DE SPORTWERELD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 29 MAART 1946 PAGINA 3 Comedia speelde voor den Schiedamschen Kunstkring Uitmuntende opvoering van „Prof. Klenow" Collecte Singelconferentie St. Vincentius Kath. Volkspartij Candidaten Ged. Staten Schiedamsch Politie Muziek Gezelschap VLIEGENSVLUG VRAAGGESPREK MET CRUYS VOORBERGH Muzikale feestavond OFFICIEELE KENNISGEVING Hondenbelasting SOLDATENLEVEN Nationale biljart kampioenschappen 45/2 R.K.S.V. Excelsior Wie tippelt er mee? De woningnood n-e'"en..na?r...ei.gfn keuze. 'Literal EXPOSITIE VAN G. WIEGMAN Zijn Amerikaansche reis Burgerlijke Stand VLIEGVELD VOOR ROTTERDAM De spoorbrug te Dordt ÏSTUS* d, „,te Ongetwijfeld was deze opvoering van Prof Klenow door de tooneel- groep Cóncordia de beste, die de Kunstkring dit seizoen heeft ge geven. Dat is voornamelijk aan het prachtige tweede bedrijf te dan ken. Het gisterenavond gebrachte behoort tot een cyclus van drie tooneelstukken: Theatre d'amour, van de Deensche schrijfster Karen Bramson Zij behandelen alle drie een soortgelijk onderwerp. In dit geval is het de ongelijke strijd tusschen den stuitend leelijken Professor Klenow en een van zijn studenten, Erik Wedel. om Lize, een meisje, dat bij Prof. Klenow toevlucht ge zocht heeft voor haar vader, die haar in zijn wijnzaakje exploiteert. De strijd is té ongelijk, temeer daar Lize aanvankelijk niets weet van Professor's verliefdheid. Deze heeft echter in haar een laatste kans gezien om lang ontbeerde liefde te vinden. Die illustie is wel zeer ijdel Iets wat hem duidelijk wordt als Erik hem om Lize's hand vraagt. Gegrepen door afgunst op alles wat mooi is, dwingt hij haar hem te trouwen, minder om liefde dan wel omdat hij haar aan den jongen Erik niet gunt. Aangeduid als een spelvan liefde is dit ge worden tot een grootsche mani festatie van het menscbelijkste dus grootste egoïsme aan alle kanten. Slechts dehuishouder maakt hierop een uitzondering. Bij geen van de medespelenden treffen we ook maar een oogenblik liefde aan Het is allemaal en Prof. Klenow zegt het zelf lust, drift en be geerte. fFreud is nog lang niet dood> ">eze opvatting is door den regis seur Cruys Voorbergh zoo con sequent volgehouden, dat Lize, het meisje, dat bij Klenow toevlucht zocht, noch voor, noch in haar trouwen - voor Klenow werkelijk hartelijk is, iets wat haar Tiguur geenszins tot een ideaal-vrouwe- li.ike maakt. '"at de spelers betreft. Reeds het optomen van Cruys Voorbergh, als Prof. Klenow, zijn gebaar, zijn stille spel, plaatsten ons direct in de kennismaking met een zeer groot acteur. Een indruk, die werd be vestigd door het tweede bedrijf, waarin hij en Ank van der Moer diep ontroerend en waarlijk gran dioos spel te zien gaven. Ais tegen speelster was zij ideaal, ook al bleef zij onder zijn grootte Maar haar stille spel, en haar volge houden lijdelijkheid, kenmerkten haar eens te meer als een van onze grootste actrices. Jack Dixon als Erik Wedel maakte lang geen slechten indruk en beleefde zijn rol zoo, dat hij er iets persoonlijks van maakte. De routine, de sou plesse van gebaar ontbreekt hem nog evenals aan veel anderen van onze jonge acteurs- Vooral met een dergelijke lengte, die ook op de armen zijn invloed heeft, is het moeilijk reeds direct het juiste ge baar en de goede houding te vin den. Maar het tooneelbloed was onmiskenbaar aanwezig. Forsberg van Dit Huysmans was voor ons "iet de proletige grand-seigneur, die wij in een dergelijke rol dach