RAD De „Kota-Gede" kiest zee Wie regeert Duitschland? IO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 27 MAART 1946 PAGINA 2 liWEER ONDER DE VLAG 4 VAN DE LLOYD Levensmiddelen voor Indië Goudiaiding van 10 millioen ZUiD-BANDOENG ZWAAR GEHAVEND i Voor twee millioen naar Indië Niets dan kleingoed Ben uitval van mr. Wendelaar K.L.M. opent nieuwe lijnen Binnenlandsche dienst voor iedereen H.H. Wijdingen bij de Minderbroeders PROGRAMMA Weer naar stratosfeer? Indrukken uit een verslagen land Vier bezettende mogend heden; vier doelen De Tweede Kamer verkiezingen Kath. Volkspartij in de groote steden Feuilletonnette Daisy en de jeep Hei 7300 Ion groote ^asagiers- schip van de Lloyd, de „Kota Gede", kor.i geleden door de allieerden aan de maatschappij teruggegeven, heeft voor het eersi weer de reis naar Ned.-In- dië aanvaard Het was gisteren voor den Rotter damsche n Lloyd en indirect ook i^oor de Rotterdamische haven een gedenkwaardige dag. Des middags om kwart over een ids de „Kota-Gede". voor het eerst f sinds den oorlog weer varend onder ide vlag van den Lloyd naar Indië vertrokken. Met dit vertrek van de „Kota Gede" onder bevel van kiapi- Het is overigens niet de eerste maal, dat de „Kota-Gede", zooals nu in Indië zeer zeker het geval zal zijn, als weldoener wordt be groet. Toen het schip zes dagen vóór het uitbreken van den oorlog in Europa, dus op 28 Augustus 1939 van Rotterdam vertrok, had het vijf volledige stellen paravanen (aan den boeg te bevestigen, als een schaar werkende toestellen, waaimede zeemijnen onschadelijk worden gemaakt) aan boord met extra tuig. Deze waren bestemd voor naar Nederland terugkeerende schepen van de Rotterdamsche Lloyd. Successievelijk werden deze paravanen aan passeerende thuis varende schepen, of in een der aan- geloopen havens afgegevens Zoo werd het m.s. „Indrapoera j tein L. Tekke, (Me zün eerste reis tijdens de ontmoeting 's nachts Ü1 maakt ais gezagvoerder, is de ge- de Middellandsche Zee van een stel (regelde dienst op Indië hervat Behalve een lilO-tal passagiers, fdviele personen, die door de Nedér- 'landsche regeering naar Irrdiië wor- den uitgezonden, heeft de „Kota- Gede" ook een groote hoeveelheid levensmiddelen (630.000 liter haver moutpap). 630.000 blijcken geconden seerde melk. 220.000 blikken sardines. 27 000 blikken vleesbh en 270-000 kilo biscuits) aan boord welke door het eomjté „Nederland helpt Indië" rraar de overzeesche gebiedsdeelen worden verzonden. Met het vertrek van de „Kota- Gede" is thans, na Am-sterdam, dat belast is met de repatrieering en Den Haag. dat belast is met de «oeiale zorg van de Indische gasten, ook Rotterdam ingeschakeld in de hulpactie voor Indië en wel als uit- gangshaven voor het transport der goederen, waarmee zal worden ge tracht den eersten nood in Indfië te lenigen. Het fiere schip van den Rotterdam, schen Lloyd vaart dus niet alleen onder eigen vlag. maar ook onder de vlag van het Comité „Nederland helpt Indië", een witte vlag met het Vignet van het Comité, waarin op het wit van de nationale driekleur een styleerde palmboom en tulp zijn aangebracht. Nadat Ir. D. de long-h namens het Comité den gezagvoer der van het schip een go l'e reis had toegewenscht. werd dete vlag door burgemeester Oud onder het geloei van de scheeprfluit aan den voor mast van de „Kota-Gede" g'eheschen. In de korte toespraak, welke de burgemeester aan deze plechtigheid