De int. voedingsraad bijeen Een vloot als proefkonijn De Amerikaonsche arbeider 0i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1946 PAGINA 2 De conferentie begint heden I KEITEL BEKENT Tegen de oorlogsmisdaden ^een verdediging mogelijk Dr. Deckers Staatsraad Treinbotsing te Amsterdam Na de Grieksche verkiezingen Royalisten krijgen last kabinet te vormen Flitsen der Wetenschap DE LUIDSTE KNAL, DIE OOIT WERD GEHOORD RADIO TE PARIJS Verpulvering der steenen Staatsloterij Nieuwe-Wereldbeschouwingen Zijn Unions en zijn stakingen Mgr. dr. B. J. Era* De nota van Gerbrandy ONZEKERHEDEN VAN DEN KRITIEKEN VOEDSEL TOESTAND. (Van onzen Londenschen correspondent). Er heerscht, althans te Londen, weinig openbare belangstelling voor de internationale voedsel- conferentie, welke heden te Lon den bijeenkomt. Een van de oor zaken hiervan is wellicht dat deze bijeenkomst van voedselministers of hun gemachtigden niet het karakter draagt van een openbare conferentie. En een andere oor zaak moet misschien hierin ge zocht worden, dat het publiek, na den schok van zes weken geleden, welke het aanzien gaf aan het besluit, een internationaal pala ver te beleggen, weder tot onver schilligheid vervallen is, waf het internationale aspect der crisis betreft. Op zich zelf is intusschen deze internationale bijeenkomst uitermate belangrijk. De sleutel van het voedsel-pro- bleem berust bij de weinige landen met een productie-overschot, en bij de Combined Food Board te Washinton. Zooals Sir Jack Drum mond, adviseur van het Ministerie van Voedsel, nog enkele dagen ge leden te kennen gaf, vormt brood de kern van het probleem, en ter wijl hij dit probleem als hoogst ernstig bestempelde, zal de vraag hoe ernstig het zal zijn hiervan afhangen hoe de oogsten van dit jaar uitvallen. Individ'ueele producenten, Ca nada en Australië in het bijzonder, hebben in de laatste veertien dagen maaregelen genomen, of al thans aangekondigd, tot verhoo ging van het voot export bestaan de graan surplus, hetgeen bemoe digend is. maar hier tegenover staat dat de Combined Food Board onverwacht voor de moeilijkheid is komen te staan dat zij geen program heeft kunnen vaststellen voor de verdeeling van 't wereld- surplus, doordat Argentinië, een der voornaamste graan expoirtee- rende landen, zijn medewerking, blijkbaar om politieke redenen, geweigerd heeft. Sinds besloten werd de Voedisel- Raad bijeen te roepen, zijn de vooruitzichten er in vele opzich ten ongunstiger op geworden. Mx. Hoover heeft zich zeer pessimis tisch over den toestand in Italië uitgelaten; van sommige andere landen, waaronder Jougo-Slavië, schijnt het vast te staan, dat zij reeds beneden het peil van 1000 cal. afgedaald zijn. In Midden- Europa zijn de vooruitzichten dreigend. Engeland heeft juist eenige ladingen graan „voorge- Wilhelm Keitel Hitler's nauwste Jlilitaire medewerker gedurende |gi geheelen oorlog, zal, naar ver- flnen wordt, zijn verdediging he den, Woensdag trachten aan te van gen met de mededeeling aan het gerecht, dat hij geen poging zal doen om het, naar zijn meening, overtuigende bewijsmateriaal voor de Duitsche oorlogsmisdaden te weerleggen. Keitel acht zich ver plicht aan zijn eer van Duitsch of ficier zich verantwoordelijk te stel len voor deze daden, die hij daar om niet zal trachten te verdedigen met behulp van juridische redenee ringen, die zijn inziens niet kun nen opwegen tegen den moreelen en feitelijke indruk van de ge pleegde misdaden. Keitel erkent, dat hetgeen naar zijn overtuiging bewezen is door eigen Duitsche documenten, die door prosecutie zijn voorgelegd zijn eigen voor stellingsvermogen overtreft. Keitel erkent ook, dat wat can Duitsche zijde aan oorlogsmisda den begaan is te groot Is om rnet menschelijke maatstaven gemeten te worden. Hij is voorts van mee ning, dat het onrechtvaardig en on juist zou zijn de schuld voor de gmwelen af te wentelen op front strijders en lagere commandanten. Hij wil trachten te bewijzen, dat de groote massa der Duitsche sol daten behoorlijke menschen zijn, die de grenzen van het toelaatbare slechts overschreden