ten. Evenals Elsensobn de vorige maal, ontbrak hier niet die nuance, die hem van een tooneelfiguur tot aannemelijke werkelijkheid konden maken. Henriette van Kuyk was voortreffelijk in haar rol als huis houdster. Wij kunnen van haar spel niets dan goeds zeggen. Zooals wij al zeiden, moest de slotscène na het zeer sterke tweede bedrijf minder zijn, maar de in druk, die eenmaalll was gevestigd, kon door deze schijnbare inzinking niet meer worden weggenomen. Het publiek was uiterst dankbaar en er werd tot 6 maal toe gehaald Zondag a.s. zal de nieuwe pastoor van de Singelkerk in alle H.H. Missen een liefdadigheidspredikatie houden ten bate van de St. Vin centius Vereeniging. Het belang van deze collecte wordt reeds be klemtoond door de advertentie in ons blad van hedenavond, maar wij willen er bij deze nogmaals dè aandacht van allen op vestigen. Zij die giften wenschen te storten, kunnen dat doen op giro nummer 186337 ten name van den heer P. Wouters, Overschieschestraat 16 met vermelding: voor Vincentius- vereen. Singelconferentie. Het bestuur van de afd. Schie dam van de Kath. Volks Partij roept haar leden op om op Zondag 31 Maart tusschen 2 en 4 uur deel te komen nemen aan de stemming over de voorloopige lijst van can didaten voor de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het re ferendum wordt, evenals dat voor de Tweede Kamer, gehouden in het Parochiehuis Lange Haven 70. Ook zij, die geen persoonlijken op roep hebben ontvangen, worden verzocht te komen. Wanneer zij lid zijn, ontvangen zij een stem biljet. Er zijn twee wijzen van stem men. Men kan het politiek advies volgen door aan den linkerkant het boven de zes namen geplaatste hokje rood of zwart te maken, of men kan door nummering van 1 t/m 6 in de hokjes voor de lijst aan den rechterkant zijn eigen voorkeur voor candidaten doen gelden. In het laatste geval mogen er niet. meer en ook niet minder dam zes cijfers gezet worden. Het politiek advies luidt: 1 Spieksma, F. J. G., Rijswijk; 2 Van Elk, J. F. M., Monster; 3 Eisen, Th. P JNaaldwijk; 4 de Wit, J. P., Vlaardingen; van Moorsel, N., Delft; 6 van Btaarle N. J. J„ Schiedam. Wil men dit niet volgen, dan is er nog keus uit de volgende can didaten; Bruinsma, J. G. S., Delft; von Fisenne, Jhr. Mr. L. M. E., Rijswijk; van Marrewijk, G A Kwintsiheul; Nijhof, J. H., Rijswijk Muller. Ir. W. T. M„ Rijswijk Weeber, L., Delft. Het bestuur wekt de leden op om zooveel mogelijk aan dit refe rendum deel te nemen, ten einde dit een juiste afspiegeling te doen zijn van de meening der leden omtrent de samenstelling van de candidatenlijst. Mag ik U gelukwenschen met Uw succes en uw prachtig spel? Dank U; heeft U het mooi gevonden? Buitengewoon. Is het niet moeilijk twee voorstellingen op een avond te geven? - Eigenlijk onmogelijk. Het steïi werkelijk te zware eischen aar, stem en physiek. Het zal U niet mogelijk ge w-eest zijn twee keer zoo'n ver tolking te geven in het tweede bedrijf als zooeven? In de eerste voorstelling moest ik eenige reserves houden, maar bij de tweede kreeg ik zoo veel „response", zooveel antwoord van de zaal, dat het werkelijk ook voor mijn gevoelen tot een moei lijk overtrefbare climax kwam. Dat zal het ons voor net derde bedrijf niet gemakkelijk maken, omdat mijn stem slecht gedispo neerd is. Wat was de aanleiding tot de keus van dit stuk? h u zult terecht meenen, dat dat he?evo" drakerig is ondanks is de clourij .moclerri is. maar dat toeleggen het'61 Ik wil er °P