PROGRAMMA'S en de verkiezingen De geheime raadszitting Skymaster werd „Twenthe gedoopt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEDEROPBOUW VAN INDUSTRIEËN dik TER BUIK neemt maatregelen ft Inzicht der K.V.P. urgentle" Van Mook naar Soeraboja Rus niet aanwezig Philips niet naar Groenlo zijn heilwensch mee In 1946 voor tienf-allen millioenen guldens Het spel der Belgische liberalen Verklaring van v. Acker Het Japanners-probleem in Indië De ontruiming van Perzitf f R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Wltlox. AJg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Ultg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 29 MAART 1946 68sle JAARGANG No. 19973 Abonnement»®* 13.28 p. kwart 21.10 p.maatid 10.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 18 ets p. mm. Nu het vaststaat, dat er van een gemeenschappelijk urgentieprogram vóór de verkiezingen niets zal komev achten wij het oogenblik gekomen om over dit onder- werp, waarover veel discus sie en ook veel meenindsver- schil geweest is, enkele na dere mededeelingen te doen. De voorgeschiedenis De cotnstituee rende vergadering van de N.V.B. sprak op 13 en 14 September 1945 de noodzakelijkheid uit van een breede volkspartij met persofialistiscih-socialistische doelsteL hng, doch erkende tevens, dat dit doel niet terstond bereikbaar was. Daarom drong zij er by de partijen, die geroepen zajn een politiek van herstel en vernieuwing in person aiis- tischen geest te voeren, met klem op aan „om met een concreet gemeen schappelijk verkiezingsprogram en een gemeenschappelijke candidaten lyst uit te komen" In diezelfde dagen bereidde een sub_commissie van het Centrum voor Staatkundige vorming onder leiding van Prof de Quay een advies voor inzake hét optreden van de Katho lieken bij de komende verkiezingen. Dit advies, dat door de hationale leiding van het Centrum en vervol gens door alle plaatselijke studie centra op één na werd aanvaard!, sprak zich uit voor een zelfstandig optreden van de Katholieken bij de komende verkiezingen Daaraan werd echter vastgekoppeld de wensch eener zoo groot mogelijke samenwer king met ftndere partijen, welker hou ding en programma daartoe aanlei ding geven. Het streven moest erop gericht worden om ,,op zooveel mo gelijk punten, welke voor den geeste lijken en materieelen heropbouw van ons vaderland van belang zijn, tot een gemeenschappeiyk urgentie-pro- pam te geraken en dat te verwezen- jjken" Dit advies werd vastgesteld m de vergadering van 6 October 1945 Drie dagen later kwam de N.V.B. terug op haar resolutie van 13 eii 14 Sep tember 1945; in een schrijven van 9 October aan de besturen van de V D.B.. C.D.U., R.K. Staatspartij en C.H.U. liet zy weten, dat de stich ting eener breede volkspartij met perso-nalistisoh-socialistische doelstel- ling door enkele belangrijke groe peeringen met name uit S.D.A.P.- kringen toch wel mogelijk geacht werd Derhalve vroeg die N.V B aan ge-noemde besturen enkele 'leden te willen aanwijzen om de stichting van een zoodanige partti voor te berei den Mede op grond van het advies van het Centrum voor Staatkundige Vorming verklaarde het Bestuur van de R.K Staatspartij in zyn schryven van 19 October zich daartoe niet be reid Het meende, dat de constitu- eerende vergadering van de N.V.B de politieke satu-a-tie juist had weer gegeven, en dat derhalve een ge meenschappeiyk optreden in éér electoraal verband thans niet moge lijk was. De R.K. Staatsparty ver klaarde zich echter wel bereid eenige toehoorders te zenden. Mondeling zijn op 9 November nog nadere be sprekingen daarover gevoerd, doch zo-nder resultaat. De inmiddels ge vormde Studiecommissie-Politieke Partijen stelde geen prys