deed voorafgaan, wenschte hij de Rotterdamsche Lloyd ermee geluJk, dat nu voor het eerst weer een vrii schip van Rotterdam naar Indië paravanen .voorzien. Voorts deed de „Kota Gede" op een reis, welke in October 1939 aanving met bestemming Oostkust van Noord Amerika, via Kaap de Goede Hoop, Kaapstad aan, waar regeeringsgoud ter waarde van 10 millioen gulden werd ingeladen. Dit goud werd in de Vereenigde Staten voor onze regeering opgeborgen. Het Devei van de „repubhkem- sche autoriteiten" aan de T. R. I. om het zuidelijk deel van Bandoeng op ordelijke wijze te ontruimen, heeft niet kunnen voorkomen, dat in genoemd gebied een enorme ra vage is ontstaan. Deze ravage blijkt thans nog aanmerkelijk ernstiger te zijn dan aanvankelijk gemeend werd. De algemeene chaos werd nog vergroot door het loslaten van de gevangenen uit de gevangenis op Bantjeu (in het centrum van de stad). Tot de gebieden, die volko men plat gebrand zijn, behooren ook een 500 meter diepe strook langs den grooten postweg en ver schillende kampongcomplexen De vernielingen zijn met deskundige hand voorbereid. Een aantal vol ledig bewapende Japanneezen is ge arresteerd. Bij de bezetting door de Britsche troepen werd niet gevoch ten: alleen in de buurt van het ging vertrekken, hetgeen niet alleenraceterrein werd eenige geringe voor de maatschappij zelf maar tegenstand geboden, tevens voor de Rotterdamsche haven Van groot belang is. Tevens sprak mr Oud de vurige hoop uit, dat de lading, welke de „Kota-Gede" aan boord heeft, er toe zal bijdragen, den eeuwenouden band tusschen Nederland en Indië te versterken. De levensmiddelen, welke de »,Kota Gede" aan boord heeft, zijn van Nederlandschen oorsprong en, zooals ir. de Iongh opmerkte, onttrokken aan den voorraad goe deren. welke wij zelf feitelijk zoo hard noodig hebben. De blikken vleesch bevatten niet een soort „meat and vegetables", maar uit sluitend vleesch De biscuits zijn van Nederlandsch fabrikaat, maar ze doen denken aan de biscuits welke de „vliegende kruideniers" onmiddellijk vóór de bevrijding van West Nederland omlaag wierpen. De groote voedingswaarde van deze biscuits is een ieder bekend De verpakking van de levens middelen is geschikt voor de tro pen. Alles zit in gemakkelijk te hanteeren kistjes, welke in net Maleisch en in het Nederlandsch den naam van het Comité „Neder land helpt Indië" dragen. Met een volgende boot zal een zelfde zending worden meegegeven. De totale waarde van deze beide zendingen bedraaet twee millioen gulden De lading van de Kota-Gede" zal ■worden gelost in Tandjong Priok, de haven van Batavia. Daar wordt ze door een afdeeling van het co mité „Nederland helpt Indië" ini ontvangst genomen, die, in nauwe samenwerking met de Neder landsch-Indische autoriteiten, voor de distributie zal zorgen De goede ren zijn bestemd voor de noodlij denden in de ziekenhuizen, onge acht ras of godsdienst. In andere havens wordt niet gelost, omdat van Nederland uit niet kan worden beoordeeld, of dat zonder bezwaar kan geschieden. De tot dusverre ingezamelde gel den en schenkingen waaronder belangrijke giften van de leden van het Koninklijk Huis bedragen ongeveer 5 millioen gulden. Hier onder zijn ook begrepen belangrijke giften in geld van Nederlandsehe Instellingen en bedrijven in het buitenland, alsmede van sympa- thiseerende buitenlanders. Daarvoor worden in het buitenland goederen aangekocht, welke