tooneelvx>orsLfr"aartepurit van 600 bij den acteur ïlg JJe?r te legSen hebben wij teksten patste jaren elke kronkeling e]keezien' d'e ons handbeweging 'voorsehr^in' waren marionetten in de >L van dan goeden auteur of den tv" rannieken regisseur. Ik zelf heb mijn opleiding van Louis Bouw meester gehad, en de erfenis, die ikJ "S6 heeft achtergelaten, hoop wanned*" te- kuan-en geven. Want teur hetWlj dat de ac- handelimg ^middelpunt van de de regie. "'d de dialoog of als op het rx>genbiiitVe toestanden auteurs zijn Vele groote seurs van de oude schó„?'e tr«gis" uit, en wij houden een t£L ïerven over. Daarom valt mijn k™ "dje uk WL, °,UZe niet zoo zeer op het stuk met de' a intrigue of de spitse dialoog wl vooral op dat werk, dat den 'auteuï- wt kanS geeft zich volledig te tpicKn^ Maar ik hoor de gong drijf T^en °P voor het derde be- maar zeggf*"*11® zienS' zullen we tot vJa°k St^'S ziens, we hopen schouwburg "s m een eigen Mooi. daar houden we het op. Het is voor alle vereenigingen, en speciaal voor muziekgezel schappen. onmogelijk om reeds in de eerste jaren tot topprestaties te komen. Het op elkaar en op den dirigent inspelen, het volledig be- heerschen van instrument en par tituur, is geen kwestie van enkele maanden, zelfs niet van enkele jaren. Zooiets moet langzaam groeien. Toch is het eerste jaar dikwijls al te zien of er beloften zijn voor de toekomst: een goed volgen van den dirigent, een toe gewijd spelen, en zekere vaardig heid Die belofte was gisteravond zeker aanwezig. De uitvoering, die het Schiedamsch Muziek-Gezel- schap in den R.K. Volksbond gaf, was niet volmaakt, maar wel zoo, dat men er met genoegen naar luisterde en dat zegt reeds veel. De heer G. v. d Waal voorz van het S.P.M.G., opende den avond met een woord van wel kom tot den Commissaris, den heer K. van Veen, den hoofd inspecteur, den heer H. van Kes- selen en de overige aanwezigen. Hij herinnerde eraan, hoe het P. M.G. in het voorjaar 'van 1940 zijn laatste uitvoering had gegeven en dat het zich sindsdien „gedrukt" had. Van de oude leden waren er nog 6 over en de goede weg, waar op men in 1940, na 4 jaar was. is opnieuw begonnen moeten wor den. Spreker herdacht de geval len collega's Na het openingswoord zette het orkest, o.l.v. den heer B. Verweel, volgens traditie Psalm 103) Ge lijk het gras is ons kortstondig leven) in. Het programma bestond voorts uit de Marschen '1 Antenne van S. P. v. Leeuwen, de Pelikaan van Adr J. Maas, Victoria van O. Filsfils, het divertissement Pasto ral: Belle Bergère van Pr. Fran cois, de concertwals Voix Rou- maines van M. J. H Kessels en de ouvertures Morgen-gloren van S. P. van Leeuwen en La Vivan- dière van G. Delfort De Victoria marsch werd gedirigeerd door den heer B. A van Noort. den twee den dirigent, een aanwinst uit het corps zelf. De aanwezigen waren enthou siast met hun applaus en hun dankbaarheid werd door den com missaris den heer K. van Veen overgebracht. Hij vond dit optreden een dub bele felicitatie waard, omdat het S.P.M.G. herrezen was en omdat het reeds zulke goede prestaties had geleverd. Het was een middel tot het aankweeken van kame raadschap, saamhoo-righeid en plichtsbetrachting en hij hoopte, dat het S.P.M.G. zou groeien en bloeien tot steeds grooter succes. Na de pauze was er non-stop variété van bekende nummers The Rhythm Boys zorgden voor passende dansmuziek aan het eind van den avond, die dicht aan den morgen grensde tot vermaak van allen. Ingevolge het bepaalde bij arti kel 3 der