onder dwang, en op bevel van superieuren, waar van zij zelf de draagwijdte niet ten volle konden overzien. De St. Crt. van gisteren bevat de officieele benoeming met ingang van 29 April a,s. van mr. dr. L. N. Deckers tot lid van den Raad van State. Het is ongetwijfeld zeer gelukkig, dat een nog levenskrachtige en ervaringrijke persoonlijkheid als or Deckers de gelegenheid krijgt, net land in een zoo invloedrijk college met zijn op verschillend terrein deskundig advies te dienen. Hiermede blijft het aantal Katho lieken in den Raad van State althans gehandbp.n.f het zeeï u Iwftak aantal van twee. 9choten" aart het dooir de Britten bezette deel van Duitsohloind, waaromtrent sir Ben JSmitjh deze week oip een persconferentie niets beters wist te vertellen dam dat het waarschijnlijk niet noodig zal zijn be rantsoen beneden de 1000 calorieën te brengen een dieet, waarop geen volk het echter' lang zal kunnen uitzingen. Terwijl de voedeelpolitiiek vom Engeland zelf door dit alles in grijpend beïnvloed kan worden (want in het ongunstige geval zou het gedwongen Vcuininen zijn meer te doen dan ladingen „voor schieten"), z'a.l bet van niet min der invloed zijn op de internatio nale besprekingen, „welke vandaag een aanvang nemen. Even buiten het Centraal Station te Amsterdam is gisterenavond de personentrein naar Rotterdam, die om 18.25 was vertrokken op een uit de richting Halfweg komenden goederentrein gereden. De kop van den electrisdhen trein werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De bestuurder, die het ongeluk zag aankomen, had zich nog bijtijdis in veiligheid weten te brengen. De oorzaak van het ongeluk was nogal gecompliceerd. Kort tevoren was nog een goederentrein den wissel bij de plek, waar de botsing voorviel, gepasseerd. Vermoedelijk doordat er iets uitstak, is deze trein in aanraking gekomen met den seinpaal, met het gevolg, dat de schakelkast hiervan werd ver nield en het signaal op veilig bleef staan. Toen nu de tweede trein uit Halfweg aankwam, heeft de machinist daarvan blijkbaar wel den signaalarm op veilig zien staan, doch niet. dat de lichten ('t was trouwens nog volop dag) onveilig sein aanduidden. Zoo is hij dan ook, onbewust van het gevaar, door het sein heengereden, met het gevolg, dat de personentrein den zijne in de flank greep. Het treinverkeer ondervond nog al vertragihg; enkele personen treinen moesten uitvallen, maar om half negen was de versperring opgeheven en kon de dienst nor maal doorgang vinden. Naar de juiste oorzaak van het ongeluk wordt een nader onderzoek gesteld. De laatst bekende uitslagen der Zondag gehouden Grieksche ver kiezingen in 27 van de 38 kiesdis tricten wijzen uit, dat van de 527.776 kiezers er slechts 274.242 gestemd hebben. In ronde getallen behaalden de royalisten 135.000, de nationale politieke unie 64.000, de liberalen 48.000 en de nationale partij 10.000 stemmen. De Griek sche regent, aartsbisschop Damas- kinos, heeft vertegenwoordigers der royalistische partij ontvangen en hun gevraagd, een nieuwe re- geering te willen vormen. De af gevaardigden Tsaldaris, Mavormd- chalis, Theotokis en Stefanopoulos hebben deze opdracht aanvaard Tot zoover een „U.P."-bericht. Ondanks het mislukken van de eerste pogingen der populisten om toenadering te vinden met Papan- dreoe en Venizelos, twee van de drie leiders van het centrale blok, zullen de populisten toch, naar men verneemt, nieuwe pogingen doen in het nieuwe kabinet medewer king te verkrijgen van de leiders dezer nationale unie. Tsaldaris heeft verklaard, dat zoo spoedig mogelijk een plebis ciet over den terugkeer van ko ning George zal worden gehouden. HET departement van marine der Vereenigde Staten heeft me degedeeld, dat de eerste proef met de atoombom in den Stillen Oce aan definitief op 1 Juli a.s. zal plaats vinden. Maar reeds worden in het Amerikaansahe congres stappen gedaan, om de proefne ming 'te verhinderen. Senator Scotit Lucas heeft verklaard, dat de sche pen welke zullen worden gebom bardeerd, beter kunnen worden veribóuwd tot noodwoningen voo de gezinnen der gedemobiliseerde soldaten. Intusschen slaat Washington het Witte Huis gade om te zien, of president Truman, als een verdere stap tot ontspanning van den in ternationalen toestand, de Amari- kaansche productie van atoom bommen zal stopzetten. Deze pro ductie wordt namelijk naar de „New York Daily News" meldt, daig en nacht voortgezet. Geduren- DONDERDAG, 4 APRIL Hilversum I (301 M.): A.V.R.O.- uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en Gram 10 35 Ork. Malandó. (11.00 V. d. vrouw). 1146 Ber. krijgsgev. 12.00 Piano* 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 De „Vagebonden" 14 00 V. de vrouw. 14.20 Kwintet. 15.00 Causerie. 15.20 Gevar. concert. 17.00 Causerie. 17.30 Lichte muziek. (18.00 Nieuws). 18.45 Sportpraatfle. 19.05 Cabaret. 19.30 V. d. Ned. Strijdkr. 20.05 Over goederenvervoer 20.20 Concertgebouw (i. d. pauze over Indië), 22.30 „Ouderen en jon geren". 22.40 Gram. 23.00 Nieuiws 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (415 M.): 7.00 K.R.O. 10.00 N.CR.V. 11.00 K.R.O. 14.00 N.R.C.V., 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws en Gram. 8.30 De Heilige v. d. dag. 8.45 Gram. 10.00 Gram en morgenwijding. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.15 Litt. causerie. 12.30 Lichte muz. (13.00 Nieuws). 13.45 Uit de Missie. 14.00 Gram. 14.40 Causerie. 15.00 Piano kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Over Indië. 17.10 Gram. 17.35 Orkest. 18.30 Chr. Nat. Vak verbond. 19.00 Nieuws. 19.15 Mat- thaus Passion, Bach. 22.5023.50 Gram. an Acker, de Beigiscnt Kauineotju/ noaoeur, noudl een warm pteidooi voor de journalisten ten gunste van zijn nieuw gevormd kabinet. DE NOTRE DAME Allerlei berichten en geruchten hebben in den laatsten tijd geloo- pen over den toestand van de eeuwenoude in 1163 werd met den bouw begonnen kathedraal van Parijs, d'e Notre Dame. Een vreemde kwaal heeft de steenen van de kerk aangevreten, en ove rigens ook andere steenen gebou wen in Parijs en elders, en doet ze verpulveren. Het verluidde reeds, dat, als men geen werend middel vond, de kathedraal over 20 jaren een puinhoop zou zijn. Volgens nadere berichten is de toestand niet zoo wanhopig. Des kundigen geven de kerk na inge steld onderzoek nog wel 500 jaren. Maar een feit is, dat de kwaal doorwerkt, vooral op den voorgevel en op steenen aan den achter kant. En men weet niet, wat het is: microben, termieten, zwavel zuur of wat dan ook. de de zes maanden, dat het congres debatteerde over de controle van de atoombom is het Amerikaan- sche leger met do vervaardiging ervan doorgegaan, omdat niemand ooit bevel heeft gegeven, e.r een einde aan te maken. Het democra tische congreslid de Laey heeft be weerd dat de Vereenigde Staten thans over een voorraad van vijf tienhonderd atoombommen muden beschikken. Voorioopig staat het medemin nog vast, dat de eerste proefne- ming met de atoombom zal plaats vinden op 1 Juli a.s. Wat zal er dan gebeuren? Heeft het mensch- dom ooit Sets dergelijks beleefd in het „prae-atomische" tijdperk? Inderdaad op 26 Augustus 1883 is het vulcaniedhe eiland Kra- ratau tusschen Java en Sumatra _.,eèxplodeerd. Men neeroit aan, dat koud zeewater door een spleet i in het hart van de vulcaan is ge stroomd. De plotselinge ontwikke ling van reusachtige hoeveelheden stoom bliles Krakatau op. Twee derde van het eiland verdween. Meer dan 36.000 mensdhen kwamen door de ontploffingen en haar ge volgen om het leven. KRAKATAU gaf de luidste knal, welke het menschdom ooit heeft gehoord. Het geluid was hoorbaar isn Rodriguez, dat op een afstand van 4800 kilometer ligt en de luchttrillingen plantten zich voort over de heele aarde en ont moetten elkaar op een punt pre cies tegenover Krakatau gelegen aan de andere zijde van de aard bol. Het water, dat door de ont ploffing werd weggeperst, stroom de terug en kaatste weer weg, waardoor een springvloed ontstond op de kustgebieden van Java en Sumatra, terwijl deelen van de Cocos-feilanden werden verwoest. Een 'golf van twee voet hoogte stroomde bet Engelsch- Kanaal bin nen, een afstand van bijna 15.000 kilometer. Maandenlang zweefde