op de aan wezigheid van toehoorders doch zeg de overigens toe, dat een later over leg inzake de urgentie-programma's Oer partyen hierdoor niet was af gesneden. De ontwikkelingen die zich in het bovenstaande afteekenen, kregen rond de jaarwisseling hun beslag De Partijraad van de R.K. Staatspartij van 22 Dec. nam een resolutie aan welke zich onder meer uitsprak voor een reeds vóór de verkiezingen op te stellen „gemeenschappelijk urgentie program tusschen de daarvoor in aanmerking komende partyen" De Stud ie commissie-Politieke Partyen kondigde 5 Jar 1946 als resultaat barer werkzaamheden aan de Partij van den Arbeid. Een program van ïi\m1of«pilnten werd gelijktijdig ge- de Katholieke Volkspartij oo^fmtia tlef van de eerste. Door de vertegen woordigers van de K.V.P werd hier bepleit, ook de andere partijen de A R. de C.H.U. en de Liberale «PaatsDartil tot dit overleg uit te noodlffon daar het hun onjuist voor- De spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht, door de Duitschers vernield, wordt met voortvarendheid hersteld om de spoorverbinding met het Zuiden over Dordrecht mogelijk te maken. Gisteren werd een van de beide bogen van een overspanning geplaatst. Gistermorgen vroeg is clr Van Mook naar Soerabaja vertrokken. Generaal Stopford is omstreeks denzelfden tyd naar Bandoeng af" gereisd In Soerabaja heeft dr. Van Mook functionarissen van de A.M.A.C.A.B. (Allied Military Ad ministration Civil Affairs Branch) en vertegenwoordigers van ver schillende groepen der bevolking van Soerabaja ontvangen. Verge zeld van gener aal-majoor Mans- ergh bezocht hij o.a. het hoofd kwartier van de Kon. marine-bri gade en inspecteerde den zg. „Westwall" van Soerabaja. Deze verdedigingslinie is thans door Ned. mariniers bezet. Hij heeft eveneens een bezoek gebracht aan het R.K. ziekenhuis. kwam deze party en niet van den be ginne af aan deze besprekingen te doen deelnemen. Hiertoe werd dan ook besloten, terwyl aan genoemde partyen tevens werden toegezonden het ontwerp-urgentieprogram van de Studiecommissie-Politieke Partijen en een door de K.V.P. opgesteld con cept voor een gemeenschappeiyk ur gentie-program. Uitdrukkelijk werd daarbij aap. genoemde partijen de vrijheid g'elaten ook harerzijds de eigen urgentie-programma's tér tafel te brengen Vergelijking der beide programma's. Vergelijken wij het ontwerp-urgen tieprogram van de Studiecommissie met het concept-gemeenschappelijk urgentieprogram van de K.V.P., dan valt het aanstonds op, dat dit laat ste meer dan het eerste gericht is op de versterking van de zedeiyke grondslagen der samenleving, terwyl het in sociaal-economisch opzicht be perkingen stelt aan de tendenzen naar socialisatie. Het ontwerp van de K.V.P. eischt o.a. maatregelen tegen het euvel der echtscheidingen, tegen de openiyke bevordering van het neo-malthusia- nisme en de uitspattingen op het ge bied van het amusementsleven Het eischt de bevordering van Zondags rust en Zondagsheiliging en de af schaffing van de bestaande beper king van de openbare godsdienstuit oefening. Het komt op voor de be scherming van het groote gezin in de sociale politiek, bij den woning bouw. in de loonpolitiek en de be- lastingpolitiek. Het verlangt finan- cieele ondersteuning van het byzon- der onderwys over de geheele linie oan het ook door de P. v. d. A. erkende recht van de ouders inzake het onderwijs niet illusoir te doen zyn. Het verklaart zich voor een na tionaal omroepbestel» als publiek rechtelijk lichaam, opgebouwd uit zelfstandige organisaties, waaraan voldoende zendtyd moet worden toe gekend voor het uitdragen van de eigen beginselen en van de door deze beginselen beïnvloede levens uitingen en cultuurgoederen Leerzaam