Verordening op de in vordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gem blad no. 12 van 1908) is de lijst, bevattende de namen van de houders van hon den binnen deze gemeente over het jaar 1946, van heden af voor een ieder gedurende acht dagen ter gemeentesecretarie, afdeeling Belastingen, Oude Kerkhof 17 ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen na genoemd tijdvak kunnen schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij B. en W. worden in gebracht. DE GEZAGSTROEPEN. Er is veel veranderd sinds de Bewakingstroepen van de B.S. met hun blauwe overalls en oranjedas sen de wacht betrokken voor de interneeringskampen. Militair is hun houding geworden en het is zeker niet zonder gemompel van goedkeuring der voorbijgangers, dat de goed marcheerende troep door de Hoogstraat komt gerik-rakt. Wie en wat zijn eigenlijk deze Gezagstroepen? Na de bevrijding, toen de Neder- landsche krijgsmacht weer geheel moest worden opgebouwd, was er in Nederland geen enkel apparaat, dat voor de bewaking der politieke gevangenen, of voor het handhaven van de openbare orde en rust kon zorgen. Wel waren er het Strijdend Gedeelte van de B.S. en de Bewa kingstroepen. Toen in Augustus van het vorig jaar beide organisa ties werden opgeheven, ging een groot deel ervan over naar de Gezagstroepen, die tijdelijk in Nederland het staande leger zou den vervangen, tot het nieuwe mili taire apparaat volledig op poolen stond. Haar taak. is de bewaking van de vele interneeringskampen, het handhaven van de openbare orde en optreden tegen eventueele woelingen. De Gezagstroepen in Schiedam zijn 165 man sterk en hebben hun kazerne in het gebouw van Volks herstel aan de Hoogstraat. Hier is echter geen slaapgelegenheid en de manschappen slapen dus thuis. Het kader is eveneens voortgeko men uit B.S. en B.T. en wel uit de rangen, hooger dan soldaat. In Gorkum hebben de onderofficieren een spoedcursus gevolgd. Omdat de taak van de troepen alleen bewaking en ordehandhaving is, heeft de cursus natuurlijk slechts waarde gehad voor dit werk en zal er bij een eventueelen overgang naar het gewone leger opnieuw een cursus moeten worden gevolgd. Enkele malen per week worden er excersities gehouden in het Sterrebosch of op de zandvlakte aan den Rotterdamschen Dijk. Na de opheffing van het kamp De Kuyper en de Bataaf, bewaken zij alleen nog het ziekenkamp in de Barkastraat Rotterdam-West. De oproeping van dienstplichti gen gaat aan degenen, die daarvoor in aanmerking komen, niet voorbij. Het is niet mogelijk in de Gezags troepen onder te duiken, zoodat men bij de ontbinding, die op 8 Augustus moet plaats hebben, ver der vrij van dienst is. Alle dienst plichtigen worden automatisch naar hun nieuwe onderdeel over geschreven. Over de toestanden in de kazerne is weinig goeds te vertellen. Het is er een ongezellige oude rommel, die niet bevorderlijk is voor den geest. Als dit alleen kwam door den ouder dom van het huis, kon men zeg gen: „Het kan niet anders". Nu zijn er dingen, die daar geen ver band mee houden, zooals de vuilnisbelt op de achterplaats. Deze is daar gekomen, toen de gezagstroepen bij hun komst in ue kelders een mestfaalt aantroffen. Met grooten spoed heeft men deze verwijderd, daarbij rekenend op snelle hulp van den Gemeente Rei nigingsdienst. Ondanks doktersver klaringen ligt de hoop er al weken en geen enkel geroep om hem weg te komen halen, vindt gehoor. Zou het nu geen tijd worden? Zoo is het binnen de hekken van het