Overeenkomst over Indië nabij? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Nazi-ondergrondsche ontdekt DIK TER BUIK neemt maatregelen Van Mook, Kerr en Indonesische ministers naar Den Haag Naar een accoord Off«eieele mededeeling ^S^ouwd. dige. een elonoom 15 S? deskun- stille figuur, geen stn ti. 115 eerl eer, zeer bekwaam amtS?11 maar wordt als een typische en eerlijke nationalist gTSèn u, echter los van het volk staat' Autobus te piefter gereden Aard van het a.s. overleg Dr. Van Mook hoopt op spoedig resultaat België's nieuw kabinet Bijna 1000 arrestaties Weer sinaasappelen De visscherij en het mijnenvegen Ribbentrop sliep niet wegens Holland Et'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hooldred.Mgr Dr. J. Witlox, AJg. Redacteur: H A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUUAKT MAANDAG 1 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 1997.5 \bonnementspi f 9.26 p. kwart f 1.10 p.maand C 0.26 p. week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertenti&n 15 eta p. mm. fyE berichten, wedike de laatste dagen uit Bata/via hier te lande zijn ontvangen, wijzen er op. dat de onderhandelingen, welke dr Van Mook aanvang Februari op de basis van de Nederlandsche voorstellen met de leiders der Indonesische republiek is begon nen. in een stadium zijn gekomen, waarin de Nederlandsche regee ring het beslissende woord moet spreken. Natuurlijk bestonden er toen deze besprekingen aanvingen, nog tegenstellingen, welke overbrugd moesten worden. De standpunten van Van Mook en van Sjahrir zijn elkaar nu in zooverre genaderd, dai naar de meening van den eerste de laatste overspanning te s-Gravenhage kan worden aange bracht. Daarom komt hij nu zelf naar Nederland, vergezeld van den hi'rS?11. bemiddelaar sir Archi bald Clark Kerr die niet meer naar Batavia zal terugkeeren en, wat zeker een belangrijk gegeven van drie vooraanstaande Indo nesiërs, leden van het kabinet- Sjahrir. Elders in dit blad kan men de verklaringen lezen, welke Van Mook tijdens een persconferentie te Bata via heeft afgelegd. Zij diuiden zeer vaag aan de punten, welke den grondslag vormen, waarop hij tot overeenstemming hoopte té komen z'j zuiver weergegeven zijn, ™e!n er uit concludeeren. dat 7-e!fstan<3igheid gaand ze It beschikkingsrecht, den volledi- gen dommionstatius, zal krijgen terwijl Nederland een aantS eco nomische voordeden zal verwerven: op deze basis zou dan de innige samenwerking berusten, welke in het belang van beide rijksdeelen zou zijn. Het is nroeilijk zich een juist Inzicht van het te Batavia bereikte te verschaffen, zoolang „het accoord" niet in zijn juiste termen bekend Is; men kan zich echte: niet geheel aan den indruk ont trekken. dat de voorstellen, welke Van Mook naar Den Haag mede brengt. een zeer vergaande ontwik keling zijn op het Nederlandsche basisvoorstel van 10 Februari 1946, dat op zijn beurt was gegrondvest op de plechtige verklaring van H M de Koningin van 6 Decem- bei 1942. Het Nederlandsche volk heeft zeker het recht te vragen, dat de regeeringzorgvuldig zal over wegen, of de stap, welken zij nu gaat zetten, in het werkelijke be lang van het Nederlandsche èn van het Indische volk is. Het zal een besluit zijn. dat over de toekomst der belde rijksdeelen beslist. Moge zij nu een scherp Inzicht en doel bewustheid toonen. Onze belangstelling gaat op het oou inblik ook udt naar de Indone siërs. die Van Mook op zijn reis naar Den Haag vergezellen, en die derhalve geroepen zijn, zij het ook niet als gevolmachtigden, aan de laatste overbrugging mede te werken. Dr Soedarsono, lid van de Partai Sosialist (van dezelfde partij der halve als Sjahrir en Sjarifoedin) behoort tot