in Nederland niet verkrijgbaar zijn, zooals lakens en sloopen, voor de gerepatrieerden in Nederland, en wit goed voor de Indonesiërs. De aankoop hiervan wordt geschat op anderhalf mil- Nog voor vijf millioen gulden JJoen gulden. aan goederen zal worden aange kocht, zoodra uit informaties in Indië blijkt, waaraan het meeste behoefte bestaat, Soebardjo gearresteerd- De regeering van Sjahrir zet de zuivering van de „Indonesische re publiek" voort. Soebardjo, de be kende advocaat en collaborateur, is gearresteerd. Men zegt zelfs, dat Sjahrir de arrestatie van Soebard jo heeft geëischt, als voorwaarde voor het vormen van een nieuw „kabinet''. Soebardjo heeft tijdens de Japamsche bezetting een hevige campagne gevoerd tegen de geal lieerden en de Russen. Hij is een oogenbli'k in het mariomettenkatoi- net van Soekamo minister van buitenlamdsehe zaken geweest. Verleden jaar heeft hij de Sow- j et-urne om hulp gevraagd in zijn anti-Nederlandsehe campagne. KCNSIMESTBONNEN GELDIG VERKLAARD Gektig zijn verklaard de stikstof- bonnen. voorzien van opdruk no 4; de fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no 4 en 5: de kaiibonnen voorzien van opdruk no. 4 en 5 Deze bonnen alsmede de stikstof- en kali bonnen, voorzien van opdruk no. 1, 2 er, 3 behouden hun geldigheid tot nader order Overzicht Tweede Kamer (Van onzen parlementairen redacteur). DEJN HAAG, 26 Maart, 1946. DRXE maal heeft de Kamer in Fe bruari vergaderd; vandaag komt zij voor de tweede maal in Maart bijeen De agenda bevat slechts een paar kleine, onbeduidende wetsvoor stellen. Intusschen wacht de begroo ting, wachten twee nota's van den minister van financiën, een ontwerp vermogensaanwasbelasting en vele andere zaken De Kamer zou graag nog eens met de Regeering van ge dachten wisselen en inlichtingen vragen over allerlei belangrijke on derwerpen, over de nangende plan nen tot grondwetsherziening. de kwestie-De Geer. de nota-JJerbrandy, die maar niet afkomt Maar zij krygt geen kans. Aan mij ligt het niet, verzekerde de voorzitter, mr. van Schaick der ietwat verbolgen leer Wendelaar, die tegen dezen gang van zaken protesteerde. Ik stel aan de orde wat. parlemen tair gesproken, Hjp voor behande ling is. Het gaat ook niet tegen U, re pliceerde de heer Wendelaar, het gaat tegen de Regeering, die er kenP- nelijk behagen in schept dictatoriaal te regeeren. Daartegen geldt mijn protest. Heelemaal eerlijk is dit protest niet. Wat kan de Regeering er aan doen, dat het ontwerp vermogens aanwasbelasting nog niet voor be handeling gereed is? Drie dagen ge leden kwam een voorloopig verslag van 35 bladzijden uit! Kan de Re geering soms in discussie treden over een nota-Gerbrandy, die er nog niet is? maar het meest oneerlijke ls, dat de heer Wendelaar z\jjn beschul diging uitsprak in een vorm, die het de Regeering onmogelijk maakte er op te antwoorden De heer Wende laar stond verschanst achter den voorzitter. Hij discussieerde quasi met den president over do regeling der werkzaamheden iets waar de Regeering niets mee te maken heeft en waar zij zich niet in pleegt te mengen. De Regeering kon dus lek ker niet bij den heer Wendelaar Hij kon lekker ongestraft zijn tong uit steken Afgezien van de vraag of hij gelijk heeft die figuur is weinig fraai KLEINGOED is iiwierdtaad aan de orde geweest. Zonder discussie gingen twee voorstellen onder den hamer door. Een nopen3 de zuivering van