs werd 25 ct. en er volgde een overstrooming. De distributiediensten geven alsnog extra punten uit voor het verkrijgen van textiel. Hoe het met de bevoorrading staat in de win kels kan men elders in dit blad lezen Het stokt met de aflevering van de fabrieken. En wat maakt men?; Zit ook hier. althans gedeeltelijk, geldpolitiek achter? Een beetje fabrikant werkt niet voor een hal ve ton per jaar. HENK VAN DER MAZE. Naar A.P. meki't, hoopt de Neder landsche sigarenindustrie in 1946 100 miMioen sigaren voor export te fabri- ceeren. Hiervan zullen er 50 millioen aan de Ver. Staten worden geleverd, vermoedelijk 5 mlllioen zullen er naa* Noorwegen gaan. Zuiid-Afrika zal 10 millioen afnemen, 35 millioen zullen naar de Zuid-Amerikaansche markten i worden verscheept. Volgens dUtj exportplan is do uitvoer mee dan 4 maal zoo groot als de export in -935*. Hoewel de meeste industrieën t®, Lijden hebben gehad door plundering en het wegvoeren van grondstoffen-! voorraden door de Duitschers. meeneiv de tabaksfabrikanten dat run positie bemoedigend is. Hiervoor zijn twe® redenen. Ten eerste wordt het meerendeel van de Nederlandsche sigaren met do hand vervaardigd en ten tweede heeft men de beschikking over den geheelen Sunn a tratab aks* oogst van 1939, welke, toen de oorlog uitbrak op zee was en nadien ii* Britsche pakhuizen werd opgeslagen*- Thans wordt deze voorraad naa*< Nederland gezonden. Men schat dat er voldoende aanwezig is om te voorn Kien in de binnenlandsche verkoopen., en in het exportprognamma, dat zichj uitstrekt tot begin 1948 wanneer volgende oogst van Suinatra-Êab.aJtt; beseteèSèaar zal zijn, -j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1