Oude St. Jacobsgasthuis, waai de gezagstroepen huizen. Ideaal is het allerminst, maar de mannen slaan er zich behoorlijk doorheen. Voor hun ontspanning zorgt de A.V.O.S. (Alles Voor Onze Strijd krachten) en zij mogen over het gebodene niet klagen. Vanavond gaat voor hen Pygmalion in den R.K. Volksbond, waarbij bekende acteurs optreden. Tot 8 Augustus zullen we oen hierhouden. Dan zai Schiedam weer gamizoenloos zijn, als altijd. Gisteiren beganrsen in Fulchri- stuidiio te Den Haag de nationale biljiartkampioenscbaippen hoofd klasse groot biljart 45/2. De eerste partij ging tusschen v. Vliet en den pas gepromoveer den Jacobs; v. Vliet -won in schit terenden stijl met grooten voor sprong. Wevers, ook eerst kort geleden gepromoveerd, bad kennelijk „lakenkoorts" en verloor kansloos tegen een zwak spelenden de Leeurw. Een fraaie pairtij was diie tus schen de Amsterdamscfae matado- ren de Leeuw en Siweering, die een spannend verloop had, en ten slotte door de Leeuw werd ge wonnen, Jacobs en Wevers wairen aan elkaar gewaagd, en speelden bei den veel beter dan in hun eerste partij, het werd tenslotte eei> overwinning van Jacobs. De uislagen luidden: ear. brt. hs. gem. v. Vliet 400 11 118 36 36 Jacobs 186 11 120 1690 de Leeuw 400 25 100 16.00 Wevers 286 25 35 9.72 de Leeuw 400 10 175 40.00 Sweerimg 337 10 72 33.70 Jacobs 400 18 82 22.22 Wevers 312 18 70 1733 Voetbalprogramma voor Zondag. B.E.C.Excelsior; Excelsior 2— Martinit 2, 12 uur; E.D.S. 2Ex celsior 3; Excelsior 4V.É.C. 4, 2 uur; S.V.V. 8Excelsior 6. De R.K. wandelaars(sters) vau Excelsior gaan zich trainen voor de Nijmeegsche Vierdaagsche. Wie wil mee trekken naar bulten en genieten van de vrije natuur, kan zich aanmelden bij mej. R. Ver schuren, Voomschestraat 32a. Naar aanleiding van ons artikel vIn%^wWOningnood in ons blad van gisteren vernemen wij van be trouwbare zijde, het volgende: Bij de controle van het bevol kingsregister is een nauwkeurige opgave verkregen van het aantal menschen, dat een huis bewoont. Het Bureau Huisvesting heeft een lijst van alle perceelen met de daar in beschikbare ruimte. Door verge lijking van beide gegevens zal men precies kunnen vaststellen, wie er woonruimte over heeft. Een speciale schrë^eninrfL zal de mogelijkheid scneppen deze woonruimte te deren Hef te vor' mensehen taëhuiste nu nog moge- len woonruimte moeten afstaan aan dengenie, dien de gemeente aanwijst. Op uitnoodiigimg van familieleden heeft de schilder G. Wiegman uit Overschie een tocht van zes weken door de Vereenigde Staten gemaakt, waarbij hij een groot aantal doeken, aquarellen en teeke- ningen heeft geproduceerd. In de beilde benedenzalen vain het atelier aan die Vellevest heeft hij deze reisimpressies geëxposeerd en het is een interessant geheel gewor den. Interessant om twee redenen: Amerika heeft bij dezen sfeer- schilder geen wezenlijke verande ring in zijn grijzigen toon ge bracht, ietis wat zijn Hioltandscihe doeken kenmerkt, en bovendien kunnen we hier kennis maiken met een persoonlijkheid, die een groot vakmanschap bezit, maar die toch niet met den opgedanen en weergegeven indruk den be schouwer weet te overweldigen. G. Wiegman heeft goede schil derijen gemaakt, die ons een in druk geven van de mooie natuur, van de prachtige watervallen, maar hij is in geen enkel doek imposant,, indrukwekkend, gran dioos. Hij heeft het niet im zich cn daarmee is direct een afkeu ring of critiek al onmogelijk, om ons stil te laten worden bij het zien van die