het filmwezen en een nopens de verlenging van het besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941, een verbod, dat onder de huidige abnormale omstandigheden nog moei lijk kan worden gemist. Tot. discus sie gaf alleen een wetsontwerp no pens de vordering van woonruimte aanleiding Daarbij behaalde de heer Algera (A.R.V een succesje op min's- ter Beel. De minister stelde voor de bevoegdheid tot het vorderen van woonruimte ten behoeve van reva- cueerenden niet alleen aan den bur gemeester maar onder beoaalde voorwaarden ook aan provinciale of regionale functionarissen, door den minister aan te wijzen, toe te ken nen De heer Algera was daar tegen en de Kamer stelde hem in het ge lijk. De wijzigingen, daardoor nood zakelijk, brachten nogal wat ver warring en namen nogal wat tijd in beslag. Minister Ringers kreeg bij ditzelfde wetsontwerp de gelegen heid nog eens te verzekeren, dat net herstel der woonruimte vorder.ngen maakt. Het lichte herstel is grootén deels afgewerkt Het zware herstel komt dit laar aan de beurt De maand April belooft een drukke maand te worden voor de K.L.M het Europeesche luchtnet zal belangrijke uitbreidingen ondergaan, het binnen landsche luchtverkeer zal weer door de K.L.M. in eigen hand worden ge nomen en de tarieven zullen worden verlaagd- Door deze uitbreidingen zal de K.L.M. elf verschillende Euro- peensche landen met elkaar ver binden. Zooals reeds werd bekend ge maakt, beginnen de uitbreidingen met het heropenen van den 3 maal wekelijkschen dienst op Oslo op 1 April. Dit zal 15 April worden ge- d^°ir J*n ©eheel nieuwen wvÏÏ?' v, deA ^ute Stockholm— Kopenhagen Amsterdam Genève De dienst Amsterdam—.Stockholm zal 3x per week worden uitgevoerd tei* wijl de verbinding op Genève 4x per wee'k zal worden onderhouden. Op 29 April wordt de zomerdienst van de K.L .M. ingevoerd. Dit be- teekent een niet geringe opvoering van de frequentie der verschillende luchtlijnen. De luohtverbinding met Praag, die op het oogemblik door de K.L.M. 3x per week wordt uitge voerd. zal van 29 April af op alle werkdagen wonden gevlogen, terwijl de lijn StockholmKopenhagen AmsterdamGenève tot een dage lij k schen dienst (d i. dus ook op Zondagen) zal worden uitgebreid Voorts zullen op verschillende trajec ten Zondagsdiensten worden inge voerd. Tegelijk met de invoering van den zomerdienst .der K.L.M. op 29 April zal de regeeringsvliegdienst zijn taak beëindigen, zoodat iedereen weer vrij ka,n boeken voor alle vlieg- diensten in het binnenland. Het Drongelensche veer is tot nader order voor voertuigen gestremd wegens een verzakking in den weg by het stoomgemaal Waalwijk In de kerk der EE. PP Minderbroe ders te Weert zal door Z.D.H Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond op Zaterdag 30 dezei het subdiaconaat worden toegediend aan de Eerw. Fraters: Gaudentius Moole- naar. Leerdam; Ferrerius van ter Weide Heeg; Isidorus Lemmen Ven- ray; Firmatus van Rijn, Warmond; Ferdinand van Noort. Leiden; Eleetus Pfeffer, Heerlen; Adrianus Berkvons, Schagen; Joachim Tonino, Delft; Lactantius Nouwen. Weert; Hippoly- tus Brokx, Delft; Walter Goddijn. Leiden; Fidentiu-s van Velzen Gouda; Nevolon Smith, den Helder; Wigbert van der Meer Bolsward; Florentiua Hoogenboom, Snelrewaard; Armmius Arts. Nijmegen; Himilis van de Pa- vert, Amersfoort; Maaseus Plaschaert. Amsterdam: Lubertus van den Berg, Franeker; Justus Paulussen Voer