is het de paragrafen te vergelijken over de bedrijfsorganisa tie" en de socialisatie. Gromyko verliet het sovjet-con sulaat te New York om 10 uur (Ned. tijd), naar gemeld werd om de bijeenkomst bij te wonen, maar een half uur later was hij nog steeds niet aangekomen. Geen Russische Vertegenwoor diger was aanwezig, toen de ge heime zitting van den veiligheids raad gisteravond om 10 uur 30 (Ned. tijd) geopend werd. I Een woordvoerder van de Russi- I sche delegatie bij den veiligheids- De opening had plaats lil een raad heeft volgens radio New York klein kantoor van een ultra-modern gebouw in het midden van de wol- kenkrabbersgroepen van New-York. De leden kwamen bijeen in het privé-kantoor van Trygve Lie. op de derde verdieping van het „French Building", een van de witte steenen gebouwen, die teza men de „Rockefeller Centre"-groep vormen. In tegenstelling tot het betrek kelijk afgelegen punt van het Hun- ter College, waar de raad tevoren bijeen is gekomen, werd de gehei me zitting van vanavond in het hart van het Amerikaansche nieuws- en communicatienetwerk gehouden. Het was echter een ironie, dat een atmosferische sto ring de transatlantische radio communicatie uitschakelde. Toen de zitting om 10 uur 30 werd geopend, bleek het, dat alle leden, behalve den sovjetvertegen woordiger aanwezig waren. Een officieel persoon verklaarde ver volgens, dait de zitting geopend was en zeide, dat na de bijeenkomst, een verklaring zou worden gepu bliceerd. Van de zijde van het Philips' persbureau wordt ons medege deeld, dat van vestigingvan een Philips' fabriek te Groenlo niets bekend is. verklaard, dat Rusland den Veilig heidsraad niet definitief verlaten heeft en vertegenwoordigers aal blijven zenden naar alle vergade ringen behalve naar die, waarop de Perzische kwestie ter sprake komt. - een bben; elïin* De vitale Berastna a af "Mogt dit vliegtuig voor ram* y y pen behoeden en moge het ocesw nen en continenten veilig overvlie* gen Daarop krygt de heer Plesmaa waarachtig nog een prachtig cadeatl van zyn Twentsóhe vrienden. dt« hem tijdens den oorlog zulk i vriendelijk tehuis geboden hebb hoezen voor de zitplaatsen in D.C. 4^toestellen met een voorstellin van het Twentsche ros. Hiermede is het meer officieele ge* deelte beëindigd en rydt het gezel* schap naar Enschede, om op uitnoo* diging van het stadsbestuur, de K.L.M en de N.V. Luchtvaartterrein ..Twenthe" de lunch te gebruiken in het mooie stadhuis Onnoodig te zeg gen dat aan tafel veel vriendehjke woorden zyn gesproken. In den namiddag hebben vele Twentenaren van de gelegenheid, hun door de K.L.M geboden, om een rondvlucht met hun petekind te ma ken gebruik gemaakt. Het meest vol daan zbn wel geweest de gasten, dis den tocht van Schiphol heen en terug meemaakten. Zij hadden ge legenheid weer eens de perfecte or ganisatie te bewonderen, waarmedo de K.L.M dergelijke tochten tot een voortdurend genot maafkt. Stralende zonneschijn. aller lei typen vliegtuigen op het platform, auto's rijden af en aan een druk beweeg van passagiers en K.L.M.-personeel, zoo Is een voorïaarsdag op Schiphol Zoo was het ook gisteren. Blinkend staat de reusachtige D.C. 4 in het helle ochtendlicht; vergeleken bij dit gigantische toestel lijken de andere machines wat klein, terwijl ze toch heusch flink 'aan de maat zijn. J Een uitgelezen gezelschap; we zien de ambassadeurs van de V.S en En geland. ir J. W. Albarda. directeur A. Plesman, ir. W Hupfces. pres.-dlr der N.9.. L. Neher. dir.