de Intellectueelen Hij geldt als een bekwaam en rustig man. wiens artikelen tot de meest leesbare in de inlandsche ners be- hooren Dr Soewandi heeft voor den oorlog op het Indische departement van Onderwijs gewerkt. Hij is en zeker niet fel anti- T«<lens den oorlog maar ml z-jn functie vervullen, teur wSdl^hiL®'15 0611 co"abora- Het zijn alle drie fijne inteiiec- tueélen en verre van extremisten. Voor zijn onderhandelaars heeft Sjahrir dus niet de slechtste keus gedaan I* r^?,?I12:kidag omstreeks een uur naSêieü h=f, VaTI de B.B.B. met 35 passagiers halverwege den weg Til burg—Goirle, vermoedelijk door het springen van een band, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor, tegen een boom gereden Een twintigtal inzittenden van den autobus, die geheel in elkaar gedrukt werd, liep verwondingen op, Allen werden, nadat eerste hulp was ver leend door den G.G.D. naar het zie kenhuis te Tilburg vervoerd. Op weg daarheen is de 66-jarige heer H. Joosten uit Weert overleden. 14 slachtoffers werden in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van drie hunner, afkomstig uit Tilburg en voirle, ie zorgwekkend, De volgende officieele verkla ring is te Batavia gepubliceerd: Op den 30en Maart om 4 uur in den middag (plaalselijken lijd) is ten huize van den gezant een plenaire vergadering gehouden. De subcommissie diende haar verslag over de bijeenkomsten van 27 en 28 Maart ter beoordee- Ung in. Uit de besprekingen, welke hierna volgden, bleek, dai de gezichtspunten van de Ne. derlandsche en de Indonesische delegaties betreffende de toe komst van Indonesië nu vol doende genaderd waren om een bezoek van dr. Van Mook aan Nederland .Ier raadpleging van zijn regeering te rechtvaardigen. Daarom zal dr. Van Mook mot eenigen van zijn raadgevers Bata via verlaten en op Donderdag April naar Den Haag reizen. Sir Archibald Clark Kerr zal hem ver gezellen om de besprekingen te vergemakkelkijen en een middel te vinden de nog resteerende moei lijkheden op te lossen. Sjahrir heeft dr. Soewandi. dr. Soedarsono en dr. A. K. Pringgo- digdo aangewezen om mee naar Nedireland te reizen. In aansluiting aan het bericht betreffende de komst van dr. Van Mook en Sir Archibald Clark Kerr naar ons land, verneemt het A.N.P, nader, dat het aanstaande overleg vanzelfsprekend een inci denteel overleg zal zijn over be paalde punten. De It. G.G. dr. Van Mook, zal vergezeld worden door een staf raadgevers, onder wie ook een Indonesisch vertegenwoordiger van Java en één van de buiten gewesten. Uit Batavia wordt nog gemeld, lat Sir Archibald Clark Kerr heeft verklaard: „Ik ga nu naar Engeland terug op vaeamtie en daarna ga ik naar Washington, waar ik mijn ambt in de tweede helft van Mei denk te aanvaarden, 'k denik niet, dat het noodig zal -i.m naar Indië terug te keeren". do W?» wordt nog bericht, dat aatste plenaire conferentie in .en zeer vriendschappelijke sfeer is geemdigd, waarbij de gedele geerden op eikaars gezondheid dronken. Dr. Van Mook heeft in een of ficieele verklaring medegedeeld, dat hij hoopte, dat de komende onderhandelingen in Den Haag slechts een kwestie van een week of korter zouden zijn en hij voegde er aan ioe. dat de onder handelingen in Batavia zouden worden afgesloten. r, ^e, overeenkomst tusschen r ronk rijk en Annam had de on langs gehouden besprekingen be langrijk bevorderd hoewel de omstandigheden in Indonesië ver schillend waren en een oplos sing gegeven, welke anders moei lijk te vinden zou zijn geweest. Voorts zeide Van Mook, dat, toen de onderhandelingen in Februari een aanvang namen, beide partijen inzagen, dat er, voor zoover de Nederlandsche verklaring over de te volgen politiek het Indonesische