en- daal; Anastatius Rozestraten. Haar- Ch,ristinus Meijer, Leiden. Re- Ha?vUS Wijbrands Ro tter d a mW iro ff°°y Haarlem; Win and Gussen \tl- by en Alfons van Nunen. Tilbuig Op Zondag 31 Maart zal in genoem de kerk door Mgr. Lemmens het priesterschap worden toegediend aan de Eerw. Fraters Minderbroeders; Aurelius Peters. Swalmen; Bemardi- nus Rombouts, Alphen a. d Rijn; Majella Brus, Lichtenvoorde; Ju fun dus Kokx. Rotterdam; Deodatu^ Tum- mers. Guttecoven; Bavo Verweij, Lei den; Gilbert van de Mortel. Some ren; Leonardus Bernaerts. Heerlen; Benenutus Zuydwijk Rotterdam; Reginald Castricum. Haarlem; Gus- taaf Driessen, Weert; Ewald Kutjper. S'chag'en; Juniperus van de Logt Beu gen; Edgar Groot. Hillegom; Thomas van Schaick. Woerden; Angelo S.n- dels, Eilendorf, Egfried van de Voort, Zaandam; Walfried Kertzman Maas tricht; Augustus Spijkerman. Donia- werstal: Rafaël Huigens. Eist; Pater- nus de Rooy, Oegstgeest; Parmenius Ruigt. Den Haag; Hilarion Goos?ens. Deurne: Gandulf Sluys. Bodegraven; Oswald Dijkstra, Franeker; Armandus Fiolet, Amsterdam; Leatus Keulaerds. Heerlen; Felix Nleerfjes, Medemblik en Servatius Wij sen Maastricht DONDERDAG 28 MAART Hilversum I (301 M.). 7.00 K.R.O 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00 N.c! R.V. 7.00 Nieuws en gymn 7.30 Mor gengebed. 8.00 Nieuws en gram 8.45 De Heilige v d. dag. 9.15 Gram 9.45 v. d. vrouw. 10.00 Zang en clavecim- bel. 10.15 Morgenwijding. 11.00 v. d. zieken. 11.45 Ber. krijgsgev. 12.00 En semble N. Dolce 12.30 Kwintet en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.45 ..Herbouw van kerken". 14.00 Koor en gram. 14.40 v. d vrouw. 15.00 Gram 15.35 Cello en piano 16.00 Bijbellezing 1'6.4S Orkest. 17 35 Orgelspel. 17.55 Zang. 16.15 Orkest en sopraan 19.0C Nieuws. 19.30 v d. Ned. Strijdkr 20.05 Politiemuziekkorps. 20.45 Gram 21.00 Prot. Lijdensmeditatie 21.20 Kerkconcert. 22.00 Nieuws en cause rie 22 4523.50 Gram Hilversum 11 (415 M.) A.V.R.O.- uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.35 Piano. 11.00 v d. vrouw 11.10 Kwintet. 12.00 Zang en guitaar 12.30 Lunchmuzieik (13.00 Nieuws). 14.0c v. d. vrouw 14.20 Viool en piano. 15.00 Causerie. 15.20 Gevar- concert. 17.00 Over Indië. 17.10 Causerie 17.35 Vaudeville-orkest 18.00 Nieuws. 18 20 Concert. 18.45 Sportpraatje. 19.05 Ca baret 19.45 Over Indië. 20.06 R.V.D. antwoordt. 20.20 Concertgebouw 22.30 Causerie en gram 23.00 Nieuws 23.15 en 24.00 Dansmuziek en Gram PATER Stokman is> na net afleg gen van de gevorderde leden ais lid der Kamer tqegelaten en heeft de plaats van zijn ordebroeder pater Beaufort ingenomen Vele banden werden ten welkom naar hem ui: gestoken Reeds bij zijn intrede vindt deze priester vele vrienden in de Kamer, ook buiten zijn eigen tractie. Gelukkige handslagen, vlak voor de barricaden van den verkiezingsstrijd „Le Peuple" deelt mede dat prof Picard het voornemen heeft een nieuwen tocht naar de stra tosfeer te ondernemen Hij hoopt dan een hoogte van 32 km te zullen bereiken De cabine zal ge dragen worden door een stelsel van 100 ballonnen Iedere ballon zal, in de stratosfeer, een volume hebben van 2 700 kubieke meter (Van onzen Buitenl. Kroniekschrijver) Op de vraag: „wie regeer^ Duitsch land?" is slechts één antwoord mo gelijk; Duitschland wordt niet gere geerd Om de eenvoudige reden reeds, dat Duitschland niet meer bestaat, of. van een anderen kant bekeken, nog niet wederom