-gen der P.T.T., de heeren A. v. d Pauw en A. Scholte van de K.L.M., dr ir. M Damme. B. C Franke, wnd burge meester van Amsterdam, e.a. neemt plaats in het toestel, dat zich even later snel in de lucht verheft, luis terend naar de vaste hand van ge zagvoerder Parmentier. die deze ma chine kort geleden uit Amerika over vloog. Richting Twenthe.... het kind gaat gedoopt worden. Rustig ligt het toestel ln de lucht: je moet werkelijk ie zelf nu en dan inprenten, dat je aan het vliegen bent, want deze luchtreus geeft geen en kel oog*enbik de minder prettige sen saties, welke wel eens aan een vlieg tocht verbonden zijn Vier en veer tig plaatsen rijn er in aangebracht en het passagiersverblijf heeft alles weg van een salon. De laatste snuf jes kan men er vinden; één druk op de knop aan den kant van uw stoel en zachtjes giydt de rugzijde naar achteren en men kan zoo heer lijk liggen als maar wenschelijk is. Binnen 34 minuten cirkelt het toe stel boven het vliegveld „Twenthe". waar een groot gezelschap ter ont vangst gereed staat. Op het met vlaggen versierde plat form geschiedt de doop van het vlieg tuig. De doopplechtigheid. De wnd. burgemeester van Ensche de. mr. J. W. A v. Hattum. heet de aanwezigen welkom, wijst op de beteekenis van Twenthe voor Neder land en zegt verheugd te zijn over het feit. dat de K.L.M. het eerste D.C. 4-toestel met den naam ..Twen the" heeft vereerd Daarna heeft de heer H C. E. van Ede van der Palts, dir.-gen. van den rijksluchtvaartdienst, de gelukwen- schen voor dit nieuwe toestel over gebracht namens den minister van verkeer en energie, die door een plot selinge ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Dan treedt de thans 84 jaar oude maar nog zeer vitale heer Edo Bergs- ma. oud-burgemeester van Enschede naar voren. Na te hebben getuigd dat hij veel van zijn verwachtingen thans bewaarheid heeft gezien, trekt hij twee platen weg. die den naam „Twenthe" en het Twentsche ros nog bedekt hielden, en nu gaat met een forschen zwaai een flesch champagne tegen den romp van het vliegtuig in scherven (er wordt even hoorbaar gezucht op dit oogenblik!) en het kind. i.e. het vliegtuig, is gedoopt en heeft zijn naam Treffend klinkt de stem van den grijzen Bergsma- Voor de radio heeft ir. W. Verwey industrieel adviseur van den weder opbouw een. causerie gehouden, ge titeld: „Woningen maar ook fabrie ken" Het volgende ontleenen wij er aan: Het verlies dat een gevolg is van het vernietigen of beschadigen van een fabriek is heel wat grooter aan de zichtbare schade. Immers in een fabriek plegen voortdurend waarden te worden voortgebracht en het uit blijven van deze voortbrenging' gedu rende Iangeren tijd kan een verlies zijn. veel grooter dan de zoogenaam de oorlogsschade. Uitstel van weder opbouw of van noodherstel van een fabriek heeft dus enorm veel hooge- re verliezen tengevolge dan uitstel van den herbouw van woningen; ten eerste uitblijven van de productie en ten tweede verdere vernietiging van kapitaalgoederen Nu zijn dit juist verliezen, die ons land onder de huidige economische omstandigheden zeer zwaar zouden vallen. Het is van, belang dat aller- wege de productie onverwijld hervat wordt teneinde, ons volk weer een eerste begin van nieuwe welvaart te brengen. Maar in, de tweede plaats is het ontoelaatbaar, dat na de enor me diefstallen van fabrieksuitrustin- gen en na een periode van vijf jaar waarin aan. onderhoud en vernieu wing van ons productie-apparaat zoo bitter weinig heeft kunnen gebeuren, nieuwe verliezen aan kapitaalsgoede ren door uitstel van herbouw zou ontstaan. Hoe urgent de wederopbouw van woningen dan ook moge zijn toch zal een belangrij/k deel van de voor den wederopbouw beschikbare mate rialen en werkkrachten aan net herstel der Industrie gewijd moeten worden Er moge in 1945 reeds vele millioenen aan industriëele gebou wen hersteld zijn, in 1946 zal dit geschieden voor een waarde van