het snol mijlenver bcwen de oppervlakte van de aarde en veroorzaakte schitterend-mooie zonsond erean- gen. En thans wordt, midden in den Stillen Oceaan, het tooneel gereed gemaakt voor de „Operation Cross roads", zooals het plan voor de eerste fase der proefnemingen •vordt genoemd. IN de lagune van het Koraal- eïilarfcd Bidtimi, Ixetwelk een ópper- Wilde stakinqen in Oss vlakte heeft van 32 bil 19 kilo- £?i*nglJ1t^Lde meter, wordt een groote vloot ver* delaars een nieuwe loonregeling vastgesteld bij Hartog en Zwanen berg te Oss. Deze hoogere loonen kregen terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l., maar om technische redenen, afhankelijk van de rijks bemiddelaars, konden ze tot nu toe nog niet worden uitbetaald. Plotseling eischten nu gisterenmid dag de arbeiders van Hartog een voorschot daarop van 100, of schoon velen op zulk een bedrag geen recht hebben (voor de onge schoolden is dit slechts 37,50). De directie wilde tenslotte 50, geven, doch hiermede werd geen genoegen genomen en men ging in staking. De arbeiders bij Zwa nenberg werden daarop ook tot staking overgehaald; bij Organon mislukte dit echter. Ongeveer 700 man zijn bii deze wilde stakingen betrokken Trekking van 2 April. f 1000 20323 door HANS HERMANS. WANNEER men 't uitgestrekte ge bouwencomplex der Fordfabrie ken. eenige mijlen buiten Detroit, nadert, rijdt nien langs enorme parkeerterreinen, waar duizenden auto's het einde van den arbeids dag afwachten. Voor een aanzien lijk deel behooren deze auto's aan de arbeiders toe. Arbeiders met een auto zijn in Amerika geen zeld zaamheid Evenmin aïs taxichauf feurs of kellners, die ergens buiten de stad een farm bijeen hebben gespaard. Toch moet men zich wachten aan dergelijke dingen het levenspeil van den arbeider in Amerika atf te meten. Auto's zijn er goedkoop: woningen echter duur. En bij ontstentenis van een goede sociale wetgeving is een boerderijtje, waar men tot het eind van zijn leven hard op moet werken, een schamel© remplacant voor een behoorlijke ouderdomsverzekering De wijze, waarop de Amerikaansche ar beider is gehuisvest en de mate waarin de sociale wetgeving hem be staanszekerheid verschaft kunnen in menig opzicht een vergelijking met wat wij in Nederland gewend zijn niet doorstaan. Wanneer men dan weet. dat sinds den vrede niet net loonpeil, maar wel het inkomen der arbeiders door het vervallen der over uren aanmerkelijk is gedaald in November 1944 was het gemiddelde over de heele V S. 46.85 dollar een iaar later. 40.89 dollar per week - uitgeoefende contröle niet onaanzien lijk zijn gestegen, dan kan men de actie, door de Amerikaansche arbei ders ondernomen tot verbetering hun ner arbeidcvoorwaarden niet slechts begrijpen maar ook volkomen bil lijken. Deze actie wordt op Amerikaan sche wijze gevoerd. In hun hart zijn ook de arbeiders typische Amerika nen. kerels, die vechten voor een concrete zaak en er weinig' behoefte aan voelen op het oogenblik ten minste om hun actie ideologisch te fundeeren of zelfs maar t* om lijsten De Amerikaansche vakvereeni gingen willen tot vandaag aan den dag niets te maken hebben met eenige levensbeschouwing, noch met de marxistische noch met eenige andere. Hun eenige doel is onderhandelen, zien dat zü meer loon loskrijgen. De aangewezen leiders zijn dus niet de scherpste theoretici maar de handigste fac- tici. die zich voor hun zaken talenten zeeT behoorlijk laten be talen Walter Reuther. de gïoote man van de Automobile-Workers, die vanuit zijn hoofdkwartier in Detroit de sta king bij General Motors leidde, heeft het ons onverholen gezegd: onze ar beiders vechten niet omdat er ooit iemand is geweest, die Karl Marx heette maar omdat zij niet genoeg te eten hebben Met het ideaal eener sociale reorganisatie van de were'd heeft de Amerikaansche vakbeweging niets te maken. Ook in de meest links georiënteerde Unions speelt het sociaal rad'c^i'sme geen rol hoege naamd Daarmee terwijl de prijzen ondanks de daarop [Amerikaansche arbeiders platteÜegoïs- dat de ten zijn, die alleen in actie komen als zij er zelf beter van worden. Hun