zelfbeschikkingsrecht erkende, een basis voor onderhandelingen be stond. Bij de onderhandelingen heeft men de verschillen tusschen de partijen betreffende deze mate rie moeten overbruggen ver schillen over de vraag, hoe men elljpar moest benaderen, over de methode en mogelijk ook tijds verschillen. Van Mook sprak voorts zijn lof uit over het werk, dat Sir Archi bald Clark Kerr verricht heeft tij dens de besprekingen en sprak zijn waardeering uit voor „het karak ter en de intelligentie" van Sjahrir. „Daar de nog resteerende moei lijkheden in voldoende mate zijn verminderd, kan ik naar Nederland gaan om overleg te plegen met de Nederlandsche regeering. Sjahrir was in staat ter plaatse met zijn menschen te overleggen, doch dat kon ilk niiet", zei Van Mook. „Het uiteindelijk résultaait moet binnen niet al te langen tijd wor den bereikt. Dan kunnen wij de samenwerking gaan herstellen, waarvan beide partijen de nood zaak inzien." Waarschijnlijk zal Sir Archibald eenige dagen in Neder land vertoeven en daar zal hij dan zijn inzichten betreffende den toestand aan de regeering kunnen mededeelen. Dit zou zeer nuttig zijn. Het probleem betreffende de geïnterneerden heeft een belangrijk deel van de onderhandelingen uit gemaakt. Beide partijen trachten reu dit probleem zoo spoedig mo gelijk op te lossen", zoo besloot dr. Van Mook. „Zonder volmacht" n: Den Haag. Een lid van Sjahrir's „kabinet", dat aan de besprekingen heeft deelgenomen heeft medegedeeld, dat dr. Soewandi, dr. Soedarsono en dr. Pringgodigno, de leden van het Indonesische „kabinet", die dr. Van Mook en Sir Archifoeld Clark Kerr naar Nederland zullen verge, zeilen, geen volmacht zullen heb ben om verdere onderhandelingen te voeren. Zij zullen Ihet Indonesi sche standpunt bij de Nedreland sche regeering uiteenzetten. De zelfde bron zeide voorts: „De Ne derlanders zullen waarschijnlijk een deel 'van hun prestige opoffe ren. in ruil voor reële economische voordeelen." Naar verluidt komt de overeen stemmig grootendeels neer op een erkenning van den status quo in Ned.-Indië, dodh bij een eventueel verdrag zal men wel nadere rege lingen treffen. Men gelooft, dat de thans bereikte overeenstemming de erkenning insluit van de feite lijke macht der Indonesiërs over Java en mogelijk Sumatra. Extremisme op Sumatra. De geheele Oostkust van Suma tra, de stad Medan daarbij inbe grepen, staat thans onder het gezag van de T.R.I. De Indonesische burgerlijke autoriteiten mogen hun werk voortzetten, doch „met het oog op de critieke situatie" berust het hoogste gezag bij de T.R.I. Sinds de afkondiging van dit besluit is het terrorisme in de stad Medan en de omgeving daarvan aanzienlijk toegenomen en worden de Chinee- zen door een panisaheji angst be vangen, daar er geen dag passeert, of er worden huizen in de Chinee- sche wijk geplunderd en in brand gestoken, terwijl de eigenaars ont voerd worden. Een republikeinsch blad in Me dan bevat een beroep van Roes man Effendi, voorzitter van de Indonesische arbeiderspartij aan Sumatra's Westkust, op de Japan- neezen om de bevelen der Britten niet te gehoorzamen. Hij voegt daaraan toe: „De betrekkingen tusschen de republiek Indonesia en Japan worden bepaald door de houding van de Japanneezen in dit land en zonder medewerking van de Indonesische republiek heeft Japan geen toekomst". Indon. leiders beoogen gematigdheid. De „Afrib" (allied forces radio in Batavia) heeft een bericht uit gezonden betreffende de activiteit van de Indonesische leiders te Ba tavia, met het doel een einde te maken aan de birenenlandsche moeilijkheden. Er is gepoogd, con tact te verkrijgen tusschen de In donesische leiders te Batavia en de radiostations