vele tientallen millioenen. Welke industrie bij de opbouw het eerste aan de beurt is, ls een vraag, die zorgvuldig wordt afgewogen. Het is duidelijk, dat niet alleen bepaal de sleutelindustrieën of industrieën, die in belangrijke mate deviezen binnenbrengen, het eerste hersteld worden. JWUtWXBJÏBKSSMB» 33. Dik had zicih in dien tusschen- tijd weer eenigermate hersteld en strompelde naar het raam. om Comm. Chogum te waarschuwen. Want hij dacht, dat d»e „Handige Jonny" de gang was opge vlucht. Hy keek naar beneden en zag tot zijn schrik, hoe de schurk naar bene den zakte. Dik draaide zich om en rende de kamer uit op weg naar de lift. diie natuuriyk juist beneden was. Zich niet lang bedenkend, stormde hy naar de trap, gooide één been over de leuning en suisde naar be neden. Een en andier tot groote ver bazing van de deftige hotelbewoner®. Onze Brusselsohe oarrespond'enit seint ons: De kabinetsformateur van Acker deelde ons gisteravond mee. dat hij in den loop van den dag be sprekingen had gevoerd met de voorzitters der vier partijen. Daarna deed hij mededieeling van een door de liberalen in hun bekenden chantage-stijl opgestelde dagorde, waarin zij om. zeggen, dat zij niets vragen en bereid zijn. elke parlementaire democratische en stabiele regeerimg te steunen. Voorts, dat zij tegen geen enikele partij een veto poneeren, maar dat, indien de katholieken onmogelijke eioohen zouden stellen, de liberalen dit aan de openbare opinie zouden mededeelen en bereid zijn, alsdan tot een linksche regeering toe te treden. In geval zij tot een linksche regeering zouden toetreden, zou geen rekening mogen worden ge houden met hun giering aantal parlementsleden, maar zouden ze in diie regeering moeten vertegen woordigd zijn in verhouding tot de groote verantwoordelij kheid; welke zij daarmede op zich nemen. Van Acker zal heden zijn be sprekingen met de voorzitters der vier partijen voortzetten. Hij weet nog niet, zeide hij, ot hij zal slagen in het samenstellen van een zoogenaamde regeering van nationale eenheid, dus met ver tegenwoord i,gers van de vier par tijen, doch, hoe het ook zij, hij wil en zal een regeering vormen. Eén van de moeilijke problemen in Ned.-Indië blijft nog steeds de aanwezigheid van ongereer 300.000 man Japanscihe troepen. De Neder- landsche regeering heeft in Janu ari van dit jaar aan de bevoegde geallieerde autoriteiten lat we ten, dat zij bereid zou zijn op kor ten termijn de bemanning en be waking ter beschikking te stellen voor een aantal schepen indien deze voor de evacuatie van Ja panners uit de Groote Oost zouden worden vrijgegeven. Tot dusverre echter is nog geen officieel ant woord van de Amerikaansche regeering ontvangen. De evacuatie tan Japanners uit Ned. Indië zou ongetwijfeld een belangrijke bijdrage vormen tot het wegnemen van een bron van onrust en het herstel van den normalen toestand in het Verre Oosten. Van Nederlandsche zijde vertrouwt men er op, dat zij in deze zoo belangrijke aangelegen heid thans spoedig positieven steun in den vorm van een aantal schepen zal mogen ontvangen, op dat met de evacuatie \an de Ja panners in Ned. Indië thans ein delijk, zeven maanden na de capi tulatie van Japan, een aanvang kan worden gemaakt. Een officier van den Perzische» generalen staf heeft medegedeeld, dat de Perzische strijdkrachten het bevel hebben gekregen, geen gebieden, welke door de sovjet® ontruimd zijn, te betreden, voon» da.t zij daartoe orders hebben onn» vangen. KIND DOOR AUTO GEDOOD De 6-jarige Gerard van H„ van Kamerlingh Onnesweg te Hilvers is ln de Heerestraat aldaar door «en auto overreden In het ziekenhui! il hij aan de gevolgen, overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1