bestaat. Toep Duitschland in Mei 1945 on voorwaardelijk capituleerde, was het geen staat meer; maar een volsla gen chaos Nu. tien maanden later, is het nog een chaos) Geen regee ring, geen gezag, geen partijen, géén pers. De hoogste functionarissen waren de burgemeesters en ook deze waren vaak spoorloos ondergedoken, daar zij als prominente nazi's de volkomen gerechtvaardigde voLks- wraak vreesden De overwinnaars stonden tegenover een vormlooze massa van een zeventig millioen Duitsche individuen, die kort gele den nog het duizend-jarige Derde Rijk vormden, en uit wie toch eens. vroeg of laat, een nieuw Duitsch Rijk zou moeten voortkomen Er waren feitelijk drie overwin naars; in het Oosten Rusland, in het Westen Engeland en Amerika; ge zamenlijk coöpteerden zij Frankrijk als medeoverwinnaar. Deze vier mo gendheden -verdeelden Duitsch lana in vier zones een consequentie van de noodlottige conferentie van Yalta en elk van haar zou in haar zone een soort souverein* macht uitoefenen, met het voorop gezette doel om door een langzaam voortschrijdende coördinatie der be stuursmaatregeien ie geraken tot een politiek herstel van het over wonnen land Als dan het oogenblik was aangebroken om de bezettings troepen terug te trekken, zou een heropgevoed democratisch geregeerd Duitschland weer zijn plaats in Eu ropa kunnen hernemen. Later werd het midden in de Rus sische zone liggende Berlijn nadat de Russen alles wat voor den herop bouw van hun land kon dienen als herstelprestatie hadden weggevoerd als symbool van de eenheid aller geallieerden in vier sectoren onder de vier bezettende mogendheden verdeeld Waar alle verkeer en ver voer voor de Westelijken over drie nauwkeurig afgebakende wegen moet loopen, heeft ieder in in Berlijn het gevoel, dat hij in een door de Rus sen belegerde vesting leeft. En is volle werkelijkheid in de toestand niet veel beter Ofschoon nu in dit ..symbool van de eenheid" een geallieerde controle- raad is gevestigd waarin gemeen schappelijk de groote richtlijnen voor het beheer van Duitschlana worden vastgesteld de beroemde eenstemmigheid wordt ook hier ver- eisch.t. waarbij het voorkomt, dat deze over een besluit bestaat, maar enkele dagen later bij de interpreta tie van de genomen beslissing totaai is verdwenen, heeft men aller minst den indruk, dat de respectieve bezettingsauitoriteiten zich veel aan den contröleraad laten gelegen lig gen. Elke - bezettende mogendheid gaat haar eigen weg, uitsluitend volgens de eigen nationale interna tionale politiek en er is niemand die haar beletten kan naar eigen in zicht te handelen. Op onzen tocht door Duitschland bespraken wij dit probleem met een fCngelschen journalist, die na een grondig en langdurig onderzoek in Duitschland de standpunten der ver schillende bezettingsmogendheden o.i zeer juist karakteriseerde De Russen, meende hij stellen zich vooral ten doel. alle hulpbronnen, welke Duitschland bij aggressie zou kunnen gebruiken gron dig te vernietigen. De Amerikanen pogen Duitschland als toekomstigen concurrent op handelsgebied volko men uit te schakelen. De Franschen zijn er vooral op uit om zooveel mogelijk uit Duitschland te halen, wat zij zouden kunnen gebruiken, terwijl zij. voegde hij er wat hate lijk aan toe, zelf niet in staat zijn om wat ze reeds hebben economiscn te exploiteeren Dat hij de Engelsohe politiek in de Britsche zone de beste de eenig juiste vond