in het binnenland, teneinde te voorkomen, dat deze stations doorgaan met hun actie tegen de regeering van Sjahrir. Een tweede stap is geweest, de invitatie aan de Indonesische jour nalisten in het binnenland van Java om een kijkje te nemen te Batavia, teneinde poolshoogte te nemen van de toestanden aldaar. Deze beide stappen staan in ver band met de arrestaties van Tan Malaka en zijn volgelingen. Ver dere arrestaties worden niet ver wacht. „De Indonesiërs zijn ervan over tuigd" aldus het bericht „dat vele vooraanstaande sprekers op onverantwoordelijke wijze het woord gevoerd hebben en onder invloed stonden van de thans ge arresteerden. Men gelooft, dat zij thans de politiek van de werkelijke leiders der nationalistische bewe ging zullen volgen". Het aangekondigde nieuwe mi. nistesrie-Van Acker is thans ge vormd. Het is als volgt samen gesteld: Eerste min. en min. van kolen- prod.: Ach die Van Acker (soc.fe Vice-voorz. v. d; ministerraad en econ. zaken: Albert Deveze (lib>j Binnenl. zaken: Auguste Buiseret (lib.); Buitenl. zaken en buiten!, handel: Paul; Landb. René Le- febvre (lib.); Kol.: Robert Godding (lib.); Invoer: Paul Kronacker (lib.); Financiën: Franz de Voghel (extra pari.); Justitie: Adolphe van Glabbek (lib.); Nationale verded.: Kol. de Fraiteur (extra pari.); Voedselvoorz.: Edgard Lal- mand (comm.); Volksgezondheid: Dr. Marteaux (comm.); Arbeid en soc. voorzorg: Elie-Léon Troclet (soc.); Openbare werken: Jean Booremans (oomm.): Onderw. K. en Wet.: Herman Vos (soc,): Spoor- en P.T.T.: Emest Rongvaux (soc.); Budget: José Merlot (soc.); We deropbouw: Jean Terfve (comm.); Aele (extra pari.). Het coördinatie-comité staat on der voorzitterschap van den heer Deveze. De voedselvoorziening; import en landbouw, die één co mité vormen, staan onder leiding van minister Lalmand. Het nieuwe ministerie zal zich waarschijnlijk Woensdag aan de Kamer voorstellen. Naar officieel wordt meege deeld, is er in de Britsche en Amerikaansche zone van Duilsch- land een wijdvertakte onder- grondsche nazi-organisatie ont dekt. Zes leiders dezer organisatie welke bestond uit voormalige leden van de „Hitlerjugend" en van den „Bund deutscher Maedel", zijn ge arresteerd, o.a. Arthur Axmarin, rijks-jeugdleider. Volgens latere berichten zou het totaal aantal arrestaties reeds bijna duizend bedragen. De organisatie, die werkte onder den camouflagenaam „Kindergar ten", stelde zich niet ten doel om sabotage of directe acties tegen de bezettingstroepen uit te voeren, dooh zij trachtte op langen termijn vat op de jeugd te krijgen, ten einde de nazi-ideologie te doen voortleven. De eerste vertakkingen ontston den in de Amerikaansche zone, omdat de leiders van de „Reichs- jugendfuehrung" hierheen waren gevlucht. Spoedig bleek evenwel dat de organisatie zich ook tot Noord- Duitschland en de geheele Britsche zone uitstrekte en de Amerikaan sche en Britsche geheime dienst hebben daarna samengewerkt om de organisatie uit te schakelen. Er zijn aanwijzingen, dat een groot deel van de vroegere Hitier- jongens en -meisjes aan de organi satie medewerken, zonder zelf de draagwijdte te beseffen. Naast een politiek had de organisatie ook een economisch doel. Zij trachtte bijvoorbeeld over het geheele gebied der zones met tij dig veilig gestelde fondsen van de „Reichsjugendfuhrung" transport firma's te stichten, die met papie ren van het militaire bestuur ver bindingen konden onderhouden. De Inkomsten dezer firma's wer den gebruikt om ondergedoken nazi's te onderhouden. Hoewel en kele sporen naar de Russische zone leiden is er geen bewijs, dat de or ganisatie ook vertakt was ui de Fransche en Russisohe zones. Wie Van Mook vergezellen Officieel worat medegedeeld, dat dr. Van Mook op zijn reis naar Nederland zal worden vergezeld door dr. P. J. A. Idenburg, lid der Ned. delegatie, den sultan van Pontianak, luit. Santoso, en luit, Tahija, adjudant van den Ned.