onderlinge solidariteit is vaak bewon derenswaardig In landen, waar de vakvereenigingen groote weerstands- kassen hebben gevormd is het per soonlijk offer van een arbeider, die aan een staking deelneemt, niet bijs ter groot. De Amerikaansche vak vereenigingen hebben geen weer- standskassen. Staking' beteekent der ving van inkomen. De arbeider kan de gevolgen daarvan opvangen door tijdelijk werk aan te nemen, door zijn spaarcenten aan te spreken maar als de staking even aanloopt en daar hebben den laatsten tijd sta kingen van maanden lang plaats ge had. beteekent dat honger Het be wijs daarvan vindt men typisch Amerikaansch in de advertentie kolommen van de dagbladen Voor aanstaande personen uit het Ameri kaansche leven. sloten zich to- comité's aaneen die zich ten doel stelden gelden in te zameleh om den hongersnood niet in Europa maar in eigen land. onder de stakende arbei ders. te bestrijden Onverschillig hoe men over de eischen van de arbei ders dacht, meenden zij. men moch* niet den honger het laatste woord in de oplossing der hangende ar beidsconflicten laten. Een ander bewijs lig't in een bericht, dat boeren uit Montana een wagonlading graar. in natura ter beschikking stelden van tie stakers in Detroit. Staking verg: offers offers uit solidariteit Sommige Amerikaansche bedrijven laten het op stakingen aankomen, omdat zij meenen dat juist nu. nu heel het Amerikaansche volk roept om nieuwe producten van de vrédes- industrie, het oogenblik daar is om de populairiteit en daarmee de macht der vakvereenigingen te breken De publieke opinie zal de vakvereeni gingen aansprakelijk stellen voor het uitblijven der begeerde goederen Dat deze speculatie zienderoogen mislukt, danken de Amerikaansche arbeiders grootendeels aan de vast beradenheid waarmee zij solida.r de zware offers brengen, die de sta kingen van hen vergen. z.ameld, welke als proefkonijn zal worden gebruikt. Ten ondergang gedoemde Japan jche, Duitsche en Amerikaansche oorlogsschepen zul len daar op verschillende afstan den van elkaar ten anker worden gelegid. Op de eilanden, welke de lagune omringen worden automa tische camera's geïnstalleerd On der water aangebrachte instrumen ten zullen de schok de hitte en de uitstraling registreeren Het Ame rikaans-die slagschip „New York dat een speciale apparatuur voor het registreeren van alle mogelijke gegevens aan boord heeft, zal even buiten de lamme voor anker liiggen. Als de bom tot ontploffing komt, zullen op groote hoogte cirkelende vliegtuigen aan valschermen be vestigde instrumenten omlaagwer- oen, om eveneens de ontstane hitte en de uitstraling te meten. Deze apparaten auillen later weer uiit zee worden opgevischt. Door automatische piloten^ be stuurde vliegtuigen zullen tijdens de ontploffing over de lacune worden gezonden om hef effect ervan te controleeren. Dertiig minuten na de exn'oisie zullen speciaal beschermde vlieig- booten laag ever het water vliegen om na te gaan, of er sporen van -adio-activiteit ziin waar ne men. Nadat, het signaal „alles veilig is gegeven, zullen geleerden en zeelieden de lagune biimmrgaan om de schepen of waf er va- is overgebleven te onderzoeken Men hoopt dat de eilanden r nd de lagune de vorming van een springvloed zullen voorkomen Gisteren is Mgr. Dr. Bras in het .Onze Lieve Vrouwe Gasthui®" te Amsterdam opgenomen -tot het on dergaan van een ernstige opera tie 't Is nog niet bepaald wan néér deze operatie precies zal nlaats hebben, daar de hoose na- tiënt zeer vermoeid en ve-zwakt is door een ziekte, die hem al maanden lang te Rome geplaagd heeft. Ben kort verblijf in Zwit serland heeft voor het herstel yan zijn krachten niet die uitkomst gebracht, welke er van ve-waoht werd, Mgr Eras is 69 jaar en hoopt 21 Augustus ai.s 70 iaar te worden Naar wil vernemen 'pC Ge"hra°nrit ministerpresident prof oranoy Sin nota over het regeenngsbeleid in Londen, voltooid. Deze zal waarschijn lijk nog deze of de andere week in druk ver^c'ihnen Het zal een om vangrijk document worden van onge veer 200 4 300 bladzijden druk*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2