vergeven wij hem ais Engelschman gaarne. Te meer. daar we na al hetgeen we gezien en ge hoord hebben, overtuigd zijn, dat ze inderdaad goed is. Ze streeft er naar de Duitschers voor Europa te winnen, en is daarin, voor zoover het bij de geestelijke verwarring der Duitsehrs mogeleijk is, reeds tame lijk wel geslaagd In hoeverre de huidige moeilijkheden bij de levens- middelenvoorziehing in de Britscne zone de Engelsche plannen zullen door kruisen, is een niet te overziene kwestie; we zouden het echter ter wille van de Europeesche beschaving ten zeerste betreuren, als onze Brit sche vrienden door welke omstandig heden dan ook, hun ratdoneelen op zet zouden moeten zien falen. Bij deze veelvuldigheid van doel stellingen lijkt he>t echter' uitgeslo ten, dat Duischland binnen afzien- baren tijd weder een staat wordt Het vormingswerk staat in elk gevai eerst in zijn allereerste stadium; er zullen nog vele jaren ver loopen, ai- vorens men weer van een Duuscn rijk kan spreken. Het resultaat der stemmtpg over de groslijst van candidaten. ge houden door de kath georgani seerde kiezers te Amsterdam, was dat de volgorde werd: 1. tn- driessen 1306, 2. Bachg 108b 3. Koersen 1045, 4 Lucas 1025, voorts Lerksen 338, Cornells 167 Bakker 111, Steeman 27 Van de plaatsvervangers noemen. we: 1. Derksen 1049 (als pl.v.v.) 4- 338 (als lid) 1387, 2. Cornells 1184 167 1351, 3 Bakker 1106 111 1217. 4 Steeman 1096 27 1123. Het politieke advies was dus ge volgd met uitzondering dat Cor nells en Bakker van olaats ver wisselden Tellen we de cijters van R'üam, Den Haag en Amsterdam, die met een gelijkluidende lijsi uitkomen, bijeen, dan krijgen we als vnig. orde voor de candidatenlijsi 1. Andriessen 3669. 2 Lucas 3265; 3. Koersen 3231; 4 Bachg 2783; plaatsvervangers 1 Derk sen 3625; 2. Cornells 3575. 3. Bakker 3547: 4 Steeman 3359 au Maart en 1 April zal van Amsterdam een vliegtuig naar Para maribo en Curagao vertrekken, waar mede luchtpostcorresponeïenue wordt vervoerd HIÏA BABT II Een van de grootste wonderen van het Britsche leger irn den jong- sten wereldoorlog was zijn .jee - driver" de chauffeur achter het •tuur van den onooglijken auto, die zooveel tot de uiteindelijke overwinning van de geallieerde legers heeft bijgedragen De jeep^driver is een man. die niet voor één gat te vangen is, een man vol vindingrijkheid en ontem- baren moed, een man. die geen zenuwen kent Wij hebben eens een jeep-driver gekend, die „Hey-Jim" weTd ge noemd Nooit Jim zonder meer, maar altijd Hey-Jim. En Hey-Jim reed roekeloos, maar onfeilbaar zeker voor een van de beste en edelste Engelsche .gentlemen dien wij ooit hebben gekend Het was vermakelijk hen samen te zien zitten in hun jeep Allebei strak voor zich uitstarend. Allebei rechtop, stijf naast elkaar, zij aan zij. Het jonge gezicht van Hey Jim, norroh, onbewogen en uit drukkingsloos, onder een warrige bos rood haar en haast hem zijn kapitein, een ernstige, bezorgde garde-officier, donker beleefd, vriendelijk, deftig en duur. Hey-Jim had met groote roode en witte letters voorop zij" de woorden ,Hiya Baby geschil derd en zijn kapitein deed net, ol hij die ordinaire letters niet op merkte. Zoo reden zij door de straten en langs de wegen van het goede, oude Engeland, Zoo reden zij ook later, zij aan zij. door Normandië en door België onder het vuur van den vijand (Woiut vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2