- Indischen legercommandant gen. Spoor. Dr. 'Idenburg zal niet naar Ned.- Indië terugkeeren, doch voorloo- pig in Nederland blijven. De sultan van Pontianak, wiens naam blijkens een vroeger bericht Sjarf Hamid de tweede is, was onder de Japan- sche bezetting de verzetsleider in Batavia. Luit Tahija is een gue- rilla-leider op het eiland Saumlaki geweest, in verband hiermede werd hij onderscheiden met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Voor personen, geboren in 1925 of later wordt wederom 500 gram si naasappelen beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Woens dag 3 April de bonnen E 36, D 36 en B 37 reserve der bonkaart K 604 bij e enhandelaar in groente en/of fruit inleveren. De aflevering zal zoo spoedig mogelijk piaats hébben. 35. De arme oommussaris voeicte zich draaierig! Zijn buik brandde, zijn knreën knikten en hij moest zich aan een boom vasthouden om niot te vallen. Ooooh! kreunde hij. Zwartkop hokte iotusechen naar bi? „iL1?1" luxewagentje gooide en SEËff °1>en' öaar Sen Crnrn rh"11 hetzelfde moment. Ohogum was niet bij M=te 5SÏ" a<*'terna te gaan. Maar Dik ter Buik was onder wijl het hotel uit komen draven. Toen bij zag wat er gebeurde, legde hü er nog een schepje op, nam een reuzesprong en belandde op den bumper van den auto. Het ruimen van mijnenvelden op de reeën van Europa, om deze weer voor visscherij geschikt te maken, vindt nog steeds regelmatig voort gang Men vermoedt, dat de wateren in N.W. Europa in den zomer van 194(7 weer vrij zullen zijn van mijnen, terwijl in Jiuni of Juli van dit jaar in de omgeving van de Britsche kust alles geruimd zal zijn. Door de' Britsche admiraliteit is medegedeeld, dat 81.500 man perso neel van de Royal Navy met 250 Engels che mijnenvegers deze wenk- zaamheden uitvoeren. Gedurende den oorlog werden een half millioen mij nen gelegd en vanaf het begin van de vijandelijkheden tot nu zijn meer dan 23,000 vijandelijke mijnen ge veegd Sinds Victory-day zijn 78 visschersschepen van verschillende nationaliteit in de Europeesche wate ren op een mijn geloopen. De Doggers/bank was als een van de voornaamste visscherij gronden het eerste geheel van. mijnen g'ezuiverd. Aan het slot van zijn betoog over zijn „onafgebroken pogingen om den vrede te verzekeren ge durende het tijdvak van 1933 tol Duitschlands ineenstoring" heeft Joachim von Ribbentrop Zaterdag een eeresaluut gebracht aan Sta lin. Hitler citeerende, noemde hij den Russischen generalissimus „één van de grooten der geschie denis" en zijn roode leger „een grandiose schepping". Hij beweer* de verschillende malen tijdens den veldtocht in het Oosten ge poogd te hebben zijn „vertrou wenspositie" bij Stalin en Molo- toff te gebruiken om te trachten tot een afzonderlijken vrede met Rusland te komen, doch daarbij op Hitler's onverzettelijkheid té zijn gestuit. Toen hij den aanval op Holland en België aanroerde, verstoutte Ribbentrop zich te zeggen, dta hij deswege „vele slapelooze nachten" gehad heeft, omdat schennding van neutraliteit door de Duitsche leiders niet gering geschat werd. Het klonk min of meer humo ristisch, toen Ribbentrop meende zich te moeten verantwoorden voor het aanschaffen van zes landgoederen tijdens zijn ambts periode. Toen Ribbentrop aan het einde van zijn betoog kwam, had hij zoo goed als geen feiten ter tafeï gebracht, die de tegen hem opge stelde aanklacht zouden kunnen verzwakken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1