majestueuze natuur- grillen, van die kolkende, donde rende watervallen. Eén beer heeft de natuur hem zoo hevig gegre pen, dat hij zich boven zichzelf verhief en het mooiste schilderij van de tentoonstelling „Chimney bluff" nabij Soden Bay Qutario ontstond. De ongenaakbare stilte, die over het water en om de stijl oprijzende rots hing, is hierin verf geworden en hier is dain ook meer ontstaan dan een copie van de natuur. Zien wij daarnaast een „Flau- ghannock Creek" of een „Oattle Pad" dan hebben wij den schilder in zijn element: de rustieke, pastorale sfeer. Twee stillevens meit Amerikaamsch fruit duiden op een techniscihe veelzijdigheid, die vooral bij het doek in de voor zaal opvalt, omdat d,it het eenige is, dat in harde levendige kleuren is gedaan. De aquarellen zijn ons inziens nog beter, dan de schilderijen, Getrouwd: M. Wetter 26 j. en M. v. Baerle 22 j. N. Mesman 30 j. en J. J. Vreugdenhil 28 j. P. Kauwen- bergh 31 j. en J. Vermeulen 23 j. D. de Groot 37 j. en J. P. C. Mid dendorp 33 j. W. v. Mastrigt 25 j. en L. v. d. Meijden 22 j. J. Kloos 48 j. en C. M. Bron 39j. A. v. Gogb 29 j. en W. C. Snijders20 j. C. H. Lansbergen 30 j. en W. C. J. N. Borsboom 29 j. G. Schee maker 22 j. en J. v. d. Noort 20 C. de Vries 24 j. en E. P. Risser 21 j. F. J. Moens 25 j. en G. Ju: 24 j. C. M. Ross 29 j. en K. P. A. aman 25 j. J. W. Meijer 26 j. en M. M. Deden 33 j. F. Willemse 25 j. en H. Hoogerman 28 j. H. C. Grims 20 j. en W. C. Markesteijn 21 J. G. de Vries 25 j. en J. W. Web 21 j. L. v. d. Leek 32 j. en F. A. „aker- veld 29 j. J. Busscher 24 j. en A Mulder 17 j. G. Kwakkels.ein 30 j. en A. C. H. A. v. Beïkum 27 j. Geboren: Isedorus W. z. van H. v. d. Poort en M. Th. de Ridder, Dr. Noletstr. 1; Josephina d. van C. Molenaar en L. Saringer, Hal- leystr. 13; Ida J. d. van F. J. Dunk en C. Schrauwen, Boerhavelaan 1; Comelis z. van L. Koning en K. Kristiansen, B. K.laan 255; Mari- nus E: A. G. z. van C. Swanink en W. Bolder, Nwe. Haven 189; Robert H. z. van H. L. Bergsma en S. J. de Vos, Futtershoekschesir. 38; Bertha W. d. van C. J. v. d. Winkel en J. W. v. Dijk, Boerhave laan 1; Maartje E. d. van F. de Vos Burchart en M. E. Draijer, Dr. No letstr. 1; Maria B. d. van' C. v. (1. Heuvel en J. M. A. Kraan. Rozen- burgsehestr. 11. Overleden: M. J. Kerkhof, 16 da gen, Nassaulaan 75. De heer mr. H. Willemse, lid van den tijdelijken gemeenteraad van Rotterdam, heeft aan het col lege van B. en W de gende vraag gericht; Zijn B. en W. bereid de raad in te lichten over den stai.d van zaken met betrekking tot het vlieg veld Schieveen, meer in het bijzon der over een mededeeling van de regeering, dat voorloopig de door de regeering toegezegde medewer king zou worden ingetrokken en over de besprekingen met de regee ring. die hierop zijn gevolgd? De werkzaamheden aan de spoor brug te Dordrecht maken snellen voortgang. Nadat Woensdagochtend de laatste overblijfselen van de ver nielde overspanning aan den Zwijn- drechtschen kant waren verwijderd. productiviteit getuigt Wiegmanheeft als mf.iuur- vorscher ook een verzameling in secten, vruchten en gesteenten meegebracht, die eveneens staan uitgestald. De tentoonstelling is een bezoek zeeir zeker waard. nieuwe overspanning gelegd. Het is een gedeelte van de Londensche Waterloo Bridge, dat bij de firma Kloos voor zijn nieuwe bestemming is gereed gemaakt. Het gevaarte i in twee deelen door de bokken Heracles en Condor op zijn plaats gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3